geld Nieuw beidt... Vorming van West-Duitse legermacht binnen afzienbare tijd verwacht Ontwikkeling in Indonesië moet worden afgewacht Wysjinski pleit voor vrede met de V.S. Nog vrij zacht weer Brand op de Langkoeas' Lesvliegtuig stortte neer ifel het amilie- ukkmg b it, is de glanst. TE KOOP EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Grote gevolgen van Parijse conferentie Zaterdag 12 November 1949 45e Jaargang No. 11716 Sint Willibrord- apostolaat Gouv. Klaassesz naar Suriname Conferentie van Parijs geëindigd Ontmanteling voorlopig stopgezet Joodse koopman dagvaardt de Staat Nieuwe aanslag op trein in Oost-Java Dr. Drees in de Tweede Kamer: Vriendschappelijke betrekkingen garantie voor wereldvrede Hatta te Rangoon it Gero er zilver. hout. en iizer. schuurtjes schuilkeetjes, nishutten 5x11 en 5x5 Ms m., golf platen 183x67 cm, een nieuwe ijzer, constructie- loods 30x11 m„ ziihoogte 4 m., nokhoogte 6 Mi m. en een dito 40x11 m. Bh P. Bakker, Rustenburg R 31, Ursem, tel. 204-K 2202. copy rtqh"t QVftN or de kamer huppelde, i wilde spelen en begon >e harder het joeg, hoe n toen het beestje goed ■lijk niet anders of het iet kostelijke aardewerk kun je natuurlijk wel jes, schalen, alles vloog st liedje was een stom en hoop scherven. „Ha- ;rappig gezicht voor het ■r zijn met zijn schran- ifel weet af te ruimen!" Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; m alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. VondelI A - S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59. tel 4243, Grote Noord 77. tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, tel 2046 (2 lijnen). K 2200; "DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ENIGE EEUWEN hebben de Ne derlandse katholieken voor hun godsdienstvrijheid gestreden. Daar toe hebben zij zich moeten ver schansen in een geestelijke burcht, alle invloeden van buiten werend om te blijven „van vreemde smet ten vrij God lof! De vrijheid is verwor ven. Voor ons goed recht is alge mene erkenning afgedwongen, al blijft waakzaamheid geboden. Zo goed echter ging het katho lieke volk zich thuis voelen in zijn burcht, dat nu het uur der bevrij ding reeds lang heeft geslagen, het weinig lust vertoont eruit te ko men. In onze wankele tijd zijn echter zoveel geestelijke waardepapieren gedevalueerd, dat dés te schitteren der uitkomt, hoe Christus' Kerk steeds heeft vastgehouden aan de gouden standaard van onvervalste waarheid. De onkreukbare geloofs brieven van het Christendom stij gen jaar op jaar in waardering. De huiselijke, gemoedelijke en gezellige Katholieken van Neder land moeten daaraan blijkbaar nog wennen. Het zou schande zijn te beweren, dat zij niet royaal uit deelden althans van hun stoffe lijk bezit. Wat zij echter op geeste lijk gebied aan hun in dit opzicht minder bedeelde landgenoten af staan, is het wel iets meer dan kruimels van de tafel? Hun geestelijke rijkdom heeft al tijd zo weinig waardering en zo weinig aftrek gevonden, dat de brave katholieken zelfs hun heerlijk geloof gingen beschouwen als ex portgoed, uitsluitend geschikt voor on- en anders beschaafde volkeren. Zo is de bevreemdende en won derlijke toestand geboren, dat ka tholiek Nederland op kwistige wijze de „nikkertjes van Madras" met geestelijke gaven bedenkt en zijn missionarissen op reis zendt, maar de eigen, buiten de Schaapstal lig gende landgenoten vergeet. Ziet, zo is heden ten dage de toe stand in Nederland: de berichten melden een welwillende belangstel ling voor de Katholieke Kerk, een verblijdende toeneming van het aantal dergenen, die óf terugkeren in het Vaderhuis, of daarin als nieuweling opname vragen. Er wordt onopgemerkt reeds zeer veel gedaan om de niet-katholieke land genoten het enige te geven, dat werkelijk waarde heeft: het Chris telijk geloof. En wij zijn