Bestuur haalt een ruim voldoende voor gevoerd beleid terreinen Verhouding van de burger in de gemeente Vadertje Tijd had haast e Leaque Wijkgedachte in discussie Volksgezondheid en Overheid IJssport wordt gereorganiseerd Alkm. Boys met jonge krachten dwong O.V.V.O. gelijk spel af Maandag T4 November 1949 PAG. Secties van K.V.P.-congres Sociale zekerheid Bondsraadsvergadering K.A.B. Belangrijke rede van de voorzitter Landelijke regeling op komst Gymnastiek-club kampioenschappen I 5 9 I VZV 3 4 3 4 8 ZAP 5 4 3 6 6 I BKC 4 5 2 4 4 G.zwart 3 4 1 leeft Winkel 3 een Z.A.P. 4, de „naaste" s al vier verliespunten N. N'dorp 3 6 4 Call.oog 2 6 4 Petten 3 5 2 Helder 7 1 0 6 12 6 7 5 6 5 5 4 4 er belooft de strijd in en. Wel staat Helder 6 maar de concurrentie ogels 4, Wiron 3 en VESDO 1 en SRC 3, den achter zijn, biedt •spectieven. 7 11 5 8 6 8 6 6 3 4 O is de toestand nog •zichtelijk. Wel heeft 3e leiding, maar WGW [els 3 en ook ZAP 3 uitstekende kansen, vermoedelijk ook nog meespreken. W'waard 3 5 VESDO 1 2 Winkel 4 3 Sintboys 2 6 Helder 5 3 2 JVC 2 4 2 Oudesluis 3 5 2 6 8 4 6 4 5 2 3 e Texelse 4e klas com- wandeling voor ZDH plaatsje in de derde veer zal veroveren. 5 9 I Cocksd. 2 4 3 5 5 De Koog 2 4 2 4 31 2 gaat in 4 Q aan de it. Bavo 2 staat maar er. Ook Oosthuizen 3 uitgeschakeld. 1 7 Oudend. 3 5 5 5 7 Ursem 2 5 3 6 I nuizen 4 4 0 en Zwaagdijk 2 gaan e strijd om de leiding aar Alw. Forward 4 og een kleine rol bij pelen. Afwachten, hoe 1 6 l 4 6 J 3 i vip. w.n.o. 25-9. Zouaven 4 5 KGB 3 4 WSW 2 3 i 1 staat in 4 S wel raar de concurrentie irward 3 kon nog wel wezen. Wat S.E.W. 4 ligt nog in de nevelen t verborgen. De Nib- zijn in ieder geval 5 10 8 J 7 5 SEW 4 2 4 W.friezen 3 5 4 Sporters 3 5 3 Blokkers 3 6 1 fits één ploeg die kans motie. A.L.C. 1 wordt ïn, dat is nu al zeker. 1 13 Aartsw.b. 2 5 5 7 DWB3 5 2 i 7 MFC 4 5 1 1 7 Strandv. 3 3 0 3 2 vip. w.n.o. 25-9. eeft al haar wedstrij- og gewonnen en staat n. D.W.B. 2 heeft de nog niet opgegeven neens nog behoorlijke i 10 i 8 i 6 4 Zwaagdijk3 3 0 Zouaven 3 4 0 RKVVS 2 4 0 vip. w.n.o. 18-9. n 4 V, waar M.F.C. 3 •e Medemblikse club triomphen vieren, idaten zijn er niet. 10 6 6 4 ALC 2 6 Valken 4 2 MOC 2 1 St. Victor 4 4 in de Zaterdag in de e gespeelde wedstrij- ■ie: Sunderland rby County l.Liverpool :h. United 'n Wanderers TownChelsea ityArsenal -W.Bromw. Alb. Birm. City toke City iderersBurnly isie: versBarnsley 2—0 1—0 1—3 0—0 3—0 1—2 0—2 3—0 3—1 0—0 0—0 4—0 ston North End 12 ton Town 1—0 f Town 31 West Ham United 01 Swansea Town 41 ventry City 21 teens P. Rangers 32 yle-Leeds United 12 -Southampton 22 Sheff. United 70 Waarom? Ik ben dol :n je nu tevreden?" t niet veel verschil, :n ben of niet", zei if ik geloof wat je iet onderzoeken, als lp het kadaster. Dan 'esteld. Ga dat doen, ooi eerst die deken dat je wegkomt." niet eens bemerkt, ens nog om hadden. van zich af en be vloer liggen. Pieter- keurend naar Emmy zie je er beter uit, eken stond je niet 'oor je complimen- y vinnig. ïisschien, Pietersen", t dit nog wel eens kon uitkomen dat snap ik niet. alleen maar, omdat ding bent. En van sr wet moet de ma- cr niet veel hebben te, dat heb ik ge- t!.En.waar- overtreding, meneer (Wordt vervolgd) In de blanke sfeer van de kleine foyer hadden zich in Esplanade de deelnemers aan de sectie „Burger en Gemeente" verzameld. De zaak was vol. tot op de luxueuse divans langs de spiegelwand had men plaats genomen. Praeses Mr. A. J. J. M. Mes, dit- de welsprekendheid van niet minder dan 18 debaters binnen de gerechte perken moest houden, had vooraf het woord verleend aan de inleider Mr. Dr. Geuljans, die zjjn onderwerp nader toelichtte. Wijkgedachte, kiezersdag, bouw en woningpolitiek, jeugdzorg en volkshuisvesting passeerden nog maals de revue. De wijkgedachte Dr. Geuljans brak nog eens een lans voor de wijkgedachte waaraan zelfs Limburgse buurtbals te pas kwamen. Twee Rotterdammers, pioniers op het gebied der wijkraden, kwamen met hun ervaring uit de practijk 's inleiders optimisme wat tempe ren, waartegenover een Amster dammer, lid van een pas twee da gen oude wijkraad meende het ei van Columbus op de bestuurstafel te kunnen deponeren. Het Congres wilde kennelijk niet dansen: naar aanleiding van het gezegde over de z.g. „put"bals kwamen de tongen los, waarop de inleider zich terug trok op de stelling, dat buurtbals met toezicht van anderen beter waren dan bals zonder toezicht. Jongeren brachten het door hun or ganisatie opgestelde verzamelrap- port over de sectiematerie met vuur ter sprake en er werd gepleit voor gelijkstelling bij het kleuteronder» wijs en men vroeg het monster der centralisatie te willen bezweren. Er was ook critiek: het referaat van de inleider min of meer zuide lijk gekleurd. Er was zelfs funda mentele critiek: een der woord voerders namelijk vond dat de titel van de brochute de inhoud niet dekte en wilde als titel „Gedachten over gemeentebeleid". Zeker is dat gemeenteraadsleden hun hart op haalden. Zelfs de Utrechtse annexa tie kwam ter sprake. Het laatste woord was aan een lid van G.S. Om klokslag zes uur zag praeses Mes een commissie ter redigering van de ontwerp-resolutie aanvaard. 'De resolutie doet het Congres uitspre ken dat de wijkgedachte en het in stituut van de wijkraden middelen kunnen zijn om de afstand tussen bestuurder en bestuurder te ver kleinen. De opvoeding tot echte burgerzin moet meer begrip en waardering wekken voor het wezen van de democratische regerings vorm. WEDSTRIJDUITSLACEN EERSTE KLASSE West I HaarlemKFC 2—3 SpartaFeyenoord 2—0 FSVBlauw Wit 2—2 Hermes DVSADO 1—0 SeeburgiaDOS afgel. West II: ie Volewijckers-Ajax 0—1 HBS—SW 3—3 DWSRCH 1—1 ïerxesNeptunus 1—1 EDOGooi 2—3 Oost: Swolse Boys-AGOW afgel. Juick N.-Enschede 1—2 3o Ahead-Heracles 1—2 Ensch. BoysNEC 2—1 Hengelo-Wageningen 00 Zuid I: MW-PSV 1—1 BrabantiaRBC 0—2 Kerkrade-Limburgia 1—2 Noad—VVV 0—3 Helmondia-Sitt Boys 0—1 Noord: Velocitas-Leeuwarden afgel. Be QuickHSC afgel. FrisiaSneek afgel. Friesland—GVAV afgel. Achilles-Heerenveen afgel. DE VOETBALUITSLAGEN 3 G: Oosth. 1AWB 1 res. 2 B: WSV 3—HSV 2 2 C: Berdos 2ZAP 2 3 E: Foresters 2Uitfgeest 3 4 G: Meervogels A 3HSV 3 Egmondia 3Zeevogels 3 4 H: Zeevogels 4Berdos 3 Foresters 4Alkm. Boys 1 4 I: Berdos 4.Kolp. Boys 2 Jun. I: HSV b-VTZ b J: Zeevogels aHSV a Adsp. 1 H: Alcmaria dVrone a 1—6 gestaakt 1—0 4—1 8—1 3—6 2—0 1—3 3—1 2—0 1-4 2—3 0—9 Ten aanzien van jeugdzorg en een jeugdvorming dient er nauwe sa menwerking te bestaan tussen de vrije organisaties en de gemeente lijke overheid. Aanbevolen wordt de oprichting van een afd. Jeugdza ken. Kleuteronderwijs, buitenge woon lager onderwijs en nijver heidsonderwijs dienen de bijzondere aandacht te hebben van de gemeen tebesturen. Er zij zoveel mogelijk vrijheid om het bouwvolume zelf standig te kunnen besteden. De re solutie vraagt tenslotte handhaving van het recht om de begrippen „openbare orde en zedelijkheid" overeenkomstig de plaatselijke en regionale inzichten te kunnen in terpreteren. Het nakeuringsinstituut op films blijve gehandhaafd. Van de organisatie van de schoolartsen- dienst wordt gezegd, dat deze veel eer op de weg van de kruisvereni gingen dan op die van de gemeente ligt. DE REORGANISATIE VAN DE SOCIALE VERZEKERINGEN Diepgaand waren de debatten in de sectie voor de Sociale Zekerheid en Persoonlijke Verantwoordelijk heid op het K.V.P.-congres niet, dank zij de uitstekende en veelom vattende wijze, waarop de inleider, dr. G. J. M. Veldkamp zijn prae- advies had ingericht. Gepleit werd o.a. voor de sociale zekerheid van het gezin en voor de onbelemmerde erkenning van de bedrijfspensioen fondsen. Van de wijzigingen in de resolutie is van belang die inzake de ziekenfondsen, als onderdeel van de sociale verzekeringen. Men sprak als zijn oordeel uit, 1. dat invoering van een kinder bijslag- en ouderdomsverzekering voor zelfstandigen dringend ge wenst, noodfcakelijk en mogelijk is; 2. dat een differentiatie in de kin derbijslag met inachtneming van een minimum en een maximum enerzijds naar de hoogte van het inkomen, anderzijds naar het kin dertal geboden is; 3. dat staatspensioen ook in het licht van de verhoudingen van deze tijd behoort te worden afgewe zen; 4. dat de ziekenfondsverzekering op een zodanige wijze dient te wor den herzien, dat meer rekening ge houden wordt met de persoonlijke situatie van de belanghebbenden en dat te dien einde een zinvolle autonomie en