Herfststemming in de Alkmaarse Hout DE EERSTE VRIJE VEEMARKT Voorbereidselen in de Dierentuin voor de naderende winter OPENINC NEDERL/ Dinsdag 8 November 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Tsoeikof blijft in Berlijn Nederl. wielrenners slaan goed figuur Marktberichten Studt PAC 2 ALKMAAR. Het Bedrijfschap voor Vee en Vlees had, na negen jaar, zijn monopolie moeten prijs- ven en was koper-af op de eerste vrije veemarkt, die gistermorgen on der de feestelijke carillonklanken van een, met de vlaggen van stad en land versierde Waagtoren, werd ge houden. Er was een wat nerveuze stem ming op de markt, waar de aanvoer van het vee de verwachtingen zeker niet teleurstelde. De slagers, die niat meer gewend zijn hun eigen vee te kopen en de boeren, die nu niet meer van overheidswege wer den geringeloord, voelden zich bij deze eerste vrije verkoop wel wat onwennig nog. De aanvoer was goed. Er waren 136 vette koeien, 549 schapen, een tiental graskalveren en 20 nuchtere kalveren. De handel wilde wel vlot ten. Elke koop was een gok. De een kocht dure beesten en de ander kocht ze goedkoper. De prijzen la gen hoog. De koeien deden f 350 tot f 950, graskalveren f 130 tot f 180, nuchtere kalveren f 25 tot f 40 en de varkens, die eerst in Januari in volle vrijheid verhandeld kunnen worden, brachten f 1.65 tot f 1.70 per kg op. De schapen waren in hoofdzaak voor de export bestemd. Er was wel enig verschil te bespeuren met de mark ten, die onder auspiciën van het Bedrijfschap stonden. De klasserin gen der dieren kregen een meer uit gesproken karakter. Men kon thans waar voor zijn geld kopen. De beste dieren brachten de beste prijzen op en de mindere kwaliteiten waren goedkoper dan in de tijd van de AA tot D-klassementen. Dat dit zo is, is in het belang van de veehouders, die het dan ook wel op prijs zullen stellen, evenals de slagers de vrije markt zullen waarderen, tenminste die slagers die kundige inkopers zijn. We zijn thans in een periode van grote aanvoer en men had verwacht dat de aanvoer de prijzen zou druk ken. Dat was gistermorgen nog niet het geval. De prijs lag om de gul den, en de slagers, die van her en der uit Noordholland naar de Alk- maarse veemarkt woren gekomen, vonden dat knap duur. Wij, de con sumenten, niet minder. Maar er is veel gewonnen nu de vrijheid her wonnen is. Het viel ons op, tijdens de markt van gistermorgen, dat verschillende middenstandszaken gesloten waren. Natuurlijk, we wisten wel dat op HUISRAAD GEVRAAGD ALKMAAR In ons nummer van Vrijdag j.l. deden wij namens de St Vincentiusvereniging een be roep op onze lezers om ten behoeve van een groot gezin, dat tot dusver in een te kleine woning huisde en en nu een grote woning toegewezen kreeg, wat huisraad af te staan. Tot dusver hebben slechts twee lezers hierop gereageerd; een, wiens naam ons onbekend bleef, stuurde f10. een ander liet ons weten, dat hij een theemeubel beschikbaar had. Het was echter niet de bedoeling, dat er geld gestuurd zou worden, hoewel zulks natuurlijk dankbaar aanvaard en nuttig besteed zal wor den voor aankoop van huisraad. Het liefst echter kregen wij opgave van bruikbaar huisraad, als tafels, stoelen, bedden, ledikanten enz. Men behoeft hiervan slechts even schriftelijk onze redactie bericht te geven en wij zorgen dan voor door zending naar de St. Vincentiusver. d'ie het beschikbaar gestelde huis raad komt afhalen. Maar nogmaals, spoedige hulp is dubbele hulp. LEEFTIJDSOPBOUW BEVOLKING VAN ALKMAAR ALKMAAR Wij ontvingen van de afd. Bevolking ter secretarie een aan het Centraal Bureau voor de Statistiek ontleend overzicht van de leeftijdsopbouw van de bevol king van Alkmaar op 31 December 1947. Op die datum telde Alkmaar 18549 mannelijke en 19728 vrouwe lijke inwoners. De oudste daarvan, een vrouw, was geboren in 1851 en dus 95 jaar. Ook de zeven daarop volgende oudste inwoners behoor den tot het vrouwelijk geslacht en waren alle boven de 90. De oudste man was van 1856 en 90 jaar. Boven de 72 jaar waren er 86 mannen en 115 vrouwen. Uit alle cijfers bleek overigens, dat de vrouwen ouder worden dan de mannen. Van '97 dus 50-jarigen waren er 194 man nen en 233 vrouwen. Van de 40-jari- gen (in 1907 geborenen) we%en er 241 van het mannelijk en 286 van het vrouwelijk geslacht. Van de 30-jarigeri 257 mann. en 250 vr. Van de 20-jarigen 280 mann. en 306 vr.; van de 10-jarigen 327 mann. en 290 vr. inwoners. In de leeftijd van 1 tot 10 jaar varieerden de aantallen voor mann. inwoners van 297 tot 532 en voor de vr. in woners van 290 tot 518. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren; Esther A. S. M. en Hendricus A. N. M. doch ter en zoon van H. de Groot en E. M C. Brinkman; Alida E. dochter van R. Roosje en E. M. J. Gelaudie; Margaretha C. F. dochter van J. van Drunen en A. Koster; Hubertus J. zn. van J. P. Doffer en A. E. Baltus. Overleden: Hendrik de Heer oud 77 jaar. Geslaagd ALKMAAR Voor het 3de deel examen candidaat-notaris is ge slaagd de heer J. v. d. Velde, alhier. Loopt het weekend vol? ALKMAAR Op 3 en 4 Decem ber wordt al wat fris en actief is, verwacht in het Retraitehuis te Bergen voor een speciaal weekend. Onderwerpen: Fatima, de verdruk king van de persoonlijkheid, de aparte katholieke organisaties, mo dernisering der charitas. Nu heeft iedereen een maand kunnen na denken, of hij gaat of niet. Het co mité had graag deze week de aanmeldingen binnen. Verenigingen van jong of oud, die interesse heb ben, en geen programma ontvingen, gelieven niet kwaad te zijn. maar een program aan te vragen. Vele besturen verlichten de onkosten voor hun leden. Bravo! Adres van aanmelding en inlichting: J. Koel man, Mient 24 Alkmaar, giro 543827. Pastoorsbenoeming ALKMAAR Onze oud-stadge noot, de W. E. Heer B. J. M. Dor- beek, thans kapelaan in de parochie van de H. Elisabeth te Rotterdam, is door Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem benoemd tot pastoor te Bleiswijk. Maandagmorgen heel wat winkels dicht zijn, maar gistermorgen viel het ons eerst op. Er waren veel mensen in de stad er waren veel boeren op de markt en er was geen boer die in Alkmaar een pet kon kopen. Is dat nu wel in het belang van de Alkmaarse midden stand, vragen wij ons af? Kan het dan niet anders? Misschien komt het nog eens zover. De officiële wegen zijn nu eenmaal lang. K.A.V. afd. Laurentius ALKMAAR. Door omstandig heden kon vorige week Woensdag de naaiavond niet doorgaan. Woens- g 9 Nov. a.s. gaan we weer ge woon door. Ook de moeders, die poppen willen maken, zijn vau harte welkom. Woensdagavond van half acht tot half tien in de Zus terschool op de Laat. NED. BILJARTBOND District Alkmaar ALKMAAR Stand der Compe titie, bijgewerkt tot en met 5 Nov. 1949: D Klasse Groep I carmb. Brt Gem. pt. Onder Ons 3153 1145 2.75 40 Excelsior 2942 1107 2.65 34 Optimisten 2504 1167 2.23 27 Drie Ruiten 2762 1083 2.55 26 Z.E.K.Z 2516 1105 2.27 22 Witte Huis 2429 1159 2.09 19 D Klasse Groep II carmb. Brt Gem. pt. Lindenhoek 2485 1081 2.29 34 Gekr. Valk 2393 1048 2.28 33 Alc. Victrix 2338 1184 1.97 32 Driesprong 2831 1059 2.67 27 De Waag 2040 1041 1.95 22 Witte Huis 1984 1183 1.67 18 Programma van deze week: D Klasse Groep I 9 Nov. ExcelsiorWitte Huis; Drie RuitenOptimisten. 10 Nov. Z.E.K.Z.?—Onder Ons. D. Klasse Groep II 9 Nov. DriesprongGekr. Valk; WaagLindenhoek; Alcm. Victrix Witte Huis. C klasse 10 Nov. DriesprongZ.E.K.Z.?; LindenhoekDrie Ruiten. 11 Nov. Gekr. ValkExcelsior I; Excelsior nAlcm. Victrix; Opti mistenWitte Huis. B klasse (cadre) 12 Nov. Optimisten IOnder Ons; Optimisten II—Z.E.K.Z.? VERTROKKEN PERSONEN (2631 October) ALKMAAR S. Koster-Peere boom en k., R.K./geen, van St- Ja- cobstr. 26 a naar Oudorp; C. A. Tromp-Kos, geen, van Rozenstraat 17 naar A'dam; B. Sloot. arb. hoog ovens en echtgen. ObisCl/geen, van Overdiestraat 44 n. Egmond a. Zee; W. P. Rosier en gez.. z. ber., R.K., van Rippingestraat 34 naar Apel doorn; G. J. Lovink, z. ber., N.H., v. Kenn.straatweg 71 n. Arnhem; T. Smit-Voogt, R.K., van Kenn.straat weg 101 naar A'dam; J. J. Conse- mulder, Insp. Lev. Mij., R.K. van Nic. Beetskade 73 n. A'dam; M. J. Mak, dienstb., R.K. van Westerweg 12 naar Obdam; N. P. Nieuweboer en gez., caféhouder, van woonsch. 409. Afgesn. Kanaalvak naar A'dam; M. G. Nijbroek, religieuse, R.K., van Oudegracht 204 naar Enkhuizen; G. v. d. Wijk, z. ber., geen, van Burg. Palingstraat 2 naar A'dam; Wed. W. P. Blokker-Kuijpers van Oude gracht 265a n. Schiedam; Th. C. van Schaik, dienstb., R.K. van Verdr. oord 76 naar Benschop; C. Bast- meijer, z. ber., N.H. van Rippingstr. 10 naar Noordwijk; J. E. Hagen beek, kantoorbed., Ger. K, v. Wes terweg 125 n. Den Haag; Wed. A. de Leij-Koote, geen, van Frieseweg 34a naar Castricum; D. de Boer, z. ber., R.K., van Parkstraat 2 naar Hoog woud; M. H. Hijlkema, verpl., R.K. van v. Everdingestraat 18 n. Heer len; A. Kooijmans-Hoed, N.H., van Scharloo naar Goor 9a; J. T. Goed, geen, van KI. Nieuwland 19 naar Bloemendaal; D. J. v. Stipriaan, geen, van KI. Nieuwlaird 19 n. Am sterdam; M. Jacobs, z. ber., geen, v. Achterom 16 n. A'dam; A. M. de Vries, verpl. EvL., van Wilhelmina. laan 11 n. A'dam; A. M. Bakker, re ligieuse, R.K., van v. Everdinge straat 18 n. Indonesië; P. Constant, winkeljuffr., R.K., van Noorderkade 28 n. België; A. Mater, adv. C.B. Rij- vaardigheidsbew., geen, van Stati onsweg 48 naar Egmond aan Zee; P. T. Smeets, kantoorbed., R.K., van Snaarmanslaan 61 n. Deventer; T. Maasen-de Vries, geen, van Heren straat 5 naar Bergen; A. F. L. van Schaik, h.i.d.h. geen, van Vlaander- hof 3 naar Den Helder; W. J. Bran der, bakker, N.H., van Rippingstr. 