de enigen, die hun dat enige geven kunnen. Als iedere katholieke Nederlan der eens besefte, hoe rijk hij is met ziin geloof! Hoe hij door velen wordt benijd alleen reeds om de rust zijner overtuiging, zonder dat die zoekende landgenoten ook maar een flauw begrip hebben van de edele vriendschap en de innige ver eniging van de christen met Chris tus. De oprichting van het St. Willi- brord Apostolaat voor de binnen landse Missie wat iets anders is dan de missie in de binnenlanden zal ons een nieuwe gelegenheid bie den om te bereiken dat ons gehele volk aandeel krijgt in de christelijke rijkdom, die St. Willibrord, gaande van Noord naar Zuid en teruggaan de van Zuid naar Noord onvermoeid heeft gepredikt. Er zullen ons drie dingen worden gevraagd, waarvan het eerste ge makkelijk, het tweede „om te doen" en het derde zeer moeilijk te ver vullen is. Er zal worden gevraagd om geld, gebed en een goed voor beeld, dat wekt en trekt. Hoe dik wijls stoten wij door ons liefdeloos gedrag de mensen van Christus af. Als men in antwoord op vraag drie heilig belooft zijn best te zullen doen, is het antwoord op de andere vragen bijna vanzelfsprekend. Het zal misschien verbazing wek ken, dat zulk een apostolaat eerst nu wordt opgericht. Het had er al veel eerder moeten zijn! zegt men. Want het gaat om het levensgeluk van onze naaste bloedverwanten, onze landgenoten. Zoals werd opgemerkt, wordt er sinds jaar en dag, door middel van „Open Deur"-wmkels en gesloten huigen, door middel van cursussen en andere opofferende apostolische arbeid reeds zeer veel gedaan om de niet-katholieken te trekken en de afgedwaalde schapen weer te verzamelen. Nederland herwinnen voor Chris tus is de inzet van dit apostolaat. Daarvoor kan geen christen onver schillig blijven. Dat morgen de St. Willibrord Zondag dit overtuigend bewijze! L. R. Vrijdagmiddag is de nieuwe Gou verneur van Suriname, mr. J. Klaas sesz, met het s.s. „Costica" vanuit Amsterdam naar Paramaribo ver trokken. Voor zijn vertrek zeide de nieuwe gouverneur tegen de aanwezige journalisten, dat het zijn streven is een gezonde ontwikkeling van de autonomie in Suriname krachtig te steunen. Suriname, aldus de gouver neur, bezit genoeg kwaliteiten om deze autonomie uit te oefenen en 't lijdt voor mij geen twijfel, dat de samenwerking tussen Nederland en Suriname uitstekend zal zijn. De gouverneur, die de reis maakt in gezelschap van zijn adjudant, luite nant K. Binnendijk, werd door tal van autoriteiten uitgeleide gedaan. Australische propaganda onder demobiliserenden Volgens de Australische radio omroep heeft de heer Ch. Eaton, de consul-generaal van Australië voorgesteld, dat er onder de sol daten van het Nederlandse leger, die in de komende 6 maanden in Indonesië zullen demobiliseren, propaganda zal worden gemaakt voor emigratie naar Australië. Van gezaghebbende zijde te Bonn wordt vernomen, dat de West-Duitse regering de drie westelijke ministers van Buiten landse Zaken tijdens hun conferentie te Parijs te verstaan gegeven heeft, bereid te zijn tot samenwerking met ieder internationaal of geallieerde organisatie die zou worden opgericht om toezicht te houden. Men verwacht in Londen dat de ontman teling van West-Duitse fabrieken zal worden geschorst geduren de de tijd dat de door de Grote Drie ingestelde Duits-geallieerde commissie te Parijs over de conclusies van de ministers zal onderhandelen. Uit doorgaans betrouwbare bron wordt vernomen, dat de fabriek te Hanborn (Britse zóne) van de staalfabrieken van Thyssen (de grootste staalfabrieken in Europa, die jaarlijks twee millioen ton staal produceren), waarschijnlijk slechts gedeeltelijk zal worden ontmanteld op grond van een op de Parijse conferentie bereikt ac- coord. De reden van de moeilijk heden, die Donderdagmiddag tus sen Schuman en zijn