Volksraadpleging in België niet eerder dan 15 Januari Export van electriciteit Toestemming bespreking van handels-accoorden Hoge Raad stelt Jehova's getuige in het gelijk 1 RADIO 4/FT GEHEIM VAN HET OUDE HUIS lij ook al rheumatiek Vrijdag 11 November 1949 Stropersdrama Instituut voor de landbouwtechniek Naar wij vernemen: Meer vrijheid voor West-Duitsland Vonnis van Kantonrechter vernietigd Laatste gang van Frankrijk's idool De Beurs Steun Wettig Gezag De Conferentie van Drie en de Russen Het geval Drachten ir. ook aan het Genoot- l de Stille Omgang, welks de heer Jac. Baart mede was en dat ook in grote r het altaar had bijgedra- richtte Monseigneur zich "ongreganisten, om zjjn i erover uit te spreken, in zo grote getale aan dit el hadden meegewerkt, nste de parochie en Alk- uk met dergelijke mannen en, die als trouwe leden I. Familie het voorbeeld n de gezinnen. Ik hoop, loot Monseigneur nog me- aan dit mooie altaar te ilebreren. Na de H.E. De len nogmaals met dit feest ng te hebben gelukge- if Monseigneur allen zijn lelijke zegen. droeg Z.H. Exc. Mgr. tige Pontificale H. Mis ■RSVERWACHTING :eld door het KNMI te de iig van Vrijdagavond tot ivond. .IJK ENIGE REGEN. zwaar bewolkt met tijde- e regen. Matige en later kust af en toe weer Zuidwestelijke wind. idend zacht. kwellingen van rheumatiek ot imatische aandoeningen kent, een groot deel van zijn leven /ordt door de vaak zware pijnen. Uw kwaal bestrijdt met Akker's lalsem, waarvan de genees- besianddelen diep In de weef- dringen, voelt U. hoe een heer-; larmende balsem Uw pijnen zult U bemerken welk een wel- irking dit ideale wrijfmlddel be-' voor niets zegt men: Akker's ialsem„Geen goud zo goed".j (Ingez. meded.) GOORDER HAND BAL KRING de hevige regenval en e meeste wedstrijden ge- aeten worden na een voet- •ijd, zijn voor Zondag a.s. ibalwedstrijden afgelast. hooi wordt' heropend 3NHORN. Sinds enige men bezig met de restau- de R.K. Lagere School te t. Het werk is thans zo rderd dat er alle kans is chool op 1 Dec. a.s. kan eropend. rug uit Indonesië SNHORN. Donderdag t onze plaatsgenoot Ja ten ruim 3 jarig verblijf in met de „Empire Brent" nsterdamse haven te re- Jo zal bij zijn thuiskomst worden ontvangen. De il een serenade brengen en gaan de vlaggen uit. slagen „Damlust" [ARWOUDE. De on- van de 6e ronde luiden J. ZijpA. v. d. Welle BeersC. Schuffelen 20, --Joh. Heytema 2—0, P. h, Heytema 11, Th. de Goudsblom uitgesteld. P. lenV. Jol uitgesteld. A. MoskJac. Berkhout J. CoolsH. Engeringh Schuffelen—J, Weel 11, ïgP. Mienes 11, Jac. -P. Baldet 02, H. Enge- Berkhout 02, C. t. Baldot 02. H. BeetsenFr. Berk- I, V. Kroon P. Broer- P. Bekker—H. Glas 0—2, HovenW. Marsman uit- Jac. OotjersP. Kramer rlands Sportnieuws ;e weken rust heeft Con Zondag weer heel wat op ramma staan. Zo krijgt 3 elftal. JVC op bezoek, lit nu worden boys? Pro- ïens de volle buit binnen want het is ten hoogste het anders moeilijk zal m van de onderste plaats goed Aan- men. Maar er zal goed moeten worden, e uur. 'cede gaat naar Anna om ZAP 5 te bekampen, jullie komen toch met iten thuis? Aanvang 12 rek per auto 11 uur. rde speelt eveneens uit gen Vrone III. Gezien de van deze club, kan dit s, boys, wel eens de eer- laag worden. Maar met d en goed aangepakt, en ïgeslagen record te hand- invang 2.30 uur. Zie voor P de bekende plaats. l A spelen thuis om 1.15 a en de Adspiranten a thuis tegen ZAP a om 12 leider voor de Junioren en voor de adspiranten rsen. Voor het tweede egeleider mee S. de Jong -t derde W. Dekker Hz. PAG. 3 BRUSSEL, 10 Nov. (A.N.P.). Hoewel men het aanvankelijk en vooral in koningsgezinde krin gen voor mogelijk hield, dat de volksraadpleging over de te rugkeer van koning Leopold naar België reeds op 18 December a.s. gehouden zou kunnen worden, is men het er thans te Brussel wel algemeen over eens, dat deze niet eerder dan na 15 Januari doorgang zal kunnen vinden. Het door de Senaat reeds goed gekeurde voorstel tot het houden van de volksraadpleging zal, voor dat het in de Kamer van Volks vertegenwoordigers in behande ling zal komen, allereerst door de Kamercommissie van Binnenland se Zaken worden bestudeerd. Deze