Nieuw Verlenging diensttijd nog niet overwogen Reorganisatierapport inzake departement Duitsland mag onmiddellijk koopvaardijschepen bouwen Macneil en Wysjinsky voeren felle woordenstrijd Vinnig debat in Lake Success EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Paging 1 Donderdag 17 November 1949 45e Jaargang No. 11720 Amerikaanse Superfort vermist Geruchten tegengesproken Indonesië op agenda Veiligheidsraad Opzienbarende moord in Parijs Geallieerden bereiken overeenstemming Scheuring in Belgisch kabinet? Twee doodvonnissen voltrokken Marine-vliegtuig in zee gestort Waarom worden radio-uitzendingen gestoord? M.v.A. buitenlandse zaken in voorjaar te verwachten Arts krijgt 12 jaar wegens doodslag Weer E.C.A.-dollars voor Indonesië Kroniek en Kritiek Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederi. Credietbank HET FEIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel S H VAN HEDEN Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 TOESTEL HEEFT 20 PERSONEN AAN BOORD HAMILTON, Bermuda-eilanden, 16 Nov. (A.P.). Een B 29 super fort van de Amerikaanse lucht macht met 20 personen wordt ver mist. Het toestel was op weg van Riverside in Californië naar de Bermuda-eilanden. Van 't vlieg veld Kindley op de Bermuda's zijn vliegtuigen opgestegen om naar de superfort te zoeken. Het eerste bericht kwam van Kadio-Mackay, welk station een radio-boodschap had opgevangen, waaruit op te maken viel, dat het toestel bii de Bermuda's in de oceaan gestort zou zijn. De bood schap was afkomstig van het ma rine-station Bermuda en luidde: „Aan alle schepen binnen 100 mijl van de Bermuda's wordt verzocht uit te kijken naar de B 29 met merktekens van de U.S.A.F. en van zilveren kleur. Het toestel is waarschijnlijk in zee gestort". Tot de vliegtuigen, die aan het zoeken deelnemen, behoren 15 andere superforten, die zich reeds op de Bermuda-eilanden bevonden en evenals het verongelukte vlieg tuig naar Engeland zouden door vliegen. Het hart van de Nederlandse militairen in Indonesië blijft naar hun vaderland trekken. Dit bleek alweer toen een aantal sol daten van het garnizoen Semarang voor een Pasar Malam (Avondmarkt, of zoals wij zeggen kermis) deze typisch Hol landse molen bouwde. Ondanks het warme klimaat smaakten de oliebollen, die op de Pasar Malam verkrijgbaar waren, de jongens uitstekend. In de laatste dagen doen aller lei geruchten de ronde met be trekking tot de organisatie van het Nederlandse leger. Zo zou het in het voornemen liggen een ver lenging van diensttijd te bevorde ren tot 18 maanden, zou de twee de lichting 1949 spoedig weer naar huis gaan en wordt geconcludeerd uit de begroting voor 1950, dat de tot de eerste lichting 1950 beho rende Indonesië-bataljons niet zullen worden opgeroepen. Het A.N.P. verneemt naar aan leiding hiervan in goed ingelichte kringen, dat een verlenging van diensttijd niet in het voornemen ligt. De regering zou alleen be reid zijn een zodanige verlenging te bezien, indien de wenselijkheid daarvan zou kunnen blijken in West-Europees verband. Wat de tweede lichting 1949 be treft, deze is nauwelijks onder de wapenen en zal nu natuurlijk niet voor Indonesië worden opgeleid; andere conclusies kon men echter hieraan niet verbinden. In de begroting voor 1950 is inderdaad voorzien in drie Indo- LAKE SUCCESS, 16 Nov. (ANP- Aneta). Naar vernomen wordt, zal de Veiligheidsraad in haar vergadering van a.s. Vrijdagmid dag de Indonesische kwestie be spreken. De agenda voor deze vergadering vermeldt als eerste punt: de Indonesische kwestie speciaal rapport van de Unci aan de Veiligheidsraad over de Ronde Tafel Conferentie. TSJECHISCHE EVANGELISCHE KERK CAPITULEERT PRAAG (Reuter) Een delegatie van de Slowaakse Evangelische Kerk, onder leiding van de Evan gelische bisschop, Cobrda, is door dr. Husak, hoofd van het Slowaak se bureau voor kerkelijke aangele genheden (ntvangen. De delegatie bood samenwerking met het bu reau aan uit naam van de Evange lische kerk. Husak heeft eveneens