Britse en Amerikaanse collega's anderzijds zijn gerezen, was gelegen in het aandringen door Acheson en Mc Cloy op de schrapping "an deze fabriek van de ontmantelingslijst. Dean Acheson, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken, is in gezelschap van Mc Cloy, de Amerikaanse hoge commissaris per vliegtuig uit Parijs te Frank fort aangekomen. Op een persconferentie ver klaarde hij onder meer, dat de conferentie te Parijs „in volledige harmonie en geheel bevredigend" was verlopen. Ofschoon de herbewapening van West-Duitsland niet officieel op Gisteravond om kwart voor ze ven is brand uitgebroken in het tussendek van ruim drie van het aan de Kon. Rotterdamse Lloyd toebehorende vracht-passagiers schip „Langkoeas". De „Lang- koeas" keerde op 3 November j.l. van haar eerste reis naar Batavia terug en lag aan de Lloydkade. Wakers, die bij het in revisie lig gende schip de wacht hadden za gen rook uit ruim drie komen en waarschuwden de brandweer, die spoedig met groot materiaal ter plaatse was. Het bleek dat de rook vermengd v/as met damp, die kwam uit de olietanks, welke juist vandaag zo goed als leeg gekomen waren. De schotten waren n.l. door het vuur gloeiend geworden, en daardoor was de oliedamp veroorzaakt. Het schip had geen lading meer in. Nauwelijks dacht men met de vlammen te hebben afgerekend, of er kwam vast te staan, dat ook in een proviandhok brand woedde. Het bleek dat door de hitte de emballage van het daar aanwezige proviand vlam had gevat. Om ruim half negen kon de gemeente brandweer inrukken. De oorzaak van de brand is on bekend. Er is op het schin nog vrij veel schade aangericht, o.a. door dat een aantal dakbalken is door gebogen. Het vertrek van de „Langkoeas" naar Batavia, dat op 28 December was vastgesteld, hoeft waarschijnlijk niet uitge steld te worden. de conferentie van de Grote Drie besproken is, neemt men in wel ingelichte Franse kringen aan, dat de drie wettelijke geallieerden schreden op een pad hebben gezet, dat binnen betrekkelijk korte tijd tot dit resultaat moet leiden. De drit hoge commissarissen, aldus deze kringen, zijn reeds gemach tigd met de West-Duitse regering te spreken over de vorming van een West-Duitse politie- en be veiligingsmacht. De heer Eli Frank, een joodse koopman te Den Haag, heeft de Staat der Nederlanden gedagvaard, omdat hij, volgens de dagvaarding, na de bevrijding bijna elf maanden onrechtmatig van zijn vrijheid be roofd zou zijn. De heer Frank was door de B.S. gearresteerd omdat men hem aan zag voor de beruchte Jodenkommis- sar Frank. Zijn identiteit zou echter spoedig zijn ontdekt, doch deson danks werd de detentie voortgezet. Op 2 April 1946 werd de heer Frank onvoorwaardelijk in vrijheid gesteld. Politieautoriteiten delen echter mede, dat de heer Frank werd ge arresteerd, omdat er ernstige twijfel bestond aangaande zijn politieke betrouwbaarheid en niet omdat men hem aanzag voor de S.D.-er Frank. BATAVIA, 11 Nov. (Aneta) Vijf personen werden gedood, 4 licht en 4 zwaar gewond, toen Donderdag een goederentrein van Surabaja naar Madiun, 6 km ten Westen van Mod- jokerto op trekbommen liep. De slachtoffers waren remmers en clan destien op de bordessen van de goe derenwagens meerijdende passagiers. 25 goederenwagens reden op elkaar en ontspoorden of kantelden, doch het verkeer werd niet gestaakt. In deze omgeving is ook Dinsdag een trein op een trekbom gereden. AANSLAGEN OP PRIESTERS IN NOORD-SUMATRA BATAVIA, 11 Nov. (Aneta). De missionaris pater Waterreus, O.F.M. Cap. is, naar thans is be kend geworden, de vorige week Vrijdag op het eiland Samosir, gelegen in het Toba-meer. door de T.N.I. gevangen genomen. Met medewerking van een vertegen woordiger van het Internationale Rode Kruis, de heer Lehnder, die toevallig te Medan vertoefde, werd hij j.l. Dinsdag weder in vrijheid gesteld. Pastoor Jenneskens werd dezer dagen te Bekara, gelegen aan de westpunt van het Toba meer, waar hij met twee cathechisten werk zaam was aangevallen. De cathe chisten werden met messteken ge dood. De pastoor wist te ontvluch ten naar de militaire post te Be kara. Overwerk voor vadertje Stalin Op 26 November zal in alle fa brieken in Oost-Duitsland een uur overgewerkt worden ter ere van de zeventigste verjaardag van Stalin. 