Ambachtsheerlijkheid Stad aan 't Haringvliet geveild ST. MAARTEN DANSEN bij TOM GLASWERK 'T SIERHUIS vrouwelijk personeel )eumatische PU/VEN ERTJES Is het gebruik van „gedope'te olie verantwoord? feest van de Hollandse gulheid In Zaterdag 12 November 1949 PAC. 5 Religieuze kitsch Veel belangstelling voor grote verkoping Poëzie van gekleurde lampjes en zingende kinderstemmen voor de verpakkingsafdelingen Gerard Worm's Dameszaak ZONDAG 7.30 UUR Waagplein, Alkmaar ADVERTEERT IN DIT BLAD! WONINGRUIL gevraagd Auto-, lak- en spuitinrichting Fa. v. d. POL en LANSEN Werkplaats: Nieuwpoortsl. 164 DWB winnen van aardoor de Weere paar plaatsen zien stijgen, anen, die bei- petitic-Zondag :n, hebben nu nummer. De gaan naar de /aar Flevo. her- chte begin, ver komst staan te ■en Woudia toch waardoor een >groep hun deel rtanen heeft het Berkhout mag verloren laten meetellen. On- voornemens van zal het ons ge- als daar succes rden. Winkel zal :ge handen naar in Hoogkarspel van deze afdeling HEO-RKEDO. De als het RKEDO ;evig in het zadel eiijk spel zit er o.i. Berkhouters. weer eens vri.i. iet erg op met de loor diverse om- flink achter ra- kan van Texelse haar kansje be tten de Oeverse is, zal blijken in tegen SVW. dat zwak is, als de iglijst doet ver- lo krijgt tegen gelegenheid om behalen. Nu of ersü! Hollandia Callantsoog zo al twee vier is, ad trekken, het- iig is, wil men •lijke plaats ein- m Wiron in Den Dirkshorn winnen, men van Kant daar daar Dirkshorn te koesteren op ap, geloven we mden daar suc- per xeeposl ide schepen kan verzonden. De correspondentie moet zijn be- haakjes, achter het schip vermeld. Oranje" (16 Nov.). Breda" (20 Nov.). Hecuba" (24 Nov.) Duldt toch niet langer folterende pijnen, die leven vergallen en een hall mens maken, toch tets tegen die pijn* aten die U zo kwellen, U pijrikrampen geeft I iet ..AKKERTJES", die de vtjderen. ..AKKERTJES" arderend en zijn ideale bij spit, spier- en zenuw- op het AKKER-merkl oen direct! medespelers missen, hten gelden alleen dus als hij zijn lat omruilt met er; dan gaan zijn automatisch op over maar moet gekend worden in sseling. Is dit niet komt nog steeds velden, dan moet de een strafschop toe invaller-doelman de landen in het straf- inraakt. en wel interessant merken, dat, hoe- nt bepaalt dat één diger moet zijn. nu aid wordt dat de tussen de palen doelman mag dus 'ijn doel gaan staan het spel deelne- De scheidsrechter nen juist. Zodra dat er 12 spe- tal meededen, moest jnderbreken, de 12e veld zenden en de verstreken was met r binnen de lijnen, spelen. o. Z.: Bij het veria, peelveld tijdens de u de scheidsrech- uwen. tenzij bij een erlaten en weer be- veld zonder kennis- scheidsrechter is on- :ag en moet gestraft een indirecte vrije schop waaruit niet int kan worden. den door die regen- Ze vertelde me n we zijn er heen op te drogen. En Ier geen aanmer- n je horen, of je of niet best, in orde man haastig. Wat uit te staan? Je e en je bent nat- zo. Je persoon - nhedcn raken mij 5 hebt mijn stem Je bent een glad- moet ik zeggen." ent u?" vroeg Em- mijn naam weten? er op aan? Ik ben ïeid. Ik ben geen - of zo iets. Noem of „Pietersen". Ik wel aardig klin- u me maar „Pieter as die „Koos" nou, elefoon wilde heb- arel. ik naar Koos ge niet mal? Ik kan niet meer herinne- (Wordt vervolgd) De grote Kardinaal Newman heeft eens gezegd, dat voor een terugkeer der Protestanten naar de Moederkerk evenzeer de Kerk als de Protestanten moeten wor den voorbereid. In verband hiermee doet het goed te vernemen dat Mgr. Théas, Bis schop van Lourdes