Kamer maakt het gemakkelijk Opirvesuit voor minister Teulings VET VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS BIJ DE LUCHTVERDEDIGING linthorst 91.80 Internationaal Brucknerfeest in voorbereMing V.S. en Verre Oosten Vrijdag 18 November 1949 amhn dagboek Hogere ministers salarissen koren op Waaenaa/s molen RADIO V.H.K. en Marva krijgen een zusje Net van luchtwachtposten over gehele land Naar wij vernemen: 5 I I Complot in Turkije ontdekt Spaak directeur O.E.E.S. Geen eerbied voor het „Wilhelmus" Overeenkomst tussen Guido Gezel te en Bruckner Chauffeurs staken Wordt niet oud voor Uwtijd De Beurs ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS PAG 3 ■RSVERW ACHTING edeeld door het K.N.M.I. It. Geldig van Zaterdag tot Zaterdagavond. EER BEWOLKING rlijke bewolking met bi en van het land plaatse- je neerslag. Zwakke tot wind, hoofdzakelijk nit in tussen oost en west. In en van het land vannacht der koud, overigens wei- ndering in temperatuur. CF.C.-KEURING Alkm. Biose. Theater: nloos. 14 jaar. Cinema -an: De geweldenaar, ssenen. Harmone: De lie kwam dineren. Alle [en. Victoria: Straat rleiding. 18 jaar. JNGRESNUMMER 40LIEK BOUWBLAD ■Catholiek Bouwblad" van r is vrijwel geheel gewijd congres van de Algemene <e Kunstenaarsvereniging, 10 October in Den Bosch louden. Naast een be- g van de hand van de icteur van de Maasbode, S. Tesser O.P., modera- vereniging. geeft Ir. Bus- i overzicht van de doel- van het congres en komt de conclusie, dat men het grondstellingen wel eens ch dat de conclusies vaak botsten, dat men niet van el slagen kan spreken, de Bouwkunst schreef M. J. Granpré Molière; beeldende kunst Joan Co- Drs. A. Wijffels bespreekt van het bestaan der ver- Met tarijke fraaie illus- erlucht, is dit weer een d nummer geworden. iO-JARIGE MAN E TREIN GEVALLEN agavond is de hr. Schmidt reg ,die enige dagen op de van zijn Heerzoon, pastoor te Krommenie, had door bij het vertrek van de het station Krommenie t. uit de trein gevallen, hij inwendige kneuzingen r Schmidt, die met de 5 minuten over half ne- ok, bemerkte, dat hij met je tweede klas in een der coupé zat. Hij wilde, ter rein al reed, uitstappen, gevolg, dat hij door de die de trein na een paar meter had gekregen, met op de spoorbaan terecht kmaarse dame. mevr. C. trok aan de noodrem, de trein tot stilstand iracht. De 80-jarige heer die er wonder boven log vrij goed afkwam, is brancard naar de pas- Krommenie overgebracht. 3NDERS VOOR 1950 et eerst geven de paters sers te Nieuwkuyk in we drukkerij een kalen- 1950 uit. Deze staat ge- het teken van de Maria- en biedt een twaalftal ogen uit het leven i yan agd, naar ontwerp van de monnik-kunstenaar Leo Het is een fraaie kalen- irden, die een sieraad is huiskamer. CRANSLEGGING RZETSMONUMENT cAR. Gistermiddag om werd bij het voorlopig t voor de gevallen ver- aan de Wilhelmitialaan o herdenkingsplechtigheid ter nagedachtenis der vijf ien die hier hun leven last vele leden der voor- irzetsgroepen waren aan- hoofdinspecteur van po- ?er W. C. Rijpma, wethou- ïkker en de heer C. Dun. chenkeveld legde namens sorganisaties een krans bij ment en herdacht in een praak de gevallenen daar- ;ns allen erende die in de cn de bezetter hun leven daten. Na enkele minuten •acht te hebben werden ilieleden der gevallenen aij het monument neerge- Faillissement nis van 17 November '49 le Alkmaarse Arrondisse- ;htbank in staat van fail- verklaard: Nico de Wildt, te Castricum, Nieuwhout enstraat 2. Rechter-com- s Mr. J. Krabbe; curator M. Leesberg te Alkmaar. 