GEEN SUBSIDIE VOOR DE K.A.B. en de Katholieke Jeugdverenigingen Dr. Helena Kozeluhova verenigt rechtse groepen der Tsjechische bannelingen Zaterdag 26 November 1949 PAG. 7 Gemeentebegroting Heiloo Voldoendes en onvoldoendes voor het College van B. en W.' K.V.P. Bergen TELEFOONAANSLUITINGEN Een botsing is onvermijdelijk Marktberichten r HEILOO Vrijdagavond kwam dê gemeenteraad onder voorzitter schap van burgemeester Kalff bij een voor de behandeling der ge meentebegroting. Afwezig was de heer P. Kraakman (K.V.P.). Deze was door omstandigheden verhin derd. Allereerst feliciteerde de voor zitter de heer Hageman met z'n 25 jarig huwelijksfeest. Ook de heer P. Kraakman wilde de voorzitter complimenteren met het feit dat hij 30 jaar achtereen bestuurder is van de R.K. Bouwvakarbeiders bond. Vervolgens kwam aan de orde de toelichting van het be stuur der ver. „De Vrije Haard" op de adressen in zake toepassing der woonruimte wet. De heer Olivier (P.v.d.A.) vindt het zeer prettig dat zijn zin van de vorige vergadering doorgezet is en de heer Daan secr. van genoemde ver. door de burgemeester gehoord is inzake de adressen welke hij ingediend had bij de raad. Het is nu wel zonneklaar gebleken aldus spr. dat ondanks ingezonden stuk ken en adressen aan de raad het hele geval „niets om het lijf" had en dankt B. en W. namens zijn fractie voor de coulante afhande ling van deze onverkwikkelijke affaire. Een ingekomen schrijven van de heer J. Smit betreffende nood schoot aan de Westerweg, werd door de heer Robert (K.V.P.) der mate belangrijk gevonden om dit, na goede studie der ten dienste staande gegevens in de volgende vergadering te behandelen. Voorzitter is het hiermede eens en zeide ook in deze geest een prae-advies gegeven te hebben. iv.v.r. opent Begrotings- debatten Het eerst was de fractieleider der K.V.P., de heer Bolten aan de beurt. Spr. merkte op, dat als hij een blik wierp op het afgelopen jaar B. en W. voldoenden en on voldoenden cijfers behaald hebben. De begroting is sluitend inderdaad maar er is voor het komend jaar ook 'n post ad f36000,meer toe geworpen geworden aan de ge meente en dit bedrag stamt uit de ondernemingsbelasting. Dit was 'n duw in de goede richting. Spr. zegt te hopen dat deze post komend jaar de begroting niet behoeft te ontsieren. Vervolgens sprak spr. woorden van waardering over het personeel ter secretarie. Sprekende over het Tehuis voor Ouden van Dagen zegt spr. te hopen dat dit binnenkort tot stand gebracht zal worden. Wat betreft de plannen voor een open zwembad kan spr. niet mede aceoord gaan, hij zag de daarvoor benodigde gelden liever aangewend voor woningbouw. Dan merkt spr. op dat door de woning bouw de tuinders hun grond moe ten missen. Deze mensen moeten indien mogelijk aan andere goede teeltgrond geholpen worden, zodat zij hun bedrijf kunnen voortzetten. Spr. hoopt dat de kwestie Nood schoot en Wijkgebouw zeer spoedig opgelost zal zijn. Ook vraagt spr. speciale aandacht voor de woon ruimte verdeling. Vervolgens vindt spr. het vreemd dat de raad nooit gekend wordt in het namen geven aan nieuwe straten, hij zou gaarne zien dat dit wel het geval was. Ten slotte hoopte spr. dat God's zegen het werk van B. en W. en de raad, in de komende periode, overvloedig ten deel zal mogen vallen. Waardering De heer Olivier (P.v.d.A.) merkte op dat de begroting sluit en spreekt daarom waarderende woorden aan het adres der samen stellers en aan allen die hieraan hebben medegewerkt! Spr. wijst op de posten oorlogsslachtoffers en politieke delinquenten en merkt hierover op dat als wij deze posten zelf moesten financieren dit de be groting radicaal omver zou wer pen. Omdat wij een sluitende be groting hebben zijn de cijfers der Rijksbegroting zo hgog. Spr. wees op het betrachten der uiterste zui nigheid. Er kan 'n tijd komen dat de oom uit Amerika niet meer be taalt. Alleen hard werken en ver soberen kunnen ons redden. Dan wijst spr. op het grote aandeel dat de arbeider en de boer in dit geval heeft. De arbeider kan in doorsnee niet meer versoberen, dat is vol gens spr. uitgesloten. Vervolgens vindt