Nieuw Minister Rutten en de Kamer Ernstige uitborsting van de vulkaan Etna sluiten een compromis BP.M.-Cotali navliegtuig op Banka neergestort De Regering niet afwijzend tegenover loonsverhoging Vrouw poogde haar man van het leven te beroven EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Na de ministers nu de Kamerleden Zaterdag 3 December 1949 45e Jaargang No. 11734 Gedwongen bekeringen Het weer in November VJ Groot landbouwgebied bedreigd Motie-Peters aangenomen Regering steunt vliegtuigindustrie Kinderbijslag aan zelfstandigen Zes doden en vijf gewonden Atoompact tussen Oost en West? Deed Adenauer te veel concessies? Vliegramp eist twintig doden Doch onder bepaalde voorwaarden Sultan van Djogja Tien jaar geëist Abonnementsprijs 4.25 P©r kwartaal. 4- per mnd inclusie* incasso Advertentie-rarie4 pei editi t6 ct oer m.m minimum 2.50. in alle editie; 26 ct per m.m minimum 4 tamiheberichter 20 ct. resp 30 ct per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur. E. M Stumpel Hoofdredacteur H. N Smits Bankrelaties: Noorderbank* Nederl. Credietbank het feit Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) NHD A S H van heden Pagina 1 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. tel. 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR. Laat 221. teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K2241 - V (Van onze weerkundige medewerker) Bracht ons de maand October een te grote hoeveelheid warmte, in November was de gemiddelde temperatuur normaal. Voor De Bilt bedroeg deze 5.2 graden Celsius. De gemiddelde temperatuur overdag was 5.6 graden Celsius, hetgeen ook normaal te noemen is. Vooral het begin van de maand was koud en des nachts waren dan ook op vele punten tempera turen beneden het vriespunt. In de tweede en derde decade echter was de temperatuur meestal hoger dan normaal. Overi gens had het weer in November nogal een wisselend karakter. Vooral boven de grote rivieren was de hoeveelheid neerslag groot. Ook de eerste sneeuwval werd de afgelopen maand waargenomen en wel op 6 November. De totale hoeveelheid neerslag bedroeg te Eelde niet minder dan 130.5 mm, dat is ruim 2 maal de normalè hoeveelheid (62 mm). Den Helder en Vlissingen noteerden voor de totale maandsom 104 en 75 mm, normaal 73 en 70 mm. In het Zuiden van het land, in Limburg, Brabant en Zeeland, viel slechts weinig meer dan de normale hoeveelheid. Tenslotte werd nog onweer waarge nomen op 8 dagen. Dit is drie dagen meer dan normaal. Gisteren, tiidens de zitting, probeerde zij vol te houden, dat zi.i niet met voorbedachten rade gehandeld zou hebben, maar later bekende zij de bedoeling te heb ben gehad haar man naar 't leven te staan. Zij verklaarde in over spannen toestand geleefd te heb ben, ontstaan door de vele zorgen welke op haar schouders rustten, omdat de zaak van haar man niet floreerde. De officier van justitie wees er op, dat de vrouw, zoals ook het psychiatrisch rapport concludeer de, volkomen toerekeningsvatbaar geacht moet worden. Hii eiste daaro'm tien jaar gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak op 16 Dec. a.s. In het weekblad „De Hervormde Kerk" wordt op objectieve en rus tige toon gereageerd op de aankon diging van de actie van het Willi- brord-Apostolaat. Men maakt er o.a. melding van het steeds groeiend aantal bekeerlingen (het woord convertiet dat men bij ons is gaan gebruiken om gevoelighe den te vermijden, schijnt toch niet in de smaak te vallen) en consta teert dan dat 2/3 van die overgan gen plaats hebben uit huwelijksmo tieven. En dan staat er: „Dat wil zeggen, omdat een der verloofden R.K. is, wordt de ander gedrongen (of gedwongen) ook het doopsel te aanvaarden". En verder: „Un nid vaut bien une Messe" zeggen wij Hendrik IV enigszins gewijzigd