ES producten* Regering streeftnaar bezuiniging en handhaving van het welvaartspeil ONS WEKELIJKSE MODEPRAATJE R |C PLANBUREAU STEUN VOOR DE OVERHEID y'\ n tberichten Zaterdag 5 November 1949 Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer Actieve middenstands-politiek Nieuwe Zondagswet op komst Naar wij vernemen: Rede van Minister van den Brink Gesneuveld in Indonesië De ambtenaren in Indonesië Amerika eist Europese eenheid Belgische elftallen voor steden- ontmoetingen Zondags-evangelie De Beurs >nv er ander lijk goed I RSVERWACHTINC :deeld door het K.N.M.I. It, geldig van Zaterdag- Zondagavond. ITER DES NACHTS le de avond en nacht wolkt met tijdelijk enige aanvankelijk krachtige wind, tijdens frontpas- mend naar westelijke en iets afnemend. Zach- ifgelopen nacht, overdag: wisselende be- net nu en dan opklarin- mkele verspreid optre- ien voornamelijk in de icies. Krachtige tot ma- ïlijke wind. Ongeveer middagtemperaturen als UIMEN SOLO EN MADIUN IA, 5 Nov. (Aneta). cieel communique wordt Cot dusverre werd de in de regentschappen tfgawi en Magetan van tie Madiun en in de re- ilo, uitgezonderd het re- Wonogiri, verzorgd door dineerde patrouillegang ederlandse en republi- epen. Thans is in on- erleg tussen de betrok- tire commandanten be- e gebieden geheel ter af te staan aan de T.N.I. I waarmede de residen- 3n Madiun in hun ge lijk 15 November a.s. ederlandse troepen zul- i ontruimd" MOBILISEERDEN NIEUW ZEELAND A, 5 Nov. (Aneta). Uien 50 gedemobiliseer- ndse militairen per ge- liegtuig van de K.L.M. aten naar Nieuw Zee- skken. Z;j zullen in ie delen van Nieuw de landbouw tewerk iteld. Zij zijn allen on- int zetel in Londen 4 Nov. (Reuter). lartij heeft vandaag de Kensington in de Lon- enteraad terug gewon- >or heeft zij de meer de raad, die zij hij de ihouden verkiezingen lieuw verkregen. REIS VAN „VAN SPEIJK" ïkend, vertrekt deze Is. kanonneerboot „Van Willemstad (Curacao) van het stationsschip Ms. mijnenlegger „Wil- Zaan" welke bodem zal thuisvaren, an Speijk" zal 15 No- /an Nieuwendiep afva- :ember a.s. te Barbados Op 3 December a.s. schip van Barbados, )er wordt het té Wil- racht. 4 Nov. BI. eigenhei- ibonen z. dr. 79, afw. in A 5878, afw. 30 -85 II 3645, bloem- II 1523, rode kool v. kool 6.50—9.70, gr. pruitkool I 76107, boerekool 1427.50, 2, sla 7, kas 11.50—16, rode bieten 67, 1, winterpeen 713, 3, uien 1925, afw. B26, afw. 911, soep -6, frankenthalers 1.16, 2, afw. 52 gron. kroon s lebel 1116, ster- lairgeau 711, boere- nce 723, doyenné du ile d'heyst 611, gie- 718, legipont 19 611, sold, laboureur wijnpeer 718. -uine bonen 7072, 4 Nov. Graan- en 533, witte bonen 80, (kl) 38—39 p. 100 kg. Nov. 33000 kg breek- 10.90.C 9.50—10.40, n A 6.20—6.80 2500 —21.90, grove 20.70— v. kool 6—13.10, 6700 6.90—9.90, 9000 kg 0, 1000 kg andijvie bevelanders 7, 2700 1. 5 Nov. Bevelan- pmans blauwe 810, 1—114, witlof 32—68, 54, rode kool 513, avoye kool 511, gr. -uitkool 63114, boe- izie 1635, sla 312, rode bieten 47, —14, bospeen 1630, -12, waspeen 1328, iel. 13, nep 13, prei nthalers 5890, ali- brabantse bellefleur seedling 518, cox 1255, goudreinette ir kroon 526, jac- 16, jonathan 6 36, 6 26, present van zoete winterkroon .1. lucas 636, beur- -39, bonne louise d'a- conférence 649, omice 6054, emilè ferliton 514, gieser kamperveen 311, -15, nouveau poiteau aboureur 327, win- 14, winterjan 313, wijnpeer 3—28. EN, 5 Nov. 4500 kg grove 23.1024.20, 14.50, 2000 kg peen kg andijvie 8.10 rode kool 5,50 witte kool 6.20 tte 7.80—8, 500 kg 30. PAG. 3 m Ongeveer eind Decem ber zal in de Burger zaal van het Paleis op de Dam de volledige souvereiniteit over In- ("j donesië aan de Repu bliek Indonesia Serikat worden overgedragen. De Burgerzaal van het W' Paleis op de Dam te Amsterdam, waar de souvereiniteitsover- dracht zal plaats vinden