spr. dat er te weinig brand- kranen geplaatst zijn. Hij zag dit aantal liever uitgebreid. Brand' is 'n nationale ramp! Dat moet men wel bedenken. Dan merkt spr. op dat er ln de gemeente grote din gen gedaan zijn, o.a. riolering, uit breidingsplan. schoolbouw, wo ningbouw, wegen, etc. Wij zijn te vreden maar er is ook nog iets te wensen. Spr. vraagt hoe het nu zit met een gymnastieklokaal, het nieuwe postkantoor en plan Centrum. Ook lijkt het spr. wenselijk dat de raad zich scherp uitspreekt over de „af bouw" van het muurtje rond het „Witte Kerkje". Ook deze spr. wenst andere cultuurgronden voor de door de woningbouw gedupeer de tuinders. Dan merkt spr. op dat Heiloo voor industrie niet in aan merking komt. Ook voor het Te huis voor Ouden van Dagen vraagt spr. speciale aandacht. Andere sprekers De heer de Vries (P.v.d.A.) wil de commissie van Sociale Zaken meer ingeschakeld zien. Deze com missie is nu een soort franje. De heer Greeuw (P.v.d.A.) merkt op dat er aan de verfraaing van de gemeente nog wel het een en an der gedaan kan worden. Ook het hout aan de Zeeweg dat over het fietspad hangt en het fietsen be moeilijkt alsmede de grasstroken tussen rijweg en rijwielpad moeten tijdig gesnoeid en gemaaid worden. Spr. vraagt of het niet mogelijk is dat verschillende diensten met el kaar overleg plegen. Het is hem opgevallen dat in verschillende wegen die pas hersteld zijn weer enige tijd later gaten en sleuven gehakt worden omkabels of an derszins in de grond te plaatsen. De heer v. Nek (V.V.D.) dankt de heren Festen en Rootjes voor de toelichtingen welke deze heren op de begroting gegeven hebben tijdens de informele besprekingen. best te doen in onze gemeente in dustrie geplaatst te krijgen. De heer Th. Groot (Comm.) wenst de lonen der gemeente ar beiders verhoogt te zien en dringt aan op herclassificatie der gemeen te in hogere klasse. Spr. vindt het badhuis niet goed geoutilleerd en wenst hier verandering t.e zien aangebracht. Ook vindt spr. het wenselijk tot gemeentelijke wo ningbouw over te gaan. De voorzitter antwoordt B. en W., aldus spr., zijn het er mede eens dat woningbouw mo menteel voor een open zwembad gaat. Wat de bouwplannen betreft kan voorzitter geen optimistisch geluid laten horen. We weten nog niets van de toewijzing maar ver moedelijk zal dit niet medevallen. Wat het kiezen der straatnamen betreft, geeft de verordening aan dat dit door B. en W. moet ge schieden en de raad hiervoor niet geraadpleegd behoeft te worden. Er zijn 10 brandkranen bij ge plaatst. De brandweercommandant zegt dat dit momenteel voldoende is. Een gymnastiek lokaal mag nog niet gebouwd worden. Wel was het oog van B. en W. gevallen op 'n houten gebouw maar de gem. ar chitect vond dit niet bijster ge schikt. Voor de afbouw van het muurtje rond de Witte Kerk zal de heer Rus zich naar den Haag begeven om het bouwverbod dat door de minister was uitgevaar digd, opgeheven te krijgen. Wat betreft het contact tussen diverse diensten is volgens voor zitter zeer moeilijk aangezien b.v. P.T.T. en Gas en Electrisch bedrijf niet tot de gemeentebedrijven be horen, zodat het kan voorkomen dat op een gegeven moment 'n weg pas klaar is en er plotseling enige telefoon aansluitingen moeten plaats vinden, dan moet de weg opengebroken en dus geschonden BERGEN. De afd. Bergen van de KVP vergaderde dezer da gen onder voorzitterschap van de heer Bosch, die speciaal de leden van de R.K. raadsfractie, die al len, uitgezonderd de heer Ranzijn aanwezig waren, welkom heette. Ook heette hij welkom de heer Redeker, districtspropagandist, die een résumé gaf van het KVP-Con- gres, dat onlangs te Utrecht werd gehouden. De heer Redeker wees er in zijn propagandistisch woord op, dat het lidmaatschap van de KVP zich niet behoeft te beperken tot het gezins hoofd, doch dat ook de echtgenote en meerderjarige kinderen lid kon den worden; dit vraagt wel een financieel offer, doch dat is de zaak van de KVP wel waard. Spr. richt zich vooral tot de jongeren, hen aansporend hun principes naar buiten uit te dragen en zodoende mede te werken aan de hervorming van de