21 December. De winsten van dit extra-uur zullen naar de Sovjet-Unie gezonden worden, „om te helpen goedmaken, wat het Duitse faseisme vernield heeft", zo heeft het bestuur van het „Vrije Duitse Vakverbond" medegedeeld. De twee hoofdrolvertolkers van de in 1950 te houden passie spelen te Oberammergau zijn gekozen. Het zijn de 37-jarige hoteleigenaar Anton Preisinger, die de Christusrol heeft gekregen en de 20-jarige Annemarie Mayr, leerlinge aan een vakschool voor houtsnijkunst, die de Mariarol zal vertolken. De algemene beraadslagingen in tweede termijn over de Rijksbegro ting voor 1950 werd gisteren in de Tweede Kamer voortgezet, waarbij minister-president Drees en minis ter Lieftinck op verschillende pun ten nogmaals hun zienswijzen heb ben te kennen gegeven. Alvorens zij aan het woord kwamen, sprak de heer Hofstra (PvdA) over de z.i. noodzakelijke belastingverhoging voor economisch sterkeren. De com munistische heer Hoogcarspel ver wachtte voorlopig geen herstel van de economische betrekkingen met Indonesië en ds. Zandt (S.G.) drong aan op stillegging van alle publieke vervoer op Zondag. De heer v. d. Wetering (C.H.) tenslotte, noemde de Amsterdamse Beurs door de re geringsmaatregelen een caricatuur van wat ze eens is geweest. Dr. Drees verklaarde in antwoord op prof. Romme, dat het overleg met de Kamer zich niet zal beper ken tot de Benelux, maar dat het NEW YORK, 11 Nov. (Reuter) De Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrey Wysjinsky, heeft op een diner van de vereniging AmerikaSowjet-Rusland voor de vrede gepleit. In de toespraak, waarin hij zowel joviaal als overredend was, zeide hij onder andere dat „Bevin voor het socialisme even nutteloos is als een geitebok voor het verkrijgen van melk". In plaats van een voorbereide speech af te steken over „de Ameri kaanse plannen voor wereldoverheersing", week hij af en ver klaarde, dat Rusland vrede wenste. Wysjinsky wees er op, dat het de zestiende verjaardag was van de Amerikaans-Russische betrek kingen. „Het is een belangrijke vriendschap", zo vervolgde de mi nister, „want vriendschappelijke betrekkingen tussen deze twee landen betekenen de beste garan tie voor vrede in de gehele we reld. Wij waarderen uw pogingen om te verhinderen, dat deze vriendschap verbroken wordt". Hij zeide, dat de Sowjet-delegatie de lopende zitting der V.N. bij woonde „om te tonen dat het mensdom vrede wenst, dat de vol ken in de gehele wereld de oorlog; haten en de oorlog reeds in het: begin gedood willen zien". Dei Sowjet-Unie juichte de „omver-! werpende activiteit" van de ver-' eniging toe, want deze uitte zich in de wens tot vriendschap tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. (Reuter tekent hierbij aan, dat genoemde vereniging geboekt staat als een subversieve organi satie). In de tekst van de voorbereide toespraak beschuldigt Wysjinsky de Westelijke Mogendheden ervan dat zij pogen de voorraadvorming van atoombommen stop te willen zetten, opdat de V.S. hun voor sprong zouden kunnen handhaven. Truman aanvaardt het ontslag van Krug WASHINGTON (Reuter). President Truman heeft Vrijdag het ontslag van Julius Krug als minister van Binnenlandse Zaken aanvaard. De onder-minister. Os car Chapman, is aangewezen als zijn opvolger. Een functionaris te Washington verklaarde, dat Truman een „ta melijk scherp gestelde" brief aan