Nieuut Nieuwe Amerikaanse proefnemingen binnenkort met atoomwapens Tweede Kamer brengt voorlopig verslag uit over souvereiniteitsoverdracht Kom inform vergaderde in het Matrasgebergte Vliegramp in Frankrijk Montgomery pleit voor samen werking der Westerse landen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Opnieuw twee vliegrampen Woensdag 30 November 1949 45e Jaargang No. 11731 Stille Oceaan het operatieveld Vergeten maar zorgwekkend Militaire steun van Verenigde Staten moet ruim 3 jaar worden voortgezet Bezetting van West-Europa is einde der levende volken Amerikaanse DC-6 neergestort Kroniek en Kritiek Welke is de uitgeoefende internationale druk? Resoluties gericht tegen het Westen Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. BankrelatiesNoorderbankNederl. Credietbank HET FEIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kontoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze bijzondere medewerker) VERGETEN maar zorgwekkend is het vraagstuk der 10 tot 12 mii- lioen vluchtelingen en verplaatste personen in West-Duitsland. De I.R.O., de internationale vluchte lingen-organisatie, bemoeit zich met deze millioenen niet. Zii ziin ten dele van Duitse oorsprong en men houdt het ervoor, dat zii zoals dat heet „in de Duitse economie zijn opgenomen". Dit laatste is in zoverre waar. dat deze ontwortelden daar over het alge meen wel hun kostje scharrelen. Natuurlijk neemt dat echter niet weg. dat een zo grote schare ont heemden zowel de economie als het politieke leven van West- Duitsland ontwrichten moet. Men moet zich trachten voor te stellen wat het betekent, dat elke vijfde man, vrouw of kind vluchteling is, geen huis of haard, doorgaans geen gezin of familie, kortom niets heft; ontheemd en ontwor teld is. Deze 10 a 12 millioen hoeveel het er precies zijn weet men niet nauwkeurig zijn in letterlijke zin mensen, die niets meer te verliezen hebben. Daar zii meestal voor de Rus op de vlucht sloegen, zijn zij vrijwel allemaal anti-Russisch en anti communistisch. Maar het is een open vraag, of dit zo zal blijven. Want deze mensen zijn natuurlijk een even gemakkelijke als aan trekkelijke prooi voor geslepen, en zelfs niet zo heel geslepen volksmenners. Er is weinig reden om aan te nemen, dat zii in grote getale aanhangers zullen blijven van gematigde middenpartijen als de Christelijk-Democratische Unie, de partij van bondskanselier Ade nauer, of als de socialistische par tij. Een tekenend voorbeeld, hoe gemakkelijk deze op drift geraak te mensen zich laten gebruiken, heeft men bij de laatste verkiezin gen in Beieren gezien. Daar ont stond een partij, genaamd „econo mische herstel vereniging", die eigenlijk niets meer of minder is dan een verkapte oud-nazi-organi satie. De vluchtelingen hebben daarin geen wezenlijke invloed. Bij de verkiezingen trachtte deze partij de stemmen der ontheem den te trekken, door te beloven, dat elke tweede candidaat op haar lijsten een vluchteling zou ziin. Het stemmenaantal sprong om hoog, dank zij deze actie en de partij bemachtigde ongeveer een zesde van alle zetels in de Beierse landdag en wist ook nog een aan tal afgevaardigden naar het par lement in Bonn te zenden, waar deze heren opvallen door dolle, onverantwoordelijke redevoerin gen. Men vergete niet, hoe Hitiers succes begon. Hij maakte gebruik van de omstandigheid, dat er in de dertiger jaren 5 millioen werk lozen waren in heel Duitsland. Tussen werklozen en ontheem den, hoe bitter ook beider lot zij, is toch nog wel enig verschil ten gunste der werklozen. Vijf mil lioen werklozen op 70 millioen Duitsers is, hoe ongunstig dit cij fer ook was, altijd nog minder schreeuwend dan 10 a 12 millioen ontheemden op 55 millioen bewo ners van West-Duitsland. En een deel dier Duitse werklozen in het begin der dertiger jaren was ze ker niet op Hitlers hand, maar