commissie, bestaande uit 12 ka tholieken, 8 socialisten, 3 libera- VADER EN ZOON DOOR KOGEL GETROFFEN In de vroege morgenuren van Woensdag werden op het jachtter rein tussen Ruurlo en Zelhem door een patrouille, bestaande uit een wachtmeester der rijkspolitie en een jachtopziener twee personen, nl. de 57-jarige H. Lievestro en zijn 21-jarige zoon bij het wildstropen door middel van 'n lichtbak op he terdaad betrapt. Onmiddellijk na de ontdekking besprong de zoon met volle kracht de wachtmeester, die deze sprong afweerde, waar door een schot uit zijn pistool de aanvaller in het hart trof. L. Jr. was onmiddellijk dood. Te zelfder tijd kwam de vader uit het kreu pelhout te voorschijn. Hij bracht zijn jachtgeweer in de aanslag en richtte dit op de wachtmeester. Deze vuurde hierop met zijn pis tool en trof de man in het hoofd, waardoor ook deze onmiddellijk werd gedood. De justitie te Zutphen stelt een onderzoek in en heeft Donderdagmiddag sectie op het lijk van L. Jr. verricht. PROGRAMMA ZATERDAG 12 NOVEMBER HILVERSUM 1. 301 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 19.45—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.33 „Oog in al"; 7.38 Gramofoon muziek; 8.00 Nieuws en weers- berichten; 8.15 „Oog in al"; 8.23 Gramofoonmuziek; 8.40 Orgel spel; 9.00 Gramofoonmuziek; 10 Medische causerie: 10.05 Morgen wijding: 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Voor de arbeiders in de con tinubedrijven; 11.40 Pianorecital; 12.00 Dansmuziek; 12.30 Medede lingen: 12.33 Hawaiian muziek; 12.55 Kalender; 13.00 Voor de Ned. Strijdkrachten; 13.30 Dans muziek; 14.00 Volkszang; 14.20 Mctropole orkest: 14.50 Streek- uitzending; 15.15 Kamerorkest; 16.00 „Onze sociale wetten", cau serie; 16.15 Amateursuitzending; 16.45 Sportpraatje; 17.00 Gramo foonmuziek: 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws: 18.15 Toespraak; 18.20 Gramofoonmuziek; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.00 Artistieke staalkaart: 19.30 Bijbellezing; 19.45 Voor de Ne derlanders in Duitsland', 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.12 Vara-varia; 20.15 Weense muziek 20.45 Gevarieerd programma: 21.45 Socialistisch commentaar; 22.00 Promenade orkest; 22.25 „Onder de pannen", hoorspel; 22.45 Striikorkest: 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 416 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoon muziek; 7.45 Morgengebed en li turgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramo foonmuziek; 9.25 Hoogmis; 10.45 Waterstanden; 10.50 Gramofoon muziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek 12.30 Mededelingen; 12.33 Gra mofoonmuziek; 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en katholiek nieuws 13.20 Amusementsorkest; 14.00 Harmonie orkest; 14.20 Engelse les; 14.40 Zang en piano; 15.10 Kroniek van letteren en kunsten 15.45 Mannenkoor; 16.20 Lucht vaart-causerie; 16.30 „De schoon heid van het Gregoriaans"; 17.00 Voor de jeugd: 18.00 Volksliede- renkwartet; 18.15 Journalistiek weekoverzicht: 18.30 Ensemble „Organola" met zang; 19.00 Nieuws; 19.15 Actualiteiten: 19.25 Katholiek thuisfront overal 19.30 Lichte muziek: 19.50 Ame rikaans commentaar: 20.00 Nieuws: 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Gramofoon muziek: 20.15 „Lichtbaken" 20.40 Gramofoonmuziek: 21.00 Gevari eerd programma: 21.45 Puzzle; 21.55 Populair concert; 22.30 „Wij luiden de Zondag in": 23.00 Nieuws: 23.1524.00 Radio- Philharmonisch orkest. BRUSSEL 322 m. 12.00 Salonorkest; 12.30 Weer berichten; 12.32 Licht orkest; 13.00 Nieuws: 13.15 Gramofoon muziek: 14.00 Causerie: 14.15 Gramofoonmuziek: 15.00 Orgel concert: 16.00 Vlaams gemengd koor: 16.15 Gramofoonmuziek: 16.30 Ethnische muziek; 17.05 Nieuws: 17.15 accordeonmuziek: 17.30 Discussie: 18.00 Accordeon muziek: 18.15 Gramofoonmuziek' 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws: 19.30 Gramofoonmuziek 19.50 Vrije politieke tribune; 20.00 Omroeporkest en solist; 21.00 Actualiteiten 21.15 Gevari eerd programma: 22.00 Nieuws: 22.15 Vorzoekprogromma: 23.25 en 23.4024.00 Gramofoonmu ziek. BRUSSEL 484 m. 12.05 Ensemble Joe Heyne; 13.00 Nieuws: 13.15 Gramofoon muziek; 