Katholiek Nederland blijft met zijn eigen politieke partij verbonden" Europese graanopbrengst kan met 25 pet. stijgen Uitbetaling melk naar kwaliteit wordt wettelijk geregeld De Beurs Zaterdag 12 November 1949 PAG. 3 Het Congres van de K.V.P. Openingsrede - Onbevredigende situatie inzake Kinderbijslag - In de economische politiek achter minister van den Brink In komend najaar verhoging van vetgehalte consumptiemeik Washington neemt voorzorgen Rapport van de O. E. E. C. NIET VERGETENl Wat gebeurt er met Duitsland Naar wij vernemen: Zondags-evangelie HEDEN EN MORGEN is Utrecht weer congresstad van de Katholieke Volkspartij. Vijftienhonderd mannen en vrou wen uit alle delen van het land zijn er bijeengekomen om het in vijf sectievergaderingen onderverdeelde onderwerp „Mens en Maatschappij" te bespreken, maar ook om door hun aan wezigheid van hun aanhankelijkheid aan de Partij te getuigen. Zo zag de Partijvoorzitter het ook, die de deelnemers aan dit derde congres in het met licht en bloemen versierde „Tivoli" begroette. En hij knoopte hieraan de conclusie vast, dat deze aanhankelijkheid er niet zou zijn, wanneer er niet tevens de diep gewortelde overtuiging en het gefundeerde inzicht waren, dat in de huidige staatkundige verhoudingen der K.V.P. niet kan worden ontbeerd en dat ons katholieke volksdeel zijn eigen staatkundige groepering niet kan missen. Anderen, aldus de Pari ij voor zitter, mogen het dan een wan begrip noemen, dat de gemeen schappelijke levensbeschouwing grondslag voor een politieke par tij zou kunnen zijn, hij wilde van zijn kant constateren, dat dit ver meende wanbegrip in ons katho lieke volksdeel gelukkig zeer ver breid is. Temeer voelde de Partij voorzitter zich wat dit betreft ge rust, wanneer hij bedacht dat het bij de Kamerverkiezingen ook het Hoogwaardig Episcopaat was ge weest, dat de katholieken had aangespoord om op de candidaten van de K.V.P. te stemmen. Een speciaal woord van welkom ontvingen de katholieke ministers en de delegaties van de politieke geestverwanten uit België, Frank rijk, Duitsland, Italië en Oosten rijk. De fraaie, door Ar. Pijpers ontworpen symboliek op het po dium kon voor hem het bewijs zijn. dat ook in Nederland de ge dachte van de Europese verbon denheid leeft. In zijn eigenlijke Congresrede leidde de Partijvoorzitter aller eerst het algemene onderwerp van het congres in. Er dreigt bij de huidige maatschappelijke ontwik keling het gevaar van de maSsa- fiëring, van de massa-mens. Ver werpen wij de socialisatie op eco nomisch terrein, tenzij het alge meen welzijn deze besiist vordert, wij moeten ook waken voor een socialisatie van andere aard, wel ke de persoonlijkheid met de daar aan verbonden rechten en plich ten geweld dreigt aan te doen. Gezinspolitiek Spr. schakelde vervolgens over naar de gezinspolitiek. Hier gaat het om de vraag hoe de gemeen schap haar plichten tegenover de oercel der samenleving heeft te vervullen. De houding van de Overheid in deze achtte hij aller minst bevredigend. Onder het ka- binet-Beel is het gelukt een ver betering in de kinderbijslag te verkrijgen, gepaard gaande met een lichte progressie: afdoende was deze verbetering echter niet. Pogingen om een sterkere pro gressie te verkrijgen stuitten af op de Minister en de Kamer. De nood in de kinderrijke gezinnen steeg intussen zo hoog, dat de katholieke werkgevers het initia tief namen tot een eigen regeling. Zii deden dat in afwachting van de wijziging van de Kinderbijslag wet, welke vóór 1 Januari 1950 moest plaats vinden. Ondanks de hoop. die de Troonrede had ge wekt, blijkt nu echter uit mede delingen in de pers, dat de rege ring enkel het voornemen