Benelux - ministers Waalse liberale ministers kiezen positie tegen Koning Leopold Mr. van Leeuwen bevreesd voor de bevolkingsaanwas vergaderen te Den Haag Vijftiende eeuws stakellicht eerst thans gemoderniseerd Breuk in regeringscoalitie wordt verwacht RADIO De Beurs Indonesië lid van de FAO Opinies uit mijn dagboek DAMP0 ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS Vrijdag 25 November 1949 De Belgische Koningskwestie Optimistischer woord van Mr. Regout Amerikaanse lening aan Indonesië? Senatoren uit de V.S. te Batavia Naor wij vernemen: Duitsland in internationale sfeer BRUSSEL, 24 Nov. (A.N.P.). Het politieke leven in België wordt thans in hoofdzaak beheerst door de koningskwestie en de laatste dagen hebben meer dan ooit aangetoond hoe groot de kloof is die katholieken enerzijds, liberalen (de meerderheid althans), socialisten en communisten anderzijds in dit opzicht scheidt. Twee liberale Waalse ministers, de heren Buisseret en Rey, hebben gisteren tijdens een vergadering ter gelegenheid van het 32-jarige bestaan van het politieke maand blad „Le Flambeau" een heftige aanval gedaan op de koning. Dit was des te opmerkelijker omdat tot nu toe geen der liberale mi nisters openlijk partij had ge kozen. Paul Henri Spaak, premier in het vorige kabinet, legde er de nadruk op dat de koning sedert 1940 een eigen politiek heeft ge voerd en geenszins rekening heeft gehouden met internationale ver bintenissen. Dit is wellicht geen verraad tegenover België, doch wel tegenover de geallieerden Deze politiek heeft de vorst voort gezet tegen het advies van de regering in en zelfs nog tot na de overwinning. „Indien wij de koning laten terugkeren", aldus Spaak, „zou dit een verraad betekenen tegen over het verzet. Het aftreden van de koning is niet alleen een poli tieke, doch ook een morele nood zakelijkheid". In politieke kringen te Brussel wordt verwacht dat het positie kiezen der Waalse liberale minis ters moeilijkheden zal veroorza ken in de boezem van de katho liek-liberale regeringscoalitie. Op een bijeenkomst te Brussel van vakverenigingsleiders beho rend tot de liberale partij is he- PROGRAMMA denavond een resolutie aangeno men, waarin abdicatie van koning Leopold wordt geëist. Dit, zo wordt gezegd, is „onontbeerlijk in verband met de hogere belangen van het Belgische volk". Prins-regent Karei verloofd? BRUSSEL, 24 Nov. (Reuter). Te Brussel doen vandaag geruch ten de ronde, dat prins-regent Karei zich heeft verloofd met prinses Marie Therese d'Orleans Braganza, schoonzuster van de graaf van Parijs, de Franse troon pretendent. Prins Karei is 47 jaar. In kringen, die in nauw contact staan met het Hof, wordt het nieuws „voorbarig" genoemd. „Actievere" behandeling van geesteszieken De regering is voornemens een afzonderlijke functionaris te be noemen, die zich zal bezighouden met het stimuleren van de zoge naamde „actievere" behandeling van geesteszieken. De bedoeling is voor deze functie aan te wijzen een hoogleraar aan de rijksuniver siteit te Groningen, die voorne mens is zijn ambt binnenkort neer te leggen. Treinmachinist krijgt voorwaardelijke straf Het Leeuwarder gerechtshof wees arrest in de zaak tegen de 49-jarige machinist N. M. K. uit Zwolle, aan wiens schuld het te wijten zou zijn geweest, dat een goederentrein op 8 April j.l. nabij het station Meppel in het water is gereden, na een stootblok te hebben gerameid. De procureur- generaal had bevestiging gevraagd van het vonnis van de Asser rechtbank, waarbij verdachte was veroordeeld tot één maand gevan genisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Ook het hof legde deze straf op. ZATERDAG 26 NOVEMBER HILVERSUM I, 301,5 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO 19.45—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gramofoon- muziek. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 8.40 Orgelspel. 9.05 Gramofoon- muziek. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Radio- feuilleton. 