Nieuw Ondertekening van Ruhr-protocol maakt einde aan ontmanteling in West-Berlijn Hevige brand in de kerk van het H, Graf Isaac Altai vertelt van zijn belevenissen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Het recht van de bisschoppen Uitbreiding garantieverklaring ambtenaren in Indonesië Vroegere distributieambtenaren doen beroep op Overheid NHDl Belgische coalitie staat zeer wankel Vrijdag 25 November 1949 45e Jaargang No. 11727 Adenauer is tevreden Schuman gereserveerd Lord Pctkenham in het nauw Oost-Duits leger en Russische vliegtuigen Zuid-Sumatra geeft het voorbeeld Kostbaarheden bleven gespaard Ik had het gevoeldat ze zenuwachtig waren Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credletbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel A S H VAN HEDEN Pagina 3 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 BONN, 24 Nov. (Reuter). De drie geallieerde hoge commissaris sen en dr. Adenauer hebben van- ochtefid het protocol getekend, waarover men Dinsdagavond op de Petersberg, de zetel van de Geallieerde Hoge Commissie, overeenstemming heeft bereikt. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt verklaard, dat de overeenkomst van Bonn, welke Donderdagmiddag werd bekend gemaakt, inhoudt, dat thans geen fabrieken van synthetische olie en rubber voor ontmanteling in aanmerking komen. De bepaling t.a.v. Berlijn betekent, dat geen verdere demontages in welke vorm ook in de westelijke secto ren van de stad zullen plaats vin den en dat de belangrijke Borsig staalfabrieken aldaar van ontman teling zullen worden vrijgesteld. In Berlijn zal, in tegenstelling tot de westelijke zones van Duitsland, de wederopbouw van reeds ont mantelde fabrieken toegestaan worden. De vrijstelling van de in de overeenkomst genoemde staalfa brieken zal naar schatting de toe gestane Duitse staalcapaciteit op voeren tot 14.500.000 ton per jaar inplaats van 13.500.00 op 't ogen blik. Van ambtelijke zijde in Lon den wordt er de nadruk op ge legd, dat het geoorloofde produc- tiepeil van 11 millioen ton per jaar ongewijzigd is. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de demontage zal worden voortgezet bij zes grote en 18 kleinere staalfabrieken. Rede vail Adenauer. In een rede, die door alle leden van het Duitse parlement behalve socialisten en communisten luide werd toegejuicht, heeft de Duitse bondskanselier dr. Adenauer he den verklaard, dat Duitsland door de ondertekening van het Ruhr- protocol voor het eerst sinds de capitulatie als een gelijkwaardige mogendheid is erkend en zijn eer ste schrede op het pad der inter nationale politiek heeft gezet. Adenauer deed een hartstoch telijk beroep op de Duitsers om te beseffen, dat een land zonder macht, dat wegens zijn nationaal- socialistisch verleden door wan- LONDEN, 24 Nov. (Reuter). In gewoonlijk welingelichte poli tieke kringen te Londen wordt gezegd, dat het niet uitgesloten is, dat premier Attlee aan minister Pakenham zal vragen uiteen te zetten, waarom hij het oneens is met het rapport over het ongeluk met de „Nijmegen" te Prestwick. In regeringskringen wilde men geen commentaar op dit bericht geven. Het Britse „Gilde van piloten en navigators" heeft vanavond zijn „diepe bezorgdheid" uitge sproken over de actie van Lord Pakenham, minister van Burger luchtvaart, die enkele van de be vindingen van het onderzoek naar de vliegtuigramp te Prestwick heeft tegengesproken. trouwen omgeven wordt, slechts stap voor stap het internationaal vertrouwen kon herwinnen. Niettemin verklaarde hij. dat hoewel „niet al onze wensen zijn vervuld, de rechtvaardigheid ons noopt te verklaren, dat wij een zeer groot deel in vervulling heb ben zien gaan". Adenauer sprak zelfs van 90 percent. Verklaring van Schuman. In het debat van de Franse nationale vergadering over bui tenlandse zaken heeft minister Schuman gesproken over Frank- rijks houding ten opzichte van Duitsland en over de overeen komst, die heden te Bonn door geallieerden en Duitsers