Nieuw MET 29 JOODSE KINDEREN AAN BOORD Oslo had laatste contact om 17 uur 57 Tan Malakka West-Java Een leger van in actie op Praag leidt de jeugd op voor parachutist Oostenrijkse luit.-kolonel ten onrechte opgehangen Machinist van zuivelfabriek verzon roofoverval Meer Russen in Albanië TERUG UIT DE ARCHIPEL EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHD Ned. vliegtuig sinds Zondagavond vermist Maandag 21 November 1949 45e Jaargang No. 11723 Verpleegsters en bemanning van vier man onder de inzittenden Republikeinse leger vrijwel machteloos Herriot versloeg Daiadier 35 inzittenden 18 overlevenden van verongelukte B 29 Ceram en Bat jan krijgen rust Boeren in Moravië gestraft Tito verontschuldigt zich Maar viel spoedig door de mand Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, t 1.43 per mnd„ inclusief Incasso. Advertentie-tarief- per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; tn alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties; Noorderbank: Nederl. Credietbank HET EEIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) A S VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; OEN HELDER, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 NEDERLANDS VLIEGTUIG VERMIST Een Nederlands vliegtuig, de PH-TFA van de kinderen aan boord alsmede enkele verpleegsters gisterenavond 17.57 Ned. tijd vermist. Op dit contact met het vliegveld Fornebu bij Oslo. Het op weg naar Oslo. Om 10.45 (Ned. tijd) veld Melsbroeck bij Brussel aangekomen en om laatste contact met het vliegveld van Oslo Aangenomen werd toen, dat de machine naar daar vannacht nog niet aangekomen terwijl gehoord. Toen het toestel om 17.57 voor het laatst radio-contact had met het vliegveld Fornebu vloog het toestel boven de plaats Moss, ongeveer 50 kilometer ten zuiden van Oslo. Het toestel had voldoende benzine aan boord en kon minstens negen uur vliegen. Uit Kopenhagen deelde men mede, dat de Deense luchtvaartinstanties op normale wijze in verbinding stonden met het vliegtuig toen het over Deens grondgebied naar het Noorden vloog. Ook de controle bij het verlaten van Deens gebied verliep op de gewone wijze. Ongeveer dertig minuten later ontvingen de Denen nog steeds antwoorden van het vliegtuig. Aero-Holland met negen en twintig Joodse en een bemanning van vier koppen is sinds tijdstip had het vliegtuig voor het laatst radio toestel was van Tunis via Marseille en Brussel Zondagmorgen was het vliegtuig op het vlieg- 12.54 (Ned. tijd) vandaar vertrokken. Na het verdween het toestel in zuidelijke richting. Schiphol koers zette, doch het toestel was ook anderszins niets van het vliegtuig was Israëlische kringen te Brus- seld deelden mede, dat de 29 joodse kinderen, die zich aan boord van het vliegtuig bevon den, zich naar Noorwegen be gaven onder auspiciën van par ticuliere Israëlische organisa ties. De Noorse regering heeft n.l. toegestaan, dat zeshonderd 'Israëlische kinderen in Noor wegen hun opvoeding krijgen, voor zij zich naar hun ouders begeven, die zich reeds in Is rael bevinden. Uit Oslo kwam het bericht dat er explosies zijn gerapporteerd, die niet in de stad zelf voorkwa men. De oorzaak daarvan is ech ter nog niet bekend. Leden van het Noorse Rode Kruis waren Zondagavond bezig het heuvelachtige gebied in de omgeving van Grefsen bij de bui tenwijken van Oslo af te zoeken, omdat daar een geluid werd ge hoord alsof er een vliegtuig ver ongelukte. Ook grote groepen politie-agen- ten en vrijwilligers waren Zon dagavond bij stromende regen be zig het vermiste toestel te zoe ken maar tot middernacht had men er geen spoor van gevonden. Zeer veel mannen zochten de heuvels rondom Oslo af en ande ren waren op zoek in Zuid-Oost Noorwegen. Toen omstreeks kwart over één vannacht bij de directie van Aero Holland N.V. nog geen enkel na der bericht was binnengekomen, maakte men zich ernstig ongerust hoewel men de hoop niet wilde