Krug gezonden had, waarin hij ïhem verweet dat hij zich recht streeks tot 't Congres gewend had (om grote fondsen voor een be paald project in het westen van Amerika, hierbij het bureau voor de begroting passerend. De burgemeester van Staphorst, de heer H. van der Wal, zijn echtgenote en twee Staphorster meisjes hebben Vrijdagnamiddag een model Staphorster boerenwagen op het Paleis Soestdijk afgeleverd. Deze boerenwagen was tijdens het jongste bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard aan de provincie Overijsel door de Staphorster burgerij aan de Prins aangeboden als een geschenk voor de Prinsesjes. Op de foto zien wij Prinses Margriet (links) en Prinses Marijke in de wagen, die getrokken wordt door de negenjarige Jentje Pieleman uit Rouveen en de elfjarige Jantje Kuypers, een dochter van een der wethouders van Staphorst. zich over alle internationale kwes ties zal uitstrekken. Wat Indonesië betreft, zei spr. niet te hebben be weerd dat er geen reden tot onge rustheid bestaat. De ontwikkeling aldaar moet worden afgewacht. De Minister van Financiën deelde o.a. mede, dat het kabinet ten aan zien der representatie-toelagen be reid is zich nader te beraden. Voorts verklaarde de minister dat de ver liezen op termijntransacties der Nederlandse Bank hoofdzakelijk be trekking hadden op de directe im port- en exporttransacties. Het de- viezenregime zal zo spoedig moge lijk worden verlaten. Over de motie Gortzak (verho ging loonbijslag) zal a.s. Dinsdag worden gestemd. EINDE AMERIKAANSE STAALSTAKING NEW YORK, 12 Nov. (Reuter). De grootste Amerikaanse staal- maatschappij, de „United States Steel Corporation", is met de vak bond der staalarbeiders tot over eenstemming gekomen over beëin diging van de staking in de staal industrie, welke 42 dagen ge duurd heeft. De directeur van de maatschap pij, Benjamin Fairless, heeft van de getroffen overeenkomst mede deling gedaan. HET 10.000STE SCHIP TE ROTTERDAM Rotterdam heeft gisteren de binnenkomst van het 10.000ste schip binnen een jaar tijds ge vierd. Het was het Amerikaanse s.s. „Southport", kapitein Ben Shaw. Aan boord van het schip sprak Mr. A. C. W. Beerman, voorzitter van de stichting „Ha- venbelangen" de gezagvoerder toe. Later op de dag werden de kapitein en vele leden van de bemanning in de Burgerzaal van het Stadhuis door het gemeente bestuur ontvangen. Burgemeester Oud bood de gezagvoerder een boekwerk over Rotterdam aan als mede voor alle leden van de be manning een glazen Presse napier met het wapen van Rotterdam. Handel in varkens ook vrij Sedert 6 November 1949 is behoudens in het gebied langs de Belgische grens ontheffing ver leend van de verbodsbepalingen van de varkensverordening 1948, welke betrekking hebben op de handel in en het vervoer van var kens met een levend gewicht van meer dan 50 kg. TSJECHISCHE PRIESTERS ONDER TOEZICHT PRAAG, 11 Nov. (Reuter). Bij decreet van de Tsjechoslo- waakse regering zijn 19 regionale autoriteiten benoemd, die toezicht zullen houden op „de politieke en beroeps-opvoeding van de Tsje- choslowaakse geestelijkheid". Zij zullen toezien op de activi teit en eigendom van alle kerken en controle uitoefenen op het godsdienstonderwijs op de scholen on de opleiding van priesters in de seminaria. Bovendien op de godsdienstige pers en kerkelijke liefdadigheid en zij zullen „het godsdienstige leven observeren". Nieuwe regent seminarie bisdom den Bosch Tot opvolger van de vorige week plotseling overleden regent van het Klein Seminarie van het Bossche bisdom is benoemd pas toor G. P. J. Bannenberg uit Til burg. De nieuwe Regent werd in 1898 geboren en in 1923 priester gewijd. Jarenlang was hij werk zaam in de jeugdbeweging en als aalmoezenier van de arbeid. In 1942 toen hij kapelaan was in den Bosch werd hij benoemd als op volger