RAAD-NAPRAAT Consu ABDIJSIROOP BURGERS IN DE KAZERNE geopend van Nadelige gevolgen van dronkemansbuien HOEST Dr. James Simpson" door de Haagse Comedie KOSTER Produ Woensdag 30 November 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Eerste Ouderdag in het R.O.G.-gebouw 1,2 en 3 December 9 uur v.m. tot 9 uur n.m. r J Voor de Politierechter 'Wijt Pauselijke Kerstboodschap 400.000 dollars voor de U.N.C.I. Naar wij vernemen: St. Nicolaas- geschenken HUIBERTS Parfumerieën Marktberichten A grkRa7di2 PAG 2 ALKMAAR. In navolging van vele andere garnizoenssteden is ook in Alkmaar <»;n Ouderdag gehou den. Een dag van contact tussen ouders en familieleden der militai ren met de officieren en onderoffi cieren, aan wiens zorgen velen voor een lange tijd zijn toevertrouwd. Deze ouderdag, die overal in het land een zekere populariteit heeft verworven, werd Dinsdag in het Rog-gebouw, waarin de 5de en 6de Compagnie van het Tweede Terri toriale Batillon is gelegerd, gehou den. 's Morgens om tien uur werden de, uiit vrijwel alle streken van ons land afkomstige, burgers in de can- tine ontvangen met koffie en koek. De Garnizoenscommandant, majoor J. Kropf, heette in een korte rede allen welkom en zette de betekenis van deze dag uiteen. Oorspronke lijk, zo verklaarde de Majoor, was deze dag ingesteld door de legerlei ding, om de betrekkingen der mili tairen in de gelegenheid te stellen afscheid van hen te nemen, die naar de Oost scheep gingen, later, toen dit niet meer zo vaak aan de orde kwam, kreeg deze dag meer het karakter van een innige kennisma king met het militaire leven. Velen maken er ook een dankbaar gebruik van om met degenen, aan wie hun zonen en mannen zijn toevertrouwd, eens vertrouwelijk te kunnen pra ten. Voorts deelde de Bataljons commandant nog mede, dat het menu, dat op deze dag zou worden geserveerd, en waarmede men ken nis zou maken, gold als het door snee menu voor de militair. De huis vesting was wel niet luxueus te noemen, maar voldoet toch aan re delijke eisen en in de gezellige cantine, waarin deze morgen al een prgttige sfeer heerste, kunnen de militairen hun avonden doorbren gen. Tevens wees de Majoor nog op de mogelijkheid, de avonduren in 't R.K. Katholiek Militair Tehuis, dat voor allen openstaat, te passeren. Met de opmerking om vertrou wen te hebben in de verzorging en de opleiding van de militair, be sloot de garnizoens-commandant zijn toespraak, die door een hon derd gasten werd aanhoord. Om elf uur hielden de troepen onder aanvoering van kapitein J. Koppenol een mars door de stad, voorafgegaan door de Brigade van de Kon. Marechaussee o.l.v. de is ons Magazijn Koopt bij voorkeur in de morgenurenU winkelt dan prettiger en ons personeel kan U rustiger bedienen ALKMAAR (Ingez. med.) UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissementsrecht bank deed op 29 November Uit spraak in de volgende zaken: A. P. de W„ Den Helder, ten uitvoerlegging van vroeger von nis voor wat betreft voorwaarde lijk opgelegde straf van 6 maan den. S. C. K., zedendelict: 12 maan den, waarvan 3 voorwaardelijk, met aftrek. J. de B„ zedendelict: 9 maan den, waarvan 6 voorwaardelijk, met aftrek: 3 jaar proeftijd. K. B., Enkhuizen, verduistering in dienstbetrekking en valsheid in geschrifte: 6 maanden voor waardelijk met onder toezicht- stelling. A. J. L„ Haarlem, veroorzaken van letsel: vrijspraak. G. G., Amsterdam, verduiste ring: f 50.of 20 dagen. S. S., Hoorn, overtreding motor en rij wiel wet: 7 dagen hechtenis met 3 maanden ontzegging van bevoegdheid tot het besturen van een motorrijtuig. G. v. d. B. te Hoorn, overtreding visserij wet: f 5.of 2 dagen. De K.J.M.V. op excursie ALKMAAR. Vrienden, van avond om kwart over acht worden jullie allemaal zonder uitzondering verwacht in de hal van Drukkerij Nagengast a. d. Laat. Tevens zul len er enkele belangrijke mede delingen gedaan worden betref fende de a.s. St. Nicolaasavond. Houdt daarvoor reeds nu de 7de December vrij. commandant, opperwachtm. P. Bier drager en het muziekcorps van het 2 TB uit Haarlem o.l.v. serg.