In haar Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting 1950, geeft de regering haar visie op verschillende monetaire en sociaal-economische vraag stukken, waaruit het regeringsbeleid in grote lijnen wordt uit gestippeld. Ofschoon de ingediende ontwerp-begroting aan waarde heeft ingeboet door de devaluatie van de gulden, meent de regering dat de Kamer met haar van oordeel is, dat een geheel verantwoorde prognose van uitgaven en inkomsten thans onmogelijk is. In haar beschouwing over Ne- derland's positie in de interna tionale samenleving, zegt de rege ring, dat de situatie in China onderwerp is van intensief con tact met verschillende belang hebbende mogendheden. Welis waar hebben de Verenigde Naties niet zelden aanleiding gegeven tot critiek, maar de moderne samen leving is niet denkbaar zonder een organisatie, die gelegenheid tot grote samenwerking tussen de mogendheden biedt. Haar falen op verschillende punten mag gro tendeels worden geweten aan de ongunstige omstandigheden in een wereld, die na de laatste wereld oorlog nog niet in evenwicht is gekomen. Kabinets-politiek Het kabinet is niet homogeen in die zin, dat de ministers in hoofdtrekken gelijk denken over alle grote vraagstukken. Het ka binet meent daarentegen wel, dat men ondanks meningsverschillen is gekomen tot een gemeenschap pelijk en samenhangend beleid, dat steun vindt bij de Volksver tegenwoordiging en vruchtbaar is voor ons volk. Met nadrnk wordt ontkend, dat in de benoemingen der staats secretarissen een politieke disqua- lificatie van enige partij zou lig gen. De verhoudingen in het ka binet zijn door die benoemingen niet verschoven. Het is te ver wachten, dat op de duur meer staatssecretarissen zullen worden benoemd. Concrete plannen be staan hieromtrent op dit ogen blik echter niet. Tegenstellingen in het kabinet over de te voeren industrialisatie- politiek zijn er niet. De regering blijft er naar stre ven de invloed van de Volksver tegenwoordiging ten volle te laten gelden. Men zal er zich echter van bewust moeten zijn, dat de Staten- Generaal ten aanzien van aange legenheden, die internationaal be handeld worden, niet meer de zelfde vrijheid van beslissing zal hebben, als zij had toen alleen in eigen land de beslissing vieL Binnenkort zal worden overge gaan tot instelling van een com missie ter voorbereiding van een algemene herziening van de Grondwet, die in de zomer van 1952 haar beslag zal moeten krij gen. Repatriëring van militairen De 7 December-divisie, alsmede het personeel dat daartoe wordt gerekend, zal behoudens onvoor ziene vertragingen, eind Januari 1950 zijn verscheept. Het bestaan de repatriëringsschema verloopt tot dusver overeenkomstig de op zet. Thans wordt ook ernstig rekening gehouden met een aan sluitende repatriëring van de z.g. Calmeijer-eenheden, welke zijn uitgezonden tussen de le en 2e divisie. De bewering, dat Amerika zou pogen de vlootbasis Soerabaja voor zichzelf te verwerven, heeft de regering alleen uit sommige onofficiële uitlatingen leren ken nen, haar is daarvan echter niets gebleken. Nieuwe Zondagswet Het met de vertegenwoordigers van de kerken gepleegd overleg over het ontwerp tot vaststelling van een nieuwe Zondagswet, na dert zijn einde. De regering hoopt het ontwerp binnen niet te lange tijd bij de Kamer aanhangig te kunnen maken. In het ontwerp zal er naar worden gestreefd een juiste afbakening te vinden tus sen het belang van de Zondagsrust en dat van een gepaste ontspan ning op die dag. Middenstands-politiek Met betrekking tot de kinder- bjjslagregeling voor zelfstandigen merkt de regering op, dat de op lossing vooralsnog niet gezocht moet worden in een voor alle zelfstandigen gelijkelijk omvat tende regeling, maar dat veeleer moet worden aangeknoopt bij regelingen, die bedrïjfstak-gewijze tot stand