De verplichte verzekering van slachtdieren Goede geest voornamer dan degelijk materieel Standplaatsenverpachting Ouderdag was een succes Komt naar Alkmaar Noordholland zien KOSTER Fortuinl f PAG. 2 Donderdag 1 December 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Zeventig jaar Alkmaarse Brandweer J f LUXE POST Frankenberg n.v. Voor de Bijzondere Politierechter Hoge inschrijvingen Terugkerende militairen n Najaarsvetgadering Alcmaria V.V.V. Proefproces uitgelokt Waardevolle St. Nicolaas- Geschenken 'n Feestelijke molen Australische boycot opgeheven Mgr. Keller bezoekt onze Kardinaal Laatste nieuws Italia ALKMAAR. In het Wapen van Heemskerk heeft de Alk maarse Vrijwillige Brandweer Woensdagavond haar zeventig jarig bestaan met 'n grote feest avond gevierd. Alle leden van de vier corpsen waren er met hun dames aanwezig, terwjjl ver scheidene genodigden door hun belangstelling toonden, dat zij het werk van de Alkmaarse brand weer waardeerden. Naast de burgemeester van Alk maar, Mr. Dr. H. J. Wytema met echtgenote mocht de commandant, de heer J. van Maarleveld ook de burgemeester van Oterleek, Jb. Posch, alsmede de burgemeester van Limmen, de heer Nieuwenhui- zen, verwelkomen. Voorts waren nog aanwezig de heer Feris, in specteur van het brandweerwezen in Noordholland en de comman danten van Bergen, Langedijk en Heerhugowaard. Ook Wethouder M. Coerts, en enkele raadsleden, onder wie het oud-lid, de heer Wiese, gaven blvjk van hun belang stelling, terwijl tevens de hoofden der gemeentediensten zich onder de genodigden bevonden. In zrjn openingswoord herinnerde de heer van Maarleveld aan het 70 jaar bestaan der corpsen Kracht en Vlugheid en Burgerplicht, de op richters van de brandweer. Het eigenlijke grote feest komt als het 75 jarig bestaan wordt gevierd met een groot brandweerfestijn van landelijk karakter. Sprekende over d» toekomst drukte de com mandant zijn mannen op het hart, niet te zeer te teren op de roem van voorgaande generaties, doch zich door oefening steeds meer te bekwamen. Een film over het aftreden van de oude brandweercommandant, de heer F. H. Ringers en de installa tie van de tegenwoordige bevel voerder, de heer van Maarleveld, bleek een welkome verrassing voor velen. Ook de film over de intocht van burgemeester Wytema in Alk maar werd met genoegen gezien. De burgemeester van Alkmaar bood daarna zijn gelukwensen aan het corps aan en deelde mede, dat hrj de grote vuurproef nog eigenlijk niet had medegemaakt. Met ver trouwen bouwde spreker echter op de paraatheid van de Alkmaarse brandweer. Het is een corps met een goede geest, goed geoefend en met goed materiaal. ,,Er wordt wel eens beweerd", aldus de burge meester, „dat de beroepsbrandweer beter is, maar dat wil ik nog wel eens zien." Ook de erecommandant, de heer F. H. Ringers, feliciteerde comman dant en bemanning met het jubi leum en gaf een kort overzicht van de voornaamste gebeurtenis sen in de jaren, waarin hjj actief aan de brandweer had deelgeno men. De Inspecteur Feris zag de bij eenkomst als een bewijs van de saamhorigheid en de goede geest van de brandweer, die hij nog voor namer achtte dan goed materiaal. Verder werd nog gesproken door de heer Lind namens „oud-goud" en de heer de Jong namens de col lega's uit de omtrek. De avond zelve werd gevuld met schetsen en liedjes, waaronder verscheidene, die episoden uit de afgelopen jaren op zeer verdienstelijke wijze in herinnering brachten. N ONZE AGENDA VICTORY-HOTEL, 8 uur, Schola Publica, cursus schilderkunst. BIOSCOPEN: Harmonie en Victoria: Fietsendieven, 14 Jaar; Cinema: Ergens in Europa, 18 jaar; ABT: Avonturen van Martin Eden, 14 jaar. NACHTDIENST TAXI'S: Nassaugarage, Nassauplein, tel. 3545. NACHTDIENST APOTHE KEN: Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. BERGEN: Rustende Jager: Tentoonstelling Bergense schilders. Bergen, Rustende Jager: De Haagse Comedie met Goud en Antiek, voor de Kunst kring. in dozen of mappen LANGESTRAAT 28 TEL. 2394 - ALKMAAR (Adv.) P. A. B. uit Wogmeer. moest zich op 30 Nov. voor de Alkmaarse bijzondere politierechter, mr. J. A. Markus, verantwoorden, omdat hij een zijner werknemers, die volgens hem onvolwaardig was, een te laag loon had uitgekeerd. Hierover had hij niet tevoren overleg gepleegd met de sociale commissie, die een afwijkend loon in bijzondere ge vallen kan toestaan. Volgens verd. was er nooit enig loongeschil ge