13.30 Verzoekprogram ma; 14.00 idem: 14.30 Gramofoon muziek; 15.30 Verzoekprogramma 16.30 Ensemble Bill Alexandre: 17.10 idem; 18.30 Accordeon; 19.00 Piano en viool; 19.30 Gra- mofoonmuz.: 19.45 Nieuws 20.00 Omroeporkest: 20.45, 21.00, 22.15, 23.00 en 23.3023.55 Gramofoon muziek. len en 1 communist, zal waar schijnlijk niet eerder dan 15 No vember gereed zijn met haar rap port De debatten in de Kamer over het voorstel zouden dan op 16 November een aanvang kunnen nemen. De discussie zal. zoals dit ook in de Senaat het geval was, waarschijnlijk een drietal dagen in beslag nemen. Hoewel de ka tholieken twee stemmen aan de absolute meerderheid in de Ka mer ontbreekt, mag vrijwel als vaststaand worden beschouwd, dat het voorstel zal worden aangeno men. Evenals in de Senaat zullen namelijk verscheidene liberale Kamerleden voor stemmen. Wanneer het voorstel eenmaal door de Kamer is goedgekeurd kan het volgens de grondwet eerst op zijn vroegst in werking treden 30 dagen na de publicatie er van in het Belgische staatsblad. Aannemende dat de debatten in de Kamer op 18 November geëin digd zullen zijn, zou de volksraad pleging theoretisch dus op 18 De cember gehouden kunnen worden. In verband met de technische voorbereiding van de volksraad pleging acht men deze datum prac- tisch evenwel niet houdbaar en neemt men te Brusesl dan ook aan, dat de Belg enwel niet eerder dan dat de Belgen wel niet eerder dan tijgen. Met het oog op de noodzakelijk heid, de ontwikkeling van de ratio nalisatie in de land- en tuinbouw zowel wat het tempo als de hierbij te bezigen middelen betreft, zoveel mogelijk aan te passen bij de ver schillende bedrijfstypen in ons land heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, een stichting op gericht, waarin het on derzoek naar de toepassing van de technische mogelijkheden en ar- beidsmethoden alsmede de verbete ring hiervan van overheidswege zal worden gecentraliseerd. De stich ting zal onder de naam Instituut voor Landbouwtechniek en Ratio nalisatie te Wageningen worden ge vestigd. Het bestuur van de stichting be staat uit de heren ir. C. Staf, voor zitter; prof. ir. P. A. van den Ban, hoogleraar aan de Landbouwhoge school; ir. A. W. van de Plassche, directeur van de Tuinbouw; ir. H. T. T. Tjallema, directeur van de Akker- en Weidebouw; prof. ir. L. H. de Langen, hoogleraar aan de Techn. Hogeschool te Delft: T. Al- lersma en A. Mindehoud. De beide laatstgenoemde leden zijn benoemd op voordracht van de Stichting voor de Landbouw. Tot directeur van het instituut is benoemd de heer ir. C. S. Knott- nerus, hoofd van het bureau grond stoffen van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. MIJNENOPRUIMINGSDIENST NAAR DEN HELDER De Mijnen-opruimdienst (MOD) van de Kon. Marine, die thans nog te Amsterdam gestationneerd is, zal op 15 November worden over gebracht naar Den Helder, waar deze dienst komt te ressorteren onder de Mijnendienst, de dienst die tevens het mijnenveegbedrijf omvat. Het ligt in het voornemen, de MOD in de toekomst in andere marinediensten op te lossen. Het duikbedrijf zal dan onder de mijnendienst blijven ressorteren, de z.g. „Kathiemijnen-ploegen" zul len operationeel onder de comman dant der zeemacht, doch admini stratief onder de mijnendienst ko men te staan, terwijl de mijnen- opruimploegen die thans nog werk. zaam zijn in Vlissingen, IJmuiden en Den Helder eerstdaags zullen worden opgeheven. werden de sportleraar E. W. G. K. en de kantoorbediende A. M. D., beiden uit Den Haag, die op 17 Augustus j.l. te Voorburg een roofoverval hadden gepleegd op een wisselloper, ieder veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf veroordeelde het Amsterdamse Bijz. Gerechtshof de 43-jarige vronw P. H. Brouns tot acht jaar gevangenisstraf, omdat zij joodse landgenoten aan de S.D. had ver raden en gelden had aangenomen om hen naar het buitenland te helpen is te Blaricnm in de ouderdom van 76 jaar overleden de kunst schilder-beeldhouwer P. T. H. Bönke kreeg de 38-jarige Belgische koop man A. F. J. acht dagen hechtenis, omdat hij Dinsdagnacht in be schonken toestand in zijn auto had gereden en daarbij andere auto's