getekend wordt. De essentie van het Franse be leid ten opzichte van Duitsland bleef de veiligheid van Frankrijk, aldus Schuman, die de aanwezig heid van de drie geallieerde legers in Duitsland „een integraal deel van het Atlantische verdedigings- stclsel" noemde. Schuman verklaarde nadrukke lijk, dat geen der drie westelijke geallieerden de mogelijkheid om Duitsland opnieuw te bewapenen in overweging had genomen. In dien men Duitsland weer zou be wapenen, zou men opzettelijk in ternationale spanning riskeren en het gevaar van een conflict, waar voor Frankrijk niet verantwoor delijk zou zijn, aldus Schuman. VERKLARING TSJECHISCH EPISCOPAAT PRAAG, 24 Nov. (Reuter). De Rooms-Katholieke Tsjechoslowaak- se Bisschoppen, hebben een verkla ring uitgegeven, waarin zij opnieuw het recht opeisen van controle over de benoemingen en het met op drachten belasten van priesters en de priesters oproepen hen te steu nen om te voorkomen, dat „de Kerk in handen valt van leken en afvalligen". Deze bisschoppelijke verklaring wordt beschouwd als een antwoord op de regeringsdecreten, waarbij de controle over kerkelijke benoemin gen aan de Staat werd gegeven. De Bisschoppen hebben hun ver klaring op een bijeenkomst vorige week opgesteld en daarna een dele gatie gezonden naar Aartsbisschop Beran in zijn paleis te Praag, wel ke echter, aldus delen de Bisschop pen mede, niet werd toegelaten. Toch komt de handtekening van Mgr. Beran voor onder de thans uit gegeven verklaring. Dit is voor het eerst, sedert de bureaux van de Aartsbisschop in Juni j.I. onder con trole van regeringsambtenaren ge steld werden, dat de handtekening van Mgr. Beran onder een verkla ring van de Bisschoppen voorkomt. De Bisschoppen eisen opnieuw, dat de priesters bij het afleggen van de eed van loyaliteit aan de rege ring, er aan toevoegen: mits dit niet in strijd is met de wetten van God en de Kerk of de natuur lijke rechten van de mens." 's-GRAVENHAGE (A.N.P.). Van officiële zijde wordt mede gedeeld: „Door de Nederlandse regering is 23 November 1949 een ontwerp-garantiewet burgerlijk overheidspersoneel Indonesië,, aanvaard, welk wetsontwerp thans zo spoedig mogelijk bij de Staten- Generaal ter behandeling zal wor den ingediend. Behalve de in de door de rege ring op 5 Augustus 1949 gepubli ceerde garantieverklaring ge noemde categoriën van overheids personeel en gewezen overheids personeel, zijn onder de garantie- wet tevens betrokken de tijdelijke ambtenaren, die na 1 Maart 1942 en vóór de dagtekening van even- genoemde garantieverklaring in dienst zijn getreden, voorzover zij wegens in en door de dienst be komen letsel of gebreken zijn of zullen worden ontslagen. Even eens zijn onder de garanties ge bracht de in Indonesië aangeno men kort-verband-ambtenaren, voorzover hun verband aanspraak geeft op een vrije overtocht naar Nederland. Gegarandeerd wordt de voldoening van alle rechten en aanspraken, welke aan de in dienst zijnde ambtenaren bii toe passing van de op 5 Augustus 1949 van kracht zijnde regeling voor het geval van een eervol ontslag uit de dienst, toekomen, indien: a. is voldaan aan de voor eervol ontslag uit de dienst met recht of aanspraak op pensioen of on derstand dan wel eervolle beëin diging van een kort-verband ge stelde voorwaarden: of b. niet is voldaan aan de sub a bedoelde voorwaarden, ontslag is verleend anders dan op eigen ver zoek, en dit ontslag niet is te wii- In de Engelse havenplaats Southampton verrijst een groot betonnen bouwwerk. Dit wordt het nieuwe station voor zee reizigers, en zal waarschijnlijk in Juni 1950 worden geopend. Dit moderne scheepvaarthuis wordt twee verdiepingen hoog en zal bovendien een 25 meter hoge toren krijgen, die als baken moet dienen voor bezoekers van overze.e Het scheepvaarthuis in aanbouw, met links het Engelse passagiersschip „Mauretania" ten aan eigen schuld of toedoen: of c. ontslag is verzocht wegens wijzigingen in de rechtspositie, de dienstvoorwaarden, de dienstver houdingen, of