Dromen von speelgoed en plastic in Sinterklaastijd Toenadering tussen Tito en de R. K. Kerk De geheimen van de Sint Nicolaas-bakkers DWAAS EW WIJS INEEIV WERELDREIS STER Maandag 28 November 1949 PAG. berichten Mef zevenmijlslaarzen door het sprookjes land van poppen en snuisterijen Opinies uit mijn dagboek aan de zeep van ieders voorkeur De Pijlenrit Het lot van Mgr. Stepinac Wuyts kampioen Churchill huilde Allerlei uit andere landen Iwan geeft beter gewicht ERWACHTING door het K.N.M.I. te g van Maandagavond ond is kouder kt met opklaringen daar nog een enkel wind tussen Noord nacht in het binnen- tuur plaatselijk even espunt. Morgen over- dan vandaag. (Adv.) VERGOEDING BLOEMKOOL ;n bericht.) 'ernemen zou in be- !n zijn, voor bloem- fgelopen zomer aan- en tijdvak van onge il dagen gedurende lort was opgehouden eer laag waren ge- een toeslag uit het e productenfonds te goedingspriizen. GMAGAZIJNEN LKMAAR at 20—22 igdalenenstraat 11 :.C. krijgt een ikte tribune De R.K. Voetbal- 'C wier publiek in 'n 17 tot 2 53000 man is i die ruim 400 spelen- krijgt op haar voet- e Westerweg 'n over- met de bouw waar- r dagen is begonnen, ie 50 meter lang zal e plaats zal biejjen '00 personen, zal van opgetrokken op een lering. In het midden itsen met leuningen ne vormen. Het dak ■vormei door gegolfde 3e tribune, die 5 rij- ijn, zal een welkome /oor AFC betekenen, verbetering van het s het tegelpad dat :ld zai worden aange- niging voert momen- ilactie, die voorlopig heten. De eerste te- binnenkort worden delijk aan zal men d in de breedte gaan het verbeteringspro- bovendien nieuwe naar daar is de vere- ogentolik nog niet aan ve' tribune van AFC idzijde worden opge- IZEN. stek uien >ol 5.508.60; witte ces witte 8.409.90. >UDE. uien 22.10 kool 5.509.10; gele groene kool 17.70; tooi 6.809.60; deen- 6.509.70; andijvie 26 Nov. Spruit- 100 kg; 16500 kg. f 6,50—9,50; 32000 kg 0—8,30; 12500 kg gele 3850 kg groene kool 900 kg Chinese kool 19700 kg grove uien 'ewone uien f 22,20 i,70—19,70; nep f 18,30 bieten I f 6,20—7,80; 30 kg witlof I f 52— Peen II f 10—10,50, 9,20-9,80- IV f 7,80— DE DROMEN, die de kinderen nu krijgen, wanneer zij hun neuzen tegen de grote winkelruiten drukken, zijn schoner dan ooit. Wij mensen kennen die betovering niet meer zo. Om te kunnen dromen moet je n.l. je portemonnaie thuis laten. Wan neer die als een koude douche op iedere fantasie komt werken, is er iets bedorven. Maar één is er, die al eeuwen zijn hart jong en zijn portemonnaie fit heeft weten te houden. Dat is Sint Nicolaas, de Heilige Man, die thans over de daken rijdt, ge heimzinnige tochten onderneemt op een paard, dat op de ge vaarlijkste hoge randen balanceert en geen geruis maakt, wanneer de mensen slapen. Hij is het, die vooral dit jaar te vreden is over de winkels met speelgoed en over de fabrikanten, die zo hun best hebben gedaan. Sinds de fabrikanten het plastic ontdekt hebben, zijn zij wakker ge worden. Heel lichte en kleurige stukjes hebben zij daarvan ge maakt. De eigenares van een van onze bekende sneelgoedparadijzen, waar wij onlangs vroegen naar de bevindingen van St. Nicolaas, zei ons dat de Sint de grootste be wondering had voor dat kleine goed. Daar maakt hij het kind van de ouders met de platste beurzen gelukkig mee. Behalve dat het wei nig kost, is dit plastic thans voor allerlei doeleinden aangewend, die een wereld van fantasie omsluiten. En de kleuren? Sint Nicolaas pleegt in een felrode mantel ons land te bezoeken met een staf