als communisten fel tegen hem. Toch wist Hitier' de macht te grij pen en wij kennen alle rampzalige gevolgen daarvan uit eigen, harde ervaring. Een vergelijking tussen dat „toen" en dit „nu" toont duidelijk, hoe zorgwekkend dit vergeten probleem in het hart van Europa is. Dit is niet alleen een Duits vraagstuk. - Als men West-Duits land bij West-Europa, of nog alge mener in de Westerse democra tieën wil inschakelen, is dit ook een internationaal vraagstuk ge worden. In feite is dit probleem nog ernstiger dan hier werd uiteen gezet. Immers, de stroom van vluchtelingen naar het „vrne „welvarende" West-Duitsland staat niet stop, maar gaat nog steeds met grote golven voort. Men schat, dat er de laatste tiid per dag 1000 mensen in slagen onder het IJzeren Gordijn door te kruipen en de westelijke zones van Duitsland binnen te komen. Naarmate de „zuiveringen' en de terreur in Oost-Duitsland en in Centraal- en OostEuropa toe neemt, wast de stroom van vluch telingen. Men schat dat er op die manier zeker anderhalf millioen bewoners der Sovjet-zone en 300.000 Polen naar het Westen zpn gekomen. Dat zijn lang niet alle politieke vluchtelingen: het ziin ook mensen die de ondraagluke armoede daar trachten te ont vluchten. Maar wie zal zeggen, dat er geen Sovjet-agenten en com munistische agitatoren mee naar binnen sluipen, om juist onder deze gestaag groeiende grauwe massa wanhopigen hun verderf te zaaien? WASHINGTON, 29 Nov. (Reuter). Gisteravond is te Washington officieel bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten voornemens zijn een nieuwe reeks proefnemingen met atoom wapens op het atol Eniwetok in de Stille Oceaan uit te voeren. Deze proefnemingen hebben ten doel de doelmatigheid vast te stellen van de verbeterde atoomwapens, waarover de Ver enigde Staten, na de laatste proefnemingen op Eniwetok in begin 1948, de beschikking hebben gekregen. De proefnemingen geschieden op gezamenlijk advies van het Amerikaanse ministerie van de fensie en de commissie voor de atoomenergie aan president Tru man. In alle fasen van de proef nemingen zullen de veiligheids maatregelen, welke overeenkom stig de bepalingen van de vet op de atoomenergie zijn vereist, wor den toegepast. Aan de proefnemingen zal wor den deelgenomen door personeel van leger, vloot en luchtmacht der Verenigde Staten, die als één en kele eenheid, onder gemeenschap pelijk bevel van de generaal van de luchtmacht, EIwood Quesada, zullen samenwerken. Aan deze eenheid zullen bovendien deskun digen van de commissie voor de atoomenergie worden toegevoegd. Er is niet bekend gemaakt, wan neer de proefnemingen zullen worden gehouden. Het atol Eniwetok behoort tot de groep der Marshall-eilanden. Deze vroegere Duitse bezitting werd na de eerste wereldoorlog door Japan, ingevolge een man daat van de Volkenbond, bestuurd. Zij werd in de afgelopen oorlog RING VAN TROEPEN RONDOM TSJOENGKING TSJOENGKING, 29 Nov. (A.P.) De Chinese communisten hebben zich vanavond samengetrokken rond de nationalistische hoofdstad Tsjoengking, waar het kanon- en geweervuur duidelijk hoorbaar was. In de straten rijdt weinig ver keer. Slechts enkele vrachtwa gens hebben de stad verlaten. Vernomen wordt, dat nog twee divisies nationalistische troepen uit Tsjoengking teruggetrokken moeten worden. Daarna zouden de communisten telefonisch wor den uitgenodigd de stad binnen te trekken. Men verwacht, dat de overgave op vreedzame wijze zal geschieden. 