P.B.O.: middel tot bereiken van nog hogere doeleinden DWAAS EN WIJS IN EEN WERELDREIS LABOUR EN DE BEZUINIGINGEN Democratie dient zich te beveiligen tegen ontbindende krachten 1 Attlee schrapt 50 mil Hoen pond Maandag 14 November 1949 PAG. 3 in het ;dom Haarlem Vrouw in de iaatschappij" Prof. Romme bracht verslag uit Meer Kamerzetels door inschakeling van het Parlement bij buitenlandse politiek? Een Titus Brandsma- prijs Geweld in Britse pers geluwd Avondzitting K.V.P.-congres Prof. Gielen verklaarde de grondgedachte Allerlei uit andere landen Ons boeken-rubriekje Vorst der duivelen Echt gebeurd Hoe men in Oost-Duitsland carrière maakt EERSVER WACHTINC !gedeeld door det K.N.M.I. Bilt, geldig van Maandag tot Dinsdagavond. INIG VERANDERING IN TEMPERATUUR lacht in het binnenland a daar weinig bewolking, ns half tot zwaar bewolkt aatselijk nog enkele buien, melijk in de kustgebieden, en langs de Waddenkust t nog krachtige of harde issen west en noord. Onge- lezelfde temperatuur als g- Exc. de Bisschop van m heeft benoemd als Kape- Rotterdam (H. Elisabeth) Leerw. Heer J. M. Diissel- te Amsterdam (O. L. Vr. jstand) de Weleerw. Heer Schoonebeek, die Kape- i-as te 's-Gravenhage (H. i). olgens tot Kapelaan te 's- ihage (H H. Engelbewaar- le Weleerw. Heer G. J. P. r Bijl; te Badhoevedorp de w. Heer E. van Diepen, die an was te Oosterblokker. ["weede Kamerlid Mej. Ag- te was de inleidster in de „De vrouw in de maat- op het KVP-congres. liddelen, die kunnen leiden betere voorbereiding van de op hun „gezinstaak", noem- le uitbreiding van de leer- ;ot zestien jaar, de steun Mater Amabilis-scholen en iten van het onderwijs bij r.L.O. Voor de zelfstandig le vrouw eiste zij een eigen a de samenleving met recht beroepskeuze. In normale ligheden zag de inleidster ik voor de staat op het ter- i de arbeidsverdeling. resolutie van deze sectie e uitspraak van de Paus gd, dat de vrouw, „samen man moet werken aan het van de Civitas, de staat, zij zijns gelijke is in waar- De resolutie vraagt van j dat vrouwen in de bestu- t kringen en afdelingsbe- uillen worden opgenomen ij dat bevorderen, dat vrou- openbare bestuurscolleges uilen hebben. Speciale aan- ient te worden gewijd aan rpen, die de vrouw raken. IN LABORATORIUM TE GRONINGEN dagavond heeft een korte ;vige brand gewoed in het ;ch Botanisch Laborato- Groningen. Voorbijgangers >oven het torentje van het irium grote rookkolom- waarschuwden de brand- lie met groot materiaal ;e. Het vuur concentreerde op het dak bo- collegezaal van het insti- ele studenten assisteerden in veiligheid brengen van kostbare instrumenten en rken. Teneinde uitbreiding brand te voorkomen moest worden gespoten. Hierdoor i waterschade groot. Over aak van de brand tast men het duister. De recherche onderzoek in. /IONIE EN FANFARE CONCOURS nsterdam heeft Zondag de ederatie van Harmonie en gezelschappen haar jaar- andelij ke federatieve con- ehouden. De uitslag luidt: 1. fanfare: Willen is Kun- aendam, 304 pt, le prijs; fanfare: Crecendo, Weere- ud, 227 pt, 3e prijs; le afd. St. Cecilia, Heiloo, 266 pt, le afd. fanfare: Gods- ;n Kunstzin, Berkel, 234 prijs; le afd. harmonie: ia, Bergen op Zoom, 343 rijs; le afd. harmonie: St. Warmond, 316 pt, le afd. harmonie: Harmonie, 320 pt, le prijs; fanfare muntendheid; Bovenkerk- 307 pt. le prijs; Har- afd. uitmuntendheid: St. as, Kwintsheul, 232 pt, 3e e afd. fanfare: St. Cecilia, pt, le prijs; superieure monie: St. Cecilia, Utrecht ;e prijs. -deringen Rijkspolitie mikking van de Algemeen ir van Rijkspolitie is de iester le kl. H. Bleijen- standplaats Oudorp met -an 1 Februari 1949 tot chtmeester en de Wacht- H. J. Helder ter stand- nkhuizen te rekenen in- Maart 1949 tot