had geramd en beschadigd werd A. van Es uit Vught, bekend als „Teun de Knuppelaar" tot 20 jaar veroordeeld, omdat hij in het kamp Amersfoort, als voorman van het z.g. jodencommando, vele mishandelingen had gepleegd bracht Prins Bernhard Donderdag per vliegtuig een particulier be zoek aan Kopenhagen, dat drie uur dnurde is een handelsovereenkomst ge parafeerd tussen Nederland en Joego-Slavië, die voorziet in een wederzijdse goederenuitwisseling ter waarde van 50 millioen gul den werden Donderdag op de theevei ling wederom zeer hoge prijzen gemaakt. Evenals op de vorige veiling waren de prijzen 15 tot 30 cent hoger. De aankopen ge schiedden hoofdzakelijk voor de binnenlandse markt. De stemming was willig werd voor het Amsterdamse Bijz. Hof gisteren zeven jaar geëist te gen de 46-jarige Duitser K. E. Maibaum, die o.a. deel had uitge maakt van het executiepeleton, dat 29 Nederlanders, als repre saille voor de moord op een S.D.- er, op de Apollolaan te Amster dam fusilleerde zal het centrale autoherstelbedrijf der Ned. Spoorwegen, dat wordt gevestigd aan de Cartesiusweg te Utrecht, in Februari in gebruik worden genomen n Helsinki is een tentoonstelling geopend van Nederlandse zeventiende eeuwse schilderijen. De collecte omvat circa 100 olieverfschilderijen en een aantal waardevolle etsen. Tijdens de opening tweede van links president Paasikivi. Dezer dagen zal het provisorische 70.000 volt transformatorstation te Lutterade, dat begin 1946 ten be hoeve van de uitwisseling van elec- trische energie met het buitenland in gebruik werd genomen, worden vervangen door een definitief 220.000 volt station aldaar, waarin een transformatorgroep met een vermo gen van 100.000 K VA is opgesteld. Dit betekent niet, dat ons land thans zoveel electriciteit uit het buitenland zal kunnen betrekken, dat beperkende maatregelen ten aanzien van het electriciteitsver- brufk tijdens de spitsuren zullen kunnen vervallen. In het buitenland heeft men nl., zoals nog dezer dagen werd vermeld, bij de electriciteits- voorziening in het algemeen groter moeilijkheden dan hier. De mogelijkheden, welke de kop peling met het buitenland biedt en waarvan bij herhaling nuttig ge bruik werd gemaakt, worden door het in bedrijf stellen van het defini tieve station vergroot. Zo zal b.v. binnenkort levering van electriciteit gedurende de nacht, wanneer de vraag naar electrische energie in ons land slechts gering is, door ons land over het Duitse hoogspannings net aan Zwitserland plaats vinden. Dit land, waar de electriciteitsvoor- ziening hoofdzakelijK is gebaseerd op de exploitatie van waterkracht- centralen, ondervindt thans door de droge zobmer aanzienlijke moeilijk heden. Deze levering kan uiteraard slechts 's nachts geschieden, daar de Nederlandse centralen overdag zelf met moeilijkheden hebben te kam pen, om aan de vraag naar electri sche energie te voldoen, hetgeen moge blijken uit de actie tot beper- BONN, 10 Nov. (Reuter). De Geallieerde Hoge Commissie heeft vandaag bekend gemaakt, dat zij aan de Westduitse regering de be voegdheid heeft verleend, zelf te onderhandelen over handels- en be talingsovereenkomsten. De Federale regering zal een overnemingsdatum moeten vaststel len met de J.E.I.A. (het gemeen schappelijke Bureau voor in- en De Hoge Raad heeft het vonnis (f5 of 2 dagen)dat de kantonrech ter te Zwolle op 7 April j.l. had uitgesproken tegen een getuige van Jehova die op een terrein langs de openbare weg een bijbellezing had gehouden en deswege was geverbaliseerd vernietigd. De Ge tuige van Jehova werd vervolgd op grond van art. 10b der algemene politieverordening in de gemeente Hasselt, volgens hetwelk het ver boden is ,.op of aan de openbare weg een toespraak te houden". De kantonrechter nam deze politiever ordening op de letter en was van oordeel, dat het houden van een toespraak ook strafbaar was. indien die toespraak het karakter had van een godsdienstoefening. Zonder daarbij nadrukkelijk te verklaren, dat art. 10b van de ver ordening onverbindend wordt ver klaard, heeft de Hoge Raad thans het vonnis van de kantonrechter vernietigd. In zijn arest zegt ons allerhoog ste rechtcollege: het verbod op of aan de openbare weg een toespraak te houden moet naar het spraakge- Naar schatting 45.000 belangstel lenden hebben gisteren een laatste groet gebracht aan het stoffelijk overschot van de Franse bokskam pioen Marcel Cerdan, dat in het Instituut voor Lichaamscultuur stond opgebaard. Op weg naar de kerk an O. L. Vrouw van Lourdes, werd de rouwkoets gevolgd door 40 auto's en een enorme menigte. Ath- leten droegen onderscheidingste kens die Marcel in zijn succesvolle boksersloopbaan had verdiend. Na de H. Mis van Requiem werd door de autoriteiten uit de sportwereld hot woord gevoerd. Tweeduizend personen woonden de ter aardebe- stelling op de begraafplaats, zeven km. buiten Parijs, bij. bruik allerminst aldus worden ver staan, dat het zich mede richt tegen het houden van een godsdienst oefening. Het is veeleer aanneme lijk, dat de gemeentewetgever niet heeft willen treden in een onder werp,, waarin reeds door de wet is voorzien. Tenslotte is de Hoge Raad van oordeel, dat dan ook de kantonrechter, oordelende, dat het voorschrift „mede omvat het hou den van een toespraak, die het ka rakter heeft van een godsdienst oefening of een onderdeel daarvan is" aan voormeld voorschrift een onjuiste uitlegging heeft gegeven. uitvoer), die geliquideerd wordt. Voortaan zullen de Duitsers het ini tiatief nemen tot onderhandelingen en deze voeren, waarbij Geallieerde waarnemers aanwezig kunnen zijn, wanneer zij dit wensen. De over eenkomsten zullen door de Duitsers worden geparafeerd en, wanneer de Hoge Commissie geen bezwaren heeft, door de Duitse regering gera tificeerd worden. Het Geallieerde toezicht op over eenkomsten, waarover door de Duit sers werd onderhandeld, heeft ten doel: de Republiek zo spoedig moge lijk onafhankelijk te maken van steun van buiten af, ontwrichting te voorkomen van de beweging van de Duitse buitenlandse handel, alsmede het voorkomen van overtredingen van het Handvest van Havanna en ten aanzien van de internationale handelsovereenkomst en het inter nationale monetaire fonds. Promotie te Tilburg Aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg promoveerde tot doctor in de economische weten schappen de heer G. M. J. Veld kamp uit Breda op het proef schrift „Individualistische karak tertrekken in de Nederlandse so ciale arbeidsverzekering", een cri- tisch onderzoek naar de grondsla gen der sociale arbeidsverzekering. Sultan Hamid generaal-majoor 's-GRAVENHAGE, 10 Nov. (ANP) Naar wij vernemen, is sultan Ha mid II bevorderd tot generaal- majoor van het KNIL. king van het electriciteitsverbruik tijdens de spitsuren. Dat deze export van belang is in verband met ons tekort aan buiten landse betaalmiddelen, behoeft geen betoog. CULTUURFONDSEN FLAUW AMSTERDAM, 10 Nov. De da gelijkse gang van zaken op de. Effec tenbeurs wordt sinds het einde van de R.T.C. in hoofdzaak bepaald door de stemming op de cultuurmarkt. De koersen van de Indonesische fondsen zijn zeer gevoelig voor be oordelingen en uitlatingen over de komende ontwikkeling van de situa tie, vooral na het vertrek van de Nederlandse troepen. De uitermate sombere uitspraken van kolonel Somer, bij zijn terug keer alhier, hebben op het koerspeil bijzonder deprimerend gewerkt. De opening was daardoor gemiddeld 4 a 5 procent lager. Tabaksfondsen leden het grootste verlies. Certifica ten Deli Mij. liepen tot 130Vs terug (min. 6). Een middenbeurs optre dend licht herstel, had niet veel uit werking en bleef ook niet geheel gehandhaafd. De markt sloot daar door lusteloos. Ook andere Indone sische waarden lagen gedrukt. De certificaten Javase Bank bijv. lieten een koersverlies van 6 pet. tot 150 zien. Ook kwam een notering tot stand in de aandelen Javase Bank en wel op 149 (vorige notering 160'/=) De overige beursrubrieken trokken slechts weinig belangstelling. Enige affaire viel weer waar te nemen in Claims Heybroek, die vandaag voor het eerst genoteerd waren op f 40.