heeft om de tijdelijke regelingen nog wat te verlengen. Van een sterkere progressie in de kinderbijslagregeling vernemen wij niets, en ook van een regeling voor zelfstandigen zou voorlopig niets komen. Dit is in hoge mate onbevredigend, aldus de Partij voorzitter en de partijleiding is het met de Tweede Kamerfractie volkomen eens, dat deze zal heb ben te overwegen of zij, indien de situatie zich niet wijzigt, de ver antwoordelijkheid voor deze gang van zaken nog langer zal kunnen dragen. Ook in andere sectoren heeft de Het Bondselftal samengesteld Voor de wedstrijd om de gouden Onafhankelijkheidsbeker, welke Zaterdag 19 November a.s. op net Sparta-terrein te Rotterdam wordt gespeeld tussen het Rotterdams Elftal en het Bondselftal, is de Bondsploeg als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels)ach ter: Sohijvenaar (EDO) en Van der Sluis (BW); midden Van der Hart (Ajax), va Tuyl (Eindhoven) en Stoffelen (Ajax); voor: Lenstra (Heerenveen), Michels (Ajax), Roosenburg (Sneek), van der Bo- gerd (DIS) en Clavan (ADI). Reserves: Hagenaars (Volew.); Potharst (Ajax), van der Hoeven (Ajax) en Schaap ('t Gooi). Twents ElftalBonds Elftal Zondag 20 November wordt te Hengelo (Ov.) ter gelegenheid van het gouden jubileum van de afd. Twente van de KNVB een wed strijd gespeeld tussen het Twents Elftal en een Bondsploeg. Het Bondselftal is voor deze wedstrijd als volgt samengesteld: Doel: Saris (BW); achter: Huy- bregts (BW) en Lasschuit (RCH); midden: Verbeek (Sparta), Kil (DWS) en Biesbrouck (RCH); voor Van der Gijp (Emma), Van der Tuyn (HDVS), Meijer (Spartaan), Timmermans (ADO) en Groene- veld (Haarlem) Reserves: Boudewijn (DVV), de Jong (ADO), Wimmers (Blauw wit) en van Overbeek (BW). Werken van H.K.H. Prinses Wilhelmina De tentoonstelling van werken van H.K.H. Prinses Wilhelmina, die thans in Rotterdam werd ge houden, werd gisteravond in de Rotterdamse Kunstkring geopend Aoor burgemeester Oud. gezinspolitiek te weinig aandacht. Voor woningen met een inhoud, groter dan 325, resp. 375 m3 en voor woningen met bedrijfsruim ten wordt geen rijksbijdrage meer verstrekt. Een ander feit, waarop de aandacht mag worden geves tigd, betreft het volgen van Mid delbaar Onderwijs. Prof. Gielen heeft er (ook in onze krant - red.) op gewezen, dat er in Utrecht en de Hollandse provincies vier- en driemaal zoveel leerlingen voor het M.O. zijn dan in andere pro vincies. Ook hier klemt de vraag: Kunnen de grote gezinnen de kos ten aan dit onderwijs verbonden wel opbrengen? De Partijvoorzit ter greep hier weer terug op de wenselijkheid van een sterkere progressie, een bijslag voor zelf standigen en een wijziging in de schoolgeldregelingen der belas tingheffing. Steun aan minister v. d. Brink De economische politiek, door prof. v. d. Brink gevoerd, moet naar de mening van de Partijvoor zitter worden toegejuicht. Door de bemoeiingen van de Centrale Overheid niet groter te doen zijn dan het algemeen welzijn eist en door het volle accent te leggen op de waarde van het particulier ini tiatief, volgt hij een koers, welke door de K.V.P. volkomen kan wor den aanvaard. Deze stellingname deed de voorzitter anderzijds front maken tegen het „dirigisme", dat de P.v.d.A. voorstaat. Ook tegen de fiscale politiek van die zijde had hij bezwaren. Spr. gebruikte in dit verband de woorden van de heer Teulings, die in de socia listische belastingpolitiek het stre ven onderkende om zoveel moge lijk de collectivering van het pri vaatbezit te bereiken, met name wat betreft het privaatbezit van grond en productiemiddelen. Blijft er in dit verband reden tot waak zaamheid en werkzaamheid, dit geldt ook voor de interparlemen