Een nieuwe school te Burgerbrug Woningtragiek in Zundert Schumacher niet bereid zijn woorden terug te nemen VET E. W Gemeenteraad Ursem Schoorldammer sluizen worden vernieuwd Begrafenis slachtoffers Dakota-ramp M. Meijer Zn. 4 Donderdag 1 Decerroer 1949 Gemeenteraad Zijpe Schagerbrug krijgt een nieuw sportveld Gemeenteraad Warmenhuizen Terwijl de schepen wachtten Prijs f5.90 geb. U.-M. W-.Friesland Marktberichten J&sjtüvejtun. van ytslacJdtiJ ALKMAAR TEL 3812 Alleen t.o. de Breedstraat EEN CADEAU DAT INSLAAT KWALITEITS- ARTIKELEN EEN PRACHT DEKEN Familieberichten Advertentiën J. MAATS, Arts Afwezig ruime bijverdienste TWEE TIM Mannings - Aa is 1, 2 en 3 Dec. GEOPEND van 9 u. v.m. tot 9 u. n.m. Wie rekent Het is een scheve verhouding tot e andere voetbalverenigingen, met 'ame ook die van 't Zand, waar in de kaspositic allerminst roos- leurig is. Talrijke aanvragen om ubsidie sedert 1945 zijn op niets itgelopen. Waarom deed de ge meente dan niets om de zware uit de bezetting voortvloeiende kosten mede te dragen? Dit fragment van de zienswijze, die de heer Doedens ten beste gaf nopens de voorsteilen tot het stich ten van een sportterrein te Scha gerbrug a raison f 17009 en het van gemeentewege daaraan deelnemen met f 2909.is veelzeggend ge noeg. De heer Raatgers voegde hier aan nog toe, dat schoolhoofden en jeugdleiders te 't Zand ook drin gend om een terrein voor lichame lijke oefeningen en buitenspelen verlegen zijn. Kapelaan Hansen en meester Kriek zijn daaromtrent meermalen komen spreken. Voor zitter kon zich dat niet herinneren, maar de heer Ott wel. Deze meen de echter, dat Geel-Zwart een ter rein op het oog had. Dan had Geel- Zwart echter met omlijnde plannen moeten komen. Spr. had de conse quenties van het onderhavige voor stel wel degelijk overwogen, maar wilde dit loszien van de wensen van de andere clubs, al zouden deze welwillend gehoor ondervinden. Destijds zijn immers de terreinen van 't Zand en Oudesluis toch ook in orde gemaakt met gemeente steun? Te Schagerbrug heeft „Ves- do" echter niets. Zij zal dit terrein met de daarbij behorende outilage straks ook moeten huren. De heer Raatgers onderstreepte nogmaals dat de 300 kinderen van 't Zgpd recht hebben op een ter rein. Het Geelzwart-veld wordt reeds voor 100 pet. benut. Overigens is het spr. onverschillig of de ge meente zelf voor dat terrein zorgt, of dat zij Geelzwart de kans geeft er een tweede bij te krijgen. Na uitvoerige besprekingen werd tenslotte besloten om het „Vesdo"- terrein voor f 17.009.in orde te laten maken, en het bedrag der ge meentelijke bijdrage (f 2909.uit de reserve te putten. Nieuwe school te Burgerbrug. Van de Minister van Onderwijs is bericht ontvangen, dat toestemming is verleend voor het uitbreiden van de R.K. School te Burgerbrug met 1 lokaal, dat f 14.000.en het stichten van een geheel nieuwe O.L. School te Burgerbrug, die f 25.000.mag kosten. Voorlopig kan het bouwen van een gymnas tieklokaal niet worden toegestaan, doch de plannen moeten zo zijn, dat het later bijbouwen geen bezwaar oplevert. Reeds zijn besprekingen gaande met grondeigenaren, de onderwijs inspectie en architect ir. v. d. Steur. Het College kreeg machtiging de voorbereidingen voort te zetten. De plannen tot het uitbreiden van de R.K. School te Burgerbrug moe ten van het Schoolbestuur aldaar afkomen. Omtrent de bestemming van de oude O.L. School bestaan bij het College nog geen plannen. Met betrekking tot het verslag van de Vleeskeuringsdienst Barsin- gerhorn, maakte de heer P. Raat gers de opmerking, dat het toch wel te denken geeft, wanneer er aan de Noodslachtplaats te Schagen wèl en aan die van Slootdorp en St. Maartensbrug géén afkeuringen voorkqmen. De heer Hopman vond het nogal eenvoudig. De boeren sturen nl. het slechtste naar Scha gen. Aangezien het begrip „neven functie" reeds geregeld is in het Ambtenarenreglement, werd het desbetreffende adres van de vak groep assurantie-agenten terzijde gelegd. Aan oud-wethouder Timmerman verleende de Raad voor drie achter eenvolgende perioden wachtgeld van resp, f 300.—, f 200.— en f 100.