Volk niet LICHTJES EN LIEDJES VAN SINT MAARTEN Het meest eerbiedwaardige sieraad in de kerk is het altaar PAG. 2 Vrijdag 11 November 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN J UW MAN BEGRIJPT ER NIETS VAN Hoogtijdag voor de St. Laurentiusparochie Hebt Gij ook al rheumatiek ALKMAAR Vanavond, als de schemer invalt, gaan de kinderen de straat op, om met hun -lampionne tjes, hun uitgeholde suikerbiet of koolraap, waarin geheimzinnig een lichtje brandt, hun liedjes van St. Maarten te zingen langs de huizen. Vanwaar dat aardige folkloristi sche gebruik vati die lichtjes? Som mige folkloristische schrijvers zien er nog een overblijfsel in uit de tijd der Germanen. De schrijvers over het leven van de H. Martinus geven er een andere verklaring van. Wij geven in sobere woorden een tref fend verhaal: Keizer Valentianus bezocht eens Tours, waar Martinus bisschop was. De bisschop verzocht toelating tot de keizer, om hem steun te vragen in zijn strijd tegen het heidendom, doch Valentianus weigerde de Hei lige bisschop te ontvangen. Na zeven dagen kreeg de bisschop een droom, waarin een Engel hem verscheen, die hem opdracht gaf, om zonder verlof bij de keizer bin nen te stappen. Zo verschafte de bisschop van Tours zich, zonder daarbij gehin derd te worden, toegang tot de kei zer. Deze ontvlamde echter in woe de over zoveel majesteitsschennis, begon de heilige bisschop te beledi gen en beval hem zich te verwijde- ren. Terwijl de keizer Valentianus de bisschop zD onheus behandelde, sprong hij plotseling van schrik op; zijn zetel was op onverklaarbare wijze in brand geraakt, terwijl er in het vertrek, waarin de keizer en de bisschop zich bevonden, geen vuur aanwezig was. De keizer beschouw de dit als een hemels teken, schonk de. bisschop vergiffenis en zegde hem tenslotte alle medewerking toe voor zijn missiewerk. En nu de liedjes, die de kinderen zingen; ze zijn niet overal hetzelfde en 'soms worden de flarden van het ene liedje door de kinderen ver bonden aan flarden van 'n ander; wij geven er hier enkele, zoals ze nog uit onze jeugd in onze herinne ring voortleven: Sinte, Sinte Maarten De kalveren dragen staarten de koeien dragen horens de kerken dragen torens de torens dragen klokken de meisjes dragen rokken de jongens dragen broeken Oude wijven schutteldoeken Urref in de lurref in de maneschijn Hoog op de klompen Laag op de muilen Sinte Margriet, Ken je me niet? Wie heeft buurman dronken gemaakt? Sint Jan, Sint Jan! Uit de vergulde peperkan. Brand in de lantaren De vonken vliegen d'r uit De meisjes lopen met garen, de jongens met beschuit; En nu is m'n liedje uit. o De gewoonte, dat de kinderen voor hun liedje 'n kleine beloning ontvangen, werd vermoedelijk aan leiding tot het volgende versje: Hier woont een rijk man, Die veel geven kan; Veel wil ie geven, Lang zal ie leven; Zalig zal ie sterven, De hemel zal ie erven; God zal em lonen Met honderdduizend kronen Met honderdduizend rokjes an Hier komt Sinte Maarten an Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Johan na J. M. dochter van J. P. Zent- veld en M. Tol; Alida M. dochter van A. Dekker en A. Bakker; Maria A. G. dochter van J. Th. Vriend en V. F. Bakker; Roeland F. E. M. z. van G. J. A. van Hulst en IJ. M. W. Huiberts. Gehuwd: Ale Esveld en Janna E. van Renswoude; Jacob Mazereeuw en Willemtje Stuut, Johannes A. Pronk en E. Korstman. Overleden: Gijsbertus J. Huls kamp oud 2 jaar. Solex Service Station geopend ALKMAAR. Op de Nieuwe Sloot heeft de bekende motor- handelaar Jan Moei.jes uit Heer- hugowaard een service-station en verkoopruimte ingericht voor de, steeds meer in trek komende, Solex-rijwielen. Dit Nederlandse product, dat na een twee jaar zijn deugdelijkheid terdege heeft be wezen, wordt vervaardigd door de Stokvis-fabrieken in de fabriek te Voorburg, momenteel met een dagproductie van 125 stuks, op te voeren tot 200 stuks. Naar de heer Moeijes ons mede deelde was de aanvraag in de kop van Noord-Holland dermate groot, dat op een centraal punt, waar voor Alkmaar werd gekozen, een service-station moest worden in gericht. Dat geschiedde in het pand Nieuwe Sloot no. 38, dat Donderdagmiddag officieel, met veel bloemen en onder grote be langstelling, werd geopend. Het Solex-rijwiel, apart voor het motortje, dat met 1 liter ben