taire verhoudingen, zoals die zich thans in Europa ontwikkelen. De voorzitter dacht hier met name aan wat Straatsburg heeft te zien gegeven. Daar is gepoogd aan op vattingen gestalte te geven, die voor ons, katholieken, onaan vaardbaar zijn. Ook in een orgaan als dat van de Raad van Europa moeten wij dus streven naar een zo groot mogelijke invloed. On verminderd waar blijft wat prof. Gielen schreef: „politiek is essen tieel het scheppen van een machts positie. Het zou onverstandig en onverantwoordelijk zijn, indien de katholieken dit nalieten". Partij en kadervorming De partijvoorzitter deed vervol gens mededeling van het besluit van het Partijbestuur om meer intensief tot kadervorming en scholing over te gaan. Er zal een permanent instituut in het leven worden geroepen, te vestigen in een daarvoor geëigende plaats in het centrum des lands. Een com missie is bezig deze idee nader uit te werken. Door middel van de sociale organisaties wordt reeds een behoorlijke uitrusting verkre gen, maar op staatkundig terrein bleef zij tot nu toe gebrekkig. Door middel van het genoemde instituut hoopt de Partij nu het sluitstuk in de vorming en scho ling te kunnen aanbrengen. Tenslotte wijdde de Partijvoor zitter aandacht aan het commu nisme, zoals dat thans met ge bruikmaking van de nog altijd moeilijke na-oorlogse omstandig heden, poogt vooruit te dringen. Een juiste voorlichting van ons volk is hier gebiedende eis. Daar naast sloot de voorzitter zich na mens de ruim 300.000 leden van de K.V.P. aan bij het protest van de millioenen bij de U.N.O., tegen de geloofs- en kerkvervolgingen in Oost-Europa. Uitziende over de wereld van vandaag besloot de Partijvoor zitter zijn Congresrede met de constatering, dat een positief Christendom thans minder dan ooit kan worden ontbeerd. In deze geest smeekte hij over het con gres de zegen af van Hem, die van Zichzelf mocht getuigen, dat Hij is en blijft de Weg, de Waarheid en het Leven. Algemeen Verslag. De algemeen secretaris, de heer dr. L. A. H. Albering, bracht daar na het algemeen verslag uit, dat waarschuwde tegen zelfgenoeg zaamheid en meer gericht was op de toekomst der partij, op de toe komstige ontwikkeling en poli tieke kracht van ons katholieke volksdeel. Hij zag dit Congres vooral als een startplaats voor een groeiende activiteit, een dieper gaand politiek inzicht en daaruit voortvloeiende verantwoordelijk heid in de gelederen der partij. Minister Mansholt heeft binnen de tijd van drie dagen zijn Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de begroting 1950 van zijn departement doen toe komen, hetgeen in verband staat met zijn reis naar de V.S. als hoofd van de Nederlandse delegatie naar de besprekingen over de internationale landbouwproblemen. Het ministeriële stuk legt voornamelijk de klemtoon op het landbouwbeleid en schenkt bijzondere aandacht aan de samenwerking van overheid en bedrijfsleven. Dit is Casa Gatos da Foong, een van de twee Birmese katten, die Engeland rijk is. Casa Gatos, die een waarde heeft van f700, was Dinsdag met haar broeder voor het kattenminnend pu bliek te bewonderen op de Croydon kattenclub-tentoon- stelling te Londen., WASHINGTON (Reuter) Er zijn plannen in voorbereiding om de Amerikaanse regeringszetel naar el ders te verplaatsen, indien Wash ington ooit het doel zo uworden van een aanval, zo heeft de Amerikaan se minister van defensie, Louis Johnson, onthuld. In een brief aan een republikeinse senator zeide hij, dat er ook plannen bestonden om het opperbevel van de gewapende macht in een dergelijk geval over te plaatsen. LUSTELOZE MARKT AMSTERDAM, 11 Nov. De laat ste maanden plegen pessimistische