opgeven. Toen op het vliegveld Kastrup van Kopenhagen bekend werd, dat het contact met het toestel was verbroken, werden alle ha venplaatsen langs de westelijke kust van Denemarken gewaar schuwd. Alle vuurtorenwachters, de reddingbootbemanningen en anderen die aan de kust wonen werden verzocht te luisteren naar het geluid van vliegtuigmotoren Men achtte het mogelijk dat op deze manier zou kunnen worden vastgesteld of het vliegtuig inder daad teruggekeerd was naar Ne derland. Reuter meldt uit Gothenburg, dat daar Zondagmiddag omstreeks vijf uur is geland een andere Da kota van de Aero Holland als de vermiste. Het betrof hier, naar wij nader in den Haag vernemen, de PH-TFB, die eveneens naar Noorwegen was gevlogen met joodse kinderen. Deze kinderen waren naar Fornebu gebracht, waarna het toestel was doorge vlogen naar het vliegveld Tors- landa bij Gothenburg. Dit vliegtuig ontving heden morgen van de directie van Aero Holland opdracht het gebied om Oslo van de lucht uit af te zoe ken naar eventuele sporen van de PH-TFA. In een telefonisch gesprek, dat het ANP hedennacht met het vlieg veld Fornebu had, vertelde een lid van het personeel van de verkeers toren: „Wij hadden het laatste con tact met het Nederlandse vliegtuig om 17.56 uur. De Dakota bevond zich toen op ongeveer 60 kilometer ten zuiden van Oslo, dat is ter hoogte van het plaatsje Geloeye. De piloot vroeg de weersomstandig heden op en wij gaven hem die door. Het weer was zeer redelijk. In elk geval kon een landing uitste kend worden uitgevoerd. We had den tevoren verscheidene vliegtui gen binnengeloodst. Het regende, maar de wind was niet zeer krach tig en de wolkenbasis was 4 a 500 meter. We wisten nog niet precies, welke bedoelingen de piloot had, toen geheel onverwacht de radio verbinding uitviel. Elke poging om het contact weer met het toestel op te nemen faalde. Een politie-agent in Moss ver telde het A.N.P. hedennacht, dat hij om precies zes uur Zondagmid dag een vliegmachine boven Moss heeft horen vliegen. Te oordelen naar het regelmatige gebrom der motoren had hij niet de indruk, dat het toestel in moeilijkheden verkeerde. De politieman deelde nog mede, dat de explosies, die gehoord zou den zijn, gerapporteerd werden op ongeveer 20 kilometer van Oslo Om vijf uur hedennacht was men er nog steeds niet in geslaagd de aard van de explosies, die door verscheidene mensen zijn gehoord, vast te stellen. Zonder resultaat hebben patrouil les van het Rode Kruis, hulptroepen en politi naar het vermiste vlieg tuig gezocht. Een der patrouilles meldde hedenmorgen, dat 45 kilo meter ten Zuiden van Oslo een lichtgloed was waargenomen. Men was er echter niet zeker van of het schijnsel afkomstig was van over levenden uit het vermiste vliegtuig of van een andere patrouille. Een onderzoek zou worden ingesteld. Radio Oslo heeft haar uitzendin gen in de afgelopen nacht twee en een half uur langer voortgezet om van de laatst binnengekomen be richten mededeling te doen. Vanmorgen om even over nege nen is een Mitchell van het 320ste squadr. van de marineluchtvaart dienst dat speciaal met opsporings- en reddingsdiensten is belast van het vliegveld Valkenburg opgeste gen om te helpen zoeken naar het vermiste toestel. Meer vliegtuigen worden gereed gehouden. BATAVIA, 19 Nov. Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt, schrijven de plaatselijke bladen, dat ergens op West-Java drie vooraanstaande partijgangers van de Trotskistische leider Tan Ma lakka, op 14 October de oprichting afgekondigd hebben van een volksleger dat de militaire orga nisaties, die tegen de verzoenings politiek van de republikeinse re gering gekant zijn, zou omvatten. In het proclamatie wordt ver klaard dat het volksleger de wa- TOULOUSE (AP) Edouard Her- riot. de 77-jarige voorzitter van de Franse Nationale Assemblee, is Zaterdag met 759 tegen 381 stem men herkozen tot leider van de Franse radicaal-socialistische