10.35 Voor de arbeiders in de continubedrijven 11.30 Cello en piano. 12.00 Tenor en orgel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Metro- poie-orkest. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Volks zang. 14.20 Dansmuziek. 14.50 S treekuitzending. 15.15 Radio- philharmonisch orkest en solist. 16.00 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.15 Gramofoonmuziek. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Gramo foonmuziek. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano en zang. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Bijbel lezing. 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 Vara-varia. 20.15 Weense muziek. 20.45 Ge varieerd programa. 21.45 Socialis tisch commentaar. 22.00 Orgelspel. 22.25 „Onder de pannen", hoor spel. 22.45 Accordeonmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. 23.35 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 416 m. 7.00— 24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en liturgische kalender. 7.30 Slui ting. 8.30 Nieuws. 8.40 Gramo foonmuziek. 9.00 Weerberichten. 9.03 Gramofoonmuziek. 9.30 Wa terstanden. 9.35 Zang en piano. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gra mofoonmuziek. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsorkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Orgel spel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Fanfare orkest. 14.20 Engelse les. 14.40 Utrechts stedelijk orkest, koor en soliste. 15.25 Kroniek van letteren en kunsten. 16.00 Gramofoon muziek. 16.15 Boekbespreking. 16.30 „Schoonheid van het_ Gre goriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Volksliederenkwartet. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.30 Gramofoonmuziek. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Katho liek Thuisfront. 19.30 Omroep orkest en solisten. 19.50 West-In disch commentaar. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gramofoonmuziek. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Piano en orgel. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.45 Puzzle. 21.55 Amu sementsmuziek. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nieuws. 23.15 Residentie-orkest. 23.5024.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 en 484 m. 322 m: 12.00 Salonorkest. 12.30 Weerberichten. 12.32 Lichte mu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Gramo foonmuziek. 14.00 Causerie. 14.10 Gramofoonmuziek. 15.00 Orgel spel. 16.00 Gemengd koor. 16.20 en 16.30 Gramofoonmuziek. 17.04 Nieuws. 17.15 Accordeonspel. 17.30 Studentenleven. 18.00 Accordeon- spel (vervolg). 18.15 Gramofoon muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gramofoon muziek, 19.50 Vrije politieke tri bune. 20.00 Omroeporkest en so liste. 21.00 Actualitei+en. 21.15 Ge varieerd program. 22.00 Nieuws 22.15 Verzoekprogramma. 23.20 Nieuws. 23.2524.00 Gramofoon muziek. 484 m: 12.05 Gramofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Gramofoon muziek. 13.30 Verzoekprogramma. 14.30 Gramofoonmuziek. 15.30 Ver zoekprogramma. 16.30 Lichte mu ziek. 17.10 Idem. 18.30 Accordeon- spel. 19.00 en 19.40 Gramofoon muziek. 19.45 Nieuws. 20.00 „Clo ches de Corneville", operette. 21.00 Gevarieerd programma. 22.00 Nieuws. 22.15, 23.00 en 23.30— 23.55 Gramofoonmuziek. Aan een lunch te Maastricht van het departement Zuid-Limburg der Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft Donderdagmiddag mr. H. F. van Leeuwen, econoom en directielid van de Twentse Bank Amsterdam een betoog gehouden over de economische perspectieven van ons land. Mr .van Leeuwen ver klaarde o.m., waarom Nederland z.i. zijn hoge welvaartspeil van voor de oorlog niet zal kunnen handhaven. Het hoge levensniveau zoals dat ook nu nog in Nederland wordt nagestreefd zal volgens mr. van Leeuwen in de toekomst onbereik baar zijn. Spreker twijfelde er aan, of er voldoende belangstel ling bestaat voor hoge kapitaal investeringen in nieuwe indus