-kapel- meester van Willigen. Een parade, afgenomen door de garnizoens-commandant op het Waagplein, besloot het eerste deel van het militaire festijn. In 't Gul den Vlies werd de familieleden 'n keurig verzorgde koffietafel aan geboden, met de specialiteit van de korporaal-kok van Ossevoort, over heerlijke croquetten. Eon groep mi litairen verrichtte op uitnemende wijze hier tafeldienst. Aan tafel had men tevens gelegenheid, zich mrt officieren en onderofficieren die zich tussen de gasten hadden gemengd, te onderhouden. De middag werd gevuld met sport- demonstraties o.l.v. de instructeur- sport, de sergeant van Aalten, en wapenlessen in de verschillende ka mers, gegeven door de sergeanten. In de cantine was er gelegenheid zich te onderhouden met de geeste lijke verzorgers van de troep, de aalmoezenier majoor P. H. A. Cools en de veldprediker, majoor Brou wer. REMBRANDT-AVOND SCHOLA PUBLICA ALKMAAR. Morgen, Don derdag 1 December, wordt in ho tel Victory, Langestraat 70 te Alkmaar de laatste avond gehou den van de cursus „Het zien en genieten van schilderijen", gege ven door de heer J. Jongenelen uit Utrecht. Deze houdt aan de hand van een serie lichtbeelden een causerie over Rembrandt's le ven en werk, dat ons steeds blijft boeien door zijn eeuwig-mense lijke waarde. Degenen die de twee vorige avonden hebben bijgewoond, zijn enthousiast over deze cursus, die zich dan ook in een groot aantal belangstellenden mocht verheu gen. Voor degenen, die geen cur- suskaart hebben, is het toch mo gelijk deze Rembrandt-avond bij te wonen, waarvoor men aan de zaal vanaf kwart vóór acht, een kaartje kan krijgen. De avond be gint om acht uur en eindigt om goed tien uur. Hebben de twee vorige avonden mevr. de Brouwer en Koos Stik-, voort een gedeelte van hun wer-f ken geëxposeerd. Donderdagavond F zal de jonge Alkmaarse schilde)''} Henk van de Idsert een expositie f houden, die tijdens de pauze en voor en na de lezing te bezichti gen zal zijn. Wij raden U aan deze Rem brandt-avond bij te wonen. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie en Victoria: Fietsendieven, 14 Jaar; Qinema: Ergens in Europa, 18 jaar; ABT: Avonturen van Martin Eden, 14 jaar. CENTRAAL, 8 uur: Algem ledenvergadering V.V.V. VOLKSUNIVERSITEIT, 8 u.; Voordracht Max Croiset in Gulden Vlies. NACHTDIENST TAXI'S: Nassaugarage, Nassauplein, tel. 3545. BERGEN: Rustende Jager 3 uur tentoonstelling Ber gense schilders. GULDEN VLIES: Garni- 7rtpn cr] Q 0 BERGEN: Rustende Jager: Tentoonstelling Bergense schilders. Nieuws van de Hengelaar ALKMAAR. Zondag hield de visclub de Hengelaar haar vijfde onderlinge wedstrijd van dit sei zoen. Als viswater was uitgezocht de Waarddijk en er werd gevist op baars. Na drie uur vissen was de stand als volgt: le prijs W. Corbié, 2e pr. G. Staa; 3e pr. D. Beeldman en 4e pr. N. v. d. Heide. De grootste baars was 23 cm, ge vangen door W. Corbié. De voor zitter reikte de prijzen in het clubgebouw De Friese Poort met zijn welbekend babbeltje aan de prijswinnaars uit. Dit was de laat ste wedstrijd van dit jaar, echter niet van dit seizoen. J. M. uit Bergen opende de rij van verdachten, die op 28 Novem ber voor de Alkmaarse politie rechter, Mr. R. W. J. C. v. d. Wall Bake, moest verschijnen. Onder de invloed van sterke drank had hij een schilderij meegenomen van de expositie, die de schilder Bleiis in Bergen hield. Tegensla gen in zijn leven hadden verdach te aan de drank gebracht. Thans is de heer M. echter aangesloten bij een geheelonthoudersvereni- ëing. De officier van justitie, Mr. ir. J. M. Vellinga, eiste voor de diefstal, die door verdachte rui terlijk werd bekend, een voor waardelijke gevangenisstraf van 2 maanden, met onder toezicht- stelling van verdachte bij het Le ger des Heils en oplegging van bijzondere voorwaarden. Het von nis was conform de eis. Een zaak met een luchtje J. de R. uit Langedijk, stond te recht wegens mishandeling van zijn buurman W. v. K. De ruzie, waaruit de mishandeling resul teerde, was ontstaan door een meningsverschil over een insti- tuutje, dat men euphemistisch 'n bestekamer noemt. 