weest tussen hem en zijn werk nemer, Een organisatieman, als ge tuige 'gehoord vond het loon te laag. De officier van justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, kon de werk nemer niet zien als een onvolwaar dige arbeider, wel echter als een onvolwaardig mens. Hij eiste tegen verd. f 100 of 30 dagen. Het vonnis was conform de eis. Nylonkousen J. K. te Alkmaar, had nylonkou sen verhandeld zonder daartoe vergunning te hebben. Na een eis van f 100 of 30 dagen werd hij ver oordeeld tot f 80 of 30 dagen, met verbeurdverklaring van 10 paar nylons. P. J. H. uit Alkmaar, die zakdoe ken, badhanddoeken en 21 paar nylonkousen had gekocht, zonder daarvoor punten in te leveren, werd conform de eis van de offi cier, veroordeeld tot f 80 of 20 da gen met verbeurdverklaring van 't inbeslaggenomene. P. B. uit Heerhugowaard had als eigenaar van een huis te Alkmaar een te hoge maandhuur bedongen. Hij had dat gedaan, verklaarde hij, omdat onderling was overeenge komen, dat hij door de huurder gewenste verbeteringen aan het huis zou aanbrengen. Hij had ech ter voor de huurverhoging geen vergunning van het prijzenbureau en hij werd daarom, conform de eis van de officier van justitie, veroordeeld tot een geldboete van f 150, Mej. E. M. M. uit A'dam werd bij verstek veroordeeld tot f 150 of 50 dagen, wegens ongeoorloofde handel in nylonkousen 19 paar werden verbeurd verklaard. Pothuisje gesloopt ALKMAAR. Op de Kraan- buurt is het pothuisje. dat tegen de apotheek van Dr. H. Hartong van Ark, was aangebouwd, ge sloopt. Op de plaats waar het stond, wordt het trottoir doorge trokken. ALKMAAR. - Gistermiddag had ten stadhuize de openbare verpach ting plaats van standplaatsen voor ijs. haring en zuurwaren, bloemen, fruit en suikerwerken. Er waren 58 inschrijvingsbiljetten ingekomen. B. en W. hadden Dinsdag in hun ver gadering besloten de verpachting van standplaatsen voor inrichtingen die patates frites verkopen, nog even aan te houden, om af te wach ten hoe de verkoop van dit artikel zich zal ontwikkelen. Er werden, voor standplaatsen voor ijs- en haringwagens vooral hoge prijzen geboden. De hoogste inschrijving voor een haringkraam bij de standplaats van de bussen op het Stationsplein was f 1106 voor 2 jaar (de jaren 1950 en 1951) de daarna volgende schreef in voor f 1100. Ook de standplaats bij de Friesebrug heeft z'n bekoring voor de haringverko pers; hiervoor werd ingeschreven voor f 1111 en f 1040.—. Voor ijs- wagens werden bedragen geboden tot f 600 (voor 2 jaar, op Stations plein), Voor een standplaats-jjswagen op het Waagplein werd f 557,als hoogste bod genoteerd. Verder waren er verschillende ALKMAAR. Na de sportde- monstraties, wapenlessen en sa menzijn in de cantine, werd giste renmiddag de ouderdag voortgezet met zwemdemonstraties in de Overdekte, waarbij de nadruk werd gelegd op algemene paraatheid en het reddend zwemmen. Tot grote hilariteit van het publiek lieten enige, als burgers vermomde mili taire zwemmers zien, hoe het niet moet. Het slot van de dag werd ge vormd door een uitstekend verzorgd middagmaal in het Gulden Vlies, bereid en geserveerd door de kok en zijn staf van ijverige helpers. Met een bord tomatensoep, aardap pelen, vlees en peertjes, fraai rood gestoofd, en een smeuïge vla werd aan de ouders bewezen, dat ook de materiële verzorging van de mili tair hier bij de 5de en 6de compag nie in goed handen is. Majoor Kropf sloot de bijeen komst met een dankwoord voor de betoonde belangstelling. Hij hoopte dat degenen, die deze dag bij hem te gast waren geweest iets hebben mogen beleven van het militaire leven en er iets van zouden hebben geleerd. In de verwachting, dat men tevreden heen zou gaan, riep de bataillonscommandant allen een vaarwel toe. Dat deze dag in haar opzet ter dege geslaagd was. bewees niet al leen het spontane dankwoord, door een der ouders gesproken, maar vooral de vele uitlatingen van di verse ouders, die wij in de loop van de dag spraken. Naast de erkente lijkheid voor de bereidwilligheid om de burgerij zo innig in contact met het militaire leven te brengen en de waardering voor de zorg, zo wel geestelijk als materieel aan de troep besteed, trof ons vooral de kernachtige en welgemeende uit spraak van een der ouderen: „Ze hebben hier geen armoe" waarmede wel de tevredenhid over het be leefde goed getypeerd werd. inschrijvingen van 4 tot 5 honderd gulden. Ook sommige