de levensomstan digheden van de betrokken over heidsdienaar, welke van dien aard zijn, dat voortzetting van het dienstverband in redelijkheid niet kan worden gevorderd. De beoordeling van de vraag, of een der vorenbedoelde gevallen aanwezig wordt geacht, zal in handen worden gelegd van een door de Kroon in te stellen com missie. Het met Amerikaanse vergun ning verschijnende blad „Der Abend" schrijft, dat de grootte van het Oost-Duitse leger onge veer 360.00 man, door Kurt Fische, chef van de volkspolitie tijdens een stafconferentie in de Russische zóne bekend gemaakt werd. Er werd aan toegevoegd, dat bijzonderheden werden verstrekt aan Johannes Bechler, de voor malige communistische minister van Binnenlandse Zaken van Brandenburg, tijdens zijn „trai ningsperiode" in het Lenin insti tuut in Moskou. Volgens „Der Abend" is bij de organisatie van dit leger ook een luchtmacht van Russische vlieg tuigen inbegrepen. Hoofdkwartieren zullen geves tigd worden in Potsdam, Weimar, Schwerin, Dresden en Halle. Elk van de zes legergroepen zal uitgerust worden met tanks en gemotoriseerde infanterie. Van de zijde van de westelijke „Intelligence Service" weigerde men commentaar op dit bericht te geven. Een Amerikaanse offi cier heeft verklaard: „Als wij er iets van wisten zouden wij er waarschijnlijk niet over praten". Inval bij Poolse organisaties PARIJS, 24 Nov. (Reuter). Een honderdtal Parijse politie mannen heeft heden, bij een con trole op de Poolse organisaties te Parijs, een inval gedaan in het Poolse Rode Kruis en van de Poolse oudstrijders. Volgens offi ciële mededeling werden tien per sonen meegenomen naar het hoofdbureau van politie voor een verhoor doch geen van hen werd vastgehouden. Polen heeft bij Frankrijk ge protesteerd. WEST-DUITSE SCHADE VERGOEDING AAN ISRAËL DUSSELDORP, 24 Nov. (Reu ter). De West-Duitse regering zal, volgens de „Allgemeine Wo- chenzeitung der Juden in Deuts- land", herstelmateriaal ter waar de van 10.000.000 mark ter be schikking van Israël stellen. Dit zou kanselier Adenauer aan de hoofdredacteur van het blad heb ben medegedeeld. Dr. Adenauer zeide, dat dit zou moeten worden beschouwd als „het eerste teken van Duitse bereidwilligheid om de schade aan de Joden in Duits land toegebracht te vergoeden". Enige dagen geleden ontspoorde bij Waterval-Boven in Oost- Transvaal een trein, waardoor 6 wagons in de Elansrivier terecht kwamen, 57 personen werden hierbij gedood en 104 gewond. De gewonden worden uit één der drie Dakota's, die bij de ambulancedienst waren ingeschakeld, gedragen. Publicaties naar aanleiding van de opheffing van de distributie van vlees, textiel enz. en de daar bij in uitzicht gestelde algehele opheffing van de nog geldende distributiemaatregelen hebben hier en daar de indruk gewekt dat het vrijgekomen personeel rustig overgaat naar andere dien sten bij rijk en gemeente. De ver eniging van distributiepersoneel vestigt er de aandacht op, dat dit niet geheel juist is. Weliswaar gaat, zo schrijft zij ons, een gedeelte van het perso neel der gemeentelijke distributie diensten en weit1 een zeer klein gedeelte naar de gemeente terug, doch dit betreft slechts de vaste ambtenaren, die in de loop der jaren bij het distributie-apparaat waren gedetacheerd, meestal in leidende functies en voornamelijk in de grotere gemeenten. Naar aanleiding van door de vereniging van distributieperso neel naar voren gebrachte wen sen is door de minister van Bin nenlandse Zaken, in samenwer king met de ministers van Eco nomische- en Sociale Zaken, een circulaire aan de burgemeesters gericht. Daarin wordt verzocht bij voorkomende vacatures ontslagen distributie-ambtenaren te benoe men, mits zij voor het vervullen hiervan aanleg en geschiktheid bezitten zonder evenwel te letten op leeftijd en diploma's. De ver eniging hoopt dat de burgemees- WISJINSKY PLEIT VOOR VREDESVERDRAG LAKE SUCCESS, 24 Nov. (Reu ter). De Sowjetrussische Minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Wisjinsky, heeft