C30M Nieuw Maarschalk Rokossofsky wordt chef van de Poolse strijdkrachten Morgen beginnen belangrijke geallieerde besprekingen N GELD Het communisme is gereed om binnen te trekken Deel var» Zuid-Oost Polder eerst aan de beurt? Marktberichten GEMAKKELIJK DRUKWERK K 2290 Tel. 4243 DRUKKER IJ S T U M P E L Ik zeg maar zo PHILIPS RADIO G. PALEARI EIST VtuiedaJi£id\ EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Dinsdag 8 November 1949 45e Jaargang No. 1 1712 NHD s Rokossofsky naar Warschau Rusland trekt teugels strak Hij leidde de omsingeling van Stalingrad Mef de kous op de kop Politieke bedrijvigheid in Parijs Duitsland hoofdschotel Brand in kerktoren Roem, Sjahrir en Leimena Hoge Commissarissen? De Amerikaanse pers over de R.T.C. Als 't kolonialisme het veld ruimt Arbeider gedood bij granaatexplosie Behandeling resultaten R. T. C. in parlement STANDEN cl. A: i 8 vogels 8 ogels 8 ■merland 8 den euzen a d. A: it W. lland iwen 7 7 5 2 2 2 1 1 1 0 0 3 3 2 1 0 0 15 1 14 10 7 7 6 3 2 12 12 11 10 6 5 4 4 GEDIJKER GROENTECEN- 8000 kg.uien 22.7024.30, 22.70—24.40, 7000 kg. peen II 11 70, III 3.—10.80, 4000 kg. e 11.20—12.20, 60.000 kg. wit- 1 6.80—8.20, succes witte kool 0.10, 10.000kg. groene kool 17.60, 14.000 kg.gele kool 5 1.000 kg. rode kool 5.5010.60. EMBLIK 5 Nov.: 10.900 st. :ool I 70.—85.—II 50.—66.— -34—, IIB 9—21.—, stek 2 10.400 kg. uien grof 18.50 niddel 21.—22.70, driel 17.10— neb 15.30—15.60, stek 11.— 18.000 kg. peen II 10.2010.80 0—10.80, stek 3.50, 21.000 kg. I 6.10—7—, II 4—, 3600kg. :ool 5.506.80, 9000 kg. witte 8.30, 4400 kg gele kool 5. 500 groene kool 11.3013.50, g. Chin, kool 3.103.70, 600 dijvie 8.270 kg. witlof 63.- afw. 35.7000 kg. aardapp. 7.20—7.30, eigenh. 7.10—8.30, lans blauwe 8.30—8.40. MAAKT HET U I V BEL ons even op en wij komen bij U ter bespre king van uw ga naar ZIET ETALAGES RITSEVOORT 29 Wij demonstreren met pleizier. PALEARI ALS INSTALLATEUR Stelt U nimmer teleur! ELECTR. TECH. BUR. Alkmaar - Tel. 3082 Spoorstraat 63 J IEDERE VLOER SEN en 1 GARANTIE BEWV1S VAN ONZE. FABRIEK/' Rookwolken en kruit- de rook eindelijk een drie zwart-geblakerde, lelijk een kleine hond een geweldige buil op net een hamer op ge- oog en dacht, dat ze ïg te bewerken. „Wel debeier. „Wat kun je >ok verdiend!" brieste iet je maar niet zulke rbij, dat hij een bril- Abonnementsprijs t 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mod., Inclusief incasso. Advertentie-tarie' per edMV 16 Ct. per rum., minimum f 2.50; In aNe edities 26 ct. per m.m„ minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bi) contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Noorderbank NederL Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 Radio Moskou heeft gisteren bekend gemaakt, dat maarschalk Konstantin Rokossofsky, bevelhebber van de Russische Weste lijke legers, vrijgesteld is van de dienst van het Rode Leger en ter beschikking is gesteld van de Poolse regering om in het Poolse leger te dienen. Reuter meldt nader, dat Rokossofsky op verzoek van de Poolse president Bierut tot maarschalk van Polen en chef der Poolse gewapende macht is benoemd. Dit besluit werd Zondag te Warschau op een gemeenschappelijke zitting van de Poolse staatsraad en de ministerraad genomen. De voormalige maarschalk van Polen, tevens minister van de fensie, Michal Zymierski, is tot lid van de staatsraad benoemd. In Londense diplomatieke krin gen beschouwt men de benoeming van Rokossofsky als een sensati onele stap naar de Sowjetrussische