14 jaar lang had buurman R. het „huisje" van K. met zijn bezoeken ver eerd, maar er was een dag geko men, waarop K. het kloeke be sluit nam een dergelijke gang van N mm I f -N" Een damesportret van Henk v. d. Idsert wiens werk wordt geëxpo seerd op de derde cursus-avond van Schola Publica in Victory. li. Het ziet er voor de woningbouw in Alkmaar voor 1950 niet zo roos kleurig uit. Het bouwvolume dat de gemeente voor 1949 was toegewe zen is geheel benut. Tot voor Don derdag jl. zag het er naar uit, dat de plannen voor 54 woningen, w.o. 47 door de gemeente te bouwen montage-woningen niet meer in het bouwvolume 1949 zouden worden goedgekeurd* dit zou betekenen dat andere gemeenten met deze 16145 M3 bouwvolume zouden gaan strij ken. Kort voor de laatste raads vergadering kwam echter de tele grafische goedkeuring van het plan- montagewoningen, waardoor dus nog 13000 M3 van Alkmaar's bouw volume voor 1949 veilig werd ge steld. Ged. Staten hadden in een schrij ven van 26 Oct. jl. laten weten, dat, mocht om de een of andere reden op 1 Dec. a.s. nog niet ten volle voor het in 1949 toegewezen bouw volume de rijksgoedkeuring tot uit voering zijn verkregen, zij (Ged. Staten), in het belang van de pro vincie in haar geheel, het restant bouwvolume ter beschikking stellen van andere gemeenten, die tot on middellijke uitvoering van verdere woningbouw in staat zijn. B. en W. stelden nu de raad voor hun college te machtigen tegen dit voornemen van Ged. Staten ernstig bezwaar te maken, omdat de ge meente geheel buiten haar schuld hiervan niet de dupe kan worden en deze maatregel niet strookte met de beschikking van de minister v. Wederopbouw en Volkshuisvesting. Hoewel dus, na de verkregen goed keuring voor het plan-montage-wo- ningen. dit dreigement van Ged. St. nog slechts van invloed zou zijn op de plannen voor 7 woningen (3145 M3) hoewel niet uitgesloten is, dat ook hiervoor nog tijdig de goed keuring zal worden verkregen voelde de raad er veel voor alsnog dit protest te laten horen. De heer Berkhouwer wilde het protest van de raad ten overvloede doen horen in een motie; het col lege ontraadde deze motie, doch vond er aanleiding in zijn voorstel in dien zin te wijzigen, dat het pro test niet namens B. en W. doch na mens heel de raad naar Ged. Staten zou worden gezonden. De heer Berkhouwer was met dit matig succesje niet tevreden en handhaafde zijn motie, waarvan hij veronderstelde, dat de raad die niet kon verwerpen. Hij verdedigde zijn motie met al het vuur dat in hem was als 'n krachtiger protest, dan het voorstel van B. en W. inhield; fortiter in re, suaviter in modo, be toogde hij met klem, maar hij ver mocht met deze latijnse spreuk het hoornvlies noch het hart van zijn mederaadsleden te breken. De ver gadering werd vijf minuten ge schorst, om de stand van voor en tegen even te kunnen peilen. De heer Hoytink voelde wel iets voor de motie, doch wanneer deze niet met algemene stemmen werd aangenomen, dan zou ze met de grootst-mogelijke meerderheid moe ten worden verworpen. Het een noch het ander gebeurde. De heer Berkhouwer, overtuigd, dat zijn motie reden van bestaan had, handhaafde haar en het lag niet aan hem, dat hij slechts zijn twee fractiegenoten, de twee com munisten en ae heer v. d. Borden meekreeg. De overige fracties gunden de jonge politicus blijkbaar om poli tieke redenen dit succesje niet. Intussen had de voorzitter, later nog gecorrigeerd door de Woning- bouwspecialist Couwenhoven enige cijfers gegeven over het bouwvolu me 1950. dat voor Alkmaar ver be neden de verwachting blijft. De ge specificeerde cijfers voor de ge meenten kon de voorzitter nog niet aan de openbaarheid prijs geven, doch als wij goed zijn ingelicht en daar twijfelen we niet aan zal het bouwvolume 1950 zelfs niet voldoende zijn, om één der reeds lang ter goedkeuring ingediende plannen van „Goed Wonen" (74 wo ningen) en „Rochdale" (63 wonin gen) uit te voeren. Voor Noord-Holland, uitgezonderd Amsterdam, is 'n bouwvolume ge reserveerd van 2640 woningen; hier van zouden volgens de burgemees ter 500. volgens de heer Couwenho ven 1200 woningen in montagebouw worden uitgevoerd; 500 woningen zouden aan de getroffen gebieden (Velsen en Petten) worden toege wezen, zodat er 940 woningen over de overige gemeenten in