spits Kinderen komen uit Duitsland DE VERFPOT Schoorlse Raad debatteert over gemeentelijk sportterrein Gemeenteraad van St. Maarten Verheugende en bedroevende belangstelling ONS WEKELIJKSE MODEPRAATJE Donderdag TO November 1949 P*G. 5 IT BLAD! Een transport van vierhonderd rolde weer Venlo binnen Zij rekenen op de liefde van Noordholland Houttil BRUTALE INBRAAK Laat - Alkmaar J Nieuwe school wordt weldra aanbesteed De winkelsluiting op Allerheiligen steeds. Daar gaan om per dag. Daar koffie niks kosi. je geld voor an- heeft Jaap vroe- enemuiden, nooit nog eens midden en kleine duizend >ezen zou maken e soldaten. Ie soldaten zien er ad uit. Achter on- •uk aan het ping ten in afwachting laaltijd. In de eet- i al gedekt, met r bord twee pi- Irie als het klein- t is eerlijk! Door eestal zo'n veertig lis, die er behoor- Maar altijd niks sens vervelen, dus dansavondje, als rpleegsters genoeg zijn. er weg, want con- niet. ■er de beste koffie e soezen van de plnnewiel", rijden e warmte van Pa- L wuift ons na met m uit zijn krater. jraite Heren kerkzan- Dames Midden- De huwde dames. Fongemannen. :c,: Meisjes, lienstplichtigen. 'erloofde meisjes lering hebben. Heren L.T.B. Directie Re- ergen N.H. EK, 9 November, ppelen: eersteling er 7.50; blanke 10; 12.000 kg. rode 11.000 kg. gele 10.500 kg. groene 1800 kg. andijvie bieten 6.60: 17000 24.30: grof 20.80— 3.70; 22.000 stuks —90; II 56—70: I afw. 1327stek t LAMSVLEES per kg PENVET 0.65 per kg ALKMAAR FIETSJES t soliede uitv., ranai 17.90 SERVIESJES blik en plastic ing. Resp. 3.10. 2.40 2.25 !S vanaf 1.95 ATIONS 95 ct sortiment in iur-auto's Stic uitvoering 35 ct uringen als ook (Eigen reportage) VENLO, 9 Nov. Woensdagmor gen twee minuten voor acht kwam hdt zoveelste transport buitenlandse kinderen het station van Venl0 bin nenrollen. In de stilte van de vroege dag, die koud en triest begon, tui melden ze allen, ruim vierhonderd in getal, de perrons op, om even later opgevangen te worden door helpende vrouwen. Ook zij hadden kwartieren staan wachten, met een stille hoop, dat deze trein op tijd zou zijn. Gelukkig was dit ook zo en op de minuut af kwamen ze het station uit, klaar om meegenomen te worden naar de twee kampen in en rond Venlo. De kinderen zijn nu rustig onder gebracht in kamp „Maaszicht" te Venlo en het kamp in Wêll, hier vlakbij, om nog eens onderzocht te worden, alvorens ze Vrijdagmorgen naar het hoge Noorden in West friesland en rond den Helder zullen komen. Hoe ze zijn? Och lezer, men vindt dit alles, als men zelf goed doorge warmd en doorvoed staat te wach ten op die honderden, die ik-weet- niet-waar vandaan en ik-weet-niet- uit welke toestand zijn uitgekozen om voor enk/le maanden in Neder land te blijven, nogmaals men vindt dit alles triest en aandoenlijk, zoals ze daar, meisjes en jongens, uit de coupés komen, moe en bleek, slape rig en hongerig. Hun ogen stonden een beetje vreemd en keken, mis schien een beetje angstig, misschien ook een beetje afwachtend naar die vreemde gezichten voor hen. Hadden wij medelijden met dit trieste beeld? Ach, medelijden kan men licht hebben met wie dan ook, maar dit gevoel zit dieper dan die oppervlakkige, aandoening van me delijden. Men ontdekt in zichzelf een aandoening, die men bijna nooit, of misschien helemaal niet zou hebben vermoed bij zichzelf. Zeker niet, als men van de randen van het Marsdiep, of uit de botten de en eeuwig-groeiende omgeving van de Streek komt. Alles ging goed Gelukkig verliep de reis voor die ruim vierhonderd kleintjes en gro teren uitstekend. De verbindingen volgden op elkaar, als niet anders, en de gevolgen waren niet van die aard, dat men bijzondere maatrege len zou moeten nemen. Natuurlijk wat wagenzieken en wat kleintjes met een beetje heimwee, maar dit zal wel overgaan, zo gauw ze aan veilige hoede in Noordholland zul len zijn toevertrouwd. Twee dagen blijven ze hier in beide kampen, om nogmaals gron dig te worden onderzocht, om spuit jes te incasseren en doorgelicht te worden en tenslotte