P.B.i PAG. 2 Maandag 14 November 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Het Wit-Gele Kruis Lode van Gent voor Schola Publico Patiënten van de St. Willibrordusstichting verzorgen een uitstekende revue Zilveren jubileum van de „IJsbaan Heiloo" Benoemingen in het Bisdom Haarlem „De Vrouw in de Maatschappij' Meer Kt het Pari Een Titus P' EEN WOORD VAN SENECA ALKMAAR. De Latijnse wijs geer Seneca heeft geschreven: Wat iemand" overkomt, kan „iedereen" overkomen. Dat is nogal duidelijk zal men zeggen. Toch is het, weloverwogen, een uitspraak die ons aanmaant goed en vriendelijk te zijn jegens de armeren en gezonden; barmhartig te zijn voor de zieken en zwakken. Arm te zijn is al niet prettig, arm en ziek te zijn, betekent diep in de narigheid zitten. Zijt ge bemiddeld en gezond van lijf en leden, wees dan dankbaar daarvoor, denk aan Seneca, en geef u dan op als donateur van „Het Wit-Gele Kruis", Emmastraat 45, telf. 2057. Het is voor Katholieken DE vereniging „met het gouden hart" die overal kalm naar binnen komt,, daar waar hulp nodig is: bij de zieken om hen te verzorgen en van het nodige te voorzien; bij de kraamvrouwen en jonge moeders om hen met raad en daad bij te staan en van voorlichting te dienen. Het kan buiten twijfel waar zijn, dat men door de kleintjes heen is maar dat men kerngezond zal blijven, is echter een dubbel vraag teken, gevolgd door meerdere uit roeptekens. Iemand die ziek is, maakt een goede kans weer gezond te worden, maar de kans om van gezond ziek te worden is zó groot, dat als op die kansberekening de loterij was gebaseerd, alle loterijen binnen een maand failliet zouden gaan. Wees dan ook zo verstandig niet liefdadig, maar nuchter ver standig en geef u op als lid van „Het Wit Gele Kruis". Zijt ge zo bemiddeld, dat ge er vast en zeker van zijt „Het Wit Gele Kruis" nimmer nodig te zul len hebben, (maar denk aan Seneca die zelf schatrijk was) vergeet dan hen niet die geen lidmaatschap kunnen betalen. Betaal dan voor hen, door middel van een ruime do natie aan de Vereniging. Er is geen bezwaar tegen èn lid én donateur te zijn. ALKMAAR. A.s. Vrijdag wordt in 't Gulden Vlies de derde Schola- avond gehouden; ditmaal is er een programma van wat lichtere aard. De bekende spreker Lode van Gent komt een lezing met lichtbeelden houden over Bretagne, dat hij als een sprookjesland voor ons zal la ten leven. Lange tijd leefde Lode van Gent onder het volk van dit Franse schiereiland en leerde hij het lief en leed van dit volk, zijn gebruiken cn gewoonten kennen. Hij vertelt ons van de bijzondere eigenschappen van dit kustvolk, van hun aardige klederdrachten en volksdansen. Zijn lichtbeelden zijn in kleuren, terwijl hij ons tenslotte de muziek van de Bretonse liede ren zal laten horen, ongetwijfeld weer een attractief programma voor donateurs en leden van Schola Publica. Wij vestigen voorts de aandacht op de tweede cursusavond over de Schilderkunst, welke Donderdag avond in Victory worden gehouden door de heer Jongenelen uit Utrecht die de eerste avond zijn gehoor zo levendig wist te boeien. Ditmaal zullen schilderijen, doe ken en panelen van Koos Stikvoort de wanden van Victory sieren, een ongezochte., gelegenheid om weer eens iets van het werk van deze Alkmaarse schilder te zien. A.F.C.-nieuws ALKMAAR De adspiranten E verloren met 112. Kon dat niet minder? F en H wonnen keurig en staan beide bovenaan. Zorgt dat 't zo blijft. De senioren en junioren behoeven wij wel niet aan te ma nen, om vooral deze regentijd, de training zonder uitzondering bij te wonen. Hedenavond clubavond Ge heel A.F.C. is dan bij Beemster, Waagplein. Dustot vanavond. De P.P.C.-er. VOORZITTER S-OCTOBERVERENIGING ALKMAAR. Naar wij van welingelichte zijde vernemen heeft Mr. C. J. de Lange bedankt als voorzitter van de 8-Octoberver- eniging. INGEKOMEN PERSONEN ALKMAAR. J. M. Addeson, z. b. NH., van Amsterdam naar Ranonkelstraat 38; E. J. Erens- Anna Paulowna naar Ritsevoort 42; J. A. Roosloot, dienstbode, RK., perger, slagersbediende, NH., van van Bergen naar Langestraat 69a; P. Zwanenburg, kraamverpleegster RK., van Leiden naar v. Everdin- genstraat 18; G. J. N. Lammens, bedrijfsleider bakkerij, en gezin v. Den Haag naar Magdalenenstr. 19; M. Boersen, religieuse, RK., van Enkhuizen naar Oudegracht 204; J. de Jongh, dienstbode, NH., v. Ou- dorp naar Wilhelminalaan 11; W. Loos, expeditieknecht, RK., van Avereest naar Costerstraat 14; G. Ursem, dienstbode, RK., van Heer- hugowaard naar Laat 162; C. Dib- bits, l.l.-verpleegster, RK., v. Ban doeng naar Wilhelminalaan 11; M. N. Grijs, dienstbode, GerK, van St. Pancras naar J. v. Stolberglaan 14; Wed. G. Stolker-Spruit, van Haar lem naar Uitenboschstraat 88; Wed. B. A. J. Batelaan-Wille en kinderen, van Koudekerk a.d. Rijn naar Baansingel 1; J. Willems chef grossierderij, en gezin, van Den Helder naar Boterbloemstraat 4; G. B. Boven, l.l.