controle van onafhankelijke rege ringen in Oost-Europa. IN ENIGE ARTIKELEN hebben wij, naar aanleiding van het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk I der Rijksbegroting doen uitkomen, dat van de zijde van de Partij van de Arbeid duchtig van leer getrokken was. Op de eerste plaats tegen de Katholieke Volks partij, die het er eigenlijk als een volleerde intrigante, op aan zou leggen, zich zo spoedig mogelijk van haar vroegere directe medewerk ster in de Regeringscombinatie (de P.v.d.A. dus) te ontdoen, om een andere combinatie te vormen. Op de tweede plaats trok de P.v.d.A. van leer tegen sommige (bij voor keur K.V.P.-ministcrs, die een af wijkend beleid zouden voeren, en zelfs meermalen er in slaagden het hele kabinet in hun richting „mee te sleuren". Dit zou dan natuurlijk gebeuren in een heel andere richting dan de socialistische. Het maakte hier en daar in het V.V. de indruk, alsof de P.v.d.A. bezig was, argumenten te for muleren, om t.z.t. haar verdere medewerking aan het huidige ka binet te ontzeggen. Het heette o.a., dat de economische politiek van het kabinet te zeer door de katho lieke minister Van den Brink werd bepaald en in tegenstelling stond tot de landbouwpolitiek van minister Mansholt. Heftige critiek werd er geleverd op de katholieke Minister van Binnenlandse Zaken, vooral in verband met de burgemeestersbe noemingen, enz. En alsof dit alle maal nog niet genoeg was, leverden verschillende artikelen in de socia listische pers de nodige critiek, waarin het bepaaldelijk verwijten hagelde tegen de K.V.P. en de katho lieke ministers. Zo bestond de oud- minister rar. Burger het, in een uit voerige beschouwing in het „Vrije Volk" van j.L Vrijdag de bewering, dat de benoeming van de nieuwe Haagse burgemeester„unfair" was (ja, ja, het staat er!) te plaatsen in het kader van een nogal beneden- de-maatse critiek op wangedragin gen van katholieke partij en fractie. En daar verschijnt nu de Memorie van Antwoord van het Kabinet op dit Voorlopig Verslag! Namens dat kabinet is dit document, naar gewoonte, ondertekend door de minister-president, dr. Drees en de Minister van Financiën, prof. Lief- tinck, toevallig beiden lid van de P.v.d.A. Welnu, met deze beant woording komt de P.v.d.A., laat ons zeggen ondanks de politieke kleur der beide ondertekenaren, met de kous op de kop terug! Tegenover de vele, vaak gefor ceerde tegenstellingen, welke de P.v.d.A. ontdekte of trachtte te ontdekken, stelt het kabinet, de combinatie der gezamenlijke minis ters dus, vast, dat „samenwerking en wederzijds begrip, ook tussen volks delen van uiteenlopend maatschap pelijk en geestelijk inzicht, geboden is in het belang van ons volk" en: „het zou van belang zijn, indien de samenwerking in het algemeen zo goed werd als zij in het Ka binet i s." Dat is andere taal, dan die van het speuren naar en uitwei den over tegenstellingen. Blijkbaar is er geen reden om over de poli tieke controversen zó ongerust te zijn als het rode alarm deed vrezen. Natuurlijk sluit zulk een samen werking „verschil van inzicht niet int", natuurlijk laten, Zo zegt de MvA (en wij horen de duidelijke weerklank uit wis artikel van vo rige week!) „de verschillende minis ters het accent niet altijd gelijk val len". Ondanks meningsverschillen kwam men nog steeds tot een „ge meenschappelijk en samenhangend beleid". Over str ij d in het kabinet ten aanzien van bepaalde vraagstuk ken „vernamen de ministers soms voor het eerst iets uit de pers"! Wij gaan verder: dat in de benoe mingen van Staatssecretarissen tot nu toe een politieke disqualificatie van enige partij zou liggen, „ont kent de regering met nadruk"! Men moet een minister niet „een naaste medewerker opdringen, die hij voor zijn taak niet de meest-gewenste adit". Van enige achteruitstelling van de Partij van de Arbeid bij bur gemeestersbenoemingen „kan niet worden gesproken". Na de bevrij ding zijn honderd P.v.d.A.