— per jaar. De verzoeken van de Reizende Bibliotheek en de Vereniging tot bescherming van dieren om subsidie werden afgewezen. De kindertoelage voor het ge- meentepersoneel werd in overeen stemming gebracht met de rijksre geling en onderging daardoor enige verhoging. Ook tegen het nieuwe Bezoldiginsbesluit voor het ambte lijk personeel had de Raad geen bedenkingen. Het nieuwe Oudeïiedentehuis komt er. B. en W. stelden verder voor, om op de begroting van de sociale dienst alsnog een bedrag van f 6000 uit te trekken, ter financiering van de voorbereiding van een nieuw gemeentelijk tehuis voor oudelie- Uislagen „Damltist" ZUID SCHARWOUDE. De uitslagen van de 8ste ronde van de onderlinge competitie luiden als volgt: ls kÏ3S* J. ZijpP. v. d. Molen 20 P. BeersN. Jol 20 Th. de HausA. v. d. Welle 20 Fr. SlotC. Schuffelen 20 Joh. HuytemaA. Goudsblom 11 20 klets! A. MoskC. J. Cools 02 P. SchuffelenJac. Berkhout 11 Jac. GrootjesJ. Weel 20 G. VrolingP. Balder 02 H. EngeringhP. Mienes uitgest. 30 klasi H. GlasK. v. d. Hoven 20 P. BroersenP. Kramer 02 Er. BerkhoutJac. Ootjers 02 W. MarsmanP. Bekker 11 H. RutsenN. Kroon uitgest. A.s. Zaterdag speelt het eerste tiental van Damlust tegen het eerste tiental van de Zijper dam- cW), Ouderavond EGMOND-BINNEN. De be langstelling van de ouders is zeer bevredigend geweest. Wii zijn hen daar zeer dankbaar voor. Naar meerdere reacties te oorde len, mogen we wel zeggen, dat we onze bedoelingen in de naaste toe komst wèl zullen bereiken, dank zij de vermeerdering van contact en wederzijds begrijpen. Onze dank aan alle medewer kenden en ook aan de ouders zélf voor hun hulpvaardigheid en him steun. den. Het schetsplan heeft nl. de goedkeuring van hogerhand verwor ven en dient nu met bekwame spoed uitgewerkt te worden. Het wachten is nu nog op een extra bouwvolume, want ook is reeds toestemming ont vangen om het bouwwerk te bekos tigen door middel van de rijks- financienngsregeling. Met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten besloot de Raad een rekening-courant over eenkomst tot f 10.000.— aan te gaan en de lopende rekening-courant overeenkomst met de Coöp. Boeren leenbank te bestendigen. De pach ter van het parkeerterrein te Pet ten heeft een strop behaald tenge volge van het feit, dat de weg naar dit terrein pas na half Augustus gereed kwam en hij dus practisch geen auto's op zijn terrein kreeg te zien. Om deze reden verleende de raad volledige kwijting van pacht over 1949. De Raad besloot aan H. J. Dekker te Schagerbrug, B. Ooijevaar. A J. Hebing en J. van Dasselaar te St. Maartensbrug een tegemoetkoming te verlenen in de vervoerkosten van hun leerplichtige kinderen. Een desbetreffend verzoek van S. Krul te Burgerbrug werd afge wezen. Mevr. de Wed. A. Roozing-Burger behoort tot de herbouwplichtigen, die wederom in Petten een woning willen stichten. Aangezien haar vroegere woning echter op erf pachtsterrein stond, kon haar daar voor geen grond worden toegewe zen. Het voorstel om haar nu 358 M2 grond a f 1.50 voor dit doel te verkopen, genoot aller instemming. Een schenking groot f 300.on der bepaalde voorwaarden, van de heer Jb. Zeeman te Schagerbrug, werd eveneens aanvaard. Uit de gemeentereken ing over '48 blijkt, dat de gewone dienst een batig saldo van f 70.492.24 en de kapitaaldiensit van f 6281.23 heeft opgeleverd. Hierin zijn echter ook de saldi van '46 en '47 verwerkt. De rekening van het Algemeen Weeshuis gaf een tekort aan van f 412.12. De begrotingen voor 1950 zijn ook al gereed gekomen en zullen nog dit jaar in behandeling worden ge bracht. Voordien zullen zowel re keningen als begrotingen door raadscommissies worden onderzocht. De heer J. A. de Boer (gemeente secretaris) werd herbenoemd als Regent van het Algemeen Weeshuis. Ter Secretarie is de functie van onbezoldigd ambtenaar van de Bur gerlijke Stand opengekomen wegens vertrek van de heer J. Boxmeer. De Raad benoemde in zijn plaats de adj.