standplaat sen voor bloemen bleken geliefd; de standplaats bij V en D werd voor f 600,gevraagd; het zal voor het college nog een hele puzzle zijn om bij de toewijzing van stand- piaats de verdelende rechtvaardig heid goed te betrachten. ALKMAAR. Bijna 2500 mili tairen zullen op 8 December met het troepen transportschip „Johan van Oldenbarneveld" in de haven van Amsterdam arriveren. Uit Alk maar en omstreken zijn het de vol gende: Gren. A. v. d. Barselaar, Dorps straat 87, Nieuwe Niedorp; Gren. I T. Bonsema, Westerweg 324, Alk maar; Korp. A. C. Bruyn, Baan- singel 35b, Alkmaar; Gren I Th. A Deken. Heerhugowaard; Kapitein J. J. Eisma, v. Borselenlaan 14, Bergen; Korp. A. Gelling, Rem- brandtstraat 3, Alkmaar; Gren. I B. C. H. Habich, Oudegracht 22, Alkmaar; Gren. H. J. Huysmans, Molenweg 24, Limmen; Gren. I. D. Kloosterboer, Broek op Langen- djjk; Korp. K. Koenen, Lyceum straat 24, Alkmaar; Gren. I W. J. Koper. Oldenbarneveldseweg 8. Castricum; Gren. I E. Kroes, Groot Schermer: Gren. C. de Leeuw, Ho- geweg. 16, Limmen; Gren. J. C. Meyer, Westeweg 20, Bergen; Gren. J. Mul, Rustenburgerweg 34, Heerhugowaard; Gren. I P. Panne keet, A 92. Zuid-Scharwoude; Gren. P. Rietveld, Westerweg 60, Lim men; Gren. I A. v. Sceyen, 2e Landdwarsstraat 8, Alkmaar; Gren. I C. Schoenmaker, Meerweg 306, Akersloot; Gren. C. Verschoor Frans Halsstraat 10, Alkmaar; Gren. I J. Vogelzang, Vondelstraat 9a. Alkmaar; Korp. C. Weyers, Rjlksweg 82, Limmen; Gren. J. de Wit, Jisperweg 132, Midden Beem- ster; Gren. T. van Wonderen, Ho- brederweg 39, Midden Beemster; Gren. I ,T. Zentveld, Rinnegommer- laan 250, Egmond-Binnen; Korp. D. Zwart, Herenweg 7, Bergen; Sold. G. H. Miche, Tuinstraat 9, Alkmaar; Sold. I P. H. de Vries, Tienenwal 64, Alkmaar; Korp. A. P. v. Steeg, Zuiderweg 46, Beem ster; Korp. J. L. Hollenberg, Aker sloot; Sold. I J. Dienaar, Ruigeweg F 43, Zijpe; Sold. H. Elzinga, Dorpsstraat 173, Broek op Langen- dijk; Sold. I C. F. Hazeveld, Boom kampstraat 5. Alkmaar; Sold. I J. S. Karting, Butterlaan 10, Heiloo; Maj. A. Th. Mulder, Oudegracht 174, Alkmaar; Korp. J. Postma. Lindenlaan 127, Alkmaar; Sold. I A. Rentenaar, St. Maartensbrug; Sold. J. Terluin, Koningsweg 179, Akersloot; Sold. J. v. Sambeek, Kooimeerlaan 11, Alkmaar; Serg. J. v. d. Spiegel, Molenstraat 12, Bergen; Mar. J. H. Bleyenberg, St. Anthoniusstraat 25, Bergen; Mar. H. Hoven, Wilhelminastraat 9, Broek op Langendijk; Mar. S. A. Stet, le Groenelaan 68. Castri- Van wie zijn die handschoenen? ALKMAAR Aan het Bureau van Politie bevindt zich een paar leren'herenhandschoenen, die zeer waarschijnlijk van diefstal afkom stig zijn. Degene die een paar handschoenen mist wordt verzocht zich met de politie in verbinding te stellen. Hij vervoege zich aan kamer 12. De gisteravond in Centraal gehouden algemene ledenvergadering van V.V.V. was viij goed bezocht, waarover de voorzitter, de heer D. J. Scheffe zijn voldoening uitsprak. Op zijn voorstel besloot de vergadering een telegrafische gelukwens te zenden naar Churchill, die zijn 75ste verjaardag vierde. In zijn openings woord wees de voorzitter erop, dat Alkmaar in het voorbije seizoen 'n 200.00C vreemdelingen mocht ontvangen; het aantal overnachtingen in Alkmaar bedroeg dit jaar tot dusver 12 a 13.000; over de service in hotels, café's, restaurants en winkels ontving het bestuur geen klachten en tal van vreemdelingen waren hierover vel lof. Onder de duizenden bezoekers waren belangrijke figuren als Dr. Alan Valentine, Thomas Dewey, terwijl ook tal var buitenlandse gezelschappen mochten worden rondgeleid. De directeuren van de Amerikaanse reisbureaux, die de gasten waten van V.V.V. noemden de Alkmaarse kaas markt een van dc belangrijkste attracties voor de toeristen in West-Europa. Er is in slagerskringen verzet gerezen tegen de bepaling in de door het Bedrijfschap voor Vee en Vlees op 12 October j.l. vast gestelde verordening, waarbij het slachten van runderen, varkens en scbapen slechts is toegestaan, indien de slachtdieren zijn, het geen momenteel krachtens de verordening nog slechts mogelijk is, bij de Stichting Bureau welke in 1941 uit een combinatie Slachtveeverzekering te Utrecht, van enkele grotere en kleinere verzekeringsmaatschappijen is ontstaan. Dit verzet geldt zowel de voor rang, welke aan het C.B.S. wordt gegeven, als de verzekerings- dwang, het verplicht stellen van deze verzekering, welke geacht wordt te