kunnen komen. Deze regelingen, welke in eerste instan tie op vrijwillige basis moeten zijn getroffen, zouden dan krachtens een wettelijke voorziening voor alle bedrijfsgenoten verbindend kunnen worden verklaard. De regering heeft er bezwaar tegen, onder de tegenwoordige omstan digheden een grote nieuwe last op de staat te leggen. Met de Stichting van de Arbeid is nog overleg gaande over even tuele relatieve aanpassingen van het loonpeil en progressie van de kinderbijslagregeling. Mededelin gen hieromtrent kunnen dus nog niet worden gedaan. Ontwerp van wet, strekkende tot verlenging van de bestaande regeling, zal binnenkort worden ingediend. De Commissie Bezitsspreiding, onder leiding van prof. Cobben- hagen, heeft besloten tot het uit brengen van een interim-rapport, dat de winstdeling in de onder neming tot onderwerp zal hebben. Het ligt in het voornemen bijzon dere crediet-faciliteiten in het leven te roepen, om tegemoet te komen aan de vaak moeilijke liquiditeitspositie van de midden stand. De regering is zich bewust van de druk van de belastingen, in het bijzonder op de kleine be- VAN LENT NAAR RIJSSEL? Naar wij vernemen vertoeft de voorhoede-speler van Hermes-DVS van Lent sinds enige tijd in Rijssel, zulks op uitnodiging van de eerste divisieclub Lille. De trainer van bovengenoemde vereniging was dezer dagen in ons land om te trachten een achter hoedespeler voor zijn club te ver krijgen. Hij schijnt hierin niet ge slaagd te zijn en in de plaats daar van is contact gelegd met een voorhoede-speler, van Lent van de Schiedamse eerste klasser. In een oefenwedstrijd tussen twee elftal len van Rijssel is van Lent opge steld geweest Of hij al dan niet gecontractueerd zal worden zal vermoedelijk afhangen van zijn prestaties in volgende oefenpartijen. De beslissingswedstrijd Frankrijk-Zuid Slavië Door de twee gelijke spelen tussen Frankrijk en Zuid-Slavië in de voorronde van het wereld kampioenschap voetbal is thans een beslissingswedstrijd noodza kelijk. Deze wedstrijd is nu be paald op 10 December te Milaan. drijven en zij erkent de noodzaak van een middenstandspolitiek op langere termijn. Huurverhoging verantwoord Opnieuw legt de regering de nadruk op de economische nood zaak van de onlangs afgekondigde devaluatie. Met betrekking tot de gestelde vragen inzake afroming van ex portwinsten in de agrarische sec tor wordt medegedeeld, dat aan de (Hoofd) Bedrijfschappen Voed selvoorziening een aantal richt lijnen is verstrekt, aangaande de prijsstelling bij export. De han delsbalans gaf in het 3e kwartaal van dit jaar een gunstig beeld te zien. Van de invoer werd 74.4 pet. door de uitvoer gedekt, tegen 51.6 pet. in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Samenvattend zegt de regering dat zij: 1. blijft streven naar verdere bezuiniging: 2. niet voornemens is de eisen van een sociaal verantwoord wel vaartspeil uit het oog te verliezen; 3. verdere verlaging van uitga ven in hoofdzaak zal zoeken in een vermindering van overheids taken. Al heeft met het oog op de sociaal-economische omstandighe den een verschuiving van druk plaats, in sterke mate zal met de draagkracht worden rekening ge houden. Met name aan de ge dachte van de progressie houdt de regering vast. Toeneming van winst tengevolge van de devalua tie komt voor een aanmerkelijk deel ten bate van de gemeenschap. De vraag of de huiseigenaren een huurverhoging van 15 procent geheel nodig zullen hebben ter bestrijding van de gestegen kos ten en lasten, moet bevestigend worden beantwoord. Het is geens zins de bedoeling van de regering de verhoging van huren tot de woningen te beperken. In begin sel zal zij voor alle onroerend goed dus ook voor bedrijfsge bouwen moeten gelden. vertrekt de staatssecretaris van oorlog, mr. Fockema Andreae, zeer waarschijnlijk op het einde