- (gisteren f 35 bieden) en Claims Kondor, die opliepen tot f 380. (gisteren f 375.De leidende in- dustriefondscn waren echter aan de zwakke kant, inclusief AKW, die bijna 2 pet. verloor. Kon. Olie be woog zich tussen 309'/; en 311. De Scheepvaartmarkt was alge meen iets zwakker. Ook de locale banken konden zich maar met moeite handhaven. De dollarslening Nederland opende op 93 3/4, maar wist zich geleidelijk tot het slotpeil van gisteren, nl. 94, op te werken. De Nederlandse guldensfondsen had den een zeer kleine markt met frac- tionele verliezen. Prolongatie 21/4 procent- BEGROTINGSDEBAT IN DE KAMER (vervolg van pagina 1) noemde in dit verband de P.B.O.. de „Materiële Oorlogsschaden", de wachtgeld en werkloosheidsver zekering en de interimregeling voor Suriname. Het laatste ont werp is weliswaar op een bana nenschil uitgegleden, maar de mi nisterpresident vertrouwde, dat het gebroken been nu wel spoedig hersteld zou zijn. Wat de burge meesterbenoemingen betreft, zou het zeker gerechtvaardigd kunnen worden geacht, wanneer er meer P.v.d.A. burgemeesters waren, maar discriminatie had toch niet plaats. De Haagse burgemeesters vacature was slechts eenmaal in het kabinet besproken en toen was meteen de beslissing gevallen- In de avondvergadering ver klaarde prof. Romme o.m., dat de rede van de heer Van der Goes van Naters hem een weinig heeft ontmoedigd. Vermoedelijk zal de socialistische fractieleider hebben gesproken naar een vooraf be raamd plan, zonder rekening te houden met wat spr. heeft gezegd, Maar wanneer de heer v. d. Goes zegt: de K.V.P. zal dit of de K.V.P. zal dat, dan zegt de K.V.P.-fractie „Wij zullen niets!" Een verzekeringsregeling voor kinderbijslag aan zelfstandigen achtte prof. Romme geen onmoge lijkheid. Een regeling via de be drijfstakken achtte spr. uit den boze. De heer Schouten (A.R.) he kelde het optreden tegen de heer Meyerink tijdens de besprekingen op de R.T.C. Hij vond steun bij de heer Tilanus van de C.H. Bij het begin van de vergadering van de Tweede Kamer interpel leerde de heer van Vliet (K.V.P over de aanzegging, die de bewo ners van het kamp „Vossenbos" te Wierden hebben gekregen om dit kamp voor 15 Nov. te ontrui men. De minister van Financiën antwoordde, dat de bewoners in derdaad aanzegging hebben gekre gen om te vertrekken. Zij hebben indertijd de bedoelde barak —e derrechtelijk betrokken door het forceren van deuren en ramen Geen regering kan dulden, dat men wederrechtelijk woonruimte betrekt. Het ministerie van Jus titie heeft de barak thans nodig. Intussen is het ontruimingsbevel opgeschort en heeft de bewinds man de aandacht van ziin collega van „Wederopbouw en Volkshuis vesting" op dit geval gevestigd. De minister zal zijnerzijds zoveel mogelijk consideratie gebruiken De voorzitter van de Tweede Kamer heeft tijdens de vergade ring van gisteren medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt de re sultaten van de R.T.C. nog in de loop van de maand te behandelen. Hoewel nog ondergeschikte correc ties moeten worden aangebracht, werden de leden aangespoord reeds thans van de toegezonden stukken kennis te nemen. 18.000 VRIJWILLIGERS Het aantal der vrijwilligers be draagt thans ongeveer: 4000 voor de reserve-gemeentepolitie: 4000 voor de reserve-rijkspolitie: 1000 voor de reserve-grensbewaking; 9000 voor de nationale reserve. De eerste minister van India, Pandit Nehroe, is in Londen aangekomen. Pandit Nehroe (links) tijdens een receptie in het India House te Londen in gesprek met de hoge vertegenwoor digervan India in Londen Krishna Menon en gravin Mountbatten FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN 46. Het wordt echt tijd, dat we opstappen. Luis ter nu eens lieverhet regent helemaal niet meer. Geen drup pel. En Kerstens „KerstensKerstens.Ker stens kan de pip krijgen! Waarom heb je het aldoor over Kerstens? Hij is toch niet meer „Misschien is ze verzot op die Kerstens, vrindje", zei een norse stem achter hen in het vertrek. Ze hadden niet gehoord, dat de deur was opengedaan. Doch toen Karei snel omkeek, schoot het hem door het hoofd, dat hij een klink had horen oplichten. Hij had er toen geen aandacht aan ge schonken. En tegelijkertijd kwam een herinnering bij hem boven. Die hese, vijandelijke stem. In zijn verbeelding stond hij in zijn nieu we huis aan de telefoon te luiste ren naar wat een man met een schorre stem aan het andere eind van de draad te vertellen had. „Vijf en dertig mille? 