Noord- Holland verdeeld zouden moeten worden. In 1949 had Alkmaar een bouw volume van ca. 116 woningen; voor 1950 ziet het er dus somber uit; het zal 'n bedroefd schijntje wezen, het aantal dat Alkmaar in 1950 mag bouwen, aldus de burgemeester in de raadsvergadering van Donderdag. Laten we hopen, dat er nog een wending ten goede komt en althans het plan van ,,Goed Wonen", dat al zo lang op de helling is, kan wor den uitgevoerd. Mogelijk dat „Rochdale" er iets voor voelt, om het gemeente-plan voor 47 montage-woningen over te nemen; de heer Couwenhoven liet al 'n geluid in deze geest horen. Zoals met de woningbouw ziet het er ook voor de bruggenbouw voor 1950 sober uit. Met de activi teit, 'n jong raadslid eigen, inter pelleerde de heer Holsmuller van de VVD het college over de gang van zaken met de Friese brug. Hij begon met de kortzichtigheid te^hekelen, die zijn voorgangers aan dé" dag gelegd hadden met de bouw van deze Friese brug; men zie hier voor ons raadsverslag. Niet ten on rechte gaf hij uiting aan zijn ver wondering dat een overeenkomst met het Rijk. waartoe de raad 15 Juli 48 besloot nog nimmer was ge sloten. Ware hier door de betrok ken stadsbestuurders meer voort varendheid betracht, wellicht was er in 1949, op de begroting van welk jaar door het Rijk f150.000 voor dit object was uitgetrokken, reeds met dit werk, dat voor Alkmaar en Noord-Holland van vitaal belang is, begonnen. Het antwoord dat de voorzitter op deze vraag gaf was zeer vaag en het werd ons niet duidelijk, wat nu eigenlijk de oorzaak is geweest, waardoor het werk getraineerd werd. Als men in 1949 begonnen was, dan zou er in 1950 meer zijn doorgegaan en zou er f500.000 op deze begroting zijn gekomen. De heer Holsmuller, die zei, al blij te zijn als de in 1949 geschrapte post van f 150.000 op de begroting '50 zou komen, zodat het werk be gonnen kan worden, diende een motie in, gericht tot de Staten-Ge- neraal. Hij had meer succes dan zijn fractievoorzitter, mr. Berkhouwer; zijn motie werd met algemene stem men aangenomen. Die krampaebtlge hoestbuien laten U rust nog duur. Uw beklemde borst snakt pynltyk naar lucht 1 Spaar Uw longen en neem nog vandaag de ver* zuchtende, siymoplossende AKKER*® (Adv.i Wij vertrouwen, dat het Tweede Kamerlid uit ons gewest bij de be handeling van de begroting van Waterstaat de motie van de Alk maarse raad ter harte zal nemen en 'n poging zal doen alsnog een post op de begroting voor dit belang rijke object te krijgen. Het was 'n twijfelachtige eer, die de Alkm. Crt. genoot, dat er een speciale avondvergadering van de raad moest worden gewijd aan een interpellatie n.a.v, het tendentieuse geschrijf in dat blad, waarbij critiek werd geleverd op 'n wijze, die krenkend en beledigend was voor 'n alleszins uitstekend hoofdambtenaar. Dat niet één raadslid het voor het blad opnam, zegt genoeg. Dat geschrijf was niet te verdedigen. De heer Couwenhoven hield 'n goed gedocumenteerd betoog, waar hij de onjuistheid van de sensatie artikelen in de Alkm. Crt. aantoon de en 'n voor het blad pijnlijke her innering ophaalde uit de bezettings tijd, toen het blad zijn lezers „knol len voor citroenen" verkocht, 'n uit drukking, die het blad zich veroor loofd had bij zijn critiek op de directeur van Openbare Werken ir. Knol. Het is ons opgevallen, dat de hoofdredacteur van het blad, die verantwoordelijk was voor al dat sensatie-geschrijf, juist voor deze uitdrukking een „peccavi" heeft ge sproken, waaruit geconcludeerd kan worden, dat hij de auctor intellec tualis van deze kwetsende onderkop geweest is. En al zal het Hollandse spreekwoord „Wie kaatst, moet de bal verwachten" niet onbekend zijn, toch schijnt hij het de heer Couwenhoven kwalijk te nemen, dat deze de rol, die zijn blad in be zettingstijd speelde, even in herin nering bracht. In antwoord daarop licht de hoofdredacteur die handig is in het aanwenden van afleidingsmanoeu vres dan het doopceel van de ver slaggever, die de gewraakte artike len geschreven heeft en die als een verdienstelijk vaderlander wordt voorgesteld. Wij nemen dit gaarne aan, doch het was niet terzake die nende. Overigens zou het niet on