van zuiver goud. Tegen dat felle rood contrasteerd dan prachtig zijn melkwitte baard. Nog nooit heeft hij die kleuren van zijn eigen waar digheid en zijn ornaat zo helder en precies teruggevonden in wat Hij de kinderen gaat geven, als dit jaar. Zijn gulle lach heeft over de toonbank geklonken toen de Sint dit alles voor het eerst zag. Ook de fabrikanten van houten speelgoed hebben de zin voor kleur die dieper glanst en die echt blijft te pakken gekregen. Nooit zijn wij zo ver geweest in de afwerking van ons speelgoed en nooit is de verf techniek zo vooruit gegaan, werd ons verzekerd. Er zijn ook wel zwakke punten in het speelgoed dat na de oorlog uit de fabrieken komt, maar die betreffen vooral het mechanische speelgoed, dat soms nog te duur is. Maar één ding staat vast: nooit is er, juist voor de kinderhand die het vlugst gevuld moet zijn, zoveel aardigs en degelijks aan de markt gebracht. Waar het allemaal vandaan komt? Voor een groot deel nota bene uit eigen land. Het houten speelgoed wordt gemaakt door Friezen en door de bekende instel ling A.D.O., die op onze onvol waardige arbeidskrachten met zo veel goed inzicht de therapie van de bezigheid toepast- Maar er is b.v. ook een fakbriekje in Voor schoten, dat een Deense licentie heeft bemachtigd en daar ijverig Scandinavische trolleybussen en vrachtwagens van hout mee maakt, die iets van de folklore van het Scandinavische gebied mee naar Nederlandse huiskamers brengen. Er is ook een fabriek, die plastic omtovert in boerderijtjes met al lerlei ingrediënten, dat men gelei delijk tot een heel grootbedrijf kan uitbreiden. Deze firma heeft ook een indianendorp uit het bij product van de olie-industrie, dat plastic is, geschapen, met wigwams, een totempaal en een vredespijp rokende roodhuiden. Een ervan staat in een vervaarlijke aanval met de bijl en men vind hele ge schiedenissen van Carl May in dat wonderlijke plastic-wereldje terug. Er is ook een fabriek in ons land] die er gelukkig iets op heeft ge vonden, dat het begeerde mecano met buitenlandse deviezen betaald moet worden die er niet meer zijn. Het resultaat is voor het eerst dit jaar zo goed, dat de zakenmensen zich afvragen, of het buitenlandse product nog wel ooit de Neder landse markt zal veroveren Overigens zijn er nog altijd con tingenten voor de invoer van bui tenlands speelgoed, die met veel succes ter completering van het Nederlandse speelgoed worden aan gewend. Als men ziet met hoeveel zwier de Italianen autootjes ma ken, wier gladheid tegen de ge stroomlijnde Cadillac van de Ame rikaanse gezant kan concurreren, dan staat men meteen verbaasd dat zo'n klein wonder van fantasie voor niet meer dan vier en een halve gulden onze kleine droom werelden komt stofferen. De Italianen, die altijd hebben uitgemunt als het er om ging fijn handwerk te maken, hebben zich ook als beroemde poppenmakers ontpopt. Zij deinzen niet terug voor een babypop met een uurwerk erin, waarmede het kind in de dop zijn armpjes kan uitslaan en een huilbui opzetten, die niet mis is. Al hun poppen hebben .schelm ogen", wat de vakterm is voor een pop, die behalve slapen, ook naar links en naar rechts kan glu ren. Voor minder doen deze ar- tisten van het beroemde Veneti- aans glaswerk het niet. Zij laten zich vanzelfsprekend nogal flink betalen, maar in dit geval zeggen wij met begrip voor de fijne af werking: voor wat hoort wat. Een ding is ons weer duidelijk geworden: er kan geen tijd zo moeilijk zijn en geen fiscus zo streng, of