maatschappij en de verbete ring van de wereld. Tenslotte spoorde de heer Rede ker de aanwezigen aan zich te abonneren op de Opmars, het or gaan van de KVP. Nadat de voorzitter de heer Re deker had dank gebracht, gaf de heer Ellis een nabeschouwing over de gemeenteraadsverkiezing, waar bij hij een vergelijking trok met 1946. Hrj kwam hierbij tot de con clusie, dat door het niet-stemmen door katholieken op de ljjst van de KVP, de KVP de zesde zetel was ontgaan. Spr. vroeg zich af, of hier sprake is van sympathie voor een andere partijzó ja. hoe kan die sympathie door de KVP terugge wonnen worden. Of, zo vroeg spr., is hier sprake van anti-pathie Zo ja, dan zou spr. hier gaarne en af doend antwoord op ontvangen. De heer Groot, wilde het tekort aan stemmen toeschrijven aan de sympathie voor de partij-Weiter en de ontevrednheid der kiezers over het beleid van de KVP. De heer El lis kan dit niet aannemn en zoekt de oorzaak in eigen boezem. Er ontstaat voorts een felle dis cussie tussen de voorzitter en de heer B. Min over het werk van de politieke Adviescommissie, waar over laatstgenoemde zijn wantrou wen uitspreekt. De heer Groot, die in deze commissie zitting had, geeft dan een verslag over haar werkzaamheden, waaruit blijkt, dat deze commissie volkomen fair heeft gehandeld en dat haar daden volkomen verantwoord zijn. Na nog enige discussie bleek de lucht te zijn gezuiverd. De heer J. Olden burg, wethouder, zou het liefst zien, dat het hele „politiek Advies" werd afgeschaft en aan de leden werd overgelaten de lijst samen te stel len. Op uitnodiging van de Voorzitter beantwoordden de aanwezige raads leden vervolgens enige vragen om trent hun beleid en geven zij enige toelichting over de verdeling van functies en werkzaamheden in de fractie. In antwoord op een vraag van de heer Groot inzake verhuis kosten, welke wél aan een onder wijzer van de openbare school werd verstrekt en niet aan een van het bijzonder onderwijs, deelde de heer Driessen mede, dat onlangs een raadsbesluit is genomen, dat ook aan onderwijzers van bijzondere scholen deze vergoeding, zo nodig, wordt verstrekt. In antwoord op een vraag van de heer Beukers over de huur wel ke door BSV aan de gemeente werd betaald, deelde de heer Ellis mede, dat deze huur niet in overeenstem ming is met de waarde van het land en opstallen; het ligt echter in het voornemen, hier niet meer huur te vorderen dan nodig is om de noodzakelijke onkosten te bestrij den. De Voorzitter had hierbij toe gezegd, dat in voorkomende geval len ook de nodige aandacht aan de belangen van andere sportvereni gingen zou worden geschonken. Spr. verzoekt B. en W. hun uiterste Hierna sluiting met de Chr. groet. worden. Voorts merkt voorzitter aan het adres van de héér Th. Groot op dat B. en W. noch de raad iets kunnen veranderen aan de lonen der gemeentearbeiders. Ook de herklassificatie kan eerst dan plaats vinden als de regering hiertoe overgaat. Hierna brak de heer J- Hageman (K.V.P.) een lans voor de tuinders die gedupeerd zijn doordat hun grond overbouwd wordt met nieuwbouw. Spr. vraagt of B. en W. in ieder geval hun uiterste best zullen doen hieraan volle aan dacht te besteden. De Voorzitter zegt dat toe. Subsidies De subsidie aan de KAB ad. f 50 was niet naar de zin van de heren Olivier (PvdA) en Th. Groot (Comm.). Ook de heer de Vries (PvdA) zeide hieraan zijn sanctie niet te kunnen verlenen. Immers ook het NVV vraagt hier niet om. De heer Bolten zegt dat het hier gaat om de ontwikkeling der ar beiders. Waarop de heer de Vries repliceert dat zij een instituut voor arbeidsontwikkeling hebben dat ge heel los staat van de standsorgani satie. Na veel heen en weer gepraat, zonder natuurlijk tot elkander te komen werd door de heer Olivier een voorstel ingediend deze subsi die niet te verstrekken. De uitslag der stemming was 6 voor en 6 te gen. Bij staking der stemming moet volgens het reglement op de eerst volgende vergadering overgestemd worden. Ook de aangevraagde subsidie door de R.K. jeugdverenigingen werd lang niet met gejuich ontvan gen. De heer Schuyt (KVP) merkte op dat de jeugd niet alles