Kantonrechter voelde zich beledigd door journalist TE UIT! RADIO ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS De Beurs Voorzichtig met de leuze rLager Niveau' Russische bluf? Dinsdag 15 November 1949 PAG. 3 i^OGENE rij stilgelegd rktberichten verademing! De persvrijheid in het gedrang Bisschoppen in België over communisme a' De U.N.O.-actie den geschenk Minister Acheson bezocht Berlijn Naar wij vernemen: RHEUMINL/tó/ Marktberichten ISVERWACHTINC eld door het K.N.M.I. te »eldig van Dinsdagavond dagavond. DROOG WEER. ?eer met wisselende be- l'annacht en morgenoch- ig wind, plaatselijk mist i daar lichte vorst. Mor- ig zwakke wind uit Oos- htingen en ongeveer de- iperaturen als vandaag. 1EVAT... eel en borst met itillende Thermo- weldadige warmte verkoudheid. i PROTEST VAN ELMEERVISSERS laterdag door het bestuur oöp. Ver. van IJselmeer- jeengeroepcn spoedverga- Enkhuizen werd besloten op het gehele IJselmeer uur van een week stil te protest tegen de hande- m de Visserij-inspectie de maatregelen getrof- izichte van de maaswijdte oekbaarsnetten. erij-inspectie is van me de bestaande snoekbaars- nauw zijn, waarvan het u kunnen zijn, dat de ivangst op de duur af- vissers echter zijn er van dat dit geenszins het ge- menteel is de snoekbaars eer grote getale op het aanwezig. De Minister iwel, voorgelicht door de spectie, het besluit ge- t met ingang van 1 Jan. de vissers een geheel loekbaarsbeug van groter moet zijn aangeschaft, regel zou voor de vissers ce kosten met zich mee- erwijl de prijs welke de ir zijn snoekbaars ont- 1 reeds zo gering is. De ;ert tussen 9 a 11 cent. prijs kan de visser on- le kosten van een nieuwe istigen. ïrij-inspeetie is van me de maatsnoekbaars, die op 40 centimeter gesteld 'siachtsrijp is. De vissers h echter af, waarom dan teer momenteel zo rijk baars gezegend is. Daar- lat zij een protest bij de aanhangig hebben gemaakt >erij voor een week heb- egd. NHUIZEN, 15 Nov. 700 20, 700 kg uien 28.70, 3600 e 19.90—23.70. 62000 kg 5.506.30, 61000 kg witte -6.80, succes witte 7.40 tEWOUDE. 15 Nov. 1300 leien, bi. eigenh. 8.10, be- 7, 13000 kg uien 23.90 en 22.60—23.60, driel. 15— 17.30—18.70, 9000 kg rode 6.70, 6000 kg groene kool I, 145.000 kg witte kool succes witte 6.109.30, indijvie 18.3025.90. '.ARSPEL, 14 Novem- ■mkool I Afw. 3746: II 50—67; Afw. II 8—15; 0; Rode kool 5.507.80; II 7.90—8.10; III 8.40; 0—24.40. ïrie spoedgevallen, dan waarna bezoeken af- listert hij geduldig de ;n van enige dozijnen over de werkelijke of de meegebrachte kin. indelijk rust, een glas TELEFOON 2585 Voor de Maastrichtse rechtbank heeft Maandag terecht gestaan de chef-redacteur van het Limburgs Dagblad uit Heerlen, J. G„ ter zake belediging van het openbaar gezag. Gedaagde had een critiek geschreven naar aanleiding van een besluit van de Sittardse kan tonrechter, mr. Hobus, om een deel der behandeling van enkele prikkellectuurzaken door het kantongerecht met gesloten deu ren te behandelen. Bij die behandeling werd een der directieleden van de Spoor- wegboekhandel uit Utrecht toe gelaten; de persvertegenwoordi gers werden buitengesloten. De zen waren, naar de mening van gedaagde, evengoed partii in deze voor Limburg geruchtmakende zaak. Gedaagde had boven zijn beschouwing, met grote letters en op een opvallende plaats, als kop gezet: „Onrechtvaardig besluit van kantonrechter". Het openbaar ministerie achtte door de opvallende kop, in ver band met het eigenlijke artikel, de opzet tot belediging van het openbaar gezag aanwezig. Dat een rechter van onrechtvaardigheid wordt beticht, achtte het O.M. zeer ernstig. De eis luidde f 100. boete of 50 dagen hechtenis en een maand gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Als verdediger van gedaagde trad op de secretaris der vereni ging „De Nederlandse Dagblad pers". mr. W. G. J. Veenhoven uit Haarlem, die betoogde, dat DRIE AUTO'S BESCHADIGD Bl| BOTSING TE HALFWEG Op hetzelfde ogenblik, dat een uit de richting Amsterdam komen de Ford, bestuurd door de heer A. M. J. Scholte uit Overveen, Maan dagavond om half zeven op de Rijksweg Amsterdam-Haarlem een volbeladen expeditiewagen passeer de, naderde uit de richting Halfweg een splinternieuwe Mercury," be stuurd door de heer H. J. van de Oudeweetering, directeur van de fabriek Holland Nautic te Haarlem die op zijn beurt een grote hout auto voorbijging. De uitwijkmanoeuvres werden door beide chauffeurs vrijwel ge lijktijdig ondernomen, met het ge volg, dat de auto van de heer Schol te op het linkerweggedeelte terecht kwam en met grote vaart tegen de Mercury botste. Vervolgens slin gerde de Ford in de richting van de expeditiewagen, waarvan de chauffeur, om erger te voorkomen, de trambaan opzocht. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, doch zowel de beide luxe auto's als de expeditiewagen wer den ernstig beschadigd. Het tram verkeer had op dit spitsuur ruim een uur stagnatie. PROGRAMMA AARD SINDS 187.2' WOENSDAG 16 NOVEMBER HILVERSUM I, 301.5 M., 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.18 Gramofoonmuziek, 7.30 Sluiting, 8.30 Nieuws. 8.39 Or gelspel, 8.50 Voor de vrouw, 9.00 Gramofoonmuziek, 10.00 „Kinderen en Mensen", causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de vrouw, 11.00 Gramofoonmuziek, 12.00 Lichte mu ziek, 12,30 Mededelingen, 12.33 Voor het platteland, 12.38 Piano en orgel, 12.55 Kalender, 13.00 Nieuws, 13.15 Omroeporkest, 13.40 Kwartet, 14.00 „Gesproken portret", 14.15 Jeugd- concert, 15.00 Kinderkoor, 15,20 So praan en piano, 15.30 Voor de jeugd, 16.30 Sluiting, 17.30 Dansmuziek, 18.00 Nieuws, 18.15 Vara-varia, 18.20 Trio, 18.30 Voor de Strijdkrachten, 19.00 Parlementair overzicht, 19.15 Kwartet, 19.30 Voor de jeugd, 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten. 20.15 Socialistisch nieuws. 20.20 Metropole orkest, 21.00 „Bij ons thuis", hoor spel, 21.45 „La Cenerentola", opera. 22.45 Populair wetenschappelijke causerie, 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 416 M„ 7.00 —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws, 8.35 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken, 9.30 Waterstanden, 9.35 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgen dienst, 11.00 Pianorecital, 11.20 „Op de tweesprong een melodie", hoor spel, 12.00 Marinierskapel, 12.30 Me dedelingen, 12.33 Populaire muziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Koorconcert, 13.20 Mandolinemuziek, 13.50 Gra mofoonmuziek, 14.30 Orgelconcert, 15.00 Kamerorkest, 15.45 Voor de kinderen, 16.30 Sluiting, 17.30 Schoolzangwedstrijd, 17.45 Rege ringsuitzending, 18.00 Gemengde zangvereniging, 18.30 Voor de kin deren, 18.45 Gramofoonmuziek, 19.00 Nieuws, 19.15 Regeringsuitzending, 19.30 Sportcommentaar en Gramo foonmuziek, 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar familie competitie. 20.15 Omroeporkest en solist. 21.10 Montage jubileum-ont moeting, 22.30 Massale koorzang, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gramofoonmu ziek. BRUSSEL 322 M.: Gramofoonmuziek, 12.30 Weerbe richten. 12.32 Trio, 13.00 Nieuws, 13.15 Gramofoonmuziek, 14.0014.15 en 17.00 idem. 17.05 Nieuws, 17.15 Gramofoonmuziek, 17.30 Causerie, 17.45 en 18.00 Gramofoonmuziek, 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws, 19.30 Gramofoonmuziek, 19.50 Ra diofeuilleton, 20.00 Omroeporkest en soliste. 21.00 Actualiteiten, 21.45 Mexicaanse muziek, 22.00 Nieuws. 22.15 en 22.39 Gramofoonmuziek, 22.50 Nieuws, 22.55—23.00 Gramo foonmuziek. BRUSSEL 484 M.: 12.05 Lichte muziek, 13.00 Nieuws, 13.15, 14.15—15.00, 17,10, 18.30, 19.00 en 19.40 Gramofoonmuziek, 20.00 Symphonieorkest, 21.35 Gramofoon muziek, 22.15 Jazzmuziek, 22.45— 22.55 Gramofoonmuziek. art. 137a van het Wetboek van Strafrecht bij misdrijven tegen de openbare orde zich richt tegen belediging van groepen personen. De verdediger vestigde er de aan dacht op, dat in deze zaak ook de vrijheid van de pers om gezonde critiek te oefenen in het gedrang komt. Er is geen sprake van op zet tot. persoonlijke belediging, maar wel was er de overtuiging om de journalistieke vrijheid en verantwoordelijkheid voor publie ke voorlichting hoog te houden. Spr. concludeerde tot vrijspraak subsidiair ontslag van rechtsver volging. Uitspraak 28 November. OPZICHTER MAAKTE DODELIJKE VAL Maandagmorgen viel de 58-jarige H. Brands, opzichter van bouw- en woningtoezicht te Deventer, bij het zoeken naar een lekkage door de zoldering der tweede verdieping van een verwoest pand aan de Nieuwe Markt te Deventer. Daarna viel hij nog door de zoldering van de eerste verdieping. Hij kwam op de grond terecht met als gevolg een schedelfractuur. De man is 's mid dags aan zijn verwondingen over leden. Gisteren is in alle Belgische Ka tholieke kerken een herderlijk schrijven voorgelezen van kardi