-burge meesters benoemd, waaronder ver schillende in belangrijke plaatsen! Rokossofsky is weliswaar van Poolse herkomst en in Polen ge boren, doch zijn gehele opleiding en carrière ligt binnen de Sow jet-Unie. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse zaken zeide, dat de benoe ming het laatste en treffendste voorbeeld is van de onderwerping van de tegenwoordige Poolse re gering aan Moskou. Men meent, dat men de samen smelting van de Poolse gewapende macht met die van de Sowjet- Unie beoogt. Waarnemers te Londen vragen zich af, of nog meer Sowjet- maarschalken overgeplaatst zul len worden naar het opperbevel der gewapende machten van an dere Oost-Europese landen. Na afloop van de oorlog bleef Rokossofsky in Polen als opperbe velhebber van tachtig duizend man Sowjet-Russische troepen, ter beveiliging van de verbindings lijnen met Oost-Duitsland. Te Berlijn gelooft men In ge allieerde en Duitse kringen, dat de Sowjet-Unie door de benoe ming van Rokossofsky in het bij zonder haar militaire kracht in Centraal Europa opnieuw wil be vestigen. Ook verwacht men, dat de benoeming het begin zal zijn van een program van lange duur tot terugtrekking van de Sowjet- troepen uit Duitsland. Hierdoor zouden de Russische troepen ook nit Polen moeten worden terug getrokken, daar het onderhouden van verbindingslinies met de be zettingstroepen in Dnitsland niet meer nodig zou zijn. Maarschalk Rokossofsky is vele malen gedecoreerd; met de orde van Lenin, Soevorof en Kitoezof, en ook met de titel „held van de Sowjet-Unie". De 62-jarige Russische officier begon zijn loopbaan tijdens de eerste wereldoorlog als majoor in het Tsaristische leger. Tijdens de tweede wereldoorlog maakte hij snel promotie en bekleedde ten slotte een der hoogste militaire rangen. Hij was opperbevelheb ber aan het Don-front en leidde de - omsingeling van Stalingrad. Later was hij bevelhebber aan het centrale front. Rokossofsky gaf gistermiddag om 12 uur zijn eerste dagorder uit. Hij verklaarde: „Ik neem mijn post over om al mijn krach ten in dienst te stellen voor de ontwikkeling en versterking van ons leger en de militaire kracht van de republiek. Samen met het Russische leger zullen wij de vrede bewaren waarvan Stalin de verdediger is." Hij deed een beroep op het Poolse leger om zijn broederlijke banden met het „machtige Rus sische leger" te consolideren en zich nog meer in te spannen voor het politieke werk en de militaire opleiding. Zowel in Nederland als in Indonesië vierde de Marine Vrouwen Afdeling haar eerste lustrum. Vijf Marva's in Indonesië, die het daar, naar haar gezichten te oordelen, best naar de zin hebben DE ZUIDERZEERAAD, die advies zou uitbrengen over de volgorde der voort te zetten inpoldering van de vroegere Zuiderzee, is tot de slotsom gekomen, dat de Oos telijke polder voorrang moet heb ben. Dit weet het „Vrije Volk" te berichten, dat daaraan enige inte ressante bijzonderheden over de uit te voeren plannen toevoegt, die wij voorshands voor rekening van dit blad laten. Wij herinneren er daarbij aan, dat de Ministerraad