-commies F. W. M. Hendriks. Na een aantal zuiver formele on- derwijsaangelegenheden. welke im mers slechts ééns in de vijf jaren tijdens de officiële afrekening wor den gerealiseerd, ging de Raad ge ruime tijd in comité ter behande ling van het voorstel om B. en W. machtiging te verlenen tot het aan stellen van een speciale ambtenaar voor de sociale dienst op een sala ris van f 2052.tot f 2652. Ter motivering hiervoor werd aangevoerd, dat het snel toenemend aantal werklozen en de intensive ring van verschillende maatregelen en belastingen een volle dagtaak voor een volwaardig ambtenaar gaat opleveren. B. en W. weten evenwel nog niet wie zij daarvoor moeten benoemen. Na heropening werd de gevraagde machtiging verleend. Een auto voor wijkverpleegster. de Tijdens de rondvraag hield de heer Raatgers een pleidooi om de wijk zuster van Noordzijpe (standplaats 't Zand) van een auto te voorzien. Hierbij wees hij er vooral op. dat haar collega in Zuid-Zijpe reeds 'n auto heeft en het voor een vrouw ongeschikt f(?acht moet worden om dagelijks op een motor door weer en wind te rijden. Volgens voorzitter diende het voorstel van de heer Raatgers in gediend te worden bij het Witte Kruis. Wanneer zij er een heeft, geeft de gemeente wel een speciale autovergoeding. Onvoldoende treinverlichting. De heer Doedens verzocht B. en W. en Raad om in samenwerking met andere gemeenten te komen tot een actie, teneinde de Nederl. Spoorwegen tot een betere verlich ting van haar treinen te bewegen. Waarom gebruikt men nog altijd de beruchte oliepitjes anno 1900 en stelt daardoor duizenden mensen levens in gevaar, helaas dagelijks, nu hier en dan weer daar met fatale afloop? Is het niet mogelijk om de treinen uit te rusten met een blauw licht, dat, voorzover bekend nog nergens wordt gebruikt? Te begin nen bij het vreselijk ongeluk te Breezand somde hij de gehele in drukwekkende rij van ernstige on gelukken op de onbewaakte over wegen in en nabij Zijpe oP. en sloot met te wijzen op het voorval aan de Keins, dat zonneklaar heeft aan getoond, dat uitsluitend de verre gaande slechte treinverlichting oor zaak van deze ongevallen moet zijn. B. en W. deden toezegging deze zaak onverwijld aanhangig te ma ken in de Vereniging van Ned. Ge meenten. Aan het blijkbaar be staande kastekort bij N.S. mrg men niet méér mensenlevens opofferen. De heer Hopman kreeg tenslotte nog te horen dat zo stilaan alle straatlantaarns van zwaarder gloei lampen zullen worden voorzien. URSEM. Dinsdagavond half 8 vergaderde de raad oneer voorzit terschap van burgemeester Nolet. Op de verschillende subsidie aanvragen zal het gemeentebestuur zich nader beramen. De Nederlandse vereniging tot bescherming van dierer verzocht de gemeente om toetrecing als lid. De raad besloot afwjjiend. De LTB verzocht een instituut hooistekers in te steller. De voorz. deelde mede, dat er 3 looiijzers op verschillende plaatsen In de ge meente zijn en bovendien een hooi- broei-meter bij de brandweercom mandant. Hij achtte een ander in stituut niet nodig en rtelde voor afwijzend te beschikken. Na enige discussie ging de raac met het voorstel accoord. Aan de onderwtjsver, der LTB voor een landbouwwin'ercursus te Hoorn, werd een subsidie van f 25 per leerling per jaar toegekend. De rekening 1948 verd voorlo pig vastgesteld op f 13153,22. De gewijzigde kinderbijslfg verorde ning zal 1 Jan. '50 ingaan. De uitgaven voor de openb. school werden vastgesteld op f 891,44. Per leerling komt dat op f 19,54. Aan de St. Bavoschool wordt een gelijk bedrag per leerl. toegekend, berekend over 2012/3 1.1. De begroting 1950 toont een post onvoorziene uitgaven ad f 6134,12. De raad ging er mee ac coord evenals met de bigroting van het Burgerl. Armbestuur. Rondvraag: De heer Seyts wilde de aandacht van B. en W. ve: op de TJrsemmerbrug, waar veel volk opstond, warneer er gelui aan 't zwemmen waa was z.i. hinderlijk voer hi keer. De voorz. zal de politie e attent maken en deelde méüe, het zwemmen verboden i?. De; zwemmers houden zich jammer genoeg niet aan het verbod. Verder vroeg de heer Seyts of het gemeentebestuur in principe bereid is grond of te staan voor een even tuele los- en laadplaats. Het pol derbestuur vraagt kostenbereke ning enz. De voorzitter had deze vraag liever eerder gehad, doch zal met de wethouders de zaak onder de loupe nemen. De heer Vellekers vroeg of de heer Auk Groen in de Uitgang electrisch licht zou kunnen krijgen. De voorzitter deelde mede, dat het PEN de instantie is, tot wie Groen zich moet wenden. De ge meente heeft hier niets over te zeggen. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad onder leiding van Burgmeester Nolet. De heer Groot had bericht van verhinde ring gezonden. Aangezien de ambtenaren in vasten dienst van de gemeente zonder schrifteluke vergunning van B. en W. reeds geen nevenfunctie mogen ver vullen, werd het adres van de vakgroep assurantie-agenten daaromtrent voor kennisgeving aanvaard. Voorzitter kon mededelen, dat de behandeling van het raadsbe sluit tot vaststelling van het uit breidingsplan door Ged. Staten is verdaagd. Ter uitvoering van het raads besluit van 16 Maart j.l. zijn de woningen Oud-Wulpendorp 1, 3, 5 en 7 resp. verhuurd aan A. Spaansen. N. Ligthart, C. Tesse- laar en W. G. Vellinga. S. Nicolaas.. In verband met de zojuist aan geboden begroting voor 1950, be sloot de raad alvast tot het ver lenen van de navolgende subsi- sidie's: „Proefschooltuin West- Friesland" te Hoorn f 10.Mu ziekvereniging D.S.V. f 200.—; Stichting v. Geestelijke Volksge zondheid te Alkmaar 10 ct. per inw.; Koningin Wilhelminafonds ter bestrijding van kanker ct. p. inw.: Prov. Noordhollandse Brandweerbond te Haarlem f 15 (tevens toe te treden als lid.) De verzoeken van de veren. „Pro Juventute" te Alkmaar en van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren te Den Haag om sub sidie werden afgewezen. Naar aanleiding van een desbetreffen de vraag van de hr. Mink, gaf voorz. ten antwoord, dat andere soortgelijke verenigingen als „pro juventute" ook niet om sub sidie hebben gevraagd. Waarom zal de raad dan een uitzonde ring maken? Welstandsbepalingen B. en W. stelden voor, om de bouwverordening aan te vullen met bepalingen omtrent het ui terlijk aanzien van de diverse gebouwen. Eigenaars dienen dan op gezag van B. en W. de nodige verbeteringen aan te brengen of het gebouw te slopen. Dit tenein de te voorkomen dat ernstig ont sierende bouwsels het aanzien van de gemeente voortdurend in discrediet brengen. De lieer Mink stelde echter een tweetal amen dementen voor. Eerstens wilde hij tegenover de ongetwijfeld vrii grote machtspositie van B. en W. in dit opzicht beroep op de raad mogelijk maken. En ten tweede wenste hij kerkgebouwen buiten deze bepalingen te hou den, met het oog op de steeds de solater wordende toestand van de Ned. Herv. Kerk, welker res tauratie de gemeenteraad onmo gelijk heeft gemaakt. Volgens de hr. Mink zal de ge meente nu wel enkele voorzienin gen treffen, doch dat heft de ont siering niet op en heeft boven dien niet het minste nut voor het geval dat het nog ooit tot een restauratie komt. Aangezien het college zo op slag geen juiste formulering van de gewenste wijziging ter tafel kon brengen, werd besloten om het gehele ontwerp ter nadere bestudering terug te nemen. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd werd aan de heer P. Groot per 23 Nov. a.s. eerv. ontslag verleend als ge meente-werkman. Verbetering Krankhoorn B. en W. hebben een plan la ten ontwerpen tot verbetering en verbreding van de Krank hoorn. Hier zullen wel enkele hekjes en hoekjes erf aan ten of fer moeten vallen, maar het ver keer eist directe voorzieningen. Wanneer enkele huizen zouden kunnen worden weggebroken, ware er een ideale toestand te scheppen, maar daar wil het col lege voorlopig toch nog maar niet aan meedoen. Goedgevonden. De heer Mink achtte het ver beteren van de Fuik ook drin gend gewenst, wegens de aan deze zeer smalle en slechte straat liggende belangrijke be drijven. Voorzitter herinnerde hem er echter aan, dat Keulen en Aken niet op een dag zijn herbouwd. Overigens is dit werk niet van n zodanige omvang, dat daardoor andere verbeteringen als b.v. aan de Dorpsstraat gestagneerd wor den. De schutsluis te Schoorlflam Hierop besloot de raad een stemmig om met het Hoogheem raadschap Hollands Noorder kwartier een overeenkomst aan te gaan,, volgens welk genoemd lichaam de z.g.n. grote sluisdeu ren zal vernieuwen en waaraan de gemeente Warmenhuizen de helft der kosten zal betalen, als mede de helft van het daarna volgend jaarlijks onderhoud. De Gemeentenaren krijgen daarte genover het recht om in deze te schutten. Op het ogenblik liggen deze deuren er al uit. zodat de frote vaartuigen steeds over de .angediik moeten varen om in Warmenhuizen te komen. Burge meester legde de Vroede vaderen hierop de volgende puzzle voor: moet het gehele sluizenstelsel worden dicht gelegd gedurende de termijn van b.v. één maand, zodat alle noodzakelijke voorzie ningen met inbegrip van droog- malen aanleggen van schutbal- kensysteem, verbetering van de sluisvloer en verwisseling van de andere deuren, kunnen worden uitgevoerd, of moet alleen de grote sluis in orde worden ge maakt en in AprilMei 1950 de rest? De raad besloot tot het laatste, op grond van de overweging, dat het verkeer met grote vaartui gen hoe eerder hoe liever weer mogelijk moet zijn. Een voordeel voor de gemeenschap is tenslotte belangrijker dan een financieel nadeel voor de gemeente. Bij al deze besprekingen hing echter de factor van de naderende winter als een inzichtbaar zwaard van Damocles boven de hoofden. Want in elk geval zal een inval lende vorst voor de voltooiing der werkzaamheden fataal wor den. Daarom hoopten de raads leden vurig dat het werk (d.w.z. dus het eerste deel) voor 1 Jan. klaar zal zijn. Tijdens de rondvraag infor meerde de hr. Mink naar de be vindingen van de heer Nannis omtrent 'n gewenste woningruil. Maar de ondervraagde schudde mismoedig het hoofd. Ondanks de in uitzicht gestelde verbete ringen géén interesse. De heer Vergaay had het slechtste vaarwater aangetroffen ter hoogte van motorschipper Paarlberg. Bij hoog water staat er nauwelijks 50 cm. Hii bracht in het midden, dat de gemeente nu een eigen baggermolen heeft, doch aan de overzijde van de tafel verhaalde men de roman tische vertelling, dat dit ding te Kalverdiik verdronken is voordat het eerste werk zou beginnen. Gelukkig heeft men de emmers en wat dies meer zij weer bij el kaar gescharreld en de motor schoongemaakt en op de drijvers gezet, zodat het geval een dezer dagen zal beginnen te draaien. Men besloot om te trachten, deze baggermolen Paarlberg-waarts te dirigeren. De hr. Nannis had de Burger straat nog in precies dezelfde toestand aangetroffen als tijdens de oorlog: d.w.z. opengebroken. Volgens Voorz. is deze straat vervallen en komt er weldra een geheel nieuwe dwarsstraat tot stand. De verzoeken van de heer Nannis om meer licht in de duis tere Burgerdwarsstraat, Fuik en Fabrieksstraat zullen door B. en W. met de Gem) Lichtbedrijven te Alkmaar worden besproken. de nieuwe roman door I. VISSER—ROOSENDAAL zal nog vóór Kerstmis verschijnen. Bestelt dit prachtige boek nog heden bij uw boekhandel HOORN (Adv.) Op thuisreis BEEMSTER Hoewel een paar dagen te laat om thuis het St. Ni- colaasfeest te vieren, zal de thuis komst van drie Beemsterlingen de St. Nicolaasstemming toch niet weinig vergroten. Met de Joh. v. Oldebarneveld komen waarschijn lijk op 8 December thuis, de he ren P. Stam, Zuiderweg 46, T. A. van Wonderen, Hobrederweg 39 en J. de Wit, Jisperweg 32. Verordening in werking DE RIJP. Door het plaatsen van een bord is Woensdag de aanvulling van de politieverorde ning, betreffende een parkeerver bod op de Dam, in werking getre den. Het zal voortaan dus verbo den zijn een auto of wagen op de Dam te parkeren. Verplaatsing Rijkspolitie BROEK OP LANGEDIJK. Op 1 December 1949 wordt de wachtmeester W. P. Wisse van de post Broek op Langediik naar de post Oudkarspel en de adspirant P. J. Boogert van de post Oudkar spel naar de post Broek op Lan gediik van de groep Langedijk verplaatst. Concert in de St. Willibrordus Stichting HEILOO. De ruime concert zaal van de St. Willibrordus- stichting was Dinsdagavond be zet met patiënten broeders en ge nodigden. Dirigent G. C. Pranger uit Alk maar gaf met zün Alkmaar s Klein Orkest en zün Dubbel Mannenkwartet „Zang en Vriend schap" een concert met zeer veel succes. Het programma was ge varieerd en zowel het orkest als het kwartet zorgden voor een sfeer, die prettig aandeed. Uit het vele gebodene willen wij slechts enkele nummers noe men ,als b.v. „Aspera en Astra", Lyrische stukken van Grieg, Pre lude van Rachmaninof met volle overgave gespeeld door de heer Pranger met begeleiding van het orkest. Van het kwartet- willen wii speciaal noemen: „Benedic- tus" van G. C. Pranger, „De Nacht" van Freda J. Roeske. „Fransiscus" van Jac. Kort en het soldatenkoor uit Faust. Mevr. Pranger zong zeer aan trekkelijk een 3-tal levensliedjes, terwi'l zij met het kwartet-lid P. Haasbroek ten