naal van Roey, aartsbisschop van Mechelen, en van de bisschoppen van België. In deze brief wordt er o.m. aan herinnerd, dat „een vol strekte onverenigbaarheid bestaat tussen het Katholieke geloof en de materialistische wijsbegeerte van het communisme" en wordt be treurd, „dat een arglistige propa ganda er in slaagt onervaren lie den te bedriegen." „Een christen mag volstrekt niets schrijven in de communistische pers, zelfs indien het gaat om niet- leerstellige artikelen", aldus de bisschoppen. „Hij heeft het recht niet zijn talenten of zijn faam ten dienste te stellen van een kenne lijk de Kerk vijandige pers. Een christen mag de communistische pers niet lezen. Dit verbod geldt niet alleen voor de communistische, doch voor alle dagbladen en alle geschriften, welke vijandig staan tegenover de godsdienst en de Kerk van Christus." TELEURSTELLENDE MARKT AMSTERDAM, 14 Nov. De effeetenmarkt had vandaag op nieuw een weinig belangwekkend verloop. De opening was teleurstel lend, want over de gehele linie werd beneden het slot van Vrijdag genoteerd- Inmiddels heeft de si tuatie geen nieuwe aspecten opge leverd, die op de Beurs stimule rend kunnen werken. Voor de fondsen van Indonesische onderne mingen toont het publiek nog wei nig belangstelling. Opnieuw was de handel dientengevolge gering, hoe wel in het verdere verloop het koerspeil een kleinigheid aantrok. Alleen voor olie behield het lichte aanbod de overhand. Per saldo echter arriveerde Koninklijke weer op het slotpeil van Vrijdag, nl. 309. De andere internationale waarden vertoonden enig herstel voor Uni lever en Philips. Ook AKU lag goed prijshoudend. De grootste be langstelling ter Beurze ging uit naar de dollarlening Nederland, die nu pas goed de invloed scheen te ondergaan van President Trumans stellige verklaring, dat hij de goud prijs niet zal verhogen, hetgeen dus wil zeggen, dat hij de dollar niet zal devalueren. De dollarle ning bereikte het hoogste peil op 9415/16, was aan lichte fluctuaties onderhevig en sloot op 94 13/16. De guldensleningen lagen over de gehele linie iets beter maar de af faire was bijzonder gering. Gevoelig lager waren de aandelen der scheepvaartondernemingen. Hier werden verliezen van verscheidene punten geleden. De cultuurfondsen sloten vrijwel algemeen een twee tal punjen beneden het vorig peil. De bankaandelen waren onregel matig. Onder invloed van de door de directie gepubliceerde mededelin gen waren aandelen Fokker, die Vrijdag j.l. reeds een zestal punten waren opgelopen, vandaag op nieuw aan de vaste kant. Zij trok ken aan van 135 tot 140. De markt sloot stil, prol. 2j4 pet. De koopman Robert A. lig werd in Italië schijnbaar zo getroffen door de toren van Pisa, dat hij „thuis" in Chicago precies zo'n scheve toren als woonhuis liet bouwen. Maar wat eens zijn oog zo had be koord, werd hem op de duur een ergernis, lig ondervond, dat er een groot verschil be staat tussen het plezier van naar de scheve toren te kijken en er in te wonen. De aflopende vloeren vond hij lang niet leuk. Nu is hij bezig zijn scheve huis te ontruimen. Hij gaat naar Californië, naar een huis waar van de vloer volkomen water pas is. Het Spaanse vrachtschip „Monte Gurugu" is Zondagavond op een mijn gelopen en gezonken. Vijftien leden van de uit 37 koppen bestaande bemanning kwamen hierbij om het leven. De reddingsboot van het Engelse plaatsje llfracombe voer on middellijk uit om de schipbreukelingen aan wal te brengen. De woeste golven werkten niet mee aan deze poging. De schip breukelingen aan boord van de reddingsboot van llfracombe. (Ingezonden). Het ster-artikel in het N.H.D. on der de titel: „Lager niveau" heeft de belangstelling van velen getrok ken. In het algemeen kan men het er mee eens zijn, maar anderzijds moet men toch wel voorzichtig zijn met 't poneren van zulke algemene stellingen. Zo zonder duidelijke om lijning, zo dat een ieder er onder vallen moet. De bedoeling van het artikel en ook van zovele andere soortgelijke artikelen zal well zijn, te doen uitkomen dat niemand zich aan de nationale krachtsinspanning kan en mag onttrekken maar men moet niet over het hoofd zien dat velen die totale krachtsontplooiing reeds geruime tijd opbrengen, thans niet meer kunnen geven, niet lager kunnen gaan, zonder schade te doen aan onze volkskracht. Hier kunnen we denken aan onze nijvere werkers in alle maatschap pelijke