beschouwingen over het algemeen meer indruk te maken dan optimis tische uitlatingen en vandaag viel dit weer eens duidelijk te constate ren op de Amsterdamse Effecten beurs, waar de Indonesische markt gisteren scherp reageerde op de uit latingen van kolonel Somer, maar vandaag ongevoelig bleef voor de meer optimistische woorden van minister Götzen. Wanneer men do koersen van vandaag vergelijkt met die van de vorige week Vrijdag, dan zijn de verschillen niet onaanzienlijk. Zo verloor Amsterdam rubber deee week ruim 12 punten, HVA en Deli Maatschappij ieder acht punten en aandelen Billiton zelfs 18 punten. Ook op de industriemarkt was de anim0 gering. Unilever boekte een verlies van twee punten. Philips was onveranderd, AKU's daarentegen konden twee punten avanceren. Voor Claims Veren. Glasfabrieken, welke maatschappij tot kapitaals- uitbreiding overgaat, werd een ad- vieskoers van f 55.vernomen bij een theoretische waarde van ongev. f 45.Aandelen Fokker, die giste ren vier punten verloren, monteer den vandaag acht punten en golden 133. Kon. Olies openden amper prijs houdend, maar hierin werd een flinke post verkocht, zodat de slot- notering op 308 ruim twee punten lager was dan gisteren. Op de scheepvaartmarkt was de stemming enigszins onbehagelijk en verliezen van twee a drie punten waren hier geen zeldzaamheid. Op de Staatsfondsenmarkt ging de meeste belangstelling weer uit naar de dollarlening. Vooral ook door de uitlating van President Truman, die categorisch een verandering van de goudprijs ontkende. De obligaties werden verhandeld van 94 1/4 tot 94 7/16 tegen gisteren 94. In het begin van de nota wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat de gewijzigde valutaverhoudingen op de doelstellingen van het land bouwbeleid geen invloed zullen hebben. Kortheidshalve kan dit worden aangeduid met een stre ven naar verhoging van de eigen productie, verlaging van de kost prijs en een stabilisatie van de prijzen door productie- en markt- ordenende maatregelen met het oog op de bestaanszekerheid van de agrarische producenten. Wel zal de devaluatie gevol gen hebben op de uitvoering van het beleid, waarop terug zal worden gekomen bij de be handeling van de gewijzigde be groting van het landbouw-ega- lisatiefonds. Voorlopig meent de minister zich te moeten beper ken tot de mededeling, dat de prijsverhogingen van de im portgrondstoffen van de land bouw, alsmede van het brood graan en de margarine-grond stoffen in de vorm van subsi dies zullen worden opgevangen, zodat deze producten tegen de oude guldenprijs ter beschik king van de verwerkers zullen komen. Nederland blijft altijd nog aangewezen op een import van broodgraan uit de dollar- gebieden. Sanering kleine bedrijven. Teneinde te geraken tot een sa menwerking van overheid en be drijfsleven t.a.v. de sanering van de kleine bedrijven is een Kleine- boerencommissie in het leven ge roepen. Behalve landelijk zullen er ook dergelijke commissies in de provincies worden benoemd, alsmede in districten. De verde ling van de 11 millioen gulden is reeds geregeld met de commissie. De financiële draagkracht van de betrokkenen speelt bij de toewij zing geen rol, wel of hun bedrij ven op de zandgronden zijn ge vestigd. Benelux en buitenlandse handel. Op de ministerconferentie in Luxemburg is uitvoerig gesproken over de gevolgen t.a.v. de deva luatie. Uitgangspunt is geweest de eis, dat voor alle partners een redelijke welvaart gewaarborgd diende te zijn. De opvatting, dat België vreest voor een overstro ming van zijn markt met Neder landse zuivelproducten is onge grond. Er is een vereniging in voorbereiding ter bevordering van de kaasexport