Nieuw Iedere nieuwe burger vermeerdert de zorgen van onze regering N GELD Nieuwe verrassingen in de valse guldens-affaire Besluiten van „Grote Drie" en Benelux ten gunste van West-Duitsland THEATER THEATER de Razuin Min. Götzen heeft vertrouwen in fin.-economische overeenkomst Demontage drastisch beperkt, consulaire vertegenwoordigers iet best! •scoop Theater i KID in: ce Bandiet laden van Danny EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN NHD] West-Duitsland is het troetelkind Vrijdag 1 1 November 1949 45e Jaargang No. 1 1715 Fundamentele Gezinspolitiek Brand in comm. hoofdkwartier Vaderlijk woord van Dr. Drees Romme laat zich niets dicteren Waarop bezuinigen? Huurverhoging uitgesteld De Paus richt zich tot de Bisschoppen Hoofdagent hielp de onderwereld Na de Ronde Tafel Conferentie Het cyclotron in gebruik genomen BB 119-0194 JDAG 11 NOV.: sse Film) serie avonturen, en bravour van Don Juan. iondag 2, 5 en 8 uur. g 14 jaar 'OON 3641 MAF VRIJDAG 11 NOV.: tuur der dolle dwaasheid: ;echnico'lor met DINAH }RE, DANA ANDREWS. 18 jaar. maal als ,,beld zonder meest dwaze film! ks om 8 uur; Zaterdag 7 uur. 4.30. 7 uur en 9.30 Dagelijks teleL van H tend vanaf 1.30 uur. on 3103 fJDAG 11 NOV. >ELY in de beste ilm van het jaar: [ÖRBIGER, ATTILA HÖR- >WIG BLEITREU - 18 jr. i de mooiste en ,n haar carrière. iks om 8 uur; Zaterdag 2 uur, 4.30. 7 uur en 9.30; e boomstam en wat zag r voorbij en nog geen mompelde Peter zacht- Is dat soms voor mij opdat ik mij naar Uw k U een aardige ver- Jw hondeke niet met U t lieve diertje thuis is. lebeier voorbij was en huisje toe. Er brandde iat deed de koddebeier brengen, dat hij thuis innen en daar zag hij lag te slapen. De tafel lei flessen, kruiken en Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per rood., inclusief incasso. Advertentie-tarief- per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpei. HoofdredacteurH. N. Smits. BankrelatiesNoorderbankNederl. Credietbank Noordhollands Dagblad Bmten God is 't nergens ^^0 oeüig. (Vondel HET FEIT A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draerfsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Laat 221. teL 2046 (2 tónen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2900 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DE HARMONIEUZE verhou ding tussen mens en maatschap pij vaststellen, is een moeilijk en actueel probleem. De moeilijkheid onderstreept de actualiteit, want zij komt voort uit de botsing der eigentijdse geestesstromingen. Die botsing is geweldig en hoe meer in die worsteling der geesten de harmonie der menselijke ver houdingen anders gezegd: de hiërarchie der menselijke waarden verloren dreigt te gaan, hoe dringender de taak, om die „harmonie" te „componeren" om volvoering roept. De Katholieke Volkspartij heeft haar Congres, dat morgen en Zon dag gehouden wordt, in het teken van het probleem mensmaat schappij, geplaatst. Dat is de grondgedachte van deze grote sa menkomst, en die grondgedachte loopt gelijk wij al eerder op merkten als een gouden draad door de congresverhande lingen, zoals die tot nu toe gepu bliceerd zijn. Aan de hand van de verschil lende, reeds eerder hier korte lings besproken prae-adviezen, zal de K.V.P. de juiste wegen, om tot de verlangde harmonieuze verhouding te komen, kunnen vinden. De vraag zou intussen ge steld kunnen worden of de „we genkaart" volledig genoeg diep genoeg is uitgewerkt. Bij het lezen der verschillende prae-adviezen viel ons aanvanke lijk al op, dat rond dit fundamen tele probleem zo weinig aandacht geschonken wordt aan het gezin Toegegeven, dat niet elk prae- advies zich daar voldoende toe leent; maar met de meeste is dit wel het geval en ook waar dit zo is. wordt in het algemeen aan het gezin slechts terloops aandacht geschonken. En dan nog slechts aan het gezin als e 1 e m e n t in de verhouding mensmaatschappij. Niet als fundament. Moet echter het gezin niet ook fundament zijn in de