3-DELIG ALKM Ai" R (Adv.) :ces voor de Klaverjas- ging „De Doormars" LAR. Door de klaver- jing ,De Harmonie" te i, welke vereniging Za- i. haar 10-jarig bestaan vieren, zijn nederlaag- ;n uitgeschreven, waar een veertiental vereni- crd deelgenomen. Ier waren zeer sterke ?en. die reeds meerdere ;aan. Daarom is het zulk resultaat, dat de Alk vereniging „De Door- ;lke nog geen jaar be- eerste prijs wist te ver- i tevens beslag legde op ipriis. ag was. trijs: De Doormars. Alk- 18 punten. prijs: Bus en Dam. ie, 23.436 punten. «rijs: Harmonie, Castri- 5 punten zen bestonden uit een :er en een lauwerkrans (Van onze parlementaire redacteur) De behandeling van de begroting van „Binnenlandse Zaken" gaf mr. Fr. Teulings gisteren gelegenheid om zijn ministerieel debuut te maken. Voordat het zover was wisselden niet minder dan achttien sprekers elkaar op de katheder af. Was zulks onder normale omstandigheden misschien wel wat veel van het goede, thans kreeg de bewindsman hierdoor nog wat tijd om zijn stem orgaan te verzorgen, dat hem juist op de critieke dag in de steek scheen te willen laten. Tijdens de sprekersparade verdeelde de minister zijn aandacht tussen de bloc-note en een flacon tabletjes. Overigens waren nagenoeg alle sprekers, ook zonder rekening te houden met 's ministers keelaandoening, kennelijk niet van plan om het hem erg lastig te maken. geen reden tot klagen had. In korte tijd was het aantal zeer belangrijk toegenomen. De heer Tuin (PvdA) stelde hier tegenover, dat men ook in katholieke kring lang van ach terstelling had gesproken en dat bij verhoudingen, die gunstig afsta ken bij die ten aanzien van zijn partij. Overigens wilde hij wel aanvaarden, dat er ook over het gehele land een zeker evenwicht moest blijven. Tegenover een katho liek in niet-katholieke streken moest dan echter ook een niet- katholiek in katholieke streken kunnen staan. De heer Ritmeester (VVD) brak nog eens een lans voor de burge meesters, die bij de zuivering on verdiend hun plaats hebben verlo ren. De betrokkenen vroegen zich niet ten onrechte af of Nederland nog wel een rechtsstaat was. Dat een en ander tot dwaze en dure verhoudingen leidt, bewees de heer Ritmeester met het geval Be verwijk. Aan de gemeentelijke Gasfabriek aldaar heeft men op 't ogenblik twee directeuren, een die ten onrechte uitgezuiverd was en een, die onderwijl benoemd werd! Vanzelfsprekend kwam de heer v. Sleen (P.v.d.A.) op de noodzake lijke verhoging van de pensioentoe slagen terug; sinds hij in Mei van dit jaar zijn amendement indiende was deze zaak nog maar steeds blij ven rusten. Dat; was voor de heer Wagenaar (Comm.) een schone gelegenheid om een prachtig poli tiek nummertje weg te geven. Hij somde al de moties op, die de com munisten in de laatste tijd hadden voorgesteld. De heer Van Sleen had toen echter alsmaar gezegd, dat hij het resultaat van het overleg wil de afwachten, maar daar zat hij dan nu met zijn overleg. Terloops werd er ook de staking bij de Am sterdamse Gemeentereiniging bij- Wel was men over „Binnenlandse Zaken" niet erg tevreden. Ondanks Vier ministers sinds de bevrijding was er maar bitter weinig uit de bus gekomen, maar, zoals de heer Maenen (KVP) het uitdrukte, deze nieuwe bewindsman was hieraan zo onschuldig als een lam. En de sprekers volstonden dan ook met de wens uit te spreken, dat het deze minister beschoren zou mogen zijn, om de resultaten van nog maar steeds delibererende commis sies in wettelijke vormen te gieten. De Haagse burgemeesterskwestie kon men bij dit debat natuurlijk niet stilzwijgend voorbij gaan l?e 'heren Maenen (KVP) en Tuin (P.v.d.A.) stelden nog eens vast, dat een en ander maar zeer lang geduurd had en de heer Tuin kant- te zich vooral tegen de voortijdige en onjuiste publicatie van het A N.P., die voor de Groningse bur gemeester toch wel zeer onplezie rig was geweest. Dat de vervulling van de vacature De Monchy niet beoordeeld moest worden naar la ter gebleken feiten, gaf hij toe, maar de heer Tuin meende te we ten. dat er ook voordien al wel aanwijzingen geweest waren, die tot nadenken hadden kunnen stem men. Wat de P.v.d.A.