zelfstandigheid voor de ziekenfondsen wordt gewaar borgd; dat in de organisatie van het zie kenfondswezen waarborgen beli chaamd worden, waardoor met de levensbeschouwing van de belang hebbenden kan worden rekening gehouden en dat te dien einde een wettelijke regeling van het zieken fondswezen de ontplooiing van de katholieke ziekenfondsen, als zijnde van belang van het oogpunt van ka tholieke levensbeschouwing, niet mag belemmeren; 5. dat bij de reorganisatie der uit voering der sociale verzekering een bevordering van het „zelfdoen" noodzakelijk is, doch dat dit „zelf doen" rekening houdende met de concrete omstandigheden en met de aard der materie georganiseerd moet worden in op die omstandig heden en aard afgesteihde vormen, en dat daarbij met het historisch gewordene moet rekening worden gehouden. Door met 20 van Feijenoord te winnen heeft Sparta de leiding van de afd. West I behouden. Tijdens de wedstrijd maakte de midvoor van Feijenoord, Brandes, gekke sprongen; wij zien hem hier „ondersteboven". OP ONDERDELEN werden in de sectievergadering in zake Volksge zondheid en Overheid (praeadvies van dr. A. Pompen uit Deventer) verschillende wensen geuit, voor namelijk van medische zijde. Een redactie-commissie werd met de definitieve vaststelling der resolutie belast. Daarin wordt o.a. uitgespro ken, dat ook de Overheid een eigen taak heeft ten aanzien van de Volks- gezonheid, in deze steeds belang rijker wordende sector van het maatschappelijk welzijn. Om hadr verantwoordelijkheid ten deze te kunnen dragen, dient ze te kunnen beschikken over die voorzieningen en te kunnen overgaan tot die maatregelen, welke direct door het algemeen welzijn gevergd worden. Een juiste coördinatie van de werk zaamheid der vrije organisaties en van de overheid brengt met zich, dat de overheid een geregeld over leg pleegt met de vrije organisaties, dat zij toezicht houdt op de deug delijkheid van het werk, op grond van overeengekomen normen en dat zij de particuliere organisaties, be halve formeel, ook materieel en fi nancieel in staat stelt haar taak te volbrengen in een omvang als door het gemeenschapswelzijn geëist wordt. Het wetsontwerp Financiering Ziekenfondsbouw ter dekking van het onrendabele deel der bouw- en inventariskosten, dient de tegemoet koming in de kosten van uitbreiding en/of nieuwbouw door het Rijk, vast te stellen volgens objectieve normen. Het geneeskundig schooltoezicht behoeft een wettelijke regeling, welke aan de erkende organisaties voor gezondheidszorg, onder nader te bepalen voorwaarden, dezelfde rechten verleent, welke thans op grond van het practisch nog vige rende schoolartsenbesluit aan de gemeentelijke overheid zijn voorbe houden. Djurgaarden sparring-partner voor Nederlands Elftal? De K.N.V.B. is nog steeds doende een tegenstander te zoeken voor het Nederlands elftal voor een oefen wedstrijd, welke Woensdag 30 No vember te Amsterdam wordt ge speeld, dit in verband met de ont moeting tegen Denemarken op 11 December. De bekende Stockholmse club A.I.K. heeft een invitatie van de zijde van de Nederlandse voet balbond gekregen, doch kon hieraan geen gevolg geven. De K.N.V.B. heeft zich nu gewend tot de Stock holmse club Djurgaarden, die de uitnodiging in overweging heeft genomen. Het werd het Bondsbestuur van de K.A.B. in het Bisdom Haarlem op de jaarlijkse Bondsraadsvergadering Zaterdag te Haarlem in het Sint Bavo-gebouw nu niet bepaald door iedere afdeling gemakkelijk gemaakt. Vooral afd. Alkmaar en Amsterdam lieten op sommige onderdelen van het beleid soms scherpe critiek horen, terwijl ook Enkhuizen en Dordrecht niet in critiek achter bleven,. Daar tegenover staat echter, dat het vanuit de andere afdeling zoveel gunstige, ja zelfs zeer hoge punten regende, dat wij het gemiddelde cijfer zeker op een zeer ruim voldoende kunnen schatten, hoewel Amsterdam opmerkte, dat bij een examen geen rekening gehouden wordt met het gemiddelde cijfer, maar dat een candidaat bij drie onvoldoendes, ondanks alle andere zeer hoge cijfers, evengoed zakt. Het belangrijkste punt, waarop het Bondsbestuur herhaaldeliik werd aangevallen, vormde wel de vermindering van de afdracht aan de afdelingen met één cent. De voorzitter wist de