verhou ding tussen mens en samenleving? Moest de K.V.P. juist de K.V.P.de behandeling van a i t probleem niet aangrijpen als een uitgezochte gelegenheid om haar veelbesproken en veel gesmade gezinspolitiek t e g e - lijkophogerniveaute bren gen en dieper te funderen. Dat men ook bij de „regeling" der verhouding tussen mens en maatschappij mèèr van het g e - z i n moet uitgaan, ligt eigenlijk al opgesloten in de stelling van ons nog steeds van kracht zijnde Beginselprogramma, (Algemeen Staatkundig Program, anno 1936) dat „het gezin de eerste en meest natuurlijke gemeenschap is". Waarop kan de verhouding, juist omdat ze harmonieus moet zijn tussen mens en maatschappij, tussen individu en gemeenschap, tussen de samenleving en de per soonlijkheid, beter gefundeerd zijn dan op die gezinsgemeenschap? Merkwaardigerwijs is het ant woord op deze vraag zeer onlangs nog eens helder gegeven door de Vader der Christenheid, Paus Pius XII in zijn rede tot de internatio nale gezinsorganisaties, die in September j.l. te Rome congres seerden. De grondgedachte van die rede was deze: als men de verhouding van de mens tot de samenleving gaat regelen, dan moet men dat niet doen op de Staat en niet op het individu, maar dat moet geschieden op het gezin. Het a.s. Congres is een welkome gelegenheid voor de Partij van het gezonde gezin en het gezonde volk, om zich op deze belangrijke stelling te t>ezinnen. Dan kan er spake komen van fundamen tele gezinspolitiek, die mèèr- waardiger en veelomvattender en diepgaander zou zijn dan de ge zinspolitiek van nu. Deze is nut tig en belangrijk, maar zij zoekt het in allerlei „technische" maat regelen, als kinderaftrek, bijsla gen, emolumenten enz. Een nut tige politiek ten bate van het gezin is echter nog geen gezins politiek, welke het gezin tot grondslag neemt van alles wat ondernomen wordt om de juiste plaats van de mens in de maatschappij te bepalen. Een van de weinige uitlatingen in de richting van een juist be grip voor fundamentele gezins politiek is die van mr. dr. Geule mans in zijn prae-advies over „Burger en gemeente", als hij bij de bespreking van gemeentelijke maatregelen voor de jeugd zegt: „Meer dan in dit alles bestaat jeugdzorg echter in gezinszorg en in actieve gezinspoli- t i e k". O.i. geldt dit dan ook voor alle levensgebieden, gelet op de centrale plaats welke het gezin, als de oercel der gemeenschap, in de samenleving inneemt. Dat dit in de congresverhande lingen tot nu toe niet voldoende tot uiting komt, schijnt ons een leemfe, welke de discussie alsnog moge aanvullen! 3 DODEN, 4 GEWONDEN PARIJS, 10 Nov. (Reuter). Er is brand uitgebroken in het hoofd kwartier in Noord-Parijs van het „Front National", een groep van communistische organisaties. Drie personen kwamen in de vlammen om. terwijl vier anderen ernstig zijn gewond. De oorzaak van de brand is niet bekend. De hoofdcommissaris van de Pa- rijse politie, Roger Leonard, belastte zich persoonlijk met de leiding van het blussingswerk. (Van onze parlementaire redacteur) „De urn met uw as xou reeds lang bij u thuis zijn bezorgd, wanneer gij de helft van hetgeen gij thans tegen de democratie hebt aangevoerd in Duitsland tegen het nationaal-socialisme zoudt hebben laten horen". Dat moet een Haags burgemeester voor de oorlog eens gezegd hebben tegen iemand, die zijn hart over de democratie luchtte. De minister-president, dr. Drees, die gisteren op de algemene beschouwingen van de Kamer antwoordde, richtte thans de zelfde woorden tot de communist Gortzak. De communistische voerman mocht zich dan niet geheel gelukkig voelen onder de democratische verhoudingen, ook voor hem waren ze toch veiliger dan zekere andere. Geen politieke carrière, hoe schitterend dan ook, was onder de z.g. volksdemocratie bestendigd van duur bleef er dan nog eigenlijk over. Tevoren had de ministerpresident al gezegd, dat men natuurlijk zou moeten doorgaan met hoge belas tingen te vragen van de meest draagkrachtigen