23 n. Groningen. INGEKOMEN PERSONEN (13—25 October) ALKMAAR L. Admiraal, per ser, geen, van Oudorp naar Hoever- kade 7a; E. H. v- d. Velde, h.i.d.h, R.K., van Warmenhuizen naar Nas- sauplein 11; J. Bakker, boerenarbei der, geen; van Koedijk naar Lood- polderweg 30; J. Mulder, 1.1. kraam verzorgster, R.K., van Workum naar Kennemerpark 3; J. C. Donker, z. ber., N.H.. van Twisk naar Wester weg 167; S. Anema, 1.1. verpl., geen, van Dantumadeel naar Wilhelmina- laan 11; P. Engeln-Vermolen, R.K., van Velsen naar Laat 114; G. Dek ker-Voerman, N.H., van Schermer- horn naar Vermeerstraat 48; L. Rendering-Jensma, geen, van Zijpe naar Baansingel 30 a; J. Poorters, kantoorbed., geen, van Den Helder naar Fnidsen 29; P. de Boer en gez., kruidenier, R.K, van Bovenkarspel naar Omval 32; J. J. v. d. Burg- Bakker, R.K., van Oude Niedorp n. Ingelandstr. 4; E. C. Hermsen, dienstb., R.K., van Duiven naar Emmastraat 50; H. G. Th. Mann, z. ber., N.H., van Breda naar Steyn- straat 13; J. M. Driesse, dienstbode, R.K., van Rotterdam naar Van Everdingestraat 18; J. v. d. Goor, fabr.arb., R.K., van Eindhoven naar Hoeverweg 8; J. L. Jansen, geen, v. Valburg naar Groenelaantje 9; C. J. Mors, naaister, R.K., van Tilburg naar Kennemersingel 19; A. F. Tu- renhout, transpor b., R.K., van Akersloot naar Overdiestr. 49; J. M. en W. G. Jongebloet, geen, van Am sterdam naar Liefdelaan 15; P. Piersma, kantoorbed., N.H., van Wognum naar Steynstraat 33; J. F. Hemels, kok, R.K., van Epe naar Lindegra'^t 21 a; H. Goctsens- Bouwstra, N.H., van St- Pancras n. Snaarmanslaan 102. Geslaagd Voor het op 17, 18 en 19 October gehouden examen, slaagden te Schiedam voor coupeuse: de dames G. Ploeger, St. Pancras en N. Borst, Tuitjehorn. Opgeleid door Modevakschool F. Ooms. K.J.B.-nieuws HEILOO Jongeman van 17 tot 25 jaar. er wordt nog steeds op je gewacht in ons K.J.B.-huis. Woens dagavond 8.30 uur hebben wij weer 'n contactavond. Er is belangrijk nieuws voor onze L.T.J.'ers. Dus die zijn Woensdagavond zeker present! Zouden onze leden graag iets anders zien of horen in onze K.J.B.? Kom die avond eens met een voorstel voor de dag. Ook hangen er nog enige kwesties die we graag door onze leden zelf zouden zien opge lost. Weet je nog iets om deze avond verder te vullen? Kom eens met 'n aardig liedje of schetsje voor de dag. Ook dit hoort bij ons S.S.S.- Systeem, je weet wel: Saamhorig heid - Stijl en Sfeer!!! Bridge drive ,,De Egmonden" EGMOND. A klasse. 1. Gebr. Hopman 64; 2. KareisKoper 59; 3. Gebr. v. d. Molen 59; 4. Apel doornLiefting 57,5; 5. de Goede Dekker 57; 6. ScholtenLeijen 55,5; 7. Heddesv. Pel 49; 8. Fam. Ho ning 49; 9. NieuwenhuizenBeens 46.5;; 10. HuibertsKlaij 43,5. C Klasse: 1. HartgrinkBurger 54; 2, HuibertsBaltus 44,5; 3. Dek kerHopman 44,5; 4. RuiterVer ver 43; 5. Basv. Winsum 433; 6. Mevr. DekkerTervoort 39,5- 7. JonkerGroen 38; 8. Burger"Dek ker 29,5. Eindpunt Naco-bussen verplaatst EGMOND AAN ZEE. Weldra zullen de werkzaamheden voor het aanleggen van de riolering de standplaats van de NACO-bussen aan de Voorstraat bereiken. De bussen kunnen dan daar ter plaatse niet meer keren. Het eindpunt zal worden verlegd naar de hoek TrompstraatWiltiel- minastraat, in de nabyheid van de Christelijke School. De terugreis zal gaan via de Wilhelminastraat en Prins Hendrikstraat, resp. Kerk straat. Klokgelui kondigt zijn komst aan EGMOND AAN ZEE. Onwille keurig kwam de eerste regel van dit oude raadseltje in onze herinne ring, toen de inwoners van Egmond aan Zee 's morgens om half acht werden opgeschrikt door een he vig gebel. Bij nader inzien bleek dat dit lawaai werd gemaakt door de mannen van de vuilnisophaaldienst. Voor het eerst in de geschiedenis van Egmond zal de vuilnis worden opgehaald onder „klokgelui". Voor onze lezers die het boven genoemde raadseltje niet kennen geven wy het hier weer; Klokgelui kondigt zijn komst aan. Maagden brengen hem hare gaven En in wolken gehuld verdwijn^ hij. VOOR DE LAATSTE MAAL? URSEM Het plaatselijk Niwin comité organiseert Woensdag in de zaal van café Mulder een filmvoor stelling ten bate van de Kerstpak- kettenactie voor de jongens in Indië. Aanvang half acht. Entrée 30 cent. Voor de ouderen rijdt een bus door vrijwillige medewerking van de Graaf en de Wit langs de vol gende route: De Wit. Vertrek 7 uur van Neef jes in de Uitgang via Rustenburg en „De Prinses" naar Ursem. De Graaf: Vertrek 7 uur van Noordijk (stopt bij J. Kuiper) en om 7.15 vanaf de Rode brug aan de Walingsdijk. Op aller opkomst wordt gere kend. Cursus landbouw werktuigkunde URSEM. Door de steeds voort schrijdende mechanisatie in