Naar de achtjarige Lagere School Duurder leven maakt derde loonronde noodzakelijk RADIO VREES VOOR TERREUR na ontruiming van Tapanuli Vier mil Hoen voor verbetering grond aan randen N.O.-polder Opinies uit mijn dagboek ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS Vrijdag 2 December 1949 Van het Binnenlandse Front Over verdraagzaamheid gesproken! De Beurs Wetsontwerp wijziging L.O.-wet in de Kamer Naar wij vernemen Nog altijd wachten we op de mededelingen van de Regering, "•elke de gevolgen zijn van de de- v luatie voor de levensstandaard. >ar onze huismoeders weten het de ervaringen van elke dag al ïg, dat tengevolge van de deva- tie, de hevige spanning tussen •m en prijzen, welke voor 1 Sept. k reeds bestond, na deze deva- itie-datum, aanzienlijk is ver- 'icrpt en de financiering van het ishoudeljjk budget, zelfs bij de ■est radicale bezuiniging onmoge- .,jk maakt. Zonder overdrtjving mag dan ook Tzegd worden, dat in tienduizen den gezinnen, vooral van de laagst zoldigden, momenteel een nood- ,estand heerst, welke de afschaf ing van de bonnen en ook van de textielpunten voor zeer velen tot een bittere bespotting heeft ge laakt. drie grote vakcentral en, aange- sioten bij de stichting van de Ar id, hebben reeds uitgerekend, dat vanaf 1 Sept. tot 15 Nov. de kosten van het levensonderhoud met 3% pet. gestegen zijn en op grond van deze berekening, is men daar tot de conclusie gekomen, dat spoedig een loonsverhoging van f 2.50 per week noodzakelijk zal zijn, omdat de stij ging der prijzen in die zes weken, op te vangen. Er is ongetwijfeld veel voor te zeggen, om met deze toeslag niet lang te wachten, maar we vrezen alleen, dat met deze stijging het gehele duurteprobleem nog aller minst gerealiseerd is en dat de vak centrales binnen afzienbare tijd. met een nieuwe eis tot loonsverhoging zullen moeten komen. Want als men de zakenmensen spreekt, dan hoort men maar één klacht n.l. dat alles binnenkort nog veel duurder wordt, want dat alle nieuwe offer tes belangrijk hoger geprijsd zijn. De Regering zelf kan deze stijging ook niet meer tegenhouden. De Haagse tram heeft al toestemming van de Regering gekregen om haar tr wen met 20 te verhogen en de andere grote steden zuilen wel PROGRAMMA ZATERDAG 3 DECEMBER HILVERSUM I 301,5 M 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 19.45—24.00 VARA 7.00 nieuws, 7.15 gramo|oonmuz., 7.30 sluiting. 8.30 nieuws. 8.40 or gelspel, 9.00 weerberichten, 9.03 gramofoonmuziek, 10.00 medische causerie, 10.05 morgenwijding, 10.20 voordracht, 10.35 voor de arbeiders in de continubedrijven, 11.30 piano spel; 12.00 lichte muziek; 12,30 mededelingen, 12.33 zang en piano 12.55 kalender. 13.00 nieuws, 13.15 metropole orkest, 14.00 voor de jeugd, 14.20 gramofoonmuziek, 15.00 boekbespreking ,15.15 radio philhar- monisdh orkest en solist, 16.00 ,,van de wieg tot het graf", lezing, 16.15 amateursuitzending, 16.45 sport- praatje, 17.00 gramofoonmuziek, 17.30 voor de jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 -propaganda-toespraak, 18.20 trio, 18.30 voor de Nederlandse strijdkrachten, 19.00 artistieke staal, kaart. 19-30 bijbellezing, 19.45 voor de Nederlanders in Duitsland, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.12 Vara-varia, 20.15 Italiaans program ma, 20.45 gevarieerd programma, 21.45 socialistisch commentaar. 22.00 sextet, 22.25 „onder de pannen", hoorspel, 22.45 dansmuziek, 23.00 nieuws, 23.1524.00 gramofoonmuz. HILVERSUM U 416 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 nieuws; 7.15 morgengebed en liturgische kalender, 7.30 sluiting, 8.30 nieuws, 8.40 gramofoonmuziek, 9.00 weerberichten, 9.03 gramofoon muziek. 9.30 waterstanden. 