trieën. Wij zullen op een sober der levenspeil moeten komen. Om verschillende redenen is daar naast tevens de spaarzin van het Nederlandse volk onvoldoende. Bovendien wees mr. van Leeu wen op de snelle aanwas der be volking n.l. 150.000 personen jaar lijks. Voor 1953 zullen 215.000 nieuwe arbeidskrachten opgeno men moeten worden in de Ne derlandse industrie. Dit lijkt spre ker onder de huidige omstandig heden zeer bezwaarlijk en daar om zag mr. van Leeuwen de eco nomische toekomst voor Neder land zwaar in. Hij aarzelde zelfs niet ons land te gaan zien in de positie van Japan en Italië, waar een alge mene verarming ontstond door de bevolkingsdichtheid en door ge brek aan arbeidsgelegenheid. Emigratie van ons bevolkings- surplus is volstrekt oneconomisch en biedt slechts beperkte moge lijkheden. Mr. van Leeuwen LICHT HERSTEL AMSTERDAM, 24 Nov. De stemming op de Amsterdamse Ef fectenbeurs was vandaag bij de opening flauw, een flauwte die zich niet alleen beperkte tot de Indone sische fondsen, maar in alle secto ren flinke koersverliezen deed ont staan. Speciale redenen werden voor deze stemming niet opgegeven. Men schreef haar voornamelijk toe aan de dunne markt, waarin de verkooporders, die talrijker waren dan gisteren, slechts met behoor lijke verliezen verwerkt konden worden. Na de lagere opening trad een zekere stabiliteit in, die tegen het slot gevolgd werd door een licht herstel, waardoor de geleden ver liezen gedeeltelijk werden geredu- H.V.A. bereikte op 139 een laagte- punt en sloot op 141'/i (ruim 2 pun. ten lager dan gisteren). Certifica ten Deli Mij. eri Amsterdam Rubber boekten per saldo een verlies van 3 punten. Aandelen Koninklijke Olie wer den doorlopend rond 306 verhan deld en tegen slot op 307, ruim I pt. lager dan gisteren. Van de andere internationale waarden moesten certificaten Unilever met het groot ste verlies genoegen nemen, nl. 5 punten. Certificaten Philips zagen zich 2 punten ontgaan, aandelen A.K.U. 3 punten. Ook op de scheepvaartmarkt was de stemming aan de gedeprimeerde kant. Zo verloren Scheepvaartunies ruim 3 punten, Holland Amerikalijn 2 punten, aandelen K.N.S.M. daar entegen waren goed prijshoudend. Op de staatsfondsenmarkt ging wederom weinig om, maar de stem ming was hier, vooral ook als men de overige hoeken in aanmerking neemt, goed prijshoudend. De waardepapieren van de zus- tertramwegen, waarvan in de giste ren gehouden vergadering geen on gunstige mededelingen gedaan zijn, reageerden hier in het geheel niet op. Prolongatie 21/4 pet. kwam dan ook tot de conclusie, dat de snelle bevolkingstoename van Nederland z.i. zal leiden tot pauperisme, al hoopte hij van harte, dat onvoorziene zeer gun stige factoren deze tendens zullen doorkruisen. Mr. dr. Louis Regout, voorzitter van de Limburgse Katholieke Werkgevers-vereniging betoogde hierna, dat mr. van Leeuwen het betreffende probleem z.i. wel wat eenzijdig monetair had bezien. Dr. Regout wees erop, dat er in mid del-grote en kleine industrieën voor ons gehele land wel degelijk belangrij ke kapitaalinvesteringen zijn voorgekomen, en dit naar zijn mening dus de ondernemings lust van ons volk en het ver trouwen op de toekomst toch wel in verheugende mate accentueert. In ons volk en in de Nederlandse industrie steken ongetwijfeld mo gelijkheden, welke meer vertrou wen wekken voor de toekomst van ons land, dan waarvan mr. van Leeuwen blijk geeft, aldus mr. dr. Regout. WASHINGTON, 24 Nov. (A.N.P.- Anetaj. De heer Herbert Gaston, voorzitter van de Raad van Direc teuren van de Export en Import- bank, heeft op een persconferentie o.a. het volgende gezegd: Er is alle reden om aan te nemen, dat een leningsaanvraag van de regering der R.I.S. zou worden in gewilligd. „Wij verwachten" zo zeide hij „een -dergelijke aan vraag van de regering der R.I.S.". En verder: „Wij hebben indertijd van de Nederlanders een aanvraag voor een lening aan Indonesië ont vangen, doch zij kon door de in In donesië plaats hebbende gevechten niet worden ingewilligd. Nu het geschil tussen Nederland en Indo nesië gelukkig is bijgelegd, is er alle reden om aan te nemen, dat aan de nieuwe regering een iening niet zal worden geweigerd." BATAVIA, 24 Nov. (Reuter). De vier Amerikaanse senatoren, leden der subcommissie voor de staatsuitgaven, die een reis ma ken door het Verre Oosten in verband met de besteding der E.C.A.