beste gaf „wo ningnood" een actueel nummer, waarmede veel succes werd be haald. Tot slot van de avond traden alle medewerkenden gezamenlijk op om uit te voeren de „oude Waagtoren" van dirigent G. C. Pranger. Het was een machtig geheel en in zijn dankwoord zei de Rector aan het geweldige ap plaus niet veel meer behoeven toe te voegen en dat de optreden den hieruit hebben kunnen con stateren, dat de patiënten juist voor muziek en zang zeer gevoe lig zijn. Hij riep dirigent Pranger en zijn schare een tot spoedig weer ziens toe. Nieuwe manufacturenzaak in Groet SCHOORL Mevr. M. J. Schot vangerVerkerk opende een nieu- «w.e manufacturenwinkel. Men staat yersteld van de keurige inrichting van deze winkel. De nieuwste Verlichting, TL-buizen met arma- iê«en, aangelegd door de heer B. "Haring, geeft een voornaam ca chet, terwijl de heer Jb. Koeten -het schilderwerk keurig verzorg- ,de. Dat het timmerwerk van de heer Schotvanger zelf tot in de puntjes was verzorgd, behoeft na tuurlijk geen betoog. Vele bloem stukken getuigden van de belang stelling en zeer velen kwamen de familie Schotvanger gelukwensen met de totstandkoming van de nieuwe manufacturenzaak, de enige in Groet. Het heeft begrijpelijker wijze zeer veel moeite gekost, eer de zaak kon worden geopend, maar thans is dan toch het leed geleden en reeds Zaterdagmiddag stroom den de grage kopers in en uit. Weer thuis OUDORP. Wederom keerden na ruim 3 jaar dienst in de tropen twee militairen, de sergeants E. Verwey en Th. Wij te, behouden uit Indonesië in Oudorp terug. Ter ere van deze thuiskomst werd druk gevlagd. In de avond uren bracht Oudorps fanfarecorps „Wilhelmina", onder leiding van directeur E. Peetoom een muzi kale welkomstgroet aap sergeant Verwey, waarna de voorzitter hem en zijn echtgenote van harte ge lukwenste met z'n behouden thuiskomst. Wegens droeve familieomstan digheden moest van een muzikale welkomstgroet aan sergeant Wijte worden afgezien. AFSCHEID VAN PATER C. VAN BAAR ZIJDEWIND. In de zaal van J. Blankendaal te Zijdewind werd Dinsdagavond door de burgerij af scheid genomen van Pater C. van Baar, die op 16 December a.s. weer naar zijn missie-statie op Nieuw- Guinea hoopt te vertrekken. Op deze avond werd weer eens op overduidelijke wijze bewijs ge leverd dat de parochianen van St. Martinus de missionarissen en het missiewerk een warm hart toedra gen. De belangstelling was boven verwachting. Na een kort woordje van voorzit ter W. de Boer werd de rij geopend door het fanfare-corps, dat de toe hoorders o.a. op de vrolijke tonen van een Samba meevoerde naar 't carnavalsfeest op Cuba. „Sonora" bracht op voortreffelijke wijze en kele nummers ten gehore, o.a. Ave Verum van Mozart en oogstte daar mee een hartelijk applaus. Met het „Duo Bakker" werd o.m. met de auto van Oom Hein een bezoekje afgelegd in Zwitserland en Indo nesië, terwijl het dameskoortje en kele Zuid-Afrikaanse liedjes ten beste gaf. Na de pauze werd de trekking van de loterij t-b.v. de mis sionaris gehouden door Kapelaan Landman en de Rijkspolitie, agent Stoop. De hoofdprijs, een niet ge heel nieuw, maar een toch nog goed rijdend motorrijwiel, werd gewon nen door J. Bruin Czn. De geluk kige winnaar werd van dit heuge lijke nieuws in kennis gesteld en nadat hij de zaal was binnengestapt werd hem heb lied van „Jan de Bruin z'n motor" luidkeels toege zongen. Niet het minst werd nog de aandacht getrokken door een solo, gezongen door mw. Jansen, die zich hiermee als een goed kliste liet kennen. Tegen het einde van deze avond bracht de scheidende missio naris zijn hartelijkste dank voor de vele hulp welke hij ook vooral tij dens zijn vacantie mocht ondervin den en aan allen, die het welslagen van deze avond hebben bevorderd. Om de herinnering aan dit afscheid levendig te houden was al het gebo dene door de missionaris op de zwarte schijven vastgelegd, zodat nog dezelfde avond een reproductie van een en ander kon worden be luisterd. In het Brabantse plaatsje Zun dert heeft zich Woensdag een ge beurtenis afgespeeld, waaraan de huidige woningtoestand ten grond slag ligt en bovendien door bij komstige omstandigheden een extra tragisch karakter kreeg. De douanebeambte Viole kreeg een huisje, welks eigenaresse in