liggen buiten de compe tentie van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees. De betrokken slagers achten de vraag van het al dan niet verze kerd zijn van vee, dat ter slach ting wordt gevoerd, liggende bui ten het gebied der voedselvoor ziening als zodanig. Zij zijn van mening, dat zij vrij gelaten die nen te worden, om hun slachtvee al dan niet te verzekeren en dan niet door het Bedrijfsschap een gedwongen verzekering bij een bepaalde maatschappij kan wor den opgelegd. Zowel in Alkmaar als Hoorn, waar onderlinge veefondsen be staan, die zich niet bij het C.B.S. hebben aangesloten» is een proef proces uitgelokt; In Alkmaar heeft de oud-voorzitter van de Alkmaarse Slagersverenigihg, de heer J. M. Groot zich laten ver baliseren wegens het slachten van een niet bij het C.B.S. verze kerd rund: in Hoorn heeft de slager J. C. Groot hetzelfde ge daan. De rechter zal nu uitmaken of een bedrijfschap, dat tot taak heeft regelend op te treden voor wat betreft de voedselvoorzie ning, zich ook kan bemoeien met het verzekeringswezen en of 'n slager, die zelf het geldelijk risi co wil dragen, een strafbaar feit pleegt, wanneer hij 't dier slacht. Dit proefproces is uitgelokt in overleg met de Officier van Jus titie te Alkmaar, Mr. Dr. J. M. Vellinga, terwijl de C.C.D. hier van tevoren in kennis werd ge steld. De Alkmaarse Vereniging van Slagers heeft inmiddels via haar raadsman, Mr. Dr. C. Berk houwer een request ingediend bij de Minister van Landbouw en Visserij, waarin verzocht wordt, om ex. art. 12, lid 2 Organisatie- besluit Voedselvoorziening 1941 de Verordening Verzekering Slachtdieren te vernietigen. De aanvoer bedroeg biina 1.200.000 kg, in veroand waarmee spr. dank bracht a;n de aanvoer ders. Het is nog niet zeker, of volgend jaar de bidrage voor de instandhouding van de kaasmarkt verleend zal wordsn, doch alles wordt daartoe in het werk ge steld. Spr. bracht viorts dank aan de politie, die op ie kaasmarkt dagen een zware taak heeft en aan de bollenkwekers uit Limmen, die op verzoek val V.V.V.10.000 bloembollen aan ce stad schon ken, die straks in onze plantsoe nen zullen prijken. In de fin. commissie werden herbenoemd de heren W. Mooy en P. Kooy, terwijl voorts de heer G. de Munk daarin zitting nam. De aftredende beituursieden, de heren J. Heuseveldt en E. Mak wer den bij enkele candidaatstelling herkozen, terwijl de heer J. van Riet gekozen werd verklaard in de vacature-P. Joosten, die te kennen had gegeven geen prijs te stellen op een herbenoeming; de voorzit ter bracht dank aan de neer Joos ten, die door het beituur candidaat gesteld was en die zich in het be stuur had doen kennen, als een man van ervaring en goede kwali teiten; vooral om zijn gulheid en gastvrijheid, alsmede om zijn des kundige adviezen hid het bestuur grote waardering voor hem. Spr. verwelkomde voorts de heer Van Riet in het bestuur. De heer v. d. Pleeg deed enige mededelingen over de gidsenoplei- ding en het gidsenwerk; er waren 3180 Nederlandse bezoekers rond geleid en 350 buitenlanders. Spr. was de voorzitter dankbaar voor diens toezegging, dat het bestuur van zijn erkentelijkheid jegens het 'n prjjzen van f 1.70 af KLEDINGMAGAZIJNEN ALKMAAR Langestraat 2022 Magdalenenstraat 11 (Adv.) ALKMAAR. De molen van Piet en heel het bolwerk daaronder hadden Dinsdag een feestelijk aan zien. De vaderlandse vlagggn waai den van de wieken die door guir- landen van vlaggetjes met elkaar verbonden waren. Het bolwerk was omzoomd door vlaggen in de stads kleuren en bij de ingang van de molen prijkte een erepoort, die met gekleurde lichtjes was versierd. Vlaggen hingen uit op het Ritse voort en in de Vrouwenstraat en de molen was het centrum van de feestelijkheid. Daar in de molen, wachtte een gespannen familie op de 22-jarige C. Piet, die na een 2 jarige diensttijd in Indonesië, op Java, om precies te zijn, ver vroegd huiswaarts zou keren, na dat hij met de „Volendam" in het vaderland was aangekomen. Wij zijn even in de molen geweest en wij werden na een paar minuten deelgenoot in de pleizierige span ning waarmee een familie haar thuisvarende soldaat verwacht. Wij hebben nooit geweten dat er zóveel autobussen langs de Kennemer- straatweg reden en dat er zoveel bussen de ene bus, die we ver wachtten, niet zouden zijn. Wij hebben de feestelijke molen gezien, de bloemen, de tafel met de taarten, waaronder er een was, die in gespoten