zich nog over dit advies moet beraden en dat de Volksvertegenwoordiging ten slotte, bij de behandeling van de begroting van het Zuiderzeefonds, zal beslissen. In de Zuiderzeeraad schijnt een minderheid geporteerd De ministers van Buitenlandse zaken van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten komen Woensdag te Parijs bijeen. Ver nomen wordt, dat de kwestie Duitsland de hoofdschotel van de besprekingen zal vormen. Het is waarschijnlijk, dat belangrijke beslissingen zullen worden genomen inzake West-Duitsland en de ontmanteling. Na de besprekingen, die twee dagen zullen duren, zal Acheson een bezoek aan Duitsland brengen. Vóór zijn vertrek uit de V.S. heeft Acheson een kort onderhoud ge had met de gezanten te Washington van de drie Benelux-landen die hem nadrukkelijk op de hoogte stelden van het belang, dat hun respectieve regeringen aan de Parijse besprekingen hechten. De Britse minister van buiten landse zaken, Bevin, is gister avond te Parijs een serie bespre kingen begonnen ter voorberei ding van de conferentie van drie. Hij sprak met generaal Sir Brian Robertson, de Britse hoge com missaris in Duitsland. Ook kwam Sir Ivone Kirkpatric, de Britse permanente onderminister voor Duitse aangelegenheden te Parijs aan voor een ontmoeting met Bevin en vandaag brengt de rei zende ambassadeur van de V.S. voor het Marshall-plan, Averell Harriman. hem een bezoek. Ten slotte heeft de Britse minister van buitenlandse zaken voor de aan komst van Acheson vanavond nog En wat de economische en finan ciële politiek betreft, het gaat hier inderdaad om „verschillende be leidsdoeleinden, waartussen onge twijfeld een zekere tegenstelling be staat". Maar ontkend wordt „dat doze tegenstelling ook doorge trokken zou worden in het b e 1 e id dat de betrokken bewindslieden voe ren". Zo houdt de industrialisatie nota er wel degelijk rekening mee, „dat budgetpire en sociale moeilijk heden hier belangrijke beperkingen opleggen". Ook ziet het kabinet géén principieel verschil tussen het industrialisatiebeleid en het land bouwbeleid. Men weet, dat de so cialisten deze tegenstellingen gaarne gebruiken, ten faveure van minister Mansholt en ten koste van minister v. d. Brink. Dit zijn een paar van de voor naamste graantjes, die wij gepikt hebben uit de volkoren Memorie van Antwoord. Er zouden nog meer aren te lezen zijn. Wij laten het hier voorlopig bij. Maar de conclu sie is duidelijk: de socialisten zijn met hun critiek van een koude ker mis thuis gekomen. Hun critiek is als onkruid tussen de tarwe. Wij gaan niet zo ver met te zeggen: een vijandig mens heeft dit gedaan. Maar men zal andere stellingen in het vuur moeten brengen, als men van de verantwoordelijkheid af wil. een voorbespreking met zijn Fran se ambtgenoot Robert Schuman. Acheson heeft vandaag te Pa rijs een belangrijke conferentie met Amerikaanse functionarissen, voordat hij Bevin en Schuman ontmoet. Onmiddellijk na zijn aankomst zal hij spreken met de Amerikaanse ambassadeurs in Londen en Parijs en met de Ame rikaanse hoge commissaris voor Duitsland, John McCloy. Vóór zijn vertrek uit de V.S. had hij op het State Department een onderhoud van 15 minuten met Wysjinsky. Wysjinsky verklaarde na afloop van zijn bezoek aan verslaggevers: „ik kan alleen zeggen, wat u mo gelijk al weet, dat ik aan mijn plicht voldeed door een beleefd heidsbezoek aan de staatssecreta ris van de Verenigde Staten te brengen." Gisteren zijn te Parijs de mi nisters van Defensie van Frank rijk, Italië