Nieuw Romme alleen verantwoordelijk voor Indonesische politiek K.V.P. Acheson in W.-Duitsland SOVJET-UNIE BEREID TOT ATOOM-CONTROLE De onderneming in deze tijd en de positie van de arbeiders Plechtigheid in Kathedrale kerk te Utrecht EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN s Prof. Romme legt verantwoording af Maandag 14 November 1949 45e Jaargang No. 11717 Regering wilde geen breuk met de Verenigde Naties Hoop op werkelijke Unie niet verloren Rapport van U.N.C.I. aan Veiligheidsraad Verreikende bevoegdheden aan Sectievergadering op het K.V.P.-congres Interessante kwesties na de inleiding van prof. dr. Albregts hoge commissarissen Wies Moens in ons land ondergedoken Voor de gevallenen in Indonesië Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 Per mnd.. Inclusief Incasso. Advertentie-tarief' Per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E-1-M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. f Vondel) A H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 Jiinen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 (Van onze redacteur) „De verantwoordelijkheid voor de politiek van de K.V.P.-fractie valt op mij terug", aldus sprak prof. Romme in zijn rede op de slot-plenaire zitting van het K.V.P.-congres, toen hij de houding der fractie ten aanzien van de Indonesische kwestie belichtte. Prof. Romme erkende, dat het resultaat van de R.T.C. niet in overeenstemming is met hetgeen in het K.V.P.-program over de toekomstige samenwerking tussen de volkeren van Neder land en Indonesië wordt gewenst. Hoewel hij het Unie-statuut dus niet ideaal acht, verklaarde prof. Romme, dat hij met dit statuut toch niet zo ontevreden is. TVant spr. ziet in de punten van samen werking van de Unie zoals ministerieel, parlementair en com- missarieel contact nog zoveel kiemen van mogelijke groei, dat iemand, die in een werkelijke Unie gelooft, de hoop daarop nog niet behoeft te verliezen. De Unie sluit de verwerkelijking van onze idealen in de toekomst niet uit, zo betoogde prof. Romme. De toekomst hangt echter ge heel af van de vraag hoe het straks met de consolidatie zal gaan na de souvereiniteitsover- dracht. Dit is echter een open vraag. Hoe de werkelijkheid straks zal worden, weet niemand hier, ginds niet en ook niet in Lake Success. Een beklemmende vraag De fractievoorzitter stelde de bij velen meest beklemmende vraag aan de orde, nl. gaat het aan en is het in overeenstemming met onze zedelijke verantwoor delijkheid, de souvereiniteit over Internationale Katholieke Politiek DANK ZIJ de goede betrek kingen, welke de K.V.P. sinds de bevrijding met de zuster partijen in het buitenland on derhoudt, ontwikkelt zich een steeds krachtiger internatio nale katholieke politiek. Dit kwam ook tot uiting op het Partij-congres wa'ar niet min der dan vijf landen door afge vaardigden van bevriende partijen waren vertegenwoor digd t.w. de M.R.P. (Frank- r ij k) door Francois Gay, oud-minister en Charles Lé ger; de Italiaanse C.D.P. door het Kamerlid Benvenuti; de Belgische C.V.P. door ie volksvertegenwoordiger van Elslande en de secretaris der Partij Vermeire; de Oos tenrijkse Volkspartij door minister Hurdes, de C.D.U. en de Chr. Soc. Unie door de heren Dorpinghaus en Mas- soth. Zij ontvingen o.a. de tekst van de Congresrede van de Partijvoorzitter in hun eigen taal. Het gaat goed met de inter nationale katholieke samen werking op politiek gebied! De man, die de teugels van het congres strak in handen hield, partijvoorzitter Andriessen. te dragen vóórdat de consolidatie heeft plaats gehad? In antwoord op deze vraag her innerde prof. Romme er aan, dat wij in Januari en Februari van dit jaar op de tweesprong ston den. In de boezem van het kabinet werd een strijd gestreden het conflict Sassen-Stikker