-verpleegster, GerK van Winschoten naar Wilhelmina laan 11; J. M. Mul, dienstbode RK, van Akersloot n. Oudegracht 265a; H. Reiker, kapper, RK., van Lan- gedijk naar Luttik Oudorp 17; P. Ultee, vertegenwoordiger, NH., en gezin, van Krommenie naar Wes- terweg 51; H. J. Snoeks, l.l.-ver pleegster RK, van Hilversum naar v. Everdingenstr. 18; E. Stiemens I.l.-verpleegster, van Bandoeng n. Wilhelminalaan 11; M. Boven ver pleegster, GerK, v. Den Ham naar Wilhelminal. 11; M. Laan, dienst bode, NH., van Venhuizen naar Wilhelminalaan 11; W. Piederiet, horloge-opticien, RK., van Breda naar Laat 207G. T. op de Weegh, verpleegster, RK., van Den Helder naar Prins Hendrikstraat 8; A. M. Jansen, kruidenier, RK., v. Utrecht naar Heul 22; M. Steeman, RK., van Bergen naar St. Josephstr. 1. K.A.B. HERDACHT HAAR DODEN ALKMAAR. Zondagmiddag werd door de afdeling Alkmaar van de KAB op het R.K. Kerkhof St. Barbara een dodenherdenking gehouden, speciaal voor de leden, die in het afgelopen jaar waren heengegaan. Daartoe verzamelden zich in de kapel een dertigtal leden met hun bestuursleden, de heren L. v. Jaarsveld en H. Koopmeiners. Het slechte weer verhinderde ken nelijk een grotere opkomst. Nadat het koor het „Dies Israe" had gezongen, sprak de geestelijk adviseur, Rector Dr. P. Holthuizen een herdenkingswoord waarin hij, uitgaande van de tekst „In para- disum deducant te angeli" en aan de hand van uitspraken van Ches terton vreugde en droefheid in de kring der gelovigen besprak. Droef heid, ook om het heengaan van hen die ons dierbaar zijn, voelt de Kerk aan, maar daarnaast is in haar ge beden 'n vreugde om het Eeuwige Leven te bespeuren, die als een weldoende troost aandoet. Sprekende over de mooie doden- liturgie bracht Rector Holthuizen vooral onder de aandacht dat wij onze afgestorvenen door ons gebed kunnen helpen de eeuwige vreugde te smaken. Na het meerstemmige „Libera me Domine" van L. Perosi werd door alle aanwezigen het rozen hoedje gebeden voor de zielerust der zes leden, die in de loop van dit jaar uit het leven waren heenge gaan. EEN „ONDERGRONDSE" BIJ DE MOLEN VAN PIET Wij hebben reeds eerder gemeld dat onder auspiciën van Openbare Werken, in het park bij de molen van Piet, de graafwerkzaamheden begonnen zijn voor de aanleg van een ondergronds urinoir tot de bouw waarvan indertijd in de Alk maarse gemeenteraad is besloten. Dit ondergrondse gebouwtje, dat op een der mooie Alkmaarse plek jes is geprojecteerd, zai zoveel mo gelijk in het bolwerk verborgen worden aangebracht. Vanaf het Rit sevoort zal men slechts de opening zien, die met een trap toegang geeft tot deze „ondergrondse". Aan weerszijden van de toegang zullen muurtjes worden aangebracht, die de grond van het bolwerk daar ter plaatse op zullen vangen. Een ko ker voor de luchtverversing van het inwendige van het bouwwerkje, zal natuurlijk aan de buitenkant zichtbaar zijn, doch men zal moeite doen al datgene wat van buiten zichtbaar is door middel van be planting te camoufleren. Er zal ge zorgd worden voor een goede ver lichting, zowel ondergronds als bij de ingang. Men moet zich niet voor. stellen dat er bij de molen van Piet een monumentaal ondergronds gebouw zal verrijzen. Het gepro jecteerde object is niet zo groot- Het zal ongeveer dezelfde afme ting hebben als het nieuwe uri noir, dat bij de Nieuwlanderbrug is aangebracht. Het zal vanaf het trottoir aan het Ritsevoort te be treden zijn. 40 JAAR HANDELSSCHOOL Overzicht der feestelijkheden ALKMAAR Voor veertig jaren werd de Gemeentelijke Middelbare Handelsschool in Alkmaar gesticht. Een veertigjarig schooljubiieum is vierenswaard en men heeft dan ook besloten, het feest van de Handels school niet ongemerkt voorbij te la ten gaan. Op Dinsdag 15 November zal het veertigjarig bestaan van de school worden herdacht door en voor de leerlingen. In de morgen zal er om 10 uur een feestelijke bij eenkomst zijn in het Victory-Hotel. Des middags zullen diverse sport wedstrijden gehouden worden op t' Gemeentelijk Sportpark. De wed strijden zullen om 2 uur beginnen. Zij omvatten zaklopen en ringste ken op de fiets. De clou van deze middag vormt wel de voetbalwed strijd, die de leraren tegen de leer lingen zullen spelen o.l.v. scheids rechter H. v. d. Schilden. Deze voetbalwedstrijd begint om 3.15 u. Tijdens de feestavond, die om 8 u. in de zaal van 't Gulden Vlies zal worden gehouden, worden de prij zen van de middagwedstrijden uit gereikt. Aan de feestavond, die voor de leerlingen, hun ouders en de genodigden toegankelijk zal zijn, en door eigen krachten wordt ver zorgd verlenen ook enige oud-leer lingen hun medewerking. Na af loop van het feest zal er gedanst worden. Ook de oud-leerlingen van de Handelsschool zullen het 40- jarig jubileum niet zonder meer laten voorbijgaan. Zij zullen 't feest op Zaterdag 19 November vieren. Om half twee komen zij op het Stationsplein bijeen en gaan van daar