5 PERSONEN GEDOOD EN 26 LICHT GEWOND PARIJS, 29 Nov. Reuter. Dinsdag is een toestel van de Air France, dat op weg was van Parijs naar Tunis, bii Lyon ver ongelukt. Nadat het, aldus deel den beambten van de verkeers toren van het vliegveld mede, over het vliegveld gevlogen was en per radio te kennen had ge geven te willen landen. Het toe stel schijnt een verkeerde ma noeuvre gemaakt te hebben, sloeg tegen de grond en vloog in brand. Drie leden van de bemanning, namelijk de eerste piloot Louis Vileval, de marconist en de mecaniciën, en twee passagiers kwamen om het leven. Zes en twintig andere passagiers liepen min of meer ernstige verwondin gen op. Eén van hen was de longe Nederlandse pianist Dani Wayenberg, die voigens mede deling van een beambte van de Air France slechts licht gewond werd. Dani Wayenberg heeft een beurs verkregen voor studie in Parijs. Hii was nu op weg naar Tunis voor een tournee onder auspiciën van de .Jeunesses Mu- sicales", een Franse organisatie ter bevordering van de kennis der muziek onder de Franse jeugd. door de Amerikanen op de Japan ners veroverd. Kort na de proefnemingen met atoomwapens. welke verleden jaar zijn gehouden, werd door het Witte Huis een verklaring uitge geven, waarin werd gezegd, dat de proefnemingen betrekking had den gehad op drie verschillende atoomwapens, die waren verbe terd en waarvan de uitwerking was onderzocht. VOORSTEL ZALIGVERKLARING PAUS PI USX VATICAANSTAD, 29 Nov. (A. P.). De Congregatie van de H. Riten is vandaag begonnen met de bestudering van een voorstel voor de Zaligverklaring van Paus Pius X, die op 20 Augustus 1914, even voor het uitbreken van de eerste wereldoorlog, overleed. Hij stond bekend als de Heilige Paus. Op het Vaticaan wordt reke ning gehouden met de mogelijk heid, dat de Zaligverklaring nog in de loop van het Heilig Jaar tot stand zal komen. Op de agenda van de congrega tie staan nog drie voorstellen tot zaligverklaring en wel van de pausen Benedictus XV, Pius XI en Innocentius XI. WIE HOGE COMMISSARIS ZAL WORDEN IS NOG NIET BESLIST BATAVIA, 29 Nov. (Aneta) De ministers van Schaik en Stikker zjjn in stromende regen opgewacht door vele autoriteiten, onder wie van republikeinse zijde de sultan van Djogja en mr. Roem, te Bata via aangekomen. Minister Stikker verklaarde aan de pers, dat hij een dag te Karatsji vertoefd had, alwaar hij „vrienden ontmoet had". Wie Hoge Commissaris zal wor den is nog niet beslist, zo zeide hij. In antwoord op de vraag of de heer Lovink Indonesië zal verlaten op de dag van de souvereiniteits- overdracht, verklaarde hij ten slotte, dat ook dat nog niet was vastgesteld. Schokland is door inpoldering „vasteland" geworden, en toch ook in de Noord-Oostpolder eiland gebleven. Het troont hoog boven het polderland, met het gevolg dat de druk van de water leiding vaak niet voldoende is. De bewoners blijven dan van water verstoken. De Schoklanders rijden dan met een tank wagentje naar het polderland en tanken daar bij een der langs de weg staande pompen. LONDEN, 29 Nov. (Reuter). De Amerikaanse minister van defensie, Louis Johnson, heeft ver slaggevers te Londen medegedeeld dat president Truman reeds mach tiging gegeven had tot het vrij geven van de eerste 32 millioen dollar in het kader van het be wapeningsprogram voor de leden van het Atlantisch Pact. Volgens Johnson zouden de landen van het Atlantisch Pact, afgezien van Amerika en Engeland, „ongeveer 5500 of 6000 millioen dollar" bij dragen. De 32 millioen dollars zijn een deel van de honderd millioen dollars, die de president mag vrij geven voordat ck Pact-landen een gemeenschappelijk strategisch de fensie-plan hebben goedgekeurd. De V.S. zouden, aldus Johnson, zich niet aan een vals gevoel van veiligheid overgeven. „Ik geloof dat er in kracht vrede is". Er zouden geen beperkingen van de militairen uitgaven der V.S. komen voordat de interna tionale toestand „zo verandert, dat onze vrienden met de wil zich te verzetten voldoende sterk zijn geworden om een deel van de last te dragen". De minister noemde enkele voorbeelden van de wijze waarop de Amerikaanse gelden zouden NEW YORK, 29 Nov. (A.P.). Veldm. Montgomery heeft er voor gewaarschuwd, dat indien West- Europa opnieuw onder de voet wordt gelopen, dit het einde be tekent van de daar levende vol keren. Hij hield heden een rede voor de unie van Engels-spreken den over de verdediging van W.