heden, bij de her vatting van het debat over de Sow jetrussische voorstellen voor een vredesverdrag, de rede, die hij gis teren in de politieke commissie der V.N. begonnen was, voortgezet. Hij zei, dat de Sowjet-staat even veel behoefte heeft aan vrede als aan de lucht, die wordt ingeademd, voor de opbouw van het socialis me. De vredesvoorstellen van de Sowjet-Unie zijn bepaald door hun socialistische aard, zo zei hij. Hij voegde er aan toe, dat de mensheid de belemmeringen die de vrede in de weg staan, voorzover als menselijk mogelijk was, kon overwinnen. Proteststaking in Dortmund DORTMUND, 24 Nov. (Reuter). Ongeveer 24.000 arbeiders van drie grote staalfabrieken te Dortmund zullen Vrijdagochtend het werk een uur neerleggen als protest tegen de investering van buitenlands kapi taal in de staalindustrie van het Ruhrgebied. Commissie Regionale Industrialisatie-vraagstukken Bij beschikking van de minister van Economische Zaken, is bij de hoofdcommissie voor de industria lisatie ingesteld een vaste com missie voor regionale vraagstuk ken. Bij deze beschikking zijn be noemd: 1. tot lid en voorzitter van de commissie Drs. C. J. Westenenk te Zwolle, vertegenwoordiger van het college van directeuren van economische technologische insti tuten in Nederland: 2. tot lid en plaatsvervangend voorzitter van de commissie A. N. van Mill, te 's-Gravenhage, direc teur-generaal van het Rijks arbeidsbureau; 3. tot leden van de commissie: mr. H. W. Bloemers, te Deventer, burgemeester van Deventer: B. A. A. Engelbertink te Oldenzaal, voorzitter van de Stichting voor de landbouw, provincie Overijssel: drs. P. J. A. van Hegelsom, te 's-Gravenhage ;ir. S. Herweiier, te 's-Gravenhage, inspecteur in al gemene dienst bij de directie van de landbouw: mr. J. Vink, te Utrecht, directeur van de riiks- dienst voor het nationale plan. ters een open oog zullen hebben voor de moeilijkheden van deze mensen, die niet of zeer moeilijk ander emplooi kunnen vinden. Voornamelijk betreft het hier de oudere ambtenaren boven de 35 jaar, en men is op deze leeftijd tegenwoordig al gauw een. grijs aard". VOLGT DJOGJA OP 5 DEC.? BATAVIA, 24 Nov. (A.P.) De Staat Zuid-Sumatra heeft gisteren de Nederlands-Indonesische over eenkomst, waarbij de onafhanke lijke Verenigde Staten van Indonesië gevestigd worden, geratificeerd. Dit is de eerste van de 15 staten in het door de Nederlanders gecon troleerde gebied, die officieel het Pact goedkeurt. De Raad van State heeft zowel de overeenkomst als de voorlopige grondwet unaniem goed gekeurd. Zuid-Sumatra is op het ogenblik het belangrijkste oliegebied in het Oosten en het centrum van de grootste Amerikaanse investeringen in Indonesië. De republiek heeft een volledige parlementszitting in Djogjakarta op 5 December bijeengeroepen. Men verwacht, dat de overeenkomst dan geratificeerd zal worden. De enige oppositie zal komen van de com munisten en van de uiterst linkse partijen, die op het ogenblik een kleine minderheid in het parlement vormen. ONDERZOEK INZAKE TASS TE LONDEN LONDEN, 24 Nov. (A.N.P.) Lord Jowitt, de Lord Chancellor, heeft Woensdagavond in het Hoger huis medegedeeld, dat de Britse re gering een interdepartementale commissie zal instellen voor het uitbrengen van rapport over de vraag, of een speciale wet nodig is om een einde te maken aan de staat van onschendbaarheid, welke het bureau te Londen van het Sowjet- russisch Nieuwsbureau Tass geniet als bureau van de Sowj et-Russische regering. JERUZALEM (K.N.P.). In de koepel van de kerk van het H. Graf te Jeruzalem is Woensdagavond een hevige brand uit gebroken, die eerst na middernacht kon worden bedwongen. Alle kostbaarheden van het heiligdom konden in veiligheid worden gebracht. Men vermoedt, dat de brand is veroorzaakt door het gebruik van een acetyleenbrander tijdens de herstel werkzaamheden, die op het ogenblik in de kerk worden uitgevoerd. De brand werd te half negen des avonds ontdekt. Officieren van het Arabische