zal de dokter een algemeen onderzoek houden. Wat wilt U nu nog meer? Vrijdag avond rond zes-zeven uur hopen wij in Alkmaar te arriveren voor het verdere transport. De kinderen daveren hier over het ruime speelveld, dat het een lieve lust is. Meer nog, ze doen hun best, om alle treinvermoeienissen en alle sporen van heimwee weg te zingen, weg te voetballen en weg te springen. Kleine Armin (pleegmoeder zal stapelgek op hem worden) loopt aan één stuk-door spoortreintje te spe len, hij tuft langs iedereen, die hij tegen komt, kijkt op nog om en als je niet oppast, dan tuft-ie het hele kamp ondersteboven. We ontdekten de kleine Marianne zes jaar die loopt te babbelen niet te wei nig, een ander sjouwt met haar pop, die ze voor geen geld van de wereld wil afstaan. Precies dezelfden Zeker, er zijn ook nog een stuk of wat groteren, zD tussen twaalf en dertien jaar, die natuurlijk hoe kan dat anders druk aan het voetballen zijn geslagen, precies als onze eigen jongens. Er is trouwens geen verschil tussen Uw kinderen en deze, nietwaar. Wat betekent voor hen nationaliteit of afkomst. Zij hebben het dringend nodig, Uw zorg, Uw steun, Uw hartelijk heid en vooral enkele weken van onbezorgde levenslust. Zij willen ook wel eens wat anders zien, dan krotwoningen, kelders en puin, dat eeuwige trieste puin, dat de kinderen op het laatst doodziek moet maken. Würzburg, waar verschillende kinderen vandaan komen, is n.l. zwaar gebombardeerd, van <jeze be roemde universiteitsstad is heel weinig meer over. Van de andere steden er rond omheen al eveneens. En dan die lijsten, die kaarten en die registers, die de familieomstan digheden genoteerd hebben. Ik geef het U te doen, dit alles door te lezen, zonder die aandoening, die ik hierboven reeds beschreef. Wilt 170 In Londen wordt de Lord Mayor's Show „Reizen door de eeuwen heen" gegeven. Hier aan doen tal van voertuigen mee. Hier ziet U het eerste schip van de Cunard-White Star, de „Britannia" van 1840 ,WsNMgz^-eeo>model er van) U per sé iets hierover horen. Welnu dan, vader vermist, vader dood, va der gesneuveld, vader invalide, va der blind, moeder spoorloos; totaal weggebombardeerd. Nog meer? Kind pndervoed, hart zwakte, overspannen, gebrek aan levenslust door de ontberingen en armoede. Wilt U nog meer horen van die ontzettende tragiek achter enkele woorden verborgen. Lees dan nog even: vluchtelingen uit Oost-Duitsland, vluchtelingen hier vandaan, vluchtelingen daar van daan. Voorts kunt U lezen, hoe de gezinnen, die eens hun eigen stand hadden (doktoren, ingenieurs, lera ren, technici, tandartsen enz. enz.) tot totale armoede zijn vefvallen. Dat is Duitsland anno 1949, goede lezer. Eigen schuld? In Godsnaam, laten wij geen van allen van schuld pra ten. Kinderen hebben nooit en te nimmer schuld gehad aan alles wat er in de wereld gebeurde. Kinderen leven bij de gratie van God en uit een liefde, die twee mensen voor elkaar hadden. Met deze gedachte wordt hier in de twee kampen gewerkt door men sen, die heus nog wel wat meer van de oorlog hebben ondervonden dan wij allen tesamen in het Noorden. En zij ontvangen deze kinderen, spelen met ze, verzorgen ze, ver wennen ze en proberen iets van die hopeloze schuwheid uit hun ogen te sleuren. Als wij Vrijdagavond rond zes zeven uur in Alkmaar aankomen en als dan de kinderen worden thuis gebracht in Uw gezin, welnu, dan ontvangt U kinderen, die U als Uiy eigen zult verzorgen nietwaar. Praat gewoon met ze in onze eigen dierbare taal, praat niet over dat wat zij hebben meegemaakt, of over dat wat gij hebt meegemaakt. Dat ligt achter ons, diep in ons geheu gen als een herinnering. Strijk des noods even over Uw voorhoofd om die herinnering weg te halen, mocht die onverwacht opkomen. En dan: de gifatie van God geldt ook ons, zeker nu. Vanmorgen bleek de deur van DE VERFPOT op de Laat geforceerd te zijn en de eigenaar kwam t°t de ont stellende ontdekking, dat een grote partij verf, hoofdzake lijk kleinverpakking, uit de winkel verdwenen was. De eigenaar