Wacht- le klasse bevorderd. il ten opzichte van de Op- meester Bleijendaal, die bevordering een nauwge- enlange plichtsvervulling iloond ziet, is hiermede 'n oesterde wens, zowel van zijner superieuren, als ui- an hem persoonlijk in ver egaan. ergadering N.V.B.H.S. Saterdag gehouden jaar- emene vergadering van de ise vereniging tot bevor- in het hardrijden op de -erd de aftredende voorzit- er W. H. Taconis (Amster- erelid benoemd. Als tijde- zitter werd gekozen de I. Jansen (Amsterdam), voorjaar 1950 zullen de .atuten en huishoudelijke en moeten worden goed- ;n zal het gehele bestuur rverslag was geenszins op- in verband met de ijsloze n 18 plaatsen zijn droog- ursussen gehouden, terwijl anen te Den Haag en Am- veneens is getraind en ge- ipe werd besloten ook dit groep rijders naar Noor- te zenden. t jaar 1949/'50 is een pres- ilbeker beschikbaar ge le beste rijder. (Van onze redacteur) Prof. Romme heeft Zondag op de slotzitting van het K.V.P.- congres verslag gedaan van het parlementaire werk van de K.V.P.-fraetie in de afgelopen periode. Sprekende over het kabinet-Drees, wees prof. Romme er op, dat sinds het optreden van dit kabinet de omvang en diepte van de problemen, waar voor land en volk zich gesteld zien, zijn toegenomen, In ver band hiermede betreurde de fractievoorzitter het, dat het kabinet-Drees, hoewel op brede basis gevestigd, een extra parlementair karakter draagt. Samenwerking van alle volks groepen is thans noodzakelijk, zo ging prof. Romme verder. Spr. is van mening, dat we het kabinet- Drees onrecht zouden aandoen wanneer we het een samenhan gend beleid zouden ontzeggen. De fractie-voorzitter acht het jammer, dat de P.B.O. niet een sneller verloop heeft gehad. De P.B.O. is nog geen maatschappe lijke werkelijkheid. Met klem wees spr. er op, dat de P.B.O. geen automaat is om de proble men op te lossen, doch men vindt er wel de stimulans in om de pro blemen te overwinnen. Naar de mening van professor Romme kunnen we tevreden zijn over het ontwerp-P.B.O. zoals het door de Tweede Kamer is aan vaard. Het ontwerp voldoet aan de wensen die de Partij heeft ge steld. Het doet recht wedervaren aan onze sociologische inzichten en het valt ook anderen niet moeilijk, aldus spr., deze te aan vaarden, omdat ze voldoen aan het realisme van mens en ge meenschap. Ook wordt er door dit ontwerp recht gedaan aan de historie en spr. bracht in dit verband hulde aan prof. mr. J. A. Veraart, die zijn gehele leven met de P.B.O. bezig is geweest en de fractie voorzitter noemde mr. van der Grinten, de staatssecretaris van Economische Zaken, de meest we zenlijke auteur van het huidige wetsontwerp P.B.O. Nog niet voldaan Toch zijn we eerst voldaan, zo ging prof. Romme verder, indien Overheid en Bedrijfsleven er in slagen de opzet van de P.B.O. tot levende werkelijkheid te maken. Maar ook wanneer de P.B.O. le vende werkelijkheid zou zijn, dan is er nog geen einde aan de legale en toch revolutionnaire hervor mingen van onze maatschappij. De P.B.O. is een middel voor het bereiken van nog hoger liggende doeleinden. De P.B.O. is het mid del om ieder mens in de onder neming de plaats te geven, die hij daarin moet hebben. De arbeider moet mede gaan behoren tot het merg van de maatschappij. Alleen dan is de samenleving te redden van de ondergang. De massa moet worden verlost van de bezitsnood, zo betoogde prof. Romme. Hierbij kunnen we de stuwing van de jongeren niet missen. Over de behandeling van het ontwerp Materiële Oorlogsschade zeide spr., dat wat bereikt is niet in overeenstemming is met het geen de Partij wenste, nl. inte- De ordebesturen der Carmelieten van beide observanties der Ned. provincie, schrijven ter ere van