-gelden en om er de econo mische situatie te bestuderen, zijn heden uit Saigon te Batavia aan gekomen. Zij zullen o.a. een be zoek brengen aan Djogja en via Manilla en Tokio naar de Ver. Staten terugkeren. WASHINGTON, 24 Nov. (ANP- Aneta). De voedsel- en land bouw-organisatie der Verenigde Naties heeft op voorstel van Ne derland Indonesië als lid toege laten. De stemverhouding was 49 stemmen voor, geen tegen en twee onthoudingen. Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld. Indonesië s.s. „Waterman" (28 November), Antillen s.s. „Bos koop" (30 November), Suriname m.s. .Bonaire" (7 December). VRIJDAG 25 November 1949. De Sovjet-Russische astro nomen hebben dit jaar drie nieuwe sterren ontdekt. Zij hebben daarmee nieuwe lau weren toegevoegd aan de Rus sische wetenschap, die sinds enige jaren beweert, alles te hebben uitqevonden, wat maar enigszins denkbaar is behalve de vrijheid en de democratie'). De nieuwe planeten werden al anderhalve eeuw gezocht en hebben al namen ook. Ze he ten „Rusland", „Moskou" en „Komsomalia", wat Jong Communist" betekent. Het ve nijn van het desbetreffende bericht zit echter in de staart: de nieuwe sterren lagen rond de zon in de buurt van Mars. Wat zochten de Russen in de buurt van deze oorloqs-qod Sterren? Kom nou! Zij heb ben de sterren geraadpleegd over de oorlogskansen. En het resultaat: drie nieuwe plane ten „en passant" even meege pikt. Maar volgens Reuter ge lijken ze op niet heldere sterren. ,En dat nog wel, ter wijl ze Rusland en Moskou en Jong Communist heten! De Russische ontdekkers zullen straks wel worden afgezet we gens defaitistische propagan da, vrees IK. Marine-officieren beëdigd Donderdagmorgen werden bij de afdeling mariniers Doorn, in het kamp „Woestduin", 54 nieuw benoemde reserve-officieren van het corps mariniers beëdigd. De eed werd afgelegd op het vaandel der mariniers ten overstaan van de corpscommandant, generaal- majoor der mariniers M. R. de Bruyne, die tevoren in een toe spraak de betekenis van de af te leggen eden had uiteengezet. Het bataljon, dat de eerbewijzen bracht en na afloop voor de nieu we officieren defileerde, stond onder commando van de majoor der mariniers, L. Pronk. De plech tigheid werd opgeluisterd door de marinierskapel. Het gebed en de zegen werden uitgesproken door de hoofdvlootpredikant ds Jalink en de vlootaalmoezenier pater Beekman. Cisteren begonnen te Den'Haag besprekingen tussen de minis ters van Buitenlandse Zaken der Benelux-landen over het al of niet aansluiten van de Benelux-landen bij de Fritalux. Tijdens de bespreking v.l.n.r.de Nederlandse minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck; Joseph Bech, minister van Buitenlandse Zaken van Luxemburg; minister mr. D. U. Stikker minister van Buitenlandse Zaken van Nederland; Paul van Zeeland, minister van Buitenlandse Zaken van België en prof. J. R. M. v. d. Brink, minister van Economische Zaken van Nederland. In het ministerie van Buiten landse Zaken is Donderdagmorgen een bespreking begonnen tussen de Nederlandse ministers Stikker, van den Brink en Lieftinck, de Belgische minister van Buiten landse Zaken Paul van Zeeland en de Luxemburgse minister van Buitenlandse Zaken Bech. De be richten dat de Amerikaanse rei zende ambassadeur voor het Marshall-plan Harriman, ook aan deze conferentie zou deelnemen, zijn onjuist. Het betreft hier geen eigenlijke Benelux-conferentie, maar informele besprekingen over verschillende aspecten van de samenwerking in Benelux-ver- band. Het hoofdpunt der bespre kingen betrof na te gaan welke houding de Benelux-landen