groeperingen, voorts aan de minst-betaalde arbeiders en niet te Vergeten de kleine zelfstandigen. Geen weldenkend mens zal be twisten dat een catastrofe in West- Europa bijkans onafwendbaar lijkt. Ons land maakt daarop geen uit zondering. Er zijn problemen welke men gemeenschappelijk kan trach ten op te lossen, er zijn problemen welke een nationale oplossing vra gen. Veelal nijpende vraagstukken, die slechts tot een oplossing kunnen geraken iniden Regering en Volk beiden hun aandeel leveren. Een aandeel dat kan wedijveren met de krachtsinspanning tijdens de oorlog, de bevolking zal de Regering kun nen steunen, naarmate de bevolking beter kan begrijpen wat onder die problemen moet worden verstaan, op welke wijze het probleem moet worden aangepakt en naarmate de bevolking zelf wordt ingeschakeld. Wetten zijn dood, indien zy niet le ven in het volk. Waar thans van ons volk ge vraagd wordt: hogere productie, versobering, zal ons volk moeten „begrijpen" om' daarna de bereid heid te kunnen opbrengen om mede te werken aan het gevraagde. Men zal moeten zien dat het bij de Re gering en hen die voorlichting moe ten geven ernst is met de zaak, dat men het probleem beheerst en dat men niet zal schromen weloverwo gen de zaken aan te vatten. Met leuzen alleen zal men er niet ko men. Men kan niet aan de indruk ont komen dat het probleem nogal eens te vaag, te weinig concreet gesteld wordt. Er zal moed voor nodig zijn zowel om het probleem scherp te stellen als het aan te vatten, maar het opbrengen van die moed behoort mede tot de nationale krachtsin spanning.. Laat men niet hervallen in de fouten van het jongste verleden, toen men opriep tot nationale inspanning voor de wederopbouw, maar verzuimde, hen die zich daar aan onttrokken en in de drukke stra ten van onze steden,, ons fluisterend toeriepen „sigaretten meneer" in de kraag te pakken om te dwingen hun aandeel in de productie te le veren. Allerwege roept men om opvoe ring van productie, mede in het be lang van de export, maar worden niet duizenden gebonden aan de productie van voorwerpen die geen enkel nut hebben voor ons volk, voorwerpen, die alleen maar ge produceerd worden omdat er winst op te maken is, hetgeen het gevolg is van het feit dat men het publiek in de zwakke zijde treft. Waar blijft hier de: „het belang van het Ne derlandse volk dienende bedrijfs uitoefening"? We spreken nog niet eens van productie van goederen, welke onze volkskracht aantasten. Men vraagt opvoering van de productie, maar laat de ouderwor- dende arbeidskrachten aan de kant staan, ziet met een bezorgde blik de gedemobiliseerden naar huis ko men, tracht meisjes in de productie in te schakelen, terwijl de mannen moeten zoeken naar een geschikte werkgelegenheid, en in sommige ge vallen het eerst de laan uit moeten. Men kan de keuze harder werken niet zonder meer stellen, men zou het kunnen misverstaan en denken dat zij die reeds hard werken, alles geven wat zij kunnen, nog meer moeten geven, doch de leuze zal zo gesteld moeten worden dat het voor een ieder duidelijk is dat onze geza menlijke activiteit groter moet wor den, hetgeen bereikt kan worden door: efficiëntie, juiste toepassing van techniek, coördinatie, en niet te vergeten: ordening. Momenteel gooien we de geleide economie van het schaarste tijdperk overboord, sommigen denken dat we een totale vrije economie terug zullen krijgen. Men vergist zich. Zelf zullen we nu moeten ordenen; dus ook bovenge- signaleerde kankerplekken uitsnij den, in ons welbegrepen eigen be lang. Wat betreft het verlagen van het levens-niveau, zeker er zijn ver spillingen ook in de gezinnen van arbeiders en kleine zelfstandigen. Maar laat men niet overdrijven. En zeker niet generaliseren. Hoe een arbeidersgezin met een inkomen van f 38 a f 39 moet komen tot ver laging van levensniveau, zonder daarbij in te boeten aan weerstand, zonder daarbij ons volk te beroven aan volkskracht is mij een raadsel. Vergeet ook de kleine zelfstandigen niet. welke het tot nu toe nog steeds moeten doen met toezeggin gen voor kinderbijslag maar hier van nog steeds niet kunnen genie ten. Deze groepen leven op of be neden de grens van het bestaans minimum, ongestraft kan men niet lager gaan. Zeker lager kan nog, maar de gevolgen zullen niet uit blijven, men mag zich gerust afvra gen of dat wel in overeenstemming is met de rechtvaardigheid, zolang anderen niet wat dichter