interessant geweest zijn, als de hoofdredacteur van het blad zijn lezers óók eens de faits et gestes van zichzelf en de andere medewer kers van het blad had geopenbaard. Zoals gezegd, geen enkel raadslid kon de Alkm. Crt. in bescherming nemen. Van bedreigde persvrijheid was dan ook geen sprake; de voor zitter die de puntjes nog eens goed op de i zette, betoogde dat het niet- verlenen van facilieiten, heel iets anders is dan het aan banden leg gen van de pers. Een dreigement in die richting is niet geuit en het hoeft de Alkm. Crt. dus ook geen leed te doen, dat zo'n dreigement niet werd ingetrokken. Dat de communist Torenvlied het handhaven van de persvrijheid be langrijker vond, dan het beledigen van 'n hoofdambtenaar typeert deze rode politicus. Als 'n communist zich opwerpt als pionier van de persvrijheid, dan klinkt dat even belachelijk als wanneer de Alkm. Crt. de staf breekt over sensatie- journalistiek. De heer Torenvlied weet natuurlijk niet of wil 't niet weten dat in de landen achter 't IJzeren Gordijn persvrijheid een utopie is en alleen maar een com munistische staatspers kan bestaan. Uit de interpellatie van de heer Couwenhoven resulteerde tenslotte de conclusie van de voorzitter, dat de verantwoordelijke redacteur van de Alkm. Crt. zijn excuses zal moe ten aanbieden aan de beledigde di recteur van Openbare Werken. Al leen dan zal er weer sprake zijn van 'n goede verstandhouding. Maar dat is 'n kwestie, die alleen de Alkm. Crt. aangaat. zaken niet langer te tolereren. En de gronden waarop dat besluit stoelde, doet ons van deze zaak spreken als van een zaak met 'n luchtje. In elk geval had R. zich verzet, toen K. trachtte een hang slot op zijn huisje te fabriceren. Er was geslagen tenslotte, van de ene kant met een hamer, maar de hamerslag was bestemd voor de zijkant van No. 100 en diende om felle woorden kracht bii te zet ten, maar van de andere kant was er met een deksel geslagen. Men kan zich in de gegeven om standigheden voorstellen, dat er hier geen sprake is van een dek sel zoals men dat in een keuken pleegt aan te treffen. En de klap met het deksel was op het hoofd van K. gericht geweest en was raak geweest ook. Het vonnis van de politierechter was conform de eis van de officier. De R. zal f 15 moeten betalen of 9 dagen moeten gaan zitten. Marie Z. uit Egmond aan Zee, die een tweetal bandhanddoeken van het strand had gestolen, werd conform de eis tot f 10.of 6 dagen veroordeeld. Men mag niet altijd de waarheid zeggen. A. G. uit Egmond aan Zee, stond als een bijzonder welbe spraakte verdachte terecht, om dat hij de garagehouder C. had beledigd. Hij had het gedaan, nadat hij op de dag van zijn on dertrouw met een paar gezellige kennissen op het welzijn van zijn bruid en dat van hemzelf gedron ken had. Verdachte beweerde dat hij, die woorden gebruikt had als oplichter, dief schurk en schooier, niets dan de waarheid had gezegd over een man die hem vaak had afgezet. „Ik mag dan wat oplopend zijn, edelachtbare, maar wat ik gezegd heb is de warheid". Maar de officier bracht de man aan het verstand dat men zelfs de waarheid niet altijd on gestraft kan zeggen. De eis was f 20. of 12 dagen. De politie rechter verordeelde verdachte tot f 10. of 6 dagen en een week voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar, vanwege de oplopend heid, maar dat vond verdachte wel wat al te erg. „Nou kan ik zowat nooit meer een mond open doen", dacht hij en hij was ernstig van plan in hoger beroep te gaan. maar daar is het tenslotte toch weer niet toe gekomen. J. C. Z. uit Heerhugowaard werd wegens diefstal v. e. koppel eenden na een eis f 25.of 15 dagen en 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. ver oordeeld tot f 50.of 30 en de voorwaardelijke straf die de of ficier had geëist. A. S. uit Langedijk. een ge spierde dorpssmid. had een 18-j. jongmens geslagen en getrapt, op een moment dat het jongemens, vanwege de „kermishumor", zo als hij dat noemde, zo dronken was, dat hij niet op zijn eigen be nen alleen naar huis kon. Het was weer een kinderachtig geval, zoals zo menig mishande lingszaakje is. De zoon van de smid had met de 18-jarige