par tij. Hii versloeg zijn tegencandi- da=t. de oud-premier Edouard Da iadier. BINNEN VIJF JAAR: 30.000 NIEUWE SCHOLEN IN SPANjE MADRID (AP) Het kabinet, van Franco heeft een decreet uitge vaardigd, krachtens hetwelk bin nen viif jaar 30.000 nieuwe scho len móeten worden gebouwd. De installatie van de nieuwe burgemeester te Hoorn. Het moment waarop mr. Canneman met de ambtsketen wordt omhangen. V.l.n.r.mevr. Canneman, de burgemeester, loco-burgemeester wethouder Casius en de gemeente-secretaris, mr. Peeman. pens niet neer zal leggen, zolang de eisen van het Indonesische volk niet volledig zullen zijn ingewil ligd en gewaarborgd. De opstellers van de proclama tie eisen de vernietiging van het accoord van de Rondetafel Confe rentie, evenals de erkenning de jure en de facto van de Indonesi sche republiek over de gehele Ar chipel. Zij zijn bovendien gekant tegen de onderhandelingen met de Nederlanders alvorens alle Ne derlandse strijdkrachten zijn te ruggetrokken. Dit nieuwe leger omvat gewa pende afgescheiden groepen, die in de provincie Bantam opereren, zoals de divisie 1 Augustus, aan gevoerd door kolonel Nasution, de „bamboe-werpers" en elementen van de extrimistische muzelmanse organisatie „Darul Islam" waar van de activiteit in West-Java zich met de dag uitbreidt. Het republi keinse geregelde leger tracht thans, naar het blijkt zonder veel succes, deze actie te onderdruk ken. BELGRADO. 20 Nov. (AP) Uit betrouwbare niet-Joegoslavische bron wordt vernomen, dat Rus land het aantal in Albanië gesta- tionneerde Sovjet-militairen be langrijk heeft verhoogd. Het juiste aantal is niet bekend, maar als schatting wordt tussen de 12000 en 15000 man genoemd, meer dan het dubbele van vier maanden gele den. Volgens authentieke berichten, die hier ontvangen ziin. betreft het voor het grootste gedeelte technici .officieren van het rode leger, die getraind ziin in guerilla oorlogvoering en militaire des kundigen, die de Albanese strijd machten gaan opleiden. Naar wij hedenmorgen ver nemen heeft de PH-TFA een bemanning van vier Nederlan ders. Er zijn voorts negen en twintig joodse kinderen aan boord, alsmede twee Zweedse begeleidsters. De bemanning bestaat uit de heren L. Frouws, gezagvoerder, 31 jaar wonende te Rijswijk (ZH) A. van der Touw .tweede bestuurder, 34 jaar, eveneens wonende te Rijswijk; M. Westenberg, radio-tele grafist, 28 jaar, wonende te Amsterdam; K. Stukje, boordwerktuig kundige, 31 jaar, wonende te 's-Gravenhage. De heren Frouws, Westen berg en Stukje zijn respectie velijk in April, Juni en Mei van dit jaar bij de Aero Holland in dienst getreden; de heer van der Touw begin 1948. De namen van de kinderen en hun begeleidsters zijn niet bekend. Grote bedragen voor E.C.A.-toewijzingen WASHINGTON, 21 Nov. (AFP) De E.C.A. heeft Zondag bekend gemaakt, dat de toewijzingen aan de E.R.P.-landen in de afgelopen week in totaal 233.460.000 dollar bedroegen. Dit is het hoogste to taal sedert het begin van het tweede dienstjaar van het plan- Marshall. Het totaal van de in het kader van de E.R.P. gedane toewijzingen bedraagt thans 7.345.299.000 dollar. HAMILTON, BERMUDA, 20 Nov. (AP). Achttien overleven den van de B29 superfort die 400 km ten Noordoosten van de Ber muda's in zee was gestort zijn van daag op de eilanden aangekomen. Nadat zij drie dagen op vlotten hadden rondgedobberd, werden zij gered door de Canadese torpedoja ger Haida. Veertien waren in staat zich te voet aan wal te begeven; vier moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Honderden toe schouwers stonden aan de kade en juichten de bemanning en haar redders toe. 57 personen kwamen om het leven en 104 werden gewond toen een trein op de brug over Elandsrivier nabij Waterval Boven in Transvaal ontspoorde tengevolge waarvan zes wagons in het water terecht kwamen. Een overzicht van de plaats des onheils te Waterval Boven. 