9.35 gramofoonmuziek, 10.00 voor de kinderen, 10.15 gramofoonmuziek, 11.00 voor de zieken 11.45 gramo foonmuziek, 12.00 Angelus, 12.03 amusementsorkest, 12.30 mededelin gen, 12.33 amusementsorkest, 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws en katho liek nieuws, 13.20 promenade orkest en solist, 14.00 mannenkoor, 14.20 Engelse les, 14.40 omroeporkest en solist, 15.30 kroniek van letteren en kunsten, 16.05 harmonie-orkest, 16.30 „de schoonheid van het Grego riaans', 17.00 voor de jeugd, 18.00 pianoduo, 18.15 journalistiek week overzicht, 18.30 symphonie-orkest en solisten, 19.00 nieuws, 19.15 actua liteiten, 19.25 Katholiek Thuisfront, 19.30 Hammondorgelspel, 19.50 Indo nesisch commentaar, 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man zegt er het zijne van, 20.12 gramofoonmuziek, 20.15 Lichtbaken; 20.40 gramofoon muziek, 21.00 gevarieerd program ma, 21.45 puzzle, 21.55 amusements muziek, 22.30 „Wij luiden de Zon dag in", 20.30 nieuws, 23.1524.00 radio philharmonisch orkest en solist. BRUSSEL, 322 M. 12.00 gram- muziek, 12.15 pianospel, 12.30 weer berichten, 12.33 gramofoonmuziek, 12.45 pianospel, 13.00 nieuws, 13.15 gramofoonmuziek. 14.00 causerie, 14.10 gramofoonmuziek, 15.00 popu lair concert, 15.30 klankbeeld, 16.00 gramofoonmuziek, 16.30 causerie over Suriname en de Antillen, 16.40 gramofoonmuziek 17.05 nieuws 17.15 accordeonmuziek, 17.30 gramofoon muziek, 17.40 accordeonmuziek 17.55 economisch overzicht, 18.00 jazzmu ziek, 18.30 voor de soldaten, 19.00 nieuws, 19,30 gramofoonmuziek, 19.50 vrije politieke tribune, 20.00 om roeporkest en solist, 21.00 actuali teiten 21.15 dansmuziek, 22.00 nieuws 22.15 verzoekprogr., 23.00 nieuws, hierna vervolg verzoekprogramma, 23.3524.00 gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.05 gramofoon muziek, 12.30 omroeporkest, 13.30 verzoekprogramma, 14.30 gramofoon muziek, 15,30 verzoekprogramma, 16.30 Belgisch ensemble, 18.30 ac cordeonmuziek, 19.00 cello en piano, 19.40 gramofoonmuziek; 20.00 om roeporkest, 20.45 gramofoonmuziek, 22.15 dansmuziek, 23.00 gramofoon muziek, 23.3023.55 dansmuziek. spoedig volgen. De Spoorwegen zullen dan ook wel niet achterblij ven en als hier eenmaal het hek van de dam is, begint deze steen te rollen en kan niemand voorspellen, waar ze tenslotte liggen blijft. Het probleem zou nog niét zo erg zijn, indien er momenteel niet zo veel economisch zwakke bedrijven waren, die deze nieuwe loonlast niet kunnen dragen, omdat ze nu al het hoofd moeilijk boven water kunnen houden. Vandaar, dat ook het werklozen- cijfer zal stijgen. En dan denken we nog aan die tienduizenden pen sioen- en rentetrekkers, mensen die geen enkele kans maken op een toeslag, maar ze worden wel de dupe van de loonsverhogingen van anderen, omdat deze nieuwe loons verhogingen het leven nog weer duurder maken. Het is wel een zeer benauwde tijd die we tegemoet gaan want willen we de 40.000 nieuwe arbeidskrachten, die in 1950 opnieuw op onze arbeids markt het leger der kostwinners vergroten, aan arbeid helpen, dan zullen we onze productie uit moe ten breiden, maar de stijging van de kostprijs, die veroorzaakt wordt door de nieuwe loontoeslagen, maakt die productie en vooral de export steeds moeilijker. We komen hier in de beruchte videuse cirkel waar geen enkele econoom momen teel nog een uitweg ziet. Over verdraagzaamheid gesproken. Evenals in andere plaatsen, wilde ook Schiedam ter eerbiedige nage dachtenis van de in het verzet ge vallen burgers, een monument stichten, dat het heldhaftig gedrag van deze burgers in de stad van hun inwoning levendig zou houden. Er werd een commissie uit de bur gerij samengesteld, die een ontwerp er voor zou goedkeuren, maar of deze commissie nu eenzijdig samen gesteld was, of de kath. vertegen woordigers er in geslapen hebben, weten we niet. Alleen is bekend ge worden, dat nu het monument ge reed is, dit bij een groot deel van de burgerij heftige verontwaardi ging heeft uitgelokt, omdat de hoofdfiguur in dit monument is af gebeeld door een levensgroot naakt vrouwenfiguur. Niet alleen de Schiedamse katholieken, maar ook de prot. christ. volksgroep heeft zich tegen dit monument krachtig verzet en de kath. burgemeester van Schiedam heeft zelfs gewei gerd het te