vertegenwoordigers van de Slo waakse hervormde kerk ontvan gen, die dankten voor de nieuwe salarisregeling voor geestelijken. nesië-bataljons, welke uit de eer ste lichting 1950 zouden moeten komen. Uit het feit, dat uitzen ding naar Indonesië niet zal plaats hebben mag men echter niet de gevolgtrekking maken, dat ze ook niet zullen worden opgeroepen. Omtrent de nadere bestemming van deze bataljons is nog geen beslissing genomen. PARIJS. Ass. Press bericht uit de Franse hoofdstad, dat al daar Edward de Muralt, vertegen woordiger van de Britse industrie in Parijs, is vermoord. Hij werd dood in zijn auto gevonden. De misdaad is gepleegd met een zwaar voorwerp, waarmee het slachtoffer in het gezicht is ge slagen. De Muralt was een bekende figuur in de uitgaande wereld. Er wordt in Franse kringen gespro ken over een „afrekening" tussen handelsagenten, terwijl anderen spionnage niet uitgesloten achten. De Franse pers besteedt bijzondere aandacht aan het geval. LONDEN, 16 Nov. (Reuter). De Amerikaans - Engels - Franse commissie van deskundigen voor de Duitse scheepsbouw, die deze week te Londen heeft vergaderd, heeft besloten, dat West-Duits- land onmiddellijk zal kunnen be ginnen met het bouwen van koop vaardijschepen voor de grote vaart. Een woordvoerder van het En gelse ministerie van buitenlandse zaken deelde mede, dat de com missie volledige overeenstemming heeft bereikt. De aanbevelingen der commissie zullen voor de ge allieerde hoge commissarissen dienen als richtlijn bij hun be sprekingen over deze kwestie met de West-Duitse regering. Uit dezelfde bron wordt nog vernomen, dat de Amerikaanse vertegenwoordigers in de com missie van deskundigen hun eis hebben laten varen, dat aan West- Twee employé's door D.l.-bende aangevallen BATAVIA, 16 Nov. (Aneta). Een grote bende van de Darul Is lam heeft Maandag in de tuinen van de suikerfabriek Bajdjaratma bij Brebea (in het gebied van Se marang) een aanval gedaan op twee employé's, die vergezeld waren van de ondernemingswacht. Hierbij kwam een employé om het leven, terwijl de andere zwaar werd ge wond. Op last van de administra teur van de onderneming zijn alle werkzaamheden in de tuinen voor lopig gestaakt. BRUSSEL, 16 Nov. (A.P.). De Belgische coalitie-regering van katholieken en liberalen wordt in haar bestaan bedreigd door het besluit van de Kamerleden der liberale partij, steun te verlenen aan het verzoek van de socialis ten, om de wet, waarin een refe rendum wordt voorgesteld inzake de terugkeer van de koning, naar de Raad van State te zenden ter toetsing op haar grondwettigheid. Een dergelijk voorstel had reeds sterke tegenkanting ondervonden van de katholieke president van de Kamer, Frans van Cauwelaert. Indien de wet naar de Raad van State wordt gezonden, zou dit een aanzienlijk uitstel kunnen beteke nen van de stemming over die wet door de Kamer, hetgeen weer een vertraging van het referendum voor onbepaalde tijd ten gevolge kan hebben. Het is niet waarschijnlijk, dat de Christelijke Volkspartij (kath.) een dergelijk uitstel zal aanvaar den, en tenzij de liberalen hun besluit herroepen, zou een scheu ring in het kabinet hiervan het gevolg kunnen zijn. De socialisten zouden met de hulp van de liberalen en de com munisten op een meerderheid kunnen rekenen voor aanneming van hun voorstel. Det wet op het referendum is reeds door de Belgische Senaat goedgekeurd. Zij zou aan het eind van de maand door de Kamer van Afgevaardigden besproken wor den. Mocht deze haar aannemen, dan zou het referendum half Januari plaats vinden. Duitsland moet worden toege staan 50 snelle vrachtschepen en schepen van buitengewoon type, die niet vallen binnen de door de drie bezettende mogendheden vastgestelde beperkingen, te bou wen. Volgens deze beperkingen mag de snelheid der door West- Duitsland te bouwen schepen niet meer dan 12 knopen per uur be dragen en mogen zij niet meer dan 7.200 ton meten. Men meent te weten, dat er in totaal ongeveer 12 schepen van buitengewoon