de land en tuinbouw, alsmede in het ge mengde bedrijf, zal eenieder die hier iets mee te maken heeft, gaarne op de hoogte blijven van zijn tijd en er zelfs nog wel iets bij willen leren. Daartoe wordt hier ter plaatse een cursus gegeven in landbouwwerk- tuigkunde. meest uitgaande van het gemengde bedrijf. Er kunnen nog enkele leerlingen geplaatst worden. Zij die inlichtin gen wensen of zich willen opgeven kunen dit t/m 13 Nov. doen bij M. Berkhout, Noorddijk N 30, Ursem. Dir,. Boerenleenbank bedankt URSEM De heer C. Schaap Jz. heeft bedankt als directeur van de plaatselijke Boerenleenbank. In de vergadering van Bestuur en Raad van Toezicht sprak de voorzitter izijn leedwezen uit over het heen gaan van de directeur, die nog zo veel had kunnen doen. Hij prees hem om de prettige samenwerking en stelde voor het ontslag eervol te verlenen. De vele functies die de heer Schaap bekleedt, hebben hem ongetwijfeld tot dit besluit ge bracht. ANDRIES GROOT JR. t URSEM Enkele dagen geleden deelde de Z. E. Pastoor in de kerk mede, dat uit Indonesië telegra- phisch bericht was gekomen, dat Andries Groot, een jongen fit onze parochie, in het hospitaal was over leden. Dit bericht was voor de familie Groot verpletterend. Toen de Bur gemeester kwam op een ongewoon uur begreep de moeder, dat hij een slechte tijding kwam brengen. Heel de parochie, ja alle ingezetenen leefden mee on betuigden hun deel neming. In de H. Mis van Requiem waren veel mensen. Het rozen hoedje (in de Octobermaand) werd voor zijn zielerust gebeden. Andries, de soldafen noemden hem Dré, was een opgewekte, blijmoedige jongen, godsdienstig en moedig, een jongen van karakter. Zo stond hij bekend in Ursem, zo ook in het Indische leger. Hij was twee jaar weg en 's morgens ontving zijn zusje nog een brief, waarin hij over zijn thuis komst schreef, 's Avonds kwam de doodstijding. Aalmoezenier Ruys schrijft d.d. 17 Oct. j.l. dat hij na tafel werd opge beld om in het hospitaal iemand te bedienen. Bij aankomst was An dries buiten bewustzijn. Hij ontving de H. Absolutie en het H. Oliesel. De dokters stonden voor een raad selachtige ziekte. Men dacht aan malaria en typhus. Doch de ziekte liet zich niet diagnosteren. Tegen 5 uur werd de ademhaling rustiger en ging de Aalmoezenier naar huis. Toen hij 10 over half 8 weer werd opgebeld, was Andries overleden. De volgende Maandag 10 uur werd de H. Requiemmis opgedragen en 's middags half 4 had de begrafenis plaats met militaire eer. Overste Kroes herdacht Andries als een plichtsgetrouw kameraad, die alles voor zijn makkers over had. Ook Majoor Ulrich sprak zijn diepge voeld leedwezen uit. Uit de vele brieven blijkt, dat Dré het tegen de extremisten wel eens hard te verantwoorden heeft gehad, doch steeds blijmoedig bleef en zijn kameraden moed insprak. Nu rust hij op het verre Sumatra. Daten we hem in onze gebeden ge denken. Burgerlijke Stand LIMMEN. Geboren: Johanna Margaretha Maria, dochter van Jo hannes Petrus van der Peet en Grietje van Twaalfhoven; Wilhel- mina Maria, dochter van Hendrik Levering en Cornelia Maria Nan- ne; Catharina Afra, dochter van Gerardus Driessen en Catharina Wilhelmina Nuijens; Hendrikus En- gelbertus Maritf, zoon van Pieten? Glorie en Hendrica Margaretha Hopman. Overleden: Engel Valkering, oud 80 jaren, zonder beroep. Ondertrouwd: Martinus Zonne veld. oud 27 jaren, van beroep ko perslager, wonende te Castricum en Aleida Maria van Kessel, oud 24 j. zonder beroep, wonende te Limmen. INGEKOMEN PERSONEN Johannes G., Jansen, zonder be roep, van Haarlemmermeer; Catha rina M. van der Holst, liefdezuster, van Amsterdam; Johanna Keijzer, zonder beroep, van Amsterdam; Reinier Dekker, zonder beroep, van Bergen; Pieter Hendrik Kool en gezin, wachtmeester rijkspolitie van Heilo. VERTROKKEN PERSONEN Jacobus de Visser en gezin, wachtmeester Rijkspolitie naar Har- melen; Jacomina Booij, zonder be roep naar Groot Brittannië; Maria Petrónella Akerboom, liefdezuster, naar Noordwijkerhout; Johanna J., van der Lubbe, liefdezuster, naar Noordwijkerhout. PASTOOR MARTENS OVERLEDEN CASTRICUM Pastoor Martens, beter bekend als de Franse Pastoor, is in het St. Canisius Ziekenhuis te Nijmegen overleden. Pastoor Martens was tijdens zijn verblijf te Castricum een zeer ge zien geestelijke. Een ieder kende de Franse Pastoor, vooral de jeugd die hij U.L.O. onderricht gaf. Na de be vrijding ging Pastoor Martens als Aalmoezenier naar Indonesië, van waar hij om gezondheidsredenen spoedig moest terugkeren. Hij ruste in vrede. Zee-arend CASTRICUM Enige jaren gele den werd in de Zeeduinen alhier een Zeearend gesignaleerd. Dezer dagen zagen wandelaars in de buurt van de Zeeduinen wederom een zeer grote vogel welke naar schat ting een vlucht had