O.L. Vrouw van de Berg Oarmel, en ter bevordering van de bloed der Kerk muziek in NedeTland, en naar aan leiding van het te vieren zevende eeuwfeest van het H. Scapulier, enkele prijsvragen uit: o.m.: A_ De „Lieve Vrouwe prijs", groot f 400.voor het compone ren van een ordinarium Missae, met of zonder Credo, voor tenminste vierstemmig gemengd koor met of zonder orgelbegeleiding. De minimale bezetting mag zijn voor sopraan, alt, tenor en bas; of cantos tenor 1, tenor 2, en bassus; of cantus, tenor, baryton bassus. De compositie moet met in acht neming der kerkelijke voorschriften gebouwd worden op tematisch ma teriaal, ontleend aan enige gregori aanse mariale melodie, of van een ander mariaal volkslied. B. De „Titus Brandsma prijs", groot f 400.voor het compone ren van een bundel van 8 Maria motetten in nawolge de bezettingen a) Voor 2 gelijke stemmen met orgel; b) Voor 3 gelijke stemmen met orgel; c) Voor 3 ongelijke stemmen met orgel; d) Voor 3 ongelijke stemmen a ca- pella; e) Voor 4 gelijke stemmen a ea- pella; f) Voor 4 gelijke stemmen met orgel; g) Voor 4 ongelijke stemmen a ca- pella; h) Voor gemengd koor in vrij te kiezen bezetting, met of zonder vrij te kiezen begeleiding. De volgorde der bezettingen be hoeft niet te corresponderen met de volgorde der opgegeven teksten. De componist is vrij voor ieder afzon derlijk motet dc bezetting te kiezen uit de acht opgegevene; de gehele bundel moet ze echter alle acht be vatten. C. De „St. Jozefprijs," groot f 100.voor een volkslied, melo die en tekst, zonder begeleiding. Wanneer componist en dichter twee verschillende personen zijn, zal aan de dichter f 40.aan de compo nist f 60.worden uitbetaald. Inzendingen moeten in duplo ge schieden vóer 1 April 1950, onder motto. grale vergoeding. Met hetgeen echter wel bereikt is, heeft de fractie gedaan wat zij kon. Meer Kamerzetels? T.a.v. de buitenlandse politiek wees prof. Romme er op, dat juist dezer dagen de regering medege deeld heeft, dat zij van plan is het Parlement hierbij in te scha kelen. Dit stelt de fractie voor een probleem en ook de Partij zal hebben te overwegen of het niet goed zou zijn het aantal Kamer zetels uit te breiden. Het is niet gewenst, dat veel Kamerleden straks dikwijls in het buitenland moeten vertoeven. Erkennende de moeilijkheden bij het geven van kinderbijslag aan kleine zelfstandigen betoogde prof. Romme, dat ook deze groep recht op levensruimte heeft en dat A. MEYER SCHWENCKE ONTSNAPT A. Meyer Schwencke, voormalig directeur van de Verenigde Pers- bureaux, is Donderdag ontsnapt uit* de Psychiatrische Inrichting te Fra- neker, waar hij gedetineerd was. Hij zou die dag naar de cellenbarak ken te Scheveningen overgebracht worden, omdat hij binnenkort voor de perszuivering zou moeten ver schijnen. Nasporingen hebben tot nu toe geen resultaten gehad. Postbode lag dood op de weg Een motorrijder heeft op de Groenloseweg, even buiten het dorp Eibergen, de 59-jarige postbode H. J. Biezenbeek dood langs de weg ge vonden. De man, die vlak bij de plek, waar hij werd gevonden, woonachtig is, had ernstige hoofd wonden. Vermoed wordt, dat de man door een auto is aangereden. De politie heeft de zaak in onder zoek. de levensadem van kleine zelf standigen niet mag worden afge sneden. Herinnerende aan 't geven van gedeeltelijk rechtsherstel aan de kloosterlingen-onderwijzers t.a.v. hnn salarissen wees prof. Romme er op, dat er één liberaal was, die tegen deze wet stemde, nl. burge meester Ritmeester van Den Hel der. De heer Ritmeester wilde algehele vergoeding aan de kloos terlingen geven. „Het zij hier met ere gemeld", aldns prof. Romme, op welke woorden het congres applaudiseerde. Hierna ging prof. Romme tot