in een publica tie de verkoop van misplaatste sou venirs in dit bedevaartsoord heeft afgekeurd. „Het is reeds zo ver ge komen", aldus Mgr. Theas, „dat in sommige winkels in Lourdes zeep, bonbons en eau-de-Cologne wordt verkocht, die water uit de bekende xnirakuleuze bron zouden bevatten. De goede naam van Lourdes wordt hiermee benadeeld en het is zeker dat de vijanden der Kerk zich hier over verheugen." Er is ten onzent in dit opzicht ook nog wel iets te hervormen. Ik denk bijv. aan de beslist smakeloze uitingen van kerkelijke „kunst", die men in winkelétalages, huiskamers en kloosterspreekkamers nog zo vaak aantreft; ik denk hier vooral aan wat een oprecht gelovig pro testant vertelde over de reliquieën in de schatkamers van de Maas trichtse kerken. Hij had deze een keer bezichtigd en drukte zijn twij fel uit over de echtheid van meer dan een vain die overblijfselen van heiligen. Nu staat het voor enigszins kri tisch ingestelde katholieken inder daad vast, dat er onder die kerke- sehatten in Maastricht en ook el ders (ik denk aan Dokkum) on echte of op mijn minst twijfelachti ge relieken aanwezig zijn. Met het vertonen van deze valse of dubieuze relieken naast de an dere, waarvan bewijzen bestaan of wel waarvan het waarschijnlijk is, dat zq authentiek zijn, bewijst men toch allesbehalve een dienst aan de R.K. Kerk. En men maakt met die valse allicht ook de echte relieken verering belachelijk. Of wij ze dan helemaal zouden willen opruimen? Neen, dat ook niet. Maar het zou aanbeveling verdienen, dat men deze voorwerpen, vaal. in kunstzin nig bewerkte schrijnen gezet, streng van de andere gescheiden hield en ze alleen als curiositeiten bewaarde en vertoonde. Men kan er dan' gerust bij vertellen dat het overblijfselen zijn uit een tijd, dat veel bijgeloof met de uitingen van oprecht en zuiver geloof gemengd was. En hier is een groot goed -ïee gemoeid n.l. de achting en de eer bied van de ontwikkelde katholiek' en van oe andersdenkende voor het waarlijk sacrale en gewijde in de R.K. Kerk. E. BRUNA O.F.M. LEVENSLANC VOOR KRIST EN BORGERS Het Amsterdamse Bijzonder Ge rechtshof veroordeelde Vrijdag, conform de eis, tot levenslange gevangenisstraf, met ontzetting uit alle openbare rechten voor de tijd van het leven, twee silber- tannemoordenaars: de 32-jarige veehandelaar S. Borgers uit En schede en de 38-jarige straatmaker E. Krist uit Leeuwarden. Ex-Tsjechische burgemeester tot priester gewijd WENEN (K.N.P.). De vroe- fere burgemeester van Bfünn Brno) in Tsjechoslowakije, Dr. Walther, werd Vrijdagochtend door Kardinaal Innitzer, aartsbis schop van Wenen, tot priester ge wijd. Dr. Walther werd in 1945 als „Volksduitser" uit Tsjechoslo wakije uitgewezen. Hij trad in Oostenrijk toe tot de Orde der Be nedictijnen. Op Vrijdag 11 November is bij inzet en Vrijdag 25 November wordt bij afslag te Stad aan 't Ha ringvliet „de ambachtsheerlijkheid Stad aan 't Haringvliet" geveild. Dit is een van de grootste verko pingen van landerijen, die op het eiland Goeree en Overflakkee se dert 1937 is gehouden. Alles bij elkaar vormt deze verkoop 81.56.92 ha. weiland, gorsweiland en dijk, en pl.m. 72 ha. rietland, gors en slikken. Hiervan is voorts een op zichterswoning, visrechten, erf pachten en recognities in totaal ongeveer 150 ha. in eigen exploi tatie. Het gebeurt zelden, dat een ambachtsheerlijkheid in zijn ge heel wordt geveild. Er was dan ook voor deze verkoop een buiten gewoon grote belangstelling. De verkoping geschiedde ten over staan van notaris mr. J. M. Hem- penius voor de erven van