bijeen kan brengen en de ouders kunnen in vele gevallen ook niet veel doen. Daarbij is er een ministeriële circu laire gekomen waarin subsidiever strekking aan jeugdverenigingen aanbevolen wordt. De heer Reus (PvdA) zegt ge- informeerd te hebben bij de neutr. padvinders organisatie en deze heb ben geen subsidie nodig. Dan merkt spr. op dat de Katholieken steeds mar direct klaar staan om subsidie aan te vragen. Het Witte Kruis wil geen subsidie meer hebben en kan zichzelf redden. De neutrale kleuterschool verkeert in grote moeilijkheden maar er wordt geen subsidie gevraagd. De heer Robert (KVP) zegt dat het bij de R.K. jeugdbeweging zeer moeilijk is. Het onderhoud der ge bouwen kost zeer veel. Dan de kin deren uit het grote gezin hebben ook recht lid te zijn van een jeugd vereniging, maar als er acht of meer kinderen zijn kan de contri butie niet voor al die kinderen op gebracht worden door de ouders al ontzeggen die zich ook nog zo veel. Dit zijn feiten, aldus spr. die uit het oog verloren worden. Spr. is dan ook pertinent voor subsidie. Ook dit punt moest in stemming gebracht worden; de subsidie werd afgewezen met 8' stemmen tegen en 5 voor! Vervolgens werden benoemd in de Commissie van Advies v. woon ruimteverdeling de heren Koekoek, Sengers, Hareman, Dumbaer en Muntjewerf. Over de verandering van de win kelsluitingswet op kermis-Zondag werd nog het een en ander gespro ken. De heer Vahl (Chr.) wenste in 't geheel geen zaken op Zondag open te zien. De heer H. Groot vond het onno dig de zaken om 9 uur v.m. te doen openen. Spr. vond het vroeg genoeg als dit om 16 uur geschiedde. De heer Vahl persisteerde bij de algehele winkelsluiting ook op ka pel Zijn voorstel gesteund door WINKELWEEK BERGEN Door de R.K. Hanze en Winkeliersvereniging te Bergen is een winkelweek georganiseerd, wélke wordt gehouden van 23 No vember tot 5 December. Tot dit doel is door de betrok ken winkeliers een collectie fraaie prijzen bijeengebracht, welke staat geëxposeerd in de show-room van het Garagebedrijf van de Fa. Kos ter, Breelaan (bij de tram). Het zien van deze mooie prijzen zal het publiek zeer zeker stimule ren tot hét besteden van hun be drag bij die winkeliers, die deel nemen aan de winkelweek. CORRESPONDENTSCHAP N.H.D. TE BERGEN In plaats van de heer G. Ros, aan wien op zijn verzoék onder dank zegging ontslag werd verleend als correspondent van ons blad, is tot correspondent van het N. H. Dag blad te Bergen benoemd de heer M. W. P. Kappen, Notweg 22, Tel. 2770. Wij verzoeken de besturen van verenigingen onze nieuwe cor respondent op de hoogte te houden van vergaderingen enz. en allen, die berichten in ons blad opgeno men wensen te zien, zich even eens tot de heer Kappen te richten. Red. N. H. Dagblad Oudste inwoner van Limmen LIMMEN. Niet op 26, maar op Woensdag 30 Nov. a.s, wordt de oudste inwoner van onze gemeente, de heer Jb. de Lange, Pagelaan, 96 jaar. Verloren BURGERBRUG Woensdag werd er in ons dorp een gladde, gouden armband verloren. Het kostbare voorwerp is nog niet te recht. De eerlijke vinder wordt verzocht het bij de politie in te leveren. Strandvonderij CALLANTSOOG. De burge meester van Callantsoog heeft als hoofd van de strandvonderij recht hebbenden opgeroepen tot het in dienen van reclame's voor de na volgende aangespoelde goederen: 14 battingen van verschillende afme tingen, gemerkt W. L., 1 batting 550 x 20 x 10 cm gemerkt Seaboard, 1 stuk dennenrondhout lang 7 m., diameter 18 cm; 27 uiteenlopende planken, gemerkt S.L.