Nieuw Van Schaik en Stikker op bezoek bij Sukarno DE T.N.I. ZAL OP 15 DECEMBER BATAVIA BINNENTREKKEN De ministers van defensie bereikten overeenstemming te Parijs Adenauer en Schumacher weer verzoend Smokkel van Zwitserse horloges Een atmosfeer van vertrouwen 4000 vroegere guerillastrijders voor handhaving der orde in de kop van Noordholland EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD, Een verdedigingsplan van het Westen Vrijdag 2 December 1949 45e Jaargang No. 11733 De zwarte bladzijde Pakenham biedt zijn excuus aan Toeslag op oude ongevallenrenten Gratificatie aan Spoorwegpersoneel Strategische richtlijnen voor verdediging Noord-Atlantisch gebied Heden verklaring in de Bondsdag Twee doodvonnissen geëist Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief Incasso. Advertentie-tarief- per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafetagel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 83, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 DE Z.G. MINDERHEDEN in Indo nesië vormen een welkom object voor bepaalde groepen van lieden, om oppositionele en gevoelsin- stincten op uit te leven. Er is een en ander over te doen, en het is niet gemakkelijk, uit de wir-war van meningen wiis te worden. Leest men de oppositie-pers en hoort men vertegenwoordigers van de minderheden op vergade ringen hier, dan krijgt men de indruk, dat het inderdaad „af schuwelijk" is, zoals de volken van de z.g. P.B.A.-gebieden op Sumatra, van de Minahassa, van Ambon, van Timor, gedwongen worden uit het verband van het oude Koninkrijk te treden, bin nen de R.I.S., de nieuwe Ver enigde Indonesische Republiek. Leest men daarentegen de meer- vooruitstrevende bladen, en hoort men de overtuigde aanhangers van de regeringspolitiek. dan krijgt men een andere kijk op de zaak: van een pressen van deze minderheden binnen het regiem van de nieuwe republiek der VSI is geen sprake, zeggen deze. Het zelfbeschikkingsrecht is vastge legd in de overeenkomsten van de R.T.C. Dat zijn de twee, vèr uit elkan der lopende, standpunten. Daar tussen loopt de midden-weg. Deze tracht een reële kijk op de wer kelijke betekenis van de min derheden te bevorderen. Niette min zijn de meesten van deze midden-weg-bewandelaars van mening, dat de wijze van behan deling van het minderheden-pro bleem en het zelfbeschikkings recht „de zwarte bladzijde" vormt van de R.T.C. En dus is het begrijpelijk, dat verschillende Tweede Kamerle den, die overigens voor de souve- reiniteitsoverdracht geporteerd zijn, hun twijfel aan de juistheid van het aanvaarden van de RTC- conferentie, in het aangezicht van die zwarte bladzijde, nog moei lijker kunnen overwinnen. De mening wordt dan verkon digd, dat de bedoelde minderhe den, althans de Minahassa. Am- bon en Timor voorbeelden van trouwe Nederlanders! hun uit gesproken wil, om bij Nederland te blijven, reeds hebben kenbaar gemaakt. Dit nu is, zakelijk, ob jectief, politiek gezien, niet juist. Sterker nog: in bepaalde gevallen is van een meerderheid om bij Nederland te blijven, niet gebleken. Waarom dan toch een zwarte bladzijde? Omdat de standpunten van de verschillende minderhe den ter R.T.C. niet voldoende tot hun recht gekomen zijn. Om dat weliswaar op het papier van de overeenkomsten zekere rech ten voor de minderheden zijn neergeschreven, en het woord zelfbeschikkingsrecht ook wel in de slotconclusies wordt genoemd, maar voldoende waarborgen voor de praktijk van een en,ander ont breken. Wij menen te weten, dat de publicatie der Memorie van Ant woord van de regering op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp „Souvereiniteitsoverdracht" elk ogenblik kan worden verwacht. Wij hopen, dat de regering reeds daarin van de gelegenheid gebruik zal maken om gelijk we al eerder schreven vooral dit punt behoorlijk uit de doeken te doen. De regering zal goed doen, er rekening mee te houden, dat er in ons volk op dit punt vooral cle laatste weken „bijzonder" (misschien niet altijd juist