-burgemees ters betreft, was de heer Maenen (KVP) van mening, dat deze Partij PROGRAMMA ZATERDAG 19 NOVEMBER HILVERSUM I, 301,5 m. 7 00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 19.45—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Graaiofoonmu- ziek; 7.30 Sluiting; 8.30 Nieuws; 8.38 Orgelspel 9.00 Gramofoonmu- ziek: 10.00 Medische causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Radio- feuilleon; 10.35 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.40 Bas- bariton en piano; 12.00 Orgelspel; 12.30 Mededelingen; 12.33 Kwartet 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Accordeonmuziek; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Orkestconcert; 14.50 Gramofoonmuziek; 15.00 Boekbe spreking; 15.15 Kamerorkest 16.00 „Van de wieg tot het graf", lezing; 16.15 Dansmuziek; 16.45 Sport- praatje; 17.00 Pianospel; 18.30 Voor de Nederlandse strijdkrach ten; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Bijbellezing; 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland; 20.00 Nieuws; 20.05 Luisterwedstrijd „voor het kind"; 20.20 Lichte mu- z20.45 Gevarieerd programma 21.45 Socialistisch commentaar; 22.00 Sextet; 22.25 „Onder de pan nen". hoorspel; 22.45 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Reportages; 23.2524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n. 416 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed en liturgische kalender; 7.30 Slui ting; 8.30 Nieuws; 8.35 Gramo foonmuziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Metropole orkest; 10.00 Voor de kinderen; 10.15 Gramofoonmu ziek; 11.00 voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Amusementsorkest; (12.30— 12.33 mededelingen); 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Studentenkoor; 14.20 Engelse les; 14.40 Groningse Orkest Vereniging en solist; 15.15 Kroniek van lette ren en kunsten; 15.50 Gramofoon muziek; 16.15 Reportage; 16.30 „De schoonheid van het Gregori aans, causerie 17.00 Voor de jeugd 18.00 Pianoduo; 18.15 Promenade orkest; 19.00 Nieuws; 19.15 Actua- bteiten; 19.25 Katholiek Thuis front; 19.30 Accordeonmuziek; 19 50 Commentaar uit de Benelux; 20.00 Nieuws; 20.05 Luisterwed- strijd „voor het kind"; 20.20 Licht baken; 20.45 Gramofoonmuziek; "1.00 Gevarieerd programma; 21.45 "uzzle; 21.55 Amusementsmuziek; "3 00 Nieuws: 23.15—24.00 Kamer orkest en solist. BRUSSEL 322 m. 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerberichten; 12.32 Pianospel; 1100 Nieuws; 13.15 Gramofoon muziek; 13.30 Filmoverzicht; 13.45 Cramofoonmuziek; 14.00 Causerie 14.10 Gramofoonmuziek; 15.00 T'chte muziek; 15.30 Reportage; 16.00 Omroepkoor; 16.12 Gramo foonmuziek; 16.28 Omroepkoor; 16.40 Gramofoonmuziek; 17.05; Nieuws; 17.15 Accordeonduo; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.40 Accorde onduo; 17.55 Economisch overzicht 18.00 Jazzmuziek met commentaar 18.30 Voor de soldaten; 1900 Nieuws; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.50 Politieke causerie; 20.00 Om roeporkest met soliste; 21.00 Actu aliteiten; 21.15 Dansmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogramma; (gr. p.l.) 23.00 Nieuws; 23.05 en 23.30—24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 m. 12.05 en 13.15 Gramofoonmuziek 13.30 Verzoekprogramma (gr. pl.) 14.30 Gramofoonmuziek; 15.30 Verzoekprogramma (gr. pl.); 16 30 Lichte muziek; 17.10 idem; 18.30 Accordeonmuziek; 19.00 Strijktrio; 19.40 Gramofoonmuziek; 20.00 Om- roeporkest; 20.45, 21.00, 22.15 23.00 en 23.30 Gramofoonmuziek. gesleept, die juist gistermorgen was ingegaan, zodat de heer Wagj- naar al met al „De Waarheid" weer aan een lief stukje copie hielp. Dat hij ook de verhoging van de mi nisterssalarissen zou uitbuiten, was eveneens al van tevoren duidelijk. Deze minister had tevens een boekdrukkerij, een andere zou ook nog wel aan het bier verdienen en zij hadden het dus niet nodig. Wie het wel nodig had was het werken de volk en natuurlijk weer in het bijzonder de Amsterdamse gemeen tereiniging Hoewel het hier in feite slechts gaat om een hogere tege moetkoming in de representatie kosten, blijft ook voor ons gevoel een en ander toch wel moeilijk te verteren, temeer ook omdat hier mede maar al te gemakkelijk de magogie bedreven kan worden. En dat dit zal gebeuren bleek uit de "ede van de heer Wagenaar reeds overduidelijk. Minister Teulings zette o.m. de noodzakelijkheid van een krach tige voorbereiding der burgerlijke verdediging uiteen. Het schema zal niet te gedetailleerd moeten wor- den. Waar nodig wordt met de militaire autoriteiten overlegd. In zake het daarmede verband hou dende evacuatievraagstuk zal bin nenkort een commissie worden ge ïnstalleerd. Voor een landelijke woningruil- centrale heeft