E. W. VET Het zien van schilderijen Gemeentelijke Overheid en het bedrijfsleven .tet'teén 8v°u WINTERJASSEN Kaï 'T SIERHUIS Charles van de Bilt overleden EXPORT COSTUUMS Ho kor PAG. 2 Vrijdag 18 November 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN SCHOLA PUBLICA ZONDAGSMORGENS Concert Grote Kerk Een werkzaam leven in dienst van de openbare katholieke zaak Vulpenhouders Frankenberg N.V. Tulpen voor Bath 91.80 In het Victory-hotel hield de Utrechtse kunstcriticus, de heer Jongenelen zijn tweede avond in de door de Schola Publica ge organiseerde cursus: Het zien en genieten van schilderijen. Voor deze avond was een bijzonder gro te belangstelling, mede veroorzaakt door het succes van de eerste cur sus-avond, terwijl velen ook kennis maakten met. het werk van de Alk- maarse schilder Koos Stikvoort, die met een uitgelezen collectie schilderijen het cachet van deze avond verhoogde. Na een kort openingswoord van de heer J. Dominicus kwam de spreker van de avond aan zijn onderwerp toe, de tijd, het werk en de figuur van de laat-middel- eeuwse schilder, Jeroen Bosch. In deze periode, de vijftiende eeuw, terwijl nog de werken van de Vlaamse Primitieven opgeld deden, waarin nog de geest van kinder lijke vroomheid, naïviteit en goea- heid van hel leven merkbaar was, liet de schilder uit 's Hertogen bosch de keerzijde, die ook deze medaille had, in al zijn ontstellen de duidelijkheid zien. Aan de hand van een uitgelezen serie lichtbeel den, te beginnen met een zelfpor tret van de schilder, gaf de heer Jongénelen een beeld van de cy nische, de scherp waarnemende, de hekelende chroniqueur van een tijdperk waarin reeds verwarring angst en twijfel, de komende her vorming, reeds waren te bespeu ren. Jeroen Bosch laat in zijn ont stellende duidelijkheid de zonde en het kwaad zien, doch heeft ook momenten, waarin hij zachter ge stemd blijkt en liefelijke tafere len schept, zoals de Ziener van Patmos. In de Kruisiging, de Blau we Schuyt, in taferelen van de hel laakt hij de zonde, in speelse mo menten van kermis en volksver maak hekelt hij de domheid van de massa. Op een vlotte, begrijpelijke wij ze heeft de heer Jongenelen zijn gehoor vertrouwd gemaakt met 'n schilder, die tot een der grootste van ons land behoort, doch tevens een der meest moeilijk te begrijpen kunstenaars is. Hij liet zien dat ook bij deze schilder meer te le ren dan te zien valt. Stikvoort's schilderijen Met enkele woorden sprak de heer Jongenelen nog over het werk van Koos Stikvoort, dat de wan- wil manlief OCOLETTE(N)! Allicht! Met zo'n handige hand- en sledestofzuiger draait hij er zijn hand niet meer voor om Ja, heren, wanneer U de Ocolette hand- en sledestofzuiger eenmaal in handen heeft gehad, beaamt U: Dat is werkelijk IDEAAL, Ik geef mijn vrouw direct een OCOLETTE - stofzuiger van GEBR. KAAL HOUTTIL 52 ALKMAAR Telefoon 4374 (Adv.) VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR. Wed. N. Ploeger- Slooten, van Pr. Julianalaan 14 naar Heerhugowaard; E. J, Schoehuijs van Ramen 36 naar Noordwijk; wed. P. C. Karemans-van der Werf van Zocherstraat 16 naar Enkhuizen; A. H. Ossen, van Baansingel 31a haar Den Helder; C. J. A. Huisman en gezin van Clarissenbuurt 47 naar Koedijk; J. D. Lutterot, van Bis schop Bottemannestraat 28 naar Bristol; T. Schneider, van woonwa gen Gron. 1570 naar G, Br.- A. M. Blom, van Westerweg 61 naar Zaan dam; A. C. Smit, van Omval 60 naar Apeldoorn; S. C. Vasbinder, van Costerstraat 4 naar Haarlem; M. Volten, van K. van 't Veerstraat 49 naar St. Pancras; A. Faber, van Jac. van Heemskerckkstraat 27 naar Culemborg; P. J. Overeem, van Kerkstraat 7 naar Amsterdam: T. de Leeuw, van Boomkampstraat' 16 n. Z.-Afrika; G. van der Sluis, van Fa- brieksweg 4 naar Amsterdam; G. Buur, van Voormeer 18 naar Am sterdam; K. Zwartjens, van Nassau- plein 11 naar Soest; I. G. Ruijs, van Lyceumstraat 65 naar Amsterdam; H. G. Dijkstra, van Nassaulaan 21 naar 's-Gravenhage: C. Zandvoort, en gezin, van Nieuwlandersingel 79 naar Velsen; K. Schreuder, van Nas- sauplein 8 naar Amsterdam; S. v. d. Heide, van Burg. Palingstraat 13 naar Dordrecht; P. W. van Kesteren van Emmastraat 15 naar Tilburg; H. G. Danen, van Sandersbuurt 31 naar Arnhem; H. J. A. Lambrechts, van Bergerweg 48 naar Amster dam; J. SchütsSchagen en kinde ren, van Frans Halsstraat 28 naar Solingen; G. A. de Goede, van van Everdingenstraat 18 naar Den Hel der; C. M. Onneweer, van Voor- dam 8 naar St. Niklaas, België; H. Schoonhoven, van Geestersingel 29 naar Nigeria, Br. W. Afrika; B. Fa ber, van Uitenboschstraat 41 naar Amsterdam; W. Reek en gezin, van Overdiestraat 66 naar Tilburg; A. M. J. Begeer, van Verdronkenoord 117a naar Schoonhoven; C. van Har ten van Overdiestr. 