van ruim 1.50 M. Men vermoedt dat de Zeearend zijn winterkwartier in onze duinen heeft opgeslagen. „PIUS XI" BRACHT „DE VROUWE MARIA" Uitstekende opvoering HEERHUGOWAARD-NRD. J.l. Zondag bracht de R.K. Toneelver eniging „Pius XI" het mooie vis- sersspel „De Vrouwe Maria" voor het voetlicht. Het stuk speelt om streeks 1920 in een vissersdorp. Wij zagen in dit stuk het harde zee mans-leven en het geweldige Gods vertrouwen. dat deze lieden heb ben. Het spel was prima en de re gisseur, de heer Feenstra, verdient dan ook .alle eer. Eén ding moet ons toch van het hart. Het eerste en het tweede bedrijf waren iets te „langdradig"; er zat te weinig actie in. Het derde bedrijf, ja dat was naar de smaak. De rol van Ome Koossie werd in dit stuk zeer goed vertolkt door de heer Chr. Dekker, deze oude schipper van „om en de bij tachentig jaar" oogstte dan ook veel bijval. Reeds bij de opening van het doek viel ons het uitstekend ver zorgde décor op. Maar het bleef niet bij dit ene décor, er waren er wel drie, welke allen prima waren verzorgd door onze plaatsgenoot, de heer P. van Egmond. Grime en kap werk waren van Jac. Groothui zen. Wij willen besluiten met de andere plaatsgenoten op te wekken, om he denavond dit stuk gaan zien. Het is zeer zeker hun belangstelling waard. Japie Met jubileert HEERHUGOWAARD Dinsdag 8 November is er een jubilé in „Ons Huis". Dan is het n.l. 30 jaar gele den dat Japie Met daar kwam. Wie kent Japie Met niet? Een aardig manneke met een scherp geheugen. Naar wij vernemen zal er een kleine huldiging plaats hebben. Onveilig verkeer WAARLAND. Maandag 7 Nov. had te Waarland een ongeval plaats, dat nog ernstiger gevolgen met zich mee had kunnen brengen, doch niet temin het 7-jarig zoontje van de familie BruinBruin een zeer ernstig letsel bezorgde. Een vracht auto volbeladen met balen turfmolm reed op de Veluweweg ter hoogte van de heer Danenberg, toen er plotseling 6 balen afgleden. Juist op dat moment passeerde V wagen drie kinderen, die uit school kwa men en een der zware balen kwam op het jongetje Bruin terecht. Hevig bloedend en kermend bleef hij op de weg liggen. Onmiddellijk werden de doktoren Groenhardt en Schreuder telefonisch gewaarschuwd. Op hun advies is het ventje onverwijld per ziekenauto naar het St. Elisabeths- ziekenhuis te Alkmaar vervoerd Zijn beide vriendjes waren wel he vig geschrokken doch bekwamen gelukkig geen letsel. Burgerbrug krijgt nieuwe scholen ZIJPE. Naar wij vernemen i; van hogerhand toestemming ver leend voor de bouw van een nieuwe openbare lagere school te Burger- brug (twee lokalen) en voor het aanbouwen van één lokaal aan de Rooms-Katholieke school, aldaar. Burgerlijke Stand ZIJPE. Geboren: Janna, d. van Egbert Hooiveld en Cornelia Geel; Petrus Laurentius. z. van Gerhardus Zomerdijk en Cornelia Everdina Schilder. Kegelen: NATIONAAL CONCOURS TE AMSTERDAM Op de tweede dag van het Na tionaal concours van de Amster damse kegelbond in het raigebouw te Amsterdam heeft zich doen ken merken door grote belangstelling Over de gehele linie heeft Lim burg zich kunnen handhaven. De Limburger Leufkens maakte een opmerkelijke serie van 132 hout in 15 worpen. De serie bestond uit 13 maal 9, 1 maal 8 en 1 maal 7 Een prestatie die moeilijk nage volgd zal kunnen worden. Hier vol gen de voornaamste uitslagen. Vijftallen heren: 1 „Kollcfit' (Maastricht) 346 hout. Drietallen heren 1 „50 Keigeleers" (Maas tricht) 200 hout. Vijftallen dames: 1 WIK (Alkmaar) 266 hout. Drie tallen dames: 1 WIK (Alkmaar) 166 hout. Jubileum baan: 1 Leuf kens (Maastricht) 132 hout. Per sonele baan (enkele kaart): 1 L. Baggen (Heerlen) 454242. Vas te baan: 1 Stilting (Rotterdam) 4544. Vrije baan heren: 1 Leuf kens (Maastricht) 454442. 2 Smit (Amsterdam) 454341. 3 Genefaas (Alkmaar) 4543. Vrije baan dames: 1 Mevr. de Graaf (Rotterdam) 39. Vrije baan Ham burger telling: 1 Leufkens (Maas tricht) 114—110. Een rustiek bruggetje Langzamerhand begint de Hout zich weer te tooien met het brui ne herfstkleed. De kastanjebla deren hebben bruingele randen, die elke dag verder over de bla deren schuifelen, totdat deze ge heel verdord zijn en een windstoot ze omlaag doet dwarrelen. Het is een gure herfstdag als we met de pluimgraaf van de Hertenkamp, de heer S. C. Er- kamp, door de Hout kuieren. De stormachtige rukwinden snijden bijkans de adem af en de verdor de bladeren worden woest om hoog geslingerd of tegen het struikgewas op een hoop gesto ven. Veel wandelaars zijn er niet; slechts enkele kinderen zoeken naarstig kastanjes, om daarvan lange kettingen en speelgoed te maken, of die misschien dienst moeten doen als ammunitie voor gevechten van de schooljeugd. Zo nu en dan verschijnt het wa terige herfstzonnetje tussen twee