en met een zwa re belasting van de weelde-arti- ltelen. Dr. Drees zei dit alles op zijn bekende gemoedelijke wijze, maar de vaderlijke vermaning won daardoor nog aan gewicht. Intus sen was deze opmerking slechts een van de vele puntjes, die de ministerpresident behandelde en die vooraf gingen aan een uitvoe rige beschouwing over de toe stand, waarin ons land thans ver keert. Hoe staan de zaken? Nederland is een klein land met een dichte bevolking en die bevolking groeit nog steeds. Wij hebben een hoger geboorte- en een lager sterfte cijfer dan welk land ook. Voor iedere nieuwe burger moeten be duidende bedragen geïnvesteerd worden. De bevolkingsaanwas vraagt meer woningen, meer scho len, meer werkgelegenheid enz. Met vele sprekers was de minister president het eens, dat wij dus het uiterste moesten doen om ons na tionale inkomen te verhogen; dit klemt temeer als men bedenkt, dat straks de Marshall-hulp op houdt. Maar welke die uitkomsten van die verhoogde inspanning ook zullen zijn, vast staat dat rijk, provincie, gemeenten en ook ons ganse volk thans meer uitgaven dan wij kunnen betalen. De Ka mer drong dan ook zeker niet ten onrechte op bezuinigingen aan, welke die bezuinigingen konden zijn was een tweede, maar de Ka mer kon alvast beginnen met straks bij de behandeling van de afzonderlijke hoofdstukken niet op verhogingen aan te dringen. De Kamerleden weten dus al wat zij te horen zullen krijgen als zij straks nog een brug, nog een weg, meer scholen, ruimer klassen en een beter uitgeruste defensie gou den willen eisen! Minister Lief- tinck verklaarde later op de mid dag zijnerzijds dat zijn zorgen met de dag toenamen en dat mot spoed compenserende maatregelen dien den te worden genomen om het monetair evenwicht niet in ge vaar te brengen. Zo gauw de be grotingsbehandeling hem de han den vrij liet, zou hij zich naar zijn departement spoeden om daar de begroting nog eens aan ernstige revisie te onderwerpen. Dat het niet gemakkelijk zal zijn om de hoeken aan te wijzen, waarin de slagen zullen moeten vallen, be wees de minister-president onder wijl reeds overduidelijk. De klein ste inkomens konden geen schok- ken opvangen, daar was iedereen het over eens. Terecht had de heer Andriessen daarnaast be toogd, dat de middenklasse er na de oorlog ook al beroerd aan toe is. Voor de middenstand werden nieuwe voorzieningen bepleit, in het voorlopig verslag op de Land bouwbegroting werd een lans ge broken voor de boeren. Ja, wat Of er onder dergelijke omstan digheden toch nog iets van een noodregeling voor kinderbijslag aan zelfstandigen zal kunnen ko men? Dit behandelende begon de ministerpresident ermee met voor op te stellen, dat de rollen thans omgekeerd waren. Eenmaal had hij als Kamerlid bij minister Rom me op een zelfde regeling aange drongen, maar toen de bezwaren te horen gekregen, die ook nu in de schriftelijke stukken waren ontvouwd! Maar hoe dat zij, de kosten van een noodregeling, waarvan ook hij niet afkerig was, schatte de ministerpresident op 120 millioen. En alweer en met inachtneming van het voorafgaande: Wie moest dat betalen? Dit klemde temeer waar de fractiegenoot van prof. Romme, de heer Lucas, zelfs be lastingverlaging had bepleit. Maar zoals het een goede en wijze Landsvader betaamt, eindigde dr. Drees toch niet somber. Ongetwij feld, de tijden waren moeilijk, ontzaggelijk moeilijk zelfs, maar hij vertrouwde dat wij er ondanks alles toch wel bovenop zouden ko men. Jaren van toenemend her stel liggen achter ons, buitenland se en Indonesische gasten hebben zich daarover verbaasd. Wij mo gen dan een klein en een over bevolkt land zijn, wij blijven ook een sterk volk. De rede van dr. Drees liet een uitstekende indruk achter. Van de meer onderge schikte punten stippen wij nog aan zijn beschouwing over de in terne verhoudingen in het kabinet. Geen minister, aldus de minister president, zal er in slagen zijn eigen overtuiging te verloochenen. Maar