door de stad naar het Stad huis, waarzij door het Alkmaarse Gemeentebestuur officieel zullen worden ontvangen. Van 14.30 tot 16.30 uur zal er in het Victory-Ho tel een receptie zijn, waarna tot 8 uur voor de reünisten gelegenheid is om de oude vriendschapsbanden wederom aan te knopen. Om acht uur zal met een reünistendiner en gezellig samenzijn in Victory, de feestdag worden besloten. L Doe nu de beste daad van Uw leven, Door U als lid van het Wit- Gele Kruis op te geven Burgerlijke Stand ONZE AGENDA GULDEN VLIES: Zaterdag en Zondag Danza: Die Lustige Witwé. BIOSCOPEN: Harmonie: De roemrijke daden van Dan ny, 18 jaar. Victoria: De engel met de bazuin, 13 jaar. Cinema: 13 Rue Ma deleine, 18 j. A.B.T.: De vrolijke bandiet, 14 j. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43, tel. 3916. GULDEN VLIES: Ballet La Juana. WAPEN v. HEEMSKERK 7.30 uur: Lezing Ir. Cleve- ringa. HARMONIE: 8 uur; V.U.: lezing over H. Roland Holst. SIMAVI-COLLECTE ALKMAAR. De Ver. SIMAVI (Steun In Medische Aangelegenhe den Voor Inheemsen) roept telken jare ons volk op, om mede te hel pen de ontzettende medische nood in de Tropenlanden te lenigen. Zo ook nu weer. Men leze aan dachtig de folders en dan is een verdere opwekking om te steunen overbodig. Dan wordt men gegre pen door de onmenselijke misère waarin een bevolking van 75 mil- lioen mensen in Oost en West leeft. Een handjevol dokters en ver pleegsters zet ginds alle krachten in om het leed te verzachten en de zieken te helpen. Maar wat is één dokter op een half millioen men sen? Want zo zijn de verhoudingen in Indonesië zo ongeveer! Stelt U zich voor: twintig dokters voor geheel Nederland! Daarom spant SIMAVI alle krachten in om gelden bijeen te brengen voor de leniging van die nood. In 1948 bracht Nederland f 400.000 voor dat doel bijeen. Een mooi be drag en toch nog slechts een drup pel op een gloeiende plaat. En zo luidt SIMAVI dus op nieuw de noodklok. Van Maandag 14 November tot en met Zaterdag 19 Nov. wordt te dezer plaatse 'n collecte gehouden, die onder leiding staat van mevr. Berman, Nieuwlandersingel 51 en mevr. Lourens, Oudegracht 293, bij wie men zich als collectant kan opgeven. Tot onze spijt is er een ernstige drukfout geslopen in de folder, die huis aan huis bezorgd is. Bij het comité van aanbeveling staat n.l. dr. Th. J. W. van der Sluis. Dit moet natuurlijk zijn: ds. A. J. van der Sluis. Laat een ieder zijn gave gereed leggen. En laten zij, die kunnen hun diensten aanbieden, om de collecte te doen slagen. Door het barmhartigheidswerk van SIMAVI kan ons volk aan de volken in de Tropenlanden tonen, dat wij hart hebben voor hun lot en lijden. Juist nu! DE EERSTE ALKMAARSE SINGELLOOP ALKMAAR Zo zal dan a.s. Zon dag de door de R.K. Athletiekver. „Olympus" georganiseerde Singel loop plaats vinden. Het moet ge zegd, dat de belangstelling onder de lopers goed is te noemen en meer dan 50 lopers hebben reeds ingeschreven. Daaronder zijn be kende crakes op dit gebied, noe men we o.a. Boomstra uit Har- lingen, W. Groen uit Amsterdam, Weenink en Wijngaarden van Su- omi uit Velsen. Verder zijn er nog lopers van de Haagse Trekvogels en van Doves uit Heiloo. In ver band met 't feit, dat het voor voet bal Zondag a.s. geen inhaaldag is waardoor de meeste voetballers vrij zijn, bestaat er voor hen nog gelegenheid om voor de E-klasse in te schrijven tot Woensdag a.s. HEILOO. Zondagmiddag waren de inwoners van Heiloo uitgenodigd om in de St. Willibrordus-Stichting een revue in ogenschouw te nemen, die geheel voor het voetlicht ge bracht werd door de patiënten van de Stichting. Oeze uitnodiging is iets nieuws in de geschiedenis van de St. Willibrordusstichting. Er werden en er worden daar geregeld door de patiënten revues en andere toneelevenementen op de planken gebracht, maar tot nu toe geschied de dat voor beperkte kring. Thans had men buitenstaanders, Heilooërs, geïnviteerd en men kon dat rustig doen. Want het programma dat de pa tiënten, in hun revue „Hoe bestaat het" brachten, stond overal op het peil van goed amateurtoneel en hier en daar zelfs ver bovenuit- Het zeer uitgebreide programma bevatte schetsen, liedjes, conferen. ce, tableaux, dansen, een snelteken- nummer, een klucht en een uitste kende finale. De artisten, die patiënten zijn, maar daarom beslist niet minder presteren dan andere goede ama teur-toneelspelers, kregen met hun pittige liedjes de volle zaal mee in een mate, die menig béroeps-revue- artist hen zou benijden. De teksten waren waarlijk niet braaf-droog, maar geestig en pittig en op een geestige en pittige wijze werden zij ook door de spelers gebracht. Wij zagen tableaux van de wandelclub, van dé voetbalclub en wij zagen 'n gymnastiektableau met bewonde renswaardige menselijke pyramiden. Er waren goed verzorgde rijdansen en boerendansen te genieten, die verzorgd werden door de jongens van St. Cornelius. En deze jongens