men heeft er al zijn vakkennis en zijn liefde voor over, om de kinderen met origineel speelgoed te verrassen. Dit is ech ter de prettige bnitenkant voor de kleintjes van Sint Nicolaas. Wat zich achter de schermen af speelt is iets minder romantisch. Een harde strijd wordt daar ge voerd van de ene producent en van de ene nationale industrie te gen de andere. De Duitse fabri kanten, die voor de oorlog een ze kere vermaardheid bezaten door hun prima werk, zijn druk bezig hun achterstand in te halen en zij lopen met zevenmijlslaarzen door het sprookjesland van poppen en snuisterijen heen. Vooral de me chanische artikelen hebben zij we ten te perfectiormeren, zoals hun vermaarde Schuco-auto's bewijzen. Inmiddels heeft ook de Neder landse industrie na de oorlog met vanzelf rijdende treintjes en auto- tjes een eigen markt veroverd. Het is maar de vraag, of zij de strijd kunnen volhouden, want de situatie is thans zo, dat verras singen in deze branche niet van de lucht zijn. De winkelier moet heel voorzichtig inkopen en al zijn voelhorens uitsteken. Best moge lijk. dat morgen een of andere handige Duitser met een artikel komt, dat de helft kost van wat zijn collega in Nederland zo juist met een zelfvoldaan gezicht op de toonbank bij de winkelier heeft neergezet. Velen hebben na de oor log hun geluk beproefd in het speelgoed, maar er zijn er al, die er hun kapitaal in verspeeld heb ben, doordat zij niet genoeg za kenman waren en teveel in de droomwereld van een nieuwe vin ding bleven steken. Deze wetten, hoe hard zij ook zijn, gaan de speelgoedhandel weer beheersen en het wordt ook hier weer de oude toestand van vrije concurrentie. Men ziet dit alles echter in de handel niet ongaarne, want het brengt het product omhoog, al maakt het het leven van de za kenman niet gemakkelijker. Wat er in ieder geval wel bij vaart, dat is de zak van Sinter klaas: licht door het vele plastic, maar vol verrassingen sleept Piet deze thans over de daken en hü lacht in zijn vuistje om wat er straks door de schoorstenen komt rollen! MAANDAG, 28 November. Mooi verhaal gehoord vandaag. Een meneer uit Los Angelos heeft aan de gemeentebestu ren in Nederland een vreemde brief geschreven over de ver nietiging van fruit (alweer verleden tijd gelukkig) en vond, dat wij dit overtollige kostelijke goed maar naar Duitsland moesten sturen. Prinses Wilhelmina moest het maar betalen en Prins Bern- hard moest zich er maar voor svannen. De man vond het zeker al te brutaal, om zich direct tot Haar en Z.K.H. te wenden. Daarom koos hij blijkbaar slecht op de hoogte met Nederlandse toestanden de weg der bemiddeling langs de gemeentebesturen. Zouden deze zo onverstandig zijn, om op het request in te gaan, dan werd de taak van Prinses en Prins rechtstreeks in politieke debatten betrok ken, temeer waar de brief schrijver enige keren smalend spreekt over „de grote konink lijke Nederlandse sociaal-de mocratie", die voor een en ander verantwoordelijk wordt geacht. Voedselvernietiging wijst echter eerder op een te kortkoming in het nog heer sende kapitalistische stelsel. De rare kostgangers van Onze Lieve Heer zijn blijkbaar ook vertegenwoordigd in Los An gelos, constateer IK. is reden col vreugde Er i9 bewezen, dat Nederland beschaaid geurende zeep verkiest boven alle andere. Sinds Juli bevat Palmolive weer de volle 100% van het befaamde Palmolive-parfum. En zie: nóg meer vrouwen vragen thans Palmolive! Daarom wordt Palmolive Zeep thans feestelijk verpakt. Om de