legioen alar meerden de brandweer. De gou verneur-generaal van Palestina bevond zich ter plaatse. Koning Abdoellah van Transjordanië is heden naar Jeruzalem vertrokken om zich op de hoogte te stellen. Verscheidene geestelijken heb ben brandwonden opgelopen bii het helpen van de brandweerlie den, die ook werden bijgestaan door manschappen van het Ara bische legioen. Geestelijken van verschillende gezindten hielpen mede om waardevolle voorwerpen in veiligheid te brengen. Het H. Graf zelf is onbeschadigd geble ven. Volgens onbevestigde berichten zijn vier personen, aangeduid als arbeiders, die Woensdag bezig geweest waren met reparatie werkzaamheden aan de koepel van het aangetaste gedeelte van de kerk, aangehouden voor ver hoor. De laatste maal, dat er brand uitbrak in de kerk van het Heilig Graf, was in 1808, toen men bezig was met reconstructie van som mige gedeelten onder auspiciën van de Grieks-Orthodoxe pa triarch. De kerk van het Heilig Graf, ook „Kerk der Verrijzenis" ge naamd, werd voor de eerste maal gebouwd in de vierde eeuw door Constantijn de Grote. De huidige kerk is door de Kruisvaarders ge bouwd. Dienstplicht' in Sowjet-zóne BERLIJN, 24 Nov. (A.F.P.) De militaire dienstpiicnt zal in April 1950 in de Sowjetzöne inge voerd worden, zo meldt „Der Abend" dat met Amerikaanse vergunning verschijnt. SCHACHT WEDEROM VOOR HET GERECHT HANNOVER, 25 Nov. (Reuter) Dr. Hjalmar Schacht, Hitler's fi nanciële „tovenaar", die na zijn vrijspraak te Neurenberg door een Duits zuiveringsgerechtshof tot acht jaar dwangarbeid werd veroordeeld zal wederom berecht worden, na melijk door een zuiveringsrecht bank in Beneden-Saksen (Britse zone). Verleden week gelastte de regering van Wuerttemberg-Baden (Amerikaanse zone) het vierde zuiveringsproces van Schacht af als „een onvergeeflijke geldverspilling" Jarige von Manstein Veldmaarschalk Erich von Man stein betrad gisterenmorgen in bijzonder goede luim de rechts zaal op de 53ste dag van zijn pro ces, waarop hij namelijk zijn 63ste verjaardag viert. Hij glimlachte naar de publieke tribune, zijn ver dedigers en zelfs naar de aankla ger, sir Arthur Cornyns-Carr. Van zijn Duitse verdedigers, dr. Paul Leverkuehn en dr. Hans Laternser ontving hij een exemplaar van Montgomery's oorlogsmemoires ten geschenke. Volgens niet-officiële berichten uit Jeruzalem is het eeuwenoude houtwerk van de koepel voor twee-derde vernield. De westelijke koepel, waarin de brand heeft gewoed, bevindt zich boven het Heilig Graf zelf. KARDINAAL MINDSZENTY'S GEESTVERMOGENS TERUGGEKEERD INNSBRUCK, 23 Nov. (KNP). Het Oostenrijkse katholieke week blad „Der Volksbote", dat over goede bronnen beschikt, meldt, dat kardinaal Mindszenty, die nog steeds in de staatsgevangenis in Boedapest verblijft, zijn geeste lijke vermogens heeft teruggekre gen. De preparaten, die hem vóór en tijdens zijn „proces" toegediend zouden zijn, schijnen uitgewerkt te zijn. De kardinaal kan zich ech ter niet herinneren wat met hem is gebeurd. Lichamelijk is de primaat zo danig verzwakt, dat hij niet da gelijks de H. Mis kan lezen en slechts in staat is een half uur per dag te wandelen. Volgens het blad vast kardinaal Mindszenty echter nog twee dagen per week: één dag voor het welzijn van Hon garije en de tweede dag voor de Christenen in de gehele wereld, vooral voor de redding van Rus land. De kardinaal brengt de dag door in meditatie en gebed. Zijn bewaking bestaat uit een spéciaal wachtkommando, ge vormd uit voor de communisten politiek betrouwbare beambten De directeur en de dokter van de gevangenis bezoeken de kardinaal dagelijks om hem te vragen of hij „nog bijzondere wensen heeft". De kardinaal weigert „gunsten" te aanvaarden van een regiem, dat hem dermate schandelijk heeft behandeld, besluit „Der Volksbote". Stakingen in Italië Door het vakbondscomité van de Italiaanse post- en telegraafbeamb- ten is tot een 24-urenstaking op 2 December e.k. besloten. Verder zijn heden de arbeiders en bedienden van de