zijn, zoals iedere insider weet, zeer moeilijk materiaal voor een regis seur. De jongens leverden een voortreffelijke prestatie en wat de regisseur, Br. Manuel, met hen be reikte, is ronduit bewonderens waardig. Wij kunnen niet alle ten tonele gebrachte nummers apart bespreken; het zou te veel plaats eisen. Wij'willen dan ook volstaan met het noemen van de schets „De man die officieel dood was", de klucht „In de zilveren haas" en het optreden van de conferencier met „Antje en Jantje". En wij willen een uitzondering maken voor het nummer sneltekenen, dat enig was in zijn soort. Het werd zo origineel en zo plezierig gebracht, dat wij ervan overtuigd zijn, dat het op het beroepstoneel een uitstekend figuur zou slaan. De muzikale om lijsting van hét programma werd verzorgd door Br. Egbert aan het Hammondorgel en de heer v. d. Schaaf uif Castricum aan de piano. Bovendien was er rhvthmische be geleiding. Een gordijn gaat op Het initiatief van de Stichting om da inwoners van Heiloo uit te nodigen tot deze door de patiënten verzorgde uitvoering is naar onze mening een voortreffelijk initiatief. Het is, zoals Br. Manuel in zijn in leidend woord zei: De mensen, die buiten de Stichting staan, zien slechts het goedgebouwde front van het gebouw en zij vragen zich af, hoe dat, wat er achter dat front leeft, reilt en zeilt. Men is zo licht geneigd, de zieken, die in een psy chiatrische irrHchting zijn opgeno men, met andere ogen te zien dan zieken die b.v. in een tbc-sanato- rium moeten kuren. Er heerste veel wanbegrip omtrent de gesteldheid en de hoedanigheden der psychische patiënten. Om dit wanbegrip uit de wereld te helpen, om de buiten staander iets te laten zien van het leven en de tijdsbesteding der patiënten van de Stichting, was deze middag voor de Heilooërs ge. organiseerd. Deze patiënten zijn mensen zoals u en ik. Zij zijn ziek, zoals u en ik ziek kunnen zijn en zij kunn»n genezen althans zeer velen van hen zoals u en ik van onze ziekte genezen. En dan zijn zij evenwaardig aan welke herstelde ALKMAAR. Geboren: Marti- nus H. z. van B. H. Kaandorp en M. Duinmaijer; Louise z. van IJ. Nij- enhuis en A. L. Eschweiler; Wouter z. van R. Jacobs en J. Acquoi; Barbara A. d. van J. van der Veer en A. I. de Goede. Overleden: Pieter C. Wejjmer oud 36 jr.; Aaltje Zwart oud 80 jr; Pe- ternella J. Vermaat oud 74 jr Wed. van H. K. Koster; Roelof H. Grul oud 70 jr. Duitse kinderen in A. P. ANNA PAULOWNA Vrijdag avond bracht 'n grote bus de Duitse pleegkinderen naar de Pas torie van Anna Paulowna. De pleegouders zaten hier reeds te wachten en na getracteerd te zijn op chocolade en koekjes gin gen de kinderen blij met hun tij delijke ouders mee, om 'n heer lijke tijd tegemoet te gaan. Anna Paulowna is niet achtergebleven in 't stellen van 'n daad van naastenliefde. 25 Jaar geleden staken enige sportieve jongelui uit Heiloo de hoofden bij elkaar, om tot de op richting te komen van 'n ijsbaan, Men ging niet over één nacht ijs. De plannen werden in diverse vergaderingen terdege gewikt en gewogen, totdat zij langzamer hand tot vastere vormen uit groeiden. Met Jhr. H. van Foreest als voor zitter en de heren W. Bruul, P. Klopper, W. v. d. Vail, P. de Jager Jz„ P. A. Holtes en J. J. Mann als bestuursleden, waarvan de laatste 4 nog steeds in het bestuur zitting hebben, kwam de vereniging goed beslagen ten ijs. Sindsdien is de „IJsbaan Heiloo", ook wat het le denaantal betreft, steeds groeiende geweest. Momenteel telt zij niet minder dan 1900 leden. Natuurlijk waren er nog heel wat moeilijkheden te overwinnen, voor het eerste rondje gereden kon wor den. Het terrein, waar de baan werd aangelegd, was wel beschik baar gesteld door de familie van Foreest maar er moesten nog heel wat werkzaamheden aan worden verricht, waarmede een vrij groot bedrag gemoeid was. De pessimis ten waren zelfs van mening, dat de initiatiefnemers zich „op glad ijs waagden". Deze mensen begrepen niet, hoe het bestuur het in zijn hoofd kon halen, om te denken, dat er water kon blijven staan op de geestgrond van het Heilooërbos. Dat moest toch in de grond weg zakken Edoch, het wonder geschiedde. Met klepperende oren en rollende ogen, staarde de goegemeente van Heiloo naar het resultaat van het werk van de heer J. Mann, een blank meertje, dat zich spiegelend koesterde in het winterzonnetje, in de weldadige luwte van het om ringende geboomte. Als „het won der van Heiloo" is deze gebeurte nis geboekt in de annalen van dit dorp. Het water was er, maar de be doeling was natuurlijk, dat dit zou veranderen in ijs. In deze verwach ting werd het bestuur echter bit ter teleurgesteld. 