beschaafde smaak van Neerlands vrouw te complimenteren met de fijnste zeep, die geurend en schuimend haar charme zo verhoogt. Vraag nu Palmolive in de feestverpakking (3 stukken: 90 cent). De Vereniging „Het Brabantse Edelambacht" heeft tijdens de tentoonstelling in Het Provinciaal Genootschap te Den Bosch Zaterdag een „Dag van het Ambacht" georganiseerd, waarop vertegenwoordigers van het ambacht uit alle delen van het land aanwezig waren. Bij een der vele mooie inzendingen op de tentoonstelling: een voorstudie, uitgevoerd in klei, van een gestyleerd zelfportret van Johan van Amelsvoort uit Vught. Bernhard Verhoeven beboet De bekende Arnhemse letterkun dige Bernard Verhoeven is door de Arnhemse Politierechter veroor deeld tot vijf gulden boete of twee dagen, omdat hij in Augustus van dit jaar, bij het passeren van de Belgisch-Nederlandse grens, in het bezit werd gevonden van ruim hon derd francs, die niet waren aange geven. V, die zelf ter zitting ver scheen, verklaarde niet te kunnen inzien, dat hij de Nederlandse Staat hiermede heeft benadeeld. Nieuw Tweede Kamerlid De heer C. W. van den Broek te Roosendaal, die benoemd verklaard was in de vacature-prof. Gielen (KVP) tot lid der Tweede Kamer, heeft voor deze benoeming bedankt. Thans is benoemd verklaard de heer Bernard Verhoeven, letterkundige te Arnhem. De voorlopige uitslag van de door de RAC-Oost georganiseerde zgn. Pijlen-rit vanuit Arnhem luidt: Algemeen klassement: 1. L. van Noordwijk (Borne) en J. Smulders (Breda, eerste van klasse 2, met 400 strafpunten; 2. J. L. Loman (Am sterdam) en M. Meijers (Laren N.H.), eerste van klasse 3, 464 str pnt.; 3. Th. en H. Dik (Haarlem) eerste van klasse 1 1, 472 strafpnt.; 4. D. G. Keizer (Apeldoorn) en H. Landheer (Beekbergen) derde in klasse 2, met 547 strafpnt.; 5. J. G. Gomper (Vught) en G. H. M. van Stokkum (Waalwijk), derde in klas se 3, 610 strafpnt.; 6. C. F. F. Rinia Nauta (Amersfoort) en B. B. van der Hoorn .Amersfoort), tweede in klasse 2, 632 strafpnt.; 7. H. A. Boes- schoten (Doorn) en echtgen., derde in klasse 2, 678 strafpnt.; 8. J. P. Kokkes (Alkmaar) en echtgenote, tweede in klasse 1, 705 strafpnt.; 9. H. Heeften (Almelo) en J. L. Lie- denbaum (Almelo), vierde in klas se 2, 707 strafpnt. BELGRADO (K.N.P.), 25 Nov. De positie van de Katholieke Kerk in Joegoslavië is tengevolge van de break tussen maarschalk Tito en de Kominform zonder twijfel aanmerkelijk verbeterd. De onde revolntionnair Jozip Broz, die onder de naam van „Tito" dit land met dictatoriaal geweld, re geert, is als overtuigd marxist uiteraard anti-godsdienstig en anti-kerkelijk ingesteld. Niemand heeft dan ook hier te lande ver wacht, dat hjj nu plotseling in een calottin of clericaal zou zijn ver anderd. Aan de andere kant ont breekt er echter nu bij Tito de vroegere prikkel, bij het Kremlin in het gevlij te komen. Integendeel: Tito is thans ge heel op het Westen aangewezen en zal natuurlijk de gevoelens van het christelijke Westen enigszins moeten eerbiedigen. Tenslotte is hij, ontdaan van de machtsmidde len der grote communistische ge meenschap, meer dan ooit aange wezen op de toewijding en ver knochtheid van het Joegoslavische volk. Dit betekent, dat hij ook de Katholieken niet langer voor het hoofd kan stoten. Wie Tito nu kent, kon natuur lijk niet verwachten, dat deze dictator thans onmiddelliik open lijk bakzeil zou halen en bijvoor beeld de aartsbisschop van Zagreb Mgr. Stepinac, die wegens zijn onverschrokken houding tot 16 