-A.B., 1800 st. vurenhout l'/t duims, gemerkt SUND. PLAATSELIJKE KEUZE De Nederlandse Drankbestrij ders Verenigingen, samenwerken de in de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme, hebben besloten haar volle steun te ver lenen aan de door de Nationale Bond voor Plaatselijke Keuze in gestelde actie om te komen tot een zodanige wijziging van de Drankwet, dat de gemeentebestu ren verplicht zullen worden een stemming te doen houden door de kiezers der desbetreffende ge meente, mits een daartoe strek kend verzoek door een voldoend aantal stemgerechtigde gemeente naren bij het in aanmerking ko mende gemeentebestuur is inge diend. De hierbedoelde actie zal wor den gevoerd door een landelijk werkcomité, dat zich de mede werking heeft verzekerd van daartoe ingestelde provinciale comité's. de heer de Vries werd niet in stem ming gebracht. Voorstel van de heer H. Groot gesteund door de heren Robert en Bolten werd z. h. st. aangenomen. De heer Vahl wenste aangetekend te worden te hebben tegengestemd. Tot slot werd besloten een per ceel grond aan de Zeeweg aan de heer E. Konijn te verkopen voor woningbouw. ALKMAAR. Tfnr.: 5292, Abrahams C., Levensmiddelenbedr. Westerweg 34; 5198 Accountants kantoor C. W. Rozing, Herenweg 47, Heiloo; 4867, Accountantskan toor G. H. A. de Zeeuw, Rem- brandtstr. 56:5092 Administratie kantoor J. Lam en J. Rol. Leeu wenbekstraat 9- 4889, Algemeen Administratiekantoor voor Medi sche Beroepen N.V. Prins Hendrik straat 44; 2031 „Alkmaarse Boys" Voormeer 3; 4818 Alkmaarse Olie handel, magazijn Koningstr. 12; 2807, Amersbeek P. L. Herenweg 227, Heiloo; 4918 Andriessen Dra. C. G. A„ lerares M.O. Steynstraat 35; 5066 Arp Louis, Joh. Vermeer straat 40; 5345 Assurantiën A. Becker Jac v. Heemskerkstraat 2; 5178, Aulbers. A. .Ta M. Vert. Mij de de Betuwe N.V. Tiel, Kennemerstr. weg 135, Heiloo; 4865 Baars M., Dir. Fa. Gebr. Buisman, Emmastr. 54; 4863, Bakker, Z., Kennemer str. weg 32; 4630 Bankert M., Gros- siersbedr. in galanterieën Tuinstr. 31; 4814, Bakkum Jr. P. Confectie Industrie, Tienenwal 13; 5389, Bak- kum's Aannemersbedr. Th. Land str. 71; 5272 Barends G„ Vert. Fa. C. v. Zijl, Blaenstr. 27; 5230 Baten A. M. C. Illustrator-reclame ont werper, Baanpad 24; 5209 Beekhui zen D. Burg. Wentholtlaan 2, Hei loo; 4763 Beers J„ Manufacturier, Hulststraat 2; 4614 Bergh J. v. d. Insp. Shell Nederland, Groenelaan 4, Heiloo; 5007 Berkel Hubert van. Musicus en Accordeonist, Clarris- senbuurt 37a; 4829 Berkhout M. P. Julianastraat 11; 4634 Berkum Joh. v., Dansinstituut, Doelenstraat 20; 5346 Bierman J. Z„ Voorzitter Alg. Ned. Invalidenbond afd. Alkmaar, Ged. Nieuwesloot 17b; 4900, Blan kendaal P., Timmer- Metsel- en Aannemersbedr. v. d. Woudestr. 53 4612, Bleeker Jac. Handel in Aard appelen, groenten en fruit, Leegwa- terstr. 1; 4678, Bloemenmagazijn, Gebr. Krijgsman, Boterstraat 2; 4965, Blom A., Meubelen en Be timmeringen, Laat 186a; 4792 Blom M. H. J„ Maa Atelier, Ritsevoort 36; 5018, Boekenbeurs. Nieuwe sloot 103; 4929, Boekhoudbur. LTB, Bijkantoor Landbouwhuis Alkmaar, 4963 Boer J. de, Brouwersstraat 20; 5305 Boer B. de. Kok C. W. Bruin visstraat 19; 4992 Boersen W. J. P. P. Kastelein, Luttik Oudorp 1; 4836 Bolten N. J. Schilder, Westerweg 259, Heiloo; 5216, Bood P. H., bode dienst Heiloo-Alkmaar, Heerenweg 28, Heiloo; 2586, Boode Jan, rijwiel handel, Heemraadstr. 17; 4907, Bommel A. v., Vert. Jac. v. d. Laarschot C. V.. Alkmaar, Ferd. Bolstraat 18; 5167, Borst C. H. M„ Vert. N.V. Wilmerink er» Muller, Amsterdam, Holleweg 50; 4983, Borst Veehouder, Helderseweg 50; 5194, Bot R„ Fa. R. J. E. Bot en Zn. Aannemersbedr. Molen buurt 22a; 5028 Boulonois J. C. P., Kruidenier, Kennemerstr. weg 94, Heiloo (post Amr.)4925, Bourdrez J. A. Zevenhuizenlaan 95, Heiloo; 5016, Beeuwer H. Inspecteur der Noord-Hollandse Brandwaarborg Mij. van 1816 te Oudkarspel, He renweg F 15, Heiloo. SCHOORL. Tfnr. 411, Bakker J., Damweg E 46, Schoorldam- Schoorl; 311, Blerkom-Koopman F. C. v., Heerenweg B 76a; 324 Boots- ma, Oeb. musicus. Idenlaan 83b; 847 Bijl N., metselbedr. Voorweg C 101; Gemeente en Gem. Instellin gen, 344 Gem, Gasbedrijf Schoorl, Dir. Adm. E. H. Kley, Houtendijk A 180 Camperduin opnemen na tfnr 223; 348 Hazelaar, Jeugdcentrum de Omloop C 255a; 245 Masteling G„ Smederij en Rijwielhandel, He renweg A 76, Groet; 400 Roukens- Brenner, E. C. M., Laanweg C 153; 442, Stam B., schoenmaker, Dok terslaantje C 231; 398 Stins K. kleermaker, Laanweg C 178; 381, Vos L„ Pension De Krocht, Heren weg A 38, Post-Groet; 443 Vuuren C. J. v., fotograaf, Laanweg C 154. LIMMEN. Tfnr. 202, Aar Th. PARIJS, dat tijdens de eerste wereldoorlog de geestelijke geboorteplaats was van de Tsjeehoslowaakse republiek, (hier