70 voet beneden de brug liggen de wrak stukken der verongelukte wagons in de rivier. Een der wagons van het treingedeeite op de brug hangt gedeeltelijk over de rivieroever. DEN HELDER. Onder com mando van It. z. I J. Tousset en it .z. I R. M. Eibers liepen Zater dagmorgen Hr. Ms. korvetten „Ceram" en „Batjan" de haven van Nieuwediep binnen, na vol brachte patrouille-taken in Indo nesië. Beide schepen vertrokken 29 September j.l. uit Soerabaja en arriveerden Vrijdagavond reeds op de rede. De reis van de Archi pel naar Nederland verliep voor spoedig en met gerechtvaardigde trots vertelden de commandanten dat zij de zware depressies in Middellandse Zee en Atlantische Oceaan voor waren gebleven, zo dat hun betrekkelijk kleine sche pen veilig naar Den Helder kon den opstomen. Onderweg brachten de korvet ten nog beleefdheidsbezoeken in de havens van Colombo en Malta, alwaar de opvarenden de gasten waren van de autoriteiten aldaar, waarbij zij bijzonder prettige her inneringen hebben overgehouden van het bezoek aan de Nederland se consul op Malta. Deze consul heeft overigens een grote vriend schap ondervonden van de Ko ninklijke Marine, getuige de vele souvenirs, die herinneringen op roepen aan tal van bekende oor logsbodems en deszelfs opvaren den. Twee jaren geleden, op 19 No vember 1947. liep Hr. Ms. „Bat jan" eveneens in Nieuwediep bin nen, onder commando van de toen malige It. z. I P. Cool, momenteel commandant vqn Fort Argis te Den Helder. In Mei 1948 vertrok het schip wederom naar Indo nesië, om opnieuw de patrouille- tochten ter hand te nemen, nu PRAAG 20 Nov. (AP) Het com munistische Jeugdfront heeft de Tsjecho-Slowaakse jongens en meisjes opgeroepen zich te mel den 'voor de opleiding tot para chutist. In het orgaan van het Jeugdfront, .Mlada Pronta". wordt geschreven, dat „de modepoppe tjes en dandies uit ons leven ver dwenen zijn. We hebben nu dap pere jongens en meisjes nodig, die over genoeg physiek en geestelijk uithoudingsvermogen beschikken om de opleiding tot parachutist door te maken". De cursussen duren negen maan den en worden georganiseerd door het militaire comité van Sokol. de nationale sportorganisatie. Zondag werden op het nieuwe oefenterrein grondoefeningen ge demonstreerd en sprongen ge maakt van zes meter hoge torens. De communistische pers maakte Zondag melding van de bestraf fing van „rijke -boeren in Mora vië wegens economische sabotage, omdat zii producten hadden ach- WENEN. (Reuter). De „Wiener Kurier" meldt, dat de Joegoslavi sche regering de Oostenrijkse re gering haar verontschuldiging en schadevergoeding heeft aangeboden voor de terechtstelling;, wegens oorlogsmisdaden, van de Oosten rijkse hoge politie-functionaris, luitenant-kolonel Otto Wehofer. Het blad, dat welingelichte krin gen van het Oostenrijkse departe ment van Buitenlandse Zaken als bron noemt, schrijft, dat Joegosla vië de Oostenrijkse regering heeft medegedeeld, dat de terechtstelling het gevolg is geweest van een ge rechtelijke dwaling en dat thans gebleken is, dat de tegen Wehofer ingebrachte beschuldigingen slechts gedeeltelijk op waarheid hebben berust. Joegoslavië had in 1947 de fran se autoriteiten in Oostenrijk om Wehofers uitlevering uit de Franse zone gevraagd, waarin de Franse autoriteiten, ondanks heftige Oos tenrijkse protesten, hebben toege stemd. Wehofer werd door een militair gerechtshof te Nisj schul dig bevonden aan misdaden tegen de Servische bevolking en ter dood veroordeeld. Het doodvonnis werd in 1948 aan hem voltrokken. tergehouden van de voorgeschre ven regeringsquota. Een speciale commissie was benoemd om alle schuren van de grote boerderijen te controleren. Drie „saboteurs" zijn reeds zwaar beboet, een voor 350.000 kronen (25.000 gulden). Hij had wijn. spiritualiën en vee achtergehouden. Zijn land is in beslag genomen en aan de staat overgedragen. langs de zuidkust van Oost-Suma tra. Hr. Ms. „Ceram" is nu voor het eerst in Nederland. Onder