over de houding, die de regering zou aan nemen tegenover de Ver. Naties. Mr. Sassen stond met zijn stand punt alleen en trad dan ook af. Het kabinet gaf toen in zijn ge wijzigde samenstelling te kennen, dat het stond voor een moeilijk probleem, doch het was van oor deel, dat het algemeen welzijn eiste, dat er geen chaos kwam in Indonesië en ook geen breuk met de Verenigde Naties. In de fractie werd over dit pro bleem steeds overleg gepleegd. Doordat dit probleem meer en ïer gecompliceerd werd, werd onze verantwoordelijkheid groter. De verantwoordelijkheid voor de politiek van de K.V.P.-fractie valt echter, zo betoogde spr., op mij terug. Spr. is voldoende realist om te beseffen, dat de wijze waarop straks de consolidatie zal verlopen, van invloed zal zijn op de oordeel vellingen. Aan het begin van zijn verkla ring zeide prof. Romme, dat hij zich zou beperken in verband met het feit, dat eerstdaags het hoog ste orgaan in de Partij, nl. de Zaterdag heeft de „Koninklijke Harmonie" te Den Bosch onder grote belangstelling haar gouden jubileum gevierd. Het hoogte punt was de huldiging op het Paradeplein, waar de heer J. van de Mortel de directeur en de honderd muzikanten namens de Bossche burgerij een compleet stel nieuwe uniformen aanbood. Toen de leden in hun nieuwe uniformen aangetreden stonden, verwekte het grote vreugde toen de oud-gedienden van het corps in hun oude uniformen ook „een mopje kwamen blazen" en de beide tambours maitres zich aan elkaar presenteerden. Links in de oude uniform, rechts in het nieuwe gewaad. Partijraad, de Indonesische kwes tie -zal behandelen. Voorts betoog de prof. Romme, dat zijn verkla ring alleen gericht is tot hen, die, op zijn minst, de vrijheid van Indonesië als historisch onont koombaar en als een zaak van recht-doen beschouwen. Met dege nen, die menen, dat de vrijheid, die wij zelf zo graag hebben, voor de volkeren van Indonesië nog niet mogelijk is, valt niet te pra ten, aldus luidde prof. Romme zijn verklaring in. R.T.C. WERD UITZONDERLIJK SUCCES Heden is te Lake Succes en Ba tavia het speciale rapport van de Unci over de resultaten van de Ronde Tafel Conferentie in Den Haag gepubliceerd. In de conclusie zegt de commis sie: „In haar eerste interim-rapport heeft de commissie verklaard de verwachting te koesteren, dat op de R. T. C. een oplossing van het Indonesisch geschil zou worden bereikt en als resultaat daarvan een nieuwe periode in de geschie denis van Nedrland en Indonsië zou beginnen. De resultaten der R. T. C. heb ben deze verwachting gerechtvaar digd. De commissie rapporteert met genoegen, dat de onderhandelingen in Den Haag tot een uitzonderlijk succes hebben geleid." „De commissie zal haar functies blijven uitoefenen overeenkomstig haar bevoegdheden en in Indone sië de uitvoering van de bereikte overeenkomsten observeren." In Tivoli in Utrecht werd Zaterdag en Zondag het derde congres van de Katholieke Volkspartij gehouden. Tijdens de rede van de partijvoorzitter, de heer W. J. Andriessen. Om 11 uur gistermorgen opende de partijvoorzitter de tweede plenaire zitting van het congres, welke in het teken stond van de rede van prof. mr. C. P. M. Romme en welke bijeenkomst tevens luister werd bijgezet door de welsprekendheid van de buitenlandse gasten. Tele grammen van aanhankelijkheid en trouw werden ge zonden aan Z.Em. Joh. Kardinaal de Jong en H.M. Koningin Juliana. In dezelfde zitting werden de reso luties aangeboden van de sectievergaderingen, die te zijner tijd in de Partijraad zullen worden behandeld. Op de tweede, tevens de sluitingsdag, waren o.m. aan wezig Z.Ex. minister van Schaik, vice-president van de ministerraad, Z.Ex. minister van Maarseveen, dr. L Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, hoofdaal moezenier Mgr. van