onthullen of het na mens de gemeente te aanvaarden. De beeldhouwer, een zeker heer Starreveld en ook de commissie die het ontwerp heeft gekeurd, meent, dat dit verzet tegen het naakt misplaatst was, want „een dergelijke opvatting mag bij een kunstwerk niet in het geding gebracht worden". Een wel zeer ouderwets en bekrompen stand punt, dat toch heus niet alleen door katholieke en positief christelijke aesthetici wordt afgewezen. In elk geval nu het gemeentebe stuur van Schiedam en volko men terecht weigerde dit beeld in ontvangst te nemen, zou dit beeld ergens in een buitenplantsoen worden opgesteld en zou een nieuw oorlogsgedenkteken worden ver vaardigd en geplaatst in het hartje van de stad. Intussen heeft de beeldhouwer er toch een opschrift op aangebracht, dat vermeld, dat dit beeld de gedachtenis wil ver levendigen van de verzetshelden. Begrijpelijk is het, dat tegen dit opschrift opnieuw ernstige bezwa ren zijn naar voren gebracht en de kath. en prot. chnst. volksgroep, uit wier gelederen de meeste ver zetshelden zijn voortgekomen, do nagedachtenis van hun mannen, niet door een dergelijk beeld wen sen verlevendigd te zien. Intussen hebben we hier weer te maken met een sterk staaltje van z.g. vrijzinnige onverdraagzaam heid, waarbij zij hun z.g. kunstbe schouwing, waarvan men weet, dat j deze voor de grote meerderheid van ons volk in beginsel onaanvaard baar is, wil opdringen. Als een gemeentebestuur van een overwegend prot. christ. gemeente als Mijdrecht, aan de ingezetenen verzoekt op Zondag de gordijnen voor de etalages te hangen, om op die wijze de Zondagviering in de hand werken, dan durft de redactie van een vrijz. socialistisch blad, dit gemeentebestuur aan de schandpaal te nagelen, omdat het zgn opvat ting over Zondagsrust aan een min derheid wil opdringen. Maar als een kleine minderheidsgroep aan de meerderheid van een bevolking, haar kunstopvattingen opdringen, nog wei voor een monument, dat een nationaal karakter moet heb ben, terwijl men weet, dat deze kunstopvatting voor deze meerder heid krachtens haar beginselen on aanvaardbaar is, dan is dit niet on verdraagzaamheid, maar is die meerderheid onverdraagzaam en bekrompen. Het eert intussen B. en W. van Schiedam, dat het tegenover deze onverdraagzame vrijzinnige naakt- propaganda een krachtige en moe dige houding heeft aangenomen. Verwilderde honden neergeschoten Een jager uit Oosterhout is er Woensdagmorgen, in samenwer king met de politie in geslaagd, twee verwilderde honden, die de Oosterhoutse polder onveilig maakten, neer te leggen. In de afgelopen berfst werden drie koeien door de dieren aan gevallen en gedood. Onlangs vond een landbouwer 27 kippen dood in het hok. Meermalen vielen de verwilderde honden, de ene een zwart-grijze groenendaler en de ander en zwarte bouvier, andere honden aan en doodden die. „TABINTA" BRACHT 1000 MAN TERUG Gisterenmorgen heeft de plaats gehad de- barkatie plaats gehad van de ruim 1000 man, die Woensdag avond laat met de „Tabinta" uit Indonesië te Amsterdam zijn aan gekomen. Vooraf werden de jongens toe gesproken door vertegenwoordi gers van H.M. de Koningin, Z.K. H. de Prins en van de Minister van Oorlog. Aan de railing van het schip waren spandoeken bevestigd met de woorden: „Wij handhaven uw rust tegen concurrerende prij zen" en „Wij moesten terug, maar anders BATAVIA, 1 Dec. (Aneta). De aanstaande ontruiming van Tapanuli door de Nederlandse troepen heeft in Nederlandse kringen en sommige Indonesische kringen aldaar bezorgdheid doen ontstaan, aangezien velen betwij felen of de in dat gebied aanwe zige T.NX in staat zal zijn het uitgebreide bendewezen te be dwingen en de veiligheid in Tapa nuli te blijven verzekeren, aldus het „Nieuwsblad van Sumatra". VASTE STEMMING AMSTERDAM, 1 Dec. De beurs opende in een rustige vas te stemming, ditmaal niet belem merd door grote verkopen in de oliehoek. In alle sectoren vielen behoorlijke winsten te boeken. Koninklijke had vandaag niet te