jaren dwangarbeid werd veroor deeld, meteen in vrijheid zou stel len. In elk geval is de behandeling van deze belijder-bisschop sinds dien aanmerkelijk verzacht en worden er ook geen nieuwe slachtoffers meer gemaakt, het geen ongetwijfeld reeds een grote vooruitgang kan worden ge noemd. Wie dus onmiddelliik na de op zienbarende koersverandering van Tito de rode maarschalk de vraag meende te moeten voorleggen, of hij nu ook Mgr. Stepinac zou vrij laten, behoefde zich niet te ver bazen, dat Tito daar scherp op reageerde en kortaf verklaarde, dat hij daar natuurlijk niet aan dacht. De hieruit door velen ge trokken conclusie, dat er „dus" geen wijziging zou komen in de zich daarbij aansluiten. anti-kerkelijke en anti-godsdien stige koers der Joegoslavische re gering, was evenwel zeer voor barig. Inmiddels heeft maarschalk Tito zojuist de verklaring afgelegd, dat hij hoopt, dat alle geschillen tus sen Joegoslavië en de Rooms Ka tholieke Kerk spoedig zullen kun nen worden opgelost. BISSCHOPPELIJKE WENS De secretaris van het Bisdom Roermond heeft aan de Nederl. Kath. Middenstandsbond doen we ten, dat, in tegenstelling met de geruchten, als zou de Bisschop van Roermond de oprichting van een Katholieke Bond van Beroepsgoede- renvervoerders niet onmiddellijk urgent achten, de Bisschop het ge wenst acht, dat een dergelijke bond wordt opgericht, en dat de katho lieke beroepsgoederen-vervoerders EEN FUNCTIE VAN SINT Nicolaas mogen wij niet vergeten, n.l. dat Hii ook de patroon van de bakkers is. En dat is wel het minste wat de bakkers konden doen voor de Heilige Man. Al eeuwen immers zijn de weken, die Zijn feest voorafgaan, voor onze banketbakkers de grote bui tenkans van het jaar. Aan Sint Nicolaas hebben zii het te dan ken, dat in de zeventiende eeuw, toen de eerste schepen van de West-Indische Compagnie met suiker en die uit Oost-Indië met specerijen kwamen, de nieu we geurige koek ontstond die men thans speculaas noemt. Ou derwetse bakkers spreken niet van speculaasjes, maar van Sin terklaasjes. De naam die van het woord speculator bisschop is afgeleid, is dus nog betrekkelijk jong. De speculaas als product van onze banketbakkers is echter al eeuwen oud. In Amsterdam is een vakschool voor banketbakkers, waar men van deze ontwikkeling alles af weet. Een van de oudste bakkers HOOFDKL. KLEIN BILJART LIBRE Het eerste treffen om het nieuw ingestelde kampioenschap van Ne derland hoofdklasse klein biljart, dat in Apeldoorn werd gespeeld, is geëindigd in een zege van de Rot terdammer Wuyts die door een veel beter algemeen gemiddelde de Os- senaar Scheffer achter zich liet. Zo goed was het gemiddelde van de nieuwe kampioen dat de_ heer W. van Ewijk, hoefdbestuurslid van de NBB. die de bondsmedaille uit reikte, Wuyts aanraadde de derde klasse cadre over te slaan en direct voor de tweede klasse cadre m te schrijven. Behalve Wuyts is geen der deel- cadreklasse gepromoveerd, maar nemers aan dit tournooi naar de ook geen van hen is gedegradeerd. De eindstand luidt: Match Alg. pnt. h.s. gem. 1. Wuyts, IPdam 10 92 14.79 2. Scheffer, Oss 10 99 10.44 3. Hanse, Zierikzee 8 73 9 84 4. Smit, Alkmaar 8 70 8.83 5. Sprenkeling, Schagen 8 73 8.24 6. Van Hinthum, Oss 6 90 9.13 7. Wessels, A'dam 4 68 6.97 8. Boendermaker. Alkm. 2 41 7.84 BREDA RICHT ZICH TOT DE PARTIJRAAD In een motie aan de Partijraad geeft de afd. Breda van de K.V.P. uiting aan haar bezorgdheid voor de onaantastbaarheid van de per soon van H.M. de Koningin en spreekt zij de