en Engeland bijeen ge komen. Volgens een bericht uit gewoonlijk betrouwbare bron, be spraken zij de kwestie van de ze tel van de permanente militaire PRINS BERNHARD BEZOCHT DE „OSLOFJORD" Z.K.H. Prins Bernhard heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het m.s. „Oslofjord", dat in opdracht van de Norske Amerika Linje op de werf van de Neder landse Dok- en scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam is ge bouwd. De prins werd ontvangen door de heren J. P. Hulsman en P. Goedkoop Dzn, beiden directeur van de N.D.S.M., die met de heer O. G. Smit, bedrijfsleider van de houtafdeling de hoge gast rond leidden. Het schip werd van on der tot boven bekeken, het zwem- basin, de salons, de verschillende hutten, enz. Na een uur op het schip te hebben vertoefd, verliet de prins, die vergezeld was door zijn secretaris mr. J. Thomassen, de werf. organisatie van de zuidelijke groep van het Atlantisch Pact. Voorts hebben gisteren de vijf •ministers van buitenlandse zaken van de Westerse Unie vergaderd. Zij bespraken verschillende defen sieproblemen. Volgens een offici ële woordvoerder is er geen spra ke van wijziging te brengen in de positie van Montgomery als permanente militaire voorzitter van de commissie van opperbevel hebbers van de Westerse Unie. In een na de bijeenkomst uit gegeven communiqué wordt on der meer gezegd, dat de consulta tieve raad vastbesloten is de sa menwerking op maatschappelijk en cultureel gebied verder te ontwikkelen. Het probleem van de economische samenwerking tussen de vijf landen zal worden bestudeerd op een vergadering van de vijf ministers van finan ciën, die in de naaste toekomst zal worden gehouden. Na afloop van de bijeenkomst spraken de ministers van buiten landse zaken van België, Frank rijk en Nederland voor de Radio. Minister Stikker zei o.m.: „het is alom bekend dat door de landen der Westelijke Unie hard wordt gewerkt om hun militaire paraat heid te vergroten. De dag van heden heeft een mooi voorbeeld opgeleverd van hetgeen de vijf mogendheden van het Brussels verdrag op maatschappelijk ge bied verrichten." BLIKSEM TROF DORPSKERK VAN GROEDE Gisteravond om half tien is de bliksem ingeslagen in de toren van de dorpskerk te Groede. Terstond sloegen de vlammen fel uit. Alle brandweercorpsen in West- Zeeuwschvlaanderen werden ge alarmeerd. De torenspits is naar beneden gekomen, maar doordat de kerk geïsoleerd op een plein staat en de spits niet in de rich ting van de kerk viel, veroorzaak te dit geen uitbreiding van de brand. De toren was om twaalf uur van nacht geheel uitgebrand. De hou ten bovenbouw werd stuksgewijs door het vuur vernield en is vrij wel in zijn geheel naar beneden gekomen. De klok hangt echter thans nog in de toren maar kan ieder ogenblik naar beneden ko men. Doordat er weinig wind staat was het gevaar voor de omrin gende huizen niet zeer groot. De kerk zelf, die nog niet is aan getast, werd van buiten nat ge houden. De waterschade zal waar schijnlijk zeer groot zijn, ook voor de kerk. Er bestaat een vrij rede lijke kans dat de kerk behouden zal blijven. te zijn voor het denkbeeld, om met de Zuid-Westpolder, aan de Noordhollandse kust, te beginnen, zoals .aanvankelijk hef plan altijd is geweest. Men weet ook, dat ongeveer twee jaar geleden het plan is ont staan, om een brugverbinding z.g. itweede Moerdijkbrug tot stand te brengen tussen de Zuid- Oostpolder en de Noord-Oost polder, om een snelle verbinding te krijgen van Midden-Nederland met het Noorden. Het schijnt, dat dit plan wel verwezenlijkt zal worden. In verband daarmee wordt de Z.O.