snel-voortjagende wolken, werpt zijn bleke stralen door 't verkleu rend gebladerte en tovert wat dansende lichtvlekjes op de nat tige paden en op het groene gras tapijt van de Hertenkamp. Onrust in de Hertenkamp. Het broeit daar in de Herten kamp. De twee oudste reebokken kijken elkaar met woeste blikken aan en lang zal het niet meer du ren of tussen deze vijf-en vier jarige knapen zal een strijd op le ven en dood ontbranden, waarvan de absolute heerschappij over het kamp de inzet is. Elk jaar op nieuw, als de bladeren van de bo men vallen en de bronstijd van de herten is aangebroken, ontvlamt deze strijd, die soms wel uren kan aanhouden en eerst gestaakt wordt, als de sterkste gewonnen heeft. Eigenaardig is het, dat de verliezer, die soms kreunend jjan pijn en zwaar gewond door de he vige stoten, die hij in het gevecht van het gewei van zijn tegenstan der heeft opgelopen, uitgeput de vlucht neemt en in zijn angst in het vijvertje springt. Zo was het althans vorige jaren. Éénmaal is het in de Hertenkamp voorgeko men, dat de verliezer door zijn te genstander werd gedood. Na het gevecht stapt de overwinnaar dan als een koning en trots als een pauw door zijn rijk, de ongeluk kige verliezer geen blik meer waardig keurend. De gehele winter door blijft dit edele wild buiten, het past zich gemakkelijk aan de koude aan. Ze worden dan gevoed met kastan jes, eikels, hooi, suikerbieten en veekoeken, terwijl ze vitaminen krijgen in de vorm van iepentak- ken, die ze voor het consumeren netjes afschillen. In het Herten huis ligt al een grote voorraad wintervoedsel opgeslagen. De don zige nesten van de zwaluwen en van het kleine bruine zangvogel tje met 't omhoogstaande staart je, het winterkoninkje, die daar hun zomerverblijf hebben, zijn weer verlaten. Ook de 51 over de Hertenkamp verspreide vogelkooi tjes, die 's zomers bewoond wor den door pimpelmeesjes, kool meesjes, roodstaartjes, vinken enz. zijn ontruimd. Deze mooie vogel tjes blijven ook 's winters in het land en zoeken dan beschutting in de duinen. Het gevogelte. De zilverfazanten, koningsfa zanten, diamantfazanten en goud- fazanten zijn in een uitstekende conditie. De ruitijd is voorbij en de vogels zijn nu in hun mooiste pracht te bewonderen in de voliè re. De middelste volière, waar de kanarie's, parkieten, zeebravin- ken, roodbekwevers en oranjewe vers hun hoogste lied plachten uit te jubelen, is in restauratie en de vogeltjes hebben voorlopig el ders een onderkomen gevonden. Ongetwijfeld zal het door de vele natuurliefhebbers worden toege juicht, dat het gaas van deze kooien, waarvan de mazen eigen lijk veel te klein waren om deze diertjes goed te kunnen observe ren, vervangen wordt door gaas met ruimere mazen. Tevens wordt de kooi dieper en de boomschors tegen de achterwand wordt ver wijderd. Deze wand wordt nu ge heel wit. Inplaats van de stake rige dode boom, die midden in de volière oprijst en in geen verhou ding staat tot deze sierlijke en kleine vogeltjes, wordt er jong struikgewas geplant, waarin men het nestelen beter kan bewonde ren. Al deze dieren kunnen goed tegen de koude en als ze op tijd voedsel en drinkwater krijgen, ko men ze de winter best door. De Cavia's. Anders is het gesteld met de ca via's, beter bekend als guinese biggetjes, die vaak ten onrechte marmotjes worden genoemd. De ze knaagdiertjes kunnen zeer slecht tegen tochtigheid en ze blijven dan ook in hun hokken. Op een dikke laag hooi leven ze daar hun eigen leven, knagende met hun lange tanden op suiker bieten, koolbladeren en gerst, in zalige onwetendheid van het drei gende gevaar, dat als het zwaard van Damocles boven hun bruine en wit-bonte vellen hangt, in de vorm van injectiespuiten en rea geerbuisjes. Deze dieren worden namelijk niet alleen als beziens waardigheid gehouden, maar wor den tevens voor de plaatselijke ziekenhuizen geteeld, daar zij uit stekend geschikt zijn voor vivi sectie. Zij leveren zodoende een onschatbare bijdrage in de strijd van de mensheid tegen de tuber culose en tal van andere ziekten. De apen. We steken de weg over in de richting van een der grootste at tracties in de Hout, de apenkooi. De bewoners hebben kennelijk weinig waardering voor het gure herfstweer en kleumend, met de armen over elkaar, zitten ze dro merig voor zich uit te staren Misschien mijmeren ze wel wee moedig over maagdelijke oerwou den, waarboven een tropische zon haar weldadige warmte uitstraalt; van bananen en van andere lek kernijen. Misschien zijn ze wel in medelijden verzonken met zichzelf omdat het hun lot is aangegaapt te worden door mensen, die la chen als zij gewoon doen, terwijl hun meer-gelukkige makkers zich slingerend aan lianen van boom tot boom, in vrijheid kunnen ver plaatsen. Ja, 't is wat als de men sen je leuk vinden. De pluimgraaf doet overigens al het mogelijke om het leven van deze dieren zo aangenaam mogelijk te maken. De kachel in het apenhuis brandt al en de kost is uitstekend. Behalve het dagelijks gekookt ei tje, krijgen de apen appels, tar webrood en andijvie, niet meege rekend de vele extraatjes. Ook in het winterverblijf hebben de die ren nog genoeg speelruimte, die zoveel mogelijk is aangepast aan hun beweeglijke aard. En als dan buiten de wind giert door de kale bomen en de sneeuw in witte vlokken omlaag dwarrelt, voelen zij zich in hun apenhuis net zo knus op hun gemak, als thuis de mensen voor de brandende haard. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. AFNEMEND BUUG Gedurende de nacht vooral in de kustprovincies nu en dan nog buien. Matige tot zwakke wind lussen West en Noord-West. Tij dens opklaringen in het binnen land plaatselijk nachtvorst en hier en daar mist. Morgen overdag wisselende bewolking en afne mend buiig. In de loop van de dag weer tot matig en aan de kust tot vrij krachtig toenemende naar Zuid-West krimpende wind. On geveer dezelfde temperatuur als vandaag. Ook de pauw met zijn sierlijke kamp heel staart voelt zich in de herten- goed thuis (A.P.) De Russische raad van ministers heeft generaal Was- sili Ivanowitsj Tsjoeikof benoemd tot voorzitter van de Russische controlecommissie in Duitsland. Dit werd gistermorgen door Radio Moskou bekend gemaakt. Voor heen stond Tsjoeikof aan het hoofd van de Russische militaire rege ring in Duitsland. De Russen hebben klaarblijke lijk besloten, streng militair toe zicht op Oost-Duitsland te blijven houden, in weerwil van de belof ten van souvereiniteit, die zij de nieuwe communistische regering hebben gedaan. Dit is het standpunt, dat giste ren door de autoriteiten van de Westelijke geallieerden in Berlijn werd ingenomen, naar aanleiding van de bekendmaking, dat Tsjoei kof in Berlijn zal blijven als hoofd van de Russische controle commissie. De controle-commissie vervangt de oude Russische mili taire regering. In geallieerde militaire kringen is men van mening, dat generaal Tsjoeikof zich hoofdzakelijk met militaire vraagstukken zal bezig houden en zal kunnen beschikken over 250.000 man Russische troe pen, die in de Russische zone in garnizoen zouden worden gelegd. De concentratie van de macht in Oost-Duitsland in handen van een militair betekende een ver rassing. De communisten, die de Oost-Duitse republiek oprichtten, hadden het denkbeeld verspreid, dat het militaire bewind zou wor den vervangen door civiel toezicht. OP INTERN. WEDSTRIJDEN IN ANTWERPEN EN ZüRICH Het sprintnummer (profs.) van de internationale wedstrijden, gis teren te Zurich gehouden is gewon nen door de Britse wereldkam pioen Harris. Hij werd eerste in 't eindklassement met 4 pnt. voor Plattner (Zwits.) 5 pnt. en van Vliet (Ned.) 6 pnt. Een internationale omniumwed strijd werd gewonnen door Koblet (Zwits.) met 7 pnt. Gerrit Boeyen eindigde m. 17 pnt. op de 6e plaats. Een koppelwedstrijd over 50 km. had tot uitslag: 1 KobletVon Bueren (Zwits) 1.02.18, 42 pnt. 2 Van Vliet—Boeyen (Ned.) 52 p. Te Antwerpen werden internatio nale wielerwedstrijden gehouden, waarvan de uitslagen luiden: Afvalrace voor professionals: 1. Remkes (Ned.) 2. Steenbakkers (Belg.) 3. de Boevere (Belg.) Koppelrace over 100 km. in ka der van Europees kampioenschap. l.Kintvan Steenberge (Belg) 2 uur 3minuten 21 sec.; 2 Schulte— Peters (Ned.); 3 Adriaenssens Acou (Belg.); 4. Remonvan den Meerschaut (Belg.); op een ronde: 5. de BeukelaereJanssens (Belg) 6. van Vliet—Boeyen (Ned.); 7. Ol- levier—Sercu (Belg.); 8. Ockers— Gielen (Belg.-Lux.)9 Middelkamp Buyl (Ned.-Belg,) 10. Sterckx— Hendrickx (Belg.); De Nederlan ders van EstLakeman eindigden 14e met twee ronden achterstand. ALKMAAR, 7 Nov. Bevelan ders 5,807,60; Tomaten A 5572. II 28—36; Witlof I 58—76, II 3546; Rode kool 5,509.50; Savoye kool 5,50—9,50; groene kool 5,5017 00' Spruitkool 58—93; II 32-50- Boere- kool 12—25; Spinazie 63—67; Sla 5 —7; kas 13—17; Andijvie 5—21; Rode bieten 67; Bospeen 616; Winter peen 9—14,20; Waspeen 11-28- Uien 1925; II 415; Prei 1623;' Soep 3—9; selie 3—7; Druiven Alicant II 42—59; (I 82—1,17). Appels: Groninger kroon 20; Pre sent van Engeland 22—31; Zoete Campagner 7—15; Beurré Hardy 32 —36; Bonne Louise d'Avranches 17 —35; Doyenné du Cornice 28—45; Emile d'Heyst 16; Giser Wildeman 8—17; Legipont 15—32; Nouveau J—ll; Sldaat Laboureur 2528; Williams Ducess 14; Winterjan 7 12; Zwijndrechtse Wijnpeer 715. BEEMSTER. Aardappelen, Be velanders f 8—9; Koopmans Blauwe f 8—10; Tomaten A f 48—94; Wit lof f 3165; Bloemkool f 848; Rode kool f 5—13; Witte kool f 5; Savoye kool f 6-10- Groene kool f 6—21; Spruitkool