was reeds van plan aangifte te doen, doch bij nadere controle bleek alles in orde te zijn. Het waren slechts St. Nicolaas en zijn knecht geweest, die bij het aanschouwen van de étalages van DE VERFPOT het niet konden nalaten een partij verf en verfdozen mede te nemen om het oude speelgoed een opfrissertje te geven. Het is maar een tip Uw oude speelgoed weer als NIEUW met, verf van DÉ VERPOT. RetedS 6 kleuren voor f 1.50. hoek van de Hofstraat (Adv.) VERGADERING BERGENSE MELKSLIJTERS BERGEN. Naar het voorbeeld van andere gemeenten zijn ook de Bergense melkslijters overeengeko men om het wijkensijsteem toe te passen. Dinsdagavond belegden zij een vergadering waarbij verschil lende andere verenigingen verte genwoordigd waren, zoals de Hr. Peetom van de Horeca-bedrijven, de dames van Soest en van Minne van de Christelijke Vrouwenbeweging, de heren Vrasdonk en Blomme- steijn van de Hanze, de heren Mors en v. d. Peet van de Melkslijters- vereniging Alkmaar. De heer Hoekstra, voorzitter der Bergense Melkslijtersvereniging opende de vergadering en heette de aanwezigen welkom, waarna hij het woord gaf aan de voorzitter der Alkmaarse Melkslijtersvereni ging. Spr. verheugde zich over de opkomst deze avond en overwoog het voor- en tegen der wijkinde- ling. Hierna namen verschillende aanwezigen gebruik van de gele genheid tot het stellen van vragen, welke door de heren Mors en v. d. Peet werden beantwoord. Bergen is in 13 wijken verdeeld en de mensen die hierdoor van melkboer zullen veranderen wor den hiervan in de loop der week in kennis gesteld. Eventuele klachten kunnen inge diend worden bij de Klachtencom missie, bestaande uit de heren Broersen, Peetoom, de Roeper en de dames Mevr. Tielrooy-Bakker en Mevr. Roozendaal-Schotte. De Wijk- indelingscommissie is als volgt sa mengesteld: de heren Hoekstra, van 'tl Sant, G. Kuipers, alsmede de Commissie van beroep; J. Broersen Mr. G. VanHilten en J. M. P. Lugten. V.V.V. VAN EGMOND AAN ZEE STELT RECLAMEFONDS IN EGMOND AAN ZEE Het be stuur van de V.V.V. te Egmond aan Zee had Maandag 7 November in Café de Boei alle middenstanders en ieder die belang heeft bü een goed georganiseerd Vreemdelingen Verkeer, uitgenodigd om te spreken over een groots opgezette reclame actie voor Egmond als Badplaats. Woensdag 16 November zal er een Algemene ledenvergadering worden gehouden, waarop de resultaten en verdere plannen worden medege deeld. Nadat de heer Kockx uiteengezet had wat de leden van andere V.V.V.'s betaalden, en wat het Be stuur daarmee kan doen, bleek wel, dat er in Egmond meer gedaan moet worden aan reclame, wil Egmond mee blijven marcheren in de rij der Noordzeebadplaatsen. Na diverse voorstellen, om ieder, die belang heeft bij een intensief Vreemdelingen Verkeer, extra te laten bijdragen in een z.g. Reclame fonds werd met een grote meerder heid besloten een minimum bedrag van 119-Per jaar vast te stellen, te betalen, door bovengenoemde ca tegorie. Voor de kamerverhuurders zal oP de eerstvolgende vergadering een andere regeling worden getrof fen. Vervolgens had de voorzitter, Burgemeester Niele, op deze oijeen- komst gelegenheid om afscheid te nemen van Pastoor J. A. J. van Zanten, als Bestuurslid der vereni ging. De voorzitter zegde het scheiden de bestuurslid dank voor zijn werk zaamheden in het belang van de V.V.V. Als blijk v.an waardering werd aan pastoor van Zanten een K.L.M. foto van het dorp van voor de oorlog aangeboden, die dankbaar werd aanvaard. In zijn dankwoord gebruikte pastoor van Zanten de drie V's van de vereniging in een andere betekenis n.l. Vrijheid, Ver draagzaamheid en Vooruitgang. Op voorstel van de heer Jonker Sr. werd het scheidende bestuurslid tot erelid der vereniging benoemd. In zijn slotwoord dankte de voor zitter de Egmondse Middenstand voor de prettige samenwerking. In Januari van dit jaar liep de Queen Mary bij Cherbourg aan de grond. Men volstond toen met een voorlopige reparatie van de beschadigde romp. Thans ligt de Queen Mary voor de jaar lijkse