1924 was een zachte winter. Sommige lieden denken wel eens dat een strenge winter, ook een goede winter betekent voor de schatkist van een ijsvereniging. Het moge paradoxaal klinken, maar het tegendeel is waar. aldus de secr. van de IJsclub, de heer M. A. Bosman. Volgens de statistieken van de vereniging, heeft de winter van '46 op '47 de meeste rijdagen opgeleverd. Het waren er toen niet minder dan 62. Deze winter heeft de vereniging echter dik geld ge kost. Het seizoen '47'48 was daarentegen een goed jaar. Nie mand dacht meer aan ijs, totdat plotseling in Februari, het weer veranderde en de liefhebbers een week lang van de ijspret konden genieten. Deze eigenaardige ver houding van de inkomsten, is te verklaren uit de onkosten, die het onderhouden van een ijsbaan met zich meebrengt. Bij een langdurige winter neemt de animo van het publiek af, maar de baan moet evengoed schoon worden gehouden. De tijd is voorbij, dat de baanve gers met een centje van de rijders genoegen namen. Het zijn nu gesa larieerde krachten die een normaal loon verdienen, dat 's avonds met 50 wordt verhoogd en 's Zondags wordt verdubbeld. Door de nieuwe verlichting, die vorig jaar werd aangebracht kan thans 3/4 deel van het 3.5 ha. grote terrein worden verlicht. Hoewel de vereniging er financi eel niet slecht voorstaat, laat de kas toch ook weer niet toe, dat de plan nen voor een nieuwe tent op het terrein verwezenlijkt kunnen wor den. Dit is ook de reden, dat het 25-jarig bestaan niet op uitbundige wijze gevierd kan worden. Toch heeft het bestuur gemeend deze dag niet onopgemerkt voorbij te mogen laten gaan. Op Zaterdag middag 26 November van 35 uur recipieert 't in de „Oude Herberg" te Heiloo, waar alle leden, alsmede deputaties van bevriende sportver enigingen, van harte welkom zijn. Tenslottte heeft het Bestuur ge meend, om ter gelegenheid van het zilveren jubileum, aan elk 10e nieuw lid, een gratis lidmaatschap voor het seizoen 1949—1950, te moeten aanbieden. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij U naar de advertentie, die een dezer dagen in dit blad voorkomt. Op de thuisreis BERGEN. Met Hr. Ms. pa trouillevaartuig „Ceram" dat op 19 November in den Helder wordt verwacht, zal repatriëren onze plaatsgenoot de Maj. verpleger N. H. F. Schumacher, Nesdiik 52, Huize Heflust. zieke dan ook. Zij hebben hun eigen persoonlijkheid, ook in de St. Willibrordus-Stichting. En dit wordt daar gewaardeerd. Deze patiënten zijn waarlijk niet tot niets in staat. Zij bewezen dat door hun loffelijk optreden in deze revue. Zij bewijzen dat in hun voet bal-, billard, dam- en wandelclubs, warin, zij naar buiten optreden en een zeer goed figuur slaan Zij be wijzen dat door hun prestaties die verband houden met de werkthe- rapie, die in Heiloo op vooruitstre vende wijze wordt toegepast In hun kleermakerij, hun bakkerij, hun weverij, hun schoenmakerij, hun mattenmakerij en in de Smyrna- afdeling, waar zij hun kunstzinnige tapijten knopen. Deze middag, deze revue, deed ons een kijkje nemen in een andere therapeutische me thode, in de ontspanningstherapie, die de laatste tijd zeer veel aan dacht heeft van de geneeskundige staf Heiloo moge dit initiatief nog meermalen herhalen. Wij zijn ervan overtuigd, dat allen die Zondag een bezoek brachten aan de uitste kend geoutilleerde toneelzaal van de Stichting, van harte genoten hebben. Aanstaande Woensdag avond om half acht zullen de pa tiënten hun revue nog eens voor het voetlicht brengen. Kaarten voor deze uitvoering zijn a.s. Dinsdag avond van 7 tot 9 uur aan de zaal verkrijgbaar. Wij kunnen eeni.eder aanraden deze voorstelling te gaan zien. ZESDE LUSTRUM R. K. BOUWVAK ARB E IDS- BOND „ST. JOSEPH" HEILOO. Vrijdag 18 Nov. zal het 30 jaar geleden zijn dat de R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" werd opgericht. De vereniging begon met 'n ledental van 12. In 1939 waren er 43 en momenteel telt de afd. Heiloo 100 leden. De huidige voorzitter, de heer P. J. Kraakman, was bij de oprichting reeds bestuurslid n.l. secretaris. Deze in de arbeiders beweging vergrijsde voorvechter kan met trots op de resultaten wijzen die reeds bereikt zijn. Wij bieden de voorzitter en de ver eniging onze beste wensen aan en hopen dat de R. K. bouwvakarbei ders zich allen, zonder uitzonde ring, onder het vaan van de R. K. bouwvakarbeiders zullen scharen. Zondag 20 November Jubeldag. Het 6e lustrum zal op Zondag 20 November gevierd worden. 's Morgens 8 uur wordt een H. Mis opgedragen tot intentie van de levende en overleden leden van de afdeling, met algemene H. Communie. Hierna vindt om 9.30 uur een gemeenschappelijk ontbijt plaats in het Bruno-gebouw. 