zine een 90 a 100 km loopt, ge construeerd, is sterker dan het gewone fietsframe, dat op de duur niet bestand bleek tegen de tril lingen. Met dat al moet het Solex- rijwiel beschouwd blijven als een fiets met hulpmotor en kan dan ook, althans in deze streken, als zodanig bereden worden. De ver koop is, door de grote vraag, voor lopig, nog beperkt. Onvoorzichtige wielrijder ALKMAAR. Gistermorgen omstreeks kwart over acht reed een 17 jarige wielrijder uit de Marktstraat de Nieuwe Sloot op, op de hoek stond een auto van Ge meente Werken geparkeerd welke het uitzicht enigszins belemmerde. De jongen die in volle vaart uit de straat reed botste daardoor tegen een vrachtauto met brandstoffen aan die naar de Kanaalkade reed. Met een lichte kneuzing linkerarm en een totaal vernield rijwiel kwam de jongeman, wiens onvoorzichtig heid de oorzaak van het ongeval was, ermee af. De honderdduizend rokjes in dit versje herinneren aan de goede daad van de Officier St. Maarten, die zijn wapenrok in tweeën sneed en de helft gaf aan de bedelaar zonder kleren. 'n Ander versje, dat verwachtin gen wekt voor een of andere goede gave, is het volgende: Sinte Maarten, 't Is zo koud, Geef m' een turfje of wat hout, Geef me 'n hallef centje Dan ben je m'n beste ventje; Geef me 'n appel of 'n peer, Dan kom ik 't hele jaar niet meer. o Kleine jongens, die kort van stof zijn en geen geduld hebben, om een lang vers te zingen, komen met het volgende rijmpje voor de dag: Sinte Maarten had 'n koe, Die moest naar de slager toe Was ie vet, of was ie mager, Evengoed moest ie naar de slager. Of 'n ander, hier niet zo gebrui kelijk versje: Sint Martinus, bisschop, Roem van alle landen; Dat wij hier met lichtjes lopen, Is voor ons geen schande. Een goede raad willen wij" onze lezers meegeven; laat de kinderen niet te lang op straat langs de hui zen sleuren; zo 'n uurtje in de voor avond is al mooi genoeg. En als er aan Uw deur gebeld wordt en de kinderen staan op de stoep met hun lichtjes en liedjes, laat ze niet staan; doe open, bewonder hun lam pionnetjes en geef ze 'n kleinigheid; en dat hoeft nu niet bepaald een geldstukje te wezen. 12'n-jarig jubileum ALKMAAR Gisteren herdacht de heer J. Wortel de dag, waarop hij 12'jaar geleden in dienst trad van de borstelfabriek, de Fa. Bak, v.h. Fa Bots. In het café Sleutel, aan de Dijk, werd gisterenmorgen ter ge legenheid van dit jubileum een re ceptie gehouden. Wij vinden dit jubileum vermel denswaard, omdat de heer Wortel, die nog maar 25 jaar oud is, van de schoolbanken af in dienst trad van zijn firma, waar hij sindsdien steeds werkzaam is gebleven. COLLECTE GEZAMENLIJKE MILITAIRE FONDSEN ALKMAAR Morgen Za terdag 12 November zal de jaarlijk se collecte gehouden worden ten bate van de Gezamenlijke Militaire Fondsen, t.w. Fonds 1815 voor oud militairen, Kon, Nat. Ver. tot st aan miliciens „Stamil", Eerèsc i en Dankbaarheid, Karei Doorman F mds. Prins Bcrnhard Stichting. _)it 5-tal fondsen beoogt eenzelfde doel, n.l. behartiging van de zede lijke, maatschappelijke en stoffelij ke belangen van de militairen van Land-, Zee- en Luchtmacht en van hen, die zich vrijwillig voor de mi litaire dienst hebben gemeld, als mede voor de nagelaten betrekkin gen van personen als hiervoor be doeld. Als wij in herinnering brengen, dat het Nederlandse volk nu reeds vier jaar in vrijheid leeft, waarvoor deze militairen alles hebben gege ven, verschillenden van hen hun leven hebben verloren, en weer an deren zwaar verminkt uit de strijd kwamen, dan is het niet moeilijk om hiervoor onze plicht te weten,, n.l. offeren en nog eens offeren. Zij rekenden op ons en ook de jongens, die in Indonesië hun plicht deden en nog doen. Wil dit bedenken, als morgen de collectebus gepresen teerd wordt en offer dan naar de mate van Uw welstand of zo moge lijk nog meer. De gezamenlijke vertegenwoordi gers van dc verschillende fondsen. Mr. A, V. M. Leesberg, J. Ottenbros J. F. H. P]f s Revue ,,jong Holland" ALKMAAR. In de toneelzaal van het „Gulden Vlies" voerde gis terenavond de Christelijke Sport vereniging „Jong Holland" met eigen krachten een revue op die de naam droeg: „Wij werken door". Het gevarieerde programma dht „Jong Holland" ten tonele bracht heeft een talrijk publiek een avond van aangename ontspannig be zorgd. De avond werd