'n Aardig sommetje!" Hij nam de man aadachtig op. Hij zag hem op de drempel staan, een zware, dikke kerel met een stierennek en spleetogen. Hij had dus geen mager, sluw gezicht en geen valse lach om zijn mond. Er was zelfs geen zweem van een lachje op zijn grove gezicht. Zijn lippen waren dik en rood en niets zeggend. Karei zag nog iets anders. Hij ontdekte, dat de man een groot pistool losjes in zijn rechterhand had. Ook Emmy zag het wapen. „Ka- rel, pas op!" riep ze en greep hem onwillekeurig bij zijn arm, als om hem tegen te houden en zich te gelijkertijd van de grond op te hijsen, zoals iemand, die plotse ling schrikt, zich gedrongen voelt, terstond handelend op te treden. „Wacht, en blijf waar je bent", zei Karei snel. Hij omklemde ste vig haar pols en hield haar naast zich vast, als vreesde hij, dat ze de man zou aanvliegen. Er spatte een vonkje van pret uit de diep- omwalde ogen van de indringer. „Jullie zien er beslist grappig uit, vrindje. Waar komen jullie van daan? Op een vastenbalavond ge weest?" „Wat moet je van ons hebben?" vroeg Karei. „Ik? Wat ik hebben moet? Ver tel liever, wat jij hier uitvoert? Dat is eerder de vraag" De man kwam verder naar binnen en ging op de- rand van de tafel zitten en hield zijn pistool gereed tot schie ten. „Jullie komt hier, in m ij n wo ning en vraagt men dan, wat ik moet hebben! Meer dan bespotte lijk, ouwe jongen!" „Jouw woning? Hoe bedoel je dat, jouw woning? Dit huisje is niet van jou. Het is eigendom van meneer Sanders en van de vader van juffrouw Graaf samen." Even kwam er een flikkering in de kleine ogen, maar terstond her kregen ze hun slome uitdrukking, juffrouw Graaf?" „Juffrouw Graaf? Bent u dan „Ja", antwoordde Emmy. „Hoe dat zo? Wat hebt u ermee te ma ken?" „Och, eigenlijk niets. Ik stel er alleen maar belang in, dat is al les. Ik heb wel eens van u ge hoord. U woont immers in Goirle? En uw oude heer heeft een broei kas, nietwaar? Ja, dan heb ik meer van u gehoord. En zeg eens", wendde hij zich tot Karei, „ben jij dan soms Vromans?" „Ja, dat is zo. Maar jij kunt je een stem blijkbaar niet zo goed herinneren als ik. Ik herkende de jouwe dadelijk, zodra jij je mond opendeed." Even vertrokken zich zijn kwab bige wangen. En hij vroeg lang zaam: „Zo.... heb jij mijn stem herkend? Waar heb je die dan meer gehoord?" „Aan de telefoon. Je hebt me toen heel wat te vragen gehad. En je vroeg ook naar een zekere Koos. Wie is die Koos? En op slot van zaken.... wie ben jij voor de drommel?" Zijn lippen vertrokken zich nu tot iets, dat duidelijk als een grijns bedoeld was. „Zo, zoben jij Vromans. Karei Vromans. Is het zo niet. Ja zeker, Karei Vromans. Ik zal dus maar Karei tegen je zeggen. Wordt vervol gd i BUITENLANDS OVERZICHT De ministers van de Grote Drie de Ver. Staten. Engeland en Frankrijk zijn gisteren op het Franse( departement van Buiten landse Zaken bijeengekomen voor een zeer belangrijke conferentie, naar de term luidt. De vorige week hebben wij onze lezers reeds verteld van het stijgende onge duld van de Amerikanen over het geringe resultaat tot nu toe in Europa met de millioenen van de Marshall-dollars bereikt. Het was bïi gelegenheid van de aankomst van Paul Hoffman in Europa, toen deze de vrij ernstig klinken de boodschap overbracht van het Amerikaanse Congres, welke kort en goed hierop neerkwam, dat wanneer de Europese landen nu niet op korte termijn èn politiek èn economisch elkander wisten te vinden. Amerika zijn handen van het oude werelddeel terugtrok. De 18 landen van Europa, die van de Marshall-hulp profiteren, zijn toen op korte termijn in Pa rijs bijeen geweest en het ver luidde, dat zij een plan van Sir Stafford Cripps in overweging genomen hebben, waarin op korte termijn een belangrijke stap zou worden gedaan in de richting, welke de Amerikanen wensen. Het heet nu, dat ook op de Parijsa conferentie van de Grote Drie de Amerikaanse minister Dean Ache- son, Engeland en Frankrijk het mes op de keel wil zetten en zijn collega's Bevin en Schuman wil vertellen, dat Europa nu eindelijk eens een blijk moet