naar de V.S. Melk standaardisatie. Een ontwerp van wet, regelende de uitbetaling van de melk naar kwaliteit geldende voor het ge hele land is in voorbereiding. Er dient afgewacht te worden of in het voorjaar van 1950 overgegaan kan worden tot een verhoging van het vetgehalte van de con- sumptiemelk. Zou nu de stan daardisatie op dit moment wor den afgeschaft, dan zou de melk prijs met enkele centen per liter stijgen. De melkstandaardisatie is momenteel instudie bij een com missie van het departement en dat van Sociale Zaken. Aan het centraal bureau van de tuinbouwveilingen is toegezegd, dat weer een bedrag van f 2.500.000 van overheidswege wordt gegeven, wanneer zich om standigheden mochten voordoen die een afzet van producten be lemmeren. Visserij. Met de minister van Waterstaat is overleg gepleegd om een onder zoek in te stellen naar maatrege len om IJselmeerwater door Noord-Holland te laten stromen, waardoor de visserij belangen meer worden beschermd. Land- en tuinbouw- onderwijs. De minister acht het in zijn nota een zaak van de organisaties van werknemers en werkgevers om te bevorderen, dat zoons van landarbeiders meer het onderwijs bezoeken. Het doorlopen van het zevende leerjaar L.O. is een ver eiste. Heden werd het rapport bekend gemaakt, dat over de graan-pro- ducerende landen over het E.H.P. (Europese Herstel Program) werd samengesteld. Dit geschiedde on der de auspiciën van de O.E.E.C. (Organisatie voor Europese Eco nomische samenwerking) Do Amerikaanse landbouwdes kundigen, Merle T. Jenkins van het departement van Landbouw van de V.S. en W. F. Watkins en Carl E. Ferguson van de E.C.A., bestudeerden de toestanden in Oostenrijk, België, Frankrijk, Ita lië, Duitsland, Nederland, Grie kenland, Turkije, Portugal, Zwit serland. Het resultaat van hun onderzoekingen werd aan de O.E. E.C. meegedeeld. Binnenkort kan een volledig rapport tegemoet gezien worden. Meegedeeld werd, dat de tien graan producerende landen hun opbrengst gemiddeld met 25 pet. kunnen vergroten door verdere ontwikkeling cn het gebruik van mais. Vastgesteld wordt dat er be hoefte bestaat aan een vrije uit wisseling van teelt-materialen en research-data onder de Wcst- Europese landen, teneinde de teelt van mais-soorten te ontwikkelen en aan te passen aan de plaatse lijke omstandigheden. De deskundigen zijn van me ning, dat, alhoewel het gebruik van mais in de verschillende ge bieden zal uiteenlopen, het een vermeerdering van gemiddeld 25 pet. zal betekenen, hetwelk thans in de Ver. Staten moet verkregen worden. Zij achten een vermeer dering van 50 pet. in sommige ge bieden mogelijk. De kansen van telers, om indi vidueel in het klein opvallende resultaten te bereiken, worden volgens hen beperkt geacht. De kans op succes ligt in de be vordering van volledige samen werking van de telers van granen op een internationale basis en met een vrije uitwisseling van teelt materialen cn data van onderzoek. Ten aanzien van Nederland wordt de wenselijkheid beoogd, dat ons land de mogelijkheid on derzoekt de rogge, die thans op de lichtere gronden verbouwd wordt, te vervangen door „hybrid corn", een maissoort, waarmee men in de Ver. Staten goede resultaten heeft. Medegedeeld wordt, dat de Ne derlandse verbouwers belangstel ling hebben voor mais, voorname lijk in verband met de graanop brengst, daar zij de mening zijn toegedaan, dat wortelgewassen meer veevoeder zullen opleveren. Het oude Leidse station zal worden vervangen door een nieuw. De reizigers, die geregeld over Leiden reizen, zien het slopen van het oude station hard vorderen. Een overzicht van de werk zaamheden. Op de voorgrond links de laatste resten van de