inspectie in het Koning George V dok te Southampton. Vonken spatten rond de van lasbrillen voorziene arbeiders als zij voor de voorlopige reparatie een permanente in de plaats maken (Vervolg en slot) Maar de bodemgesteldheid is niet in overeenstemming met de daaraan redelijk te stellen eisen. De voetbalclub heeft zich veel moeite gegeven om in dit laatste verbetering te brengen zii heeft reeds f 1500.daarvoor uitgege ven, maar het laat zich aanzien, dat ze daarin nog maar ten dele is geslaagd. Blijkens een advies van de Rijksconsulent voor de Lichamelijke opvoeding zal ver betering van de grasmat in orde gebracht kunnen worden door t aanbrengen van een kunstmatige brand- en pomp besproeiingsin stallatie waarvan de kosten op ongeveer f 2000.— geraamd wor den. Tevens wijst gemeld advies op de mogelijkheid van aanleg van een drietal sportvelden n.l. een oefenveld en twee voetbal velden. Wat deze beide stukken betreft zij 't volgende opgemerkt: Gesteld dat de kosten-becijfering der besproeiingsinstallatie juist is dan blijft de noodzakliikheid be staan van een of meer permanen te sportgebouwtjes. Dit zal nog f 1500.vergen inclusief de aan leg van electrische leidingen en schakelapperatuur. Voorts zal zulk een besproenngs- instailatie en waterkanon niet centraal op het veld kunnen wor den aangebracht door de aanwe zigheid van drie voetbalvelden. Wat de installatie van deze voorzieningen aan extra kosten met zich zal brengen laat zich moeilijk becijferen maar het zal naar voorlopige schatting ander maal "zeker f 1500.gaan ver gen. Het totaal van de waterver nieuwing komt daardoor tot een kapitaalsuitgave van f 5000.—. Het tweede punt in het advies van de Rijksconsulent genoemd, betreft de aanleg van meer dan één voetbalveld. Bij oppervlak kige beschouwing lijkt de aanleg en exploitatie van meer dan een voetbalveld op het sportterrein aantrekkelijk maar in de praktijk komen voor het onderhavige ter- De gemeenteraad, die Woens dagmorgen in voltallige vergade ring bijeenkwam ten raadhuize, zag zich voor een ware rijstebrij berg geplaatst. Niet minder dan 28 voorstellen vroegen de aandacht. Maar op deze regenachtige dag was het binnen beter dan buiten, en dus zetten de acht mannen zich vol goede moed tot beraadsla gen. Naar aanleiding van opmerkin gen in de laatst gehouden raadsver gadering, kon burgemeester Korver mededdelen; dat het Stroetefdijkje nu van straatverlichting is voor zien, dat het raadhuis-interieur is verbeterd door de aanschaffing van nieuwe meubelen, waardoor het er nu piekfijn uitziet, en dat Weth. Breed is aangewezen tot loco-bur gemeester. Zowel de Prov. Directie van We deropbouw als de Min. van O. K. W. hebben zich accoord verklaard met de plannen tot het bouwen van een nieuwe school in het dorp St. Maarten. Weldra zal dan ook de openbare aanbesteding plaats heb ben. Na een vrij langdurige comité zitting benoemde de raad het echt paar J. Delver te Haringhuizen tot vader en moeder voor het oudelie- den tehuis. Aangezien de heer T. Rens te Valkoog wegens het berei ken van de leeftijdsgrens zijn func tie van armvoogd per 1 Jan. a.s. moet neerleggen, benoemde de raad Tot de grote gebeurtenissen van dit jaar, die nog lang in de herinnering van Katholiek Alkmaar zullen blijven voortleven, behoort ongetwijfeld de zo uitstekend geslaagde tentoonstelling „Zo zijn onze manieren", welke van 27 October tot en met 1 November in het R.K. Lyceum werd gehouden. In vijf dagen een bezoek van 9000 personen mag ongetwijfeld een geweldig resultaat genoemd worden. Merkwaardig is echter, dat in het comité, dat deze tentoonstel ling organiseerde en dat daar al vier maanden geleden mee begon zes personen zitting had den, die door een gelukkig toeval, als men dat zo noemen wil, waren samengebracht, doch vóórdien van eikaars bestaan nauwelijks wisten en nog nimmer met elkaar had den gewerkt. Op de eerste verga dering zaten zij zelfs wat onwen nig tegenover elkaar, doch met elke bijeenkomst groeide de saamhorigheid en tenslotte