geven van zijn ernst om te komen tot een eenheid en zo niet, dat de Ameri kaanse hulp dan ophoudt. Aangezien Europa minder dan ooit op dit ogenblik deze Ameri kaanse hulp kan ontberen, heeft deze dreiging van Acheson een wel zeer sombere klank. Het directe concrete resultaat van hetgeen de Amerikaanse mi nister in deze richting wenst, schijnt te zijn een eenheid van het Franse en Engelse standpunt in zake Duitsland. Amerika wenst, dat Duitsland een sterke pijler zal worden in het Ver. Europa, om dat alleen Duitsland Rusland in bedwang kan houden. Daarom moet allereerst de ontmanteling van Duitsland volkomen stop ge zet worden en moet ook Duits land in de economische samen werking van West-Europa volle dig worden betrokken. Bevin en Schuman zouden van deze eis niet weinig geschrokken zijn. Zij wilden slechts beleidsge- schillen t.a.v. Duitsland gladstrij ken. maar van de Grote Drie een Grote Vier te maken, door Duits land er ook in op te nemen en mee te Werken aan het volledig economisch herstel van dit land, waarbij men verdere schadever goedingen wel kan afschrijven, dat gaat hen toch wel wat te ver. Engeland heeft de Duitse herstel betalingen hard nodig en Frank rijk ziet nog altijd voor zijn veilig heid geen groter gevaar, dan een sterk, economisch herlevend Duitsland. Terwijl op dit moment dus het Westen onderling met ernstige moeilijkheden tobt, heeft Rusland andermaal een vredesoffensief in gezet. Maar achter dat rookgor dijn van verzoenende woorden, gaan de Russen door rustig hun slag te slaan. De Russische pers bezingt te genwoordig elke dag het thema, dat de communistische en kapita listische stelsels in deze wereld best kunnen samenwerken en ci taten zijn er genoeg voorhanden om te bewijzen, dat communisti sche kopstukken dit steeds heb ben betoogd. Op de Russische receptie deze week te Washington, heeft Wis- jinsky met het glas champagne in de hand betoogd, dat vriend schap sterker is dan haat en dat het een belang voor heel de mens heid is, dat de grote mogendheden elkander vinden. De beruchte Duitse communistische hoogleraar prof. Noack, die Oost en West en Duitsland wil neutraliseren vol gens het communistische recept, ontplooit de laatste dagen weer een sterke activiteit. Prachtiger gelegenheid dan de conferentie in Parijs om in troebel water te vis sen, kunnen de Russen zich niet indenken. Zo ergens dan kunnen hier vriendelijke en vredelievende woorden gemakkelijk verwarring stichten. Tegelijk kunnen zij ach ter het masker van vredelievend heid maatregelen nemen voor de gelijkschakeling van Oost-Europa op basis van de Russische een heid. Zij hebben daarbij geen last vah moeilijke conferenties, waar de verschillende landen hun eigen nationale belangen zo sterk mo gelijk wensen te verdedigen. LEEUWARDEN. Op 3 Novem ber j.l. beval de Rechtbank de ge vangenhouding van Pieter de Boer, directeur, administrateur enz. van de Bond van Mobilisatie-invaliden en hun nabestaanden en van de Stichting „De Ned. Soldaat". Gisteren werd het tegen deze be slissing ingestelde hoger beroep door het Hof behandeld. Het Hof gelastte de gevangenhouding voor de tijd van dertig dagen. HERSENONTSTEKING MET DODELIJKE AFLOOP TENGEVOLGE VAN MELKEN BOLSWARD. De veehouder F. Hautsma uit Wonserweren kreeg dezer dagen bij het melken infectie aan zijn handen. Hij werd vervan gen door zijn zoon, maar deze over kwam hetzelfde. Als derde ging de 16-jarige dochter de koe melken. Ook zij werd besmet en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd, waa- zij overleed. Het bleek, dat het ineisje, haar vader en haai broer, met koepokken waren be smet. Het meisje, dat nooit was in geënt, heeft tengevolge van deze pokken hersenontsteking gekregen en is daaraan overleden. Dat mensen door koeien met koe pokken worden besmet komt wel vaker voor; dat hersenontsteking hiervan het gevolg is, is echter een zeer grote zeldzaamheid. Vertegen woordigers van de Encephalitis- commissie van prof. van Bouwdijk Bastiaanse en van de Veeartsenij- kundige Dienst zijn ter plaatse ge weest voor het instellen van een wetenschappelijk onderzoek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3