de naam „Burnie" nam het schip in 1942 deel aan de gevechten tegen de Japanners, tezamen met Hr. Ms. „Soemba", die tot taak had Straat Soenda te bewaken. Beide schepen schoten het door de Ja panners bezette Oosthaven in brand. Nadat het schip in Neder landse dienst was overgegaan, kreeg het eveneens opdracht voor patrouilletochten. nadat het in 1946 geassisteerd had bii het aan land zetten van de K.N.I.L. en K.L. toen de Britse bezetting moest worden afgelost. De „Ce ram" heeft gepatrouilleerd in de wateren rond Celebes. Java, Straat Soenda, Borneo en ten slotte ook rond Z.O. Sumatra. Beide schepen zullen nu enige tijd de werf opgaan voor het z.g. groot onderhoud en daarna zal hun vermoedelijk wel een geheel nieuwe bestemming gegeven wor den. FRANSE VRACHTVAARDER OP ZUIDERHAAKS Vlotgekomen op eigen kracht Zaterdagmorgen, terwijl den Helder zich opmaakte om opva renden en schepen uit Indonesië welkom te heten, liep bij de in gang van het Marsdiep, op de z.g. Zuiderhaaks, een Franse vrachtvaarder vast. Vermoede lijk was de kapitein onbekend met dit gebied, of heeft hii zich in enkele boeien vergist bij zijn koersbepaling. Helderse inwoners merkten dit op en alarmeerden reddings- en kustwachtdiensten. Rond twaalf uur voer de „Dorus Rijkers" uit. evenals sleepboten van de fa. Wijsmuller uit IJmui- den en de fa. Doeksen op Ter schelling. De Fransman, met een tonnage van ongeveer 2900 ton, weigerde echter hulp en wilde trachten op eigen gelegenheid vlot te komen, wanneer het tij tegen de avond gunstiger werd. De „Dorus Rij kers keerde daarop naar de ha ven van Nieuwediep terug, omdat voor de opvarenden van de S.N.A. no. 10 uit Parijs geen enkel ge vaar aanwezig was. De sleepboten bleven echter in de omgeving, om bii eventueel verzoek onmiddel lijk assistentie te kunnen ver lenen. Rond zeven uur 's avonds kwam de Franse vrachtvaarder inder daad op eigen kracht los en kon zijn reis vervolgen met een dag vertraging in het oorspronkeliike plan. Een onderzoek van de Rijks politie, groep Grootebroek, heeft Zondag klaarheid gebracht in een „roofoverval" die Zaterdag op de Coöp. Zuivelfabriek „De Volhar ding" te Hem, gemeente Venhui zen, werd gemeld. De 21-jarige ongehuwde A. Hos- per, machinist bij deze zuivelfa briek, vertelde die morgen, dat hij des morgens om 4 uur aan het werk was gegaan. Tien minuten later, zo deelde hij mede, was er plotseling een met een pistool ge wapende man in de fabriek ver schenen, wiens gezicht met een masker bedekt was. Deze indrin ger zou hem gedwongen hebben mee naar boven te gaan, waar het kantoor gevestigd is en wilde, dat hij hem het geld uit de brandkast overhandigde. Hosper had daarop geantwoord, dat hij geen sleutel bezat, waarna de man een aantal loonzakjes met een totaalbedrag van f 498 uit het bureau had ge nomen en was verdwenen. Hii zou echter eerst nog tegen Hosper hebben gezegd, dat deze 5 minu ten op het kantoor moest blijven zitten. Alle details van dit verhaal wer den nauwkeurig nagegaan en al spoedig viel de verdenking op Hosper zelf. Deze bleef eerst ont kennen, doch volgens de rijks politie stapelde het bewijsmate riaal zich tegen hem steeds meer op, zodat hij niet lang daarna door de mand viel en bekende de ge hele scène te hebben verzonnen. Al het geld werd teruggevonden. De machinist wordt heden voor de Officier van Justitie geleid. Geen extra-Kersttoeslag voor ouden van dagen Het hoofdbestuur van de Ne derlandse bond van Ouden van dagen ontving van dc minister van sociale zaken antwoord op een brief, waarin verzocht werd een hij slag van 25 pet. te verle nen aan hen. die een uitkering genieten vanwege de noodwet- ouderdomsvoorziening. Deze bij slag was bedoeld als een extra Kersttoeslag. De minister deelde mede, dat de bepalingen van die Noodwet geen vrijheid bieden de ze uitkeringen met een kerstbii- slag te verhogen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1