- Europa. Hierin zei hij o.m.: „De volke ren van West-Europa moeten te gen een invasie beschermd wor den, en men moet hun niet alleen maar vertellen, dat zij na een invasie gered zullen worden. Het Westen redding beloven na een succesvolle invasie uit het Oosten is volkomen nutteloos. In de tweede wereldoorlog had Engeland besloten zijn toekomst In de synagoge te Oslo werd een rouwplechtigheid gehouden ter nagedachtenis aan degenen, die met de tragische vliegramp verleden week om het leven kwamen. te verpanden om de overwinning te behalen, en dat heeft het ge daan. Ik ben altijd van mening geweest, dat de Britse natie de beschaving gered heeft door stand te houden, toen alles verloren scheen. Montgomery waarschuwde er voor, dat de beschaving tenge volge van de botsing tussen twee met elkaar in strijd zijnde levens beschouwingen, het communisme en de democratie, in gevaar is. Het communisme noemde hij een godsdienst, die anti-christe lijk en immoreel is en het mens dom achteruit brengt. Als chris ten-soldaat verklaar ik een vijand van het communisme en alles wat er mee te maken heeft te zijn. Tenzij dit gevaar kan worden teruggehouden, staat ons grote ellende te wachten". Montgomery besloot: „Het fun damentele probleem van de we reld is thans niet, of de Ver. Staten een voorsprong op andere landen kunnen veroveren in we tenschap en techniek of in het maken van atoombommen. Het fundamentele probleem is, of de westelijke democratieën kunnen samenwerken voor het gemeen schappelijke doel en kracht kun nen winnen door eenheid, waarbij zij deze eenheid in overeenstem ming kunnen brengen met de problemen van hun eigen rijken of overzeese gebieden. Deze sa menwerking is of echt waar, of alleen maar een facade. WAARNEMENDE CHINESE PRESIDENT NAAR DE V.S. WASHINGTON, 29 Nov. (Reu ter). Het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken heeft zijn goedkeuring gehecht aan een bezoek van Li Tsoeng-Jen, waar nemend president der Chinese nationalistische regering, aan de V.S. worden besteed. Voor deze gelden zouden in aanmerking kunnen komen fabrieken, die moderne apparaten nodig hadden, en onder delen voor de reparatievoltooiïng, en vernieuwing van moderne voertuigen, tanks en jeeps. Hij zeide verder o.m., dat z.i. de Amerikaanse militaire steun drie a vier jaar moest worden voortgezet om doeltreffend te kunnen zijn. Het deed hem ge noegen, dat Italië zich bij het Pact had aangesloten en „er bii zou blijven". WAARSCHIJNLIJK 30 DODEN TE BETREUREN DALLAS (Texas), 29 Nov. Reuter. Een vier-motorig lijn- vliegtuig DC-6. 'n verbeterde ver sie van de Skymaster, en eigen dom van de American Airlines is in de vroege ochtend in de buurt van Lone Field in de buurt van Dallas neergestort en in brand ge vlogen. Enkele passagiers zijn er in geslaagd het toestel te ver laten. Wegens het ontbreken van [officiële gegevens staat niet vast, hoeveel personen aan boord wa ren. Men meent, dat er dertig doden zijn te betreuren. Het toestel was op weg van Washington naar New York. Vol gens mededelingen van de politie zijn 28 tot 30 lichamen uit het wrak te voorschijn gehaald en naar een ziekenhuis vervoerd. Een vertegenwoordiger van de maatschappij verklaarde, dat er zich 39 passagiers en een beman ning van 5 leden in het vliegtuig bevonden. De DC-6 stortte naar beneden, woelde de grond over een zekere afstand om. verloor daarna een motor en liep te pletter tegen een loods van een vliegschool. Het geraakte vervolgens in brand. Het vuur sloeg over naar andere gebouwen. Oorlogsbodems naar Nederland Het ligt in de bedoeling, dat Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen" eind van dit 3aar uit Indonesië naar Nederland