werkte in de Rue Bonaparte 16 Thomas Masaryk met zijn secretaris Eduard Benesj en de Slowaakse generaal van het Franse leger Stefanik) is ondanks de grote aantrekkingskracht, die Washington en Londen op allerlei regeringen in ballingschap en commissies uitoefenen, een zeer levendig centrum gebleven van de nieuwe Tsjeehoslowaakse emigratie. De bijzondere sfeer van de stad mag er toe hebben bijgedragen, dat zich hier in Parijs ook steeds meer het centrum ontwikkelt van de critiek op de officiële politiek en de oprichting van de „Raad van Vrij Tsjeehoslowakije". Deze critiek is in een der sterk ste persoonlijkheden van het vroe gere Tsjeehoslowaakse politieke leven geconcentreerd een vrouw zij heet Dr. Helena Ko zeluhova. Zij is de echtgenote van de vroegere Tsjeehoslowaakse mi nister van Gezondheid Dr. Adolf Prohazka, die zich thans te Washington bevindt. Zonder de politieke overtuiging van haar man te delen, was ook Dr. Helena Kozeluhova (in de grond rechts georiënteerd en politiek econo misch duidelijk liberaal) na 1945 in de Volkspartij werkzaam, daar deze de enige niet-socialistische partij was, welke door de toen reeds sterke communistische in vloed geduld werd. Dr. Kozelu hova, een moedige en als spreek ster zeer succesvolle, charmante vrouw, heeft in deze eerste jaren na de .bevrijding" in talrijke spreekbeurten en artikelen gestre den tegen de steeds sterker wor dende communitsische druk en met een moed en een klaarheid van blik, zoals de vroegere per soonlijkheden van de Volkspartij slechts zelden konden, heeft zij gedaan, waarnaar iedere ware patriot snakte ,n.l. de dingen bij hun ware naam genoemd. Het was niet op de laatste plaats aan haar toe te schrijven, dat de Volkspartij bij de verkiezingen van Mei 1948 een succes boekte, zoals deze voor de oorlog nog nim mer had gekend. De leiders van de partij konden evenwel in ver band met de tragische omstandig heden, waarin Tsjeehoslowakije zich bevond doordat het was in gedeeld in de Russische invloeds sfeer, dit succes niet benutten, toe voorwaarde, waarop zij aan de regering konden blijven deelne men, was immers, dat zij een „ja- politiek" moesten voeren op alles wat de communisten eisten. En zo werd als eerste offer van deze eisen Helena Kozeluhova, die als afgevaardigde in het parlement was gekozen, 10 dagen na haar verkiezing uitgesloten. Men zag haar voor de staats greep in 1948 bij officiële recepties als de echtgenote van de minister; zij heeft bij dergelijke gelegenhe den meer dan eens aan Benesj weten te zeggen, hoe de ontwik keling verder zou moeten verlo pen. Thans in ballingschap is zij wederom druk bezig, ondanks de moeilijkheden, die alleen reeds in materiële zin bijna niet te over winnen zijn. Met de hulp van een paar vrienden, van wie een een im— en exportzaak heeft en daar om over enige middelen beschikt, geeft zij een maandblad uit. Het heet „Navrat" (dat betekent „Te rugkeer") en draagt als kop het Tsjeehoslowakije met zijn gren zen voor voor 1938, welker herstel het oorlogsdoel der geallieerden is geweest, evenals van de Rus sen. De laatsten hebben echter de eerste de beste gelegenheid waar genomen om door de gedwongen afstand van het Oostelijke stukje van Tsjechosolwakije, de Karpa- thische Oekraine. zich toegang te verschaffen tot de Donau-gebied. Het blad wordt buitengewoon kundig en gevat geredigeerd en staat zeer critisch tegenover de „Raad van het Vrije Tsjeehoslo wakije", wiens socialistische le den alles in het werk stellen hun fictieve meerderheid in stand te houden. „Navrat" wil een verza melplaats worden van de burger lijke, niet-socialistische elementen van de Tsjeehoslowaakse emigra tie en politici en journalisten van verschillende opvattingen, die slechts één zijn in hun afwijzing van de socialistische opvattingen van de economie, zijn zijn mede werkers. Helena Kozeluhova heeft zich ten doel gesteld de verscheidene rechtse groeperingen van de Tsjeehoslowaakse emigranten bij een te brengen. Zij zelf is thans lid van de nationaal-democrati- sche partij, die de partij geweest is van het Tjsechische burgerdom en thans in