overkapping van het eerste perron. Dit perron zelf is reeds verdwenen. Ook het hoofdgebouw, links, en het tweede perron zullen worden gesloopt. Herinnert u zich nog die jaren. Toen aardappels ruilobject waren Voor zilver en goud En uit naakt lijfsbehoud Wij ons voedden met schillen en blaren? In die tijden van oorlog en doodslag, Toen men alom slechts honger en nood zag, Toen dacht iedereen Aan de tijd van voorheen: Toen op menige asbak goed brood lag Nu ge weer vlees en spek zonder bon haalt En er niemand meer naar een korst brood taalt, Wilt nu niet vergeten, Dat kostelijk eten Om wraak roept op asbelt of mestvaalt CHIEL. BUITENLANDS OVERZICHT De Grote Drie, die in de afgelopen week in Parijs bijeen zijn geweest, hebben daar achter hermetisch ge sloten deuren vergaderd en hen over wier lot werd bedisseld, wer den elke avond met niets zeggende communiqués afgescheept. En gis termorgen zijn de heren uit elkaar gegaan en er werd ons meegedeeld, dat Bevin terugkeerde naar Londen, Schuman enkele dagen vacantie ging genieten in de Elzas en dat de Amerikaanse Minister was doorge reisd naar Bonn, waar hij nog gis termiddag een onderhoud heeft ge had met de nieuwe Duitse bonds president dr. Neuss en Bondskanse lier Adenauer. Vooral deee laatste reis is wel een zeer duidelijke bevestiging van de geruchten, dat 't probleem Duitsland de laatste da gen in Parijs zeer ingrijpend is ter sprake gebracht en Dean Acheson waarschijnlijk de jongste beslissin gen in Parijs genomen, aan de Duit se regering heeft overgebracht. Ook Bevin en Schuman zullen natuurlijk hun regeringen daarvan eerst op de hoogte moeten brengen en daarom is het wel enigszins begrijpelijk, dat het grote publick voorlopig met niets zeggende communique's moest worden tevreden gesteld. Het is overigens gistermiddag al gebleken, dat met de plannen in Parijs ontvouwd, de Franse Rege ring niet direct accoord gaat. Zo werd althans uit Parijs gemeld, dat in de Franse kabinetszitting, die ondanks de nationale feestdag giste ren plaats had, ernstige bezwaren tegen de Amerikaanse voorstellen zijn ontworpen en het Franse kabi net tegenvoorstellen heeft gedaan. Waaruit geconcludeerd zou kunnen worden, dat nog geen definitieve be slissingen in Parijs zijn gevallen. Hoe men er in Engeland op gerea geerd heeft is nog niet bekend, al weten we, dat ook ^Tiar het enthou siasme niet erg groot is. Wel liggen de kaarten voor Engeland anders, want zijn het in Frankrijk voorna melijk politieke en militaire bezwa ren tegen Duitsland, welke daar ge wicht in de schaal leggen, in Enge land zijn de grieven van meer eco nomische aard. We wezen er reeds eerder op, dat de Engelse socialisten zeker niet minder nationalisten zijn, dan hun conservatieve en liberale voorgangers en hun internationale socialistische principes op de eerste plaats afstemmen op de binnen landse Engelse belangen. Minister Bavin, niet te verwarren met zijn partijgenoot Bevin en de commmgman als leider van de la bours, verklaarde deze dagen op een partijvergadering in Birmingham onomwonden, dat Labour, zijn bin nenlandse politiek, waarvoor de En gelse arbeiders een hoge prijs heb ben betaald en nog betalen, weinig bereid is op te offeren voor de nood zakelijke eenheid op economisch ter rein van West-Europa. Daar is geen woord Frans bij en Bevin en Cripps zullen dit standpunt in Parijs ook wel vertolkt hebben. Al lijkt het niet waarschijnlijk, dat zij hun Ame rikaanse collega met dit soort argu menten hebben overtuigd. Bij dit alles komt voor Engeland nog, dat de verkiezingen daar voor de deur staan en de socialisten er niets voor voelen, om terwille van die Europese eenheid, welke men