ge meenschappelijk zullen innemen ten aanzien van de samenwer king in groter verband, namelijk met Frankrijk en Italië. Op 29 November zullen te Parijs de des kundigen der vijf landen bijeen In de tijd van Michiel Adr. de Ruyter stakelden de gebaarde zee lieden met een stakelpot. Dit zeer primitieve apparaat (het bestaat n.l. uit een pot met brandbare vloeistof en een kwast die er steeds moet worden ingedoopt) heeft nooit erg voldaan (links op foto). Want zodra een golf de flambouw overspoelde, was de vlam uitge doofd. Sinds de grote Michiel zijn de schepen telkenmale gemoderni seerd met het gevolg dat de huidi ge vloot in het geheel niet meer lijkt op de trots van de Ruyter. Daarom is het deste opmerkelijker, dat die oude trouwe stakelpot zich heeft weten te handhaven door de eeuwen heen, Waarschijnlijk komt dit, doordat nooit iemand op het idee was gekomen, er verbetering in te brengen. Wij schrijven wks gekomen, want de heer W. Boel houwer uit Amsterdam heeft teza men met de heer J. C. Hendrikse een apparaat uitgevonden, dat wel spoedig een eind aan het bestaan van de oude stakelpot zal maken (rechts op foto). Dit apparaat, welk is goedgekeurd door de in specteur-generaal van de Scheep vaart, berust op het systeem van de Sigarettenaansteker. Deze mo derne stakelpot heeft een goed af gesloten benzinereservoir, waarvan de benzine door vuurstenen wordt ontstoken. De behandeling van het apparaat is zeer eenvoudig. De huls aan de kop wordt terugge schoven en een klap met de hand op de veer aan de achterkant doet de „pot" ontbranden. komen. Daarna vergaderen de ministers dier landen in Pariis. Tijdens de bespreking van gis teren heeft men de verschillende problemen, die zich voordoen op het gebied van Europese samen werking bestudeerd. In het bij zonder met het oog op de a.s. bij eenkomsten te Parijs, die op initiatief van de Franse regering binnenkort daar zullen worden gehouden. Naar wii vernemen, geschiedde het overleg in een geest van goede samenwerking, waarbij bleek, dat over de be langrijke vraagstukken die er in dit verband zijn, tussen de betrok ken ministers eenstemmigheid van inzicht bestaat. werd een 22-jarige soldaat van de L.S.K. door de Krijgsraad te Rot terdam veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf met aftrek, waar van 5 maanden voorwaardelijk en opname in het militaire neurose hospitaal. De soldaat het getracht een meisje van 18 jaar van het leven te heroven kreeg de gewezen ambtenaar van het bureau voor oorlogsslacht offers te Zwolle, S. G. v. d. H., drie maanden gevangenisstraf omdat hij gelden had verduis terd overleed na een kortstondige ziekte te Amsterdam de 55-jarige Middelburgse kunstschilder Jos Croïn heeft Mr. G. E. Walsum, burge meester van Delft en lid van de Eerste Kamer en zware maag operatie ondergaan. Zijn toestand laat zich gunstig aanzien liet Zaterdag een 41-jarige melk bezorger te Rotterdam zijn wagen in de steek en ging met een be drag van f 435.97, dat hij van de klanten had ontvangen, op stap Woensdag werd hij in zijn woning aangehouden doch van het geld was niets meer over. ontving oud-minister Ir. T. P. Tromp, voorzitter van de directie Wederopbouw, de gouden leg' penning der gemeente Eindhoven uit waardering voor zijn grote verdiensten voor de wederopbouw der stad repatrieert met de „Tabinta", die onvoorziene omstandigheden voor behouden, omstreeks 29 Novem ber a.s. te Amsterdam wordt ver wacht, o.a. de le hulp verband- plaats afdeling, onderdeel van de 7 December divisie werd Donderdag door H. M. de Koningin op het paleis Soestdijk de regent van Semaring in audiën tie ontvangen BUITENLANDS OVERZICHT Aan alle gissingen over de door de Grote Drie met de nieuwe Wcst- dultse regering gesloten overeen komst, is thans een einde gekomen, doordat gisterenmiddag zowel in Bonn als in Parijs officieel is mee gedeeld, welke voorwaarden Duits land zal moeten vervullen, om weer een bescheiden rol te mogen spelen in het internationale