vorm den deze zes mensen eens be trekkelijk vreemden voor elkaar een harmonieus team, waarin ieder voor zich zijn eigen taak had en waarin de een de ander aanvulde. Het grote succes had verschil lende oorzaken. Het weer werkte mee, want na de hevige stort buien, waarop wij eind October vergast werden, is er gedurende de vijf tentoonstellingsdagen geen spatje gevallen. Er was ook intensief voorbe reidend werk verricht; in een 23- tal buitengemeenten gMg het comité vooraf op bezoek, om con tacten te leggen, de programma verkoop en het bezoek aan de ten toonstelling 4e stimuleren. Van daar dat de eerste dag uit vele buitengemeenten groepen school kinderen en volwassenen naar de tentoonstelling kwamen, die als even zovele propagandisten weer naar huis gingen en weer anderen animeerden om de tentoonstelling te bezoeken. Want..,, iedere bezoeker ging enthousiast naar huis; de tentoon stelling was smaakvol gearran geerd en de Inhoud beantwoordde aan de verwachtingen. Er werd voorts een behoorlijke reclame voor gemaakt; en dat was verant woord, want de tentoonstelling was 't waard, dat er voor öp dé grote trom geslagen werd. Als men dan tenslotte bedenkt, dat een en ander werd opgezet zonder één cent in kas en dat tenslotte toch nog een garantie fonds gevormd werd van f 1000, dat gelukkig niet behoefde te worden aangesproken, dan mag men wel van een dubbel succes spreken. Laten we hopen, dat er ook van een geestelijk succes sprake is en dat in de gezinnen van de 9000 bezoekers de katholieke gezinsge bruiken voor zoveel nodig wor den hersteld en in ere gehouden. Aansluitend op deze tentoon stelling wordt er thans in de drie parochiekerken een gezinsweek gehouden. De belangstelling daar voor is niet zo denderend, naar ons bleek. Hoewel deze avond- conferenties uitsluitend voor ge huwden worden gehouden, menen wij toch, dat er nog wel wat lege plekken in de kerk kunnen wor den opgevuld en wij willen onze gehuwde lezers daarom opwekken om de nog resterende avonden deze conferenties over het huwe lijk bii te wonen. Er werden de vorige week twee bijeenkomsten belegd, die wat de belangstelling betrof eveneens 'n contrast vormden. De eerste cur susavond van- de Schola Publica in Victory trok een kleine hon derd belangstellenden; een ver- heugènd teken, dat de belangstel ling voor de schilderkunst het onderwerp voor deze eerste cur sus groeiende is. De inleider, de heer Jongenelen, bleek een aangenaam en vlot causeur, die zonder zijn auditorium te ver velen langer sprak dan de be doeling was; nièttemin werd dit op prijs gesteld. Volgende week Donderdag vervolgt hij zijn cur sus en Schola Publica, dat reeds twee uitstekend geslaagde avon den in het Gulden Vlies gaf, kan o.i. ook de volgende week weer op een goede opkomst rekenen. Dezelfde avond hield de afd. Alkmaar van de K.V.P. een ver gadering voor haar 12 a 1300 Jeden in het Wapen van Heems- "kerk. Een handjevol met het halve bestuur mee ca. 25 leden gaf acte de présence. De spreker noch zijn onderwerp boeiden de vergadering. Vanwaar die geringe belang stelling voor de politiek? Waarom zo weinig leven in de brouwerij van de Alkmaarse K.V.P.? Omdat er te dikwijls vergaderd wordt? Kom nou! De laatste ledenverga dering werd in Januari gehouden; de jaarvergadering, reglementair voorgeschreven, werd overgesla gen. Vóór en na de gemeente raadsverkiezingen, een onderwerp waarvoor toch belangstelling mag worden verondersteld, werd niet vergaderd. Er werd alleen op de vooravond een propaganda-bijeen- komst gehouden, waar de leden alleen maar hadden te luisteren. Toen vanuit de vergadering óver dit verschijnsel van slapte in de politiek een opmerking werd ge maakt, zei de voorzitter, dat er niet meer vergaderd was, omdat- er geen belangstelling was. Maar dat is de zaak precies omkeren; o.i. is er geen belangstelling, om dat er niet vergaderd wordt; om dat het bestuur, waarin elke team geest zoek is, de politieke belang stelling niet weet te stimuleren en het vergaderingbezoek niet weet te