na. „Een nestje is wel een mis waard". Als het inderdaad zo was, dan zouden die vele priesters, die zich met bekeerlingenonderricht bezig houden, toe! wel een geringe hoog schatting voor het Katholieke Ge loof bezitten. Maar zo is het niet. Inderdaad komen er velen tot de Roomse Kerk naar aanleiding van een verkering: indien zij het echter uiteindelijk om het toekomstig hu welijk doen, dan is he niet in orde. Dalt weet de Kerk er dat weten die priesters ook wel. En wie zou er belang bij hebben om het aantal huichelaars dat in de Kerk gevon den wordt, nog met enige duizen den per jaar te vermeerderen Zo is het dus niet. Hoe is het dar. wel In de meeste gevallen zal zo'n leerling die om het meisje komt of zo'n leerlinge die het om de jon gen doet, niet met zuivere motie ven beginnen. Maar het is juist de taak van de onderwijzende priester om al docerende de motieven te zuiveren. Daarom is het gewenst dat zo iemand minstens een jaar in de leer is, opdat hij gelegenheid heeft, verlicht en gesterkt door Gods genade de waarheid en de schoonheid van het Kath. geloof zó op zich te doen inwerken, dat het hoofdmotief niet meer het meisje of de jongen, maar de Waarheid zelve wordt. Hierop zal dan ook de leraar wel degelijk acht slaan en zou hij merken dat het hoofdmotief van verdacht gehalte blijft, dan mag hij zo'n leerling niet tot het geloof aannemen. Natuurlijk komen er bijkomstige overwegingen bij. Zou zo'n leerling door het huwelijk b.v. in een zeer degelijk Katholiek milieu terecht komen, dan is er goede hoop dat ook na het huwelijk er een werke lijke overtuiging zal groeien. Maar in ieder ge-al zom - tekenen van waar geloof zal een leerling niet in de Kerk mogen worden opgenomen. Niet alleen Protestanten maar ook van-huis-uit-katholieken beoorde len deze bekeringen „vanwege het meisje" wel eens ietwat scheef. E. BRUNA OFM. De Etna, de vulkaan op Sicilië, is Vrijdagmorgen gaan werken. Te oordelen naar de dikte van de aslaag te Catania meent men, dat het een ernstige uitbarsting be treft. Te middernacht kwam het bericht, dat de toestand rond de Etna in de laatste uren aanzien lijk verergerd is. Op 1650 m. hoogte blijkt name lijk een nieuwe krater in werking te zijn gekomen. Een lavastroom daalt van de helling af. 2 km per uur vorderend. Een uitgestrekt landbouwgebied wordt bedreigd. De drie lavastromen, waarvan eerst sprake was, zijn door de nieuwe opgeslorpt. De inwoners van Bronte en Maletom vrezen, dat de lava hun dorpen zal berei ken. De aandacht van de waar nemers geldt nu voornamelijk de nieuwe krater, waaruit bij hevige ontploffingen gloeiende massa's omhoog stijgen. De vorige maal, dat de Etna werkte, was 7 Juni van dit jaar. De berg spuwde toen rook en as. doch er werd geen schade aan gericht. De ldatste hevige uitbarsting was in Februari 1947. Een lava stroom bracht toen grote schade toe aan het gewas op de berghel lingen. De Etna, welke niet minder dan 262 kraters telt, is voortdurend min of meer in werking. Sedert het begin van deze eeuw hebben zich acht uitbarstingen voorgedaan. De bekendste uit barsting van de Siciliaanse vul kaan dagtekent van 1669. Drie dagen lang beefde de aarde, waar na lavastromen van de hellingen van de berg vloeiden, de stad Catania gedeeltelijk vernielden en tenslotte in de Middellandse' Zep terecht kwamen. (Van onze parlementaire redacteur) Tegenstellingen tussen minister en Kamre plegen meestal met een compromis te eindigen. Zo was het ook gisteren Minister Rutten zag zijn wijziging van de Lageronderwijswet, ten aan zien waarvan de vorige dag nog zoveel critiek was geuit, ten slotte toch reeds nagenoeg aanvaard. De Kamer harerzijds bevredigde zichzelf door de aanvaarding van een motie-Peters (K.V.P.)een soort verlanglijstje, dat echter zeker niet bij deze St. Nicolaas in vervulling zal gaan, terwijl, met goedvinden van de minister, ook nog enkele wijzigingen in het ontwerp werden aangebracht. De voornaamste hiervan was een amendement van Sleen (P.v.d.A.), het beginsel van de wet zo wijzigende, dat in principe het V.C.L.O.