wijlen ambachtsvrouwe Catherina Jo hanna Maria Bouscholte, voor wie de rentmeester mr. L. I. Overwa- ter te Strijen aanwezig was. De gehele ambachtsheerlijkheid was verdeeld in 8 kopen. Uitgezonderd de opzichterswoning waren deze kopen aan maximumprijzen ge bonden. De maximumprijs voor 't totaal was f 140.435.75. Er werd gemiddeld ver beneden de maxi mumprijzen geboden, waarvoor de oorzaak is te zoeken in het feit, dat de kopen veel dijk-weiland, rietland en gorzen bevatten, die voor landbouwers niet zo veel waarde hebben. In totaal werd op de verschillende kopen geboden f 104.900.dus ruim f 35.000. De gevaren van electrisch handgereedschap Doordat het metalen omhulsel van electrische handboormachines onder spanning kwam te staan, hebben zich herhaaldelijk en ook in de laatste tijd verscheidene do delijke ongevallen voorgedaan. Deze ongevallen kunnen evenwel op zeer eenvoudige wijze geheel worden voorkomen, wanneer men er maar voor zorgt het metaal van het omhulsel van de handboor machine, slijp- of klinkmachine enz. door middel van een metalen draad deugdelijk met de aarde te verbinden. Soepel koperdraad kan men hiervoor het beste nemen, maar desnoods ook gewoon ijzer- draad. Indien de machine aldus is geaard, kan er bij een defect geen gevaarlijke spanning optreden en komt het apparaat tengevolge van het doorslaan van de smeltveilig- heid automatisch tot stilstand. Deze eenvoudige beveiliging kan onder vrijwel alle omstandighe den worden toegepast. Waar dit niet mogelijk mocht zijn, omdat b.v. ter plaatse geen goede aard- verbinding beschikbaar is, dient de Arbeidsinspectie (Electro-tech- nisch Adviseur, Nieuwe Uitleg 24, 's-Gravenhage) gaarne van advies. Conform de voorschriften moet electrisch handgereedschap aange sloten worden door middel van een buigzame toevoerleiding met extra ader voor het aarden van het desbetreffende toestel onder gebruikmaking van een stopcon tact met aardcontact. Daar deze aardverbindingen evenwel niet onvoorwaardelijk kunnen worden vertrouwd, blijft een zelf aange brachte, goed controleerbare ver binding van zeer groot belang. beneden de gestelde maximum prijs Eerst bij de koop visrechten in het Haringvliet werd de maxi mumprijs geboden, n.l. f2250; de inzet voor de opzichterswoning met tuin en schuur was f 5950. De kopen, die afzonderlijk waren in gezet, worden bij de afslag, die 25 November a.s. wordt gehouden, gecombineerd zodat nog altijd de mogelijkheid bestaat, dat de am bachtsheerlijkheid Stad aan 't Ha ringvliet in tact blijft. De heer lijke rechten worden wel overge dragen, maar betreffende de titel, het wapen en dergelijke behouden de erfgenamen zich het recht van overdracht voor. DE RONDE VAN NEDERLAND 1950 De heren L. Kuckelkom en J. Mys, die in de ronde van Nederland 1949 de technische leiding hebben gehad, gaan met de bij de N.W.U. aangevraagde data voor de ronde van Nederland 1950 <2029 Mei) niet accoord. De voorzitter van de Stichting, de heer J. Obers zou de ze aanvraag hebben ingediend bui ten hun voorkennis, terwijl zij van oordeel zijn, dat ten deze overleg met hen had moeten plaats vinden. Ie kl. gr. bilpart kader 47/2 In café „De IJsbreker" te Am sterdam begonnen gistermiddag de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland eerste klasse groot biljart, kader 47/2. Dé uitslagen luiden; pt. brt. hs. gem. Franken (Tilburg) 300 37 35 8.10 Baarens (Goes) 167 37 56 4.51 Mol (A'dam) 300 42 54 7.14 Hendrikx (Haag) 295 42 32 7.02 Kruythof (B.drecht) 300 15 87 20.