's Namid dags van 1516.30 uur officiële receptie. Des avonds 20 uur zal aan de leden met hun dames een feestavond worden aangeboden. V.V.V. „Heiloo Vooruit" Ledenvergadering HEILOO Op Woensdag 16 No vember des avonds 20 uur zal de V.V.V. in Café Admiraal (aan de Herenweg) haar jaarvergadering houden. Behalve de jaarverslagen van secretaris en penningmeester en de bestuursverkiezing, staat ook bespreking van het zomerprogram ma 1950 op het programma. Gezien de belangrijkheid der vergadering, verwacht het bestuur een massale opkomst- Het muurtje rond ,,'t Witte Kerkje" HEILOO Naar wij vernemen, zal 't muurtje rond „'t Witte kerk je" zeer binnenkort afgebouwd worden!! Lang gewacht, stil ge zwegen Kath. Vrouwenbeweging HEILOO Alle dames en meis jes boven de 18 jaar, die zich in teresseren voor gezinshulp-zorg worden uitgenodigd de lezing met lichtbeelden, welke op Woensdag 16 November des avonds 20 uur in het Bruino gebouw gegeven wordt; te komen bijwonen! Dames komt al len, opdat U tot het inzicht zult komen hoe nodig het is in onze pa rochie een „gezinshulpzorg" op te richten. Het wordt een mooie ern stige avond met 'n vrolijke noot, „De Tokkelaars" zullen er toe bij dragen deze avond te doen slagen. (Vergeet vooral niet 'n kopje mede te brengen.) Het bestuur. SCHAKEN EGMOND AAN ZEE. De uit slagen van de clubcompetitie lui den: Afd. I: A. HeereA. Holtes 10, G. a. d. BrinkeJ. Koopman 10, A. van EgmondJ. de Waal 01, H. FranseJ. van Don '/•-Vi, J. de WaalG. a. d. Brinke 1—0, A. HeereA. van Egmond 10, A. HoltesH. Franse 10, A. Holtes J. van Don, afgebr. Afd. II: C.BlokP. Mante 1—0 Afd. Ill: A. RoozingJ. Stikvoort '/iG. GrootH. de Vries 10, J, StikvoortW. de Graaff 10, J. StikvoortH. de. Vries 10. OPENBARE VERKOPING EGMOND AAN ZEE. Ten overstaan van notaris Knook uit Bergen had Woensdag in Café De Vergulde Valk de openbare verko ping plaats van le. een woon- en winkelhuis met erf aan de Noorder straat 33, groot 66 cA, verhuurd voor f 6.per week en 2e. een huis met erf en schuur aan de Bergstraat nr. 5, groot 1-33 A, ver huurd voor f 3.50 per week. Peceel 1 werd opgeboden tot f 1800 door de heer Bromberg uit Bergen en afgemijnd op f 1.000 door de heer J, Kager te Egmond aan Zee, die dus voor f 2800 eige naar werd. Perceel 2 werd opgeboden tot f 1400.door de heer Bromberg en niet afgemijnd, zodat hij voor dit bedrag eigenaar werd, AANBESTEDING EGMOND AAN ZEE. B. en W. hebben aanbesteed het schoon houden van het Raadhuis en de O. L. school in het jaar 1950. Het werk is gegund aan de laagste inschrij ver de heer J. P. Schipper te Alk maar voor f 1050.I Drogisten. Baldadigheid EGMOND-BINNEN In de afge lopen week kwam iemand op de gedachte, om 's nachts, ongeveer half één, eens te proberen hoe sterk de ruiten van ons V.V.V.-Bureau eigenlijk wel waren. De steen ging er werkelijk vlot door!! Voor de bewoners is dit natuur lijk minder prettig. De dader, had dan ook niet de moed hun reactie op zijn „moedige" daad af te wach ten en is zeer snel in het duister verdwenen. Deze manier van doen lijkt veel op 'n nogal laffe wraak neming. Een eventuele kwestie kan ook nog wel op een andere manier opgelost worden. Bovendien; „Wat gij niet wilt, dat U geschiedt, doe dat ook een ander niet!" St. Maarten ZUID-SCHERMER Vrijdag avond werden in de „aula" van de St- Michaëlschool de St. Maarten lampjes gekeurd door een jury, die optrad op verzoek van Buurtver. „Zuid-Schermer." Vele kinderen hadden ernstig werk gemaakt van de lichten. Sommige hadden met grote nauwgezetheid huisjes in elkaar geknutseld. Eén toonde zelfs een molen met draai bare wieken! Andere hielden het bij de ouderwetse uitgeholde bie ten waarvan eveneens fraaie exem plaren te bewonderen waren. Uitslag: 1 André van Diepen, 2 Tini Swart, 3 Riekje Oly, 4 Siem Kaandorp, 5 Gerda Pronk, 6 Truus Kaandorp. Thuisfront-nieuws TUITJENHORN De nachte gaaltjes, de twee meisjes die reeds 2'/i jaar op bruiloften en partijen zingen ten bate van onze jongens in Indië, hadden een uitnodiging aangenomen om te komen zingen op de Oogstdankdag van de afd. Haarlemmermeer van de L.T.B. Dit gebeuren vond plaats in de zaal van hotel „De Landbouw'' te Hoofd dorp. Zoals altijd gaven de meis jes gratis hun beste krachten, maar op het einde van de avond werd er voor onze jongens gecollecteerd. Het resultaat sloeg elk record, want de opbrengst was f 120.00. Het optreden van onze nachtegaal- gaaltjes, dat plaats vond onder lei ding van de heer C. Stoop, was inderdaad een succes. Dank zij de gulle L.T.B.-ers van de Haarlem mermeer zijn ze dit jaar de f 1100 gepasseerd. Al weer één veilig binnen TUITJENHORN Onze plaats genoot Jo Duin, die ruim 3 jaar in de Oost had vertoefd, kwam weer behouden thuis. Natuurlijk was het feest in 't dorp, en het fanfare bracht 's avonds in de stromende regen een serenade. Aanbesteding AKERSLOOT. Vrijdag 11 November 1949 had om 10 uur v.m. in het gemeentehuis de aan besteding plaats van de gemeente- woning aan de Koningsweg. Hier voor waren 8 inschrijvers, t.w. 1. N. Blokker f 11.100.—: 2. Gebr Tiebie f 10.797.—3. P. Pronk f 10.730.—; 4. Gebr. Krom f 10.724,5. fa. P. Kaandorp Heiloo f 10.650.—6. H. Kamp f 10.540.—7. G. Los f 10.400.— 8. Fa. Velzeboer en Zn. f 8.850. De begroting was f 10.668. Z.A.P.