-onderwijs voorrang krijgt. Daar naast wordt echter de door de minister voorgestelde regeling, de gewone lagere school met aparte vakken naast de V.G.L.O.- scholen, als overgangsregeling tot een nader te bepalen datum aanvaard. Vooral als men bedenkt, dat de heer van Sleen zich deze overgangsregeling reeds tot '58 had gedacht, een termijn, die op verzoek van de minister nog „tot een nader te bepalen datum" werd verlengd, dan wordt het wel duidelijk, dat de Kamer in feite niet veel meer bereikte dan het vastleggen van een ideaal. Een amendement dat wel direct voordeel voor de v.g.l.o.-scholen had kunnen afwerpen, was een voorstel van de heer Van Sleen (P.v.d.A.) om de leerlingenschaal voor de v.g.l.o.-scholen gelijk .te stellen met die voor u.l.o.- scholen. Hiertegen had de minister echter overwegende be zwaren. Wel deed hii een tikje water in de wijn door ziin oor spronkelijk minimum van 61 tot 51 te verlagen. Ook bii dat leer lingenaantal zullen drie onder wijzers kunnen worden aange steld. De heer Van Sleen was hiervoor dankbaar, maar natuur lijk niet voldaan. Zijn amende ment werd verworpen met 43 tegen 31 stemmen. Vóór de P.v. d.A., de communisten, de V.V.D. en de katholieke leden Peters en De Haas. De heer Terpstra (A.R.) ge bruikte deze behandeling om een wijziging van andere aard in het wetsontwerp aan te brengen. Bij een „toevallige" stemming was eertijds het verbod in de wet ge bracht om zonder noodzakelijke redenen gedurende het cursus jaar van school te kunnen ver anderen. De heer Van Sleen wil de het nu liever zo laten. Bij verschil van mening tussen on derwijzers en ouders moest niet bet dreigen met schoolverande- ring als een stok achter de deur kunnen staan. De meerderheid van de Kamer bleek er echter thans anders over te denken. Het amendement-Terpstra werd aan vaard met 46 tegen 29 stemmen, rechts tegen links. Een amende ment-Van Sleen, dat aan gemeen ten en schoolbesturen het recht wilde verlenen om een gehuwde onderwijzeres, zonder ministeri ele goedkeuring voor drie maan den te kunnen aanstellen, werd verworpen. Zoals reeds gezegd, legde de Kamer in een motie haar wensen neer, die de vorige dag met zo veel élan waren geuit. Over deze De regering heeft zich nader beraden over de Nederlandse vliegtuigenindustrie en is na ampele overweging tot de over tuiging gekomen, dat de zelf ontwikkeling van vliegtuigen in Nederland voldoende kansen biedt om de voortzetting daar van te rechtvaardigen. De rege ring is bereid de hiervoor ver eiste steun te verlenen. Uiter aard zal zij er daarbij op toe zien, dat aan de voorwaarden voor het welslagen der zelfont wikkeling wordt voldaan. motie was voor de aanvaarding, zowel voor als achter de scher men. heel wat te doen. In ver schillende fracties, ook in die van de K.V.P., werd in clubjes geconfereerd. Sommigen voelden er ter elfder ure toch blijkbaar niet zoveel voor om door een al te scherpe uitspraak andere cate gorieën van onderwijs in hun ont wikkelingsgang te belemmeren. Vervolg op pag. 3, 7e kolom ORGANISATIES DRINGEN AAN OP NOODVOORZIENING De Ned. Katholieke Boeren- en Tuindersbond, de Ned. Katholieke Middenstandsbond, het Konink lijk Landbouwcomité en het Ned Verbond van Middenstandsvereni- gingen hebben een adres gericht aan de Tweede Kamer. Hierin wijzen de organisaties er op. dat het voorstel van de minister van sociale zaken om besprekingen te openen met de betrokken organi saties over de vraag of een kinder- bij slagregeling wellicht