ballingschap weer is opgericht. Een kleine kamer van de im- en exportfirma in de na bijheid van de H. Drievuldigheids- kerk te Parijs dient als vergader zaal der politici rondom Helena Kozeluhova en als redactielokaal van het blad enz. Hier wordt gediscussieerd, hier spreekt men over de mogelijkhe den om de „Raad van Vrii Tsje ehoslowakije" om te buigen, hier geraakt men van de kleine bij zondere problemen op de grote wereldomvattende vraagstukken. Komt er oorlog? Helena Kozelu hova is er van overtuigd. Een pacificatie tussen de hui dige Europese levensstijl en het opgaan van de individu in de massa, zoals het de sovietisering medebrengt, komt haar even on mogelijk voor als het toegeven van een van de beide macht kolossen, die deze levensstijlen representeren. Zij gelooft niet, dat het nog zo lang zal duren, voordat het tot een oorlog komt tussen deze twee werelden. De dictatuur-staat, wiens massa's slechts een enkele voorgeschreven mening hebben, heeft het bii de voorbereidingen tot zulk een strijd van het begin af aan gemakkelij ker. Helena Kozeluhova ziet daar om haar verenigende activiteit als haar gewichtigste, en in de bete kenis van ware democratie, haar edelste taak. (Copyright K.N.P.). E. v. d., aannemer, Kerkweg 29; 294 Koeman D„ Schildersbedrijf, Rijksweg 30; 221, Metselaar C. Aardappel- Groenten- en Fruithan del, Rijksweg 125; 218, Valkering Jac. Aannemer Hogeweg 87. STOMPETOREN. Tfnr. 209, Schelling W., Landbouwer,Molen weg C 35 Oterleek. URSEM. Tfnr. 237, Jongh G. de, Landb. Veehouder, Molenweg S 27. ZUID SCHERMER. Tfnr. 218, Pastorie H. Michaël, Zuidervaart 374, Schermer, post Stompetoren. EGMOND. Tfnr. 207, Apel doorn H. A. v., Emmastraat 32, Egmond aan Zee; 256, Baltus Ge- rardus Bloembollenkweker en han delaar, Heerenweg 26a, Egmond- binnen; 396 Elsland P. v. Pension Zonneheuvel, Voorstr. 108, Egmond aan Zee; 248 Houdijker Jac. den, Café-Restaurant, Slotweg 360, Eg mond aan de Hoef; 250, Kareis J. H„ Automobielhandel Rep. inr. Stalling, Trompstraat 9, Egmond aan Zee; 397, Lief ting P. Th., Pen sionhouder en Commissionair, Voorstr. 47, Egmond"aan Zee; 305, Mooy P.. Winkelier, Abdijlaan 56, Egmond-Binnen398, Schotsman Buising S.. Voorstr. la Egmond aan Zee; 348, Stam H., Zeevis. Paling, Visbakkerij. Voorstraat 98, Eg mond aan Zee. BERGEN. Tfnr. 2013 Aanne mersbedr. Annex Verhuur Dragli nes Fh. J. Mulder en Zn., Noord laan 19; 2643. Appel B„ Uitvoerder Breelaan 58 I; 2092, Baaiman F., Dames- en Herenkleermakerij, Kerkedijk 11: 2712 Baretta P., Eeuwigelaan 31; 2653. Bauer 0„ cellist Notweg 18; 2662, Bos Eys- sen J.. bedrijfsleider fa. J. H. Eys- sen, Nassaulaan 5; 2381, Bosma'.T., Pension Mariike. Dorpstraat 82; 2479. Bruin K. Melkhandel, Stroo- merlaan 20; 2020 Brunner Mr. O. R. E. Spaansepad 8; 2339 Centraal Gennootschap voor Kinderherstel lingsoorden en Gezondheidskolonies Koloniehuis Zeehuis. Versneyckweg 5. Bergen aan Zee; 2790, Evenhuis- Neuboer M.. Rondelaan la; 2083, Figee G.. Secretaris v. d. Sociale Raad, Districts-Armenraad v. Alk maar e.o. J. Tooropweg 3; 2743 Hoogkarsnel P. Buerweg 33; 2017, Hotel Wilhelmina K. Folgers v.h. .1. Passer v. d. Wijckplein 13; 2034, Klooster M. v. d. Ass. Rijks- nluimveeteeltconsulent. Achterweg 72071 Kooyman R.. Russenweg 21; 2079 Krom P. S„ Dir. v. d. Chemische Wasserij-Ververij, Bree laan 75; 2202. Opticiën Mr. D. W. Pastoor, Kleine Dorpsstraat 25; 2046 Pension Ingeborg J. v. d. Poel. Breelaan 14; 2074 Roos T., Lunch room IJssalon, Riiwielstalling, Ju- lianalaan 16—18. Bergen aan Zee; 2680 ëchotte de Vries Koen Mevr. A., Mosselenbuurt 20; 2102 Visser Mevr. Mariicke. Beeldhouwster, edelsmid. Zuidlaan 15; 2645, Wij- nenga N.A., Breelaan 92. ZWAAG. - Aardappelen 78.30; spinazie 40; uien 11—12,60; prei 13 —21; Chinese kool 6,709,20; sa- voye kool 6—12,80; gele bw. kool 5,50—7,50; rode kool 5,50—8,40; boerenkool 11—13; spruitkool 43— 75.; snijbonen 1.25; witlof 4074; tomaten 5663; waspeen 89; andijvie 8—20: bloemkool 8—63; alicanten 58163; goudreinette 15- 52; present van Engeland 1644; cox orange 34—78; Groninger kroon 13—35; Jacques Lebel 9—23; Jonathan 