f 42—94; Boere- kool f 12—24 per 100 kg.; Spi nazie f 20—31; Sla f 2-4,50- Andijvie f1223; Rode biete f 4-^-7; Gare bieten f 914; Winterpeen f 713- Waspeen f 14—30; Uien f 10—21; Uien drielingen f 9; Uien nep f 12; Prei f 1421; Druiven, Alicant f 68 —96. Appels: Brabantse Bellefleur f 5 13; Bismarck f 513; Bramley Seedling f 518; Cox Orange Pip pin f 10—51; Glorie van Holland f 6 —31; Goudreinette f 10—45- Gro ninger Kroon f 5—22; Jacques Lebel f 5—16; Jonathan f 11—46; Notaris appel f 1030; Present van Engeland f 8—34; Sterappel f 6—28; Zoete Campagner, Zoete Winterkroon en Zoete Ermgaard f 5—24; Peren: Beurréé Alexander Lucas f 8—36; Beurré Cairgeau f 10—49; Bonne Louise d'Avranches f 533; Confé rence f 1047; Doyenné du Cornice f 2465; Emile d'Heyst f 10—38; Fertilon f 613; Gieser Wildeman f 617; Legipont f 1037; Nouveau Poiteau f 617; St. Germain f 3 11; Winterlouwtje f 413; Winterjan f 412; Zwijndrechtse Wijnpeer f 5 —26. De directeur-gener Unesco, dr. J. Torres gistermiddag in de h Unescoccntrum Neder Het centrum is opgc tiatief. van enige st hunner, de heer E. is he,denochtend in paleis door de voor/ Nederlandse Uncscocoi dr. H. R. Kruyt, tot het centrum benoemd Onder de talrijke g; de opening van het U Nederland aan de Kei Amsterdam aanwezig te men op de heer A nay, chef van de afd, nal Relations" van de voorts prof. dr. F. I hoofd van de afdelin van de Unesco, prof. voorzitter van de Une: oud-minister Jonkmar van de vereniging voo nale Rechtsorde en tal vertegenwoordigers ve derlandse culturele Ie1 Dr. Torres Bodet cieel het centrum. Na in het stadhuis begaf schap zich naar het S seum ,waar dr. Ider voorzitter van het een Torres Bodet toespraker De eerste spreker v belang van het centri jeugdige generatie, he de wereld. Hij sprak ning uit over de steur heidswege. Dr. Torres een overzicht van he der Unesco. Het verwo niet, dat het initiatief 1 DUITSE KAMPBI VOOR CASSATIE Vier Duitsers, die z de bezetting in het ka foort wreed gedroegen Nederlandse en Russis genen, moesten gister* Bijzondere Raad van C schijnen. De zaak van de 61 win Alscher werd naa kamer van de Haagse verwezen. Tegen de 53 er Ed. Brahm werd ot doodstraf geëist. Uitsp December a.s., evenals go Wolff. Ook de SS Oberle, tegen wie 15 geëist, door het Bijzo rechtshof in Amsterda thans de zwaarste straf uitspreken. WOENSDAG 9 NOV. HILVERSUM II, 415 M 24.00 NCRV. 7.00 Nieuwsberichten; 7.: foonmuziek, 7.45 Een wc de dag, 8.00 Nieuwsberi Gramofoonmuziek, 9.00 1 onze zieken, 9.30 Wa 9.35 Gramofoonmuziek, gendienst, 11.00 Gramofi 11.20 Op de tweesprong die, luisterspel, 12,00 He] de steravond van 20 Oct Mededelingen, 12.33 S£ 13.00 Nieuwsberichten, clus, 13.20 Mandolinata, mofoonmuzeik, 14.00 Ka 15.00 Zingende wereld, IE tet, 16.00 Voor onze jeug kers, 16.15 Koorzang, 16. vertelling, 16.45 Koorza. Jongensavonturen, 17.30 foonmuziek, 17.45 Regi 18.00 Chr. Muziekver. Ei Nijland, 18.30 In de Soei bol, 18.45 Werken van Ga ré, 19.00 Nieuwsberichten, geringsuitzending, 19.30 mentaar, 19.40 Radiokra Nieuws, 20.05 Commentaa competitie, 20.15 Radio Orkest, 21.15 Demobil klankbeeld, 21.45 Enseml man, 22.15 NCRV-ko< Avondoverdenking, 23.00 berichten, 23.15 Populair concert. 23.57 Sluiting. HILVERSUM I, 301 F. 7. 10.00 VPRO, 10.20 VA VPRO, 20.00—24,00 7.00 Nieuwsberichten, 7 tendgymnastiek, 7.30 G: muziek, 7.33 Oog in al, mofoonmuziek, 8.00 Nie Oog in al, 8.23 Orgelspel, de huisvrouw, 9.00 Grair ziek, 10.00 Kinderen en causerie, 10.05 Morgenwijd Onze keuken, 10.35 Als d ger zwijgt, 11.00 Gramofoi 12.00 Vincentino, 12.30 IV. gen, 12.33 Voor het plattel Kwartet Jan Corduwen* Kalender, 13.00 Nieuws 13.15 Omroeporkest, 14.00 ken portret 14.15 Jeuj 15.00 Kinderkoor, 15.20 Sl< af, deel V, 15.50 Spelen ook?, 16.00 Vragen staat Voor de zieken, 17.00 Het de krant 17.30 De Rambl Nieuwsberichten, 18.15 V 18.20 Gramofoonmuziek, geringsuitzending, 19.00 19.15 Piano-duo, 19.30 jeugd, 19.55 Weekkronie! Nieuws in 't kort, 20.0E van de dag, 20.05 Dingen dag, 20.15 Soc. nieuws, 21 van der Linden en zijn M orkest, 20.55 Hoorspel, 21.' in twee bedrijven van Ross Tussen mens en nevelvle Nieuwsberichten, 23.15 Gr muziek. BRUSSEL 321 m .en 483 r, 321 M.: 12.00 Orkestmuzi Trio, 13.00 Nieuws, 13.1E operaprogramma, 14.00 Pa teman en orkest, 17.00 Gr muziek, 17.05 Nieuws, 17.1 tet Jan Corduwener, 17.3< dracht 17.40 Dansorkest 1. lomuziek, 18.30 Voor de 19.00 Nieuws, 19.30 Gram* ziek, 19.50 Radiofeuilletor Operette „Drei alte Sch 22.00 Nieuws, 22.15 Kwart Nieuws. 483 m.: 12.05 Concert 13.00 13.15 Dansmuziek, 14.15 Gramofoonmuziek, 18.30 G mofoonmuziek, 19.30 en 19 mofoonmuziek, 20.00 Gro< phonie-orkest, 21.45 Vioc 22.45 Jazzmuziek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2