wens uit, dat alsnog door onderling overleg tussen de leden der Unie de onschendbaarheid van het Hoofd bulten elke twijfel gesteld zal worden. In de andere motie zegt de afde ling Breda, dat zij het na kennis genomen te hebben van de voorge nomen overdracht van de souverei- niteit aan de Verenigde Staten van Indonesië, gepast acht, dat aan deze overdracht geen feestelijk ka rakter zal gegeven worden. Winston Churchill huilde eens van wanhoop in de donkere dagen van de tweede wereldoorlog, schrijft Virginia Cowles, voormalig Amerikaans oorlogscorres pondente, in haar dezer dagen gepubliceerd boek „No cause for alarm". Volgens miss Cowles gebeurde dit op 1 December 1940 bij het dopen van Churchill's kleinzoon, Winston Jr„ zoon van Randolph Churchill. Het was de dag na Churchill's 66ste verjaardag en Londen onderging de bombardementen van de Luftwaffe. Het dopen had plaats op Chequers, de officiële buiten verblijfplaats der Britse premiers, ongeveer 45 kilometer ten noorden van Londen. Mej. Cowles, die de doopplechtigheid bijwoonde, schrijft: „Ik had steeds gehoord dat de premier licht van gemoeds aandoeningen blijk gaf en dat hij soms zo sentimenteel als een vrouw kon zijn. Bij deze gelegenheid kreeg ik hiervan het bewijs, want tijdens de gehele plechtigheid liepen hem de tranen langs de wangen". „Arm kind", zei hij zacht voor zich heen, „om in zo'n wereld geboren te worden". Later gebruikten de gasten op Chequers de lunch, ver volgt mej. Cowles. Lord Beaver brook, Churchill's minister voor de vliegtuigproductie, herinnerde ons er aan, dat wij de eer hadden in aanwezigheid te zijn van een man aan wie men zou denken zo lang de beschaafde wereld bestond. „Toen ik op keek zag ik Churchill weer huilen", aldus mej. Cowles. Toen hem verzocht werd te spreken stond Churchill op en zei met een van ontroering onzekere stem: „In deze dagen denk ik vaak aan de Heer". Daarop ging hij weer zitten. „We waren al zo aardig op weg om de souverei- niteit aan Indonesië in rustige sfeer over te dragen", zei oud-gouverneur-generaal dr. van Mook. „Het ging goed totdat de Veiligheidsraad zich er mee ging bemoeien". Hoe dikwijls beleven we het niet dat politici op non-actief openhartig hun mening zeggen; als zij dus geen invloed meer op de gang van zaken kun nen uitoefenen. Wat zou het niet pleizierig zijn als zij ronduit konden praten wanneer de verantwoor delijkheid hen drukt. Maar dat mag natuurlijk niet. We krijgen onthullingen als zij zijn afgetreden. En als het te laat is. Oosters Te Cambay in India liet een kluizenaar zich in een put zakken, na te hebben aangekondigd dat hij zou proberen honderd uur lang zijn adem in te houden. Zijn begrafenis trok grote belangstelling. Westers De 99-jarige mevrouw Ksenia Psocik is met 57 andere ontheemden uit Schotland naar de V.S. vertrokken om daar een nieuw leven te beginnen. Goed op gepast Chirurgen, die in een ziekenhuis te Lissabon een vrouw gek gaan De communistische jeugdorganisatie te Berlijn heefi de communistische journalist Gunther Grell bevolen geen schoenen met crêpe-zolen meer te dragen, „daar dit niet strookt met de smaak van de progressieve jeugd". Auto-diefstal Een heer te Mt. Carmel (Illinois)" kwam bij de sheriff aangifte doen van diefstal van zijn auto. Ze gingen er in de wagen van de sheriff op uit om de auto op te sporen. Op een gegeven ogenblik moesten ze stoppen voor een lijkstoet. „Daar!" riep de bestolene, wijzend op een van de volgauto's. „Dat is mijn wagen". Maar