Amerika vertoefde, toegewezen met de belofte, dat hij in Februari 1950 een der nieuwe woningen, welke in Zundert gebouwd wor den, zou kunnen betrekken. De eigenaresse van het huis kwam uit Amerika terug en eiste dat de heer Viole haar eigendom per 15 November zou verlaten, daar zij het haar dochter, die ging trou wen, beschikbaar wilde stellen. De burgemeester bood hem daarop een ander huis aan, dat hij weigerde op grond van het feit, dat dit door de vorige bewo ner wegens onbewoonbaarheid reeds was verlaten. Het gerecht kwam er aan te pas. Inmiddels moest de heer Viole in het Dia- conesseziekenhuis te Breda wor den opgenomen, waar hij een zware maagoperatie onderging. Daarna kreeg hü longontsteking en zijn toestand is thans ernstig. Woensdag vond deze geschiede nis, waarover in het corps der douane wegens bepaalde anti pathieën, welke zich daarbij zou den hebben voorgedaan, grote ver ontwaardiging heerst, haar afslui ting. Een deurwaarder uit Breda ver- Woensdag is het stoffelijk over- schot van L. J, Frouws, de gezag- voerder bij Aero-Holland, die Zon dag 20 November bü de Dakota- ramp in Noorwegen om het leven kwam. onder grote belangstelling te Rjjswijk ter aarde besteld. De kist was met de Nederlandse driekleur en vele bloemen over dekt. Aan de groeve voerde Mr. J. A. G. Jonckheer, directeur van Aero-Holland het woord. Deze spreker bracht in herinnering, hoe gezagvoerder Frouws, na vier jaar in de Pacific gestreden en gewerkt te hebben, naar Nederland kwam en herdacht hem als een eminent vlieger en een geboren gezagvoer der en teamleider. Op „Zorgvlied" te Amsterdam had dè begrafenis plaats van de radio-teïegrafist Max Westenberg. Hier sprak de heer Frits Diepen, gedelegeerd commissaris van Aero- Holland, afscheidswoorden waarna Ds. Alkema het Onze Vader bad. De stoffelijke resten van de he ren A. van der Touw, tweede be stuurder en K. H, Stukje, boord werktuigkundige, werden te Wes- terveld gecremeerd. In de aula roemde Mr. Jonckheer deze beide slachtoffers als uiterst waardevolle krachten en roemde hun verant woordelijkheidsbesef. scheen met zijn helpers en alle huisraad werd op straat gezet. De collega's van de gedupeerde, die in verband met zijn toestand van het gebeurde onkundig is gelaten, kwamen voor zover hun dienst dit toeliet, in actie. Zü kregen de be schikking over een wagen waar mede de spullen naar de dominé van Zundert, die er zich voorlopig over zal ontfermen, werden ver voerd. Onderhoud kustwerken Te Haarlem is aanbesteed het onderhoud van de verdediging van de Noordzeekust in Noordholland en het onderhoud van de duinen en zanddijken in 1950. Laagste in schrijver was P. Daalder's Aanne mersbedrijf N.V. te Alkmaar met een bedrag van f 208.465, ALKMAAR. tomaten A 52 58, witlof I 52—81, II 42—50, ro de kool 5.509.50, savoye kool 6 9, groene kool 822, spruitkool I 52—71, II 26—44, boerekool 8— 20 spinazie 9, sla 911.50, andij vie 925.50, rode bieten 79.50, bospeen 2122, winterpeen 5.50 10.50, waspeen 1425, uien I 1723, II 713, Prei 816, soep 512.50, Selie 1.505.50, druiven alicant 82150, legipont 17, win- terjan 14, zwündrechtse wijnpeer 12—17—21. WARMENHUIZEN. uien 22— 22.80, grove 18,30—19.70, andij vie 23.50—26, rode kool 6—11.10, afw. 6, gele kool 5.50, witte kool 9—10.30 N. SCHARWOUDE. uien 22.10 —22.60, rode kool 7.10—10.90, gele kool 5.807.20, groene kool 11.8023.60, succes witte kool 6.059.70, deense witte kool 6.90 —11.50, andijvie 21.20—31.60, B 15—25.20. ZWAAG, 30 Nov. Uien f 16— 22,10; bieten f 6,20—7,90; prei f 8 19; Chinese kool f 913,20; sa voye kool f 1219,50; gele bew. kool f 66,70; rode kool f 5,50 9,10; boerenkool f 815; spruit kool f 36—63; witlof f 40—76; breekpeen f 811; andijvie f 12 27; bloemkool f 659; knolselderie A f9; B f 58; witte druiven f 1,72; alicant f 0,84—1,57; goudrei- net f 1569; present van Engel, f 1651; cox orange f 2580; groninger kroon f 1367; jacques lebel f 1018; zoete ermgard f 20 30; jonathan f 2149; glorie van Holland f 1540; rode ster f 21 31; present van Holland f 1015; dekkers glorie f 1836; prinses noble f 2848; beurré al ex. lucas f 1847; bonne louise f 2066; compt. de paris f 721; conference f 2183; doyenne du comice f 38 97; legipont f 1558; sold, labou- reur