type door West- Duitsland zullen mogen worden gebouwd. De commissie heeft echter geen definitief aantal vast gesteld, doch wel een maximum voor de totale tonnenmaat der te bouwen schepen, die niet binnen de vastgestelde beperkingen val len. BESPEKINCEN OVER „FRITALUX" PARIJS (Belga) De bespre kingen tussen Frankrijk, Italië en de Benelux voor de opbouw van Fritalux, zullen op 25 November beginnen, met een bijeenkomst van de deskundigen. De besprekingen zullen te Parijs worden gevoerd. De datum waarop de ministers van financiën der betrokken lan den zullen bijeenkomen is nog niet vastgesteld. H.M. de Koningin heeft afwij zend beschikt op de gratieverzoe ken. ingediend door J. Lamberts en S. van Droffelaar, die beiden door het Bijzondere Hof te Leeu warden (Kamer Assen) tot de doodstraf waren veroordeeld. De vonnissen zijn inmiddels reeds ten uitvoer gelegd VIJF JEHOVA'S GETUIGEN VRIJGESPROKEN Voor de Kantonrechter te Eind hoven stonden Dinsdag 5 getuigen van Jehova terecht, die bij de door de politie aldaar, op 27 Augustus gehouden grootscheepse razzia, wa ren gearresteerd. De 5 verdachten ontkenden, dat zij met strooibiljetten, borden of met de „Wachttoren" hadden gelo pen. Daarom werden de agenten gehoord, die hen gearresteerd had den. Geen dezer agenten, die onder vraagd werden door de verdediger mr. L. C. van der Tas uit Amster dam,. kon uit eigen waarneming onder ede verklaren, een door deze verdachten begane overtreding van welke aard ook te hebben gecon stateerd. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie vroeg daarop vrijspraak en de Kantonrechter deed conform de eis uitspraak. BIJ MISLUKTE LANDING OP „KAREL DOORMAN" Aan de ingang van de Moray Firth, ongeveer 45 mijl ten noord westen van Inverness (Schotland) is Dinsdagochtend om ongeveer 9.30 uur de Firefley „K 35" na een mislukte deklanding op H.M.'s vliegkampschip „Karei Doorman", in zee gestort. De enige inzittende, luitenant ter zee vlieger der 3e klasse M. J. van Wijck, slaagde er niet in, uit het toestel, dat onmid dellijk in de diepte verdween, te ontkomen. De 24-jarige marinevlieger Mar cus Jacob van Wijck was onge huwd en afkomstig uit Terneuzen. Hij is geboren 13 Maart 1925 en trad in Maart 1945 als matroos oorlogsvrijwilliger toe tot de Ma rine-luchtvaartdienst. Op 1 Oct. 1946 werd hij leerling-onderoffi cier-vlieger en enkele maanden later adspirant-officier vlieger. Zijn benoeming tot adelborst vlieger der le klasse volgde op 1 December 1947 en 1 jaar later werd hij bevorderd tot luitenant ter zee vlieger 3e klasse. Nader vernemen wij, dat het ongeval hoogstwaarschijnlijk te wijten is aan een vliegfout van de bestuurder. Deze heeft terstond na de verkeerde landing op eigen initiatief gas bijgegeven om over het vangnet heen te komen. De snelheid van het toestel was ech ter te gering, zodat dit naar stuur boord afgleed en in zee stortte. De Firefly „K 35" behoorde tot het squadron no. 2, waarmee H.M.'s Karei Doorman thans vliegoefeningen houdt bij de Schotse kust. INDONESIË HEEFT LANDBOUWDESKUNDIGEN NODIG BATAVIA, 16 Nov. (Aneta) Wi- saksono, de secretaris van staat voor landbouw en visserij, die een dezer dagen uit Nederland is te ruggekeerd, wordt in kringen te Batavia genoemd als de mogelijke minister van landbouw en visserij van de V.S.I. Op een vraag van Aneta of er voor Indonesië deskundigen op landbouwgebied uit Nederland zullen worden aangetrokken o.a. in verband met het welvaartsplan, antwoordde Wisaksono, dat de be langstelling voor Indonesië in Ne derland zeer groot is, maar dat het aantal aanmeldingen daar mede geen gelijke tred houdt. Hij was er echter van overtuigd, dat deze aanmeldingen in grote getale zullen geschieden, zodra de situa tie in Indonesië duidelijker is ge worden en de rust en orde zijn weergekeerd. Voorts zeide Wisak sono, dat ook vele deskundigen in Nederland absoluut onmisbaar zijn, met veel moeite was het bijv. ge lukt een specialist op het gebied van de rattenbestrijding voor een jaar