lijden van liquidaties en dit al leen reeds was oorzaak van een hogere koers, toen bovendien nog enige vraag bleek te bestaan, steeg de prijs tot 299, negen pun ten hoger dan gisteren. Philips wist vandaag de ope ningswinst van 5 punten ruim schoots te handhaven. A.K.U. en Unilever verbeterden 4 punten. De handel was weliswaar niet omvangrijk, maar de ondertoon was uitgesproken vast. De Indonesische markt had de laatste dagen al tekenen van meer vertrouwen getoond. Nu olies vast waren was hier van terughoudendheid ook geen spra ke meer. Certificaten Deli gin gen met een voordelig verschil van zes punten aan de kop. Am sterdam Rubber volgde met vijf punten winst, H.V.A. was vier punten beter. Ook de niet actieve soorten gaven flinke winsten te zien. Bandar Rubber was acht punten hoger, Deli Batavia en Senembah waren bii de tabak ken ieder drie punten beter. Ook de scheepvaartaandelen lieten zich niet onbetuigd. Scheepvaart-unies verbeterden drie punten. Op de staatsfondsenmarkt werd vandaag een nieuwe tranche in vesteringscertificaten verhandeld. De invloed hiervan was reeds voor de eerste December in de koers dezer papieren verdiscon teerd. Na een prijshoudende ope ning waren de meeste guldens papieren een fractie beter. De dollarlening was op 95 onveran derd. Prolongatie 21/4 procent. Enige honderden personen namen tot op heden het zekere voor het onzekere en zijn naar Oost-Su- matra gegaan, waar zij voorlopig zjjn ondergebracht in Siantar. Het betreft tot dusver hoofd zakelijk Indonesische bestuurs ambtenaren, die bevreesd zijn voor represailles van de rond zwervende benden. Er zijn op het ogenblik geen tekenen, die wiizen op een massale evacuatie, doch de regering van Oost-Sumatra treft maatregelen om zo nodig een massa-evacuatie te kunnen opvan gen. Wat betreft de Nederlandse burgers in Tapanuli, die in totaal tweehonderd personen tellen: de handelskantoren in Sibolga zullen in elk geval zo lang geopend blij ven als de situatie het toelaat. De Nederlandse bestuurs- en politie-ambtenaren zullen ver moedelijk met de Nederlandse troepen vertrekken, hoewel het niet uitgesloten is, dat enkele ambtenaren van het binnenlands bestuur op hun standplaatsen zullen blijven voor coördinerende werkzaamheden. Planters op de rubberonderne mingen, die in Tapanuli in pro ductie zijn, zullen waarschijnlijk na de terugtrekking der Neder landse troepen het beheer voor lopig aan de Indonesische em ployes overlaten. Omtrent de toe komstige ontwikkeling in Tapa nuli is intussen onmogelijk enige voorspelling te doen, hoewel de bezorgdheid in vele kringen on miskenbaar is. De geruchten, als zouden Nederlandse handelskan toren in Sibolga reeds gesloten zijn, kunnen in elk geval worden tegengesproken. Gehoopt wordt, dat het bezoek van Hatta aan Sibolga een gunstige uitwerking op de stemming zal hebben. Oost-Borneo vraagt om T.N.I.-troepen BATAVIA, J. Dec. (Aneta). De raad van Oost-Borneo heeft een motie aangenomen, waarin het zenden van T.N.I.-troepen naar Oost-Borneo verzocht wordt voor de zuivering van de in dat gebied geïnfiltreerde gewapende benden en voorts om de rust en orde te handhaven. Dit zou uiterliik 10 December moeten geschieden. De federale regering van Oost-Bor neo heeft deze motie goedgekeurd en naar het nationale voorberei dingscomité gezonden. "W fjri; "■i-i'i'W'SS'Hï 1 De beroemde Niagara-waterval, die jaarlijks duizenden bezoe kers trekt, heeft op het ogenblik zijn omgeving tot een sprookje gemaakt. De rondspattende waterdruppels zijn op de bomen bevroren. ANTI-RUSSISCH PROCES TE SERAJEWO Donderdag is te Serajewo het proces geopend tegen 12 Russen, die beschuldigd worden van spion- nage in Joego-Slavië en van vijandige activiteit tegen de rege ring van Tito na het geschil met de Kominform. Een der Russen had de avond tevoren in zijn cel zelfmoord gepleegd. Leider van het complot zou een orthodoxe priester zijn, een zekere Alexei Krisko, die in zwarte toga in de rechtzaal