suikerwerk het beeld van Alkmaarse molen droeg. Wij zagen het kamertje van de jonge Piet, dat in de staat was teruggebracht, waarin het was toen hij het moest verlaten omdat het vaderland hem opeiste. En in het achterhuis van de molen stond tus sen de bloemen de nieuwe fiets, die het toppunt der verrassingen zal uitmaken voor een jongen, wie het hartelijke welkom al eerder zal verrast hebben. Hij schreef plezie rige brieven van boord, die soldaat Piet, en hij werd dan ook in de beste stemming verwacht. Van harte welkom, knaap en met jou alle anderen die thuis keerden, en veel succes. werk van de gidsen zal doen blij ken. De Voorzitter deelde mede, dat de gidsen volgend jaar een insigne zullen krijgen en wekte de aanwezigen op naar goede gidsen uit te zien. Tentoonstelling: van de wadden tot het Y De heer Dinkelberg. dir. van de VW-Federatie, deed enige mede delingen over de plannen voor de grote tentoonstelling, welke in de zomer van 1950 gehouden zal wor den op de kazerneterreincn aan de Bergerweg te Alkmaar; deze tentoonstelling zal de provincie N. Holland op duidelijke wijze repre senteren en een cultureel-toeris- tisch karakter krijgen; voorts zal zij een beeld geven van de handel, industrie, landbouw en scheepvaart in de provincie, terwijl ook de medewerking is gevraagd van de bloembollencultuur e.d. Het aantal bezoekers is getaxeerd op 100.000, die de helft van de ontvangsten zullen moeten opbrengen; de an dere f 100.000 (de kosten worden op 2 ton geraamd) zullen van de standhouders moeten komen. Voor propaganda en reclame is f 17.000 uitgetrokken. Reeds hebben verschillende industrieën toegezegd hun bedrijf op deze tentoonstelling te demonstreren. Aan de gemeente Alkmaar is verzocht voor f 65.000 in het ga rantiefonds deel te nemen en spr. heeft goede hoop, dat de stad dit ruggesteuntje zal geven. De tentoonstelling zal ook een een belang voor Alkmaar zrjn, en wordt gepropageerd onder het motto: „Komt naar Alk maar Noord Holland zien!" De tentoonstelling duurt 30 dagen en het ligt in de bedoeling al die dagen de kaasmarkt-in- bedrijf te laten zien. Ook zal de aandacht van de bezoekers op de stad gevestigd worden. Voor de tentoonstelling zullen steeds touringcars klaar staan, om de bezoekers dkt in de provincie te laten zien, wat zij op de ten toonstelling in het klein zullen heb ben bezichtigd. Spr. deelde nog mede, dat 25 VW's in de provin cie aan de tentoonstelling zullen medewerken en dat verwacht mag worden, dat de naam van Alkmaar en de provincie bij duizenden in het Binnen- en Buitenland bekend zal worden. De Voorzitter sprak zijn vertrou wen uit in de voortvarende leiding van de heer Dinkelberg, die ver volgens de aandacht vroeg voor de VW-courant, die in het vervolgal leen aan leden, die f 10,of meer contributie betalen, gratis zal wor den toegezonden. Motorraces. De heer Schmidt deelde mede, dat, hoewel de twee laatste motor races een nadelig saldo voor WV opleverden, door het 'succes van de eerste, er toch een niet-onbelang- rijk saldo in de kas van Alcmaria VVV zal terechtkomen. Het feit, dat volgend jaar, behalve op 2de Paasdag, nog op een Zondag motor races gehouden mogen worden, geeft grotere zekerheid omtrent het financieel resultaat in 1950. Spr. bracht hulde aan de Sport parkdirectie voor de goede toe stand, waarin de baan steeds ver keerde en wordt onderhouden. De voorzitter sloot zich hierbij aan, tevens dank brengend aan rijders en heren doktoren. Nadere bijzonderheden omtrent de finantiële uitkomsten, waar vanuit de vergadering naar ge vraagd werd, kon het bestuur nog niet geven. 190 sollicitanten. By de rondvraag kwam de op roep voor een directeur ter sprake, waarvoor, naar de voor zitter mededeelde 190 sollicitan ten zich schrifteiyk hadden ge meld. Het bleek, dat het bestuur deze benoeming aan zich wilde houden; de heer Vlotman had liever gezien, dat aan de verga dering een voordracht van drie candidaten werd voorgelegd. De vergadering ging er echter mee accoord, dat het bestuur deze functionaris zal benoemen; hoe wel op de begroting-1950 in deze benoeming niet was voorzien, meende het bestuur het salaris te kunnen betalen uit het over schotje van de motorraces. Hierna werden enige toeristische films vertoond, o.a, van Amster dam en Alkmaar; ze werden met belangstelling gevolgd. Aanrijding ALKMAAR. Dinsdagavond omstreeks half 7 reed een bestel auto van de P.T.T. over het Ze venhuizen in de richting van de Grote Kerk. Rechts naast de auto reed een wielrijder. Toen de auto even voor de uitrit in de Gast huisstraat stopte om een andere bestelauto voorrang te geven, wilde een wielrijder achter langs passeren doch raakte met zijn voorwiel de achterzijde van de auto, kwam te vallen en werd aangereden door de andere be stelwagen. Hij kreeg schaafwon den aan het gezicht. De eerste hulp werd verleend door militaire verplegers. Het rijwiel werd ern stig beschadigd. Derde H.O.V.