ruzie gehad om een meisje. De zoon was zenuwpatiënt, volgens de va der en daarom duldde vader niet dat zoon slaag kreeg. Nadat ver dachte had gewezen op zijn pae- dagogische kwaliteiten, werd hij veroordeeld tot f 20.of 12 da gen. conform de eis van de offi cier. BIJ HET VERTREK VAN DISTRICTS-AALMOEZENIER ZIJLSTRA Al ging reeds enige tijd het ge rucht dat Aalmoezenier Zijlstra wel eens gauw overgeplaatst kon wor den, kwam zijn benoeming als Pastoor van Wieringerwerf, voor de meesten van ons toch nog on verwacht. Niet direct drong het tot ons door wat de Gidsenbeweging van district Alkmaar in de persoon van Aalm. Zijlstra verliest. Eerst nu beginnen wij het ons enigszins te realiseren. Door zijn vriendelijkheid en in nemendheid verwierf hij zich de volle sympathie, niet alleen van de Staf, maar van alle leidsters. Dit kwam zo leuk tot uiting op 27 Sept. 1.1. de verjaardag van Aal moezenier. Onder zijn toch zeer uitgebreide vrienden- en kennissen kring, domineerde toen sterk het kabouterbruin en gidsenblauw van de afgevaarffigden uit alle groepen, die hun gelukwensen, vergezeld van een of ander werkstukje, den jubi laris kwamen aanbieden! Dank zij zijn scherpe en nuchtere kijk op de dingen, zijn oprechtheid, gepaard aan een immer tactvol op treden, was hij voor zeer velen van ons de Raadsman bij uitnemendheid en zijn woord als Priester trof al tijd doel. Steeds vol plannen en ideeën, daarbij energiek en vasthoudend, verstond Aalmoezenier Zijlstra als geen ander de kunst, om iedereen enthousiast te maken voor op touw te zetten acties, het organiseren van gidsendagen enz. enz. Maar als het op de uitvoering ervan aan kwam, trok hij zich terug en was het onze beurt om aan te pakken, hierdoor doelbewust zelfstandige karakters vormend. Aalmoezenier, Staf en Leidsters van het district Alkmaar betuigen de Aalmoezenier hier openlijk hun oprecht hartelijke dank voor alles, wat hij tot opbouw van de Bewe ging heeft gedaan. Moge God hem er rijkelijk voor zegenen en Maria, Moeder der Gidsen, hem bijstaan in n Staflid. zijn verder priesterleven. BEVORDERD. DEN HELDER Bü K. B. zijn bevorderd tot Schout bij Nacht de kapitein ter zee met de tijde lijke rang van commandeur I. W Reijnierse en de tijdelijke Schout bij Nacht Jhr. H. A. van Foreest. Bij K. B. in de kapitein ter zee vlieger H. L. A. van der Kroef eer vol ontheven uit zijn functie van Adjudant Marine Attachee te Was hington. In deze functie is thans benoemd Luitenant ter zee le klas se J. H. Periee. ALKMAAR. De derde Abon- nementsuitvoering is 'n succes ge worden. De Haagse Comedie bracht in de vertaling van Cees Laseur het toneelspel Dr. James Simpson van J. Lee-Thompson en Dudley Leslie: 'n stuk waarin 'n episode wordt verbeeld van de 100 jaar geleden gestorven Dr. Simpson, die een grote omwente ling teweegbracht in de chirurgie, door de toepassing van chloro form. Dat zijn uitvinding niet direct door de medische wereld met gejuich werd begroet, laat ons het stuk zien. De Haagse Comedie gaf er een gave vertolking van, zowel het uitstekende spel van de hoofdfi guren als het samenspel van de vele medespelenden was te loven Paul Steenbergen had volop gele genheid zijn kunnen te tonen in de hoofdrol en werd op waardige wijze biigestaan door Ida Wasser man, die 'n sympathieke Mrs. Jessie Simpson speelde. Van de overige acteurs verdient Henri Gulden Vlies le Abonn.voorstelling Serie C. „GASTEN OP HET KASTEEL" Zelden zal een première door de pers en het publiek enthousiaster ontvangen zijn dan Anouilh's „Gas ten op het Kasteel". Inderdaad heeft het Rotterdams Toneel onder regie van de Franse regisseur André Barsacq een knappe prestatie ge leverd met dit stuk op de plan ken te brengen. Wij mogen u niets van de inhoud verklappen, maar moeten volstaan met U enkele rake typeringen te noemen en daar is in de eerste plaats Kees Brusse in zijn dubbelrol van de tweelingbroeders Horace en Fréderic, de één lief, teder en trouw, de ander vlot, bril liant en boosaardig. Daar is de tante van Frédéric en Horace Ma dame Desmermortes (Willy Haak) dwaas en scherp, die alles diri geert van uit haar rolstoel. Josué de maitre