-leden opgelet! Met ingang van Dinsdag a.s. is de voetbaltraining niet meer op het Veld, doch in de gymnastikzaal. Laten de spelers dus op de juiste plaats komen en vooral in grote getale aanwezig zijn, want het is dringend noodzakelijk, dat er ge traind wordt. Moge we o-p U allen rekenen?! De tijden zijn; adspiran ten 7 uur; senioren en junioren 8 uur. De gevaren van electrisch handgereedschap Doordat het metalen omhulsel van electrische handboormachines onder spanning kwam te staan, hebben zich herhaaldelijk en ook in de laatste tijd verscheidene do delijke ongevallen voorgedaan Deze ongevallen kunnen evenwel op zeer eenvoudige wijze geheel worden voorkomen, wanneer men er maar voor zorgt het metaal van het omhulsel van de handboor- machine, slijp- of klinkmachine enz. door middel van een metalen draad deugdelijk met de aarde te verbinden. Soepel koperdraad kan men hiervoor het beste nemen, maar desnoods ook gewoon ijzer- draad. Indien de machine aldus is geaard, kan er bij een defect geen gevaarlijke spanning optreden en komt het apparaat tengevolge van het doorslaan van de smeltveilig- heid automatisch tot stilstand. Deze eenvoudige beveiliging kan onder vrijwel alle omstandighe den worden toegepast. Waar dit niet mogelijk mocht zijn, omdat b.v. ter plaatse geen goede aard- verbinding beschikbaar is, dient de Arbeidsinspectie (Electro-tech- nisch Adviseur, Nieuwe Uitleg 24, 's-Gravenhage) gaarne van advies. Conform de voorschriften moet electrisch handgereedschap aange sloten worden door middel van een buigzame toevoerleiding met extra ader voor het aarden van het desbetreffende toestel onder gebruikmaking van een stopcon tact met aardcontact. Daar deze aardverbindingen evenwel niet onvoorwaardelijk kunnen worden vertrouwd, blijft een zelf aange brachte, goed controleerbare ver binding van, zeer groot belang. Het begint met onzuiver bloed. Onmerkbaar. Maar als de eerste Rheumatische PÜnen zich demonstreren - komt 't al gauw van kwaad tot erger En al gauw is er nauwelijks red den meer aan. Tenzij ge de beroem de Kruschenkuur te baat neemt. Simpel als goeienavond trouwens, helemaal niet naar, zelfs niet voor mensen, die moeilijk innemen; en na korte tijd alleen maar een goede gewoonte: iedere morgen in Uw eer ste kopje thee' - of zo maar met schoon water - wat Kruschen-Saltz zoveel als er op een echte cent gaat. Dat is dan je reinste nieuwe energie voor Uw bloedzuiverende organen, die al gauw weer jeugdig krachtig op gang komen en al Uw spieren en gewrichten pijnigende onreinhe. den uitbannen en afvoeren langs na tuurlijke weg. Laat bij wijze van proef de wondere werking van Kruschen over U komen en verbaas Uzelf over Uw weerkerende ener gie, die veerkracht en dat bezielen de gevoel, dat U weer bergen zal doen verzetten. Kruschen is ver. krijgbaar bij alle Apothekers en WEERSVERWACHTING Medegedeeld door det K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Vannacht in het binnenland hier en daar weinig bewolking, overigens half tot zwaar bewolkt met plaatselijk nog enkele buien, voornamelijk in de kustgebieden. Matige en langs de Waddenkust tijdelijk nog krachtige of harde wind tussen west en noord. Onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd als Kape laan te Rotterdam (H. Elisabeth) de Weleerw. Heer J. M. Dijssel- bloem; te Amsterdam (O. L. Vr. Alt. Bijstand) de Weleerw. Heer B. P. M. Schoonebeek, die Kape laan was te 's-Gravenhage (H. Martha). Vervolgens tot Kapelaan te 's- C-ravenhage (H H. Engelbewaar ders) de Weleerw. Heer G. J. P. van der Bijl; te Badhoevedorp de Weleerw. Heer E. van Diepen, die Kapelaan was te Oosterblokker. Het Tweede Kamerlid Mej. Ag nes Nolte was de inleidster in de „sectie" „De vrouw in de maat schappij", op het KVP-congres. Als middelen, die kunnen leiden tot een betere voorbereiding van de meisjes op hun „gezinstaak", noem de zij de uitbreiding van de leer plicht tot zestien jaar, de steun aan de Mater Amabilis-scholen en het richten van het onderwijs b(j het V.G.L.O. Voor de zelfstandig werkende vrouw eiste zij een eigen plaats in de samenleving met recht op vrije beroepskeuze. In normale omstandigheden zag de inleidster geen taak voor de staat op het ter rein van de arbeidsverdeling. In de resolutie van deze sectie wordt de uitspraak van de Paus vastgelegd, dat de vrouw, „samen met de man moet werken aan het welzijn van de Civitas, de staat, waarin zij zijns gelijke is in waar digheid". De resolutie vraagt van de partij dat vrouwen in de bestu ren van kringen en afdelingsbe sturen zullen worden opgenomen en dat zij dat bevorderen, dat vrou wen in openbare bestuurscolleges zitting zullen hebben. Speciale aan dacht dient te worden gewijd aan onderwerpen, die de vrouw raken. BRAND IN LABORATORIUM TE GRONINGEN Zaterdagavond heeft een korte maar hevige brand gewoed in het Biologisch Botanisch Laborato rium te Groningen. Voorbijgangers zagen boven het torentje van het laboratorium grote rookkolom men en waarschuwden de brand weer, die met groot materiaal aanrukte. Het vuur concentreerde zich voornamelijk op het dak bo ven de collegezaal van het insti tuut. Vele studenten assisteerden bij het in veiligheid brengen van de vele kostbare instrumenten en boekwerken. Teneinde uitbreiding van de brand te voorkomen moest er veel worden gespoten. Hierdoor werd de waterschade groot. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De recherche stelt een onderzoek in. HARMONIE EN FANFARE CONCOURS Te Amsterdam heeft Zondag de R. K. Federatie van Harmonie en Fanfaregezelschappen haar jaar lijkse landelijke federatieve con cours gehouden. De uitslag luidt: 3e afd. fanfare; Willen is Kun nen, Ilpendam, 304 pt, le prijs; 2e afd. fanfare: Crecendo, Weere- Hoogwoud, 227 pt, 3e prijs; le afd. fanfare; St. Cecilia, Heiloo, 266 pt, 3e prijs; le afd. fanfare: Gods dienst en Kunstzin, Berkel, 234 pt, 3e prijs; le afd. harmonie: Concordia, Bergen op Zoom, 343 pt, le prijs; le afd. harmonie: St. Matthias, Warmond, 316 pt, le prijs; le afd. harmonie: Harmonie, Zaandam, 320 pt, le prijs; fanfare afd. uitmuntendheid; Bovenkerk- se Fanfare, 307 pt. le prijs; Har monie afd. uitmuntendheid: St. Gregorius, Kwintsheul, 232 pt, 3a prijs; ere afd. fanfare: St. Cecilia, Zwaag, 311 pt, le prijs; superieure afd. harmonie; St. Cecilia, Utrecht 252 pt, 3e prijs. Bevorderingen Rijkspolitie Bij beschikking van de Algemeen Inspecteur van Rijkspolitie is de Wachtmeester le kl. H. Bleijen- daal ter standplaats Oudorp met ingang van 1 Februari 1949 tot Opperwachtmeester en de Wacht meester H. J. Helder ter stand plaats Enkhuizen te rekenen in gaande 1 Maart 1949 tot Wacht meester le klasse bevorderd. Speciaal ten opzichte van de Op perwachtmeester Bleijendaal, die met deze bevordering een nauwge zette jarenlange plichtsvervulling alsnog beloond ziet, is hiermede 'n lang gekoesterde wens, zowel van de zijde zijner superieuren, als ui teraard van hem persoonlijk in ver vulling gegaan. Alg. vergadering N.V.B.H.S. In de Zaterdag gehouden jaar lijkse algemene vergadering van de Nederlandse vereniging tot bevor dering van het hardrijden op de schaats werd de aftredende voorzit ter, de heer W. H. Taconis (Amster dam) tot erelid benoemd. Als tijde lijke voorzitter werd gekozen de heer A. J. Jansen (Amsterdam). In het voorjaar 1950 zullen de nieuwe statuten en huishoudelijke reglementen moeten worden goed gekeurd en zal het gehele bestuur aftreden. Het jaarverslag was geenszins op timistisch in verband met de ijsloze winters. In 18 plaatsen zijn droog- trainingscursussen gehouden, terwijl op de ijsbanen te Den Haag en Am sterdam eveneens is getraind en ge oefend. In principe werd besloten ook dit jaar een groep rijders naar Noor wegen uit te zenden. Voor het jaar 1949/'50 is een pres tatie-wisselbeker beschikbaar ge- (Adv.) steld voor de beste rijder. Prof. Romm congres ver K.V.P.-fract kabinet-Dre« van dit kabi voor land er band hierm kabinet-Drec parlementair Samenwerk groepen is th ging prof. Ro: van mening, Drees onrech wanneer we gend beleid 2 De fractie- jammer, dat sneller verloo P.B.O. is nog liike werkeli, wees spr. er geen automaa men op te loss er wel de stim blemen te ovi Naar de me Romme kunne over het ontwi door de Twee vaard. Het on de wensen die steld. Het doe aan onze soci en het valt moeilijk, aldus vaarden, omd het realisme meenschap. Ook wordt recht gedaan spr. bracht in aan prof. mr. zijn gehele lei bezig is gewe voorzitter noe Grinten, de s Economische Z zenlijke auteuj wetsontwerp Toch zijn we ging prof. Ron Overheid en E slagen de opzei levende werke Maar ook wan vende werkelij] is er nog geen en toch revoli mingen van De P.B.O. is e bereiken van doeleinden. De del om ieder n neming de plaa daarin moet he moet mede gaa merg van de m dan is de same van de onderga worden verlost zo betoogde pre kunnen we de jongeren niet Over de beh ontwerp Materi zeide spr., dat i in overeenstem geen de Partij De ordebesture van beide obsei provincie, sdhrijv Vrouw van de B< bevordering' van muziek in Neder] leiding van het eeuwfeest van enkele prijsvrage: A. De „Lieve groot f 400. ren van een ordin of zonder Credo vierstemmig gem zonder oigelbegel De minimale voor sopraan, al cantus tenor 1, of cantus, tenor De compositie neming der kerke gebouwd worden teriaal, ontleend aanse mariale m ander mariaal vol B. De „Titus groot f 400. ren van een b motetten in nov< a) Voor 2 geli orgel; b) Voor 3 geb orgel; c) Voor 3 ongeir) orgel; d) Voor 3 ongel ijl pella; e) Voor 4 gelijke pella; f) Voor 4 geli)] orgel; g) Voor 4 ongel ijl pella; h) Voor gemengd kiezen bezettin vrij te kiezen De volgorde de hoeft niet te com volgorde der opge componist is vrij derlijk motet de uit de acht opg< bundel moet ze vatten. C. De „St. f 100.voor e die en tekst, Wanneer componis verschillende perse de dichter f 40. nist f 60.word Inzendingen m< schieden vóer 1 motto.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2