— Beekman (A'dam) T10 15 40 7.33 v. Lochem (A'dam) 300 23 61 13.04 Lankhof (A'dam) 233 23 36 10.13 Hoe kenrig zien onze nieuwe tage van lagers, geleiders, zuigers motorvoertuigen er niet uit. Zij suizen haast zwevend met pijl snelle vaart over onze wegen en duchten de oneffenheden, zomin als warmte of koude, dank zij de bijzondere eigenschappen van mo tor en constructie. Wanneer we echter de motoren van de tegen woordige wagens vergelijken met die van een kwart eeuw geleden, dan is wel het meest opvallende, dat het gewicht naar verhouding van de cc inhoud enorm is vermin derd, terwijl daarentegen het nut tig rendement is verveelvoudigd. Dit is mogelijk geworden door de intensieve samenwerking tus sen uitvinders, technici metallur- gen, brandstof en olie-experts uit welhaast alle landen der aarde. Hoewel de brandstof, mede tenge volge van de bijmenging van het inlandse product, ten onzent alles behalve goed moet worden ge noemd, stelt de zuiver mecha nische capaciteit van de motor, en de wel beschikbare uitstekende olie, deze tot bevredigende presta ties in staat. Gelukkig, dat die goede oliën er zijn, want het belangrijkste ver schil met de vroegere motoren is wel het thans bereikte ongekend hoge toerental en de daaruit voort vloeiende veel grotere hitte-ont- wikkeling, ook al veroorzaakt door de gewijzigde compressieverhou- ding (van 41 op 71). Averechtse zuinigheid. Op het ogenblik, nu de financiën de meest klemmende factor zijn gaan vormen, is menig motorge bruiker al spoedig geneigd om de kosten van zijn tractor, motorrij wiel of auto te drukken door het gebruiken van goedkope olie. Daar zou niets tegen zijn, als die olie maar voortreffelijk is. Maar in de regel is ze juist het tegendeel. Wat gebeurt er nu met olie van min dere kwaliteit in uw motor? Het ergste is wel, dat deze olie mede tot ontbranding overgaat en een roetlaag in de cylinders veroor zaakt, benevens een leerachtige afzetting op de andere bewegende delen en o.a. de zuigerveren vast zet. Hierdoor is de werkelijk nog aanwezige olie niet meer tot sme ren in staat, met als gevolg slij- etc. Minder goede olie is als regel bij koude zeer dik en bijna niet in staat overal te komen, maar wordt daarentegen in de hete motor na korte tijd zo dun, dat het smeer- vermogen nog erger in de knel komt, en nog erger, dat de olie film plaatselijk wordt onderbro ken en er direct contact tussen de metalen ontstaat. En tenslotte is minder goede olie al spoedig tot zuurvorming geneigd en werkt daardoor de ontbinding van de metalen direct in de hand. Hierbij hebben we nog niet eens de aan dacht gevestigd op de hoogst be langrijke koelende werking, die olie van de juiste vloeibaarheids graad kan uitoefenen; waarvoor echter de olie in het carter pre cies de juiste stand moet houden. Hierbij willen we echter een mis verstand uit de weg ruimen. Veel motoristen maken zich ongerust over het gebruik van olie door hun machine, ook al is dit van beperk te omvang, en zijn „himmelhoch jauchend" als de motor „geen spat meer gebruikt". Dit laatste geeft echter juist reden tot ernstige on gerustheid. Iedere motor is n.l. uiteraard gebouwd op enig oliege- bruik, en als de olie volstrekt op peil blijft, is zij mechanisch niet in orde, omdat er dan van het op nemen van brandstof sprake is. En dit opnemen van brandstof kan verontrustend groot zijn. Men heeft zelfs wel „verlopen" olie af getapt met een brandstofgehalte van 30 Een leek kan begrijpen wat er van het smeervermogen van zulk een olie overblijft. Dit opnemen van brandstof kan ech ter behalve door het niet in me chanisch goede toestand