bij de grens van het bestaansminimum komen. Hier spreekt geen afgunst maar de lasten moeten verdeeld worden naar draagkracht. Daarom nogmaals, stel de leuzen niet te algemeen, men treft hen die reeds alles gaven. Er zijn mogelijk heden te vinden, om onze nationale productie op te voeren, als natie soberder te gaan leven .zonder de ze pijnlijke wonden te slaan. Het slaan van die wonden kan reactie's oproepen, welke zullen gaan bete kenen een verlies van vertrouwen en om met prof. dr. Oldendorff te spreken: een regressie in de richting van radicalisering. L. v. JAARSVELD. Alkmaar, 9 Nov. '49. (Noot van de Red.: Dit stuk had den wij al enige dagen in ons bezit, ,maar konden wij niet eerder plaat sen. Gelukkig zijn inzender en wij het in wezen eens. Wij komen op de kwestie nader terug. Red.) Overschot pootaardappelen gaat uit de markt Binnenkort worden telers van pootaardappelen in de gelegenheid gesteld, aangeboden, doch niet ver kochte pootaardappelen, die aan de keuringseisen voldoen, over te dra gen aan het pootgoed-egalisatie- fonds. Gestreefd wordt naar een gelijkmatige afname, terwijl reke ning zal worden gehouden met ex port-mogelijkheden in het komende voorjaar. Indien de teler niet di rect kan afleveren, wordt een voor schot verstrekt. Voorts zal een op lopende bewaarvergoeding tot een rijksdaalder per 100 kilogram wor den gegeven. Definitief overge schoten pootgoed zal worden gede natureerd .bijvoorbeeld door stomen voor de veevoederproductie. BEDE- EN BOETETOCHTEN OP 11 DECEMBER DEN HAAG (K.N.P.) Ongeveer half December zal 't Centraal Co mité van de UNO-actie de vele pirotesten tegen de verkrarhting van de goddelijke en menselijke rechten in Oost-Europa bij de UNO deponeren. Momenteel worden de laatste voorbereidingen gemaakt voor de verzending van de met tienduizenden tegelijk binnenge komen en nog steeds binnenkomen de protesten. Dezer dagen zullen nadere gegevens over het juiste aantal en de juiste datum worden verstrekt. Het ligt in de bedoeling van het Actie-comité om tegelijk met de verzending bij voorkeur op 11 December over de gehele we reld de in Juli door pater de Greeve aangekondigde bede- en boetetochten te doen organiseren. Het UNI-Actie-comité, dat voor deze bedevaarten en gebedsactie de medewerking verzocht en ver kregen heeft van het Apostolaat des Gebeds en van de Mariacongre- gaties, roept alle verenigingen en organisaties op om deze bedevaart op of omstreeks 11 December te organiseren en verzoekt alle gelo vigen om zoveel mogelijk hieraan deel te nemen. Verlaagde tarieven voor geschenkzendingen De Amerikanen kunnen voortaan tegen een verlaagd tarief van zes dollarcent per Eng. pond, kerst pakketjes zenden aan vrienden en familieleden in Nederland en in zes andere Marshall landen. Dit spe ciale tarief is vier dollarcent per pond lager dan het tarief, dat se dert Juli 1948 van kracht was. Het rijwiel met hulpmotor In enige provincies worden be rijders van rijwielen met hulpmo tor, die niet in bezit zijn van het nog steeds wettelijk voorgeschre ven Nederlandse rij- of nummer- bewijs niet bekeurd. Op een desbe treffende vraag van de ANWB heeft de minister van Verkeer en Waterstaat bericht, niet te kunnen toestaan, dat aan degenen, die in Nederland zonder deze documenten rijden, een internationaal ry- en nummerbewijs wordt afgegeven. voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tubeHamea Gelei (Mijnhardt)pr. 75 ct. JOURNALIST WEER OP VRIJE VOETEN QSLO, 14 Nov. De Nederlandse journalist Jan van Wijk, die enkele dagen geleden te Arendal (Zuid- Noorwegen) werd gearresteerd, is weer op vrije voeten gesteld. Van Wijk zou zich te Berlijn voor Noors journalist hebben uitgegeven en te Hamburg D.M. 100.hebben geleend, welke nooit werden terug betaald. Tijdens het verhoor echter be weerde van Wijk niet in Berlijn te zijn geweest. Wel gaf hij toe van het Hamburgse blad „Die Welt" D.M. 100.te hebben ontvangen, doch deze krant zou hem D.M. 200.- als honorarium voor artikelen schul dig zijn. Na deze verklaring achtte de commissaris van politie te Aren- dal geen termen aanwezig, v. Wijk nog langer vast te houden. Van Wijk heeft verklaard Noorwegen vrijwillig te zullen verlaten. Soldaat eerste klasse Goede- gebaan van 3-3-R.I. heeft zo zijn eigen manier om aan ieder een mee te delen dat het voor hem afgelopen is. Met grote letters had hij het woord „habis" op de klep van zijn vechtpet aangebracht. (Vervolg van pag. 1) Na ongeveer een uur te hebben rondgereden, keerde Acheson te rug naar het Amerikaanse hoofd kwartier, om aldaar besprekingen te voeren met Amerikaanse en Duitse autoriteiten. 