de Indonesische kwestie over, waar voor wij verwijzen naar een an dere plaats in dit blad. Aan het slot van zijn rede riep prof. Romme de bezoekers van het congres op, zich nog meer te geven voor de publieke zaak. „Doet u ook eens iets meer voor ons, iets meer dan strikt nood zakelijk is, vooral datgene, waar in wij allen verbonden zijn, nl. het gebed tot Hem, tot Wiens ere al ons werk is toegewijd". ER WAS NOC WEL IETS Onlangs heeft de burge meester van Vught zich met een circulaire tot zijn gemeentenaren gericht, daarin wijzend op het ge vaar van achtergebleven oorlogstuig. Politie-ambte- naren zijn dezer dagen lcmgs de woningen ge gaan met de vraag: of er soms nog iets was? Tot nu toe is een vijfde deel der gemeente gecon troleerd. Dank zij de me dewerking der burgerij heeft men op een reus achtige buit beslag kun nen leggen, als: granaten, stenguns, mitrailleurban den, patronen, slagpijpjes, hulzen enz. Bij een in woonster werd een anti- tankgranaat gebruikt als beddekruikje. Het „kruikje" werd 's avonds op de kachel nog eens verwarmd. Door duisternis misleid Zaterdagavond geraakte door de duisternis misleid, de 51-jarige N. IJzendoorn uit de Hugo de Groot straat aan de Linker Rottekade in de Rotte en verdronk. (Van onze correspondent* LONDEN, November. „Wij zijn er. De conservatieven zullen de verkiezingen winnen met een daverende meerderheid". Dat was de stemming op het Conservatieve Hoofdkwartier in Londen na „bezuinigingsweek". Attlee had zijn koude verklaring over de regeringsplannen afgelegd. Een kleine 50 millioen pond zullen bezuinigd worden op de sociale diensten. Enkele subsidies verdwijnen. Men zal voortaan een shilling betalen voor medicijnen, die men sinds 5 Juli 1948 gratis kreeg. Het is niet genoeg schreeuwde de conservatieve oppositie in het Lagerhuis. En onder de indruk van de verontwaardiging en de teleurstelling had Morrison op het laatste ogenblik verklaard, dat de maatregelen, die Attlee had aan gekondigd en die Cripps had uit gelegd, slechts een begin waren. Op het einde van de week, toen de storm langzamerhand bedaar de, hadden de conservatieven het gevoel, dat zij de verkiezingen reeds hadden gewonnen. Is dat zo? Alle economische deskundigen zijn het er over eens, dat Attlee het hart van het Britse probleem niet heeft geraakt. Zijn bezuini gingen beginnen eerst tegen het midden van het volgend jaar te Grote scharen congresgangers begaven zich Zaterdagavond in een druilende regen door Utrechts straten voor de tweede maal naar de grote zaal van Tivoli, waar prof. dr. jos. Gielen de grondgedachte van het congres uiteenzette en aan welke avond een „gezellig karakter" werd gegeven door de medewerking van een aantal radio-artisten. Prof. dr. Jos. Gielen, vice-voor- zitter van de partij, sprak in de avondzitting over de grondge dachte van het congres, 't thema „Mens en Maatschappij". De in leider begon zijn referaat met de vraag te stellen: „Wat denkt u van de moderne mens?" De be antwoording daarvan is van grote Op 10 November heeft de conservatieve president van Columbia. Mariano Ospina Perez, de staat van beleg afgekondigd en een strenge censuur ingesteld. Hij nam deze maatregel nadat tijdens bloedige politieke onlusten ongeveer duizend slachtoffers ge vallen waren. Volgens de laatste berichten is de toestand in het land weer rustig. Militaire patrouilles trokken door de straten van Bogota, de hoofdstad van Columbia. waarde, omdat het een richtlijn is voor het geven van de juiste inhoud aan ons politieke streven. Ook de mens van de negentiende eeuw was in zijn tijd een modern mens. Hij verwierf zich een reeks van politieke vrijheden en was daarmede tevreden. Hij over schatte de wet en