van deze maand naar Indonesië, ter voortzetting van zijn werk zaamheden, die hij als voorzitter van de militaire commissie van de R.T.C. destijds is begonnen heeft de Amsterdamse politie een verzekeringsagent, E. uit Haarlem, gearresteerd, die een bedrag van f 6100.verduisterde ten nadele van een Amsterdamse assurantie-maatschappij...... staat Henk Bosch, de bekende acteur bü de ter Hall en Bouw- mcester-revue's, binnenkort 50 jaar op de planken. Er is een hul digingscomité gevormd™. heeft de bekende vlieger en recordhouder maj. Flinterman een verzoek om demobilisatie voor zich ingediend is een commissie ingesteld voor het streeksgewijs opstellen van pachtnormen, die de grondkamers bij de beoordeling van pachtover eenkomsten tot leidraad zullen dienen...... werd een Zaandamse textiel firma wegens ongeoorloofde prijs verhoging veroordeeld tot een boete van f 25.000.™ is het hoofdbestuur van de Ned. Vereniging v. Luchtbescherming door de minister van binnenlandse zaken gemachtigd herinnerings medailles uit te reiken aan vrij willigers, die zich bij de lucht bescherming verdienstelijk heb ben gemaakt™ zal de burgemeester van Rotter dam Vrijdag 11 November een tentoonstelling van werken van H.K.H. Prinses Wilhelmina ope nen. De minister van economische zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, heeft bij gelegenheid van de installatie der Centrale Plancommissie een rede uitgesproken. „Het Centraal Planbureau heeft in de korte periode van zijn bestaan, onder de voortreffe lijke leiding van prof. Tinbergen, zijn bestaansrecht volkomen bewezen", aldus de bewindsman. Wanneer men zich een ogenblik een beeld vormt van de wirwar van economische en financiële vraagstukken, dan is het duide lijk, dat de overheid zonder de documentatie en voorlichting, haar door het Centraal Planbu reau verschaft, haar taak niet naar behoren zou kunnen ver vullen. Ook de zo noodzakelijke coördinatie der economische en financiële politiek zou zonder de voorlichting van het Centraal Planbureau een gebrekkig karak ter vertonen. Dit alles betekent geenszins, dat het de bedoeling zou zijn de afloop van het economisch proces in d*richting der opgestelde plan- cijfers te forceren. Het Centraal Planbureau is geen beleidsinstantie, doch een onmisbaar hulpmiddel voor de beleidsorganen der overheid. Men vraagt zich wel eens af waarom de overheid niet tot rui mer publicatie van de uitkomsten der onderzoekingen van het Cen traal Planbureau is overgegaan. Uitsluitend overwegingen van zorgvuldig beleid hebben haar de met betrekking tot de publiciteit gevolgde gedragslijn ingegeven. Voor Nederland zijn tal van factoren niet voor beïnvloeding onzerzijds vatbaar, doch worden Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De da tum, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staat, tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indo nesië m.s. „Oranje" (14 Nov.), Cu racao m.s. „Waal" (5 Nov.), Surina me s.s. „Cottica" (11 Nov.). 's-GRAVENHAGE, 4 Nov. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indone sië is gerapporteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 30 October 1949- sergeant W. M. J. J. v. d. Loo, afkomstig uit 's-Gravenhage. Kon. Ned. Ind. Leger: Geen verliezen. door het snel wisselende interna tionale milieu bepaald. De moeilijke technische arbeid aan de uitwerking der quantita- tieve samenhang verbonden, dient in de rustige sfeer van het bureau te geschieden. Maar bij de opstel ling der uitgangspunten, der ba sisveronderstellingen, dient een intensief contact met de buiten wereld, in haar rijk geschakeerde structuur, te worden onderhou den. Dit contact zal zich niet mogen beperken tot de departe menten, doch, wil het vruchtbaar zijn, zal het zich ook tot het be drijfsleven en de economische wetenschap, zoals