van mgr. Mutsaerts tot pastoor der St. Theresiakerk te Tilburg. BESTUURDER GEDOOD Vrijdagmorgen eirca half twaalf is een Harvard, een lesvliegtuig van de Rijksluchtvaartschool te Gilze-Rflen, nabü Veghel (N.Br.) neergestort. Het toestel kwam terecht op een weiland. De bestuurder, de 23-jarige Eugene Verspoor uit Den Haag, kwam om het leven. De andere in zittende, de 22-jarige Cornells Ro- gaard Prins, eveneens uit Den Haag, werd gewond. Zijn toestand is ech ter niet ernstig. Het toestel was ge heel vernield doch was niet in brand gevlogen. De heide vliegers waren in opleiding bij de Rijks luchtvaartschool. Australische technici en onderwijzers naar Indonesië? De waarnemende vertegenwoor diger van de republiek Australië, dr. Usman Sastroa Mid jojo, heeft tegenover de pers te Canberra verklaard, dat de Engelse taal de Nederlandse taal zal vervangen als de voornaamste buitenlandse taal in Indonesië. Voor zover mo gelijk zullen de Nederlandse on derwijzers worden vervangen door Australische. Usman zeide, dat onder de Euro pese naties Australië een begun stigde plaats zou innemen in de achting der Indonesiërs en de In donesische geschiedenis. Als ge volg daarvan zou de republiek op het punt staan Australische tech nici en onderwijzers te recruteren. De technici, aldus dr. Usman. wa ren benodigd voor het grootse wa terkrachtplan, dat de republiek thans aan het ontwerpen is. Hii verschafte over dit plan geen na dere details. RANGOON, 11 Nov. (Reuter) De V.S.I, zijn bereid deel te nemen aan de Unie van Zuid-Oost-Aziatische landen, aldus heeft de republikeinse premier, Moh. Hatta, heden te Ran goon verklaard. Een dergelijke Unie, zo zeide hij, moet echter gebaseerd zijn op „vrede, gelijkheid en weder zijdse samenwerking" en geen land moet pogen een ander te overheer sen. „Onze leuze is vrijheid voor alle onderdrukte Aziatische volken". Hatta zal informele besprekingen houden met de premier van Birma, Thakin Nu, en morgen aan een of ficiële lunch aanzitten. Morgen avond zal hij dineren met president Sao Shwe Thaike. Infante Don Carlos overleden SEVILLA, 11 Nov. (A.F.P.). De infante Don Carlos is op 79- jarige leeftijd overleden. Don Carlos van Bourbon is de schoonvader van de Spaanse kroonpretendent Don Juan. Hii was reeds enige weken ziek. (Van onze weerkundige medewerker) Het overtrekken van de rug van hoge druk, Dinsdag op Woens- heeft maar een zeer korte weersverbetering gebracht. Wel was het Woensdag in het noorden vrij helder en was er weinig wind, maar in het westen van ons land viel nog 's middags regen en om half acht 's avonds meldde ook Eelde de eerste neerslag. Een nieuwe regenzone trok over ons land. Aan het betrekkelijk koude weer is toen meteen een einde gekomen, want vochtiger maar ook warmere lucht werd aangevoerd. Een typisch voorbeeld hiervan is, dat de minimum temp. te Eelde Woensdagmorgen nog —2.8 gr. C. bedroeg en Donderdag en Vrijdag resp. 4.6 en 6.8. Daar de temperatuur in de bovenlucht veel lager was, was de lucht achter het front zeer onstabiel, hetgeen buien tengevolge iiad. Op het ogenblik beginnen de hogedrukgebieden een grote plaats in te nemen op de weer kaarten. Boven Groenland, Rusland en de Azoren bevinden zich gebieden van hoge druk, waarbij vooral die boven de Azoren zich verder heeft opgebouwd. Ten westen van de Britse eilanden nadert echter nog ccn depressie, waarvan het frontensysteem zich in de richting van ons land begeeft. Ook na de frontpassage zal de temperatuur echter nog vrij zacht blijven voor de tijd van het jaar. Voor liefhebbers van cijfers delen wij nog mede, dat de gemiddelde regenval in de maand November 62 mm is. Op Eetde is gedurende de eerste tien dagen totaal 9.8 mm. gevallen, waarbij het noorden er nog droog is afgekomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1