de regering plannen in studie. Bij de samenvoeging van gemeenten moet voorzichtigheid betracht worden, meent spr. en men moet een open oog hebben voor de schaduwzijde van al te kleine gemeenschappen. Spr. hoopt de kinderbijslag voor gepensionneerden zo spoedig mo gelijk te realiseren. Spr. gaf te kennen, dat hij niet wist hoe hij de onjuiste berichtgeving t.a.v. mr. Cort van der Linden over de bur gemeestersbenoeming in Den Haag zou hebben kunnen voorkomen. Het heeft hem gespeten, dat het zo gelopen is, doch de regering kan er niets aan doen. Ten aanzien der burgemeestersbenoemingen zeide hij overigens niet van plan te zijn alleen met cijfers te werken. MEYER SCHWENCKE TERECHT (Van onze correspondent) De voormalige directeur van de Verenigde Persbureaux A. Meyer Schwencke, die opgenomen was in de Psychiatrische Inrichting te Franeker en 9 November j.l. daar uit ontsnapte, nadat hem medege deeld was dat hij overgebracht zou worden naar de cellen-barak ken te Scheveningen, heeft zich een week na ziin ontsnapping ge meld bij de Rijks Psychiatrische Inrichting te Woensel bij Eind hoven. ffn I I®?*! VRIJDAG, 18 Nov. 1949. Tot mijn leedwezen vandaaq Qezien, dat er wéér een door braak mislukt is. Op de jaar- verqaderinq van het Verbond Veilia Verkeer is een voorstel van de afdelinq Groninqen in behandelina qeweest, om de aartsenqel Michaël tot schuts- vatroon van dit Verbond te kiezen. Het werd door de ver- qaderende veiliqe-verkeerders uitvoeriq becritiseerd. Aan het bekende driehoekje" had men qenoeq. Er was ook iemand, die deze keuze te „hemels" vond. een ander, die Sint Mi chaël bij de mascottes indeel de! Bezwaren zullen er altijd wel zijn, maar de qedachte, om niet meer te spreken van „wees een héér, maar een en q el in het verkeer, had toch wel iets aantrekkelijks. Het zou een qoed evenwichr vormen teqen het kwaad van de snelheidsd uivels. Mis schien kan het van die kant noq eens bekeken worden. St. Christoffel, die tot noq toe zo'n beetje het monopolie had van bescherminq teqen onqe- lukken, zal er wel niet jaloers op wezen, beloof IK. NEDERLANDSE WIELREN- KAMPIOENSCHAPPEN 1950 De Nederlandse kampioenschap pen op de weg worden in 1950 op 18 Juni gehouden. De kampioen schappen op de baan zijn op 15, 16 en 23 Juli vastgesteld. INTERNATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN Kees Kievit zwemt de 100 m. rugslag in 1 min. 07.8 sec. Te Maastricht werden gisteren internationale zwemwedstrijden gehouden met deelneming van een Spaanse zwemploeg, Mava (Luik) een Arnhemse combinatie en de plaatselijke verenigingen M.Z P.C. en Poseidon. Op de 100 M. rugslag boekte Kees Kievit (Aegir) een fraaie prestatie door het nummer te winnen in de tijd van 1 min. 07.8 sec., hetgeen 0.4 sec. sneller is dan zijn op 13 Februari van dit jaar in hetzelfde bad gevestigde Nederlandse record (1,08.2). Helaas was het vereiste aantal tijdopnemers niet aanwezig, zodat van een officiële erkenning als Nederlands record niets kan komen. De prestatie is er echter niet minder om. Dal de oorlog geen zaak meer is van legers, maar van gehele volken, waarin mannen zowel als vrouwen worden ingeschakeld, is in de jongste oorlog wel genoegzaam bewezen. Van dit stand punt uitgaande heeft de Minister van Oorlog in principe zijn goedkeuring gehecht aan de oprichting van een korps „Lucht wachtdienst", waarbij zowel mannen als vrouwen zullen worden ingedeeld en dat zal ressorteren onder het commando Luchtver dediging bij de Luchtmacht Nederland. Dit korps zal in hoofd zaak een vrijwillig karakter dragen, doch gedurende de tijd. dat het personeel dienst doet, valt het uiteraard onder de militaire tucht en de militaire wetten. Thans kan een begin worden gemaakt met de encadrering van dit korps, dat, vooral wat het vrouwelijk deel aangaat, een nieuw element in onze huidige defensie zal betekenen. Over geheel ons land zal een net van „luchtwachtposten" worden gespannen, waar mannen het uiterst nauwkeurige werk van het „observeren", „herkennen" en het „melden" van vliegtuigen zullen doen. De meldingen van deze „wacht-" of „uitkijkposten" wor den gebundeld in de „luchtwacht- centra", die 4p verschillende plaat sen in ons land worden ingericht. De bewegingen van alle vliegtui gen, zowel van Nederlandse als vreemde nationaliteit, zullen op deze centra nauwkeurig worden geregistreerd. In Engeland werden gedurende de oorlog, en worden thans nog, meisjes voor dit werk aangeworveri. De ervaring heeft, zowel in Engeland als elders, ge leerd, dat vrouwen veel beter in staat zijn om een vaak eentonig lijkende taak met grotere accura tesse en animo langduriger te ver vullen dan mannen. Het is daarom begrijpelijk, dat Nederland thans, in navolging van Engeland en Amerika, en in aansluiting op de andere landen der West Europese Unie, voor dit werk op de „mel dingscentra" een beroep doet op de Nederlandse vrouw. Bij de werving van het manne lijk en vrouwelijk personeel, die geschiedt op basis van de Natio nale Reserve, zal zoveel mogelijk gebruik worden gemaakt van de bestaande wervingscentra. Met het recruteren van de meis jes, die op deze „meidingscentra" te werk worden gesteld, zal de Nederlandse luchtmacht eerstdaags een aanvang maken. Zij treden in vrijwillig dienstverband en krijgen gedurende de avonduren en vrije /.ateruagmiauagen een opleiding van bekwame instructeurs. Wan neer zij in ditnst zijn dragen zij het blauwgrijze uniform der lucht macht. Of zij een baret, „cap" of iets anders op het hoofd zullen dragen is nog een verrassing. De verbandacte wordt aangegaan voor tenminste twee jaar. Het ligt in de bedoeling dat de „meldingscentra" zich plaatselijk gaan vormen. Een vaste kern van officieren en onderofficieren heeft daarentegen een volledige dagtaak. Het korpsbureau zal gevestigd blij ven in het gebouw van de Lucht macht te Scheveningen. Aan de verbintenis gaat een medisch en psychologisch onderzoek bij het centraal selectie orgaan vooraf, dat haar zal testen op moreel en intel lect en waar zij gepolst zullen wor den omtrent team-geest en verant woordelijkheidsbesef. Een Mulo opleiding is op zijn minst vereist. In tijden van oorlog of dreigend oorlogsgevaar zal het personeel geheel worden ingeschakeld. Binnenkort zullen nadere be richten bekend worden gemaakt aangaande de aanmelding van re- cruten. hebben de wereldkampioenschap- nen 1948 een weergaloos finan cieel succes opgeleverd voor de Ned. Wielren Unie. Het batig saldo bedroeg f 172.128.07 zal de Amerikaanse ambassadeur vandaag in Scheveningen aan de chef luchtmachtstaf, It. generaal Giebel, een plaquete overhandi gen maakte de kleinste motorboot met de geringste diepgang en de grootste trekkracht van alle sleep boten der internationale binnen vaart dezer dagen een proefvaart van Den Bosch naar Heusden zijn op de Chr. Kleuterschool te Santpoort twee gevallen van diph- terie geconstateerd, is één patiën tje overleden en de school ge sloten vermaakte Herman Moerkerk 50 van zijn beste tekeningen bij le gaat aan de gemeente Haarlem, die ze in het Huis van Looy zal plaatsen wordt Zaterdagavond van 8.05 tot 8.20 uur op beide zenders een luisterwedstriid uitgevonden ten bate van de verkoon van kinder postzegels. Medewerking verlenen Fanny Blankers-Koen, dr. Max Euwe, Piet Kraak en Geertje Wielema I I I vraag dat is de échte Gelderse worst! Het beste wat U op tavel hunt brengen I CS! 'dü SF' (Advertentie) OPPOSITIE WILDE REGERING OMVER WERPEN ANKARA, 17 Nov. (Reuter) De Turkse ministerraad heeft een communique uitgegeven waarin bijzonderheden bekend worden ge maakt over een complot, dat ten doel zou hebben gehad de presi dent, Kismet Inonii en de leider der oppositionele democratische partjj, Djelal Bayar, te vermoorden en de regering omver te werpen. In de verklaring wordt gezegd, dat de afgevaardigde van de oppo sitionele nationale partij Resat Ay- dinii, de regering meedeelde, dat drie leden van de (extreme) natio nalistische partij de staatsgreep voorbereidden. De arrestatie van verschillende personen is gelast evenals die van maarschalk Chak- mak, thans erevoorzitter van de nationale partij. PARIJS, 17 Nov. (Belga) Eens te meer doet in Parijse Marshall kringen het gerucht de ronde dat aan Spaak een leidende functie is aangeboden in de O.E.E.S. Tijdens