3 naar Velsen; P. J. van Vliet, van Metiusstraat 4 naar Ede; wed. J. M. van Lent Pieters, van Irisstraat 3 na.r 's-Her- togenbosch; M. J. A. Boom en ge zin. van Irisstraat 3 naar 's-Herto- genbosch; J. P. Bierman, van Snaar- manslaan 41 naar Den Helder; G. Alders, van Polderstraat 20 naar Den Helder; C. R. E. Stehouwer, van Jan van Scorelkade 66 naar Weesp; G. H. P. van de Graaf, van Boom kampstraat 13 naar Den Helder; H. Prins, van Ropjeskuil 12 naar Hei- ïoo; J. de Boorder. van Keizer straat 22 naar Enschede; wed. Meijer van Nieuwlandersingel 79 naar Velsen. ARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Bij geen gehoor bii de eigen arts, zijn vanaf Zaterdag 19 Nov. t.m. Maandag 21 Nov. te 14 uur, alleen voor spoedgevallen bereik baar de artsen: Olree, Tamsma, de Boer, van Slooten, van der Sluijs, Posthuma, Groenhardt, de Groot en Swaters. DIERENARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Zondag 20 November 1949 heb ben dienst de dierenartsen N. J. Bouwman, tel. 146 te Slootdorp en Hakkesteèght, tel. 437 te Scha gen. den der zaal sierde en waarin hij een donker palet herkende, dat getuigde van een eigen, sterke per soonlijkheid en waarvan een bij zondere bekoring uitging. Hij prees dit werk als zijnde van nationale betekenis en spoorde zijn gehoor aan, van deze gelegenheid, Stik- voorts schilderijen te kunnen zien, een goed gebruik te maken. De Alkmaarse schilder Koos Stikvoort was dan ook met een goede collectie voor de dag geko men, die des te meer belangstel ling trok waar men in het open baar van hem de laatste vijf jaar weinig had kunnen zien. We za gen er werken uit een tijdsver loop van ruim dertig jaar bijeen. Vooral de Dominicanermonnik, een blij en devoot doek, een serene rust uitstralend, belichaamd in 'n lezende monnik, tok veler aan dacht. Daarnaast waren er verschil lend stillevens, waarin Stikvoort zo'n warme sfeer weet te schep pen en een aantal straattafereel tjes en portretten, die stuk voor stuk getuigden van het op hoog peil staande vakmanschap van deze schilder. ONZE AGENDA GULDEN VLIES: Lode van Gent spreekt voor Scho la Publica CINEMA AMERICAIN Vrouwenbeweging: Film middag 3 uur, BIOSCOPEN: Harmonie: De man die kwam dineren, 18 jaar; Victoria: Straat der Verleiding, 18 jr.; Cinema: De Geweldenaar, 18 jr. met enig voorbehoud; A.B.T.: Meedogenloos, 14 jr. NACHTDIENST APOTH.: G. Kruisinga, Koorstr. 47 NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43, tel. 3916. RECEPTIE HANDELSSCHOOL Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de Gemeentelijke Middelbare Handelsschool te Alk maar, zal morgen. Zaterdag 19 November, van 14,30 tot 16.30 uur een receptie worden gehouden in hotel Victory. Nieuwe gamizoens commandant' benoemd Tot garnizoenscommandant van Alkmaar, inde vacature van Ma joor M. Houbolt, is benoemd de majoor J. Kropf, die in Indonesië heeft gediend bij de staf van de Tweede Infanterie-Brigade van de 7 December-divisie en kort gele den is gerepatrieerd. Voor het departement Alkmaar van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel hield gistermiddag de heer Mr. Dr. H. J. Wytema, burl gemeester van Alkmaar, een cau serie over de aanrakingspunten tussen Gemeentelijke Overheid en Bedrijfsleven. Spr. beperkte zich tot hoofdzakelijk drie punten, n.l. de belastingen, de stedebouwkunde en de politie. De fiscale aanrakingspunten, al dus spr. zijn zeer gering in aantal; sinds de gemeente geen accijnzen en zakelijke bedrijfsbelasting meer kan heffen, bleek slechts over de ondernemingsbelasting e.d. verma kelijkheidsbelasting; slechts drie gemeenten heffen nog een brand- assurantiebelasting; 'n ander aan rakingspunt vormen de precario rechten e.d. en het lijkt spr. ver standig, dat de gemeentebesturen hierbij de nodige matigheid be trachten. Stedebouwkunde Op 't gebied van stedebouwkunde zijn er meer aanrakingspunten; dit onderwerp gaat een modern ge meentebestuur zeer ter harte; de kans op misverstand is hier ook het meest aanwezig. Het terrein dat men uit het oogpunt van de gemeente hier overziet ,is ruimer dan dat men ziet vanuit het oog punt van het bedrijfsleven. Men bedenke hier steeds, dat