deze op gescha keerde wijze in ons land wordt beoefend, moeten uitstrekken, aldus minister van den Brink. RAAD VAN VAKCENTRALEN DOET BEROEP OP REGERING De Raad van Vakcentralen, het centrale orgaan van de samen werkende vakcentralen in Neder land. heeft zich in een brief tot de minister van Overzeese Gebiedsde len, mr. Van Maarseveen gewend waarin de aandacht wordt geves tigd op de tienduizenden Nederlan ders die in overheids- of particu liere diensten in Indonesië werk zaam zijn. Dringend wordt ver zocht maatregelen te treffen die de veiligheid van deze landgenoten en hun vrouwen en kinderen zullen waarborgen. Daarnaast wordt de regering er op gewezen dat zij moet opkomen voor de sociale belangen van de Nederlanders-ambtenaren in Indo nesië en van de werknemers in dienst van particuliere onderne mingen. Heel in het bijzonder heeft de regering, aldus de Raad van Vak centralen, tot taak de belangen van de Nederlandse ambtenaren in In donesië te beschermen, die jaren lang de Nederlandse belangen heb ben gediend en thans door de R.I.S.-autoriteiten als „vreemde lingen" zullen worden beschouwd. Verzocht wordt voor deze categorie de nodige zekerstellingen door middel van een zgn. „garantie- wet", ook van toepassing op dege nen die vrijwillig de dienst verla ten. De Raad van Vakcentralen verzoekt de minister spoedig me dedeling te doen van de maatrege len die hij in deze denkt te nemen. Thuisreis Hr. Ms. „van Galen" Het ligt in de bedoeling, dat Hr. Ms. Torpedoboot jager „van Galen" eind December a.s. uit Indonesië vertrekt voor thuisreis naar Ne derland. Donderdagmiddag zijn op het traject Coevorden-Gramsbergen een goederentrein en een olietrein van de B.P.M. met elkaar in botsing gekomen. De twee locomotieven werden geheel in elkaar gedrukt, doch de machinisten wisten zich het leven te redden door van de locomotief af te springen. De oliewagens vielen door de schok van de berm op een weiland. Een overzicht van de ravage. VAN HANDSCHOENEN, TASSEN EN NOG WAT. „Accessoires" noemt de Frans man deze onmisbare attributen van een welverzorgd toilet, terwijl de Duitser ze aanduidt met e woor den: „Modische Kleinigkeiten". De Nederlandse taal heeft er geen ver zamelnaam voor. Zal het daaraan te wijten zijn, dat de Nederlandse vrouw maar al te licht geneigd is, deze dingen wat stiefmoederlijk te behandelen? En toch doet zij daaraan zo ver keerd, want het zijn juist deze mo dieuze en, als U wilt luxueuze dingen, die aan haar verschij ning de elegante noot geven. Het geld, dat U voor een mooie tas, een paar fijne handschoenen, of een aardig shawltje uitgeeft, is dan ook nooit „weg"; mits U deze din gen in overeenstemming met Uw verdere garderobe kiest. Heus, dat is een zeer belangrijke factor! Een sportieve tas, al vindt U haar nog zo schattig, „doet" het nu eenmaal niet bij een geklede japon of bij een van die moderne mantelpakjes. U koopt toch zeker ook geen fel gekleurde wanten om die bij Uw nieuwe wintermantel met bontgar nering te dragen? Daarmee zou U alleen maar het hele effect van die dure jas bederven. Daarentegen is het evengoed onverstandig, als het jonge meisje, dat dagelijks door weer en wind op de fiets naar haar werk toe moet, steeds maar weer van die fijne glacé-handschoenen aantrekt, omdat zij die zo mooi vindt. Een dergelijke dracht is voor dit doel niet alleen onpractisch, maar daarenboven ook nog buiten gewoon onsoliede. Maar er zijn nog meer factoren, waarmede wij bij het kiezen van handschoenen, tassen en dergelijke rekening moeten houden. Een niet te onderschatten rol speelt hierbij namelijk ook nog de kleur. Ik weet niet hoe het U vergaat, maar ik persoonlijk vind het altijd jammer, als bij een overigens goed verzorgd toilet handschoenen of een tas in een niet er bij passende kleur ge dragen worden. Laten we