en vol ledig) voorgelicht over deze kwestie bepaalde meningen zijn gaan postvatten, die de tere Indo nesische kwestie nog gevoeliger hebben gemaakt. Hoe zou deze zwarte bladzijde alsnog „schoon" kunnen worden gemaakt? Door een bijzonder be roep op de Verenigde Naties, om na de overdracht van de souve- reiniteit speciaal toe te zien, dat de minderheids- en zelfbeschik kingsrechten, daar waar hun er kenning (en toepassing!) vereist is, ook werkelijk tot hun recht komen? In deze geest zouden be paalde groepen in de Tweede Kamer een uitspraak willen doen. Het zou, in aansluiting op de formele inschakeling van interna tionaal toezicht in de R.T.C.-over- eenkomsten, mogelijk een kans voor een oplossing kunnen zijn. Maar het zou aan de andere kant een nieuwe twee-ledige pijnlijke ervaring voor Nederland zijn. Ten eerste zou Nederland, dat zoveel verzet tegen internationale be moeienis kende, zelf nu, demon stratief internationale bemiddeling inroepen. Ten tweede zou de vraag gewettigd zijn: waarom moeten anderen, achteraf, voor bepaalde democratische waarbor gen worden ingeschakeld? Waar om kon Nederland zelf op de R.T.C. geen betere waarborgen verkrijgen, indien en voor zover die nodig worden geacht? Met dat al blijft deze kwestie inderdaad een zwarte bladzijde in onze jongste staatkundige ge schiedenis. Alleen kan men zeg gen, dat zelfs degenen, die voor die bladzijde verantwoordelijk zijn, recht hebben op een billijke en objectieve beoordeling. Dat het daaraan nog al eens ontbreekt, vormt in deze zaak.... een nieu we zwarte bladzij! Voor Rockefeller Center in New York is Woensdag de 75 voet hoge uit Noorwegen geïmporteerde Kerstboom op zijn plaats gebracht. De boom is bespoten met een vuurvaste witte verf. Op 9 December zal de boom „klaar zijn". Meer dan vijfhonderd plastic bollen zullen voor decoratie worden aangebracht. Zeven mijl electrisch draad zal in de boom worden verwerkt voor 7500 lampjes. BATAVIA, 1 Dee. (Aneta en A.P.). De ministers van Schaik en Stikker hebben Don derdag te Djogja besprekingen gevoerd met president Su karno en de Sultan van Djogja, de republikeinse minister van defensie. In een gemeenschappelijk communiqué, uitgegeven na terugkeer der Nederlandse mi nisters te Batavia, wordt ge zegd, dat de atmosfeer van vertrouwen en samenwerking, welke tijdens de Ronde Tafel Conferentie heeft bestaan, thans ook in Indonesië aanwe zig is. Het bezoek van beide ministers was hiertoe een ver dere bijdrage, aldus het com muniqué, waarin verder staat, dat uitvoerig van gedachten is gewisseld over de a.s. souve reiniteitsoverdracht, die thans officieel door de republikeinse regering op 27 December is bepaald. Tijdens de conferentie der Nederlandse ministers te Djog- Lord Pakenham, de Britse mi nister voor burgerluchtvaart, heeft Donderdag in het Hogerhuis zijn excuses aangeboden voor de wijze, waarop hij zijn, van de bevindingen van het Hof van Onderzoek naar de ramp van de „Nijmegen" bij Prestwick, af wijkende verklaring had gepubli ceerd. Zoals bekend had Lord Paken ham in een verklaring, die met het officiële rapport over het onderzoek werd uitgegeven, be weerd, dat de gronddiensten te Prestwick geen verantwoordelijk heid droegen voor de ramp met het K.L.M.-vliegtuig, waarbij 40 personen de dood vonden. Donderdag verklaarde Lord Pakenham, thans te kunnen in zien, dat het juister ware geweest zijn afwijkende mening te hebben uitgesproken en hiervan aan het parlement uitleg te geven. „Ik hoop, dat het Huis een eenvou dige maar oprechte betuiging van spijt, dat ik niet direct zo han delde, zal aanvaarden". ja met president Sukarno is tevens gesproken over de toe komstige samenwerking tussen allen, die in Indonesië leven, welke samenwerking onmis baar is voor de opbouw van de nieuwe staat. Binnenkort zal president Sukarno over deze samenwerking een radio-rede houden. Spanje en West-Duitsland BONN (Reuter). De geal lieerde Hoge Commissie heeft een verzoek van Spanje ontvangen om