Straelen en de Deken van Utrecht, de Hoogeerw.heer Wiegerink. Na de rede van prof. Romme sloot de partijvoorzitter het congres en bracht daarbij dank aan allen die tot het welslagen van het congres hadden bijgedragen, waarna het eerste couplet van het Wilhelmus werd gezongen. VAN DE KAPITAALSINVESTERINGEN (in de ondernemingen) moet ook de factor arbeid profiteren. De vraag zal moeten worden onderzocht, hoe de arbeidersgroep kan deelnemen in de resultaten der onderneming met zo nodig behoud dezer middelen voor de onderneming. Dit zeiden de heren A. C. de Bruijn, de K.A.B.-voorzitter en prof. Albregts, resp. president en inleider in de sectievergadering over „De onderneming in deze tijd". In de vergadering gingen stemmen op, die ten aanzien van deze punten méér-positieve uitspraken wilden. De arbeiders kunnen geen verslechteringen meer dragen, zei de K.A.B.-leider de Groot uit Amsterdam en dr. Karmelk wilde in elk geval in de resolutie iets opnemen over winstaandeel voor de arbeiders. Dit zou het Partijbestuur voorgelegd worden. Een groep van ongeveer tien aan wezigen stemde intussen bij voor" baat tegen deze resolutie, omdat zij meenden dat enkele „progressieve" punten daarin niet voldoende con creet waren neergelegd. Dit was dan o.a. het geval met de wens van de heer de Groot, door anderen ge steund, om n i e t slechts uit te spre ken, „dat de resultaten van een ver beterde arbeidsproductiviteit a I- lereerst ten goede dienen te ko men aan de investeringen"; hij wenste het woord „allereerst" te la ten vervallen. Weliswaar stond m een vierde alinea dat „maatregelen dienen te worden overwogen om het deel hebben van de arbeiders i n deze besparingen te bevor deren" maar de debaters wensten méér dan dat men dit deelhebben zou „overwegen". Een positieve uit spraak achtten intussen noch de heer de Bruyn, noch de heer Al bregts op dit ogenblik ge wenst. In de discussie kwamen nog ver schillende andere interessante pun ten naar voren. Zo de vraag over de verlaging van het economische le venspeil, en de noodzaak van te brengen offers „door het volk in al zijn geleidingen". Prof. Albregts ging hier uitvoerig op in. We moe ten, zei hij, de handhaving van het consumptiepeil mogelijk zien wor den door verhoging van de produc tie. Verhoging van het geldloon be tekent gevaar voor nieuwe devalua tie. De nieuwe offers moeten be perkt worden. Wij moeten, zo enigszins mogelijk, verslechtering van het economische levenspeil zien te voorkomen. Hoe komen we, is ook gevraagd, uit de moeilijkheid, dat Nederland meer moet produceren en exporte ren, en anderzijds alle landen die TER DOOD VEROORDEELDE OP VRIJE VOETEN Overeenkomstig de conclusie van de Procureur-fiscaal heeft de Bijz. Raad van Cassatie wegens nietig heid der dagvaarding vernietigd de sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te 's Gravenhage, waarbij J. F. C. Hoosemans te 's Gravenhage tot de doodstraf is veroordeeld, om dat hij werkzaam zou zijn geweest als abwehr-agent. Overwogen werd ten aanzien van deze dagvaarding, dat niet blijkt welke werkzaamhe den door H. werden verricht, noch welke gegevens hij heeft verzameld en doen verzamelen. De Raad ge lastte onmiddellijke in vrijheidstel ling van requirant. BONN, 13 Nov. (Reuter). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, is Zondagmorgen per trein uit Frankfort in de West-Duitse hoofdstad Bonn aangekomen, vergezeld door de Amerikaanse Hoge Commissaris, John MeCloy. Hij werd verwelkomd door dr. Konrad Adenauer, de West- Duitse kanselier. Een menigte van naar schatting vijfduizend personen was bij het feestelijk versierde station samengestroomd om Acheson te begroeten. Deze bezocht allereerst president dr. Theodor Heuss en bracht hem de persoonlijke groeten van president Truman over. In zijn onderhoud met Acheson legde dr. Heuss de nadruk op het Berlijnse vraagstuk. Hij zeide, dat dit probleem niet door de Duitsers alleen, doch slechts met hulp en steun van de geallieerden kon worden opgelost. President Heuss sprak over het vluchtelingen probleem voor West-Duitsland. dat wordt verergerd door het voort durend binnenkomen van nieuwe, uit Oost-Duitsland afkomstige uit gewekenen. Hij verzocht Acheson het Amerikaanse volk de dank van het Duitse volk over te brengen voor de hulp, welke na de oorlog is geboden, waardoor vele Duit sers de hongerdood is bespaard. Tenslotte verklaarde dr. Heuss het op prijs te zullen stellen, in dien meer Amerikanen een be zoek aan Duitsland zouden bren gen, teneinde zich meer vertrr 1 te maken met de Duitse wijze van leven. Acheson verklaarde op een pers conferentie dat de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken de Hoge Com missarissen hunner landen in Duitsland „verreikende bevoegd heden" hebben verleend. Hij zeide verder, dat de drie Westelijke ministers uitvoerig van gedachten hebben gewisseld over 't ontman- telingsvraagstuk, doch dat er niet is gesproken over de problemen van een Duitse defensie of over Duitse deelneming aan een Weste lijk verdedigingsstelsel. Over de Duitse eenheid zei Acheson, dat West-Duitsland de basis voor eenheid zou kunnen worden, maar dat zou afhangen van de houding der Sovjet-Unie De V.S. waren niet van plan de Oost-Duitse regering te erkennen Hij verklaarde, dat hij „zeer bevredigende besprekingen" had gevoerd met dr. Adenauer. Men meent te weten, dat Ache son dr. Adenauer niet de details van de Parijse besluiten heeft Nieuw superfort Een nieuw Superfort-bombarde mentsvliegtuig, dat meer dan twaalf ton bommen kan vervoeren, is door de „Boeing Airplane Com pany" afgeleverd aan de Ameri kaanse Luchtmacht. Deze nieuwe versie van de B-29-bommenwerper, bekend uit oorlogstijd, wordt B-50d genoemd. De topsnelheid van het toestel is meer dan 640 km. per uur. Het heeft een actie-radius van meer dan 10.000 km. met lading. stelling huldigen? Wij kunnen met allemaal meer verkopen, als er nie mand is, die meer kóópt. Inleider zei er dit van: Het credi- teurland (bijv. Amerika) dient oog te hebben voor de exportnoodzaak van het debiteurland (bijv. Neder land); er moet toch ook eens wor den afgelost en rente betaald. Ook als deze afhankelijkheidsverhouding is overwonnen, blijft export van be lang voor de welvaart en de verrij king van de levensmogelijkheden. Men moet internationaal oog heb ben voor verstandig en doelmatig ruilverkeer. Als men vervalt in herhaling van de fout van na 1918, zou dit een ramp zijn. AUTOBUSCHAUFFEUR DOOR COLLEGA OVERREDEN Zondagavond omstreeks 6 uur stopte een chauffeur van de N.V. Wabo uit Wijk bij Duurstede, die op weg was naar Utrecht, zijn bus even buiten de gemeente Werkho ven, omdat hij uit de tegenoverge stelde richting een andere bus van de onderneming zag naderen. Hij wilde de c)*iuffeur van deze bus iets mededelen en liep derhalve achter zijn eigen wagen om, ten einde zijn collega aan te houden. Toen hij achter zijn bus vandaan kwam werd hij echter pardoes door de andere bus overreden. Enige ogenblikken later overleed hij aan zijn verwondingen. Het ongeluk is ten dele te wijten aan de zware slagregen, die neer viel. Deze was er de oorzaak van, dat de chauffeur van de naderende bus zijn plotseling te voorschijn ko mende collega niet tijdig opmerkte. Het slachtoffer laat een vrouw met drie kinderen na. De beide chauffeurs waren zwagers. SPAANS SCHIP VERGAAN Het 3554 ton metende Spaanse ss Monte Gurugu is gisteren bij zware storm ter hoogte van de noordkust van het Zuid-Engelse graafschap Devonshire, in brand gevlogen en gezonken. De stoomketels sprongen. De Mcmte Gurugu was afkomstig uit Bilbao en op weg naar Genua. 