verscheen. Na voorle zing van de aanklacht werd de zitting van het Hof verdaagd tot heden. PADVINDERS REDDEN BELGISCH ECHTPAAR Het hoofdbestuur van de Ned. Padvinders heeft aan twee Haar lemse padvinders, J. Bart en H. Hack geheten, het gouden Jan van Hoofkruis toegekend. Toen in Augustus van dit jaar de beide padvinders in de omge ving van Dinant kampeerden, hebben zij het Belgische echtpaar Frederik uit Antwerpen uit de Maas bij Dinant gered. (Van ónze parlementaire redacteur) De dichter en de politicus zijn in onze staatkunde meerdere malen in één persoon verenigd geweest. Om maar één voor beeld te noemen: De bronzen stem van Schaepman, die de „Aya Sofia" bezong, domineerde ook vele jaren in de Tweede Kamer. Gistermiddag stond er wederom een dichter voor het voorzittersgestoelte, teneinde de vereiste eden af te leggen. De katholieke letterkundige, Bernard Verhoeven, ging dr. Cielen als volksvertegenwoordiger opvolgen. In Verhoeven's dicht werken breekt dikwijls het verlangen door om de nood van de massa te kunnen lenigen. Verhoeven's entree in de politiek moge vergezeld gaan van de wens, dat wij deze zelfde ondertoon ook in zijn redevoeringen zullen mogen beluisteren. Voor het overige was het een middag, die zeker de Kamervoor zitter weflnig voldoening schonk. In verband met de indiening van de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp inzake de souvereini- teitsoverdracht, wilde dr. Korten- horst Vrijdag liever niet vergade ren, teneinde de leden op deze wijze nog wat meer tijd te laten voor de bestudering. De Kamer toonde zich echter van haar meest breedsprakerige kant. De behande ling van de begroting van de Staatsmijnen was weliswaar vrij spoedig afgedaan, maar daarna verbeuzelde men meer dan een uur met een ontwerpje over een Lim burgse tramlijn. Het spook van de z.g. stille nationalisatie waarde weer rond, maar tenslotte werd een en ander toch z.h.s. aangeno men. Tenslotte was er, voordat men aan de eigenlijke hoofdschotel, de wijziging van de Lager-onderwijs- wet, kon beginnen, nog het wets ontwerp waarhij ruim vier mil- lioen werd gevraagd om de gron den aan de randen van de Noord oostpolder te kunnen verbeteren, die schade hebben geleden als ge volg van de inpoldering. Ook dit wetsontwerp riep ver schillende afgevaardigden naar de katheder, deels om de minister dank te zeggen en deels om hem nog tot verdere tegemoetkomend heid te bewegen. Dit wetsontwerp was vooral een succesje voor de heer Engelbertink (K.V.P.), omdat hij het was geweest, die bij de vo rige begrotingsdebatten voor de aldus gedupeerden in het krijt was getreden. Hij bracht minister Spit zen dan nu ook graag verdiende hulde. Maar een Kamerlid mag zich nooit helemaal tevreden to nen en vandaar dat hij thans aan deze hulde het verzoek verbond dat ook zij zouden worden gehol pen, die buiten de uitgestippelde „rode lijn" vielen. De heren de Ruiter (C.H.) en Vondeling (P. v. d. A.) hadden een zelfde verlang lijstje. De minister wilde in deze St. Nicolaastijd blijkbaar niet al te karig zijn. Hij moest natuurlijk om te beginnen op het advies van zijn deskundigen afgaan, maar hij zeg de toe zo nodig zelf de „rode lijn" nog wel een beetje verder te zul len trekken. Voor inschakeling van reeds bestaande gewestelijke com missies voelde de bewindsman echter weinig. Een Gedeputeerde zou de commissie van deskundigen voorzitten en dat moest genoeg zijn. Ook huizenherstel in Kuinre viel buiten het kader van dit wetsontwerp. Zij nog vermeld, dat de gelden, dié de Kamer door goedkeuring van dit wetsontwerp voteerde, niet gebruikt zullen war den voor uitkeren van schadeloos stellingen, maar voor het verbete ren van de uitgedroogde grond. De minister gaf toe, dat een en ander even op zich had laten wachten, maar de betrokkenen kregen nu dan ook zelfs betere grond terug. Zo kon dan eindelijk aan de hoofd schotel worden begonnen. Minister v. d. Brink was inmiddels al met een goedgekeurde begroting in zijn tas