besprekingen in de ad viserende raad, dié gepresideerd wordt door Paul van Zeeland, heb ben verscheidene afgevaardigden gewezen op de noodzakelijkheid, de O.E.E.S. een groter dynamisme te geven, door een directeur-gene raal aan haar hoofd te plaatsen. De keuze zou gevallen zijn op Spaak, die tevens de tweede Euro pese vergadering presideert, wat in de gedachten van sommigen de fusie van de Europese politieke en economische lichamen tot een en kel zou kunnen bevorderen. Men schijnt er niet aan te twijfelen, dat Spaak, zo hij de leiding van de O.E.E.S. op zich neemt, zal moeten afzien van het voorzitterschap der vergadering van Straatsburg. INDONESISCHE COMMUNISTEN ZETTEN STRIJD VOORT BATAVIA, 17 Nov. (Aneta). Een correspondent van Aneta meldt dat het front Demodrasi Rakjat zich niet met de resultaten van de R.T.C. kan verenigen. De Commu nistische partij in Indonesië be schouwt het einde van de R.T.C., niet als het einde van de vrijheids strijd. De Nederlanders zouden hun beloften hebben geschonden. Men wi] de buitenlandse bedrijven na tionaliseren. Alle aanhangers van de partij zijn opgeroepen de strijd voort te zetten. De overige partijen, waaronder de Indonesische Kath. Partij, heb ben de resultaten van de R.T.C. aanvaard. Tij'Jens de debatten over de begroting van het Oost-Indische Ministerie van Voorlichting heeft een katholiek lid verklaard, tegen te stemmen, omdat de Minister van Voorlichting geen eerbied toonde voor het Nederlandse volkslied, 't Wilhelmus". Distributie van zilver opgeheven Het Rijksbureau voor Metalen en Bouwstoffen vestigt er de aan dacht op, dat volgens een publica tie in de Staatscourant met ingang van 18 November 1949, de distribu tie van zilver is opgeheven DE NEDERLANDSE BRUCKNERVER EN ICING streeft een actueel doel na en duszou men haast zeggen, gaat het haar in materieel opzicht niet al te best. In heel het land telde zij kort geleden 130 leden, welk aantal thans is gedaald tot 100, dcch tot 300 zou moeten stijgen, wil de vereniging haar werk doen zoals zij wenst, en eigenlijk ook zou moeten. Merk waardig genoeg is het financiële bezit dank zij een uit stekende functionaris als zodanig niet van dien aard, dat het verslag daarvoor in mineur moest worden gezet op de jaar vergadering, weike genoemde vereniging in „Terminus" te Utrecht hield. En al moest de secretaris H. van 's Gravenzande constateren, dat er geen grote activiteit van de ver eniging uitgaat, er werd niettemin door voorzitter Herman Rutters 'n hooggestemd loflied op diens col- lega-in-het-bestuur gezongen. En voorts kwam op deze verga dering, in het jaar der 125ste her denking van Bruckner's geboorte dag, toch ook nog een bewijs van werklust tot uiting, toen bij de rondvraag het advies gegeven werd, met medewerking van de vice- voorzitter W. van Otterloo, plan nen voor een internationaal Bruck nerfeest uit te werken, op welk advies het bestuur zich zal bezin nen, zoals de voorzitter toezegde. In zijn openingswoord had de heer Herman Rutters het nut der Brückner-herdenking aangestipt. Er'wordt weliswaar veel werk van deze componist uitgevoerd, maar men is hierin nog te eenzijdig: in de korenwereld blijkt men zeker niet voldoende met Bruckner be kend te zijn, er worden nog te veel werken van hem gepasseerd, ter wijl vele belangrijke provincie plaatsen nog volkomen ontbreken in de uitvoering van diens wer ken. Sprekend over degenen, die zich wel verdienstelijk hebben ge maakt voor Bruckner en zijn werk. noemt spr. de overleden eerste voorzitter der vereniging, Jhr. Be- rensteijn, terwijl de secretaris mel ding maakt van het werk der Om roepverenigingen, speciaal van de K.R.O., die een grote cyclus orga niseerde. Bij de bestuursverkiezingen wer den de afgetreden leden W. van Otterloo en H. van 's Gravenzande herkozen. Huldigingen De heer W. van Otterloo werd officieel als tweede voorzitter ge- ..alleerd, waarna het ere-lid- maatschap verleend werd aa.i Max Auer, de Oostenrijkse Bruckner- biograaf; en aan de dirigent Carl Schuricht, als porpagandist voor de Brucknerkunst in Nederland. als mede aan de dirigent Ed, van Bei- num. De heer W. van