filmmaatschappijen in sta king gegaan. Post voor de „Zuiderkruis" Post, bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen, aan boord van het troepenschip „Zui derkruis", welke in een der tus senhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 1 December 1949 in Nederland worden ter post be zorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens, dient het adres de ver melding te bevatten: aan boord van het troepenschip „Zuider kruis" op thuisreis naar Neder land. De naam van de vermoede lijke tussenhaven mag dus niet worden vermeld. OSLO, 24 Nov. (Reuter). Heden is men klaar gekomen met het identificeren van de slacht offers van de ramp met de Da kota van de Aero-Holland bij de Oslo-fjord. De lijken der kinderen zullen in Tunis definitief geïden tificeerd moeten worden. Zij kun nen, in verband met de sabbath, niet voor Zondagnamiddag aan staande naar Tunis worden over gebracht. Zondagmorgen zal in de synagoge te Oslo een rouw dienst gehouden worden. De 12-jarige Isaac Allal was de enige in het vliegtuig, die zijn veiligheidsgordel aan had en dat heeft hem ongetwijfeld het leven gered, aldus een officiële verkla ring van de politie, nadat deze de jongen had verhoord. De jongen, die rustig in ziin bedje zat, vertelde de politie, dat een lid van de bemanning kort voor het ongeluk gebeurde door het vliegtuig liep en de kinderen zei hun veiligheidsgordel vast te maken. „Ik had het gevoel, dat de grote mensen erg zenuwach tig waren", zei Isaac. Een paar minuten later moesten allen hun veiligheidsgordels weer losmaken, doch Isaac hield de ziine vast. „Ik kon de grond niet zien en ook geen lichten", zo zeide Isaac. „Plotseling begon het vliegtuig over de boomtoppen te strijken en toen kwam er een harde plof" Isaac dacht eerst, dat sommigen uit het toestel gesprongen waren om zich in veiligheid te brengen, doch na nadere ondervraging, gaf hij toe, dat zii door de schok uit het vliegtuig waren geslingerd. Hij zelf vloog naar voren en sloeg met zijn hoofd tegen de stoelleuning voor hem en toen voelde hij een slag in zijn rug. Hij herinnerde zich ook een hel der licht te hebben gezien ver moedelijk de brand dat, naar hij dacht, door de regen werd geblust. „Ik lag U onder de staart van het vliegtuig "cklemd". zei Isaac. Toen herinnerde ik mij, dat ik een appel in miin zak had en die heb ik opgegeten". Van dat moment tot zijn redding her innerde hij zich niets meer. De politie acht het echter waar schijnlijk, dat hij enige tijd be wusteloos geweest is en zijn appel heeft opgegeten toen hij bijgeko men was, kort voor hii werd ge vonden. Isaac zeide, -dat hij ffeen der andere kinderen had gezien of gehoord, toen hii onder het vlieg tuig lag. Hii herinnerde zich slechts, dat sommige kinderen schreeuwden, toen het vliegtuig de boomtoppen raakte. Isaac voelt zich thans heel goed en hij zal morgenochtend waar schijnlijk naar de kinderkolonie van Grefsrud gaan. „Het merendeel van de slacht offers van het vliegtuigongeluk is bezweken aan een schedelbreuk of aan de gevolgen van indruk king van de borstkas en niets wettigt het vermoeden, dat zij niet op slag dood zijn geweest", zo heeft professor Waaier ver klaard na onderzoek van de Ui- ken, die uit het bij Oslo veron gelukte Nederlandse vliegtuig ziin gehaald en naar het nationaal zie kenhuis te Oslo overgebracht. RADIO-MOSKOU BESCHULDIGT GEALLIEERDEN LONDEN, 24 Nov. (Reuter). Enige uren, nadat de. Westelijke geallieerden de nieuwe overeen komst met West-Duitsland hadden getekend, heeft radio-Moskou hen er van beschuldigd opnieuw de nazi-strijdkrachten, geheime dienst en geheime politie op te richten. Politie-eenheden, op dezelfde basis gevormd als legereenheden, werden met tommy-guns, karabij nen en machinegeweren uitgerust, aldus de radio. Vele hadden ook artillerie, pantserwagens en ge pantserde voertuigen voor troepen transport. De sterkte van de poli tie en „militaire formaties" beliep 470.000. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1