-polder in twee de len ingedijkt. Ongeveer in het midden van de gebieden van de beide Zuidelijke polders zou een flinke stad worden gebouwd, ver moedelijk Flevostad te noemen, waarvoor dezer dagen de eerste paal is geheid. Het meest-ooste- lijke deel van de Z.O.-polder, be grensd door een lijn Harderwijk, Flevostad, bezuiden Urk tot Kam pen, komt Oosterpolder te heten, het meer zuidwestelijke deel van de Z.O.-polder zou Zuiderpolder genoemd worden. De Zuid-West polder zou dan Westerpolder wor den genoemd. Het zou dan de be doeling zijn, na de indijking van de Oosterpolder te beginnen met de Westerpolder, van Amsterdam tot Enkhuizen, en ten derde met dat deel van de Z.O.-polder, dat dan Zuiderpolder heten zou. Het te Batavia verschijnende blad de „Nieuwsgier" noemt mr. Roem, dr. Leimena en Sjahrir als mogelijke Indonesische Hoge Commissarissen in Nederland. Mr. Roem zou echter voorlopig niet in aanmerking wensen te komen voor dit ambt. Dr. Leimena heeft veel vrienden in Nederland. Hij is o.a. zeer bevriend met de C.H.-fractieleider, de heer Tila- nus. DR. LOVINK ZOU WORDEN VERVANGEN DOOR DR. VAN ROYEN> T.a.v. de Nederlandse Hoge Commissaris schrijft het blad, dat het vrijwel zeker is, dat dr. Lo- vink na de souvereiniteitsover- dracht zal heengaan. Het blad weet verder te melden, dat dr. van Royen reeds is gepolst voor de post van Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië. In In donesische kringen acht men dr. v. Royen de meest ideale persoon en zou men zijn benoeming zeer toejuichen. Dr. van Royen zou echter om gezondheidsredenen van een benoeming hebben afge zien. VLEESLOZE DAGEN EN BEPERKTE VLEESPORTIES IN RESTAURANTS OPGEHEVEN De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, strekkende tot intrekking van de beschik king horecabedrijven 1949. De strekking van de nieuwe beschik king is opheffing van de z.g. vleesloze dagen in de restaurants enz. en van de beperking der grootte van de vleesporties. NIEUWE OOSTENRIJKSE REGERING WENEN (A.P.) Oostenrijk's twee grootste partijen zijn het gis teren eens geworden over de samen stelling van een coalitie-regering, die het land de komende vier jaar moet besturen en vandaag in han den van President Karl Renner de eed zal afleggen. De Volkspartij krijgt 6 zetels in 't nieuwe kabinet, de socialisten 5. De minderheidspartijen de com munisten en de Bond van Onafhan- kelijken zullen niet zijn verte genwoordigd. Dr. Leopold Figl blijft Kanselier en dr. Adolf Scherf vice-kanselier. De Washingtonse correspon dent van de Scripps Howard pers, Parket Lamoore zegt in de New Work World Telegram dat nog dient te worden bewe zen, dat de nieuwe leiders van Indonesië de ware capaciteiten voor zelfbestuur bezitten. Zelfs de Indonesische politici, die in Den Haag de overeenkomst on dertekenden, zijn er niet zeker van, dat ztj 't Unie-idee aan ex tremistische zijde ingang zullen kunnen doen vinden. Zelfs in de bakermat van de onafhan kelijkheidsstrijd, Java en Su matra, hebben de Republikei nen alleen zeggenschap over 't eigen leger, dat communistisch is geïnfiltreerd, het communis me staat gereed om binnen te trekken als het kolonialisme 't veld ruimt. Als de Nederlandse troepen weg trekken, kunnen de hoorders van binnenuit, bestaande uit commu nisten van zowel binnenlandse als Moskouse variëteit, die in bepaalde gebieden beschikken over strategi sche opstellingen, hun volle energie richten