Otterloo huldigde dan zijn voorzitter, die 22 Decem ber 70 jaar wordt, als iemand, die zich, als musicoloog en criticus zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor de Brucknerkunst. De heer Rutters complimenteerde op zijn beurt de heer Frans van Amelsvoort. die 50 jaar gewor den was. Herdenking. Aan het einde dezer bijeenkomst hield drs. A. B. M Brans een cau serie ter herdenking van Guido Gezelle en Ant. Bruckner, welke BIJ AMSTERDAMSE STADSREINIGING Gistermorgen zijn 134 van de 140 chauffeurs van de Amsterdamse Stadsreinigingsdienst in staking gegaan. Als motief werd opgege ven, dat deze groep van het stads- reinigingspersoneel een herziening van de classificatie wenst, nl. over plaatsing van de derde naar de vierde loongroep. Van de zijde van de plaatselijke Unie van Overheidspersoneel werd medegedeeld, dat deze actie de be handeling van een voorstel door kruist, waartoe in de Centrale Com missie van Georganiseerd Overleg was besloten, nl. om aan B. en W. het voorstel te doen de indeling van de werklieden in functies bij deze dienst te herzien. Afstellen kunt gij het niet, maar uitstellen wel! Laat stramheid en stijfheid niet de baas worden over Uw spieren; laat theu- matiek U niet betemmeren in Uw bewe gingen. Loop rechtop en niet gebogen door pijnlijke en stijve gewrichten. Reeds 3 geslachten roemen Akker's Klooster- balsem ais snel pijnstillend en afdoend werkend wrijfmiddel bij rheumatiek en spierpijn, spit, en lendenpijn en bovendien als zuiverend en genezend bij wonden van allerlei aard. Een balsem in de ware zin des woords, waarvan men dan ook algemeen zegt: „Geen goud zo goed". (Advertentie) figuren hij beide zag als voortge komen uit landelijke millieus, ter wijl hun levens, zonder omweg op hun doel afgaan, volkomen bepaald werden door de verhouding van natuur tot bovennatuur. In beider levenshouding wordt men getroffen door een aantrekke lijke vanzelfsprekendheid. Zij wa ren wonderen der natuur. leden grote miskenning, maar genoten toch, bij een zeker deel van de jeugd, welgemeende waardering. Sjir. zag vele punten van over eenkomst in beider werken, al hebben zij elkaar nooit gekend. Een en ander illustreerde drs. Brans met citaten uit Gezeile's verzen en tot slot werden de aanwezigen ver gast op het „Adagio" uit Bruck ner's strijkkwartet op platen. BESPREKINGEN IN JANUARI WASHINGTON, 17 Nov. (Reu ter). De leiders van de Ameri kaanse missies in Oost-Azië en het Verre Oosten zullen tegen eind Januari besprekingen voeren te Bangkok (Siam). Naar het Witte Huis heeft medegedeeld, zullen zij de algemene toestand in het gebied onder ogen zien. Minister Acheson, functionarissen van zijn departe ment. diplomaten en deskundigen voor Chinese zaken hebben Don derdag met President Truman een uur geconfereerd over de toestand in het Verre Oosten. jEEP ONDER TREIN Bestuurder gedood Omstreeks kwart voor tien gis teravond is. vermoedelijk door de mist, op een onbewaakte overweg te Mariënheem, gemeente Raalte, een jeep in botsing gekomen met een personentrein, die van Almelo op weg was naar Zwolle. De be stuurder en enige inzittende van de jeep. de loodgieter K. uit Nij- verdal. werd op slag gedood. Het spoorwegverkeer had een uur vertraging. AMSTERDAM. 17 Nov. Bij opening scheen het alsof de fond- senmarkt de betere stemming van gisteren zou voortzetten. De eerste noteringen lagen nl. een kleinigheid hoger dan het vorige slot, maar weldra bleek het gebrek aan af faire zijn invloed te doen gelden. Was er gisteren op contramine- dekking enige vraag geweest, van daag werd, eerder weer een stukje verkocht, zodat in het verdere ver loop een afbrokkelende koersbewe- ging te constateren viel. Welke- overwegingen hieraan ten grond slag liggen, valt moeilijk te raden. Wellicht dat de reeds gisteren be kend gemaakte bijzonderheden over de credietverstrekking aan Indonesië een drukende invloed uit oefenden. Cultuurfondsen waren nl. vandaag weer in mineur. Am sterdam Rubber opende op 137. maar moest de markt op 135 ver laten. Een soortgelijke ontwikkeling vertoonden de andere toonaange vende cultures. De noteringen die in de