animeren. Niet dat wij het bestuur alleen aansprakelijk willen stellen voor deze crisis in de politieke belang stelling; tenslotte zijn 't de leden, die dit bestuur gekozen hebben. Maar een bestuur behoort leiding te geven en de goede initiatieven voor jongerenactie; politieke school, ledenwerving, kadervor ming, lectuurverspreiding enz. mogelijk te maken en te steunen. En tot dusver is er van dit alles nog maar weinig gebleken. Nog één puntje willen we in deze kroniek even behandelen. Op het Feest van Allerheiligen hadden onze katholieke winke liers hun zaken gesloten. Dat was voor hen op de eerste dag van de maand, toen er vooral in de textielbranche een abnormale kooplust woedde een groot offer. Maar wat bleek? Dat de niet-katholieke winkeliers wie wij overigens ook goede zaken gunnen het die katholieke Zondag extra druk gehad hebben van katholieke kopers, die niet tot hun geregelde clientèle behoor den. Mét andere woorden, dat onze katholieke huismoeders en huisvaders, terwijl hun geloofs genoten-winkeliers dit offer brachten, op deze Kath. Zondag rustig en op grote schaal hun in kopen gingen doen in winkels, die wél open waren. Dat was geen staaltje van katholieke solidari teit. Moge dat een volgende keer anders en dan-beter worden. de heer A. Wit Czn. te Valkoog tot zijn opvolger. Op grond van de veel te hoge contributie (f 50.p. j.) werd het verzoek tot toetreden bij de Ver. voor Dierenbescherming afgewe zen. In gelijke zin werd besloten op het verzoek om subsidie van de N.- H. brandweerbond, nu echter op grond van de overweging, dat St. Maarten reeds lid is van de lande lijke bond van brandweercomman danten. Overeenkomstig de gege vens van de belastinginspectie werd aan S. Koning geen onthef fing van schoolgeld verleend. In verband met de tóegenomen werkzaamheden werd aan de voor zitter van het Burgerlijk armbe stuur een salarisverhoging van f 75 op f 100, van de bestuursleden van f 40,op f 50.— en van de admini strateur van f 240.op f 300.p. j. toegekend. Behoudens zijn emolu menten krijgt de vader van het te huis ingaande 1 Jan. a.s: f 1000. inplaats van f 850.in contanten. Subsidie R.K. Kleuterschool B. en W. waren van oordeel, dat voor de 11 kinderen die de R.K. kleuterschool te Tuitjehorn bezoe ken, een subsidie van f 100.. vol doende was, maar de heer Koedijk stelde daartegenover, dat f 10. per kind beter zou zijn. Wanneer immers gelijke normen voor het bijzonder voorbereidend onderwijs worden aangehouden, zou de Chr. bewaarschool te Stroet straks in 't gedrang kunnen komen. B. en W. erkenden dat het juist zou zijn om een vast bedrag per leerling te stellen, en namen daar om Koedijks voorstel over. Op grond van het daarop volgend raadsbesluit zal de R.K. Kleuter school van Tuitjehom dus volgend jaar f 110.ontvangen. De School met de Bijbel te Stroet heeft gebrek aan gordijnen en een kachel. De raad voteerde voor dit doel f 625. Blijkens een lijvig rapport van de Kon. Ned, Brandweervereniging, zou het niet gerechtvaardigd zijn om de brandverzekeringsbelasting af te schaffen, omdat dit een zui vere bestemmingsbelasting is. An derzijds is het onuitvoerbaar om in deze belasting ook de roerende goederen te betrekken. Zowel de heer van Schagen als Wethouder Schuijt betreurden dit. Zij hadden liever gezien dat ook op de roeren de goederen een deel der brand- weerkosten zou drukken, doch schikten zich nu noodgedwongen m het voorstel om de bestaande verordening opnieuw onveranderd vast te stellen. Met de fifty-fifty regeling met het PWN voor de kosten die voort vloeien uit door de gemeente uit gevoerde werken, kon men zich verenigen, vooral omdat de ge meente zelf bitter weinig wegen heeft. De gezamenlijke onderwijzers verenigingen hadden een verzoek ingediend om aan de nagelaten be trekkingen van onderwijzers voor eenmaal een uitkering te doen ge lijk aan drie maanden salaris. Op zijn desbetreffende vraag kreeg de heer v. Schagen ten antwoord, dat de besturen van de bijzondere scholen in voorkomende gevallen