dat hoeft ook niet. Hoofd zaak is, dat er toch een samen hangend beleid te voorschijn komt, dat vruchten afwerpt. En die vruchten waren er. Dr. Drees (vervolg pagina 3). De Minister-President Dr. Drees heeft gisteren in de ver gadering van de Tweede Kamer medegedeeld, dat het er niet naar uitziet, dat de voorgestel de wijzigingen in de loon- en inkomstenbelastingen nog dit jaar door de Tweede Kamer zullen kunnen worden behan deld. In verband daarmede zal de huurverhoging moeten wor den uitgesteld. BRUSSEL, 10 Nov. (A.N.P.). De zaak van de valse guldens breidt zich nog steeds uit en iedere dag brengt nieuwe verrassingen en nieuwe arrestaties, waarbij de slachtoffers onder de gegoede Luikse burgerij vallen. Naar thans aan het licht is gekomen hield de bende zich niet alleen bezig met het vervaardigen van vals bank papier, doch ook met de vervaar diging van valse reischeques, pas poorten, identiteitskaarten en be lastingzegels. Voor de uitgifte hiervan was een fictief reisbureau opgericht, dat de van fantasie getuigende naam „Gulliver" droeg en dat zijn zetel in Brussel had. Dit reis bureau heeft tijdens zijn bestaan valse touristencheques uitgegeven van 1000 en 5000 Belgische francs en dit voor een totaal bedrag van 20 tot 25 millioen Belgische francs. Teneinde het welslagen van deze lucratieve onderneming te verze keren drukte „Gulliver" rijn eigen paspoorten en treinkaartjes en beschikte men zelfs over een uitgebreide serie valse bandstem pels en douaneverklaringen. De Belgische recherche heeft in deze nieuwe zaak weer een aantal arrestaties verricht. Gistermorgen kwam het gecharterde Engelse schip „Empire Brent" in de Amsterdamse haven aan met ruim 900 militairen van het derde regiment der eerste December divisie aan boord. Tot hun grote vreugde hadden alle militairen de beschikking gekregen over een hut, iets dat tot heden nog niet was voor gekomen. Om iedere argwaan van de zijde van het bankpersoneel te vermij den, droegen de heren een insigne in hun knoopsgat met de vermel ding in het Frans: „Gedelegeerde van Gulliversreizen". Zij wend den zich op deze wijze tot banken in Dijon, Nancy, Lyon, Belfort enz. en streken hier de tegenwaar de op van de in Belgische francs uitgeschreven cheques. Het aantal bendeleden, dat ach ter slot en grendel zit. is thans opgelopen tot 36 en het ziet er geenszins naar uit, dat het hierbij zal blijven. Waartoe het ontdek ken van een vals biljet van hon derd gulden te den Haag al niet kan leiden. WIJ ZIJN VERPLICHT VOOR PALESTINA TE BIDDEN" VATICAANSTAD (K.N.P.) De H. Vader heeft een Pauselijke Ver maning gericht aan alle bisschoppen en gelovigen ter wereld over de toekomstige status van de H. Plaat sen. Na Zijn bezorgdheid te hebben uitgesproken over de toestand in Palestina en herinnerd te hebben aan Bethlehem, de geboorteplaats van Christus, en aan de andere plaatsen, waar Christus tijdens zijn leven op aarde heeft vertoefd, heeft geleden en is gestorven, spreekt de H. Vader de wens uit, dat het H. Land eindelijk een periode tegemoet moge gaan van vrede en geluk. „Wij, die door zovele banden en herinneringen", zo vervolgt de H. Vader, „met het H. Land verbonden zijn, zijn thans meer dan ooit ver plicht voor Palestina te bidden. Het H. Land heeft reeds eeuwen lang, en neemt dat nog, een belangrijke plaats ingenomen in ons leven. Reeds eeuwen lang is het H. Land een pelgrimsoord, waar vele gelovi gen heen trekken. Moge de Moeder Gods er voor zorgen, en laten Wij Haar daarvoor bidden, dat een goede oplossing worde gevonden en dat geheel Palestina de ware vrede en gerechtigheid deelachtig moge wor den." De H. Vader besluit dan Zijn ver maning met de Pauselijke Zegen. SPITFIRE MAAKTE NOODLANDING De spitfire H 25 van de jacht- vliegschool van de Ned. Lucht macht op Twente, bestuurd door de sergeant-vlieger P. P. A. van Eysden, heeft Donderdagmiddag, doordat de spitfire tegen een hoog spanningskabel vloog, ten noorden van Lichtenvoorde