geopend dior de voorzitter der vereniging de hr. C. H. R. Knaap, de 2e voorzitter de heer H. Jansen sprak aan het eind van de avond een propagandistisch slotwoord. Hedenavond zal de revue van „Jong Holland" ten tweede male voor het voetlicht komen. POLITIE-VOETBAL Dinsdag j.l, organiseerde de Poli- tie-Sportvereniging „Velsen" haar jaarlijkse voetbaldag 't z.g. „Hoog- oventournooi". Met drie maal achtereen of in totaal vijf maal te winnen wordt de beschikbaar gestelde wisselbe ker, genaamd ,,De Hoogovenbeker" definitief eigendom. De wedstrijden werden gehouden op het Sportpark „Schonenberg" te Velsen, aanvangende te 14.00 u. Allereerst speelde Alkmaar Rijkspolitie tegen Zaandam Ge meentepolitie welke wedstrijd met 22 eindigde. Daarna kwam de gem. politie Haarlem tegen gemeentepolitie Velsen uit, welke match met 00 een einde nam. Wegens gelijk spel van alle elf tallen moest middels strafschoppen een beslissing worden verkregen, waarbij Velsen won van Haarlem en Zaandam van Alkmaar R.P. Om 15.30 kampte overwinnaar Velsen tegen overwinnaar Zaan dam waarvan de uitslag 60 ten gunste van eerstgenoemde ploeg uitviel. Tenslotte moesten ook de 2 ver liezers zich nog meten waarvan het eindresultaat met een 11 we der onbeslist bleef. Velsen werd alzo de voorlopige bezitter van de wisselbeker. De eindstand luidt: Velsen 1 (wissel beker) Zaandam 2; Alkmaar R.P. 3 en Haarlem 4. De diverse clubs kwamen nog even gezellig bijeen in de Cantine van het Hoofdbureau van Politie te Velsen, waarbij om 17.00 uur door de Commissaris van Politie de heer P. J. Weijburg de de prijs- Voor de lezers zij er nog op ge- uitreiking werd verricht, wezen dat de elftallen van de ge meentepolitie Zaandam, Haarlem en Velsen tot de le klasse- en de Rijkspolitie Alkmaar tot de 2e klasse van de Ned, Politie Sport bond behoren. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: De roemrijke dagen van Danny, 18 jr.; Victoria: De engel met de bazuin, 18 jr.; Cine ma Americain: 13, Rue Ma deleine, 18 jr.; A.B.T.: De vrolijke bandiet, 14 j. NACHTDIENST APOTHE KEN: Mevr! de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat 90 telef. 2288. Graafwerkzaamheden bij de „Molen van Piet" ALKMAAR. In het park bij „de Molen van Piet" is men giste ren in opdracht van Openbare Wer ken begonnen met de graafwerk zaamheden die nodig zijn voor de aanleg van een ondergronds uri noir tot de bouw waarvan enige tijd geleden in de Alkmaarse Gemeente raad werd gesloten. KLAVERJASSERS IN DE STRIJD TEGEN DE T.B.C. ALKMAAR. De Alkmaarse Klaverjasclub „I.K." had het ini tiatief genomen een Klaverjasdrive te organiseren, waarvan de baten geheel ten goede kwamen aan de bestrijding der t.b.c. Deze drive in het „Wapen van Londen" gehouden, was een groot succes. Niet alleen wat de deelname betreft, een 120-tal spelers namen deel, maar ook het financiële resul taat viel zeer mee. Ruim f 300 kon worden beschikbaar gesteld voor de bestrijding der t.b.c. Medewerking had de organiserende vereniging overal ondervonden: talrijke mid denstanders stelden prijzen beschik baar cn de directie van London stelde de zalen gratis ter beschik king. De prijswinnaars waren: Visser de Bruin, DefsVoort, Pronk Meijer, BootsOoms, Wonder Pieterse, HeldermanStenneberg, HeldermanMulder, VisserBur ring, Mater—Duin, KlompVenne- ker, ZonneveldWester, Pieterse Somers. De verenigingsprijs was voor „Alc. Victrix", terwijl Mater-Duin de prijs kreeg voor het grootst aan tal marsen. Eerst was U altijd nog aan het werk als hij thuiskwam en nu bent U al kant en klaar. Geen wonder, dat hij ook plezier heeft in die handige OCOLETTE, de gecombi neerde hand-slede-stofzuiger. Enorme zuigkracht, licht in ge wicht, onverwoestbare motor. Laat hem eens demonstreren door GEBR. KAAL - ALKMAAR Houttil 52 - Telefoon 4374 (Adv.) Hockey-programma voor Zondag ALKMAAR Het programma van A.M.H.C. is voor Zondag: Dames: Amsterdam-beker: Groen GeelAlkmaar; Alkmaar AAlk maar B. Heren: Amsterdam-beker: Alk maarL.H.C. Veteranen-beker: Alkmaar—L H. C. ALKMAARSCHE BANK N.V. Jaarverslag 1948 ALKMAAR. Aan het Jaarver slag over 1948 van de Alkmaarse Bank N.V. ontlenen wij het vol gende: De behaalde resultaten over 1948 mogen gunstig worden ge noemd, niettegenstaande het bank bedrijf in 't algemeen nog niet in zijn normale banen