verkeren van de motor, ook de regelrechte schuld van de gebruiker zijn, door het laten werken van de motor op te lage temperatuur. Rijd of werk nooit met een te koude motor. Draai vooraf de motor op tot een koelwatertemperatuur van plm. 60° en bij een moderne motor met hoog toerental tot minstens 70°. Scherm bij koud weer de radiator af in die mate, dat het water hept genoeg en juist niet tè heet wordt. Menigmaal kan dit bij vriezend weer ook bereikt worden door het afnemen van de propeller. nog klein waren, trokken gezamen lijk op, niet meer bemoederd, met praatjes tussen de woningen der rijkmannen maar aan hun deuren zó klein, zó heerlijk kinderlijk. In sommig stadswijken had men het feest van St. Maarten georgani seerd, voor de kleinsten tenminste. Die gingen in optocht, met zelf gemaakte lampions, die soms klei ne wonderen van inventieve knut selarij waren, door hun buurt. Zo'n organisatie is een goed ini tiatief, waarmee men de spontani teit van de lichtjestocht niet dood, omdat men de kinderen op eigen gelegenheid verder laat trekken, als het georganiseerde feest voor bij is. Veel groteren hebben verder ge noten van het kleurige festijn Van de her en derwaarts in de straten bewegende groepjes lichtjes. Me nigeen keek van achter de gordij nen naar het bonte en gezellige ge doe, stond op de veranda, bordes of eenvoudigweg in de open deur en zag mét de voorbijtrekkende kinderen weer flitsen uit de eigen jengd in herinnering oplichten. Kinderen zomin als groteren of zelfs vergrijsden zouden dit een voudige jaarlijkse feest meer wil len missen. Zo werd het feest gevierd in Alkmaar, in den Helder, Schagen en Heiloo en alle grote en kleine plaatsen in ons gewest. Men maakt hier en daar bezwaar tegen de St. Maartenviering, zoals wij die hier kennen; men noemt die dan bede larij. Ach wat, bedelarij..Wij zien dit alles liever als een sym bool van de naastenliefde, als een symbolische en toch daadwerke lijke herdenking vah een onverge telijke daad van de Heilige Bis schop van Tours. Ach wat, bedela rij Een kinderhand is gauw gevuld en is het niet heerlijk in gelukkige kinderogen te kijken? En dan, ze komen immers het hele jaar niet meer! BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW Er zijn verschillende arbeiders in de land- en tuinbouw, die wel recht hebben op een pensioen vanwege het Bedrijfspensioen fonds voor de Landbouw, maar die van het verkrijgen er van nog geen werk hebben gemaakt. Vermoedelijk moet dit toege schreven worden aan het feit, dat ze niet van het bestaan van hun aanspraken op de hoogte zijn; want het is niet erg waarschijn lijk, dat zij er niet voor zouden voelen, geld, waar zij recht op hebben, te incasseren. In het algemeen zullen deze ar beiders niet op het platteland moe ten worden gezocht, waar iedereen iedereen kent. Immers daar wor den zij, dank zij de persoonlijke bekendheid van de leden der so ciale verzekeringscommissie met hun streekgenoten, spoedig opge spoord. In de omgeving van de grote steden gaat het echter anders toe. Er zijn daar arbeiders in de land en tuinbouw werkzaam, die bij voorbeeld in het randgebied van de stad hun werk hebben, maar in de stad zelf wonen. Deze mensen weten misschien weinig van het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw af. We herhalen daarom in deze op roep nog even wie rechten op een pensioen kunnen doen gelden: a. arbeiders in land- en tuinbouw, die na 1 Mei 1947 65 jaar of invalide zijn geworden; 11 November. .St. Maarten. De dag van de kleinen! Giste renavond zagen we weer die kin derschare