toch met een beetje overleg te werk gaan en ons bij het aanschaffen van derge lijke dingen even afvragen, of zij wel met de tint van de mantel of het japon waarbij wij ze willen dragen, harmoniëren. Er is geen dankbaarder terrein, om onze goede smaak te tonen! Het zijn slechts kleinigheden, „bijkomstigheden", zoals het Fran se woord accessoires aangeeft, maar als wij aan deze dingen de nodige zorg besteden, ian zullen juist zij in niet onbelangrijke mate ertoe bijdragen, om aan ons uiter lijk de zo zeer begeerde persoon lijke noot te geven. P. F. BUITENLANDS OVERZICHT Het zou nog wel eens kunnen blij ken, dat de voorwaarden, welke de Ver. Staten aan West-Europa stel len, bij het verlenen van de Mar shall-hulp, voor Europa nog be langrijker zijn geweest, dan de cre- dieten zelf. Hoe dit zij, de pen, welke de Amerikanen ons Europeanen op de neus zetten, wordt steeds dieper in het, Europese vlees gedreven en de duimschroeven worden stevig aan gedraaid om het oude Europa te dwingen de weg van de economi sche samenwerking in te slaan. De ambassadeur van het Marshallplan Paul Hoffman is dezer dagen uit de Ver. Staten teruggekeerd en heeft de staatslieden van West-Europa laten weten, dat het. geduld in Amerika opraakt en dat wanneer we hier in Europa niet op korte termijn ingrijpende maatregelen treffen voor een nauwe economi sche samenwerking, er niet alleen geen sprake van kan zijn, dat de Ver. Staten na 1952 ons nog verder helpen, maar het zou ook heel moeilijk zijn van de Amerikaanse Senaat nog verdere geldleningen binnen het kader van het Marshall plan los te krijgen. Daar was wat we kunnen noemen geen woord Frans bij en de nog al tijd krakelende Europese staatslie den, werden door deze boodschap plotseling met de neus op de wer kelijkheid gedrukt. Er waren wel enkele Franse en Engelse persorga nen, die beweerden, dat de bood schap van Hoffman nog wel mee viel, omdat men na de scherpe cri tiek in de Amerikaanse pers nog wel iets anders had verwacht dan deze dringende waarschuwing, maar men zou toch in Europa een zeer onverstandig en gevaarlijk spel spelen, indien men meende, dat de zaak nog wel op de oude voet kon worden voortgezet. De New York Times waarschuwde deze week Europa met nadruk tegen dit opti misme, want we zijn hier, zo schreef het blad, het gekibbel en de kleine bekrompen concurrentie in West-Europa meer dan moe, en wanneer er niet op korte termijn iets opzienbarends gebeurd in Euro pa op het gebied van een nauwere samenwerking, dan moet Europa zijn eigen boiontjes maar doppen, wat de gevolgen daarvan ook zijn. Dan trekken wij onze handen terug van Europa, aldus het blad, dat de Marshall-hulp steeds krachtig ver dedigd heeft. Laten we eerlijk zijn en erken nen, dat deze wrevelige stemming in de Ver. Staten niet helemaal on begrijpelijk is. Want van al de mooie woorden en voornemens in Europa voor een nauwere economische samenwer king, is nog maar heel weinig te recht gekomen. Vooral de egoistische houding van Engeland in de devaluatie kwestie, waarbij duidelijk naar voren kwam, dat men in Londen alleen en uit sluitend ziet naar het belang van Engeland en gaarne bereid is, de andere Europese belangen aan En geland op te offeren, heeft die Europese samenwerking's-geneigd- heid nog een stuk achteruit gezet. We begrijpen nadien, ook wel enigszins de houding van de, Engelse socialisten in Straatsburg, die daar maar steeds krachtig waarschuwden tegen overhaasting van de Europese eenheid en waar ook duidelijk bleek, dat de internationalisten krachtens beginsel, in de practijk het minst internationaal en het meest nationaal waren. Paul Hoff man h(#;ft nu aan de Europese staatslieden medegedeeld, dat West- Europa binnen de kortst mogelijke tijd één enkel aaneengesloten afzet gebied moet worden van 275 mil- lioen