verdwenen. De eerste hand die hij te drukken had gekregen, was die van de fractieleider van de P.v.d.A. geweest Deze handdruk was nog weer eens een onderstre ping van het spreekwoord, dat ook de rode soep niet zo heet wordt gegeten, als zij wel eens door „Het Vrije Volk" wordt opgediend! De wijziging van de Lageronder- wijswet, gaat er vanuit, dat het achtste leerjaar op 1 Jan. '50 weer van kracht zal worden. Waar moe ten de leerlingen, die niet naar Mulo en H.B.S. gaan, dan echter heen? De V.G.L.O. scholen zijn er nog lang niet voldoende. De kosten van bouw en installatie spelen ook voor de naaste toekomst een be langrijke rol. Minister Rutten heeft er nu dit op gevonden, dat het gewoon lager onderwijs voor taan acht leerjaren zal moeten hebben. Daarnaast wil hij aan de V.G.L.O. scholen ruimte en gele genheid laten om zich te ontwik kelen. Het zevende en achtste leer jaar kan men desgewenst en indien ter plaatse of in de naaste omtrek aanwezig ook op de V.G.L.O. scho len afmaken. In het wetsontwerp is echter bepaald, dat deze scholen voortaan minstens 61 leerlingen zullen moeten tellen. De heer V. Sleen (P.v.d.A.) toon de zich dankbaar voor het herstel van het achtste leeTjaar en daar had hij ook reden toe, want tevo ren had de heer Terpstra (A.R.) hem aan zijn eigen voorspelling herinnerd, dat het uitstel door mi nister Gielen in de practijk wel af stel zou betekenen. Maar daar hield zijn waardering dan ook mee op. Hij mistte in dit wetsontwerp Waarschuwing voor gladde wegen De K.N.A.C. waarschuwt auto mobilisten voor de kans die in deze tijd van het jaar bestaat voor plotseling opkomende gevaren voor gladde wegen. Meestal zijn die gevaren het grootst in de morgenuren op plaatsen, waar het mistig is of geweest is, en een temperatuur van even onder het vriespunt gladheid kan veroor zaken. een vaste koers. Een plan en de liefde voor de V.G.L.O. school, die hij zich over de hele linie voor het zevende en achtste leerjaar wenste, beleed de minister wel met de tong maar niet met de daad. De heer Terpstra (A.R.) had daarvoor veel meer begrip getoond voor het standpunt van de minister. De on dertoon van zijn rede was zelfs, dat hij de omstandigheden eigen lijk nog niet rijp achtte voor het achtste leerjaar. Men kon de ouders alleen hiertoe verplichten wanneer men werkelijk een voort gezet onderwijs had aan te bieden, dat in alle opzichten goed was. Zijn critiek richtte zich vooral tegen een regeling, die weliswaar los staat van het onderhavige wets ontwerp, maar hier toch nauw ver band mee houdt. De minister wil het namelijk mogelijk maken, dat het ambachtsonderwijs een voorbe reidende klas krijgt, die het zeven de leerjaar desgewenst kan op vangen en die dus twaalf jarigen al op de ambachtsschool zou bren gen. Vooral de behoefte aan nieu we toevoer voor de industrie heeft hier de doorslag gegeven, maar men mag zich toch afvragen of de zorg voor de materie hier niet al teveel de zorg voor de geest op de achtergrond heeft gedrongen. Be zwaar van de heer Terpstra was vooral, dat jongens op die leeftijd nog te jong waren om al een be roep te kiezen, terwijl zij ook, de confessionele ambachtsscholen zijn immers nog maar gering in aantal, op te jeugdige leeftijd in neutrale milieux zouden komen te verke ren. ER WAS EENS Prachtig sprookjesboek voor de jeugd Het sprookje, de bekoorlijke vrucht van een rijke fantasie, waarnaar door alle eeuwen heen de ontvankelijke kinderziel zal hunkeren, speelt in het leven van het kind een belangrijke rol. In zijn wereld van onbegrensde ver beelding, worden dode dingen een levende werkelijkheid. Zijn fanta sie reikt ver uit boven de realiteit van het leven en daalt bij voor keur in het wondere sprookjesland. Daarom kan een welverzorgd sprookjesboek een stuk waardevol familiebezit zijn. Daarom ook kun nen we de verschijning van het sprookjesboek ,,Er was eens..,." met vreugde begroeten. In deze uitgave werden door de bekende schrijfster van kinderboeken, Ma