is teruggekeerd. Bovendien zijn er nog enkele on zekere maatschappelijke factoren, die tot voorzichtigheid manen en een volledige expansie tegenhou den. Voor 1949 wordt weinig veran dering verwacht in de algemene toestanden en zal een uiterst voor zichtige omzet noodzakelijk blijven. De heer Prof. Mr. C. P. M. Rom- me werd als commissaris hei-kozen. De effecten-portefeuille had een beurswaarde van f 159.844.25 en staat op de balans voor f 159.778,19 Evenals het vorig jaar zal ook de dit boekjaar gemaakte winst wor den aangewend voor reserve belas tingen en afschrijvingen. De balans per 31 December 1948 sloot in actief en passief op f 5.388.248,31. De winst- en verliesrekening over 1948 sloot in debet te credit op f 27.704,57. De balans per 31 December 1948 van de Stichting Alkmaarsche Spaarbank sloot in actief en pas sief op f 276.855.24. De winst- en verliesrekening over 1948 in debet en credit op f 6.516,85. De effecten portefeuille had een beurswaarde van f 90.937,56 en stond op de ba lans voor f 90.785,50. De rentever goeding bedraagt thans 2 pet., bo ven f 2000,— 1 pet. Het aantal spaarders bedroeg op 31 December 1948 461, 1947 618. Totaaal bedrag der spaargelden op 31 December 1948 f 263.381,22, 1947 f 271.766,16. Gemiddeld tegoed per spaarder op 31 December 1948 f 570,09; (vorig jaar f 439,75); Aantal inlagen in 1948: 822 met een totaal bedrag van f 151.785,51. Aantal terugbeta lingen: 934 met een totaal bedrag van f 164.804,43. De Raad van Commissarissen stelt voor van de gemaakte winst ad f 14.123,74 een bedrag van f 3.711,50 op debiteuren af te schrijven, f 10.400,voor belastin gen te reserveren en het saldo groot f 12,24 over te boeken op nieuwe rekening; en de Directie en Com missarissen te déchargeren voor het in het jaar 1948 gevoerde be leid. Rijwieldief gepakt ALKMAAR. De politie heeft gisteren een 36-jarige Amsterdam mer aangehouden die verdacht wordt van rijwieldiefstal in Alk maar gepleegd. Een herenfiets is in beslag genomen. Het bleek dat de man ook door de Amsterdamse politie werd gezocht. Hij is daarom naar Amsterdam overgebracht. In het nieuwe hoofdaltaar van de St. Laurentiuskerk, dat toege wijd is aan dg parochie- en stads- patroon rusten de relieken van de H. Martelaren Benedictus en Fidelis. Dit wordt vermeld in de oorkonde, welke gistermorgen na de plechtige Pontificale H. Mis, opgedragen door Haarlems Bis schop, Z.H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers, door de H.E. Deken J. Th. Jacobs werd voorgelezen en waarin werd medegedeeld, dgt de consecrator aan de gelovigen op deze dag onder bepaalde voor waarden een volle aflaat ver leende, terwijl op elke verjaardag van deze Altaarconsecratie aan de bezoekers van de St. Lauren tiuskerk een aflaat van 100 dagen wordt verleend op de gebruike lijke voorwaarden. Aan het slot van de langdurige plechtigheden van deze wijdings morgen sprak Monseigneur zelf, staande in vol ornaat voor het Hoofdaltaar de parochianen van Sint Laurentius, die in grote getale de plechtigheden hadden bijge woond, toe. Z.H. Exc. verheugde zich mèt de parochianen over het bezit van dit mooie altaar, dat de pastoor der parochie zo'n grote voldoening schonk. Wijzende op de betekenis van het altaar in de kerk, noemde Mgr. het altaar het grootste meest-eerbiedwaardige sieraad in de kerk, 't verbeeldt daor de Godde lijke Zaligmaker Zelf. Op dit altaar worden neergelegd, al onze noden, gevoelens en gebe den en het vuur erop gebrand, verbeeldt de liefde van God voor de mensen. Gods genade komt vanaf dit altaar tot de mensen en dag en nacht woont God hier in het taber nakel onder de mensen. Het chris ma, waarmee het nieuwe Altaar gezalfd is. herinnert ons aan Christus, de Gezalfde en de Heili gen, wier relieken hierin rusten, herinneren ons aan de gemeenschap der Heiligen, die de heerlijkheid van God uitmaken en wier voorbeeld wij moeten navolgen. Mgr. wekte de parochianen ten slotte op tot grote eerbied voor het altaar en verheugde zich erover, dat deze wijding samenvalt met de gezinsweek in de parochie, waarin de parochianen weer getuigen van hun goede gezindheid; moge God, aldus de bisschop, onder de voor spraak van de H. Maagd die goede gezindheid altijd onder u bewaren. Artsendiensf Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen arts, zijn vanaf Zaterdag 12 November te 14 uur, tot Maandag 14 November te 8 uur, alleen voor spoedgevallen bereikbaar de artsen: Veenis, Beker, Nauta, Hoogkamer, Bouwman, Ver heul, van Wieringen, Koning en Schreuder. Dierenartsendienst Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen die renarts, hebben Zondag 13 Novem ber wel dienst de dierenartsen N. D. M. Dekker tel. 312 te 't Zand en P. v. d. Kolk tel. 232 te Nieuwe Niedorp. DOKTERSDIENSTEN Rayon West-Friesland (West) Dr. Pool te Hoogwoud, tel. Span broek 297 (K 2236) Dr. Barnhoorn te Blokker, tel. 533 (K2292) Dr. Mulder te Midwoud, tel. Oostwoud 1. Afscheidsavond Infanteristen ALKMAAR. In het Alkmaar se R.O.G.-gebouw zulllen herha lingsoefeningen plaats vinden en daarom moeten de Infanteristen van 't Alkmaarse Garnizoen hun R.O.G.-gebouw tijdelijk ontrui men. Hedenmorgen zijn de jon gens van II T.B. voor tien dagen naar Den Helder vertrokken. Min of meer in verband met dit afscheid werd gisteravond in de Muziektuin een R.A.O.-avond voor de jongens gehouden die in alle opzichten geslaagd mag heten. De uitvoering was georganiseerd door 2 korporaals van de Westerweg en 1 sergt. maj. van het R.O.G. Eigen krachten verzorgden het amuse ment en werden daarin op loffe lijke wijze bijgestaan door „the Western Four", een cowboyorkest van amateurs uit Haarlem en het Alkmaarse Mandolineorkest „De Tokkelaars". Cowboy-songs, origi neel gebracht, mandolinewijsjes, 'n accordeontrio, een aardige panto- mine en een geestig brokje roman- tisch-bloederig toneel vielen zeer in de smaak van de jongens en van de aanwezige burgers. Aan het slot van de avond, die in eën zeer ge animeerde stemming verliep, was er gelegenheid tot dansen. De Vaan drig van Alphen opende de bijeen komst en de Majoor van der Broek van de Lua sloot de avond met woorden voor hen die er aan had den meegewerkt. Terug uit de vreemde OUDORP. Op 28 November a.s. zullen met de Volendam in ons land arriveren: Sergt. E. G. Ver- wey, Westerstraat 77k en de sergt Th. Wijte, Huygendijk C 31. Beiden vervulden hun dienstplicht, door bijna 3 jaar in de Oost te verblij ven. Wtj willen onze plaatsgenoten opwekken al het mogelijke in het werk te stellen om hen beide een hartelijke thuiskomst te bereiden. Raadsvergadering op 15 November SCHOORL. Op de agenda van de Raadsvergadering der Gemeente Schoorl die op Dinsdag 15 No vember zal worden gehouden komt als punt van behandeling o.a. het volgende voor: Een voorstel van B. en W. tot verbouwing van het Raadhuis waartoe een crediet van f 14.000,- wordt gevraagd. Dit agendapunt werd in Raadsvergade ring van 8 November aangehouden. Vervolgens staat op de agenda een voorstel tot bevordering van de bouw van 3 dubbele woonhuizen op het terrein hoek LaanwegDok terslaantje. Bovendien wordt een crediet van f 11.800,gevraagd Ivoor de aanleg van een parkeer plaats op het terrein van het Raadhuis. Ontvangst op de Pastorie. Na afloop nodigde de HoogEerw. Deken het kerkbestuur en al die congreganisten, die destijds aan de inzameling van de gelden voor het hoofdaltaar hadden medegewerkt; het waren vele tientallen, die de grote zaal van de Pastorie vulden, waar de deken zich een dankbaar gastheer toonde, door aanbieding van koffie met een koekje en si garen. Het was ongetwijfeld voor de vele aanwezigen, w.o. ook de steenhou wers, de gebr. Swart, die het altaar hadden vervaardigd, de Gebr. Din- gerdis, metselaars, die de onder bouw hadden uitgevoerd en de heer Overtoom, die het bouwkundig toe zicht had, een grote eer, dat Mon seigneur Huibers hier in hun mid den kwam, om getuige te zijn van de dankbaarheid van de Deken, aan wie het nieuwe altaar bij diens priesterfeest werd aangeboden. De Deken zei zich met alle aan wezigen te verheugen, omdat de bisschop de kroon had willen zetten op aller werk; hij gewaagde met grote dankbaarheid van de goede geest van alle congreganisten, die aan de totstandkoming van dit al taar hadden medegewerkt en hoop te, dat een stroom van geestelijke gaven vanaf dit altaar over zijn parochie mocht neerdalen. Dank bracht spr. ook aan het Genoot schap van de Stille Omgang, welks voorzitter, de heer Jac. Baart mede aanwezig was en dat ook in grote mate voor het altaar had bijgedra gen. Hierna richtte Monseigneur zich tot de Congreganisten, om zijn