door de regenachtige straten trekken, dribbelend ach ter de prachtige lampions en de schoenendozen met kaarsjes, met mooie afbeeldingen erin geprikt. Met hun dunpe stemmetjes en de vragende ogen trokken de jon gens en meisjes, ook hele kleine dreumessen, langs de deuren om hun liedje te zingen van St. Maarten, die altijd zo goed was voor de arme mensen. De deuren klikten open, en zorgzame moe ders bukten zich voorover naar die kleinen, om al die handjes vol te stoppen met wat lekkers. Een kinderhandje is gauw gevuld en daarom namen ze maar doos jes en zakjes mee om hun buit in te bewaren en nu en dan gre pen zij gretig in het zakje voor een lekker hapje! Zo waren al de straten gevuld met klare kinderstemmen, die kla terden langs de verlichte huizen gevels en als de grote mensen er naar keken, konden ze alleen maar lachen en blij zijn. Moeders met grote zussen trok ken met het kroost, dat nauwelijks praten kon, maar dat in elk geval de slotwoorden van de versregels van Sintermaarten kende, van deur tot deur. En de groteren, die ook GOUDHARTJE EN DE ELFENBRUILOFT. Er was eens een elfje, dat heette Goudhartje. Ze werd zo genoemd, omdat zie altijd zo lief en vriende lijk voor iedereen was. Ze woonde in een prachtige blauwe bloem met een zilveren hartje. De spinnen hadden een mooie brug voor haar geweven van hun draden 's Mor gens, als de dauw over 't land kwam en de zon er op scheen, leek 'tnet alsof er pareltjes op de dra den zaten. Dan kwam het elfje uit haar kelk en wandelde over de brug van bloem tot bloem. Op 'n morgen ontwaakte Goud hartje door een luid gejuich. Ze keek over de rainid van de kelk heen en zag allemaal elfen en ka bouters. Wat zou er aan de hand zijn? Vlug dronk zij uit haar gou den bekertje de ochtenddauw en at van de honing, die de bijen haar gebracht hadden. Toen ging zij naar buiten en ze zag een gouden koets. Daarin zaten de elfenkonin gen en de kabouterkoning. Goud hartje vroeg aan de elfen, wat er aan de hand was en die zeiden: „Onzse koningin gaat met de ka bouterkoning trouwen en zij zullen samen in het paleis van de kabou terkoning wonen." Goudhartje liep vlug naar de koets toe. Wat was die mooi! De koets werd getrokken door zes prachtig gekleurde vlinders. Op elke vlinder zaten een elfje en een kabouter De kabouters hadden rode pakjes aan en een rode punt muts op Maar de kabouterkoning had inplaats van een puntmuts een kroontje op. De elfjes hadden rose, witte en lichblauwe jurkjes aan. Ieder had een kransje van made liefjes of vergeetmijnietjes in het haar. De elfenkoningin had ook een kroontje op, net als de kabou terkoning. Opeens zette de stoet zich in be- wegi- en alle elfjes en kabouters gingen mee naar 't paleis. Toen ze daar gekomen waren, kwamen de koning en de ko-.L.gin uit de koets c nu vormden ze allemaal een kring om het paar heen. Ze gingen nu het paleis binnen en er werd een groot feest gehouden, dat tot laat in de nacht duurde. Dit was het verhaaltje, lat „Ro- salientje" mij gezonden heeft. Ze is nog maar 10 jaar oud en heeft dit mooie sprookje helemaal zelf gemaakt. E nu zal ik nog iets vertell n van de belevenissen van „het loze vissertje". TER PALINGVANGST OP HET IJSELMEER. Op een middag n de vacantie kwam de vader van Paul's vriend aanlopen en vroeg, of hij zin had om mee te gaan ter palingvangst. Nou, en of Faui zin had! Vlug pakte hij zijn spullen bij elkaar, want ze zouden de hele nacht wcu blijven. Een uur later staken zij al in Den Oever van wal. Eerst moest het schip nog door de sluis, maar spoedig waren zij op