van Nederland te „lenen". Wi saksono, heeft in Nederland een aantal landbouwtentoonstellingen bezocht, waarbij vooral hetgeen te Eindhoven op het gebied van de landbouwvoorlichting werd geëx poseerd grote indruk op hem heeft gemaakt. LAKE SUCCESS, 16 November (Reuter). In de politieke com missie hebben de Britse minister van staat, Hector McNeil, en de Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Wysjinsky, felle woorden gesproken naar aanleiding van het Russische voorstel om Engeland en Amerika te beschuldigen van oorlogsophit sing. Eerst voerde McNeil 't woord. „Ga naar Rusland terug om het Politbureau uit te leggen, waarom zelfs in de ergste dagen van het Hitlerisme de openbare mening in de wereld nimmer zo eensge zind tegen Duitsland was als nu tegen Rusland", zei hij tot Wy sjinsky. De Russische regering en die alleen snijdt haar volk af van de sympathie van de wereld. De Britse minister ontkende, dat Engeland en Amerika rondom Rusland een uitgebreid net van bases hebben opgebouwd, om dat land in te sluiten. De Britse en Amerikaanse troepen waren uit vele gebieden teruggetrokken in tegenstelling tot de Russische. Engeland had zijn strijdkrachten van vijf millioen tot ongeveer 750.000 verminderd, maar van een vergelijkbare vermindering aan Russische zijde was hem niets ge bleken. Waarom worden de buiten landse radio-uitzendingen ge stoord op een wijze die slechts te vergelijken is met die van Goeb- bels?, zo vroeg McNeil. Dat storen had echter geen nut, want de uit zendingen uit het Westen waren op een aantal golflengten in Mos kou te horen. „Wij hebben geen trek in de Russische vrede, die vernietigend is en niet schep pend". Op de hem eigen heftige wijze MINIMUMPRIJZEN VOOR JENEVER PER GLAS Op verzoek van de bedrijfsgroep Hotel-Café-Restaurant-Pension, en aanverwante bedrijven heeft de Vakorganisatie gedistilleerde dran ken minimumprijzen vastgesteld voor verkoop van jenever per glas, voor gebruik ter plaatse. Deze maatregel dient ter voorkoming van misstanden, die zich kunnen voordoen en in het verleden voorkwamen tengevolge van de onderlinge concurrentie van we derverkopers. De minimumprijzen verschillen allen naar gelang de prijsklasse waarin het bedrijf is ingedeeld. Onderscheid wordt ge maakt tussen oude en jonge jene ver, terwijl ook voorwaarden zijn gesteld t.a.v. de hoeveelheid per glas. In ieder bedrijf dienen ge drukte prijslijsten te worden opge hangen of neergelegd, waarop de prijsklasse, de toegestane verkoop- hoeveelheid per glas, alsmede de prijs per glas (welke uiteraard nitet de minimumprijs behoeft te zijn) moet worden vermeld. Minister Stikker heeft zijn Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de begroting van zijn departement aan de leden van de Kamer doen toekomen. De minister wijdt hoofdzakelijk zijn beschouwingen aan het Parlement en de buitenlandse politiek; verder valt de aandacht bij het lezen van deze nota op de Benelux en de Raad van Europa. De Minister acht het bezwaarlijk om aan het Departement van Bui tenlandse Zaken een Staatssecreta ris of een minister zonder porte feuille van Buitenlandse Zaken te benoemen; naar de opvatting van dr. Stikker lenen de werkzaamhe den zich hiertoe niet, omdat een taakverdeling moeilijk is te om schrijven. Beide functionarissen zouden zich met het volledig beleid moeten bezighouden. Alvorens na der een standpunt te bepalen over een „Internationaal Parlement" ziet de bewindsman liever, dat daar 'n bespreking over samenwerking tus sen regering en Staten-Generaal t.a.v. het buitenlands beleid aan vooraf zou gaan. Dit onderwerp is van een dermate vérstrekkende be tekenis voor de internationale po litiek, dat het beter is, alle be-' schikbare deskundigen te horen. Wellicht kan de benoeming van 'n Staatscommissie worden overwo gen. Verenigde Naties. Dr. Stikker is van oordeel, dat de houding van de Sovjet-Unie in de V.N. moeilijkheden heeft ver oorzaakt. De regering streeft er naar, dat men in de V.N. tot sa menwerking