daar op een onzalig ogenblik heeft voorgesteld als een hobby van Churchill, de Engelse arbeiders op nieuw te laten offeren. Bukken voor de eisen van Acheson zien de Engelse arbeiders op dit ogenblik als een bukken voor de politiek van de Torries en dat is aan de vooravond van de verkiezingen, waarbij Labours en Torries in een felle strijd gewikkeld zijn, haast niet te eisen. Maar nog eens, het ia zeer on waarschijnlijk, dat men in Amerika voor deze politieke bezwaren der Engelsen en voor de politieke vrees der Fransen voor de Duitsers, veel oog zal hebben. In de grote en alles omvattende strijd tussen Washing ton en Moskou speelt het Duitse probleem een steeds grotere rol. In dit opzicht is ook van zeer gro te betekenis het verrassende arti kel deze week in het gezaghebben de Franse blad ,,Le Monde", wel eens de spreekbuis van het Franse departement van buitenlandse za ken genoemd. Daarin wordt ge vraagd .of de Westelijke mogend heden, die meer en meer overtuigd worden, dat een economisch her stel van Duitsland voor een her opleving van West-Europa onont beerlijk is. de middelen daartoe kunnen blijven weigeren zonder zelfmoord te plegen? En het blad verbond daaraan nog een tweede vraag, n.l. of West-Europa zich wel de weelde kan veroorloven, de wa pens te weigeren aan West-Duits- land, omdat het grote gevaar be staat, dat de Duitsers die wapens dan elders zullen vragen, waar men gaarne bereid zal zijn, deze te geven. Het zou te boud gesproken zijn te beweren, dat met de ten- denz van dit artikel de mening van de Franse regering wordt weerge geven. Maar dat dit Franse conser vatieve blad zoveel realiteit op dit ogenblik reeds bezit, en daarvan ook reeds o.Vnlijk durft te getui gen, is wel tekenend. De reis van Dean Acheson naar Bonn en de besprekingen, welke hij daar momenteel voert met de heren Neuss en Adenauer, hebben dan ook zeker hetzelfde uitgangs punt als de redenering van „Le Monde". Wat dit blad vertolkt en wat de Ver. Staten thans beogen, moge vele West-Europeanen nog als een schrikbeeld voor ogen staan, het vertolkt de harde realiteit der dingen, zoals ze thans internatio naal voor ons liggen. En ook aan deze realiteit is op de duur niet te ontkomen. Wel bestaat er de mogelijkheid, dat men ze te laat inziet en dan achter de feiten aan loopt. is het Esperanto als verplicht leer vak ingevoerd, na goedkeuring van de ouders, op de Rijkskweek school voor onderwijzers te Hen gelo heeft Vrijdagmiddag het te Am sterdam gebouwde nieuwe vlagge- schip van de Norsk Amerika Linje, de „Oslofjord", met 250 genodig den aan boord, de haven van Am sterdam verlaten op weg naar Oslo werd gisterennacht in een woning te Den Haag sieraden en zilver gestolen ter waarde van 1000 gul den zullen de 12 Nederlandse arbei dersleiders, die op initiatief van de E.C.A.-Missie in ons land, een bezoek gaan brengen aan de Ver. Staten, Maandagmorgen van Schiphol vertrekken zal de heer D. J. von Balluseck, hoofdredacteur van het „Algemeen Handelsblad" binnenkort worden benoemd tot permanent vertegen woordiger van Nederland bij de U.N.O werd aanzienlijke schade veroor zaakt door een brand, die giste rennacht ontstond in de eerste Nederlandse cartonnagefabriek aan de Wilhelminakade te Rotter dam veroordeelde de Rotterdamse po litierechter een 48-jarige Chinese stoker-voorman uit Singapore tot zes maanden gevangenisstraf met verbeurdverklaring van 12 kilo opium, die de Chinees naar ons land had gesmokkeld heeft Vrijdag de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur te Den Haag, de heer Selden Chapin. een bezoek gebracht aan het Amerikaanse militaire kerkhof te Margraten hebben drie Zaanse