plotseling viel hem iets in. „Ach, dat is waar ook. Ik heb 'm aan mijn buurman uitgeleend om naar die be grafenis te gaan". Auto-botsing John Negley uit Butler in Pensylvanië zat welgemoed achter het stuur van zijn wagen. Plotseling kreeg hij een brandlucht in zijn neus. Hij stopte en kroop onder zijn auto om te zien of er iets niet in orde was. Er klonk een hevige slag en toen John opkeek lag hij onder een andere wagen. De zijne stond zes meter verder. John was nog heel. Licht Tijdens een rede, welke Baron Citrine in de electrici- teitscentrale van Leicester hield, ging het licht een kwar tier uit. Citrine, die rustig verder sprak, is voorzitter van de Britse electriciteitsraad, die tot taak heeft er voor te opereerden, troffen in haar lichaam een chirurgische zorgen dat de genationaliseerde electriciteitsvoorziening schaar van 20 centimeter aan. De schaar werd vermist goed werkt. sinds een operatie, die de vrouw in 1947 onderging. Niet goed opgepast Te Bremen hadden zeven Duitse politie-agenten te overvloedig aan Bachus geofferd. Ze gingen in een auto zitten en zongen het hoogste Nazi-lied uit. Ze zijn aan de lijst der werklozen toegevoegd. Nieuw j - Dr. B. Matusik, een geleerde uit Moravië, is er in ge- schaal stapten, plotseling negen P°nd meer wogen dan sjaagd een kruising te verkrijgen tussen een appel en een wUI*' i-f bonden hun °Sen "let geloven en terug m de peer jn zjjn tujn staan reeds drie bomen, die deze nieuwe Westelijke sector bestegen zij terstond opnieuw zon appa- h leveren, welke bijzonder goed bestand zou zijn raat om hun verheugende - of bedroevende - gewichts- tegen in!fecten en ongunstig weer. Het is de laatste tijd vele West-Berlijners opgevallen, dat ze, als ze eens een dagje naar de Oostelijke sector van de stad gingen en daar op een automatische weeg toename te verifiëren. Maar zie, dan wogen ze opeens weer negen pond lichter. „We wisten allemaal, dat we in onze stad marken van verschillende waarde hebben", bromde een oude Ber- lijner, „maar dat er ook al verschil is in het gewicht, is iets nieuws voor me". Het met Franse toestemming verschijnende blad „Ku- rier" zoekt er natuurlijk iets achter. „De Russen" schrijft dit blad „hebben de automa tische weegschalen in hun sector met opzet onjuist afge steld, om de Oost-Berlijners de illusie te geven, dat ze Zwaar Mohammed Riad, een respectabele typist in Cairo, met een gewicht van om en nabij de 200 pond, heeft zijn poging om het wereldkampioenschap eten te verbeteren, moeten opgeven. Riad sloeg in 23 minuten 43 harde eieren naar binnen, gevolgd door twee flesjes coca-cola. Het 44e ei bleef echter liggen, want met een vaalgroen gezicht rende Riad de kamer uit. Het huidige record staat op naam van een Amerikaan, die in 30 minuten 60 eieren consumeerde. PLAATJE IN DE MIST Oud Vice-president Alben Barkley van de staat Illinois, meende ondanks zijn ruim 70-jarige leeftijd aanspraak te mogen maken op de titel „aanstaande bruidegom van het jaar". Dit in verband met zijn voorgenomen huwelijk. Hü kwam tot de ietwat ontnuchterende ontdekking, dat hij officieel gekozen is als „grootvader van het jaar". Het kan toch Volgens Radio Praag heeft een 69 jaar oude vrouw in zwaarder worden en hen daardoor te doen vergeten, dat één avond schrijven geleerd, om haar handtekening te het voedsel streng gerantsoeneerd en schraalhans keuken- kunnen plaatsen onder de gelukwensen van 't Tsjechische meester is". volk voor de verjaardag van maarschalk Stalin. „Klim