het alge meen belang niet is de som van de particuliere belangen. De stedebouwkundige maatrege len waarborgen door hun aard een voorrang boven de belangen van 't bedrijfsleven. Het zijn factoren als natuurschoon-behoud, recreatie gelegenheid, concentratie en sprei ding van industrie, die hier een woordje meespreken. Als een ge meentebestuur al deze factoren in het oog houdt, is het vrijwel on doenlijk ook de belangen van het particuliere bedrijfsleven in het oog te houden. Vooral, waar het stedebouwkundige maatregelen be treft, geldt het: gouverner, c'est prévoir. Uitgebreide planologische voor onderzoekingen zijn nodig bij de be studering van de toekomstige ont wikkeling van bepaalde gebieden. Vandaar dat de gemeente Alkmaar een enquête inzake het bedrijfsle ven instelde, om de economische functie van Alkmaar als handels- en industriecentrum te kunnen be zien. Aan de hand van de bij deze enquête ontvangen gegevens kan 'n betrouwbare prognose gesteld wor den. Winst-Gemeentebedrijven Een derde punt van aanraking vormt de politie, waarbij niet zo zeer bedoeld wordt de agent in de straat als wel de politionele con- tróle inzake veiligheid, volksge zondheid, openbare zeden, bouwnij verheid e.d. Ook hier kan een bron van conflicten liggen, voortsprui- gezichtpunten. tend uit tegengestelde belangen en De Overheid heeft n.l. de taak ook de bescherming van andere belangen te behartigen. De politie verordening brengt voorts ook tal van aanrakingspunten tus sen overheid en bedrijfsleven. Tenslotte besprak Mr. Wytema de positie van de gemeente als deelneemster aan het maatschap pelijk verkeer, als belanghebbende bij overheidsbedrijven; Voorop stel de spr., dat het hier de gemeente niet om winst-maken te doen is, IN HET HOL VAN DE LEEUW ALKMAAR. - Gisteravond meld de zich aan het bureau van politie alhier een 52-jarige inwoner van Den Burg, Texel, om nachtverblijf. Het bleek dat de man nog drie maanden gevangenisstraf tegoed had. Nadat hem nachtverblijf was verleend is hij hedenmorgen naar het huis van bewaring overgebracht. Gouden Bruidspaar op de Heul Woensdag 23 November a.s, viert het echtpaar P. RijkenBrouwer zijn 50-jarige echtvereniging. De heer Rijken, die ruim 35 jaar in Alkmaar woont, is 31 jaar werk zaam geweest bij de fabriek van Hoogstraten als slager en steri- liseerder. Aanvankelijk heeft het echtpaar, dat 1 zoon en 2 klein zoons heeft, op de Fabrieksweg gewoond, nu wonen de 75-jarige man en de 73-jarige vrouw al weer een jaar of elf op de Heul no. 11. Beiden zijn nog kerngezond, de vrouw doet haar huiselijke bezig heden en de man heeft liefhebbe rij in lezen, speciaal geschiedkun dige werken. Op het feest, dat in het vereniginsgebouw op de Heul zal worden gevierd, zal het hen zeker niet aan belangstelling ont breken. doch dat al deze overheidsbedrij ven een sociale achtergrond heb ben. Als de tarieven van het ge meentelijk bedrjjf niet hoger zijn dan elders en niet hoger dan die van het particuliere bedrijf, dan ziet spr. niet in, waarom een rede lijke winst aan de gemeente (ge- meenschaps-)kas ten goede mag komen. Ook de woningbouw betrok spr. nog even in zijn betoog; waarbij hij opmerkte, dat bij de vraag om be drijfsruimte, waardoor woonruim te onttrokken wordt, het soms de schijn heeft, dat het reële bedrijfs belang naar voren wordt gescho ven uit persoonlijk belang. Wat de personeelspolitiek betreft merkte spr. op, dat de lonen, door gemeenten uitbetaald, zich thans hebben aangepast aan die in het bedrijfsleven, zodat op dit punt weinig controverse bestaat. Discussie Bij de discussie, die naar aanlei ding van de causerie van burge meester Wytema ontstond, kwam de wens naar voren voor een con tactcommissie tussen gemeente en bedrijfsleven. De heer De Man hield een pleidooi voor een modernise ring van het gemeentebestuur in de richting van stimulering van de verhoging van de omzet in het dé- tailbedrijf en kostprijsverlaging voor het bedrijfsleven; uiteindelijk zou dit via hogere winst, dus via hogere opbrengst van de onderne mingsbelasting de gemeente ten goed komen. T.a.v. de aard van de te vestigen industrie, zei Mr. Wytema, dat het hem niet onverschillig is, welke industrie zich in de gemeente ves tigt; de gemeente kan zich op dit punt gerust enige kieskeurigheid veroorloven. Spr. bleek niet gepor teerd voor z.g. uitheemse industrie, uit vrees, dat daardoor de autogh- tone. belangen zouden worden ge schaad. De heer Arntz zag in dit verband gaarne voorkeur voor die industrieën, die deviezen besparen. Mr. Le Blanche, voorzitter van de afd., die de spreker had ingeleid bracht hem namens het uitgebrei de gehoor daarvoor ook dank. Spr. deelde nog mede, dat 17 Dec. 