vaart. Voorts verwacht men, dat Hr. Ms. mijnenlegger „Willem van der Zaan" begin 1950 uit Willemstad (Curagao) naar Ne. derland terugkeert. Cyriel Verschaeve overleden BRUSSEL, 29 Nov. (A.N.P.). Naar „De Nieuwe Gids" van he denochtend bericht is eerst thans bekend geworden, dat de Vlaam se priester-dichter Cyriel Ver schaeve op 8 November j.l. in een pastorie in de omgeving van Inns- brück overleden is. Laat berouw? (Sm.) Men is geneigd te zeg gen. dat in bepaalde kringen van de Partij van de Arbeid een laat te laat berouw zich open baart in verband met het uit eindelijke resultaat van het Indi sche conflict. Op een vergadering van de P.v.d.A. te Amsterdam heeft professor Schermerhorn een van de mensen van Lingga- djati zich beklaagd over „het overspannen begrip van souverei- niteit van de zijde der Indone siërs", die niets wilden prijs ge ven. In het handhaven en ontwik kelen van dit overspannen begrip hebben Schermerhorn c.s. him aandeel wél geleverd, zou men zeggen. Weinig keren zo duidelijk als op de pas gehouden Amster damse vergadering, vernamen wii van de heer Vorrink, dat de Partij van de Arbeid een overgangs periode, van misschien wel tien jaren, had gewild. De Indonesiërs wilden er niet aan; ze waren be vreesd voor de oude koloniale politiek. Die vertrouwden ze niet en dat was de schuld van de be- houdzuchtigen. Zo kan men, in het gezicht van de naderende on gelukkige beslissing, welke voor een steeds groter deel van ons volk onverteerbaar wordt, een deel van de schuld op anderen pogen te werpen en men kan ver klaringen zoeken (schuchter ook in de internationale druk), maar dan zal menigeen toch ook even moeten denken aan de tijd, dat o.a. prof. Schermerhorn zich moe dig op de borst sloeg: hii en de zijnen hadden anderen in de „pro gressieve" richting moeten „meesleuren". Nu het zo ver is, slaat hij zich r o u wmoedig op diezelfde borst: zo hadden wij het eigenlijk niet bedoeld! En nu be nauwt ons, om met prof. Romme te spreken, de vraag, of het met de verantwoordelijkheid van Ne derland overeen te brengen is, de souvereiniteit over te doen, voor en aleer vast staat, dat de V.S.I. tot het dragen van die souverei niteit in staat zijn! De Tweede Kamer heeft voorlopig verslag uitgebracht over de voornaamste punten inzake het wetsontwerp overdracht souve reiniteit van Indonesië. De heer Weiter heeft zijn zienswijze neergelegd in een nota, waarin hij de resultaten van de R.T.C. verwerpt. Vele leden blijken „getroffen" Guinea is men het eens. Bezwa- over het „zwevend karakter van de ontwerp-overeenkomst" inzake de buitenlandse en militaire za ken. Zij menen, dat nergens een duidelijke verplichting is omschre ven voor partijen, terwijl ook vol gens „vele leden" een gemeen schappelijke defensiepolitiek ont breekt. Men is het over het algemeen eens, dat de Kamer de aangebo den stukken alleen maar kan aan nemen of verwerpen. Sommige leden echter zijn van oordeel, dat de regering het ontwerp aanhoudt en nadere onderhandelingen opent met de deelnemers van de R.T.C. Gaarne ziet men ook een nadere omschrijving van de for mulering „uitgeoefende interna tionale druk". Leden, die een lang historisch overzicht geven, kno pen daar de opmerking aan vast, dat de tweede politiële actie in elk geval in politiek opzicht mis lukt is. De Republiek, zo menen zij, vormde een kracht die is onderschat. Gebrek aan staatkundige ordening Kamerleden, die overigens voor standers zijn van de overdracht, constateren echter een groot ge brek aan staatkundige ordening in Indonesië, welke minimale voorwaarde is voor de overdracht. Orde en rust laten veel te wen sen over. T.a.v. de Minahassa, Ambon enz. wordt opgemerkt, dat „het in wezen van de zaak af schuwelijk is, dat volken die bid den en smeken om in het Konink rijk te mogen blijven, practisch uit dat Koninkrijk worden ver dreven". Anderen vragen zich af of de overdracht naar recht en billijkheid zal worden aangewend. „Zou het niet gewenst zijn, dat de regering een nieuwe poging onderneemt met de constructieve elementen overleg te plegen om de overdracht te doen plaats vin den, zodra een ordelijk bestel is geschapen en de volkeren zich kunnen uitspreken?" aldus een andere vraag. Over de afspraken t.a.v. Nieuw BRITSE ERKENNING VAN CHINA? LONDEN, 29 Nov. (A.P.). Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft vandaag laten doorschemeren, dat Groot Brit- tannië spoedig de Chinese com munistische regering zal erken nen. Een woordvoerder van het Foreign Office zei, dat hij „zeer verwonderd zou ziin, indien de erkenning niet afkwam". ren worden gemaakt over de over dracht van de marinebasis Soera- baja aan de R.I.S. Een belangrijke andere vraag is, of naar de me ning van de regering na de souve reiniteitsoverdracht niet een taak is weggelegd voor de Nederlandse troepen om de Nederlanders, die wensen te repatriëren, te bescher men. Gevolgen van verwerping De vraag is gesteld, wat de ge volgen van een verwerping zul len zijn. Deze gevolgen zullen wat Indonesië betreft bij een verwer ping ernstiger zijn, dan bii een aanvaarding, meent men echter. De verhouding tot de buitenlandse mogendheden zou verslechterd worden. Tevens vragen sommige Kamerleden zich af, of het moge lijk zal ziin, na een eventuele verwerping een nieuw kabinet samen te stellen met voldoende steun in de Staten-Generaal. Winston Churchill, die in de oorlogsjaren zijn volk en de gehele democratische wereld heeft geleid naar nieuwe kan sen op een betere wereld, wordt heden vijf en zeventig jaar. Reuter bericht uit Parijs, dat in het midden van November een bijeenkomst heeft plaats gevon den van de Kominform in Honga rije, waarschijnlijk in het Matras gebergte, 320 km van Boedapest. Het verslag van de besprekingen werd in alle communistische partij-organen in de Oost-Euro- pese landen opgenomen, alsmede bekend gemaakt door Radio- Moskou en de Sovjetpers. Het is de eerste bijeenkomst, die officieel bekend is gemaakt, sedert de befaamde bijeenkomst in Juni 1948 in Boekarest, toen Tito en ziin aanhangers werden uitgestoten. In politieke kringen in Parijs vraagt men zich af. waarom de naam van Anna Pau- ker. de vrouwelijke minister van buitenlandse zaken van Roemenië niet door Radio-Moskou werd ge noemd. Rechtse socialisten de vijanden In een resolutie werd uitge drukt dat de rechtse socialisten oorlogstokers en imperialisten zijn". Volgens een andere reso lutie viel aan de communistische partijen van Frankrijk. West- Duitsland. Italië en Engeland de belangrijkste taak toe. n.l. het te niet doen van de Brits-Ameri kaanse oorlogsplannen. Togliattie stelde voor. dat speciaal aandacht besteed moest worden aan de katholieke arbeiders. Westers commentaar Westerse waarnemers in Praag zijn van oordeel, dat uit de reso luties een gevoei van sterkte van Moskou blijkt inzake de ideolo gische, economische en strate gische bases rond zijn grenzen. In deze politieke kringen spreekt men de mening uit, dat Moskou minder zeker is ten aan zien van de sterkte en de compe tentie van de communistische par tijen in West-Europa. Door mid del van een vredesoffensief tracht men deze zwakte weer weg te nemen en de overige partijen in discrediet te brengen. De reso luties ziin gericht tegen het Wes ten. Opinie-onderzoek Britse verkiezingen LONDEN, 29 Nov. (A.F.P.). De „News Chronicle" publiceert de uitslag van een opinie-onder zoek over de vraag: „Als u mor gen ter stembus werd geroepen, op wie zoudt u dan stemmen?" 48 procent van de ondervraag den verklaarde op de conserva tieven te zullen stemmen, 38 pro cent op de Labourpartii. 13 pro cent op de liberalen en 1 procent op andere partijen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1