concert. In Bonn heeft dr. Adenauer, de Westduitse kanselier, gistermiddag aan het Duitse Parlement deze me dedelingen gedaan en tegelijkertijd deed de Franse Minister VBn Bui tenlandse Zaken Robert Schuman hetzelfde voor de Franse Kamer, Na hetgeen over het resultaat van deze besprekingen was uitgelekt, bevatten de beide redevoeringen geen sensationele onthullingen meer maar wel is nu officieel bevestigd, dat de vrijheid en zelfstandigheid, welke de nieuwe Duitse regering gekregen heeft, nog maar een zeer bescheiden eerste stap is op de weg naar een onafhankelijk Duitsland. Maar het begin is er in elk geval en het was vooral hierop, dat de Duitse Rijkskanselier met nadruk wees en het als de essentie van de nieuwe overeenkomst aanduidde, dat Duitsland door deze nieuwe overeenkomst weer getreden is in de internationale sfeer. De Franse minister, die dit laatste natuurlijk niet kon ontkennen, wees er met nadruk op, dat de nieuwe overeen komst gebaseerd is op het voor Frankrijk essentiële beginsel nl„ dat zijn veiligheid op geen enkele wijze wordt bedreigd. Formeel heeft de Franse minister hier niet helemaal ongelijk, maar van de andere kant, kan toch ook moeilijk ontkend worden, dat zowel de nieuwe overeenkomst in zake het Ruhrstatuut en het feit dat 20 grote metaalfabriëken zullen vrij gesteld worden van de ontmanteling w.o. de grote staalfabrieken van de firma Theyssen en het bouwen van nieuwe zeeschepen, er wel heel dui delijk op wijst, dat Duitsland door de nieuwe regeling op economisch gebied belangrijk meer armslag krijgt. Te meer, waar deze grote staalfabrieken zich niet onledig zullen houden met het vervaardigen van onschuldige huishoudelijke ar tikelen. Het verleden heeft bovendien ge leerd, dat de versterking van de economische macht, het fundament kan vormen voor een politieke en militaire macht. Voorlopig is dit alles natuurlijk nog niet mogelijk. Van enig leger zal in het nieuwe Duitsland nog geen sprake zijn en de bezettingstroepen zullen voorlo pig in Duitsland blijven. Maar dit laatste zal alleen maar duren, zolang men zich voor deze bezetting nog grote offers wil ge troosten. In Frankrijk zou men echter niet zo ongerust zijn, indien er na deze oorlog werkelijk enige waarborgen bestonden, dat het Duitse volk, het eeuwig en zo gevaarlijke Duitse na tionalisme nu voor goed had afge zworen. Helaas daar lijkt het nog heel weinig op. Hier in ons eigen land zijn wij er getuige van geweest, hoe bij de zeer minieme grenscorrecties die slechts een uitermate geringe vergoeding waren voor de milliar- den schade, welke Duitsland ons land heeft toegebracht, direct het beruchte nationalisme in het geweer kwam om zich tegen deze geringe compensatie te verzetten. Adenauer, die gisteren het Duitse volk voorhield, dat het wantrouwen in de wereld tegen Duitsland be grijpelijk was en het Duitse volk niet moest vergeten, wat de wereld in de jaren van 1933 tot 1945 heeft aangedaan, heeft nog maar kort ge leden in Zwitserland een rede ge houden, waar hij de oude dolkstoot- legende, waardoor Duitsland ver slagen was, nog weer eens oprakel de. En de wijze waarop nu de so cialisten in Duitsland, zij het dan om politiek-oppositionele redenen, weer speculeren op het sterk in Duitsland levende nationalisme, is voor dit alles ook een veeg teken. Het is dan ook niet twijfelachtig, dat de rede van Schuman gisteren het Franse volk niet helemaal heeft gerustgesteld. En men verwijt de regering dan ook, dat zij niet krach tig genoeg weerstand heeft gebo den aan de Amerikaanse druk, om de Duitse duimschroeven losser te maken. Maar het Franse volk, dat van daag, door de financieel economi sche chaos, dank zij de onviVwachte Engelse devaluatie, in een bijira al gemene staking gewikkeld is, heeft momenteel nog andere zware zor gen aan zijn hoofd, dan het Duitse probleem. En deze financiële econo mische ontreddering in eigen land neemt op dit ogenblik alle aandacht in beslag. Was dit niet zo, dan vre zen we voor minister Schuman, dat de reactie in het land, op de nieuwe met Duitsland gesloten overeen komst, nog heel wat heftiger zou zijn, dan thans het geval is. Uw kindje verkouden? Dan rug, keel en borsr je inwrijven met Dampo. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN 53. Ga desnoods schilde ren. Ik zal je wel op weg helpen. Maar schei er in vredesnaam mee uit, in het graf van Marie Trim- bach te wroeten, om erachter te komen, hoe en door wie ze ver moord is." „Nou, goed, ik zal er mee op houden, tante", zei Karei. „Ik ge loof wel, dat u gelijk hebt en ik zal er mijn best voor doen. Ik heb me misschien wel te veel laten gaan. Van nu af zal ik het maar aan de politie overlaten. Bent u nu tevreden?" „De hemel zij dank!" zuchtte tante Dina. „Ik ben blij, dat je eindelijk weer verstandig wordt. En nu mag je mijn schilderij eens bekijken. Het is zo goed als af. Ik ben ervan overtuigd, dat het be stuur van de leeszaal het tegen de muur tegenover de ingang zal hangen. Vertel me nu eens pre cies, maar dan ook heel eerlijk, wat jij ervan denkt. Geen flauwe complimentjes, maar de werke lijke waarheid. Kom mee naar mijn atelier. Ik moet Lorre ook nog eten geven. Hij gedraagt zich de laatste dagen uitzonderlijk keu rig. Hij heeft geen enkele keer van die ruwe taal eruit geflapt. Weet je, ik denk, dat het de in vloed van mijn schilderij is. Hij zit er maar stil naar te turen, soms uren achtereen, zonder een enkel geluid te geven." Karei paste er wel voor op, zijn eigen mening over dit merkwaar dige gedrag van de papegaai te vertellen. Hij ging met tante Dina naar het atelier en bleef in be wondering voor het schilderstuk staan. Hij vond, dat het werkelijk het beste was, wat ze nog ooit had geschilderd. Er was ten minste vrij duidelijk aan te zien, wat het voorstellen moest. Tegen acht uur zei Dina tegen Karei: „Ik ga nog een poosje uit. Ik denk erover, Cor mee te nemen. Ze komt zo weinig in de buiten lucht." Karei zei, dat hij thuis wilde blijven en naar de radio luisteren, maar het was nog geen kwartier later, of hij werd opgebeld. Het was Emmy. „Het is anders mijn gewoonte niet, met een dergelijk verzoek aan te komen. Maar het is zo'n prachtavond en ik dacht zo „Kom nou maar niet met ver ontschuldigingen aandragen. Ik ben voldoende met je gewoonten op de hoogte. En het komt hierop neer, dat het volle maan is en dat je graag een eindje wilt rond rijden." Emmy begon te lachen. „Nou, als je het dan bepaald zo botweg zeggen wilt.je hebt ge lijk, Karei. Hoe laat kom je?" „Nu dadelijk." Karei begaf zich naar de kamer van Jan. Deze zat op een stoel bij het raam, waar het voor hem al even donker was als overdag. „Jan", zei Karei vriendelijk, „ik ga nog een poosje uit. Weet je, dat je vrouw met mijn tante uit gegaan is." „Ja, meneer, dat weet ik", ant woordde Jan. Karei keek een ogenblikje naar het ingevallen gezicht en de licht loze ogen van de ongelukkige. „Niet te veel zitten tobben, Jan! Dat helpt toch niets.... Zeg, ik ga nog even naar juffrouw Graaf. Kun je het alleen in huis stellen?" „O, ja, meneer, dat zal best gaan. Ik raak eraan gewend, ziet u? En.... ik zal mijn best doen, niet te piekeren." De blinde bleef alleen in het verlaten huis achter. Om hem hing de stilte van het oude huis, dat voor hem zo vol herinneringen was. Slechts de kleine geluidjes, die men in zo'n oud huis hoort, verbraken de bijna hoorbare stilte. Jan bleef voor het raam zitten Na een poosje stond hij op. Zijn stok stond in de hoek bij de deur.' Vrijwel zonder enige aarzeling liep hij daarheen en het gladde hout in zijn hand gaf hem een gevoel van veiligheid. Hij keerde zich om, ging naar de deur en op de tast de gang in. Voorzichtig daalde hij de trap af. Dat alles vertelde hij later aan Karei. Hij vertelde hem, hoe hij naar dc hoek gegaan was, waar zijn stok stond. Hoe hij die in de hand had genomen en ermee de trap was afgegaan. (Wordt vei

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4