's Avonds vertrok Acheson per vliegtuig uit Berlijn. Hij zou in Frankfort in een ander vliegtuig overstappen, om daarmee de te rugreis naar de V.S. te aanvaar den. Voor zijn vertrek had Ache son op een cocktail-party een ont moeting met generaal Vassili Tsjoeikof, hoofd van de Sovjet- Russische controle-commissie in Duitsland, die hierbij vergezeld was van zijn politieke adviseur, ambassadeur Semeonof en andere hoge Russische officieren. Ook generaal Kotikof, de Sovjet-Rus sische commandant van Berlijn, was aanwezig. De Russen bleven een uur op de receptie een half uur lan ger dan zij bij dergelijke recep ties van de Westelijke geallieer den voordien plachten te blijven Generaal Tsjoeikof was via een tolk een kwartier in genoegelijke conversatie gewikkeld met Ache son. Zij schertsten over minister Wysjinsky's verkoudheid tijdens de conferentie te Parijs de afge lopen zomer. Zij spraken verder over de ruïnes van Berlijn. Toen generaal Tsjoeikof zich gereed maakte om te vertrekken, dronk Acheson met hem op de volgende ontmoeting. De andere Russische officieren onderhielden zich op ongedwongen wijze met de aan wezige gasten. ontving H.M. de Koningin Maan dag de gepensionneerde vice- admiraal A. S. Pinke, oud-com mandant der zeemacht in Indo nesië, in audiëntie zal het m.s. „Oranje" a.s. Vrijdag met ruim 900 passagiers aan boord weer naar Batavia vertrekken...., brengt de Engelse visserij politic kruiser „Romoia" momenteel een bezoek aan Rotterdam brak Zondagmiddag, door de he vige storm en de grote regenval een duiker bij Lemmer in de Noord-Oostpolder door. Er dreig de een grote ramp, waardoor de grote verkeersbrug onder water zou komen. Door het actief op treden van de Zuiderzeewerken was omstreeks 21 uur het euvel verholpen heeft de procureur-fiscaal bti de Bijz. Raad van Cassatie geconclu deerd tot verwerping van het be roep van J. J. Kotalla, de ter dood veroordeelde ex-commandant van het Duitse concentratiekamp te Amersfoort zal minister van den Brink, ge durende het verblijf van minister Mansholt in Amerika, het depar tement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening beheren is de Loodsdienst te Hoek van Holland, na als gevolg van het slechte weer meer dan veertig uur te zijn gestaakt. Maandag morgen weer hervat bedroeg in October het aantal verkeersongevallen in de hoofd stad 913 of 20 pet. meer dan in dezelfde maand van 1948 zal de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten, die aanvankelijk m.i.v. 1 Januari 1950 haar werk zaamheden stop zou zetten, tot uiterlijk 1 Januari 1951 blijven bestaan, daar de vereniging van reclasseringsinstellingen de zorg voor de aan het toezicht der Stich ting toevertrouwde personen niet over kan nemen hebben arbeiders bij graafwerk op de Nieuw Terbregseweg te Rotterdam een verzameling been deren gevonden, die vermoedelijk afkomstig zijn van slachtoffers van het bombardement van Mei 1940 heeft de Rotterdamse recherche een grote hoeveelheid gouden en zilveren voorwerpen in beslag genomen, die afkomstig waren van een vorige week te Den Haag gepleegde inbraak. Een 50-jarige kellner werd opgesloten, doch een 53-jarige koopman, die de partij had gekocht, ligt zeer ernstig ziek en kon daarom nog niet in arrest worden gesteld OA TA Dl or /-w™- 20 TABL. 35 CTS FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN 49 „Wegens dat pistool. Of heb je er verlof voor? Dat had ik je eerst moeten vragen." „Dat pistool", zei Pietersen, het ding bekijkend, „och, dat wil ik je wel vertellen. Ik heb er zelfs geen verlof voor aangevraagd. Dat is zo. Maar ik draag het ook nooit bij me. Het is geen verborgen wa pen en ik heb het alleen voor hier in huis. Je weet ook wel, hoe af gelegen het hier is en dat ik hier alleen woonen hoe gemak kelijk iedereen maar binnen kan dringen. Net als jullie met z'n beiden, is het zo niet, vindje? Jul lie zijn toch ook maar ongevraagd naar binnen gelopen?" „Om te schuilen voor de regen en in de mening „Zeker, dat is best mogelijk, maar hoe kon ik dat weten? Jul lie hadden wel een stel boeven kunnen zijn. Hoe kon ik weten, dat het niet zo was?" „Schei uit!" zei Karei, zich uit rekkend. „Denk