-concert' ALKMAAR. Het derde con cert door de Haarlemsche Orkest Vereeniging te Alkmaar wordt op Woensdag 7 Dec. a.s. in 't Gulden Vlies gegeven. Dirigent is wederom Toon Ver- hey; als solist zal medewerken de pianist Luctor Ponse, die in 1914 te Genève werd geboren. Hij stu deerde aan het Conservatorium te Valenciennes in Frankrijk en beëindigde zijn studie in zijn ge boortestad, waar hii in 1935 de „Prix de Virtuosité" verwierf. Hij onderscheidde zich niet alleen als bijzonder begaafd pianist in ka mermuziekconcerten, doch oogst te als solist met onze grote orkes ten steeds grote successen. Op het concert van 7 Dec. zal Luctor Ponse een tweetal werken ten gehore brengen, n.l. de Ballade voor piano en orkest van Gabriël Fauré en de Fantasie voor piano en orkest van Debussy. Vóór de pauze geeft het orkest uitvoeringen van de Prélude a l'aprèsmidi d'un faune van De bussy en Valses nobles et senti- mentales van Maurice Ravel, ter wijl het concert besloten zal wor den met het bekende werk van Paul Dukas :L'Apprenti sorcier (de Tovenaarsleerling). Bevorderingen bij de Rijkspolitie ALKMAAR Bij besluit van de Algemeen Inspecteur van Rijkspolitie zijn te rekenen met ingang van 1 October 1949 de ad- spiranten J. K. G. Lödel van de Verkeersgroep Alkmaar en J. S. Kuipers van de groep Schagen, tot wachtmeester bevorderd. Behalve dat betrokkenen ook overigens aan de gestelde eisen, verbonden aan de wachtmeesters rang voldeden, hebben zij deze bevordering, direct gevolgd op de beëindiging van hun proeftijd, aan het door hen in 1949 verworven politiediploma te danken. Max Croiset voor de V. U. ALKMAAR. Gisteravond vierde de Volksuniversiteit voor Alkmaar en Omstreken haar 25- jarig bestaan op een sobere, doch niettemin feestelijke wiize. In een korte toespraak, waarin hii dank bracht aan hen, die de V. in de 25 jaar van haar bestaan hebben gesteund, gaf de voorzit ter, Dr. W. Voorthuysen uitdruk king aan zijn vreugde om dit jubileum. Namens het gemeente bestuur bracht wethouder Lees berg de vereniging hulde bii haar 25-jarig bestaan. Tijdens de jubileumavond, die de V. U. haar leden aanbood, bracht de voordrachtkunstenaar Max Croiset voor een volle zaal van het Gulden Vlies de novelle v. Arthur Schnitzler: Spel in de Ochtendschemer, ten tonele. Max Croiset maakt de laatste tijd als voordrachtkunstenaar steeds meer naam en dat hij die naam verdient bewees hii eens te meer in zijn sublieme vertolking van Schnitzler boeiende novelle. Van het begin tot het eind wist Croiset zijn toehoorders te pakken. Hij slaagde voortreffe lijk in de karakteristieke uit beelding van de personen die in dit verhaal een rol spelen. Voor al zijn uitbeelding van de touche gokker, die men „de consul" noemt, was uitstekend. De V. U. deed met de uitnodiging van Max Croiset een goede keuze. Een kinderwagen is geen handwagen „Een kinderwagen is geen hand wagen", aldus oordeelde op 29 November de officier van justitie bij de meervoudige kamer van de Alkmaarse arrondissementsrecht bank, Mr. A. W. Holsteijn. De Ber gense gemeente-ambtenaar P. J. M. H. was namelijk voor de door Mr. J. Krabbe gepresideerde meer voudige kamer verschenen, omdat hij in appèl gekomen was tegen een vonnis van de Alkmaarse kan tonrechter. H. had, in de Dorps straat te Bergen, fietsende een kinderwagen aan de hand meege voerd, en hij was deswege gever baliseerd. Het feit werd door ver dachte toegegeven, doch verdach te meende dat dit niet strafbaar was, omdat een kinderwagen vol gens hem geen handwagen is. In zijn verdediging wees hij dan ook op de noodlottige consequenties, die een gelijkstelling van kinder wagen en handwagen mee zou brengen. De officier geloofde niet te kun nen overgaan tot gelijkstelling van handwagen en kinderwagen, doch hij meende dat het fietsen met een kinderwagen aan de hand toch wel degelijk strafbaar zou kunnen zijn, wanneer daardoor het verkeer