verbruikers, want dat alleen op deze basis, de Europese industrie en landbouw economisch produce ren kan. En om er geen gras over te laten groeien heeft de heer Hoffman Woensdagavond in Parijs de Raad van de organisaties voor de Euro pese samenwerking, waarvan 18 landen lid zijn, bijeen geroepen, om te beraadslagen over een plan, dat de onderlinge handel tussen de Europese landen vrijer zou maken en een belangrijke stap zou zijn voor het tot stand komen van een economische eenheid in Europa. Met grote belangstelling zal de wereld uitzien, wat van deze nieu we bijeenkomst, die wel onder zeer sterke Amerikaanse druk staat, zal terecht komen. Het heet, dat de En gelse minister - Sir Stafford Cripps een ontwerp-plan heeft ontworpen, in samenwerking met de heer Hoff man en dat ook de Franse minister Schuman het heeft goedgekeurd en het ook de sanctie verkregen zou hebben van de Belgische minister Paul van Zeeland. De algemene richtlijnen van dit plan zeggen reeds duidelijk, dat de ernstige waarschuwing van Paul Hoffman niet voor dovemans oren heeft geklopt. De ernstige bedreiging, dat de Europese economische eenheid voor 1952 tot stand moet zijn gekomen, heeft indruk gemaakt. Maar er zal in West-Europa nog heel wat moe ten veranderen, ook in de mentali teit, voor deze economische eenheid een feit zal zijn. Elftal van Brugge Het Brugse elftal, dat Zaterdag 5 November in het stadion te Utrecht tegen het Utrechtse voetbalteam zal spelen is als volgt samenge steld: Doel: Carels F. C. Brugge); achter: Blancke (F. C. Brugge) en Crepain (C. S. Brugge); midden: Claeyd (C. S. Brugge), Maes (C. S. Brugge) en Somers (F. C. Brugge); voor: Hoste (C. S. Brugge), Himpe (F. C. Brugge), Pertry (C. S. Brug ge), Masyn (F. C. Brugge) en Verte (C. S. B.). Brusselse elftal De samenstelling van het Brus selse elftal, dat heden in het Ajax- stadion te Amsterdam tegen de Amsterdamse voetbalploeg zal spe len, is als volgt: Doel: Speeckaert (Daring); ach ter: Faur (White Star) en Matthys (Anderlecht)midden: Vernimmen (Anderlecht), de Wagheneer (An derlecht) en van Kerckhoven (Da ring) voor: Dimanche (White Star), Soetewey (Anderlecht), Toen (Leuven), Ceuleers (Racing) en Kanssens (Leuven). Reserves: Teu ghels (Ukkel), Frans (Ukkel) en Van der Cammen (Union). IDEALISME EN DOEN. „Meester wjj zijn overtuigd, dat U oprecht zijt, en de weg Gods naar waarheid leert". Nietwaar, dat zijn mooie woorden, geheel en al waar Ze lijken op de inleiding- die Nico demus nodig had, toen hjj die avond laat bij Jezus kwam om iets mee; te vernemen van datgene wat déze- leraar verkondigde. We kunnen ons voorstellen dat de jongeman zó be gon, die bereid was veel voor de Meester te offeren, maar helaas niet alles. Zelf zouden we er een gebed van kunnen maken, een. in nig en eerlflk gebed. Dit overdenkend, doet het ons dubbel leed, dat deze woorden ge bruikt werden door Farizeeërs, kleine- Farizeeërs, jonge mensen, die dit vreemde vak aan het leren waren, 't Was geen inleiding tot 'n hartelijk, gemeend gebed, maar de aanloop, of beter de schijnbeweging om een val te verbergen. De toege wijde leerlingen van die voor de Heer verfoeilijke klasse van Joden, hadden het huichelen reeds onder de knie. Prachtige woorden klon ken in de blauwe lucht, overtuig den de eenvoudige luisteraars van schone bedoelingen, omgaven de jonge hoofden met de zonneglans van idealisme. Alleen ze hadden een klein probleem, of de Meester, die de weg Gods immers naar waar heid leert, het even op wou lossen „Wat proberen jullie Mij op de proef te stellen huichelaars!...... Geef de Keizer, wat de Keizer tóe- komt; en God, wat God toekomt!" Verandert de wereld zo weinig? Er zijn zoveel mensen, die dezelf de schone woorden gebruiken bij hun gebed, en God blijven weigeren wat God toekomt! En God komt onzaglijk veel