25 opvarenden zijn gered. De lij koen van zes leden der bemanning zijn geborgen. Nog 6 leden van de bemanning worden vermist. LAKE SUCCESS. In de po litieke commissie ad hoe der V. N. verklaarde Adrei Wysjinsky, de Sowjetrussische minister van bui tenlandse zaken, Zaterdag, dat de Sowjet-Unie bereid was in ternationale inspectie van atoom- bedrijven toe te staan doeh nim mer zou dulden, dat enig interna tionaal orgaan Sowjetrussische ondernemingen in eigendom zou hebben of beheersen. Wij stellen onze deuren open voor controle, maar gij hebt de be tekenis van het woord controle verdraaid, zo verklaarde hij. Voor ons betekent het verificatie en toetsing, maar voor u betekent het beheer. De Sowjet-Unie zal nooit of te nimmer buitenlands bezit van haar grond en ondernemingen ge dogen en daarmee basta. In antwoord op Amerikaanse be. schuldigingen ontkende Wysjinsky, dat de Sowjet-Unie niet bereid zou zijn haar gebied voor inspectie Administrateur vermoord Naar thans wordt vernomen, is Woensdagavond de administrateur O. J. "A. Munters van de onderne ming Bangelan van het gouverne mentslandbouwbedrijf, ten zuiden van Malang, toen hij op weg was naar de onderneming Wononsari ten Noorden van de stad vermoord. JOEGO SLAVIË ZEGT BIJSTANDSVERDRAG MET ALBANIË OP BELGRADO. Joego-Slavië heeft het - verdrag voor vriendschap en wederzijdse bijstand met Albanië opgezegd, zo deelt het officiële Joegoslavische nieuwsbureau mede. Albanië was het laatste comin- form-land, dat nog een dergelijk verdrag metJoego-Slavië had. De andere landen zeiden deze verdra gen alle op. nadat de Sowjet-Unie zulks op 29 September had gedaan. Het is echter de eerste maal, dat Joego-Slavië het initiatief tot een dergelijke stap heeft genomen. Te Belgrado zijn diplomatieke waarnemers van mening, dat de Joegoslavische stap was ingegeven door het verlangen zich te bevrij den van de verplichting om een vij andig gezinde regering te hulp te komen bij een eventueel Grieks- Albanees geschil. open te stellen. De Sowjetrussische voorstellen behelsden een volledig controle-systeem, alsmede de uit werking van reglementen voor technologische controle. De Sowjet russische voorstellen schreven een internationaal controle-orgaan voor dat volledige rechten tot toegang in de Sowjet-Unie en andere sta ten zou hebben, aldus Wysjinsky. medegedeeld, maar dat hij ver wees naar de onderhandelingsbe voegdheden, aan de Hoge Commis sarissen verleend. Verklaard werd, dat Acheson te Parijs in het bijzonder onder de indruk was gekomen van de be wijzen van groeiende Franse be reidheid om met de West-Duitse regering samen te werken en dat hij thans tegenover de leiders dei- Duitse oppositiepartijen (waar onder de sociaal-democratische) de nadruk had gelegd op het be lang, dat Duitsland deze gezind heid niet moet vernietigen door in offensieve bewoordingen ge stelde critische verklaringen. Na zijn persconferentie keerde Acheson onmiddellijk terug naar Frankfort. Vandaag zal Acheson te Berlijn een verklaring voorlezen aan de pers, waarin hij naar verwachting opnieuw de nadruk zal leggen cp het belang, dat zijn regering hecht aan het behouden van Berlijn als een „bolwerk der democratie". VOORLOPIG OP VRIJE VOETEN Naar het A.N.P. verneemt, is de Vlaamse letterkundige Wies Moens, die tijdens de Duitse bezetting het ambt bekleedde van directeur-gene raal van de Belgische radio-omroep, in Nederland gearresteerd. Hjj werd na de bevrijding in België bij ver stek ter dood veroordeeld, leefde ondergedoken in Nederland en wist tot dusverre aan de justitie te ont snappen. Moens is na de bevrijding uit Bel gië gevlucht. Hij dook onder in het Westen van ons land en ging later naar Zuid-Limburg, waar hij werk vond in een drukkerij. Een