diplomatieke vertegenwoordiging in West-Duitsland. BATAVIA, I Dee. (Aneta en A.P.). De troepen der T.N.I. zullen op 15 December Batavia binnentrekken, aldus deelde de overste der T.N.I.Jahja, mede aan het dagblad „Pedoman". Een officiële woordvoerder van de Republiek deelde mede, dat zijn regering van plan is zes bataljons vroegere guerillatroepen, in totaal 4000 man, aan te wijzen, die tijdens de periode van de overdracht der souvereiniteit in Batavia de orde zullen moeten handhaven,. In welingelichte Nederland se kringen werd te kennen ge geven, dat het republikeinse plan waarschijnlijk aanvaard baar zal zijn voor de Neder landers, aangezien deze de ver antwoordelijkheid voor recht en orde tijdens de beslissende periode niet wensen te dragen Verwacht wordt, dat honderd duizenden Indonesiërs in hun hoofdstad Batavia zullen de monstreren. Volgens de Nederlandse plannen zullen de Nederlandse troepen in Batavia tijdens de overdrachtsperiode in de ka zernes moeten blijven. De overste der T.N.I., Jahja, zeide voorts, dat onmiddellijk na de overdracht in het gebied van Batavia een militair bestuur zal worden ingesteld, dat zal worden opgeheven zodra de omstandig heden het toelaten. De federale politie komt automatisch onder het commando van de militaire gouverneur, aldus overste Jahja. Men is doende, voor de politie nieuwe distinctieven te ontwer pen. Purbolinggo zal 10 December en Tjilatjap en Purwokerto zullen 12 December door de Nederlandse troepen verlaten worden. De ondernemingswachters en de po litie blijven onder tactisch com- TREINBOTSING Bij DEVENTER Hedenmorgen even na half vier is een zwaarbeladen goederentrein die het station Deventer in Oos telijke richting passeerde, voorbij de laatste wissel van het empla cement door een onveilig sein ge reden. De trein kwam daardoor in botsing met een eveneens zwaar beladen goederentrein uit de rich ting Almelo. Er is zeer aanzien lijke materiëlel schade. Persoon lijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan, hoewel één locomo tief geheel bedolven werd onder wrakstukken. Slechts een treinge- leider die zich in een remmers huisje bevond kreeg een lichte wond aan de arm. mando van de T.N.I. Ook de fede rale diensten blijven fungeren. Resident Stol zal zijn functie neerleggen. Intussen zijn heden overgedra gen de districten te Galredja en Grabah in het regentschap Mage- lang, twee December zal Tempu- redjo en drie December Merto- judan moeten worden overgedra gen, terwijl heden ook de over dracht van Bandongan heeft plaats gevonden. Medio December zullen de regentschappen Mage- lang en Temanggun geheel ont ruimd zijn. JOODSE SLACHTOFFERTJES IN TUNIS BEGRAVEN TUNIS, 1 Dec. (Reuvar). Donderdagmiddag heeft te Tunis de begrafenis plaats gevonden van de uit deze stad afkomstige Joodse kinderen, die bij de Da- kota-ramp bii Oslo om het leven zijn gekomen. De lijken der andere kinderen werden van het Tunesische vlieg veld Elaouina verder vervoerd naar Sousse, Moknine en Nabeul en daar ter aarde besteld te wor den. LEWIS BEVEELT: DRIE DAGEN PER WEEK MIJNWERKERSSTAKING John Lewis, de Amerikaanse mijnwerkersleider, heeft Donder dagavond order gegeven tot her vatting van de arbeid in de mijnen per Maandag a.s. De staking be gon gisterenmorgen. Lewis heeft thans bevolen met ingang van Maandag a.s. drie dagen per week te werken, totdat met de maat schappijen afzonderlijke contrac ten zijn getekend. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot aan vulling van renten krachtens de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 en de Zee-ongevallenwet 1919. Het wetsontwerp wil een toe slag van 25 pet. geven op de on gevallenrente of ongevallenuit kering aan personen, die een rente genieten terzake van een ongeval, dat vóór 1 Januari 1947 heeft plaats gehad. Voor de oude ongevallenrenten wil de regering een zeker mini mum-dagloon als basis stellen en wel voor een gehuwde rentetrek ker op 6 gulden en voor een on gehuwde op 4 gulden 50 cent. (Eigen bericht) Naar wii vernemen ontvangt het spoorweg-personeel nog voor Kerstmis een gratificatie van 50 gulden voor gehuwden en 25 gulden voor ongehuwden. Deze beslissing werd heden, na overleg met de betrokken orga nisaties, door de directie van de Nederlandse Spoorwegen geno men. BONN (Reuter). Dr. Aden auer, de kanselier van West-Duits land, en de leider van de socia listische oppositie, dr. Schuma cher, hebben Donderdag een per soonlijk onderhoud gehad, het eerste contact tussen beiden sinds Schumacher voor 20 zittingsdagen van de Bondsdag werd geschorst, omdat hij Adenauer betitelde als „kanselier van de geallieerden". Het onderhoud duurde een uur en stond in het teken van ver zoening. Naar men gelooft is een modus gevonden om het incident uit de wereld te helpen met genoegdoe ning voor beide partijen. Bij het onderhoud waren aanwezig de christen-democratische fractie leider. dr. Heinrich von Brentano, en het socialistische lid van de Bondsdag, dr. Adolf Arndt. FRANSE MINISTER VAN LANDBOUW AFGETREDEN Pierre Pflimlin, de Franse mi nister van landbouw, lid van de M.R.P., is afgetreden. Hij had ver schil van mening met het kabinet over de prijs van suikerbieten en suiker. De minister-president, Bi- dault, zal de portefeuille van land bouw voorlopig ad interim be heren. In politieke kringen te Bonn verluidt, dat de plotselinge oplos sing van het scherpe conflict, dat sedert de vorige week elke samen werking tussen kanselier Aden auer en Schumacher onmogelijk maakte, het directe gevolg is van Amerikaanse suggesties, dat een voortzetting van de onverzoen lijke houding van beide partijen van nadelige invloed zou zijn op Duitslands internationale positie. Het staat reeds vast, dat beide politici goedkeuring hebben ge geven aan de tekst van een ge meenschappelijke verklaring, die heden in de Bondsdag zal worden voorgelezen en waarin wordt ver klaard, dat beiderzijds niet de bedoeling heeft voorgezeten per sonen of partijen te beledigen. GETRACHT ANDERMANS HUIS TE VERKOPEN De Officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank eiste Don derdag tegen de 44-jarige ver tegenwoordiger M. C. Timmer mans tien maanden gevangenis straf met aftrek. T. had enkele maanden geleden getracht een huis te Rotterdam aan een makelaar te Schevenin- fen te verkopen. T. vroeg voor et huis 10.000 gulden en bij het opmaken van een koopcontract bii een notaris ontving T. een handgeld van 1500 gulden. Later bleek, dat het huis niet van T. was. Verder had T. een auto, die hii in huurkoop had, verkocht en het geld ten eigen bate aange wend. Uitspraak oo 15 December Nieuwe olielaag in West-Duitsland HAMBURG (Reuter). Bij het dorp Elpersbuettel in het oliege- bied van Emsland is op een diepte van 1.286 meter een nieuwe olie- laag aangeboord, die zich in wes telijke richting naar de Noordzee zou uitstrekken. WEGENS HOOGVERRAAD Na een uitvoerig requisitoir eiste de procureur-generaal van de Utrechtse kamer van het Am sterdams bijzonder gerechtshof, mr. L. W. M. M. Drabbe, de dood straf tegen de 66-jarige Julius Herdtmann, een tot Nederlander genaturaliseerde Duitser uit Dus- seldorf en tegen de 62-jarige H. Koehler, afkomstig uit Utrecht, die zich in 1938 in Dusseldorf vestigde. H. had als oprichter en leider van de Bond van Nationaal-Soci- alistische Nederlanders in Duits land, in samenwerking met de Duitse spionnagediensten, in Ja nuari 1940 uit deze bond een af deling „Sport und Spiel" ge vormd, waarvan de ca. 150 leden in speciale kampen in Westfalen een militaire opleiding ontvingen met het doel de Duitsers te hel pen bii een inval in Nederland. Verdachte K„ aldus verder in de ten laste legging, was in alles de trouwe helper van H. De ..Sport und SpieT'-leden hebben in di verse Nederlandse uniformen op 10 Mei 1940 deelgenomen aan overvallen op Nederlandse brug gen, o.a. te Maastricht, Gennep en Venlo. De procureur-fiscaal betoogde, „dat beide beklaagden hoogverraad, landverraad, mis drijven tegen de vrede