vatbaar is voor een bedrijfstaksgewijze in voering onvoldoende- rekening houdt met de acute nood. De orga nisaties dringen er daarom op aan te willen bevorderen, dat op korte termijn een noodvoorziening tot stand komt. ONDERHOUD STIKKER-HATTA BATAVIA (Aneta). Moh. Hatta is onverwacht te Batavia aangekomen en zal een onderhoud hebben m,et minister Stikker. Hatta, die door vele autoriteiten werd verwelkomd, deelde aan Aneta mede, dat hij tevreden was over de resultaten van zijn oriën tatiereis naar Sumatra. DE KWESTIE JERUZALEM LAKE SUCCESS, 3 Dec. (Reu ter). De subcommissie van de speciale politieke commissie der V.N. heeft een rapport goedge keurd waarin een internationaal regiem voor Jeruzalem wordt aan bevolen. Tijdens een nautische verken ning in de omgeving van Muntok (Banka) verongelukte Vrijdag morgen bij het neerkomen op het water een amphibie-Catalinavlieg- tuig van de B.P.M., waarbij zes doden zijn te betreuren. In het toestel bevonden zich, behalve de bemanning van vijf leden, nog zes personen. Twee passagiers waren regeringsambte naren. Vier andere passagiers be hoorden tot de staf van de met de B.P.M. verbonden Nederlands- Indonesische Tankvaart Maat schappij. 't Leven lieten de twee Engelse piloten, Ward en Kenney en de twee werktuigkundigen, Winke laar en Geeve. Van de passagiers werden de twee nautische advi seurs Brinkgreve en de Braber gedood. De heer Reiniers. hoofd van de kustverlichting en be- bakening van het departement van scheepvaart, de heer Fray, havenmeester van Palembang, de marconist van Polanen Petel, de nautische adviseur Happee en gezagvoerder Meyer werden ge wond. Een nader telefonisch bericht uit Batavia meldt, dat de stoffe lijke overschotten van de heren Brinkgreve en de Braber gebor gen zijn en heden te Muntok wor- PRINSES WILHELMINA SCHENKT f50.000 De particuliere secretarie van Prinses Wilhelmina meldt, dat de Prinses f 50.000 uit de opbrengst van de tentoonstelling De Vrouw ter beschikking heeft gesteld ten bate van het Nederlands Sanato rium te Davos. den begraven. De toestand van de vijf gewonden is bevredigend en voor niemand bestaat direct le vensgevaar. NA AANRIJDING DOORGEREDEN Een 14-jarige slagersjongen werd Donderdagavond aan het viaduct op de grens tussen Haar lem en Bloemendaal door een hem achterop rijdende personenauto aangereden. De jongen bleef ern stig gewond op de weg liggen. De chauffeur van de auto stopte even om naar het slachtoffer te kijken, doch stapte weer in de auto en reed in snelle vaart weg. Vrijdag morgen is de jongen in het zie kenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem aan zijn verwondingen bezweken. De chauffeur is echter nog niet opgespoord. Een overzicht van de ravage ten Oosten van Deventer, waar Vrijdagmorgen om half vier twee goederentreinen op elkaar reden, persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. De plechtige inwijding van onze nieuwe bureaux in Alk maar heeft gisteren in klein comité plaats gehad. Zij ge schiedde door de hoogeerw. heer deken J. Th. Jacobs (die men rechts op de foto ziet, naast de directeur van het N.H.D., de heer E. J. M. Stum-i, pel) in tegenwoordigheid van de zeereerw. heren pastoors G. h. Binkhorst O.P. en L. C. Biesta O.P., die men resp. links op de foto ziet. Na de inwijdingsplechtigheid in onze nieuwe kantoren te Alkmaar maakte onze foto graaf, in het avond-uur, deze opname van het front van het nieuwe pand, dat een aan winst voor het Ritsevoort ge noemd mag worden. BERLIJN (DPA) Naar van de zijde van het ministerie van bui tenlandse zaken van de Sowjetrus- sische zone verluidt zou de Ameri kaanse financier Bernard Baruch in Moskou met de plaatsvervan gende Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, besprekingen gevoerd hebben over