vergadering echter duidelijk te maken, dat dit onmogelijk anders kon. In geen enkel bisdom is daarenboven de afdracht zo hoog als in het ois- dom Haarlem. Ook het aftreden van de heer Steinmetz als be stuurslid gaf de afd. Amsterdam aanleiding tot critiek. Alkmaar was van mening, dat de medezeg genschap in de eigen instellingen van de organisatie soms ver te zoeken was. Wat ging er in de voorzitter om, toen hij aan het begin van de vergadering demon stratief zijn jasje dichtknoopte, aldus Alkmaar? Was het de ge dachte: deze sprong van de cen trale vergadering eens gauw te nemen? Of was het om werkelijk de aanwezig zijnde problemen met de afdelingen te bespreken en tot een oplossing te brengen? „Spuwt een arbeider ook niet eerst in zijn handen, voordat hij aan een zwaar karweitje begint? vroeg de voorzitter. „Zo knoopte ik mijn jasje dicht. We zullen in derdaad alles in het werk stellen om de ideëen, welke wij naar bui ten uitdragen (hier medezeg gingschap), ook naar binnen zo veel mogelijk toe te passen." De voorzitter stelde de vergadering gerust wat betreft het op te rich ten rusthuis, waarvoor de gelden reeds bijeengebracht ziin. en juicht het voorstel toe van Dord recht om de subsidie aan de be- toepskeuzebureaux te verhogen opdat de minder kapitaalkrachti gen er een ruimer gebruik van zouden kunnen maken, zo ook het voorstel van Leiden om de rechtskundige adviesbureaux uit te breiden. Op de 64ste algemene vergadering van de IJsbond Hollands Noorder kwartier, die in het Gulden Vlies te Alkmaar werd gehouden, heeft de voorzitter, mr, H. W. Vliegen, 'n overzicht gegeven van de reorgani satie, die zich momenteel in de we reld der schaatsenrijders bezig is zich te voltrekken en die tot doel heeft alle Nederlandse Ijsbonden, ongeveer een 800, in een Centrale Organisatie onder te brengen. De IJsbond Hollands Noorder kwartier is nu al verbonden met het gewest Utrecht van de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond en vormt daarmede het gewest Noord-Holland en Utrecht xan de KNSB. In de te Alkmaar gehouden ver- Onder wel- bijzonder slechte weersomstandigheden heeft deze ontmoeting toch doorgang kunnen vinden. Nu is 't waar het veld was ondanks de vele regen, goed be speelbaar, waarom de scheidsrech ter dan ook liet beginnen. In zoverre hadden de Boys geluk dat de Amsterdammers voor de rust tegen wind en regen in moes ten ploeteren. Na de rust werd de wind belangrijk minder en werd zelfs droog. Toch hebben de Boys niet zo heel veel voordeel gehad van het windvoordeel, want veelal werden de ballen te hard geplaatst. Voor de rust was 't geen mooie wedstrijd en dat behoeft niet te verwonderen want daarvoor waren de weersomstandigheden te moei lijk, dan dat ze door de meeste spe lers konden worden overwonnen. Het waren de A'dammers die de leiding namen, maar Blok zorgde Ajax, de Amsterdamse eerste klasser, die tot dusver geen wed strijd in de competitie verloor, veroverde in zijn Zaterdag middag in het Olympisch Stadion te Amsterdam gespeelde wed strijd tegen de Volewijckers opnieuw de punten. Met 10 bleven de Ajaxieden meester van het terrein. Doelverdediger van de Pol van Ajax vangt klemvast de bal, nadat een hoek schop op het Ajax-doel genomen was. or voor, dat de rust met gelijke stand inging. Reeds spoedig na de hervatting wist OWO de leiding te heroveren Daarna kwamen de Boys goed op zetten en een prachtkans deed zich voor om gelijk te maken toen de Boys een strafschop kregen toege wezen. Een der OVVO-achterspe- lers sloeg, toen zijn doelman reeds was gepasseerd, de bal uit het doel. Admiraal schoot echter, tot grote teleurstelling van de Boys-suppor ters, de bal tegen de paai. Niet lang daarna maakte hij zijn fout weer goed, toen hjj een kans kreeg en de bal hoog inschoot 22. Beide ploegen hebben daarna nog verschillende pogingen aange wend om de volle winst uit 't vuur te slepen, maar zonder succes. Zo kwam het einde met 22, hl uitslag, waarmede beide partijen tevreden kunnen zijn en die de ver houding ook goed weer geeft In 't Boys elftal waren enkele nieuwe jonge krachten opgesteld, o.a. op de rechtsbinnen linksbuiten en rechtshalfplaats. Het is niet mogelijk nu reeds de resultaten vast te