journalisten in twee dagen tijd een bedrag van f 2880.ingezameld bij Zaan- damse industriëlen om twee pa tiënten, die als gevolg van de de valuatie het sanatorium te Davos moesten verlaten, een verblijf van een jaar in Zwitserland aan te bieden is te Arsendal in Noorwegen de Nederlandse journalist van Wijk gearresteerd die zich, reeds vanaf 1943, in Noorwegen gevestigd had zonder vergunning. Van Wijk, die gehuwd is met een Noorse vroïiw, schreef sportartikelen in Noorse bladen. Zijn arrestatie was het gevolg van een verzoek om uitle vering zal Hr. Ms. kanonneerboot „Van Speijk" Dinsdagmiddag half drie uit de haven van Den Helder naar de Ned. Antillen vertrekken Vrij kapitaalverkeer tussen België en Amerika BRUSSEL. (A.N.P.) Het Bel gisch-Luxemburgse instituut voor de wissel heeft bekend gemaakt, dat alle beperkingen op het kapi taalverkeer met de V.S. zijn opge heven. De kapitalen, toebehorend aan personen, die doorlopend ver blijf houden in de Ver. Staten mogen vrij in de Belgisch-Luxem burgse economische unie worden ingevoerd. Tevens mag ieder Ame rikaans kapitaal, geïnvesteerd in de Belgisch-Luxemburgse econo mische unie vrij weder uitgevoerd worden. 23ste Zondag m Pinksteren. De Dood heeft Jaïrus' huis be zocht. Op het koortsig nete hoofd van een meisje legde hij zijn ma gere kille hand. 't Kind werd rustig, stil. Vader Jaïrus hield op vader te zijn. Alleen mensen met één kind kun nen ten volle begrijpen de angst van die man, toen zijn twaalf-jarig dochtertje doodziek was. Lijkt ons leven ondanks al'^s niet ge slaagd, wanneer we op ons ste'-fbed de Lieve Heer kunnen wijzen op kinderen, die we zo goed mogelijk hebben opgevoed? Ze zijn vlees van ons vlees, bloed van ons bloed. Wij gaven hen het leven; ze zetten ons leven voort. In ieder van hen zten we een eigenschap van ons zelf. Het krachtigst argument bij de hoogste Rechter zal zijnHeer, U beoordeelt de stam naar de vruchten die hij draagt. Zie dan naar mijn kroost". De kinderen vullen het leven der ouders. Het eerste kind zet het uit gaan van man en vrouw stop. Het wordt wel eens gevoeld als een of fer. Er zijn wel eens donkere da gen, waarin men met heimwee te rugdenkt aan de vrijheid van vóór het huwelijk, maar V t de ged&chte slechts de kinderen ten ruilen tegen de oude vrijheid komt men niet. De kinderen maken het leven der ouders uit. Vader werkt en moeder werkt, ieder op eigen manier, aan dc opvoeding der kinderen. Hoewel alle delen in de liefde, en vader en moeder bidden ze allen te mogen behouden en er grote droefheid en rouw is om één kleine die de Lieve Heer opneemt in de hemel, toch zal het leed geen kans krijgen vast te roesten in het hart omdat de andere met hun kinderliefde het leed ver zachten. Dc anderen blijven onze zorg en liefde vragen. Maar wat als wij maar één plantje te verzorgen kregen? Als Onze Lievr Heer of wijzelf! oordeelden dat één kind genoeg was? Onze angst, die ene te ver liezen, is niet drie- of viermaal zo groot. Neen, want bij het wegval len ervan blijft ons niets over. De inhoud van ons leven valt weg. De dagen gaan kleurloos voorbij, zon der verwachting van iets moois. Ik heb ouders gekend, die hun enigst kind verloren. Elke Zondagmiddag gaan ze naar het kerkhof, twee mensen voor wie het leven geen be tekenis meer heeft. Ze wachten op het eind. Jaïrus kreog zijn kind terug; de weduwe van Naïm haar zoon. Zou Jezus ook zo goed geweest zijn, als zijzelf één kind genoeg geoordeeld hadden? P. C. DE HAAS O.F.M. Feestdagen komende week: Dinsdag 14 Nov. H. Albertus. Vrfldag 18 Nov. Kerkwijding H.H. Petrus en Paulus. Zaterdag 19 Nov. H. Elisabeth.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3