toe. Het heeft wei nig zin uiteen te netten wat. We weten immers dat alles wordt saamgedrukt in: Liefde tot God. En het bewijs ervan door liefde tot de naaste. Singel. Toch moeilijk, zonder twijfel. Denkt U nog wel eens aan Zon dag 29 Mei van dit jaar? De dag van „dit is Leven". Ze zeiden dat er een 50,000 jonge mensen waren. Het heeft in ons getrild van ont roering om de massale opkomst, en om het idealisme dat leefde. Jonge mensen, katholieken! Maar is het niet alsof de blfle, moedgevende foto's van die duizenden jonge men sen, in 't tijdschrift „Karakter" ver bleken, ja caricaturaal worden, bij het lezen van een paar woorden in „Lichtflitsen" van 22 Oct. „Hulp gevraagd in een prima gezin ven 10 kinderen. Noodzakelijk. Adver tentie geplaatst in de Linie en Karakter. Geen enkel antwoordt" Leidt uit het uiterlijk verband op deze plek niet af, dat die jonge mensen in Utrecht van hetzelfde slag gedacht zijn, als die leerlingen uit het Evangelie. Het verband is dit: Idealisme en Doen. Christus vraagt van ons de har de daad. „U leert ons de weg naar het Leven. De kracht te gaar moet U ons geven". P. C. DE HAAS O.F.M. FEESTDAGEN KOMENDE WEEK. Maandag 7 November St. Willi- brord, patroon van Nederland. Woensdag 9 Nov. Kerkwijding van de Allerheiligste Verlosser. Vrijdag 11 November St. Marti- nus, bisschop van Tours. Voetbal Rotterdam-Antwerpen ROTTERDAM. In verband met de vervanging van van Bun (M.V.V.) door Everse (Neptu- nus) in de landenwedstriid tegen België is zoals gemeld Steenbergen (S.V.V.) als reserve voor de Oran- leploeg aangewezen. Hij wordt m het Roterdamse elftal, dat op Zaterdag 5 Nov. a.s. op Span gen tegen Antwerpen speelt, vervangen door Paulus (Hermes DV.S.) als reserve is Melief (Hermes D.V.S.) aan de Rotter damse ploeg toegevoegd. LUSTELOZE MARKT De druk besproken en beschre ven resultaten van de ronde tafel conferentie zijn slechts een dag van directe invloed geweest op t koers verloop van de Amsterdamse effec tenbeurs. Vandaag wees niets erop, dat het publiek zich voor de markt interesseerde en de willige stem ming voor Indonesische fondsen op Woensdag j.l. moet blijkens de gis teren en vandaag aanwezige apa thie van het publiek grotendeels op rekening van de beroepshandel gezet worden. Voor Amsterdam rubber bestond vandaag enige be langstelling, zulks naar aanleiding van de hedenmorgen gehouden jaarvergadering, waarin o.a. werd medegedeeld dat het aangekondig de dividend van 8 procent per a.s. Maandag betaalbaar is. Rubbers o- penden 2 punten hoger en bleven daarna rond de prijs van 150 schommelen. Aandelen HVA waren per saldo ruim twee punten lager. Certificaten Deli verloren 1 punt. Opmerkelijk was de koers voor de dollarlening Nederland, waar van het eentonig wordt te melden, dat er een nieuw laagterecord is bereikt. De opening van vandaag op 90half was een heel punt lager dan gisteren, hierna trad enig her stel in tot 91 1,8. Insiders waren van mening dat er ruiltransacties van dollarobligaties in Kon. Olies plaats vonden en schreven de lage koers voor de dollarlening en de prijshoudende koers voor de Kon. Olie hieraan toe. De guldensleningen bleken goed prijshoudend gestemd. De industriemarkt was weer vol komen verwaarloosd en de beperk te transacties kwamen in het alge meen op een iets lager niveau tot stand. Aku en Unilever verloren ieder een punt. De Philipsaandelen waren op 238 flauw. De laatste da gen werd geregeld rond 242 geno teerd. Ook op de scheepvaartmarkt was de ondertoon minder gunstig en ware verliezen van 1 tot 2 punten geen zeldzaamheid. Aandelen Pak ketvaart 1 half punt lager. Aande len scheepvaartunie 2 punten lager, zowel de Indonesische als de locale bankaandelen waren in doorsnee prijshoudend. Prolongatie 2 een vierde procent. ,t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3