rian Hesper-Sint, 60 met zorg ge kozen sprookjes bijeengebracht, terwijl Rie Kooyman in lijn en kleur vorm gaf aan de gedaanten uit de onwezenlijke sprookjeswe reld. We vinden er in terug sprook jes van Andersen, Grimm, Lean- der, Perrault, Asbjörnsen en Bech- stein, maar ook minder bekende maar niet minder boeiende sprook jes van Zuid-Afrikaanse, Saksische, IJslandse, Tiroolse en Chinese herkomst. De wonderlijke verhalen, afge stemd op de kinderziel, hebben in dit fraaie boek een opeenvolging gevonden, die overeenkomt met het groeiende bevattingsvermogen van de kindergeest. „Er was eensis een kost bare uitgave, dat beschouwd en behandeld moet worden als waar devol familiebezit, waarvan nog een volgende generatie genoegen beleeft. Daarom is dit niet een boek van kinderen, maar voor kinde ren, waarmede ouders als boelende vertellers, de kindergeest in het wondere sprookjesland rondleiden. Dit uitzonderlijk mooi uitgevoerd sprookjesboek, groot van formaat en rijk verlucht, is dezer dagen verschenen bij de uitgeverij C. A. Spin en Zoon te Amsterdam. VRIJDAG 2 December 1949. De Centrale Commissie voor de Filmkeuring heeft volledig bakzeil gehaald. De befaamde film „Moeders op vacantie", aanvankelijk nog niet volledig toegelaten, is nu toelaatbaar verklaard voor alle leeftijden, zonder coupures. „Tant de bruit pour une omelette", zei de Fransman. Wat een drukte om zulk een filmpje, zeggen wij. De herkeuringscommissie zegt nu, dat ze geen aanleiding vindt, om de gewraakte zin over het gefemel van klooster zusters kwetsend of ongepast te achten. Bovendien is nu pas ontdekt, wat men dadelijk al had kunnen weten, dat de film 'gemaakt is in opdracht van de Orde der Zusters Augustines- sen„en door roomsen voor al voor roomsen vervaardigd", zegt de commissie nu er bij. Dat door en voor „roomsen" is origineel gevonden. Alleen is het zoal niet kwetsend, dan toch wel een beetje „onge past" vind IK. SANAPIRIN TABLETTEN keren een opkomende kou of griep. Koleer 75 en 40 ct. HOGERE LONEN OP SUMATRA MEDAN, 1 Dec. (Aneta). Met ingang van 1 December zjjn de daglonen voor op tabaksonder nemingen werkende Indonesische arbeiders met drie en twintig en een half procent verhoogd, waar door het dagelijks geldloon hon derd vijf cent per man is gewor den en vijf en negentig cent per vrouw, waarbij de vrije Zondag als voorheen wordt doorbetaald. Dit besluit is het resultaat van besprekingen tussen Sociale Za ken van Oost-Sumatra en de plan tersorganisaties, aldus verneemt Aneta. Hierbij komen voor de ondernemers de kosten van het tegen sterk verlaagde prijs ver strekken van voedselpakketten aan de arbeiders. De arbeiders genieten verder gratis huisvesting en medische verzorging, welke geheel ten laste van de ondernemers blijven. Voorts is overeengekomen, dat aan alle arbeidersgezinnen een stukje grond ter beschikking blijft gesteld en dat de bewerking daar van mag geschieden in onder- nemingstijd. was er gisteren geen handel op de Goudse kaasmarkt, omdat de boeren het met de handelaren niet eens konden worden over de prijs zal het op 13 December a.s. 50 jaar geleden zijn, dat de Neder landse Vereniging van Kermis- vakgenoten „Ons Belang" werd opgericht. Een comité zal trach ten in 1950 van iedere kermis een echt feest te maken heeft de Niwin met de „Water man", die Woensdag naar Indo nesië vertrok, een groot aantal sport- en ontspanningsartikelen voor onze jongens in de tropen verzonden is Donderdagmiddag op feeste lijke wüze de nieuwe kazerne van de Centrale Opleiding Admini stratief Kader te Middelburg ge opend, waarbij tevens het 25-jarig bestaan der opleiding werd her dacht zal de in de kringen der gemeente-administratie bekende burgemeester van Oegstgeest, de heer J. C. Baumann, op 1 Januari a.s., in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd, zijn ambt neerleggen zal de Tweede Kamer op Dins dag 6 December het wetsontwerp Overdracht Souvereiniteit aan Indonesië behandelen wordt sinds