onderschatte anderzijds de mens. Op het einde van dezelfde eeuw trad een andere groep op de voorgrond, de ontwa kende arbeidersklasse, die vocht voor een beter bestaan en een sociale zekerheid. Het was deze maatschappelijke groep, die een zorg werd voor de Overheid. „Wat leert ons deze tijd?", al dus prof. Gielen. En dan was zijn antwoord, dat de huidige situatie, waarin de burger zich verhoudt tot de Overheid, de vraag doet rijzen of de Overheid voldoende rekening heeft gehouden met de mens. Wij zijn moderne slaven geworden, onderworpen aan de techniek en de mechanisering. Hoeden wij ons voor een al te stroeve en strakke verhouding van Overheid en burger. Er is sprake van een z.g. „bevoegd- heidsimperialisme", vooral in de ambtelijke kringen, maar ook in de onderneming. Dat staat de natuurlijke ontwikkeling van de persoonlijkheid, die de mens toch is, in onze dagen, in de weg. De ambtenaar prof. Gielen deed daarmede niets af van het respect voor deze stand zal zich heb ben te bezinnen op de betekenis van het „dienen" in de samenle ving. Ook en vooral zijn scholing als mens, mag niet achterwege blijven. Spr. wees in dit kader van zijn betoog op een publicatie, die onlangs was uitgekomen onder de titel „Ambtelijke vorming als noodzaak". Democratie in gedrang De moderne mens, met zijn vrij heid, leeft en werkt in een ener zijds politieke en sociale demo cratie, anderzijds is hij gevangen in de ban van bureaucratie. De democratie van onze dagen moet zichzelf in bescherming ne men tegen de dreiging van collec tivisme en dictatuur. Dat een wrede wereldoorlog de democra tie moest redden, was in wezen tegenstrijdig. „De onzekerheden van nu mogen nimmer de demo cratie ondermijnen; de eerste ver eiste van alle opvoeding is de be leving daarvan en dat geldt in een hoge mate voor de democratie", aldus prof. Gielen. Deze beleving is uiteindelijk belangrijker dan het bereiken van een groot aan tal stemmen bij verkiezingen. (Vervolg op pag. 5) werken. „Dan is het te»laat", zegt de „Economist". De dollarvoor- raad zal uitgeput zijn. Wat men had verwacht van conservatieve zijde was een grootscheepse aan val op de kostbare sociale dien sten, maatregelen om de Engelse arbeider langere uren te doen maken en om zo doende de kosten van het Engelse product te ver lagen. De socialisten, die begrijpen dat er iets gedaan moet worden, stel den voor te bezuinigen op de ver dediging. Zij wilden de fabrikan ten laten dwingen goederen te fa briceren, die in Amerika verkocht konden worden. Zij vroegen de regering maatregelen tegen de heren, die grote gemakkelijke winsten maken in het stcrling- gebied en in dc landen met zachte valuta, maar die zich niet inspan nen om hun goederen kwijt te raken in dollargebieden. Het geweld in de Britse pers en in de politieke en handelskringen is voor het ogenblik wat geluwd. Het is te vroeg om vast te stellen, of de regering zozeer ongelijk had als men ons wenst te doen gelo ven. Het lijkt er op, dat zij wat weinig heeft gedaan. De lijn in regeringskringen is nu te beweren, dat het alleen de pers was, die ge dreigd heeft met grote bezuinigin gen. Maar Morrison, werkelijk geen kleine jongen, sprak over de harde maatregelen, die zouden komen. De Minister van Handel Wilson zei zelfs iets over „Enge- lands laatste kans". En de bladen, die het hardst om bezuiniging heb ben geroepen, zijn kranten als de „Manchester Guardian", die altijd critisch tegenover de regering heeft gestaan, maar die zich steeds heeft laten leiden door het belang van de natie zonder de verdien sten van Labour voorbij te zien. Niet te onderschatten kleinigheden. Maar heeft de regering zo'n slechte beurt gemaakt, dat de toe komstige kiezer alle