in gevaar werd ge bracht. Dit laatste is verdachte echter niet ten laste gelegd en, daarom vorderde de officier ont slag van rechtsvervolging. De uit spraak in deze zaak valt over 14 dagen. Stelende schilders De schilders J. P. en M. A. v. L., beiden uit Haarlem, die in Heiloo schilderwerk moesten ver richten en daartoe van de eige naar van de te schilderen objec ten huisvesting hadden gekregen in een van diens woningen, had den daar hun slag geslagen in kledingstukken en allerlei andere goederen, die op de zolder van het perceel waren opgeslagen. P. bleek reeds 11 maal veroor deeld te zijn, v. L. was nog nooit met de justitie in aanraking ge weest. De officier eiste tegen v. L. 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en f 50.— boete of 25 dagen hechtenis; te gen P. luidde de eis 8 maanden onvoorwaardelijk met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Mr. Lesterhuis pleitte verminde ring van straf voor P. en vroeg een nieuw voorlichtingsrapport. Uitspraak over 14 dagen. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Arle J zoon van P. Bak en J. C. Andrée; Antonia M., dochter van J. L. Ra- venstijn en M. M. Haker. Gehuwd: Wilhelmus J. Dorenbos en Margaretha C. Hoebe; Johannes P. van der Pluijm en Trinette Men zo; Dirk de Groot en Beijtske R. Kleijmeer; Willem Boon en Hilje Koopman; Cornells van der Molen en Justina van Dam. Overleden: Trijntje Zorgman, oud 47 jaar, geh. met C. E. Mijlhoff; Tjiske L. Ankringa, 68 jaar, geschei den van P. Takes; Arnold Boots, 12 jaar. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. IETS KOUDER Zwaar bevolkt met enkele ver spreide opklaringen. Overwegend droog weer. Langs de Wadden eilanden aanvankelijk nog vrij krachtige, overigens matige tot zwakke wind tussen zuidwest en zuid. Iets kouder met in het zuid oosten van het land op enkele plaatsen in de nacht en vroege ochtend temperaturen even onder het vriespunt, en hier en daar mist. K.A.B.-praatavond ALKMAAR. Wij willen de leden herinneren aan de praat avond van hedenavond te 8 uur bij de heer Beemster, Houttil. Deze uitnodiging gaat voorna melijk uit naar de leden behoren de tot de St. Laurentiusparochie. Het is wel prettig te kunnen me dedelen dat de avond van j.l. Dinsdag voor wat de praatstof be treft volledig aan de verwachting heeft beantwoord. Komt daarom allen op! HET DRAMA TE ENKHUIZEN Zaak is met gesloten deuren voor geweest Het drama van Enkhuizen toen in November 1948 de vijftien jarige leerling van de R.H.B.S. aldaar M. B„ de zestienjarige An nie R. van het leven beroofde is thans door de Rechtbank te Alkmaar met gesloten deuren be recht. Van officiële ziide waren geen inlichtingen omtrent het resultaat van deze zitting te be komen. Wij vernemen evenwel, dat van de ziide der psychiaters geconcludeerd was tot ontoereken baarverklaring van de jongen en dat het O.M. „terbeschikkingstel ling van de regering" heeft geëist. De uitspraak is op 13 December. MAN KREEG STUK l|ZER OP HET HOOFD HOORN. De 58-jarige K. Koe nen uit Schiedam die nabij de Steenhouwerij van de fa. Dapper en Harder bij het station in Hoorn be zig was een loods te slopen, kreeg Dinsdagavond pi. m. vijf uur een ijzeren constructiespant op zijn hoofd en viel bewusteloos neer. Hij werd naar het Ziekenhuis overge bracht. De dokter constateerde daar schedelbasisfractuur. In de loop 0an Woensdag is de man overleden. SYDNEY, 1 Dec. (Reuter). De 17 zeeliedenbonden te Sydney hebben de vijf jaar oude boycot van Nederlandse schepen opge heven. De boycot werd ingesteld tijdens de acties tussen Nederlan ders en Indonesiërs. 18 maanden geleden werd de boycot tijdelijk opgeheven, doch opnieuw inge steld, toen de oplossing van de Indonesische kwestie moeilijkhe den opleverde. Naar schatting is door de boycot voor 40 millioen Australische ponden aan handel verloren gegaan. De bisschop van Munster, Z.H. Exc. Mgr. Michael Keller, arri veerde Woensdag voor een be zoek van tien dagen in ons land. Gisterenmiddag gebruikte de bis schop op het Witte Huis te Borne de thee, waarbij ook aanwezig was de Commissaris der Konin gin in de provincie Overijssel, ir. J. B. Ridder de van van Schue- ren. Later op de dag vertrok Mgr Keiler naar Utrecht, om een be zoek te brengen aan Z.Em. Jo hannes kardinaal de Jong. Het doel van dit bezoek is zo deel de de secretaris van kardinaal de Jong mede besprekingen te voeren en zich op de hoogte te