d'hotel de conventie zelf gespeeld door Louis Ver voorn. Daar zijn een dwaas paar, de extravagante lady India en haar bedeesde minnaar Patrice Bombel- les (Eli Bom en Mieke Flink) en zoals Anouilh zelf zegt er is mu ziek, er zijn dansers, een gescheur de japon en groene planten Maar het is te begrijpen; het is alles minder ingewikkeld dan het lijkt Deze door en door Franse Come die wordt Dinsdag 6 Dec. a.s. op gevoerd als eerste voorstelling in de serie C van het Gulden Vlies Abonnement. Erens als Prof. Syme met ere vermeld te worden. Bob de Lange en Annie van Duyn zorgden op uitstekende wijze voor 'n aardige contrast en de nodige afwisseling. Corrie Weger als Davie, voldeed matig. In het eind van het tweede be drijf had het spel even 'n inzin king .doch het 3e bedrijf maakte alles weer goed. Zowel stuk als spel vielen in de smaak v. h. pu bliek, dat hiervan aan het eind op ondubbelzinnige wijze blijk gaf door veel applaus. MARKTOVERZICHT PURMEREND PURMEREND Het aanbod van vette koeien wordt er niet beter op. Maar de handel hierin was vrij vlug en vooral een prima beest was goed te verkopen. De prijzen waren dan ook iets vaster. Voor de gelde- koeien was wel liefhebberij maar ook daarvan wordt de kwaliteit er niet beter op en voor de afwijkende is de vraag niet zo best. Met de melkkoeien blijft de handel heel stroef, maar de prijzen blijven vrij hoog staan. Ook met het jonge vee gaat het kalm. Er waren zware stieren voor de dood waar onder een die de prijs van f 1300. kort benaderde. De wolveemarkt was beter bezet dan de vorige week maar de handel was niet zo vlug. Met de lammetjes was het minder goed. Op de varkensmarkt kregen we bijna weer een record-aanbod van biggen te zien. AlJ.een dit jaar in Mei was het aaanbod een 20 stuks groter. Gezien het aanbod was de handel vrij goed en konden de prijzen gehandhaafd blijven. Met de vette varkens was de handel kalm en waren de beste 1 cent minder dan de vorige week. De paardenmarkt was stil. Waarschijn lijk door het kleine aanbod van de bokken en geiten was de han del daar vlug. De pluimveemarkt was weer niet druk bezet. De konijnen werden weer voor export ingekocht WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. WEER TOENEMENDE WIND Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen, morgen later op de dag enkele verspreide opklaringen en matige tot krachtige, in de knst- provincies tijdelijk harde of storm achtige zuidwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. DU JAAR OP 23 DECEMBER VATICAAN, 29 Nov. (A.P.) In verband met de plechtige ope ning van het Heilig Jaar zal Z. H. Paus Pius de twaalfde dit jaar Zijn Kerstboodschap op 23 Decem ber uitspreken, aldus werd van daag bekend gemaakt. Gewoonlijk wordt de Kerstboodschap van de Paus aan de vooravond van het Kerstfeest uitgesproken. Ook de jaarlijkse audiëntie voor het H. College van Kardinalen bij de H. Vader zal dit jaar op 23 De cember gehouden worden. LAKE SUCCESS 30 Nov. (A.N.P.- Aneta). De vijfde (administra tieve en budgetaire) commissie der Ver. Naties heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan het be steden van een bedrag van 400.000 dollars voor de voortzetting van de arbeid der UNCI gedurende 1950. werden gisteren 2000 repatriëren de militairen, die per troepen transportschip „Volendam" huis waarts keerden, te Rotterdam door minister Schokking verwel komd botste een luxe wagen in de na bijheid van Dordrecht tegen een veewagen, waardoor een inzitten de werd gedood en twee anderen ernstige verwondingen opliepen..... OVERWELDIGEND GROOT is onze sortering Pcryglop 23 - Alkmaar I KLEDINGMAGAZIJNEN ALKMAAR Langestraat 2022 Magdalenenstraat 11 (Adv.) (Adv.) N. SCHARWOUDE. peen II 9.50, III 9.60, uien 21.70—23.10, drielingne 19.10, nep 17.30, rode kool 5.508.80, gele kool 57, groene kool 21.1021.80. witte kool succes 68.70. deense 6 9.50, andijvie 19.2025.60. PURMEREND, 29 Nov. 4000 kip eieren 1518, 2500 eendeneieren 15, p. 100 stuks. Veemarkt: runderen totaal 721 st. 293 vette koeien 2.652.70 p. kg, goed; 215 gelde koeien 380625, matig; 198 melkkoeien 575825, kalm; 62 pinken 280425, kalm; 15 stieren 400550, stil; 