een noodlanding moeten maken. De vlieger bleef ongedeerd, doch het vliegtuig werd beschadigd. Een gedeelte van Lich. tenvoorde en Groenlo is zonder electrisch licht. De 42-jarige hoofdagent van po litie te Den Haag, O. T. stond voor de Haagse Rechtbank terecht om dat hij een verklaring, die een ar restant in zijn cel voor de politie had afgelegd, had doorgegeven aan de Haagse onderwereld. De zware jongens, die zeer veel belang had den bij deze verklaring, betaalden er hem 200 gulden voor. De officier van justitie eiste één jaar gevangenisstraf daarbij reke ning houdende met de zware finan ciële moeilijkheden, waarin verd. door zijn tweede huwelijk en door een grote alimentatie aan zijn eer ste vrouw verkeerde. NIET „FRITALUX" MAAR „FIBENEL" BRUSSEL (Belga). In verband met de economische samenwerking tussen Frankrijk, Italië, België, Ne derland en Luxemburg heeft men gewaagd van „Groot-Benelux" en zelfs van „Fritalux". Daar in deze benaming niet eens gewag wordt gemaakt van België en Nederland, die de promotoren zijn geweest van de idee der sa menwerking heeft de Nederlandse Kamer van Koophandel in België het nuttig geoordeeld het gebruik van de afkorting „FIBNL" (uit te spreken „Fibenel"), waarin de naam van alle deelnemende lan den voorkomt aan te bevelen. Woensdagavond is in een opslagplaats te Liverpool, die als één der grootste opslagplaatsen ter wereld gold, een hevige brand uitgebroken. De 400 meter lange en 30 meter diepe opslag plaats bevat goederen met een totale waarde van bijna zestien millioen gulden, waarbij duizenden tonnen rubber. 400 brand weermannen hadden de strijd tegen het vuur aangebonden; zij moesten hun werkzaamheden verrichten in een 30 cm hoge stroom van gesmolten rubber. Er werden dammen opgeworpen om de stroom rubber tegen te houden. Een gedeelte van het gebouw brandt nog. Volgans de brandweercommandant zal het vuur eerst over veertien dagen zijn bedwongen. Zonder hiermede te willen te rugkeren op de bereikte resultaten ter R.T.C. moet ik opmerken dat men niet kan verwachten dat een Nederlands minister volkomen be vredigd zou zijn. Ik ben evenwel van oordeel dat de financiële en economische overeenkomst een be hoorlijke basis kan vormen voor de toekomstige samenwerking en dit stemt m.i. zeker tot voldoening. Zo wel in de Nederlandse als bij de In donesische delegatie leeft het besef dat er naar gestreefd moet worden om de overeenkomst uit te voeren in de geest van wederzijdse waar dering, die de onderhandelingen ter R.T.C. bezielde", aldus antwoordde minister L. Götzen in een exclusief interview met het A.N.P. op de PARIJS (Reuter en A.P.). Het Duitse vraagstuk is o.m. onderwerp geweest van uitvoerige besprekingen tussen de ministers van Buitenlandse Zaken der V.S., van Engeland en Frankrijk, waarbij ook de ministers van de Benelux waren ingeschakeld- Het resultaat, waarvan gisteravond uit gezag hebbende bron melding werd gemaakt, betekent een meer tegemoetkomende politiek tegenover de West-Duitse Republiek, waarmede ook de ministers van de Benelux hun instemming hebben betuigd. Men werd het eens over de vol gende punten: 1. Een plan om demontage van Duitse fabrieken voor herstelbeta lingen drastisch te beperken. In ruil zal West Duitsland toezeggen samen te werken met het geal lieerde toezicht op voor de oorlog belangrijke industrieën, zoals die in het Roergebied. 2. West-Duitsland zal hot recht krijgen consulair in het buiten land vertegenwoordigd te zijn. Deze consuls zullen via de geal lieerde Hoge Commissie voor Duitsland moeten worden be noemd. 