stellen van het onderwijs en de Katholieke Actie in ons land. Prof. Goudriaan vestigt zich in Zuid-Afrika Bij K.B. is met ingang van 1 Ja nuari 1950 aan prof. dr. ir. J. Gou driaan op zijn verzoek eervol ont slag verleend als buitengewoon hoogleraar in de afdelingen der wetenschappen en der werktuig- bouwkunden, scheepsbouwkunde en vliegtuigbouwkunde aan de T. H. te Delft. Het ontslag houdt ver band met het voornemen van prof. Goudriaan zich voorgoed aan het hoger onderwijs in Zuid-Afrika te verbinden. Marshall over Europa's herstel Marshall, de voormalige minister van buitenlandse zaken der V. S„ verklaarde Woensdag in een rede te New York, dat het Europese herstelprogram tot dusver geslaag der was geweest dan de initiatief nemers aanvankelijk verwachtten. „De stand van zaken laat in het voorjaar van 1947 kennende, is hetzelfde beeld twee jaar later on gelofelijk verblijdend, wat de hui dige moeilijkheden en gevaren ook mogen zijn," aldus Marshall. Naar Reuter bericht, zal de T.N.I. de verantwoordelijkheid voor de rust in het gebied van Batavia overnemen bij de over dracht van de souvereiniteit aan de V.S.I. In de Verenigde Staten van Amerika is hedenmorgen vroeg de vierde mijnwerkersstaking be gonnen. Men verwacht dat hon derdduizenden arbeiders het werk zullen neerleggen. Bommenwerpers van de Chi nese nationalistische luchtmacht hebben een aanval uitgevoerd op de voormalige hoofdstad Kanton. De schade zou aanzienlijk zijn. Engeland heef ongeslagen thi dg azuren Sqii en de uitslag dan toch wel I heid echter ge krachtsverhoud baat als verlie; dat een gelijk prestaties zou a in aanmerking Engelse journal met een 10 daar waarschijn In het begin systeem in beide gelsen leken wat hoge tempo en h len van de Italia: hoede viel wel a; doorstoten. Zo heen en weer, e: de watervlugge Moro een schot gekeerd, of zijn andere kant, Wil talenten nodig or draaibal van de 1 binnen Lorenzi 1 werken. De Itali de aanvang af ev hun vermaarde 1 Na ongeveer verwoede en sp; len en tegenaan Engelse linksbuit kansje, maar hij hoog en bovendiei trachtte Finney v tenplaats Moro t een vervaarlijke de goede richtin liaanse keeper, di lante dingen zien ook ditmaal par: zich op de bal en Vijf minuten late op de proef gestel lage kogel van A ten zijn bereik su het doel, maar op pertje dook Rams in nood en keerd de laatste mini: speelde de strijd het middenterreir Door het c In de tweede h< met een wit geve een dunne nevel z veld en het zich beter op. Prompt c een felle strijd rr nende momenten, nauwelijks tijd ki die emoties te l kropen de Engels: van een naald toe: pellese een gunsti VRIJDAG 2 1 HILVERSUM 1, 7.00 VARA, 10.0 VARA, 19.30 VPR: 22.40 VPRO. 23.00- 7.00 Nieuws. 7. muziek. 7.30 Sluiti: 8.40 Gramofoonmu de vrouw. 9.00 9.03 Gramofooni „Thuis", causerie, wijding. 10.20 Gr: 10.30 Voor de ziel de vrouw. 11.45 A 11.45 Voordracht, orkest. 12.30 Med: Sportpraatje. 12.4 muziek. 13.00 Niei portage. 13.30 ziek. 14.00 Voor d Gramofoonmuziek. schouw. 15.20 Kam list. 16.00 Filmpro: Sluiting. 17.30 Mu 18.00 Nieuws 18 18.30 Voor de Ned. 19.00 „Denk om d« Gramofoonmuziek. dienstige causerie voor acht". 20.00 Piano-voordracht, dienstige causerie, spreking. 21.00 V: ma. 21.25 „In het h dachte", hoorspel, lands weekoverzicl rieerde muziek. 22 causerie. 22.45 23.00 Nieuws. 23 mofoonmuziek. HILVERSUM 2, 7.00—24.00 NCR1 7.00 Nieuws. 7.1 voor de dag. 7.30 Nieuws. 8.40 Gewij: Weerberichten. 9.( muziek. 9.15 Voor Waterstanden. 9.3! muziek. 10.30 Mor{ Gramofoonmuziek. piano. 11.45 Gra 12.30 Mededelingen pole orkest. 13.00 Mandolinemuziek. foonmuziek. 14.00 14.40 Voordracht. 15.40 Voordracht. 1 en orgel. 16.30 Friese uitzending. piano. 18.15 „Dat 1: dig", causerie. 18.3! 18.45 C.W.V.-kw Nieuws. 19.15 R ding. 19.30 Gra 19.40 Radiokrant. Gramofoonmuziek. Geref. Jeugdavond. orkest. 21.45 Repor gel en Zang. 22.45 king. 23.00 Nieuw: Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 m 12.00 Gramofoon Weerberichten. 12. ziek. 13.00 Nieuws, spel en zang. 14.00- Gramofoonmuziek. 17.15 Muziek-mai Causerie. 18.20 Gré 18.30 Voor de s Nieuws. 19.30 en foonmuziek. 20.1J 20.30 Symphonie- Nieuws. 22.15 Gra: 22.50 Nieuws. 22.55- foonmuziek. BRUSSEL. 484 ir 12.05, 13.15. 14.15. Gramofoonmuziek. concert. 18.30 Koor 19.40 Gramofoonr Omroeporkest en Gramofoonmuziek. dracht. 21.45 Fi 22.15 Strijkkwartet, foonmuziek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2