een accoord inzake de atoomener gie. In verband hiermede r herinnert men er aan, dat de Canadese ver tegenwoordiger in de commissie van de V.N. voor de atoomenergie, generaal McNaughton, Donderdag j.l. te Baltimore verklaard heeft, dat een overeenkomst over de con trole oP de atoomenergie tussen Oost en Wel mogelijk was. SCHORSING VAN SCHUMACHER OPGEHEVEN De schorsing van Dr. Schuma cher, de leider van de socialisti sche oppositie, is Vrijdagmorgen door de voorzitter van de West- D.uitse Bondfllag opgeheven als ge volg van het accoord, dat bereikt is tussen Kanselier Adenauer en Schumacher. De vrije democratische partij, de tweede partij in de West-Duitse regering, heeft Vrijdagmiddag on verwacht een persconferentie be legd om mede te delen, dat de partij Adenauer had geadviseerd de regeling met Schumacher niet te accepteren. De tweede fractie leider van deze partij, Euler, zeide, dat de kanselier concessies had ge daan aan Schumacher, „die op de grofste manier zouden kunnen worden misbruikt voor partijpoli tiek". ZEVENDE LUCHTRAMP IN DEZE WEEK Ingevolge het verzoek van de Stichting van de Arbeid had Vrijdag onder leiding van de minister-president een bespre king plaats tussen een delegatie uit de Ministerraad en verte genwoordigers van de Stichting van de Arbeid over de voor stellen tot loonsverhoging, die door de Raad van Vakcentralen bij de Stichting zijn ingediend. Bij de uitvoerige gedachten- wisseling over deze voorstellen heeft de regering als haar standpunt medegedeeld, dat zy onder bepaalde voorwaarden niet afwijzend staat tegenover enige loonsverhoging met in gang van 1 Januari a.s., waar bij evenwel ook de subsidie politiek opnieuw zal dienen te worden bezien. Overeengekomen werd, dat thans binnen de Stichting van de Arbeid het overleg tussen VERANTWOORDELIJK VOOR DE VEILIGHEID De sultan van Djogja is gisteren eenstemmig in de vergadering van het voltallige Nationale Comité van voorbereiding, die Vrijdag te Batavia werd gehouden, belast met de verantwoordelijkheid voor aan gelegenheden betreffende de vei ligheid voorafgaand aan de Souve- reiniteitsoverdracht. De Sultan zal verantwoordelijk zijn aan het Na tionale Comité. werkgevers en werknemers zal worden hervat, teneinde tot nadere gezamenlijke voorstel len aan de regering te komen. Deze voorstellen zullen betrek king hebben op het loon en op de verhoging van de arbeids productiviteit. Donderdag is nabij Ribeirao- Claro in de binnenlanden van Brazilië een Braziliaans lijnvlieg- tuig neergestort. 16 passagiers en 4 leden van de bemanning kwa men om het leven. De enige over levenden zijn een vrouwelijke passagier en een kind van viif jaar. Dit is de 44ste vliegramp van dit jaar, waarbij minstens 10 personen om het leven zijn ge komen en de zevende vliegramp in deze week. Vrijdag eiste de officier van justitie bij de rechtbank te Assen een gevangenisstraf van 10 jaar met aftrek tegen de 44-jarige Treintje E., die in het voorjaar van 1947 driemaal heeft getracht haar man, L. S. D. te Assen, van wie zij thans gescheiden is, van het leven te beroven. Tweemaal deed de vrouw ver gif in de medicijnen van haar echtgenoot. Deze pogingen faal den, omdat de man bii het drin ken een onaangename smaak proefde. Enkele dagen later pro beerde de vrouw het door de gas kraan in de slaapkamer van D. open te zetten. Ook deze poging leed schipbreuk, doordat D. wak ker werd. D„ ,di# reeds ziek was, moest zich in een sanatorium laten verplegen. Van zijn afwezig heid maakte de vrouw gebruik om elders een vrolijk leven te leiden. Inmiddels had D. argwaan gekregen, waarna hij aangifte deed bij de Asser recherche, die er in slaagde de vrouw te Gro ningen te arresteren. .iï 'i..i A i rfrft

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1