zelf maar moeten weten of ze een zelfde gedragslijn willen volgen. De raad kon zich er overigens mee verenigen. Het herhaalde verzoek om invoering van een verplaat singskosten-regeling voor onder wijzers werd andermaal afgewezen. Alleen de heer v. Schagen toonde zich een voorstander van een der gelijke regeling, omdat z.i. het sol liciteren naar minder begeerde pos ten er door wordt aangemoedigd. De instructie voor de doodgraver had 's raads fiat en het voorstel om de Burgemeester andermaal te benoemen tot vertegenwoordi ger in de vleeskeuringsdienst e- veneens. De heren G. Sloof, P. de Geus, J. de Pee en C. Zutt werden herbenoemd tot leden van de com missie voor woonruimten. In de ca- catüre R. Bijpost werd voorzien door de benoeming van A. Wit Czn. Nu Ged. Staten hebben mede gedeeld dat zij voornemens zjjn om de presentiegelden van de raads leden enigszins te herzien, haast ten B. en W. zich, om de raad voor te stellen, om de presentie gelden te verhogen van f3 op f 4.en de salarissen van de wethouders van f 160.— op f200. per jaar. Het dienstjaar 1916 heeft een nadelig saldo van f 4830.49 opgeleverd en dit deficit zal nu door de rekening 1948 moeten wor den opgevangen. Na het vaststellen van de voor lopige rekening over 1947 van een schoolgeldvermenigvuidigings- cijfer op 2 en enige begrotingswij zigingen kreeg heer Vos in de Rondvraag gelegenheid om te wij zen op de voor het verkeer gevaar lijke haag bij Stoop. B. en W. zul len het ding laten kortwieken. De heer v. Schagen zou graageenwo- ning in de Notweg van electrici- teit; willen voorzien. Voorzitter e- veneens, maar hij wist. dat het PEN voorlopig voor zoiets nog geen materiaal over heeft. De heer Koedijk brach,t de dank rein beklemmende bezwaren naar voren. Ten eerste zal de aanleg van een drietal terreinen de noodzakelijke verwijdering van de renbaan met zich brengen hetgeen het terrein als algemeen sportterrein in waarde doet ach teruit gaan. Ten tweede zal bij en dergelijke volledige benutting van de aanwezige gronden de voor de toeschouwersruimte ten enenmale onvoldoende plaats overblijven. Op grond van een en ander komen B. en W. tot de stelling dat de gemeente als geheel slechts belang heeft bij de inrich ting van één voor meerdere doel einden te benutten sportterrein. De heer Kaag achtte het hui dige terrein absoluut ongeschikt en wil komen tot een nieuw sportterrein elders maar dan zeer eenvoudig opgezet. Kaandorp merkte op, dat de voetbalvereniging Schoorl niet gebaat is met de inwilliging van haar verzoek, beter is het dat zij nog enige tijd, desnoods met 'n kleine subsidie van de gemeente blijft doorploeteren tot B. en W. er in geslaagd zijn een behoor lijk sportterrein, zij het dan een voudig, in te richten. Nadat nog enkele leden hun mening hadden geuit, besloot men zich te vereni gen met het prae-advies van B en W. en de voetbalver. Schoorl overeenkomstig te antwoorden. Op 'n verzoek om subsidie v. f 50 per jaar van het Hoofdbestuur van de Nederlandse ver. tot be scherming van dieren werd op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. De heer Kaag verklaart dat deze vereniging zich op een ziekelijk standpunt stelt. Het ver zoek, van M. W. v. d. Garde tot aankoop van een strook grond grenzende onmiddellijk achter zijn perceel werd aangehouden. Aan W. A. Brakenvliet wordt per 1 December a.s. eervol ont slag verleend als onderwijzer aan de Openbare Lagere School in verband met zijn benoeming te Hobrede. De commissie tot we ring van het schoolverzuim werd herbenoemd terwijl in de ontsta ne vacature werd voorzien. Even eens werd herbenoemd de com missie van advies als genoemd bij art. 8 van de Woonruimte- wet. Als Inspecteur van het Gas bedrijf werd benoemd de heer E. Kley tot schoolschoonmaakster o poWoo-l "1 te Groet J. F. Dalenberg-ten Voorde. Een uitvoerige discussie ontstond hierna over het voorstel van B. en W. om het gemeente huis te verbouwen tot 'n bedrag v. f 14.000.enkele leden wilden echter een geheel niéuw Raad huis laten