stellen, doch in deze ont moeting schonken zij wel bevredi ging, vooral de rechtsbinnen. De belangstelling was, zoals te begrij pen, niet groot. Voor de rust deed zich een klein ongeval voor toen bij een scrimma ge twee spelers naar de bal kop ten. Een OVVO-speler werd daar bij gewond en moest later per zie- ken-auto naar Amsterdam worden vervoerd. Zeer waarschijnlijk heeft hjj een hersenschudding opgelopen. Nederlandse Biljartbond District Alkmaar De stand in de E-klasse is thans: E-klasse, Groep I: gesp. pt. brt. alg. m.p. Oude Poorter Alcmaria De Waag Driesprong Gekr. Valk Drie Ruiten Witte Huis E-klasse, Groep II: 7 1872 1008 1.857 44 7 1874 1130 1.658 32 6 1233 878 1.404 28 7 2008 1046 1919 25 7 1569 1209 1.297 25 7 2132 1029 2.071 24 7 1441 1170 1231 14 Driesprong Lindenhoek Gekr. Valk Oude Poorter Optimisten Drie Ruiten Excelsior gesp. pt. brt. alg. m.p. 7 1235 775 1.592 50 7 1568 1001 1.566 30 7 1227 1004 1.222 30 7 1763 955 1.846 28 7 1476 1043 1.415 22 7 1406 1017 1.382 18 6 1391 894 1.555 14 gadering, waaraan deelgenomen werd door vertegenwoordigers uit Utrecht, kon dan ook een innig samengaan tussen de verschillende verenigingen, in totaal een 131, met 30.000 leden, worden geconstateerd. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op dat deze vergade ring de eerste gecombineerde was, waarin de verschillende afdelingen der KNSB vertegenwoordigd wa ren. Voorts begroette mr. Vliegen in zijn welkomstwoord de ereleden H. Limpers uit Wieringerwaard en D. G. G. Margadant uit Beverwijk. Tot leden van verdienste waren in het afgelopen jaar benoemd de he ren W. Groot te Andijk-Oost. Jac. Broertjes te Oostwoud, J. Zijp te Twisk, V. d. Werf en N. Ligthart uit Schagerbrug. Beide laatste, die ter vergadering aanwezig waren, ontvingen uit handen van de voor zitter de ere-medaille. JAARVERSLAG 1948 Uit het jaarverslag over 1948. uit gebracht door de secretaris-penning meester, de heer J. Trouw, bleek dat het er in het afgelopen jaar niet van was (gekomen, wedstrijden te organiseren omdat het ijs niet sterk genoeg was. De werkzaamheden der clubs bleven beperkt tot administra tieve bezigheden. Verschillende ver enigingen herdachten een jubileum en op 5 November werd op de al gemene begraafplaats te Alkmaar door de voorzitter het woord ge voerd tijdens de onthulling van een grafsteen op het graf van de over leden wedstrijd-secretaris, Jan Werkman. Met de omvorming tot het gewest Noordholland en Utrecht van de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond, werd een twintigjarige strijd be slecht. Door de landelijke commis sie voor de dorpentochten is een re glement voor wedstrijden en dor pentochten ontworpen dat dit sei zoen in werking zal treden. De re kening en verantwoording over het verslagjaar sluit met een bedrag van f 4366.92. Er is een batig saldo van f 1123.10. BESTUUR EN COMMISSIES Het bestuur werd met meerder heid van stemmen herkozen en zal Weer bestaan uit mr. W. H. Vliegen, voorzitter; J. Trouw, secr.-penning- meester, Abcoude; J. M. Groet, Zondag werden in „Ons Huis" te Enschede de clubkampioenschappen van Nederland voor dames van het K.N.G.V. verwerkt. Quick (Huizum) dat in 1947 en 1948 de titel behaalde, verwierf ook nu weer de erepalm. De uitslag werd: 1. Quick (Huizum) 544.4 pt.; 2. De Halter (Alkmaar) 525.3 pt.; 3. Turn- lust (Alkmaar) 516.3 pt.; 4. Hercu- les-Hebe (Enschede) 477.4 pt. Ook bij de heren werd Quick uit Huizum nationaal clubkampioen. De uitslagen luiden: 1. Quick (Huizum) 533.3 pt.; 2. Hercules-Hebe (Enschede) 516 pt.; 3. De Halter (Alkmaar) 510.7 pt.; 4. V.T.V. (Vaals) 477.8. Beste persoonlijke prestaties: 1. Boot, De Halter, 103 pt.: 2. Vol kers, De Halter, 96.1 pt.; 3. Jona, Huizum, 94.4 pt.; 4. Spoelstra, Hui zum, 93.4 pt.; 5. Bosscha, Hercules- Hebe, 93.2 pt. Algemeen kampioenschap dames en heren: 1. Quick (Huizum) 1077.7 pt.; 2. De Halter (Alkmaar) 1036 pt.;' 3. Hercules-Hebe (Enschede) 993.4 pt. Hoorn; H. G. Rijs, Alkmaar; C. H. Limpers, Wieringerwaard; C. M. Meeuwig, Hoofddorp; G. Twaalfho ven, Uitgeest; J. Klok, Warder; T. Boot, Purmerend, Tot vertegenwoordigers der Techn. Commissies zijn benoemd de voor zitters van de districten Alkmaar, P. van Langen te Schermerhorn; Waterland-West, B. Dubbeld, te lip Waterland-Oost. G. Karnemelk te Monnikendam-Noord, van Kaan Kleine Sluis; district Niedorp, G. Vries te Winkel. De gewestelijke commissie voor het hardrijden op de lange baan werd samengesteld uit de heren: T. Boot Jr. Purmerend; K. Schenk, Anna Paulowna; J. L. Smit, Am sterdam. De commissie voor de kortebaan- wedstrijden bestaat uit: G. Twaalf hoven, Uitgeest; P. Nooy, Hoorn en T, Boot Jr. De gewestelijke commissie voor het schoonrijden werd samengesteld uit de heren C. M. Meeuwig, H.