'n 17-tal jubilarissen het diploma van de Maatschappij zullen ontvangen. VOOR UW NAAR LANGESTRAAT 86 t o. het Stadhuis (Adv.) Uitslag aanbesteding ALKMAAR. Architect Nic. Schaap te Alkmaar, heeft namens Burgemeester en Wethouders van Warmenhuizen, op Woensdag 16 November j.l. aanbesteed het ver bouwen van het gemeentehuis te aldaar, waarvan de uitslag als volgt: D. Sijbel te Alkmaar 62245.-: A. Seegers te Warmenhuizen 59520.-; Joh. Wester te St. Pan cras ƒ57900.-: M. de Nijs te War menhuizen ƒ57775.-; F. en H. Kemper te Warmenhuizen ƒ57610.-; P. A. Dekker te War menhuizen 57090.-; A. Smidt te St. Pancras ƒ57000.-; J. Klaasen te Heiloo ƒ56.500.-; W. Barten te Alkmaar ƒ56240.-; J. A. Dekker te Alkmaar ƒ55145.-; Gebr. Kui per te Heiloo 54950.-; Jac. Tromp te Alkmaar ƒ52670.-; J. Faus te N.-Niedorp ƒ51436.-; C. de Geus te Broek op Langendijk ƒ50700.-: P. Doorn te St. Maartensbrug 50300.-; Gebr. Schuit te Heiloo ƒ49000.-; M. Marquering te Ber gen ƒ48990.-; Gebr. J. J. Opdam te Heiloo 48980.-; A. J. Breed te Alkmaar ƒ47000.-: A. Breed te Hoogwoud ƒ46500.-: De Haan en Reek te Alkmaar laagste inschrij ver 46075.-. Begroting 50.000..- VOETBALLERS GESTRAFT ALKMAAR, Gisteren zijn 8 jongens van 15 tot 18 jaar wegens voetballen op de openbare weg naar het bureau van politie gebracht waar tegen hen proaes-verbaal is opgemaakt. De jongens waren cp de Dijk aan het spelen. AANTREKKELIJK PROGRAMMA De Ned. Herv. Oratorium ver eniging vond op haar kerk-concert niettegenstaande de lage tem peratuur nog vrij veel belang stelling. Aan deze uitvoering werk ten ook mede de koorklassen van Nico Akkerman. Het programma was wel wat heterogeen, maar toch zeer aan trekkelijk samengesteld. Na een met muzikale smaak gespeeld Prae- ludium en Fuga van Bach, H. van Westrienen, opende dirigent Corn, Jonker het vocale programma met „Hodië", van J. P. Sweelinck. Dit werk van deze Nederlandse groot-meester was wel de verras sing van de avond. Het koor gai hier technisch 'n zéér respectabele vertolking van. De kinderkoorklas sen van Nico Akkerman zongen verdienstelijk enkele oud Neaerl. liederen o.m. „Heer Jezus heeft een hofken", en enkele meerstemmige canons. Het zingen van dit koortje moet nog wat meer los komen van de noten en in de voordracht gro ter contrastwerking brengen. Ada Kleymeer speelde de klavier-bege leidingen vrij goed. Het bekende „Laudate Dominum" van Mozart werd door de Oratorium Ver. mooi gezongen. De sopraan partij werd doot de koorklassen uitgevoerd. Het geheel maakte een lofwaardige indruk. Wat de solisten betreft, het vol gende. De sopraan Ida Maria Vis ser maakte geen fortuinlijk entrée met „Bist du bei mir"; hier was de stemming zelfs sterk detone rend. Later nam zij revanche o.a. in een aria uit „Die Sehöpfung" welke zeer muzikaal gezongen werd. De tenor Leo Larsen bewees in een aria van Handel en een aria uit Sehöpfung een uitnemende zanger te zijn, met boeiende voor dracht en zéér mooi stemgeluid. Nico Akkerman speelde de bege leidingen aan de vleugel zoals we dat steeds van hem gewend zijn, muzikaal. Verder zong het gem. koor, „Stimmt -an die Saiten" en „Vollendet ist das grosze Werk" uit Die Sehöpfung van Haydn. Hoe Jonker met zijn koor deze werken laat zingen is overbekend, ook nu weer met goede koorklank en gedisciplineerd ensemble. De or ganist speelde nog een Intermezzo van de romantische componist Jos Reinbergen. Het concert werd be sloten met „Pater Noster" van Roeske. Over het algemeen dus wel een zeer geslaagd kerk-concert, waarop de Ned. Oratorium veren, met voldoening kan terugzien. We hopen dat we van dit koor ook in de toekomst meerdere ma len werken van Sweelinck op het- program zullen aantreffen. Nog maals, met „Hodië" van deze com ponist deed -men een zeer artis tieke keuze, welke de kunstge voelige luisteraars lang in herin nering zal blijven. W. Schreurs Ml VA-AVOND IN GULDEN VLIES Missie-thuisfront noodzakelijk ALKMAAR. In het Gulden Vlies organiseerde de Miva Woensdagavond een missieactie, die door het 'slechte bezoek he laas geen silcees kon worden. Naast de Hoogeerwaarde Deken van Alkmaar, pastoor Biesta en enkele geestelijken hebben een kleine honderd belangstellenden