jij nou naar binnen Nelis. Als ik een smeris zie, zal ik fluiten". van Amsterdam, de heer Berk- hoff, heeft aan deze school ziin gehele verzameling oude gereed schappen, vormen documenten en knipsels, menu's en foto's af gestaan en daaruit valt voor de geschiedenis van het banket en de koek alles te leren, vooral als men de oude heer Berkhoff er zelf bij treft. In zijn jonge jaren was speculaas hét artikel, vertelt hii. In ieder gezin werden de póppen op surpriseavond binnen gebracht, vaak prachtig met blad goud versierd, zoals men o.a. kan lezen in de Camera Obscura, waar zo'n verguld-scène beschre ven wordt. Vaak waren het vrij ers en vrijsters, waarmede sym bolische cadeautjes aan het jonge volk werd gegeven, die tot de pikantste genoegens van zo'n ouderwetse surprise-avond be hoorden. Goede speculaas maken is nog altijd een heel moeilijke kunst, vertelde ons dezer dagen een banketbakker, die er een eer in stelt alles wat hii met Sinterklaas verkoopt, zelf samen te stellen. Hij modelleert ziin eigen marse peinen beesten en hii rolt het deeg uit, dat straks, met spijs gevuld, de oven ingaat om er als een geurige en croquante banket letter uit te komen: een van de mees ttypische Hollandse artike len, die men nergens in het bui tenland eet. Nu er weer een vrij regelmatige aanvoer is van amandelen, kan iedere banket bakker weer de beste producten van marsepein maken. Ook voor de echte speculaas zijn amandelen nodig. Men strooit ze er in brokjes overheen, terwijl een vriier ook niet echt is wanneer er niet van amande len een paar spleetogen in zijn geurige kop zijn gedrukt. Hoe deze vrijers zo geurig worden? dat is het geheim van iedere ban ketbakker. Hij kiest zijn melange van kruiden zo, dat het iets bij zonders wordt, dat zijn werk on derscheidt van dat van al ziin collega's. Vroeger, toen de West-Indische suiker nog geheel ongeraffineerd aankwam, zo vertelde de heer Berkhoff ons, begon die geur al wanneer je het vat suiker open de. Het was alsof je een kruik rum opentrok. En dan komt de samenstelling van het deeg met nootmuskaat kaneel en kruidnagels aan de or de. Maar eigenlijk was er iets dat daaraan nog vooraf moest gaan De banketbakker moest nl. in die dagen ook zijn eigen koekvorm snijden uit een zware houten plank. En zij wisten daar veel fantasie in te leggen, die ouder wetse bakkers. De vier Heems kinderen. Koning David, oude postkoetsen met paarden hespan nen. Jan Klaassen met Katrijn en andere volkstypes werden gesne den en zagen later hun conter- feitsel terug in die verrukkelijke speculaas, waarnaar de vraag eerst begon af te nemen, toen de chocolade een betaalbaar product ging worden. Dat kwam pas in onze eeuw, toen men machines uitvond om snel cacao te verwer ken. Nog vroeger was het de taai taai-pop, die op 6 December do mineerde. Taai-taai een veel een voudiger koek, waarbii alleen een klein beetje aniis nodig is, om ei de smaak aan te geven. Voor het bewaren van de oude koekplan- ken met hun fantastische voor stellingen zijn zij echter even ge schikt. Mochten de specerijen ooit weer zodanig in priis stiigen, dat de speculaas een te duur artikel wordt, wat niet ondenkbaar is. dan kunnen onze bakkers altijd nog teruggrijpen naar de oude Middeleeuwse taai-taai-pop, die, als hii zijn kom-af moest gaan vertellen, op een van de eerste bladzijdes van het Vaderlandse Geschiedenisboekje zou moeten beginnen. Zo oud is immers het Sint Nicolaasfeest.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3