met de Sovjet-Unie komt. Bjj de verkiezing van een opvol ger van de Oekraïne in de Veilig heidsraad is de keuze bepaald op Joego-Slavië, omdat Tsjechoslowa- kije geen waarborgen biedt, gezien de daar heersende toestanden, voor een uitvoering van de werkzaam heden der V.N. in de geest van het Handvest. Benelux. De Beneluxproblemen liggen ze ker niet alleen op economisch- financieel terrein. Een regelmatig contact tussen volksvertegenwoor digers van de drie landen is nodig. Een studiecommissie werkt thans aan het ontwerpen van een schema, waarin de nieuwe parlementaire vormen en organen een plaats krij gen toebedeeld. Andere problemen. Het Duitse vraagstuk zal te zij- nertijd in een speciale behandeling worden aangesneden. Israël heeft men van Nederlandse zijde de jure als staat nog niet er kend. De grenzen zijn nog niet vastgesteld en er is geen vredesver drag g;esloten met de nabuurstaten. Dr. Stikker acht het van het hoog ste belang, dat de Heilige plaatsen worden beschermd. De minister hoopt, dat de repatriëring van Ne derlanders uit de Sovjet-Unie een vlot verloop zal hebben. Reorganisatie departement. In zake de voorgenomen reorga nisatie van het Departement zal de minister in Maart 1950 een uitvoe rig rapport overleggen aan de Sta ten-Generaal. De reorganisatie be oogt, het centrale apparaat vlotter te doen werken, een inspectie van de buitenlandse diensten en een vereenvoudiging van de diensten aan het Departement, in de vorm van een andere indeling. diende Wysjinsky van repliek. Hij herhaalde de beschuldiging, dat de „oorlogspropaganda" van En geland en Amerika was uitge groeid tot voorbereidingen voor een nieuwe oorlog. Amerika zette de vestiging van militaire bases in het buitenland voort. Als van atoombommen gebruik werd ge maakt, kwamen de 90 of meer Amerikaanse superforten in Enge land in vuurkracht overeen met 19.000 gewone bommenwerpers. West-Duitsland werd tot een springplank gemaakt voor een aanval op Rusland. De rechtbank te Leeuwarden heeft de 48-jarige arts T. de J. te Kollum, Friesland, die in de nacht van 1 op 2 Juli 1948 de 31-jarige kraamverpleegster Riemke Veen- stra van het leven beroofde, door haar van de leuning van de brug, waarop het meisje zat, te duwen, zodat zij in het diepe water te recht kwam en verdronk, veroor deeld wegens doodslag tot een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek. De rechtbank achtte niet bewezen, dat yerdachte met voor bedachte rade heeft gehandeld. Ook achtte zij geen termen aan wezig, hem het recht tot het uit oefenen van de artspractijk te ontnemen. WASHINGTON, 16 Nov. (Reu ter). De Economie Cooperation Administration heeft vandaag, voor het eerst sedert de Marshall hulp aan Indonesië wegens de Nederlandse politiële actie op Java werd opgeschort, weer aan koopmachtigingen ten behoeve van dit land verstrekt. De machtigingen belopen in totaal 37.500.000 dollar en zijn be stemd voor de aankoop van Ja panse textielproducten ter waarde van 16.500.000 dollar, Amerikaan se textielproducten ter waarde van 11.000.000 dollar en Ameri kaanse rijst ter waarde van 10.000.000 dollar. ZWAAR VERGIF VOOR „AZIJN ZUUR" VERKOCHT Een Haagse drogist heeft Dinsdag waarschijnlijk de schrik van zijn leven gehad. Tussen 4 en 6 uur in de middag vervoegde zich in zijn winkel een onbekende dame, die hem verzocht 300 gram „azijnzuur" te leveren. Dit gebeurde doch Dins dagavond kwam de drogist tot zijn onsteltenis tot de ontdekking, dat hij in plaats van „azijnzuur", „accu- zuur" had verkocht, wat een zeer gevaarlijk gif is. Een extra politie bericht werd Dinsdagavond nog via Hilversum en de plaatselijke radio distributie omgeroepen, doch resul taat leverde dit niet op. Woensdagmorgen trok in alle vroegte de Haagse politie er met een radiowagen op uit om in de omtrek van de Drogisterij het be richt verschillende malen om te roepen. Dit had succes. In de Pre- toriusstraat meldde zich een aldaar wonende dame aan, die vertelde azijnzuur te hebben gekocht. Zij