de film van hgt leven van Sint Benedictus aanschouwd en kunnen luisteren naar de opwekkende en begeesterende woorden van de bekende Pater Eusebius Peters, die er op wees dat de Miva een noodzakelijke actie is geworden om onze missionarissen aan ver keersmiddelen te helpen, die wij in onze tijd eigenlijk heel gewoon vinden, maar die in de missielan den nog vrijwel overal ontbreken. Pater Peters brak een lans voor de gedachte, eindelijk voor de werkers en strijders in de eerste linie, de missionarissen, een thuis front te stichten, dat deze man nen zou kunnen helpen met de meest noodzakelijke hulpmidde len, die de moderne techniek ons biedt. Ons comfort moet in de eer ste plaats staan in dienst van de uitbreiding van het Rijk Gods. In de middag was er nog een kindervoorstelling gegeven van jeugdfilms en een film over het Miva-werk, die iets beter bezocht was. „ZO ZIJN ONZE MANIEREN" (Gevonden voorwerpen) - Op de tentoonstelling „Zo zijn onze manieren", welke van 27 Oc tober tot en met 1 November in het R. K. Lyceum werd gehouden, zijn nog enkele gevonden voorwer pen achtergebleven. Het zijn: een rozenkrans, een kinderwant (blauw met rood), een wollen das en twee ceintuurs van meisjesmantels. De voorwerpen kunnen door de eige naars worden afgehaald aan het Njreau van dit blad, Laat 221, uiterlijk tot 25 dezer. Het Hockey-programma ALKMAAR. -Het programma van de Alkmaarse Mixed Hockey Club luidt voor Zondag: Dames: Tweede klasse C: Alk maar—Hurley. Vierde klasse D: Alkmaar II—D.E.M. II. Heren: Promotie-klasse C: Alk maarAdelborsten. Tweede klas se D: Alkmaar II—H.B.S. II. De stand van de klassen, waar in de elftallen van de A.M.H.C. spelen, is per 13 November: Promotie-klasse C: S.C.H.C. 6 5 0 1 10 Pinoké 5 3 117 H.B.S. 6 2 2 2 6 Alkmaar 6 2 13 5 Ijsvogels 5 2 0 3 4 Amsterdam ni 4 112 3 Adelborsten 5 113 3 Strawb. 3 10 2 2 Tweede klasse D: Hurley 6 4 2 0 10 Zandvoort 6 4 2 0 10 Zuid wij ck 5 4 0 1 3 B. M.H.C. III 5 3 0 2 6 Kraaien 4 2 115 Strawb. II 6 114 3 H.B.S. II 6 0 2 4 2 Alkmaar II 6 0 0 6 0 Tweede klasse C (dames): Rood Wit II 5 4 10 9 Hurley 5 3 2 0 8 Ijsvogels 5 3 117 Fit 4 2 115 Gooi II 5 2 12 5 Alkmaar 6 2 13 5 Amsterdam IV 6 114 3 A.M.V.J. 6 0 0 6 0 Vierde klasse D (dames): D.E.M. II 4 3 10 7 Ev. Sw. II 5 3 117 Alliance III 5 3 0 2 6 Strawb. Ill 4 2 0 2 4 Alkmaar II 5 2 0 3 4 B.D.H.C. VI 4 10 3 2 Eechtrop II 5 10 4 2 Toen Charles van de Bilt in Februari van dit jaar tachtig jaar werd, was het hem al aan te zien, dat de krachten van zijn rijke, werkzame leven ver bruikt waren. Langzaam maar ze ker ging zijn gezondheidstoestand achteruit. Zondag 1.1. moest hij be diend worden en Donderdag is hij gestorven. Zijn nagedachtenis zal in het katholieke leven van het bisdom Haarlem, en vooral in dat- van ons gewest, in ere worden ge houden. Charles Ludovicus van de Bilt was oorspronkelijk onderwijzer. Hij was geboortig uit Koewacht in Zeeuws-Vlaanderen. Na onder wijzer geweest te zijn in enkele plaatsen, o.a. in zijn geboorte plaats,, trok hij naar Den Helder, waar hij lange jaren heeft ge woond en gewerkt. Zijn warme hart ging uit naar de sociaal- zwakkeren, die in de tijd van zijn opkomst in het openbare leven nog maar al te vaak van hun ka rig loon teveel uitgaven aan het gebruik van sterke drank. Hii was een hartstochtelijk drankbestrij der, ook met name in de kringen AFSCHEIDSRECEPTIE DIRECTEUR P.T.T. ALKMAAR. Zoals al eerder is gemeld, ia de Alkmaarse directeur van de P.T.T., de heer W. M. Gre- velink, in dezelfde functie te Arnhem benoemd. In verband met zijn vertrek naar Arnhem zal de heer Greve- link op 26 November, des middags om 3 uur een afscheidsreceptie houden. Met verzekering tegen verlies en diefstal Langestraat 28 Telefoon 2394 (Adv.) MAJOOR HOUBOLT GAAT HEEN Afscheid van verdienstelijk officier ALKMAAR. Zoals wii giste ren reeds meldden, zal de garni zoenscommandant van Alkmaar, reserve-majoor M. H. Houbolt, met ingang van 1 December de dienst gaan verlaten. Daarmede gaat een figuur heen die. hoewel betrekkelijk korte tijd in de stad, zowel bij. de militairen als bij de burgerij zeer gezien was. Hoewel majoor Houbolt eigen lijk reserve-officier was, diende hij reeds vanaf 1915 bij het leger. In October van dat laar kwam hij in dienst van de Koninklijke Landmacht, waarbij hij in No vember 1917 tot officier werd be vorderd. Na achtereenvolgens ge diend te hebben bij het regiment Grenadiers, kwam hij bij het 9de