blijdschap erover uit te spreken, dat deze in zo grote getale aan dit mooie doel hadden meegewerkt. Hij wenste de parochie en Alk maar geluk met dergelijke mannen en vrouwen, die als trouwe leden van de H. Familie het voorbeeld geven aan de gezinnen. Ik hoop, aldus besloot Monseigneur nog me nigmaal aan dit mooie altaar te mogen celebreren. Na de H.E. De ken en allen nogmaals met dit feest van wijding te hebben gelukge wenst, gaf Monseigneur allen zijn bisschoppelijke zegen. Na de consecratie van het nieuwe hoofdaltaar in de St. Laurentiuskerk, droeg Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, met assistentie van de Alkmaarse geestelijkheid, een plechtige Pontificale H. Mis op; een overzicht van het priesterkoor tijdens de Pontificale H. Mis. DE MASKERSPELERS MET „HET HOEDJE VAN MARIUS" BERGEN Met de keuze van een stuk voor hun eerste uitvoering deze winter, hebben de „Maskerspe lers" met „Het hoedje van Marius", een geestig en vlot blijspel van R. Feenstra, een goede greep gedaan. Hoewel het hoofdthema van dit toneelspel enigszins afgezaagd is, vergoeden de vele originele vond sten, die er in voor komen, dit gro tendeels. Een door het geld blasé geworden familie moet doordat Pa tegenslag in zaken ondervindt, bezuinigen. Mama en de 2 dochters vinden dit een onoverkomelijke ramp. De zoons echter tonen begrip voor va ders moeilijkheden, geven hun le ventje van niets doen op en gaan vader in de zaak bij staan. In het tweede bedrijf zijn Mama en oudste dochter tot het inzicht gekomen zich in de omstandigheden te moe ten schikken, maar in de jongste dochter ziet de vader zich bedrogen en er wordt nog een hartig woordje gesproken voor hij zich met haar verzoent. In dit gezin is grootmoe der degene, die met haar levens wijsheid haar kinderen en kleinkin deren met raad en daad bijstaat, een goede creatie van Mevr. Beeldman- Rensink. Gerard Meyer was in de rol van vader ook goed op zijn plaats. Dit was minder het geval met de zoon Jan, een naar onze smaak te jeugdige rol voor Chr. Meyer. Hans van Gulik speelde in het eerste bedrijf ietwat gechar geerd, doch in de 2 laatste bedrij ven was zij goed op dreef. Wim Beeldman gaf een komische weer gave van de rol van pantoffelheld, wat vooral tot uiting kwam in de borrelscène met zijn schoonvader, als hij besluit voortaan als man op te treden tegenover zijn ega. In de jongste dochter Ricky (Riek Hartland) ontdekten wij een nieu weling onder de spelers, een ver heugend verschijnsel, want de rol len van jonge mensen worden het best gespeeld door jonge mensen. Als van ouds werd de avond be sloten met een dansje, dat ditmaal niet in de dancing, maar in de ge zelliger voorzaal werd gehouden; een goed idee van de Maskerspelers. Burgerlijke Stand EGMOND AAN ZEE. Geboren Arie, z. van Klaas Wijker en Trijn tje Prins; Adriaan z. van Jacob Prins en Elisabeth Visser; Pieter .J z. van Cornelis Stam en Dirkje Tukke; Hermanus C. J. z. van Martinus D. Houtman en Petronel- la M. C. Evers; Pieter N. z. van Dirk van Oostende en Hendrika J. J. Groen; Gerrit J. z. van Pieter de Groot en Geertje Kooijman; Agnes d. van Arie Wijker en Dirk Gravemaker. Ondertrouwd: Glijn Krab en Maartje Gouda; A. Stam en Jans- je Wijker; Adrianus Bregonje, wonende te Velsesn en Dirkje Groen. Getrouwd: Arie van der Linden wonende te Utrecht en Aaltje de Groot; Arie Groen en Aryaantje Bakker, Roelof Coevert wonende te Alkmaar en Eibertje Dekker; Glijn Krab en Maartje Gouda; Jo hannes A. Tamis, gesch. echtgen. van Th. Ton en Kniertje Groen, gesoh. echtgen. van N. Denneman. Overleden: Dina Pieters oud 87 jaar, wed. van J. de Beneditty; Cornelia Visser, oud 75 jaar, wed. van Hendrik Visser. Ledenvergadering „Egmondia" EGMOND AAN ZEE. Bij het afscheid van haar voorzitter, Pas toor J. A. J. van Zanten, hield de voetbalveren. „Egmondia" Dinsdag avond een vergadering in hotel Bel- levue. De vereniging dankte de scheidende voorzitter voor al wat hij voor „Egmondia" heeft gedaan. Namens de leden werd hem een enveloppe met inhoud aangeboden. De voorzitter die naar Rotterdam zal vertrekken, sprak vervolgens woorden van dank, waarna hij op voorstel van het bestuur met alge mene Instemming tot Ere-voorzit- ter werd benoemd. Als voorzitter werd vervolgens met btjna alge mene stemmen gekozen de heer Mr. J. J. Spit. R.K. Toneelvereniging „Het Masker" WARMENHUIZEN. In verband met het 10-jarig bestaan der Ver. wordt op Zaterdag 12 en Zondag 13 Nov. 