28 graskalve ren 150245, matig; 185 nucht. kal veren v.d. slacht 3270 vlug; id. v.d. zouterij 128 vette varkens v.d. slacht 164174 kalm; 1143 magere varkens 4565; biggen 2545 goed; 942 schapen 6595; lammeren 40 62.50; stugger; 29 bokken en geiten 1060 vlug; 44 paarden 350575 stug; 33192 totaal aantal dieren. Pluimveemarkt: 3600 oude kippen en hanen (witte en rode) 22.25 450 oude kippen en hanen (blauwe) 2.402.60; 250 hennen 58; jonge eenden 12.50; idem oude eenden; 1200 konijnen 0.507.250 ganzen 79; 120 kalkoenen 810. AVENHORN EN OMSTREKEN, 29 Nov. 125 kg Spruitkool 4458, 50700 kg witte kool, succ. witte 5 9.50, 40200 kg rode kool 5,50—8.50, 9000 kg gele kool 5—8.10, 3000 kg groene kool 13.1021,40, 1700 kg chin, kool 8.1015,10, 9000 kg uien grove 20.2021, gew. 21.7023.10, driel. 19—20, nep 18—18.30, 12700 kg bieten I 6.30—7.70, II 4—4.90, 20700 kg peen II 9.80—10.80. III 9.20—10.60. IV 6.807.80, 1000 kg andijvie 1222 GROOTEBROEK, 29 Nov. 8000 kg aardappelen, bl. eigenh. 7.40—7.60, bevelanders 7.308, 6000 kg rode kool 5.509.30, 4200 kg gele kool 6.608.20, 9000 kg groene kool 12 22, 9500 kg bieten 6.107. 2000 kg andijvie 13.10—18.70, 9000 kg uien 21.30—21.90, grof 18—20.20, driel 17.7018.10, 65000 stuks bloemkool I 44—56. II 1743, I afw. 27—42, II afw. 824. Van onder tot weer best, m; Heuvel (A.R,) voor dit alles d teerde hij, dat bereikt met b hoge belastingi wijzing naar d ig, ger beoordelin; v. d. Brink tot teerd zal moei kracht te kunn Zoals bekend strialisatieplan, hoogde inspanni pier is uitgewerl nieuwe invester: ter niet minder bedragen en het debat zowel de (A.R.) als de (P.v.d.A.) die waar dit geld i moeten komen. I vel bleef erbij, lastingdruk mo< dan zou het bed meer armslag ki heer Nederhorst Hu laakte het in deze het blijkba wist, waarop de bii wijze van int de, dat zelfs prof een goede beker Nederhorst, hier onzekere verkeer Los van de ui verhoogde inspa minister van ooi wijl wel niet sumptiebeperkinj zijn. Alle afgeva deze eerste dag misch debat het toonden zich be minister deze tii tering onder de c De heer Koers< er op, dat de loor land hoger ziin d land. En ook kar tussen geschoolde de arbeiders niet worden. De heer Sta; wees vooral op c de minister, dat beperking dan over allen verde worden. Wat vei ter echter onder I de heer Neder] bleef het toch vo nadruk op de pr< te leggen. In we' wens van de he VP.) paste, dat h geleideluk met d moeten stijgen. Ii sumptiebeperking DONDERDAG J HILVERSUM, 3 ?We°u°w^ Weerberichten. 9 muziek. 9.30 Voor Gramofoonmuziek wijding. 10.15 Pr' 10.50 Voor de kin< nllon, orgel en be u er eens over na Semi-klassieke mu dedelingen. 12.33 1 12.38 Cowboyliedje 13.15 Metropole or mofoonmuziek. J vrouw. 14.30 Trio. zieken. 16.00 G< gramma. 16.30 Slu leidoscoop. 18.00 Sportpraatje. 18.30 strijdkrachten. 19.0 deren. 19.05 Radi< school. 19.35 Orge] feringsuitzending. 9.05 Actualiteiten. Philharmonisch or] 21.15 Avondschool, concert. 22.10 „Te causerie. 22.30 „D oratorium. 23.00 Dansmuziek. 23.45- foonmuziek. HILVERSUM 2. 7.00 KRO, 10.00 KRO, 14.00—24.00 7.00 Nieuws. 7.15 en liturgische kalei ting. 8.30 Nieuws foonmuziek. 9.00 9.03 Gramofoonmu; terstanden. 9.35 ziek. 9.40 Schoolra mofoonmuziek. 1 dienst. 10.45 Ork 11.00 Voor de zieke radio. 12.00 Angelu concert (12.3012 gen). 12.55 Zonr Nieuws en kath. Strijkkwartet. 13.4 14.00 Gramofooni Ve>or de vrouw. 15 muziek. 15.45 Bijt Sluiting. 17.30 V 17.50 Regeringsuil Gramofoonmuziek. over de christelijk 18.30 Voor de jeugi foonmuziek. 19.00 Muzikale causerie, krant. 20.00 nieuw: eerd programma, competitie. 21.35 22.05 Gramofoon Buitenlands overzi mofoonmuziek. 22. denking. 23.00 Nie caal ensemble, schap en soliste Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 i 12.00 Gramofoo: Orkestmuziek. 13.0 Gramofoonmuziek. 17.00 idem. 17.05 Voor de kinderen, foonmuziek. 18.30 ten. 19.00 Nieuws, en piano. 19.50 20.00 Verzoekprog: 21.00 Klankbeeld, foonmuziek. 21.45 22.00 Nieuws. 22.1 f mofoonmuziek. 22.55—23.00 Gramc BRUSSEL, 484 r 12.05 Gramofooi en 14.00 Gramofoc Lichte muziek. 18.5 roeporkest. 20.00 I Gramofoonumziek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2