bouwen, het voorstel werd echter aangehouden en de vergadering werd verdaagd van de Groenveld- en Stroeterdiik- bewoners over voor de zegen der straatverlichting. Dat het met de waterleiding voor die hoek nog niet wil vlotten is minder erg, want nu regent het wger. Vandaag zullen wfj het eens over de hoeden hebben, een zeer belang rijk onderdeel van onze garderobe; welke in de laatste jaren door vele dames helaas maar al te vaak ver waarloosd werd. Zeker, ik geef toe, dat het in menig opzicht gemak kelijk is, om vlug even een van die hoofddoekjes om te binden, of hele maal zonder hoofdbedekking met een wapperende haardos rond te lopen; maar noch het een, noch het ander kan aanspraak maken op het praedieaat: „Correct gekleed". „Moet je dan altijd met zo'n stij ve hoed rondlopen?" zullen vele da mes verschrikt vragen. Ja en neen. Bij een officiële gelegenheid, waartoe ook het kerkbezoek gere kend moet worden, zullen wij zeer zeker in gebreke blijven, als wij zonder hoofdbedekking verschijnen. Ik dak, dat het gezegde: „Elke vrouw die zich respecteert draagt een hoed", ook voornamelijk hierop slaat. Maar ook bij minder officiële gelegenheden zal de vrouw, of het meisje, die bij haar toilet een pas sende hoed weet te kiezen, er altijd beter verzorgd uitzien en daar door een prettiger indruk achter laten dan haar zuster, die maar lukraak overal blootshoofds ver schijnt. Hebben wjj dus gezien, dat het dikwijls noodzakelijk en even vaal: wenselijk is een hoed te dragen, het hoeft daarom nog lang geen „stijf hoofddeksel" te zijn, waar mede wjj ons tooien. Ook in de hoedenmode is in de laatste ja ren een radicale verandering geko men en ook wat men van de nieuwe creaties op dit gebied kan zeggen, ze zijn in elk geval niet stijf. In tegendeel. Die nieuwe randloze hoedjes zijn juist eng kwiek en vlot. Zij sluiten van achteren strak om het hoofd, zodat zij als 't ware wegduiken in de grote, hoge kra gen die de mantels in dit seizoen hebben. Voor garnering is er dus achter geen plaats, deze wordt dan ook op zij of bovenop aangebracht en bestaat voornamelijk uit hane-, paradijs- en struisveren, en uit aigrettes (reigerveren.) Bij eenvou diger modellen of in het meer spor tieve genre treft men ook wel een vilten strik aan. U begrjjpt natuurlijk wel, dat lang haar bij deze hoedjes uit de boze is. Terwille van de nieuwe hoedenmode heeft men dan ook een kort kapsel gelanceeiJ, waarbij de krullen op een elegante manier aan de achterkant raider het hoedje uit komen- Ook een lok van voren geeft een aardig effect mits het bij uw type past. Tenslotte nog de prijzen. Ook die vormen geen onoverkomelijk be zwaar, daar deze juist in het laat ste jaar aanzie '!jk gedaald zijn. U zult voor een hoedje thans niet méér behoeven te betalen dan voor een wollen hoofddoek, enU nog leuker uit niet ziet er altijd een hoed. AnneMiekc DE HERFSTTOCHT DER KNAC De sportcommissie van de KNAC heeft de uitslag bekend gemaaakt van de op 28 en 29 October j.l. ge houden 12e Herfsttocht, welke van Berg en Dal bij Nijmegen over Zeist naar Schiphol voerde, Slechts één van de 201 deelne mers heeft de tocht reglementair volbracht, d.W.z. deze in de voorge schreven tijd gereden en geen en kele van de 16 routecontróles (Zeist niet meegerekend) gemist. Het was de heer A. J. van Ame- rongen te Amsterdam- met mevr. R. van Amerongen als kaartleze- res, die dus beslag legde op de Herfsttocht plaquette. Vérder was er één deelnemer n.l. de heer C. L. van Woelderen te 's Gravenhage met de heer J. Jolles als kaartlezer die slechts één controle had ge mist maar 46 minuten te laat aan de eindcontrole te Schiphol aan kwam. Zes deelnemers hadden twee controles gemist, maar waren op de vastgestelde tijd binnenge komen, terwijl drie deelnemers eveneens twee controles hadden ge mist maar te laat de eindcontrole bereikten. De overige deelnemers hebben meer dan 2 controles gemist, of hun •routekaarten niet of niet op tijd ingeleverd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5