f 1630; gieser wildeman f 7 —19; winter jan f 6—13; westl. louw f 513; William duchess f 15 55; nouv. poiteau f 825; gra- tiool f 1017; st. germain f 14 18; emile d'heyst f i748; zwijndr. wijnpeer f 1049. in het West-Duitse parlement hebben mii verzocht een door hen opgestelde verontschuldiging te ondertekenen, die in een vorm was gegoten, welke ten doel had mijzelf en mijn partii te ver nederen. Dat heb ik geweigerd En thans ben ik niet bereid een verklaring te tekenen, waarin ik mijn woorden terugneem, om eer> opheffing van mijn schorsing te verkrijgen. Het is aan de regering om de volgende stap te doen. Ir deze wedren hebben wii de lang ste adem .aldus dr. Schumacher. Dr. Kurt Schumacher, de leider der sociaal-democratische oppo sitie In West-Duitsland, heeft Woensdagavond op een openbare bijeenkomst te Bonn verklaard, dat zijn uitlating over Dr. Aden auer als „de federale kanselier der geallieerden" moest worden gezien in het licht der situatie, waarbij de Bondskanselier had verklaard onder op hem uitge oefende druk te hebben gehan deld, terwijl hij tevens de sociaal democraten ervan beschuldigde de ontmanteling te willen laten voortduren, zonder daar iets te gen te ondernemen. De Duitse sociaal-democra tische leider, die, zoals bekend, voor een periode van twintig da gen van de zittingen van het vest-Duitse parlement is uitge sloten, verklaarde dat Dr. Aden auer in de zitting van het West- Duitse parlement, waarin dit in cident plaats vond, twee met el kander in strijd zijnde lezingen had gegeven van de onderhande lingen, welke op de Petersberg door hem met de geallieerde hoge commissaris waren gevoerd. .Ik was bereid na afloop van de zitting een onderhoud te heb ben met de bondskanselier, waar in wij in een persoonlijk gesprek de wederzijdse als beledigend aangemerkte uitlatingen hadden kunnen terugnemen. Doch de lei ders van de meerderheidspartijen VAN Fauteuils en clubs Damesbureaux Boekenkasten Radiotafels Tijdschriftbakken Naaiboxen Kapstokken Haardfanteuils Haardstoelkussens Pouffes Theebeurzen Voetenzakken Tafel- en Divankleden Dressoir- en Schoorsteenlopers LANGESTRAAT - ALKMAAR EEN ZEER GEWILD .GESCHENK UIT ONZE ENORME COLLECTIE **********4,4. .^4.4.4. Op 8 Dec. a.s. hopen on geliefde kinderen, bro en zus J. VERDUIN M. VERDUIN- GROENLAN hun 12'/i jarige Echtver niging te herdenken. Fam. GROENLAN Koedijk (St. Pancras), Dec. 1949 4M^***4^.* 'Ui 4 f j.* Op de 8ste December a hopen onze geliefde kil deren JO. BOOTS en JOHANNA BOOTS— URSEI hun 12"i-jarige Echtve eniging te herdenken. Dat God hen nog lar moge sparen is de wei van hun dierbare Ouder Broers en Zusters. Familie URSEÏ H.Hugowaard, 1 Dec. '49 *4» 4»*}» Tot onze diepe droef heid overleed heden na een smartelijk lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden. onze lieve Moe der, Behuwd- en Groot moeder, Mevrouw ANNA BLEEKER— VAN WONDEREN in de ouderdom van 71 jaar. Alkmaar, 30 Nov. '49. Forestersstraat 16. Zaandam: J. J. BLEEKER G. H. BLEEKER— DE VRIES Hem; A. C. KUIP-BLEEKER C. KUIP Wognum: C. J. KUIP—BLEEKER M. KUIP en Kleinkinderen. De Gezongen H. Uit vaartdienst zal plaats hebben Zaterdag a.s. des morgens 10.15 uit de parochiekerk van de H. Joseph, waarna de begrafenis vanuit de kerk op het R.K. kerk hof St. Barbara, alhier. Rozenkransbidden 's avond 7.30 aan huis. VRIJDAG 2 DEC. Gevraagd een nette R.K HUISHOUDSTER op dori tussen Alkmaar en Pur- merend, bij alleenwonend! vader met zoon van 18 jr Kans op huwelijk uitge sloten. Brieven onder no, 2791 bur. van dit blad. Voor ACTIEVE PERSO. NEN die in hun eigen omgeving veel bij de weg zijn, een op provisie-basis. Schrijf postbus 45, Winschoten. GEVRAAGD: TURFH „Lonneker" overalls staan beter, zitten beter 12.33 „Lonneker" stofjassen m. dubb. zakken 10.29 „Lonneker" colberts 6.73 Manch. mouwvesten m. zwaar Eng." leren rug en mouwen 22.75 Bijpassende mach. broek 18,55 Khaki overhemden wol 14.40 drill 1157 Grijze werkhemden m. 2 sportzakken 8.15 Schipperstruien, zuiver wol, 26.75, 22.30, 11.95 Overhemden, vaste boord, effen beige, poplin 9-42 Overhemden, 2 boorden 14.50, 11.20, 8.95 Grote keuze in dassen Egyptisch linnen regenj ALKMAAR DEN HELDER

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4