vertrouwen kwijt is? Vele mensen, die voor de oprichting van de Nationale Gezondheidsdienst hun medicijnen voor niets kregen, omdat zij ver zekerd waren, mopperen nu. Vele duizenden huisvrouwen hebben na de devaluatie de prijzen snel zien stijgen en alles wat zij van de regering hebben gehoord zijn ver zoeken aan de arbeiders niet om loonsverhoging te vragen. Zij we ten nu, dat zij binnenkort meer voor vis en vele andere dingen gaan betalen. De kinderen betalen meer voor de maaltijden op school. Dit zijn kleinigheden, maar in Engeland mag men deze kleinig heden niet onderschatten. Het is niet, dat deze mannen en vrouwen nu conservatief gaan stemmen. De meesten, die vroeger voor Attlee stemden, zullen nu thuisblijven op de dag der verkiezingen. Een regering, die millioenen uit geeft aan voorlichtingsdiensten, heeft reden om zich verwijten te doen als de kiezer bijna alleen op grond van zulke lichtzinnige over wegingen bepaalt of hij zal stem men. Maar zo is de toestand nu de partijen voortdurend meer met be loften propaganda maken dan door een beroep op beginselen. Venijnige debatten. In de debatten over de bezuini- Groot alarm Een winkelier in een Noord-Duitse stad betrapte drie dieven op heterdaad. Hij hield ze in bedwang met een speelgoedpistool en dwong ze in spreekkoor om de politie te roepen. Die hoorde hun geschreeuw en nam de heren Geruisloos alarm Onlangs is te Wenen en zakkenroller gearresteerd, die er zijn werk van maakte trampassagiers van hun porte feuilles te beroven. Alle slachtoffers hadden de politie verteld dat zij, vlak voor zij hun eigendom misten, een verschrikkelijke knoflooklucht hadden waargenomen. Een speciale politie-snuffelploeg ging op stap en betrapte de dief op heterdaad. Deze vertelde dat hij altijd knoflook at, omdat zijn toekomstige slachtoffers hem dan uit wal ging de rug toekeerden. Dat maakte het werk gemak kelijk. Naar maar waar Het akelige bericht komt uit New York, waar de z.g. Montreal-race voor vrouwelijke wielrenners wordt gehou den. De dames komen uit Engeland, Zwitserland, Frank rijk, België en Italië. Raar maar waar En het mooiste bericht leverde Ottawa, waar mevrouw Browne vergenoegd in haar gloednieuwe wagen reed. Toen zij plotseling iets voor haar voeten hoorde rinkelen, sprong ze verschrikt uit de auto. Voor de wielen lag een grote ronde metalen schijf, die ze met inspanning van al haar krachten in de wagen sjorde. Thuisgekomen riep ze haar man. „Kijk eens Fred, ik moest wel sjouwen, maar ik was verschrikkelijk bang dat ik de wagen zou vernielen". „Ik zou die riooldeksel maar naar Publieke Werken terugbrengen", antwoordde Fred. De puntjes op de i Men zegt dat koningin Victoria de naam „Fiji" erg aardig vond, omdat er op een rijtje drie letters met een punt er boven in voorkomen. Maar hoe gelukkig zou ze zijn geweest als ze geweten had, dat in Australië een meer de naam „Bijijie" draagt en dat een Mexicaanse plaats „„Ajijie" heet? Vorige week werd een brief gepubliceerd, die een jongetje van tien jaar, dat in New York woont, aan de U.N.O. gestuurd heeft: „Ik heb een hond. Het is een Duitse herder en hij heet Butchie. Iedereen bij ons thuis is blij als Butchie er is. Hij is er erg goed in het herstellen van de vrede als mijn vriendjes ruzie maken. Ik zou Butchie mee willen brengen naar de Veiligheidsraad. Als ze daar dan ruzie maken, begint Butchie te blaffen, om hun aan het verstand te brengen dat zij zich kalm moeten houden. Ik denk dat iedereen dan veel beter met elkaar zou op kunnen schieten". We vragen ons af wat een Duitse herder tegen een dolle stier kan uitrichten. Een bekend Engels uitgever beleefde enkele dagen ge leden de sensatie van zijn leven, toen