'n uitvoering gegeven van het Zigeunerstuk Stefan Borkos. Mogen velen hun belangstellling tonen, door het bezoeken der uit voering Het Masker heeft stellig de belangstelling verdiend in de 10 jaren van zijn bestaan. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie. Op de thuisvaart' HEERHUGOWAARD-NRD. Op 30 October jl. is met het troe pentransportschip „Volendam" uit Tandjong Priok vertrokken onze plaatsgenoot, soldaat J- Groot, Veenhuizenmiddenweg F 6. Gedu rende lange tijd vervulde Jan zijn overzeese dienstplicht, evenals zijn broer Arie, die momenteel nog in Indonesië verblijft. Het Thuisfront-comité zal wel voor een hartelijke thuiskomst zor gen, doch laten wij, burgers ook iets doen. Dus afgesproken, allen op 28 November de vlag uit! Huldiging Jacob Met HEERHUGOWAARD-ZD. Dinsdag jl. herdacht de ons allen welbekende Jacob Met de dag dat hij voor 30 jaar in het tehuis voor ouden van dagen werd opgenomen. Dit is een zeldzame gebeurtenis, dus te meer reien om van dit feit een mooie dag te maken. En wer kelijk het is een pracht dag gewor den. 's Morgens vroeg wapperde reeds de vlag op „Ons Tehuis". Na een feestelijke maaltijd waarbij werd aangezeten, door familieleden, vrienden en kennissen, had de heer Met een schat van bloemen en ca- deaux in ontvangst te nemen. Ook Burgemeester en wethouders, de secretaris, mevr. Sutman-Meijer, enz. kwamen „Japie" feliciteren. Hieruit blijkt wel dege lijk het medeleven wat onze plaats genoot in Heerhugowaard onder vond. Des avonds vervolmaakte de muziekver. Hou en Trou het feest en bracht een serenade. Vanaf deze plaats willen wij de heer Met nog feliciteren met dit heugelijke jubi leum. Burgerlijke Stand SINT-PANCRAS. Geboren: Jansje, d. van P. de Ruiter en van A. Ent; Trijntje Aaltje, d. van Jan sen Booi en van A. Mulder; Nico- laas, z. van C. v. d. Molen en van N. Keizer; Maartje Marijke, d. van C. Duif en van M. Kuijper; Cornelis z. van C. Kooy en van P. M. Schut; Coen, z. van H. J. de Jong en van N. N. Biere (geb. te Zaandam); Jacob Johan, z. van C. de Wit en van E. W. Dekker (geb. te Alk maar). Huwelijk: Klaas Spaan, 25 jaar, kantoorbediende ,Zd. en Nrd. Scher mer en Margaretha D. Schram, 21 jaar, zonder, wonende alhier; Jaco bus H. Goosens, 26 jaar, ass.-ac- countant, Alkmaar en Holkje Bouwstra, 21 jaar, zonder, wonende alhier; Simon C. Bakker, 31 jaar, schilder, Langedijk en Meino M. Baken, 31 jaar, zonder, wonende alhier. Huwelijks-aangifte: J. H. Goo sens, 26 jaar, Alkmaar en H. Bouwstra, 21 jaar; G. Tol, 38 jaar, en N. Halbersma, 31 jaar, Winkel; J. Groen, 31 jaar en R. Nagelholz', 24 jaar, Alkmaar; M. Kloosterboer 30 jaar, en A.( Engel, 26 jaar' Langedijk. Overleden: Nicolaas Hoogland, 61 jaar, aannemer, wonende te Venlo; Aagtje Glazekas, echtgen. J. OUe, 54 jaar; IJf Groen, ongehuwd, 25 jaar (overleden te Alkmaar). Voor de gesneuvelden TUITJENHORN. Zaterdag a.s. zal te 6 uur een H. Mis worden opgedragen voor alle gesneuvelde militairen in Indië. Omdat tot nu toe onze parochie geen gesneuvel den telt, geldt voor een ieder de plicht van dankbaarheid om deze H. Mis bij te wonen en voor deze overledenen te bidden. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. TIJDELIJK ENIGE REGEN. Meest zwaar bewolkt met tijde lijk enige regen. Matige en later langs de kust af en toe weer krachtige Zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht. Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumatische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met AkkeFs Kloosterbalsem, waarvan de genees krachtige bestanddelen diep In de weef sels doordringen, voelt U. hoe een heer lijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een wel dadige werking dit ideale wrijfmiddel be zit. Niet voor niets zegt men: Akker's Kloosterbalsem„Geen goud zo goed". (Ingez. meded.) R.K. NOORDERHANDBAL- KRING Wegens de hevige regenval en omdat de meeste wedstrijden ge speeld moeten worden na een voet balwedstrijd, zijn voor Zondag a.s. alle handbalwedstrijden afgelast. De school wordt heropend TUITJENHORN. Sinds enige weken is men bezig met de restau ratie van de R.K. Lagere School te Kerkbuurt. Het werk is thans zo ver