- dorp, J. M. Groet, Hoorn en J. Blauwboer te Wieringermeer. In de gewestelijke commissie voor het toerisme werden benoemd J. Boot Sr. Purmerend, J. Klok, War der en J. Trouw, Abcoude. DE REORGANISATIE Nadat de secretaris J. Trouw een uiteenzetting had gegeven over het nieuwe reglement voor het toeris me op de schaats en had gememo reerd, dat in 1938 voor het eerst in groter verband een dorpentocht werd georganiseerd, gaf. mr. Vlie gen een overzicht over de reorga nisatie. Er werd behoefte gevoeld aan een groot machtig ichaam, dat alle clubs zou omvatten. Dat werd gevonden in de KNSB. In de toe komst zal men l^J moeten zijn van de Bond, om in organisatieverband een ijs-evenement te kunnen doen plaats vinden. Verwacht wordt dat ook Brabant, Limburg cn Zeeland zich bij de bond zullen aansluiten. In de practijk verschilt de nieuwe situatie niet veel van de oude. Het werk wordt door de IJsbond ge daan. Het gewest krijgt er nu alleen wat clubs bij, zodat de- positie ste viger wordt. Voorts worden er nu startkaarten voor iedere categorie rijders ingevoerd die het recht ge ven aan alle wedstrijden mee te doen. De contributie is laag, nl. 10 ct. per lid, voor jongeren 5 cent. Daarvan wordt aan de gewestelijke bond nog 50 ct. gerestitueerd. Voorts vraagt de bond nog 5 pet. van ex tra inkomsten als dagkaarten e.d. en 3 pet. van de inkomsten der bondswedstrijden. Na de pauze ontwikkelde zich een discussie over de bijdrage van 10 ets. aan het Hoofdbestuur. Sommige afgevaardigden achtten dit een aan slag op het bestaan van de kleine afdelingen doch de voorzitter merk te op dat dit toch geen bezwaar kon zijn en dat een sportbond die steeds moet bedelen om aan haar verplichtingen te kunnen voldoen wel een jammerlijke figuur is. KAMPIOENS WEDSTRIJDEN Het kampioenschap voor Neder land op de korte baan, 160 m., zal dit jaar worden verreden op de ijsbaan Lambert Melisz te West- Zaan. De provinciale kampioen schappen zijn voor wat de afdeling heren betreft toegewezen aan de Zuider IJsclub te Assendelft, de dames zullen naar Uithoorn gaan terwijl te Beets de wedstrijden voor paren zullen worden verreden. In de winter van 19501051 zullen de ze wedstrijden verreden worden te Anna Paulowna voor heren, Wog- num voor dames en Beets voor pa ren. Bij de rondvraag, die in de middag plaats vond, werd door verschillen de vertegenwoordigers der 43 clubs, die aanwezig waren, de kwestie van het spuien bij ijsgang bespro ken. Het hoofdbestuur zal zich hier over nader beraden. De vraag of vermakelijkheidsbelasting bij baan- wedstrijden moet worden betaald, is afhankelijk van plaatselijke rege lingen. Op voorstel van Amsterdam zal het bondsbestur aan het Ver- bondsbestuur ter kennis brengen dat de practijk heeft uitgewezen, dat de wijziging van de afdracht en van Herstel ten nadele van de afdelingen is. Alkmaar bepleitte coördinatie van de rusthuizen. De penningmeester wist vervolgens op zulk een tactvolle en aanne melijke wijze het financieel be leid van het bestuur te verdedi gen, dat dit aan de vergadering een enthousiast applaus ontlokte. De afdeling Alkmaar offreerde de voorzitter een volvette kaas naar aanleiding van zijn onlangs gevierd 30-jarig jubileum. De voorzitter bracht dank aan de heer Steinmetz voor het vele dat hij voor de Bond gedaan had en vroeg een gebed voor zijn heer- zoon. die onlangs als missionaris is overleden. Aan mej. Stringa, die kort geleden zwaar gewond werd bij een auto-ongeval te Rot terdam. werd een telegram ver zonden, waarin alle afdelingen haar beterschap wensten. Rede van de voorzitter In ziin openingsrede wees de voorzitter, J. W. v. d. Akker, op de toekomst, die wij allen met zware zorgen