een niet minder bekende schrijfster, France Dale, hem haar jongste boek aanbood met de mededeling: „Ik wil er geen honorarium voor hebben, alleen maar tikloon". Ze vertelde dat de inhoud van het boek haar was gedicteerd door de priester Amartus, die al negen millioen jaren dood is en leefde op het mysterieuze rijk Atlantis, dat lang geleden in de ocaan is verdwenen. Het boek is een verzameling van gedachten over de moderne moraal. Miss Dale zegt, dat ze er zelf niets van begrijpt. De kleine Axel Detter uit Londen heeft op zesjarige leeftijd een boek geschreven over de avonturen van twee speelgoedaapjes. De toneelschrijver Clifford Bax staat er voor in, dat Axel het verhaal zelf heeft geschreven. „Bo vendien", zegt Bax, „heeft de jongen het eerst in het Frans gemaakt en daarna in het Engels vertaald". Mevrouw Antoinet, deskundige voor Thibetaanse zaken aan het American museum of natural history te New York, heeft een brief ontvangen van de Dalai Lama van Thibet. Het schrijven heeft de oppervlakte van een tafellaken. De 15-jarige Dalai Lama dankt mevrouw Gordon voor de toezending van haar boek over Thibetaanse godsdienst en vraagt haar nog eens te schrijven, maar dan in het Thibetaans. Wie kan mevrouw Gordon helpen? De Russische gedelegeerde Amazasp Aroetioenian heeft in de Verenigde Naties gezegd, dat de Westelijke mogend heden hem aan de duivel doen denken. „Zij vluchten voor elk Sovjet-voorstel als de duivel in de kerk voor wierook", zei hij. Worden de duivels in de Verenigde Naties dus door Beëlzabub uitgedreven? In het Engelse plaatsje Quorn ging het er op een on langs gehouden kaartavondie beslist eerlijk aan toe. Men speelde solo, een soort whist. H. Northage had gegeven. Ellis Baum nam zijn kaarten op, annonceerde groot slem en legde alle schoppen op tafel. De monden der anderen vielen open. C. Pepper had name lijk alle harten, J. Gaunt alle klaveren en H. Northage dientengevolge alle ruiten. Een mathematicus heeft uitgemaakt, dat een dergelijk geval eens op de zoveel honderd millioen voorkomt. PLAATJE IN DE MIST en zeer terecht, luisteraars, geeft de scheidsrechter een vrije schop. Onze middenvoor stond duidelijk zicht baar buitenspel". gingen hebben Cripps en Attlee hun tegenstanders vaak uit de hoek gelokt. „Waarop zouden jul lie bezuinigen?" was het refrein van iedere redevoering der socia listen. De bedoeling was duidelijk. Eden en Churchill duidden aan. dat zij een scherpe campagne gaan voeren tegen de regering, omdat zij de toestand niet aan kan. Deze debatten waren zo venijnig, omdat beide partijen spraken voor het grote publiek. En de conservatie ven bleven lang het antwoord schuldig. Zij durfden niet zeggen waarop zij bezuinigen wilden. De voedselsubsidies, zei een van hen en meteen gaf hij de socialisten een machtig wapen in de hand. „Zie je wel wat er gebeurt als Churchill terugkomt", zeggen de Labourmensen nu. „De voedsel subsidies worden onmogelijk afge schaft." En deze week gaan de socialistische propagandisten rond met de vraag: „Wil je nu werke lijk de conservatieven terug heb ben? Op de millioenen, die zich de jaren tussen 1930 en de oorlog herinneren, maakt deze vraag een grote indruk. De tijd werkt voor Churchill. Daarom is het moeilijk redenen te vinden voor het grote optimis me bij de conservatieven. Zij heb ben zeker de steun van de zaken man. Zij hebben zeker de steun van het leger der teleurgestelden. Is dit voldoende? Een partijdig waarnemer kan hierop geen ant woord geven. Hij kan alleen zeg gen, dat de tijd voor Churchill en zijn partij werkt. Het is moeilijk te begrijpen hoe de socialisten hun wankele economie weg willen rukken van het hellende vlak. Zij geven toe, dat hun