gevorderd dat er alle kans is dat de school op 1 Dec. a.s. kan worden heropend. Terug uit Indonesië TUITJENHORN. Donderdag a.s. hoopt onze plaatsgenoot Jo Duin na een ruim 3 jarig verblijf in Indonesië met de „Empire Brent" in de Amsterdamse haven te re patriëren. Jo zal bij zijn thuiskomst feestelijk worden ontvangen. De fanfare zal een serenade brengen en natuurlijk gaan de vlaggen uit. Uitslagen „Damlust" ZUIDSCHARWOUDE. De on derlinge van de 6e ronde luiden als volgt: le Klas: J. ZijpA. v. d. Welle 11, P. BeersC. Schuffelen 20 Fr. SlotJoh. Heytema 20, P. BeersJoh. Heytema 11, Th. de HaasA. Goudsblom uitgesteld. P. v. d. MolenV. Jol uitgesteld. 2e Klas: A. MoskJac. Berkhout 20, C. J. CoolsH. Engeringh 02, P. SchuffelenJ. Weel 11, G. Vroling—P. Mienes 11, Jac. Grootjes—P. Baldet 02, H. Enge ringhJac. Berkhout 02, C. t. CoolsP. Baldet 02. 3e Klas: H. BeetsenFr. Berk hout 20, V. Kroon P, Broer- sen 02, P. BekkerH. Glas 02, K. v. d. HovenW. Marsman uit gesteld, Jac. OotjersP. Kramer uitgesteld. Waarlands Sportnieuws Na enige weken rust heeft Con Zelo a.s. Zondag weer heel wat op het programma staan. Zo krijgt het eerste elftal. JVC op bezoek. Wat zal dit nu worden boys? Pro beer nu eens de volle buit binnen te halen, want het is ten hoogste tijd, daar het anders moeilijk zal worden om van de onderste plaats af te komen. Maar er zal goed aangepakt moeten worden. Aan vang twee uur. Het tweede gaat naar Anna Paulowna om ZAP 5 te bekampen. Jongens jullie komen toch met beide punten thuis? Aanvang 12 uur. Vertrek per auto 11 uur. Het derde speelt eveneens uit en wel tegen Vrone III. Gezien de uitslagen van deze club, kan dit voor jullie, boys, wel eens de eer ste nederlaag worden. Maar met volle moed en goed aangepakt, en zie het ongeslagen record te hand haven. Aanvang 2.30 uur Zie voor vertrek op de bekende plaats. Junioren A spelen thuis om 1.15 tegen ZAP a en de Adspiranten a eveneens thuis tegen ZAP a om 12 uur. Begeleider voor de Junioren G. Stoop en voor de adspiranten Joh, Broersen. Voor het tweede gaat als begeleider mee S. de Jong en voor het derde W. Dekker Hz. BRUSSEI Hoewel me en vooral ii gen voo de volksrar rugkeer vai België reed: gehouden zi men het er algemeen ot eerder dan r zal kunnen Het door gekeurde v< van de volk: dat het in i vertegenwoc ling zal kom Kamercomm se Zaken wo commissie, 1 tholieken, 8 StTOf VADER I KOGE In de vroe Woensdag we rein tussen R een patrouilh wachtmeester een jachtopzie de 57-jarige 21-jarige zooi door middel i terdaad betra de ontdekkir met volle kr die deze sprc door een schc aanvaller in was onmiddel tijd kwam de pelhout te vo zijn jachtgewi richtte dit oi Deze vuurde tooi en trof waardoor ooi werd gedood. stelt een and Donderdagmid van L. Jr. vei ZATERDAI HILVERSU 7.00 VARA VARA, 19.30 VARA. 7.00 Nieuw nastiek; 7.30 7.33 „Oog in muziek; 8.00 berichten; 8.1 Gramofoonmu spel: 9.00 Gi Medische eau wijding: 10 10.35 Voor de tinubedrijven 12.00 Dansmu lingen; 12.33 12.55 Kalende Ned. Strijdkr muziek: 14.01 Metropole ork uitzending; 16.00 „Onze s serie; 16.15 16.45 Sportpra foonmuziek: 1 18.00 Nieuws 18.20 Gramo Voor de Ni 19.00 Artistiel Bijbellezing; derlanders ir Nieuws: 20.05 Vara-varia: 2{ 20.45 Gevar 21.45 Socialis 22.00 Promer ..Onder de 22.45 Striikor4 23.15—24.00 G HILVERSUI 7.00—24.00 I 7.00 Nieuws muziek; 7.45 1 turgische kale en weerbericl foonmuziek; 9 Waterstanden muziek; 11.0C 11.45 Gramo Angelus; 12.03 12.30 Medede mofoonmuziek 13.00 Nieuws e 13.20 Amuset Harmonie ork ies; 14.40 Zar Kroniek van 15.45 Mannen] vaart-causerie heid van het Voor de jeugc renkwartet; weekoverzicht „Organola" Nieuws; 19 19.25 ICatholie) 19.30 Lichte rikaans cc Nieuws: 20.05 er 't zijne van muziek: 20.15 Gramofoonmuz eerd programr 21.55 Populair luiden de Z Nieuws: 23 Philharmonisct BRUSSEL 3! 12.00 Salono berichten; 12 13.00 Nieuws muziek: 14.00 Gramofoonmuz concert: 16.00 koor: 16.15 16.30 Ethnisel Nieuws: 17.15 17.30 Discussie muziek: 18.15 18.30 Voor Nieuws: 19.30 19.50 Vrije 20.00 Omroep 21.00 Actualite eerd programn 22.15 Verzoek en 23.40—24 ziek. BRUSSEL 4f 12.05 Ensen 13.00 Nieuws; muziek: 13.30 ma; 14.00 idem muziek; 15.30 16.30 Ensembl 17.10 idem; 19.00 Piano en mofoonmuz.: Omroeporkest 23.00 en 23.30 muziek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2