tegemoet zien. Ons land is verarmd tengevolge van de oorlog en veranderde verhou dingen in de wereld. Hebben wij, als de Marshall-hulp eindigt, geen houdbare basis voor ons eigen bestaan opgebouwd dan staal ons volk een catastrophe te wachten. Hierin speelt het /raag- stuk van lonen en prijzen oen grote rol. Bij de regering zijn plannen in overweging, die tot strekking hebben die catastrophe te vermijden. Reeds maanden is ook het Verbond bij dit overleg betrokken: en het staat vast. dat het Verbond en zijn organen het volle gewicht in de schaal zullen werpen van de gestoorde verhou ding tussen lonen en prijzen, waarvan vooral de arbeiders de gevolgen ondervinden. Wanneer ons volk buiten zijn schuld ver armd is, dan mag die verarming niet op een deel en dan nog het minst draagkrachtige deel woe den afgewend. Het kan de arbei ders tot vertrouwen aansnoren te weten, dat ook bij de Regering deze overtuiging leeft. Dpt dit zo is. wordt bewezen, dat de rege ring omtrent alle maatregelen die zij in overweging neemt, overleg pleegt met de organisa ties van de arbeiders; hetgeen re delijke waarborgen biedt, dat van de zijde der werkgevers geen onvoorziene verrassingen slaan te wachten. Wanneer ons volk zuiniger moet leven, dan moeten zitdie rjjK met de aardse goede ren gezegend zijn, hierin op de eerste plaats voorgaan. Het Ver- uuiiusPestuur is van mening, üat voor vele arbeiders de grens van het bestaansminimum bereikt is en door een zeker deel zelfs over- sclireden. Materiële zorgen be dreigen ook het geestelijk peil der moeiders. De vissers in troe bel water die er belang bij heb ben, dat de arbeiders ontevreden ziin en opstandig worden, zullen niet nalaten de huidige omstan digheden uit te buiten. Onze K.A.B. zal in deze tijd voor de arbeiders doen. al datgene wal overeenkomstig haar doelstelling van haar verwacht mag worden. Met de P.B.O. zal de weg ge opend zijn om te komen tot de vestiging van een rechtsorde m net bedrijfsleven, waarbij de sa- rr.en,erlang lussen arbeiders en werkgevers de vorm krijgt van een gemeenschap. Wil de nieuwe rechtsorde in het bedrijfsleven echter betekenis en inhoud krij gen, dan zal de verantwoordelijk heid. die de arbeiders dragen, zeer groot worden. De Paus heeft in Q. A. deze nieuwe instellingen bepleit, doch tegelijkertijd bena drukt. dat er ook een hervor ming van de zeden moet plaats vinder., wat betekenen anders nieuwe wetten? Van elke arbei der mag worden verwacht, dat hij zi.in verantwoordelijkheid in de bedrijfsgemeenschap beseffen - fende. zi"h volledig inzet, om lie gemeenschap tot groter bloei 'n ontwikkeling te brengen. De geest is hoofdzaak De woorden van wijlen Mgr. Verhoeven in gedachte brengend, dat wij soms de nadruk moeten leggen op organiseren, maar dat zonder voldoende leven, organi seren onze zaak dood maakt, hield rector Kraakman een warm plei dooi voor de goede onderlinge geest in de vereniging. Het leven is iets van de geest, van de rots vaste overtuiging van het geloof in God en het geloof in de even naaste. Wanneer wij spreken over geld, dan is dit uit bezorgdheid om het leven. Een overigens vre delievend man kan soms als een duvel uit het doosje springen, wanneer hij als verenigingsman naar voren treedt. Het gaat niet zoals een 60 jaar geleden om de arbeider te redden, maar het gaat momenteel om de maatschappij in zijn geheel, om die gekerstend te houden en met ons vele duizenden hebben wij hier een deeltaak in, als een apostolische opdracht aan de leek in de maatschappij. Daar om moeten wij onze vredeswil uiten in een zo groot mogelijke somenwerking. Rustig over en weer praten verruimt de geest en verdubbelt onze kracht. Nooit mogen financiële zorgen een splijtzwam worden tussen het Bondsbestuur en de afdelingen. Hierna sprak de heer Essers, Penningmeester van het Ver- bondsbestuur nog enkele woorden over de samenwerking, die er moet bestaan om het éne grote doel te bereiken. Vele landgenoten hebben zich gistermorgen bij het ontwaken afgevraagd of hun horloges en wekkers plotseling niet meer in orde waren. Want op de elec- trische klokken in de huizen en op straat was een tijd af te le zen, die belangrijk verschilde met die van de niet-electrische