infanterie-regiment, een Fries corps. In de dertiger jaren heeft maioor Houbolt zich bijzonder verdienstelijk gemaakt voor de Bijzondere Vrijwillige Landstorm, Na de oorlog kwam majoor Houbolt weer in actieve dienst bii de kwartiermeester-generaal te Londen. Vervolgens naar Neder land teruggekeerd werd hi) be noemd tot commandant van het 2e bataillon van het Comman doder Luchtvaarttroepen. Voordat majoor Houbolt in 1948 garnizoenscommandant van Alk maar werd, was hij nog geduren de een jaar als hoofdofficier toe gevoegd aan de chef van de af deling Comptabiliteit van het Mi nisterie van Oorlog. De scheidende garnizoenscom mandant heeft zich in Alkmaar doen kennen als een militair, die zich altijd bewust was dat de sol daat voortkomt uit de burger maatschappij. Hii heeft het con tact tussen het leger en de bur gerij op prettige en waardige wij ze steeds gehandhaafd. Verschei dene mliitaire plechtigheden wist hij door zijn medewerking tot een febeurtenis voor de stad te ma- en en vaak heeft hij de burgerij ook kennis laten maken met de plezierige zijde van het militaire leven. De militaire kapel van het 2 T.B. werd vaak op zijn voorstel naar Alkmaar gedirigeerd. Majoor Houboit keert nu in de burgermaatschappij terug waar hij zijn oude functie, die van se cretaris van de Nederlandse Ver eniging voor Nijverheidsonder wijs, weer zal gaan vervullen. Alkmaar verliest in hem een goed burger, het garnizoen een uitstekend commandant. Nieuws van Olympus ALKMAAR. Zeer belangrijk be richt v. d. dames en heren leden. Hedenavond is er geen zaaltr.; hiervoor in de plaats worden alle leden (dames en heren) om 8 uur verwacht bij Beemster, Waag- plein, in verband met de Singel- loop voor Zondag. Wij rekenen er op, dat iedereen aanwezig is. van de toenmalige Rooms-Katho- lieke Volksbond. Deze organisatie van de katholieke arbeiders heeft hij een lange reeks van jaren ge diend als lid van het Centraal Be stuur en als mederedacteur van het toenmalige verbondsblad „De Volksbanier" Ook was hii enige jaren lid der redactie van de oude „Volkskrant" ,met mannen als de oude Vesters, Henri Hermans en C. J. Kuiper. Het journalistieke hoofdstuk uit zijn leven zou niet volledig zijn, als wij niet vermel den zijn medewerking aan onze courant, waarin hij enige jaren een wekelijks parlementair over zicht verzorgde. Zijn verblijf in Den Helder bracht hem in de eerste plaats in aanraking met de marine en „op de zee" vond hij ook zijn belang stelling voor het Apostolaat ter Zee, dat hii vele jaren deskundig van advies diende. De marine: In Den Helder leer de hii de algemene en bijzondere belangen ervan kennen en toen hij in 1918 in de Kamer kwam, ontwikkelde hii zich dra als de marinespecialiteit van de Katho lieke Fractie. In het bijzonder voor de belangen van de marine mannen stond hii op de bres. Maar hij nam ook stelling in de grote kwestie van de vloot en alles wat daarmede samenhangt. Doch niet alleen voor de marine was hii strijdvaardig. Hii was yele van ziin twintg parlementaire jaren de enige „Noordhollandse afge vaardigde', die alle belangstelling had voor de belangen van de land- en tuinbouw, en niet te ver geten voor de visserij belangen van Volendam. In de strijd voor een goede en rechtvaardig-toegepaste Zuiderzeesteunwet stond hii voor aan. Van de Bilt was o.a. ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw .drager van het erekruis ,Pro Ecclesia et Pontifice" enz. en ook van het Hongaarse Rode Kruis. Hij wordt morgen, Zater dag, begraven op het kerkhof Sint Adelbert te Bloemendaal, om streeks kwart voor elf na de H.H. Uitvaartdiensten in de parochie kerk van het Heilig Hart aan de Kleverparkweg te Haarlem; daar wordt om half tien een plechtige gezongen Mis van requiem gecele breerd. ALKMAAR. Zoals men weet, heeft het gemeentebestuur van Bath ter gelegenheid van het bezoek van de delegatie van de gemeenteraad van Alkmaar in Mei j.l. mededeling gedaan van ziin voornemens om de „Orange Grove"' de naam te ge ven van „Alkmaar Garden". On langs heeft dit plein ziin nieuwe naam gekregen. Het gemeentebestuur van Alk maar heeft in dit feest aanleiding gevonden aan de Mayor van Bath 3600 rode en witte tulpen te doen toekomen ter verfraaiing van het plein en als een bewijs van erkentelijkheid voor de nieuwe naamgeving daarvan. De tulpenbollen ziin dezer da gen verzonden en het gemeente bestuur van Bath toonde zich daarmede zeer ingenomen blij kens een