had een gedeelte voor de inmaak gebruikt, het resterende deel, dat inderdaad „accuzuur" bleek te zijn, werd door de recherche in beslag genomen. De betrokken dame spreekt en verstaat de Nederlandse taal onvol doende en had het radiobericht Dinsdagavond niet begrepen. Zij werd gisterenmorgen door de buren op de hoogte gebracht toen de po litie het bericht omriep. Ambtenaren (Sm.) Sommige mensen geven maar gemakkelijk op ambtenaren af. Niet altijd ten onrechte, maar generaliseren is ook hier fout. Dezer dagen heb ik minister Gie- len horen zeggen, dat de ambte lijke dienst van de Overheid (Rijk, Provincie, Gemeente) te weinig oog heeft voor de mense lijke factor in de staatsburger. Een gevolg o.a. van de verambte- lijkte staat. Hij bepleitte een be tere opleiding voor de ambtena ren en o.a. een paedagogische en psychologische scholing, althans voor de leidende figuren. Alles gaat vaak te ambtelijk, te zake lijk, te automatisch. Het oude ge zegde: Boer, wordt mens, is al lang vervangen door een ander: Ambtenaar, wordt mens! En ziet, nauwelijks waren de woorden van de oud-minister verklonken, of daar meldde het Kath. Ned. Pers bureau, dat de Alg. R.K. Ambte- narenvereniging, in samenwer king met het Katholieke Volks- hogeschoolwerk, een weekend voor ambtelijke vorming gaat organiseren op het bekende „Dra- kenburgh". Dit s c h ij n t in strijd met wat gewenst wordt, want als er over geklaagd wordt dat alles te „ambtelijk" gaat, wat moeten we dan nog met„ambtelijke vorming". Het is natuurlijk goed bedoeld, maar verkeerd uitge drukt. In elk geval legt men de nadruk op vorming. En wanneer mannen als prof. Beel, prof. Wen- ners en dr. Dijsselbloem spreken over de verschillende aspecten van de beroepsmoraal van de ambtenaar, dan komt dat wel in orde. Dan is er een nieuw begin gemaakt met een goed en nuttig werk: de ambtenaren van de Staat meer geschikt te maken om met de burgers van de Staat meer van mens-tot-mens om te gaan. Dat zal de verbetering van de verhouding mens-maatschappij ten goede komen! Een Moffensfreek In de textielfabrieken be Aalten werken momenteel verscheidene Duitse meisjes. Dinsdag was een van deze meisjes jarig en, zoals ge bruikelijk, werd de machine, waaraan de jarige in een der fabrieken werkte, ver sierd, o.a. met de Ned. vlag. De Duitse bekeek de versie ring en tekende toen op de Nederlandse vlag een ha kenkruis. Daardoor haalde zij zich de verbolgenheid van haar collega's op de hals. De directie werd in het geval gemengd en de Duitse werd op staande voet ontslagen. DE SALARISSEN VAN POLITIE-AMBTENAREN Dezer dagen kan de publicatie tegemoet worden gezien van een Kon. besluit, waarbij de salarissen van ambtenaren van de rijkspolitie en van de gemeentepolitie nader worden geregeld. Het betreft hier de z.g. technische herziening, zoals deze voor de burgerlijke rijksamb tenaren reeds is geschied. Ook de salarisherziening voor politie-amb- tenaren zal met ingang van 1 Jan. 1948 ingaan. Van belang is, dat bij deze herziening de politiesalarissen zijn vergeleken met die der bur gerlijke rijksambtenaren. De basis, die tot nu toe gold voor de lande lijke politieambtenaren, t.w. de vergelijking met de lonen van de rijkswerklieden, is bij deze herzie ning losgelaten. De salarissen bo ven de f 3600,zijn op de gebrui kelijke wijze „ontknikt". Voor de wachtmeesters en agenten van po litie betekent deze herziening, dat. behalve de thans geldende salaris schaal van 7 jaar, nog twee perio dieke verhogingen zijn ingevoegd, waardoor de schaal langer wordt. In het kader van de militaire hulp aan Europa houden enige hoge Amerikaanse officieren op het ogenblik besprekingen te Londen met militaire deskundigen der landen, die het Atlantisch Pact hebben getekend. Tijdens de besprekingen aan de tafel met het gezicht naar de camera van links naar rechts de ver tegenwoordigers van Nederland: de heer D. M. de Smit (met sigaret) en generaal D. L G. Doorman.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1