3. West-Duitsland en het Saar- gebied zullen als buitengewone leden worden toegelaten tot de Raad van Europa. Dr. Kurt Schumacher, leider der sociaal-democratische oppositie in het West-Duitse parlement, heeft de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs ge waarschuwd, dat „de meerderheid van het Duitse volk" de voorstel len van bondskanselier dr. Konrad Adenauer niet zou erkennen. Ade nauer bood aan, dat Duitsland on afhankelijke vertegenwoordiging van het Saargebied in de Raad van Europa zou aanvaarden, het Ruhr-statuut in zijn huidige onge wijzigde vorm zou tekenen en buitenlandse kapitaal zou uitno digen geld te investeren r de Duitse zware industrie. Vijfduizendste inwoner Noord-Oost-Polder EMMELOORD, 10 Nov.. He denmorgen tien uur werd op het gemeentehuis te Emmeloord- Noord-Oost-Polder, aangifte ge daan van de geboorte van Johan nes Wilhelmus Kater, zoon van W. N. A. Kater en E. Kwakman, te Emmeloord. Deze vijfduizend ste inwoner werd door het open baar lichaam een spaarbankboekje verstrekt met f 50.van de Nuts- spaarbank in Emmeloord kreeg hij een boekje met f 10. ONDANKS HULPMOTOR: RIJWIEL! De minister van Verkeer en Waterstaat is voornemens te be vorderen, dat rijwielen met hulp motor onder bepaalde voorwaar den in het wegverkeer hier te lande, met gewone rijwielen zul len worden gelijkgesteld. Ten overstaan var een groot aan tal gasten, onder wie de vertegen woordigers van de Ministers van O., K. cn W. en Economische Zaken, resp. mr. H. J. Reinmk en mr. Wei land heeft Donderdagmiddag de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Aiüy, het cyclotron, naar nij zeide, „bij de gemeente ingelijfd". De burgemeester prees in zijn toespraak hen, die na de bevrijding het initiatief hebben genomen dit machtige instrument te bouwen. Met grote voldoening wees hij op de nuttige samenwerking van overheid, wetenschap en industrie. De resul taten van deze samenwerking acht hij van het grootste belang van de toekomst van ons land en ons volk en hij besloot zijn rede met te zeg gen: „Ik ben er trots op, dat dit toestel in Amsterdam is gevestigd". vraag of hij tevreden was over de op fin.-economisch terrein bereikte overeenkomst. Gevraagd naar zijn mening of deze overeenkomst voldoende waar borgen bevat voor de zeer grote Nederlandse en andere Westerse belangen antwoordde minister Göt zen van mening te zijn dat in de overeenkomst de grondslag voor waarborgen voor de inderdaad zeer grote Nederlandse en andere Wes terse belangen op gelukkige wijze formulering heeft gevonden. „Ongetwijfeld blijft er in de toe komst een belangrijke taak voor Nederlanders en het Nederlandse bedrijfsleven weggelegd", zo ging minister Götzen voort, „deze me ning kan men eveneens in Indone sische kringen vernemen. Ten aanzien van een eventuele vemindering van de werkmogelijk- heid voor Nederlanders verklaarde de minister: „Er zal, geloof ik, niet zozeer een vermindering van werk gelegenheid voor Nederlanders plaats vinden dan wel een ver schuiving, een verandering in de aard van dc arbeid, welke van hen zal worden gevraagd". Gevraagd of er naar zijn mening voldoende animo en vertrouwen zal bestaan voor nieuwe kapitaals- investaties antwoordde de minister „ik hoop en verwacht dat, zodra men ziet, dat de regering van de Republiek der V.S.I. de voorwaar den heeft geschapen voor een rus tige ontwikkeling het kapitaal en dc ondernemingslust zich op de wederopbouw, zowel als op nieuwe projecten zullen richten. Er zijn in dit opzicht bij het Nederlandse be drijfsleven reeds geluiden te horen, die grond geven aan de verwach ting dat de oude Nederlandse onder nemingsgeest en durf in ruime mate aanwezig zijn". Kapers op de kust In Mei van dit jaar is de Italiaanse torpedoboot jager „La Mosca" ter hoogte van de kust van Napels gezon ken. Groot was de verbazing van de leiding der bergings werkzaamheden, toen haar bleek dat het wrak op ge heimzinnige wijze kleiner werd. Een onderzoek werd ingesteld, waaruit bleek dat vijf Napolitanen eveneens, op eigen gelegenheid en voor eigen rekening, aan het bergen waren geslagen. Toen de vijf onwettige ber gers werden betrapt, had den zij reeds grote gedeelten van de romp van de gezon ken torpedobootjager. onder meer door het gebruik van springstoffen, weten te ver wijderen. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1