uurwerken. Nog vreemder werd het, toen men bemerkte, dat de telefonische tijdsopgave wel klopte met alle niet-electrische klokken. In een gedeelte van ons land, hoofdzakelijk in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland, N. Brabant en Limburg, vertoonden alle electrische klokken hetzelfde euvel. Sinds kort zijn wij aange sloten op het Europees electrici- teitsnet, enerzijds omdat wij over dag electriciteit tekort komen en co deze manier dus stroom kon den importeren eigenlijk is er geen tekort, maar was er een ge brek aan reserve en anderzijds om de electriciteit, die wij des nachts over hebben, aan Zwitser land te kunnen leveren, dat des nachts een tekort heeft. Deze aan sluiting betreft slechts de boven genoemde provincies. Reeds eer der zijn wij aangesloten geweest op het Duitse net. Dat was kort na de oorlog en toen moesten de inwoners van Zuid-Holland op een goede dag ervaren, dat hun electrische klokken alle 20 min. achter liepen. Het Duitse net liep toen niet hard genoeg en dus lie pen alle klokken in Zuid-Holland achter. Nu wij weer aangesloten zijn op dat net, is het gevolg,' dat zij nu.te hard zijn gaan lopen! Het centraal bureau van de N.V. Samenwerkende Electriciteits- Productiebedrijven te Arnhem heeft verzekerd, dat het alles zal doen om te trachten het net min der snel te maken, ja zelfs zo langzaam te laten lopen, dat onze klokken weer gelijk komen. Lukt het niet, dan gaan we desnoods weer gescheiden draaien van het Europese net en zorgen dan zelf dat de klokken weer gelijk ko men. Een van de bedrijven in de hoofdstad, die gisterenmorgen ge dupeerd was door het sneller lopen van de electrische klokken, NAGEKOMEN UITSLAGEN 1 T: RKAFC eVitesse -b 1—12 2 G: Jongholland bForesters b 2—3 2 X: Berdos cHSV c 5—0 HSV b—RKAFC f 1—3 2 Y: Kolp. Boys c—HSV d 1—2 Zeevogels cRKAFC h 1—3 HSV eLimmen c 0—1 is wel de gemeentetram. De tram wagens rijden namelijk op Üe tijd, die aangegeven wordt door de openbare electrische klokken, zo dat in de vroege ochtend een ge ringe stagnatie ontstond, omdat het personeel, dat op de tijd van de eigen klok in de huiskamer van huis was gegaan, te laat kwam. AVONDZITTING K.V.P.-CONGRES (Vervolg van pag. 3) Wij moeten het besef bij bren gen van de eerste eis in onze tijd, de opvoeding tot gemeenschaps mens en persoonlijkheid. Prof. Gielen betreurde daarbij de nog al te intellectualistische strekking van ons onderwijs. De verhouding van mens en maatschappij, zoals wij die ken nen uit de natuurlijke inrichting van de samenleving, waarin de mens persoonlijkheid is en ge meenschapswezen, is de enig ware. Ook in andere milieux is men tot het besef gekomen, dat er voor het waarborgen van de men selijke waardigheid wel iets meer nodig is dan alleen het veilig stel len van een aantal politieke en sociale rechten. Spr. merkte dit op n.a.v. een recente uitlating van de heer Vorrink, voorzitter van de P.v.d.A. „Laat het nooit van ons gezegd worden, dat wij de juiste verhouding uit het oog heb ben verloren", aldus prof. Gielen. De verhouding van mens en maatschappij, zoals wij die zien, is de basis van de K.V.P. en het uitgangspunt van ons politiek streven. Het congres stemde met een dankbaar applaus met de rede van prof. Gielen in. Bonte avond Een welkome afwisseling op de aandachtig aanhoorde, maar op de duur zwaar op de maag lig gende redevoeringen was de bonte avond in Tivoli, verzorgd door het Orkest van Klaas van Beek met vocale medewerking van de tenor Bert Robbe, José Candel en Han Sodekamp. Roland Wagter bleek een geestig conferencier en een handige sneltekenaar. De poppen kast van Lucy van Ees met als spelers Lily van Haghe, Alexan der Pola en Wam Heskes was een prachtig middel om door de mond van Jan Klaassen en Catrijn de politiek te bespotten. De teksten waren van Wim Snitker. Het tweede optreden was beter ver staanbaar en ook geestiger dan het eerste. Pardoes in 't midden van dit cabaretprogramma viel de rede van prof. Gielen. Wonderlijk ge noeg bleken de geleerdheid en de kolder elkaar goed te verdragen, men ging na de rede tenminste weer gewoon verder. De K.R.O. maakte opnamen, die Zondagmid dag werden uitgezonden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5