1349; Schelljnkhouter 1427Glorie van Holland 1944; Laxton Superbe 2231; Beurré Diel 1634; Beurré Alexander Lu cas 1742; Beurré Clairgeau 25 33; Bonne Louise 2267; Comtes- se de Paris 19—38Conference 15 77 Doyenne du Cornice 2695; Legipont 1456; Soldat Laboureur 12—35; Gieser Wildeman 7—17; Winterjan 716 Westlandse Louw 514; Williams Duchess 2846; Nouveau Poiteau .1425; Gratiool 915; St. Germain 410; Emile d'heyst 952; Zwijndrechtse wijn peer 11—28. GROOTEBROEK 25 Nov. uien f 22,20—22,80; uien grof f 20.80— 21.50; uien driel. f 18.30, 17.000 kg; 600 kg andijvie f 15,90—16,50; 2000 kg bieten f 7,10; 2000 kg, groene kool f 17,70—17,90; 85.000 stuks. Bloemkool I f 42,00—52,00; II f 21,0040,00; I afw. f 25,00— 32,00; n afw. f 8,00—18,00. NRD. SCHARWOUDE, 26 Nov. 12000 kg uien f 22,20—24,30; drie lingen f 19.5020,—; 600 kg peen II f 9,50; III f 8,60; 15.000 kg rode kool f 5,509,30; 10.000 kg gele kool f 57,00; 9000 kg groene kool f 1822,60; 81.000 kg succes witte kool f 610; 12.000 kg andijvie f 14—20,50. BEEMSTER, 25 Nov. Aard appelen, Bevelanders f 79; Koop- mans Blauwe f 810; Tomaten A 34—86; Wjtlof f 28—66; Bloem kool f 8—24; Rode kool f 5—13; Savoye kool f 1012; Spruitkool f 24—86; Boerenkool f 614; Sla 413; Andijvie f 1034; Rode bieten f 46; Gare bieten f 10 23; Bospeen f 2428; Uien f 10 22; Druiven, Alicant f 80—164. Appels: Brabantse Bellefleur f 5— 16; Bramley Seedling f 518; Cox Orange Pippin f 10—61; Ellison's Orange f 6—26; Goudreinette f 10— 40; Groninger Kroon f 622; Jona than f 534; Laxton Superbe f 5 32; Notaris appel f 6-34; Present van Engeland f 5—31; Zoete Cam- pagner f 5—16; Zoete Winterkroon 522; Peren: Beurré Alexander Lucas f 1042; Beurré Clairgeau f 860; Beurré Lebrun f 621; Comtesse de Paris f 837,90; Con férence f 865,60; Fertilon f 4 16; Gieser Wildeman f 420; Kam perveen f 4—17; Legipont f 8— 44,90; Nouveau Poiteau f. 316; Soldat Laboureur f 935; Winter- louwtje f 3—13; Williams Duchess f 834; Winterjan f 416; Zwijn drechtse Wijnpeer f 625,10. WARMENHUIZEN. 5000 kg. uien f 24,20; grove kg uien f 22,50; drielingen f 16,80; 65000 kg rode kool f 5,507,80; 60000 kg witte kool f 7,30; succes witte kool f 8,50 9,70; groene kool f 13,70. ALKMAAR, 25 Nov. 2 sta- els boerenkaas ƒ117.50 per 50 :g (vorige week ƒ119. ALLKMAAR, 25 Nov. Graan- beurs. Haver 20.50: Bruine bo nen 70.00-75.00: Citroenbonen 65.00: Witte bonen 80.00; Groe ne erwten (kl.) 42.0046.00 per 100 kg. ALKMAAR. 25 Nov. Toma ten A 41.00—64.00. II 16.00—22.00; Witlof I 48.00—60.00; II 21.00— 36.00; Bloemkool 12.0050.00; K.F.C.-keuringen SCHAGEN, Royal: Birma jungle, KFC onbekend; Rhapsodie in blue, 18 jaar (C 1). ALKMAAR, A.B.T.: Avonturen van Martin Eden, 14 jaar; Cine ma Americain: Ergens in Europa, 18 jaar; Harmonie: Fietsendieven 14 jaar; Victoria: Fietsendieven, 14 jaar. WIERINGEN, Cinema de Haan: Het lied van de woestijn, 14 jaar; 30 seconden boven Tokio. 14 jaar. ENKHUIZEN, Munt: De zoon van Monte Christo, 14 jaar; Opstan ding, volw. DEN HELDER, De Witte: Zeebijen KFC onbekend; Don 't fence me in, 14 jaar; Tivoli: De engel met de bazuin, 18 jaar; Nachtclub, volw. met rijpe levenservaring. INTÉRVI^W mX1N Vfl!?V)£(V £N WAV \S UW MINING OVgj? 2BG op, waar wiLr umy) DfPJ-T GBfiPCHV W0/?PE(\J: 3D ZotR. OE Op Her SL-ACHTHÜ/ 7 [MÖPE~DtT VCÖM U- ALS" MttSf -gÉZ-ANSHESRENDE- (ro cvi Ml eV 0 NVei?5CVI \U-\G} LAVeiV. Groene kool 5.0016.00; Spruit kool I 52.00—91.00; II 26.00— 39.00; Boerekool 5.0019.00; Spi nazie 30.0033.00; Sla 3.5023.00; Rode Bieten 6.008.00; Bospeen 14.0022.00; Winterpeen 5.00— 10.80; Waspeen 6.00-18.00; Uien 15.00—22.00; II 6.00—13.00; Prei 11.00—17.00; Lof 6.00—13.00: Sel derij 3.00—7.00: Knolselderij 8.00 20.00; Druiven Alicant 87.00 140.00; II 59.00; Bismarck 12.00 17.00; Bramley Seedling 17.00 19.00; Goudreinette 22.00-36.00: Groninger Kroon 12.00—29.00: Beurré Alexander Lucas 46.00. Comtesse de Paris 6.00: Confé rence 9.0017.00: Dovenné du Cornice 22.00—65.00; Gieser Wil deman 7-0020.00: Kamperveen 12.00; Nouveau Poiteau 7.00 10.00; Zwijndrechtse Wijnpeer 7.00—20.00.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 7