brief, die de burge meester van Alkmaar begin No vember van de Mayor van Bath ontving en die vertaald luidt als volgt: Guildhall Bath, 2 November 1949 Geachte heer Burgemeester, Uw brief van 31 October j.l. heb ik ontvangen en ik haast mij aan U en aan de ingezetenen van Alkmaar de dank van onze stad voor het mooie geschenk over te brengen. De bloembollen, welke Alkmaar ons eerder zond, gaven niet slechts aan ons, maar ook aan de vele bezoekers van Bath in de lente en in de vroege zomer, veel "vreugde en ik meen zelfste mogen zeggen, dat het mooi schouwspel plaatselijk zeer geroemd werd. Het plantsoen in Orange Grove is reeds gereed gemaakt en ik verneem van de afdeling, welke het toezicht over onze plantsoe nen heeft, dat de bloembollen onmiddelijk na aankomst worden geplant.. Ik verzoek U aan de gemeente raad en ingezetenen onze grote waardering voor het "eschenk over te brengen met de verzeke ring, dat wii er trots op zullen zijn dit „stukje Alkmaar in ons midden te hebben. Te zelfder tijd wil ik deze ge legenheid benutten om aan U en aan al onze vrienden onze groe ten te zenden en de hoop uit te spreken, dat U allen in goede ge zondheid verkeert. Hoogachtend. Uw dw. LESLIE N. PUNTER, Mayor WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. MEER BEWOLKING Veranderlijke bewolking met in het westen van het land plaatse lijk enige neerslag. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk nit richtingen tussen oost en west. In het westen van het land vannacht iets minder koud, overigens wei nig verandering in temperatuur. K.F.C.-KEURING Alkmaar: Alkm. Biosc. Theater: Meedogenloos. 14 jaar. Cinema American: De geweldenaar. Volwassenen. Harmone: De man die kwam dineren. Alle leeftiiden. Victoria: Straat der verleiding. 18 jaar. CONCRESNUMMER KATHOLIEK BOUWBLAD Het „Katholiek Bouwblad" van November is vrijwel geheel gewijd aan het congres van de Algemene Katholieke Kunstenaarsvereniging, dat medio October in Den Bosch werd gehouden. Naast een be schouwing van de hand van de hoofdredacteur van de Maasbode, pater Dr. S. Tesser O.P., modera tor der vereniging, geeft Ir. Bus- kens een overzicht van de doel stellingen van het congres en komt dan tot de conclusie, dat men het over de grondstellingen wel eens bleek, doch dat de conclusies vaak dermate botsten, dat men niet van een geheel slagen kan spreken. Over de Bouwkunst schreef Prof. Ir. M. J. Granpré Molière; over de beeldende kunst Joan Co- lette en Drs. A, Wijffels bespreekt het nut van het bestaan der ver eniging. Met tarijke fraaie illus traties verlucht, is dit weer een uitstekend nummer geworden. 80-JARIGE MAN UIT DE TREIN GEVALLEN Woensdagavond is de hr. Schmidt uit Halfweg ,die enige dagen op de pastorie van zijn Heerzoon, pastoor Schmidt te Krommenie, had door gebracht, bij het vertrek van de trein uit het station Krommenie Assendelft, uit de trein gevallen, waarbij hij inwendige kneuzingen opliep. De heer Schmidt, die met de trein van 5 minuten over half ne gen vertrok, bemerkte, dat hij met een kaartje tweede klas in een der de klas coupé zat. Hij wilde, ter wijl de trein al reed, uitstappen, met het gevolg, dat hij door de snelheid, die de trein na een paar honderd meter had gekregen, met een smak op de spoorbaan terecht kwam. Een Alkmaarse dame. mevr. C. Vóórhaar, trok aan de noodrem, waardoor de trein tot stilstand werd gebracht. De 80-jarige heer Schmidt, die er wonder boven wonder nog vrij goed afkwam, is later per brancard naar de pas torie te Krommenie overgebracht. KALENDERS VOOR 1950 Voor het eerst geven de paters Cisterciensers te Nieuwkuyk in hun nieuwe drukkerij een kalen der voor 1950 uit. Deze staat ge heel in het teken van de Maria verering en biedt een twaalftal voorstellingen uit het leven .van de H. Maagd, naar ontwerp van de jonge monnik-kunstenaar Leo Wiegmans. Het is een fraaie kalen der geworden, die een sieraad is voor de huiskamer. KRANSLEGGIVG VERZETSMONUMENT ALKMAAR. Gistermiddag om twee uur werd bij het voorlopig monument voor de gevallen ver zetslieden aan de Wilhelmiiialaan een korte herdenkingsplechtigheid gehouden ter nagedachtenis der vijf verzetslieden die hier hun leven lieten. Naast vele leden der voor malige verzetsgroepen waren aan wezig de hoofdinspecteur van po litie de heer W. C. Rijpma, wethou der R. Bakker en de heer C. Dun. Mr. A. Schenkeveld legde namens de verzetsorganisaties een krans bij het monument en herdacht in een korte toespraak de gevallenen daar mede tevens allen erende die in de strijd tegen de bezetter hun leven hadden gelaten. Na enkele minuten stilte betracht te hebben werden door familieleden der gevallenen bloemen bij het monument neerge legd. Faillissement Bij vonnis van 17 November '49 is door de Alkmaarse Arrondisse- ments rechtbank in staat van fail lissement verklaard: Nico de Wildt stucadoor te Castricum, Nieuwhoui v. d. Veenstraat 2. Rechter-com- missaris is Mr. J, Krabbe; curator M. A. J. M. Leesberg te Alkmaar. ALLEEN IN PRIMA KWALITEIT EN AFWERKING, vanaf DE BESTE KAMGARENS, 3-DELIG WIE REKENT, KOOPT BIJ: LANGESTRAAT 37 ALKM Ai" 71 (Adv.) Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Hendrik zoon van C. J. Blankman en M. Timmer; Martinus, zoon van R. de Hoop en M. Kranenburg. Gehuwd; Cornells J. Constant en Trijntje Leegwater; Nicolaas Wester en Lambertha M. Ros. ALKMAAR. Geboren: Johan nes B„ zv J. P. van Putten en E. C. Pruim. Ondertrouwd: Dirk A. Vollenga, 22 jr. en Catharina A. Andrée, 20 jr.; Wilhelmus J. Dorenbos, 22 jr. en Margaretha C. Hoebe, 18 jr.; Matheus Lau, 29 jr. en Anna J. Bogtman, 38 jr.; Hendrik G. van den Wijngaard, 30 jr. en Sophia G. Ra demaker 32 jr.; Dirk de Groot, 26 jr. en Beijtske R. Kleijmeer, 24 jr.; Bernard G. Cordemeijer, 26 jr. en Maria Th. Middelhoff, 22 jr.; Roe lof Haazelager. 26 jr. en Agatha M. Bruin, 28 jr.; Cornelis van der Mo len, 22 jr. en Justina van Dam, 20 jr.; Johannes P. van der Pluijm, 41 jr. en Trinette Menzo, 34 jr. Gehuwd: Hendrik A. Roth en Louise H. Franse. Overleden: Guurtje Blaauboer, 76 jr. wed. van C. Geerligs. Mooi succes voor de Klaverjas- vereniging „De Doormars" ALKMAAR. Door de klaver- jasvereniging ,De Harmonie" te Castricum, welke vereniging Za terdag a.s. haar 10-jarig bestaan hoopt te vieren, ziin nederlaag- wedstrijden uitgeschreven, waar aan door een veertiental vereni gingen werd deelgenomen. Daaronder waren zeer sterke verenigingen, die reeds meerdere jaren bestaan. Daarom is het zulk een mooi resultaat, dat de Alk maarse vereniging „De Door mars", welke nog geen jaar be staat, de eerste priis wist te ver overen en tevens beslag legde op de marsenpriis. De uitslag was. Eerste priis: De Doormars. Alk maar, 23.518 punten. Tweede priis: Bus en Dam, Krommenie. 23.436 punten. Derde priis: Harmonie, Castri cum, 22.545 punten De priizen bestonden uit een mooie beker en een lauwerkrans De behand mr. Fr. Tei te maken, achttien s| normale or thans kree orgaan te v scheen te minister s tabletjes, rekening t niet van pl Wel was H Zaken" niet 'vier ministei was er maai bus gekomen Maenen (KV nieuwe bew zo onschuldi; sprekers vol: de wens uit deze minister zijn, om de maar steeds si es in wette De Haagse kon men bij niet stilzwijg heren Maene (P.v.d.A.) st< dat een en a geduurd had te zich voora en onjuiste A.N.P., die vi gemeester toe rig was gewe van de vacal beoordeeld m ter gebleken maar de heer ten, dat er aanwijzingen tot nadenken men. Wat d ters betreft, (KVP) van ZATERDA HILVERSU 7.00 VARA VARA, 19.30 VARA. 7.00 Nieuws ziek; 7.30 Sir 8.38 Orgelspel ziek; 10.00 10.05 Morgeni feuilleon; 10.3 in de continul bariton en pi; 12.30 Mededel 12.55 Kalend 13.15 Accor Gramofoonmu jeugd; 14.20 C Gramofoonmur spreking; 15.1 „Van de wieg 16.15 Dansmi praatje; 17. Voor de Ne ten; 19.00 19.30 Bijbellez Nederlanders Nieuws; 20 „voor het kin z20.45 Ge 21.45 Sociali 22.00 Sextet; nen", hoorspel 23.00 Nieuws 23.25—24.00 HILVERSUN 7.00—24.00 K 7.00 Nieuws en liturgische ting; 8.30 Ni< foonmuziek; 9.35 Metropole de kinderen; ziek; 11.00 voc Gramofoonmuzi 12.03 Amusemi 12.33 mededelii wijzer; 13.00 nieuws; 13.20 Studentenkoor 14.40 GroningSi en solist; 15. ren en kunsten muziek; 16. „De schoonheid aans, causerie 18.00 Pianoduo orkest; 19.00 bteiten; 19. front; 19.30 39 50 Comment 20.00 Nieuws strijd „voor het baken; 20.45 "1.00 Gevarieer "uzzle; 21.55 00 Nieuws orkest en soli BRUSSEL 12.00 Grarr Weerberichten 3 2.00 Nieuws muziek; 13.30 C ramof oonmuzi 14.10 Gramoi T :chte muziek 16.00 Omroepk foonmuziek 16.40 Gramoi Nieuws; 17.15 Gramofoonmuzi onduo; 17.55 38.00 Jazzmus 18.30 Voor Nieuws; 19. 19.50 Politieke roeporkest met aliteiten; 21. Nieuws; 22.15 (gr. p.l.) 23. 23.30—24.00 BRUSSEL, 12.05 en 13 13.30 Verzoekpi 14.30 Gramof< V erzoekprograrr Lichte muziek; Accordeonmuzie 19.40 Gramofooi roeporkest; 20 en 23.30 Gram r

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2