hebben gepleegd en op vele manieren hulp aan de vijand hebben ver leend". zijdse hulpverlening, welke zijn neergelegd in artikel drie van het verdrag. Het doel is te komen tot een voldoende militaire sterkte voor de in het Noord-Atlantisch gebied gelegen staten, waarbij een zo economisch mogelijk ge bruik moet worden gemaakt van de beschikbare mankracht en hulpbronnen der betrokken lan den. De ministers van defensie der landen van het Atlantisch Pact, waaronder minister Schokking voor Nederland, hebben op hun conferentie te Parijs algehele overeenstemming bereikt. In een Donderdagavond uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de ministers eenstemmig hun goedkeuring hebben gehecht aan de volgende besluiten: 1. Er is overeenstemming be reikt over de strategische richt lijnen voor de verdediging van het Noord-Atlantisch gebied. De. At- lantisch-verdrag-staten zullen in deze verdediging als één geheel samenwerken. 2. Er is een programma opge steld voor de productie van wa pens en betreffende de verdeling van het beschikbare en ter be schikking komende wapentuig onder de samenwerkende landen. 3. Ook is overeenstemming be reikt over het coördineren van de verdedigingsplannen voor de ver schillende delen van het Noord- Atlantische gebied. 4. Men heeft overeenstemming bereikt over de militaire verde digingsplannen, welke in het ka der van de Noord-Atlantische verdragsorganisatie zullen wor den opgesteld. In het communiqué wordt uit een gezet, dat de strategische richtlijnen voor de gezamenlijke verdediging van het Noord-Atlan tische gebied zijn opgesteld met in acht nemen van de beginselen van zelfverdediging en weder- RECOMBA-GEBIED TERUG NAAR DE REPUBLIEK BATAVIA (Aneta). De vol tallige zitting van de Raad van Midden-Java heeft een resolutie aangenomen, waarin werd beslo ten tot terugkeer van 't Recomba- gebied van Midden-Java tot de Republiek. Daarbij wordt overwogen, dat het Recomba-gebied ethnologisch, geografisch, economisch, histo risch, cultureel, psychologisch en politiek niet te scheiden is van de andere gebieden van Java en dat uit moties en resoluties in regent schappen en andere lichamen als volkswil bleek, dat men zo snel mogelijk met de Republik Indo nesia verenigd wenst te worden. Op verschillende punten in het land houdt de politie razzia's tegen smokkelaars, tussenpersonen en za kenlieden, om clandestien ingevoer de horloges op te sporen. In Noord- Holland heeft men o.a. in Alkmaar en Amsterdam met medewerking van de Belastinginspecties en Doua nerecherche goede vondsten gedaan. Dit was voor de politie te Den Hel der en de Inspectie van Invoerrech ten en Accijnzen boven de lijn Eg- mondUrsem aanleiding om ook in het Rayon Den Helder over te gaan tot speurtochten. In allerlei kleine plaatsen van het platteland in de Kop van Noord-Holland heeft men ongeveer 700 Zwitserse horloges op gespoord. Bijna altijd leidde het spoor naar Amsterdam, waar tal rijke sjacheraars goede zaken doen in horloges, die niet door facturen zijn gedekt. Ook in Den Helder bleken twee juwelierszaken fout te zijn. Bij de Fa. N. werden 138 horloges in be slag genomen, bij de fa. W. 6. Beide firma's betrokken hun horloges bij vier adressen in Amsterdam, waar van er slechts een door de politie kon worden achterhaald. De douane recherche te Amsterdam heeft in samenwerking met de Helderse po- litie-autoriteiten op dit adres een goede slag geslagen. Toen men op het adres aankwam, stapte de per soon in kwestie juist met een tas met 46 horloges de deur uit. De man werd onmiddellijk in verzeker de bewaring gesteld. De zakenlie den en tussenpersonen zullen t-z.t- terecht staan wegens overtreding van het Deviezenbesluit '45 en het Besluit In- en Uitvoerrechten. Tijdens zijn reis door de Verenigde Staten bracht de Engelse veldmaarschalk Montgomery ook een bezoek aan generaal Dwight D. Eisenhower (links), die thans president is van de Columbia Universiteit.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1