dezer dagen werd hij daar ontdekt. De politie-autoriteiten, die deze zaak in onderzoek hadden, lieten Wies Moens na ruggespraak met het de partement van justitie in Den Haag, weer gaan. Hij moet zich thans ge regeld bij de politie melden. De regering zal nu dienen te be slissen wat er verder met hem zal gebeuren. WACHTGELDREGELING VOOR VORSTVERLET De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen de vorstverletregeling voor de aan staande winter gezonden. De minis ter handhaaft het standpunt, dat 'n voorziening bij vorstverlet een aan gelegenheid is, welke het bedrijfs leven aangaat en waarvoor derhalve ook door het bedrijfsleven zelf een regeling dient te worden getroffen. Ondernemingen, die bij vorst stag natie in haar werkzaamheden vre zen, zullen dus tijdig een wacht geldregeling moeten aanvragen. In tegenwoordigheid van Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong en Mr. F. Teulings, mm. van Binnenlandse Zaken; Mr. J. v. Maarseveen, min. van Overz. Gebiedsd.; Prof. Dr. J. v d. Brink, mm. van Econ. Zaken; Mr. Th. Wijars, mm. van Justitie, terwijl luit. ter zee De Jong de mi nister van Marine vertegenwoordig de en ritmeester Jhr. van Lith de Jeude de minister van Oorlog, de katholieke ministers Van Schaik en Rutten. die ook uitgenodigd waren, bleken verhinderd te zijn werd Zaterdagmorgen in de Kathedrale kerk te Utrecht door de Kolonel Hoofdlegeraalmoezenier Mgr. H. J. J. M. v. Straelen een plechtige H. Mis van Requiem gecelebreerd voor allen, die in militaire dienst in In donesië gesneuveld zijn. Assistenten bij deze H. Dienst waren: de aal moezenier van het Centraal Bureau van Kath. Thuisfront, J. v. Croo- nenburg, als diaken; en de luit. ter zee, aalmoezenier F. Schimmel, als subdiaken. Het ere-escorte tijdens deze H. Mis werd gevormd door 12 man schappen van de R.I.M.l.-kader- school, onder bevel van kapitein Volleman; na de H. Mis werd tij dens de „Libera" de dodenwacht bij de katafalk eveneens door een 12- tal R.I.M.I.-manschappen betrokken. Voor de katafalk lag een krans van 1.70 meter, geschonken door de mi litairen van het garnizoen Utrecht. Het altaar was in lichte rouwtinten gezet. Muzikanten van het korps Ge neeskundige Troepen bespeelden de klaroenen en trommels. De reeds genoemde dodenwacht vormde vóór de aanvang van de plechtigheid een erewacht ter ont vangst van de gasten, waartoe, be halve de reeds genoemde ministers, o.a. behoorden een 25-tal aalmoeze niers van leger en vloot; generaal Sitzen, namens de A.R.K.O.; de ge neraals Kruis en de Jager; de kol. A. Schouten, garn.-commandant van Utrecht; en vertegenwoordigers van alle leger- en vlootonderdelen. Ook de commissaris van de ko ningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, was in de kerk aanwezig. Tijdens de H. Mis zong het man nenkoor der Kathedrale kerk, onder leiding van Sjef v. d. Eerden en met orgelbegeleiding van Herm. Strategier, de 4-stemmige „Messa Chorale" van Mgr. Lorenzo Perosi. Na het evangelie werd een korte toespraak gehouden door aalmoeze nier v. Cronenburg, die door een militair escorte naar de preekstoel werd geleid. Toen de Libera-plechtigheden voltooid waren en het „In Paradi- sum" was gezongen, werden 2 stro- phen van het Wilhelmus op het orgel gespeeld gevolgd door een treurmars. Hiermede was de plech tigheid in de overvolle kerk ten einde. AMNESTIE IN TSJECHO-SLOWAKIJE President Klement Gottwald van Tsjecho-Slowakijë heeft amnestie verleend aan 153 personen, die in staat van beschuldiging zijn ge steld in verband met Katholieke kerkelijke zaken. Dit is de tweede grote amnestie die verleend is sedert ongeveer veertien dagen geleden 127 personen amnestie kregen met betrekking tot be schuldigingen op kerkelijk gebied. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1