het IJselmeer. Het liep tegen dé avond en het kuilnet werd uitgegooid. De eerste keer dat het opgehaald werd, zaten er al driehonderd palingen in. De jongens gingen nu eerst in de kooi. (Zo noemen de schippers hun bed). Midden in de naeht mochten zij weer opstaan, en Henk mocht nu een poosje achter het stuurrad zit ten. In de verte zagen de jongens de lichten van Wieringen. Er stond een fikse bries en Paul werd zee ziek, en moest toen maar weer in de kooi. In de ochtend werd het kuilnet vooi de laatste maal opge haald en het schip liep daarna weer de haven binnen. TANTE HERMIE. De moderne „dope" olie. Afgezien van het feit, dat de term „dope" olie volmaakt onjuist is, wordt er in vakkringen een olie onder begrepen, die door diverse bijvullingen in staat is om: a. zuur vorming tegen te gaan. b. aanslag vorming tegen te gaan, c. een zeer dunne, maar onverbreekbare olie film veroorzaakt; d. vrijwel de zelfde vloeibaarheidsgraad heeft bij lage als hoge temperaturen; e. vuil en minimale ijzerdeeltjes zwevende houdt en inkapselt, waardoor ze tijdens de werking onschadelijk zijn en bij het olie verversen meteen worden verwij derd; f. het indikken en teerachtig aanslaan van de olie voorkomen. Tegelijkertijd willen we even afrekenen met de hier en daar heersende mening, dat een „dope" olie de motor schoonmaakt. Dat is niet waar. De olie voorkomt echter de vorming van nieuwe afzettin gen. En het is nog altijd zo, dat iets waar niets bij komt, in de practijk minder wordt. Daarom is de vrees, dat dope-olie een reeds langere tijd met andere olie ge smeerde motor, verstopte olielei dingen kan bezorgen, ook min of meer voorbarig. Tot dusver is daarvan in de practijk niets gebleken, al ver dient het vanzelfsperkend aanbe veling, om bij het gebruik in ver vuilde motoren, de eerste aftap perioden zeer kort te houden. De „dope" oliën zijn op 't ogen blik wel zo te uit en te na be proefd onder de meest uiteenlo pende omstandigheden, dat men er vertrouwen in kan stellen. Wanneer men er echter aan twij felt of ze voor zijn bepaalde mo tor niet alleen geschikt maar ook aanbevelenswaardig zijn, dan raad plege men een bekend motordes- kundige. Voorzichtigheid is nu eenmaal beschermster der porce- leinkast, en uw motor is kostbaar der dan porcelein. Het bovenstaande is ontleend aan het uitermate boeiend betoog, dat de heer L. Spijkmann, auto motief engineer van de Vacuum Oil Comp. (Mobiloil), in samen werking met de heer C. Blaauboer, Ford- enFordson-hoofddealer voor geheel Noordholland, en de heer A. van Dongen te Alkmaar, hield voor een uitgelezen schare land bouw- en motordeskundigen in hotel Veerburg te Anna Paulow- na. Wapenstilstandsdag in België BRUSSEL (A.N.P.). In ge heel België zijn Vrijdag de tra ditionele plechtigheden gehouden ter herdenking van de wapenstil standsdag. 's Morgens om 11 uur heeft prins-regent Karei een krans gelegd op het graf van de onbe kende soldaat. Nadat de gebrui kelijke stilte ter herdenking van de doden in acht was genomen, werd vanuit de omstanders beroe pen: „Leve de koning" en „Leo pold. Leopold", welke kreten on middellijk door de Brabanconne werden overstemd. Aan het hierna volgende defile nam ook een aan tal Nederlandse oud-strijders deel. SPAANSE KRIJGT VOORWAARDELIJKE STRAF Het Amsterdams Gerechtshof heeft Maria de la Conception Fer nanda Timothea Antonia Sorela, de Spaanse echtgenote van jhr. Bosch van Drakenstein, wegens het onveilig maken van het ver keer (zij had op de Baarnse weg een greppel laten graven en er een prikkeldraadversperring laten