tabakswaarden tot stand kwamen, waren alle een tot drie proeent lager. Zoals gezegd was de affaire zeer beperkt. De dagelijkse omzet blijft beneden de I14 mil- lioen gulden. Opmerkelijk is alleen de betrekkelijk grotere posten die in certificaten van Amerikaanse shares van de hand gedaan worden, en die gisteren 302 stuks bedroe gen. Kon. Olie had een onbelangwek kend verloop en bewoog zich tussen 310 y. en 309. De andere interna- tionele fondsen weken nauwelijks van het vorige peil af. Bankaande len licht verdeeld. Staatsfondsen nauwelijks veranderd. De dollarie- ning Nederland noteerde tegen 95. In alle hoeken sloot de markt met zeer geringe activiteit. Ook de scheepvaartmarkt kon zich niet ge heel handhaven en speciaal KNSM en Scheepvaart-Nnie waren zwak ker. Prolongatie 2y4 pet. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN 52. „Volstrekt niet. Graag zelfs." „Dan kom ik je over twintig mi nuten ophalen Emmy deed hun open. Ze glim lachte ondeugend, toen ze Karei en Mastboom samen zag binnen komen. „Ik ben erg blij, dat je mee kon komen, Henk. Karei heeft me al lerlei dingen over je gevraagd. Of we samen wel eens op het meer gingen roeien en een picnic hielden en...." „Laat je niet voor de gek hou den", zei Karei, een kleur krij gend. „Toe, Emmy, zeg liever, of je vader thuis is „Kom maar mee. Hij is net thuis gekomen en verwacht jullie.Ik heb tegen Karei eerlijk verteld, Henk, dat we nooit samen op het meertje zijn geweest. Als hij ge vraagd had, of we wel eens op de hei. Mastboom begon hartelijk te lachen. „Als het een geruststelling-voor u kan zijn, mijnheer Vromans, dan kan ik wel zeggen, dat we daar ook nooit.... Hallo, mijnheer Graaf!" Graaf was juist de gang inge komen. „Karei!Henk!Komen jullie binnen. Emmy heeft me al verteld, wat er gebeurd is. Laten we hier gaan zitten en nemen jul lie plaats." Hij bracht hen m zijn werkver trek en toen ze gezeten waren, zei hij: „Ik zal er maar geen gras over laten groeten. Sanders en ik hebben dat huisje aan niemand verkocht en ik heb nooit van een Hans Pietersen gehoord Die man is blijkbaar een indringer." „Als u helemaal niets van hem afweet", zei Mastboom, „zouden we die man dan niet het beste zelf eens kunnen vragen, wie hij is? Vooral omdat hij nog al in de na bijheid is." „Bedoel je, dat je naar het huis je wilt gaan en hem daar opzoe ken?" vroeg Emmy. „Ja, juist", zei Mastboom. „En.... wanneer?" „Vanavond nog. Nu dadelijk." „Mag ik mee?" vroeg Karei ter stond. „Natuurlijk. Waarom niet?" „Maar dan ben ik ook van de partij!" riep Emmy uit. „Op slot van zaken ben ik er even nauw bij betrokken als Karei.' Maar haar vader zei beslist: „Het spijt me, Emmy, maar ik zou liever niet zien, dat jij meeging. Denk eraan, dat die kerel een pis tool heeft." „Maar vader.... er is immers helemaal geen gevaar bij? Zeker niet als Henk en Karei er beiden bij zijn. En bovendien moeten ze met een boot erheen gaan en jij kent Kerstens niet, is het wel Henk? En alleen bij Kerstens kunnen ze een boot krijgen...." „Dan kan ik beter meegaan", zei haar vader. „En tk zeker alleen hier thuis blijven, terwijl jullie er samen heengaan?" riep Emmy spijtig uit. „Dat is gemeen! Ik ben toch geen kind meer? Ik kan heus wel voor mezelf zorgen. en dat heb ik al heel wat keren moeten doen en ik heb het er goed afgebracht ook! Ik zie niet in, waarom ik niet. „Ik geloof, dat ze veilig mee kan gaan, mijnheer Graaf", merk te Mastboom op. Als ik het goed begrepen heb, dan ligt dat huisje een eindje van het meer af. Emmy zou dan in de boot kunnen bljj ven." „Nou...." zei Graaf weifelend „Voor uit dan maar! Wy met z'n drieën zullen haar toch wel vol- doende kunnen beschermen. Ga dus maar mee, Emmy." Karei belde tante Dina op met de boodschap, dat hij pas laat thuis zou komen. Hij was dankbaar, dal ze geen verdere uitleg vroeg. Ze vond het blijkbaar heel gewoon, dat hij die avond bij Emmy zou blijven. Toen ze in de auto stapten, nam mijnheer Graaf zijn jachtgeweer mee. „Misschien dat we een wild zwijn tegenkomen", zei hy „Kort geleden was er ook een hier in de buurt." (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3