je soms, dat de politie naar dergelijk geklets zal luisteren?" Pietersen keek hem eens aan. „Zoben je van plan, de po litie erbij te halen?" „Misschien. Misschien ook niet. Misschien, als je antwoord geeft op een paar vragen, dat ik de po litie er dan buiten laat." „Wat wou je vragen?" „Bijvoorbeeld, wie Koos was, naar wie je aan de telefoon ge vraagd hebt. En waarom je zoveel belang stelde in het bedrag, door Trimbach voor zijn huis ontvan gen. En waar Trimbach heenge gaan is." Pietersen speelde een beetje met zijn pistool. Nadenkend keek hij voor zich. Eindelijk zei hij: „Dus op die vragen wou je antwoord weten, hè?" „Precies!" „Dat zal ik je eens vertellen. Precies wat er gebeurd is. Ik moest Goor No. 31 hebben. En ik kreeg Goirle No. 31. 'n Doodge wone vergissing, snap je? Mijn zwager woont in Goor en heeft 31. En hij heet Koos Sterk." „Dat snap ik", antwoordde Ka- rel. „En daarom wist je me pre cies te vertellen, aan welke weg dat huis in Goirle stond. En wat weet je van Trimbach?" „Trimbach? Ik heb je toch al gezegd, dat ik hem niet kende. Ik weet niet, waar hij heen is, of waar hij geweest is en zelfs niet of hij wel ergens is. Begrepen?" En plotseling werd zijn toon drei gend. „Laat ik je eens wat zeg gen, vrind; als ik jou was, zou ik niet naar de politie gaan. Ik zou er zelfs met niemand over praten. Ik zou met mijn meisje hier van daan gaan, in mijn bootje stappen en het meer oproeien. En ik zou hier nooit meer terugkomen. Ik zou mezelf aan het verstand zien te brengen, dat er helemaal geen huisje aan de overkant lag. Ik zou net doen, of het het Pannekoeken- huisje van Hans en Grietje was geweest." De venijnige oogjes wa ren bijna dicht. Met vooroverge bogen hoofd keek hij Karei uit dagend aan. „En, als ik dat nu eens niet deed?" vroeg Karei. „Als ik nu eens wèl naar de politie ging en vertelde, dat hier iemand woont, die er een revolver op nahoudt in strijd met de wapenwet.ie mand die opbelt en naar een ze kere Koos vraagtEen kerel, die mogelijk meer afweet van een vrouw, die met Trimbach ge trouwd was en vermoord werd De hand, die het pistool vast hield, trilde en omklemde de kolf steviger. „Als je dat deed", zei hij met gedempte stem, „dan kon jou wel eens iets overkomenen Emmy Graaf ook." „Is dat een bedreiging?" „Je kunt het noemen, zoals je wilt. Ik geef er verder geen uit leg van. Maar voor het ogenblik zeg ik tegen jeeruit!! En als de bliksem zo gauw!" Hij duwde het pistool met een onverwacht snelle beweging in Kareis ribben. De stoot veroor zaakte een stekende pijn. „En nou, vort!" beval Pietersen. Karei moest zich inspannen om niet in elkaar te zakken. Emmy riep angstig: „Karei dan toch wat. (Wordt vervolgd) 414, zwijndr. wijnpeer 5SS. BUITENLANDS OVERZICHT Terwijl de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, momenteel in de West- Duitse republiek vertoeft en de besprekingen tussen beide landen zeer waarschijnlijk op korte ter mijn zullen leiden tot een resdl- taat, waarbij de aansluiting van West-Duitsland bij het Westen een feit zal zijn, zit ook Rusland niet stil. Wij wezen er de vorige week reeds op, dat hoe meer de moge lijkheid veld wint, dat het econo misch zo belangrijke West-Duits- land zich bij het Atlantisch Pact aansluit, men in Moskou geen en kele troef achterwege laat om dit spel, dat voor Rusland allerminst hoopvol is, te doorbreken. Een dier troeven is het nieuwe vredesoffensief, dat momenteel te gelijk in Moskou en in Washington door de Russen wordt gevoerd. Bij gelegenheid van de 32ste verjaar dag van de Russische revolutie, werd met veel ophef gewag ge maakt van de vredespolitiek welke Rusland wenst te voeren. Wat de Russen intussen niet belette op hetzelfde ogenblik, zonder Polen er zelfs in te kennen, het Poolse le ger in te schakelen bij het Rus sische, waarbij een Russische gene raal door Moskou tot Pools Minis ter van Defensie werd benoemd. Tijdens het jongste week-end heeft de Russische Minister van Buiten landse Zaken Wisjinsky, die nog altijd als leider van de Russische UNO-delegatie in New-York ver toeft. een rede gehouden, welke do Russische radio zelf aanduidt als zeer vredelievend getint. Waaraan dan veelzeggend wordt toegevoegd, dat op het moment, dat de oor logophitsers tegen Rusland, nu in Duitsland bezig zijn het gemeen schappelijke front voor de aanval op de Sovjet Unie vaster aaneen te sluiten, Rusland zich de