Maandagavond het ongeveer zesjarig zoontje van de heer K. te Boer te Klazienaveen. dat bii zijn grootouders logeerde, vermist zijn er plannen in voorbereiding om de, tijdens de oorlog, half ver woeste Sint Dominicuskerk aan de Broerstraat te Nijmegen te herstellen en haar na de restau ratie de bestemming te geven van Burgerzaal FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN 64. Luister dan toch naar me! Haver man heeft het gedaan! Luister dan toch!" Zijn stem sloeg gierend over. Jan, die achter Karei stond, wilde hem voorbijdringen. Mastboom stond over Trimbach heengebogen. Emmy greep Karel's hand vast. „Ik zal het vertellenik zal alles vertellen", hijgde Trimbach. „Ik heb het niet gedaan. Ik ben geen moordenaar. Ik heb Marie nooit willen doden. Ik heb nooit gewild, dat ze vermoord zou wor den. Ik hield echt van haar. Of jullie het geloven, of niet, kan me niet schelenmaar ik hield zielsveel van haar. Maar wat ik jullie verder vertel, moeten jullie wel van me aannemen. Ik heb in Burght, een dorpje bij Antwerpen, gewoond „Bij Antwerpen?" vroeg Karei. „Dus daarom heb je die Gazet van Antwerpen gekocht?" „Ik kocht die krant dikwijls, om van de toestand daar op de hoog te te blijven. Luister nu maar. Ik was twintig jaar geleden in Burght met een Frans meisje ge trouwd. Maar na een jaar bleek dat huwelijk een mislukking. Ik kon mijn vrouw niet meer uit staan. Ze was me te sentimenteel. Ik wou van haar af. Maar zij had me nog lief. Ze wou van geen echtscheiding weten. En omdat ik dat wist, heb ik me de moeite be spaard, echtscheiding aan te vra gen. Had ik dat toen maar gedaan. Maar ik was bijna altijd op reis en ontmoette mijn vrouw vrijwel nooit meer. „Dat verklaart die pas", zei Em my. „En die had je hier in huis laten liggen toen je wegging en daarom. „Ik had die pas al lang moeten vernietigen. Ik weet zelf niet, waarom ik dat ding bewaard heb. Misschien om nog enig verband met mijn verleden te hebben.... Ik dacht er pas een paar weken geleden aan, dat ik hem vergeten had. Ik wist niet eens meer goed, waar het ding weggeborgen was. Maar ik begreep, dat ik verloren zou zijn, als jullie die pas in han den kregen." „Heb je die vrouw in Burght soms ook vermoord?" vroeg Mast boom bruusk. „Nee! Ik heb toch al gezegd, dat ik geen moordenaar ben? Ik heb nog nooit iemand gedood. Toen de oorlog uitbrak zat ik in het Oosten. En toen meende ik een kans te hebben, van haar af te komen. Als ik voorgoed wegbleef, zou ik ten slotte als vermist be schouwd zijn geworden en zij als oorlogsweduweIk heb rond gezworven in Japan, Indië en Au stralië. Daar gelukte het me, een andere naam aan te nemen en een paspoort op die naam te krijgen. Daarmee kwam ik in Europa te rug „En, hoe ben je eigenlijk hier in Goirle terechtgekomen?" vroeg Mastboom. „Dat was louter toeval. Ik vond die naam in een spoorboekje en omdat ik hem nog nooit gehoord had, vermoedde ik, dat ik in zo'n kleine plaats me nog het veiligste kon vestigen. Ik had nog wat geld waarvan ik voorlopig kon leven Ik was zo gelukkig een behoorlijk baantje te vinden. Niemand kende me anders dan als Bertus Trim bach. Maar Haverman...." „Ik ben er benieuwd naar, wan neer we die kerel in handen zul len krijgen", bromde Mastboom. „Haverman .had mij in Australn leren kennen. Maar we hadder elkaar weer uit het oog verloren Op zekere dag, dat ik in Amster dam moest zijn voor zaken, lier ik hem onverwachts tegen het lijf Hij herkende mij, en hoewel ik me hield, of ik hem niet kende, en hem trachtte wijs te maken, dat hij de verkeerde voor had, liet hij me niet met rust. Ik had hem in dertijd een en ander over mijn eerste huwelijk verteld. En, hoe weet ik niet, maar hij wist erach ter te komen, dat ik met Marie Sanders getrouwd was en hier in Goirle woonde. En toen begon hi; me geld af te persen...." „Omdat je eerste vrouw nog leefde", zei Emmy. „Je bent dus met Marie Sanders ongeldig ge trouwd!" (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3