op het saboteren van de nieuwe regering. Lamoore besluit: Het koloniale imperialisme is stervend, maar het Sowjet-imperialisme is onderweg. Als de Indonesiërs zich op dit nieu we gevaar niet voorbereiden, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat Maandagmorgen is op het Bui ten Beeckenplein onder de ge meente Velsen bij het uitbaggeren van een vijver een granaat opge haald. Toen het nog niet opge merkte projectiel tegelijk met de bagger op een vrachtauto zou worden geschept, stootte de arbei der Marcelis uit Bloemendaal met een schop op het projectiel, waar door het ontplofte. De man, vader van acht minderjarige kinderen, werd op slag gedood. Zijn mede arbeider, de 61-jarige B. Silvies uit Haarlem werd zwaar gewond en moest in zorgwekkende toe stand naar het St. Antonius Zie kenhuis te IJmuiden worden ver voerd. zij op een gegeven ogenblik tot de conclusie zouden moeten komen, dat zij in de plaats van een meester een despoot hebben gekregen. De New York Times geeft een kaart waarop de federatieve Inde ling van Indonesië staat aangege ven. In een bijbehorend artikel schrijft de correspondent van het blad In Den Haag, Gruson, dat, in weerwil van de beleefdheid, waar mede de voornaamste gedelegeer den de wederpartij in de formele bijeenkomsten bejegenen, er nog maar van zo weinig „goodwill" sprake is, dat alleen een duidelijk inzicht in het eigen belang partijen zal kunnen brengen tot een ernstig gemeende samenwerking. Nu staan echter de leiders voor de taak, de extremisten zowel in Indonesië als in Nederland ervan te overtuigen, dat dit zelfbelang werkelijk be staat en niet slechts schijn is. Als zij daarin zouden falen, zouden er voor de oplossing van het geschil weer kogels nodig zijn. WAARSCHIJNLIJK IN EERSTE WEEK DECEMBER Aan de voorbereiding van de par lementaire behandeling van de ter R.T.C. bereikte overeenkomsten wordt thans te 's Gravenbage met de grootste spoed gewerkt. Men is thans bezig aan de opstelling van de Memorie van Toelichting, waar aan door niet minder dan zeven mi nisteries wordt meegewerkt, nl. Overzeese Gebiedsdelen, Financiën, Economische Zaken. Oorlog, Marine, Sociale Zaken, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Reeds is het finaneieel-economi- sche gedeelte, dat door de Ministe ries van Financiën en Economische Zaken in samenwerking met de fi- nancieel-economische afdeling van Overzeese Gebiedsdelen werd sa mengesteld, geheel gereed. Verwacht wordt, dat men midden volgende week zover is, dat met de samenbundeling van al deze docu menten kan worden begonnen, waar na zij, gehecht aan het wetsontwerp, de normale weg zullen bewandelen alvorens naar schatting in de eer ste week van December voor openbare behandeling in de Tweede Kamer gereed te zijn. Van officiële zijde koestert men de verwachting, dat men nog in de loop van Decem ber gereed zal zijn, zelfs voor Kerst mis en dus zeker voor het tijdstip, waarop de souvereiniteitsoverdracht zal dienen te geschieden. In vele landen der wereld wordt de Belgische koningskwestie met belangstelling gevolgd. Over het algemeen zien de Vlamin gen hun vorst liever vandaag dan morgen terugkeren, terwijl de Waalse bevolking daarentegen het aftreden van koning Leopold eist. Na enige jaren is men thans zover, dat spoedig de beslissing inzake deze kwestie zal vallen. Intussen bevindt koning Leopold zich nog steeds met zijn vrouw, prinses de Rethy, en kinderen te Pregny, in Zwitserland

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1