kracht kan veroorloven, dit alles rustig te beschouwen en zijn oprechte vre despolitiek opnieuw te accentueren. Die vredesredevoering van Wis jinsky bestond dan hierin, dat de Russische afgevaardigde nog al os tentatief meedeelde, dat Rusland bereid was een internationale con trole op zijn atoominstallaties toe te laten, maar niet zou toestaan, dat enig internationaal orgaan Sovjet-ondernemingen zou beheer sen. Zoals men weet. had Rusland tot nu toe steeds geweigerd deze controle op eigen grondgebied toe te laten. Het was alleen bereid rapporten en cijfers over te leggen aan de internationale controle-com missie en beloofde de beslissingen van dit internationaal orgaan uit te voeren, maar het wilde geen vreemde atoomdeskundigen toela ten in de Russische fabrieken. Begrijpelijk was, dat de Ameri kanen daar niet in trapten en Moskou ten antwoord gaven, dat men gaarne vertrouwen stelde in de Russische waarheidsliefde en dus in de betrouwbaarheid van de Rus sische cijfers en feiten, maar dat men toch ook wel graag een en ander zelf wilde controleren. Wisjinsky heeft intussen nog iets meer gezegd. Reeds een dag of tien geleden bracht een onder Russische licentie staand Duits blad het sen sationele bericht, dat in Rusland atoombommen werden gebruikt om bergen te nivelleren en rivieren, die enige honderden kilometers van elkaar lagen, te verbinden. Natuurlijk was deze onthulling in het Duitse blad met opzet voor het Westen gdaan, afwachtend hoe men daarop zou reageren. Maar de Amerikaanse deskundi gen zwegen in alle talen. Nu heeft Wisjinsky zelf dit balletje ook nog eens opgeworpen en het mooie sensationele verhaal uit het Duits- Russische blad nog eens aangedikt. Maar nu komen de deskundigen wel los en noemen het mooie ver haal niet anders dan bluf en het beste bewijs, dat men in Rusland de atoombom nog niet bezit. Want wat hier wordt meegedeeld, is zui ver dilletantisme. Men mag gerust aannemen, dat de Amerikanen in elk geval de Russen nog altijd iets voor zijn, want als Rusland nu ver klaart de atoombom te hebben, dan staat het toch vast, dat de Amerika nen haar al 7 jaar eerder hadden. Indien, zo zeggen zij, atoombommen voor dit doel zouden worden ge bruikt, dan zou een verre omgeving hier jaren lang beheerst worden door radio-actieve stoffen. De lading van atoomkernen zou in theorie gebruikt kunnen worden voor het opblazen van bergen, maar zover is de wetenschap nog lang niet ge vorderd. Ook de Amerikaanse mi nister Hickerson zeide dat het ge bruik van de atoombom voor vre desdoeleinden nog wel enige jaren zal uitblijven. Wat Wisjinsky nu meedeelde, zo zeggen de deskun digen, is niet anders dan blo' om indruk te maken op de on wetende massa. ALKMAAR, 14 November. 116 vette koeien 300350; 33 graskalveren 150250; 36 nuch tere kalver en(slacht) 2548; 280 vette schapen (export); 96 var kens 1.601.70 per kg. pvenu heeft met deze moeilijk- ALKMAAR Tomaten A I 46— 74, II 16—36, Witlof I 55—74. II 32 50, Bloemkool 1526, Rode kool 5.508.60, Savoye kool 5.5017. Spruitkool I 5581, 112040, Boe- rekool 723, Spinazie 2935, Poste lein Winterpostelein 914, Sla Kas 5.0021, Rode Bieten 4.507.50, Bospeen 816, Winterpeen 8.50— 12.30, Waspeen 618, Uien I 17 23, II 416, Prei 816, Andijvie 13 16, Selie 2—3, Knols. 1016, Drui ven, Alicant 82—1.26, Appels Cox Orange Pippin 2246. Present van Engeland 2238, Peren, Conferen ce 13—28, Doyenné du Comice 28— 47, Emile d'Heyst 15—31, Giesc Wildeman 1122, Noveau Poitear 622 Winterjan 715. Zwijndrechl se Wijnpeer 722. PURMEREND, 12 Nov. Bevelan ders 810, koopm. bl. 810, tomaten A 3886, witlof 2564, bloemkool 834, rode kool 512, witte kool 5 groene kool 6—7I6, spruitkool 8284 boerekool 1624, andijvie 1327. rode bieten 46, gare bieten 813 bospeen 29, winterpeen 711, was peen 10—18, uien 6—23, driel. 8—13 nep 10—14, prei 10—19, alicant 82- 138, brab. bellefleur 514, bismarcl 514, bramley seedl. 5—16. cox orange pippin 1254. goudreinette 1036, gron. kroon 628. jacqucs lebel 615. jonathan 1044, notaris appel 827. pres. v. Eng. 529. schellinkhouter 821, zoete cam- pagner 519, zoete winterkroon 5 25, clargeau 1049 beurré super fin 4—13, comt. de Paris 5—36. doyenné du cornice 34—62. fertilon 415, gieser wildeman 418, kam perveen 3—16, nouv. poit. 3—15, St. Germain 39, triomph de vienne 10 50, winterlouwtje 414, winterjan

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3