bezuinigingen eerst het volgend jaar resultaten zullen hebben. Dit betekent, dat de kostbare tijd, dat zij bij de twij felaars weer hun prestige konden •opbouwen, verloren gaat. Of is het waar wat Morrison zegt, dat de regering nog andere pijlen op haar boog heeft? Eerst zien, zeggen de toeschouwers, die uit ervaring wijs zijn geworden. Post voor >.Johan van Ofdenbarnevelt" Post, bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen, aan boord van het troepenschip „Johan van Oldenbarnevelt", welke in de tussenhavens zal worden uitgereikt moet uiterlijk op 21 Nov. a.s. in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens, dient het adres te bevatten: aan boord van het troepenschip „Johan van Oldenbarnevelt" op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag dus niet worden gemeld. Berlijn, (K.N.P.) De 24-jarige „kameraad" Netzold, voorheen lid van de Hitlerjeugd en thans „volksonderwijzer te Schkeuditz, heeft van de Sovjet Academie voor Wetenschappen te Moskou de ti tel „Doctor honoris causa" ont vangen. Niettegenstaande hij al leen maar de lagere school heeft doorlopen en een „spoedcursus" heeft gevolgd voor „Volksonder wijzer", werd hij een waardig lid bevonden van de Duitse „intel lectuele en progressieve kringen". Netzold, die de gehele oorlog in dë Hitlerjeugd, de Arbeidsdienst en de laatste paar weken voor de ineenstorting van Duitsland nog m het leger heeft gediend, slaag de er na de oorlog niet in een be trekking te vinden. In 1946 liet hij zich daarom inschrijven als lid van de S.E.D., de Vrije Duitse Jeugd, en van de vereniging ter bestudering van de Sovjet-cultuur en nam hij tevens deel aan de spoedcursus v. volksonderwijzer. Toen hij zijn examen moest af leggen, toonde hij enige kennis te bezitten van de moderne Sovjet- Russische litteratuur. De voorzit ter" van de examencommissie ap precieerde dit zozeer, dat hij hem aanspoorde om een artikel over de Sovjet-Russische literatuur te schrijven en op te zenden aan het Sovjet-Russische militaire be stuur. Het artikel werd geschreven en opgezonden aan het regionaal bu reau van de SMA te Hallee de hoofdstad van het land Saksen- Anhalt. De SMA stelde Netzold er van in kennis, dat zij het artikel zo buitengewoon op prijs stelde, dat zij het op zou zenden aan de Academie voor Wetenschappen te Moskou. Bovendien zou zij in een begeleidend schrijven er op wij zen, dat de schrijver van het ari- kel een „verdienstelijke jonge ka meraad was, deel uitmaakte van de progressieve intellectuele krin gen in Duitsland, bovendien een actief werker was in de Vereni ging ter Bestudering van de Sov jet-cultuur, in de Vrije Duitse Jeugd, in de S.E.D., en dat hij tij dens zijn examen voor volkson derwijzer blijk had gegeven eer buitengewone kennis te bezittel van de Sovjet-literatuur". Dit geschiedde ongeveer een jaar geleden. Enige dagen gele den werd kameraad Netzold on verwachts opgeroepen om te ver schijnen bij het regionale bureau te Halle. Temidden van een groo< getal genodigden deelde een Rus sische officier, belast met de cul turele aangelegenheden in Oost Duitsland hem mede, dat de Sov jet-Academie voor Wetenschap pen te Moskou zijn artikel ove- het belang en de bloei van de mo derne litteratuur in Rusland zr goed had bevonden, dat zi) beslo ten had er toe over te gaan hem het ere-doctoraat te verlenen. Na dat de Russische officier aan de jonge „onderwijzer" de doctorsbul had overhandigd, trad de hoofd inspecteur van het Saksische mi nisterie van Onderwijs naar vo ren en kondigde aan, dat het mi nisterie had besloten „kameraad" Dr Netzold te benoemen tot direc teur van de middelbare school van Schkeuditz.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3