aanbrengen, omdat ze van de overheid geen vergunning meer kreeg tol te heffen), veroordeeld tot 1 maand voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Voorts werd zij ver oordeeld tot een boete van f 1000 subs 3 maanden hechtenis. De Utrechtse politierechter had haar 1 maand onvoorwaardelijk opge legd. Kampioenschap van Nederland AMSTERDAM, 11 Nov. De uit slag van de achterstallige partij uit de eerste ronde van het kampioen schap van Nederland eerste klasse groot biljart cadre 47/2 luidt: pt, brt. hs. gem van Lochem 300 28 62 10.71 de Jong 268 28 55 9.57 De stand na twee ronden luidt; Match alg. pt. hs. gem. 1. Kruythof (B.drecht) 4 87 18.18 2. v. Lochem (A'dam) 4 62 12.50 3. Franken (Tilb.) 4 101 9,67 4. Mol (A'dam) 4 70 8.10 5. Beekman (A'dam) 0 43 9.00 6. Hendrikx (Den Haag) 0 43 8.79 7. de Jong (Den Haag) 0 85 8.73 8. Baarends (Goes) 0 56 5.36 b. de weduwen en wezen van ar beiders in land- en tuinbouw, die na 1 Mei 1947 zijn over leden. Er moet nog aan enkele voor waarden zijn voldaan om in het bezit van het pensioen te komen, maar dat neemt te veel ruimte om hier uiteen te zetten. Ieder, die meent tot één der genoemde groe pen te behoren, kan het beste even schrijven naar het Hoofdkantoor van het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw, Zeekant 35, Scheve- ningen. Hij wordt dan volledig in gelicht. „VOLKSBEZIT" IN SOWJET-SECTOR BERLIJN (Reuter). 598 in dustrieën en 991 huizen en gebou wen in de Sowj et-sector van Ber lijn, voormalig bezit van oorlogs misdadigers en actieve nazi's, zijn door het bestuur van Oost-Berli.jn tot „volksbezit" verklaard. Tot deze industrieën behoren de „I. G. Farben-fabriek", de fabriek voor kunstzijde „Aceta", de chirurgi sche instrumentenfabriek „Injek- ta" en de fabriek van film- en fototoestellen „Agfa" die tot nog toe door de Sowjet-Russische be zettingsautoriteiten werden be heerd. RINGERS' CACAO- EN CHOCOLADEFABR. N..V. NOORDERKADE 20, ALKMAAR, vraagt: Nette en handige meisjes van 14 jaar en ouder vinden bij ons verpakkingswerk, dat volledig bij haar aanleg en belangstelling past. Loon vol gens vastgestelde schaal overeenkomstig de leef tijd, dat na verkregen vaardigheid belangrijk kan worden verhoogd. Voor VROUWELIJKE WERKKRACHTEN van 18 jaar en ouder, die de morgen vrij kunnen maken of afwisselend de ene week 's morgens en de andere week 's middags kunnen werken, is gelegenheid tot plaatsing in de morgenploeg of in de wisselploeg. Voor de vaste middag en avondploeg kan geen vrouwelijk personeel meer worden aangenomen. Aanmeldingen en inlichtingen aan de fabriek bij onze Maatschappelijk Werkster, bij voorkeur in de morgenuren tussen 9 en 12 uur. LANGESTRAAT 42 ALKMAAR Vraagt een JUFFROUW Leeftijd pl.m. 18 jaar, voor kantoorwerkzaamheden. Enige ervaring en kennis van Steno-typen strekt tot aanbeveling. Sollicitaties schriftelijk met opgave van refe renties en verlangd salaris ALKMAAR—DEN BOSCH; ALKMAAR—BRE DA; ALKMAAR—HILLEGERSBERG; ALK MAAR—BERGEN (N.H.); ALKMAAR—DEN HAAG. Huur tot f 40.per maand. Brieven onder no. 17046, bureau van dit blad. brengen wij steeds de NIEUWSTE modellen. Komt U eens zien en overtuigt U van onze BUITENGEWONE COLLECTIE, o.a. DRINKSERVIEZEN, reeds vanaf f 19.75 GEBAKSTELLEN, 13-delig, vanaf f 5.75 COMPOTESTELLEN, vanaf f 5.90 ROOK-, WATER- en LIKEURSTELLEN NESTEN en LOSSE SCHALEN VUURVASTE SCHALEN LANGESTRAAT 86, t/o het Stadhuis P. N. v. d. MEER, TELF. 4292 Voor al uw SPUITWERKEN, AUTO'S MEUBELEN en INDUSTRIEWERK Ingang; JAC. KOOP. c

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5