Inwijding en Intronisatie Sint Nicolaas en de Kunst Cadeau? Iedebe WIan I^eett j^oos die heefit 't FILMS VAN DE WEEK Groeien wet PAG. 2 Zaterdag 3 December 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Ons nieuwe Bureau in gebruik genomen r J N.V.ALKMAARSE WASSERIJ 'N Kleurboeken Kleurkrijt Verfdozen Frankenberg n.v. SERRES DEKEN Hogere Hoogheem- raadschapslasten Veilingen in Noord-Holland De E Jat Vrijdagmiddag om half vijf, op de eerste Vrijdag van de laatste maand van het jaar, zijn de nieu we bureaux van ons blad aan het Ritsevoort, met een kleine, intie me plechtigheid in gebruik geno men. In het vergaderlokaal ontving de directie daartoe de Hoogeerwaarde Deken van Alkmaar, J. Th. Ja cobs met de beide pastoors van de stad, de Zeereerw. heren L. C. Biesta O.P. en G. L. Binkhorst O.P. Voorts waren aanwezig de firman ten H. Stumpel en A. Stumpel, de hoofdredacteur de heer H. N. Smits uit Hoorn, de chef afdeling Adver- .ontie de heer C. Luttikhuizen en 't voltallige personeel der redactie en administratie van het kantoor Alk maar, velen vergezeld van hun dames. De Hoogeerwaarde Deken ver- ichtte de korte, maar treffende slechtigheid der inzegening van 't pand, waarna pastoor Biesta de intronisatie van het H. Hart ver richtte. Hierna was de Deken de eerste, die het woord nam om de directeur, de heer E. J. M. Stumpel te feliciteren met het nieuwe pand, dat hij een schitterende aanwinst noemde. De Deken, die de krant reeds kende vanaf de tijd, dat hij in Wognum stond, bracht de pret tige samenwerking tussen geeste lijkheid en krant ter sprake en hoopte, dat onder Gods zegen het mooie werk van 4e krant, de waar heid uit te dragen, zou groeien. De heer Stumpel, die dankte voor de hoge belangstelling noemde het katholieke dagblad in wezen een huisbezoeker. Daarbij wees hij op de taak van de katholieke krant die vooral ook op het geestelijk ter rein actief moet zijn. Daarnaast verheugde het de directeur, dat de katholieke pers door dit nieuwe pand op waardige wijze naar bui ten uit kon treden. Na in het kort over de moeilijk heden, die aan de bouw waren v oorafgegaan te hebben gesproken, hoopte de directeur dat zij, die in het nieuwe pand zouden werken, met vernieuwde energie hun taak zouden vervullen. Ook de heer H. N. Smits, die het nieuwe kantoor als een vervroegde St. Nicolaas-verrassing zag, sprak zijn vreugde over de totstandko ming van dit werk uit en vertrouw de erop, dat door de krant het ka tholieke leven in dit gewest tot nog grotere bloei zou geraken. Als laatste spreker vertolkte de chef der Alkmaarse redactie, de heer F. A. H. Often de dank van z\jn medewerkers en van het admini stratief personeel voor de voortva rendheid, waarmede de directie de nieuwbouw had aangepakt. Hij constateerde dat deze vernieuwing een grote verbetering betekende en zag de toekomst van de krant in Alkmaar met een gerust hart te gemoet. Nadat alle aanwezigen van de gelegenheid de directie te compli menteren hadden gebruik gemaakt, verbleef men nog enige tijd bijeen, waarna de werkzaamheden in het nieuwe kantoor, dat vandaag de gehele dag voor belangstellenden geopend zal blijven, een begin namen. Vele bloemstukken, o.a. van de afd. Alkmaar van de K.A.B.; het bestuur van het Katholiek Militair Tehuis; de redactie, het technisch en administratief personeel te Hoorn, gaven reeds de eerste mid dag het nieuwe gebouw een feeste lijk aanzien. Vanavond om kwart over acht zal „St. Caecilia" 'n muzikaal be zoek aan ons nieuwe kantoor bren gen. -\ ONZE AGENDA Retraitehuis Bergen: Zaterdag 3 uur opening v. h. K.A. Weekend. Bioscopen: Harmonie: Bataillon der Dapperen, 18 Cinema Americain: Mariandel, 18 j. Victoria: Hollywood op z'n kop, 14 j.; A.B.T.: Sons of the Pioneers, 14 jr. Kunstzaal Rustende Jager: Bergen: Tentoonstelling v. lergonso schilders. Paardenmarkt: Zaterdagavond 8.15 u. start van geïllumineerde muzi kale mars van „St. Cae cilia". Wapen van Heemskerk: Zondagavond: St. Nic. bal. Zondagsdienst artsen: Dr. Kolk, Geestersingel 36, tel. 2017; Dr. van Gilse, Kennemerpark 8, tel. 3136. Nachtdienst apotheken: Apotheek Wanna. Ritsev. 5. Nachtdienst Taxi's: H. Jong, Lindenlaan 100. tel. 3628. Twee dwalende kinderen Ecrgisterennacht om half drie ontdekten twee agenten van po litie een meisje en een iongetje, resp. 5 en 4 jaar oud, hand in hand lopend op de Schermerweg. De kinderen zeiden door moeder uit bed te zijn gehaald en naar Oma gestuurd te zijn. Bij Oma kregen ze echter geen gehoor. De politie heeft zich over de ver kleumde kinderen ontfermd en ze te slapen gelegd op een nood- bed aan het bureau van politie. Uit een onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek, dat de vader van de kinderen die nacht om 1 uur dronken was thuisgekomen, na heel zijn loon. dat hij die dag ontvangen had, aan drank te hebben opgemaakt. Omdat vader in zijn dronkenschap niet al te zachtzinnig te werk ging. heeft moeder de doodsbenauwde kin deren ten einde raad uit bed ge haald en naar grootmoeder ge stuurd. Na aan het bureau van politie ontbeten te hebben, zijn de kinderen gisterenmorgen om 9 •nu- afgehaald. Kajoltersnieuws ALKMAAR. Woensdag 7 Dec. a.s. vieren de Kajotters het Sinter klaasfeest. De Heilige man zal ons persoonlijk komen bezoeken, voor- lat Hij naar Spanje terugvaart. Het is traditie geworden, dat ie dere Kajotter op die avond een klein geschenk meeneemt, dat Sint Nicolaas dan persoonlijk zal uitrei ken. Als iedereen dus een kleinig heid meebrengt, gaat niemand zon der cadeau naar huis. Vrienden, werkt allen mee om ook dit jaar St. Nicolaas te vieren, zodat we dat gewoon zijn. - HET BEPROEFD T".f ucniruM. Sint Nicolaas \s de vriend van alle mensen en dus draagt hij ook de kunstschilders een goed hart toe. Hij moet natuurlijk rekening houden met velerlei smaak, doch onder degenen, die op zijn feest geschenken plegen te ontvangen en te geven en die gevoel voor het schone hebben, zullen er toch ook zijn, die een origineel schilderij, een originele tekening, ets of aquarel op hogere prijs stellen dan een ba- zarpplaatje of een kitschproduct. Eén goed schilderij in uw huis is meer waard dan alle wanden vol met bazarspullen. Deze laatste zijn weliswaar goedkoper, maar vergeet niet, dat alles, wat aan de lopende band gemaakt wordt, goedkoper is dan een werkstuk, waar de schep, per zijn eigen ziel in gelegd heeft. Een costuum naar maat is ook duurder dan confectie en een cre atie van een eerste klas modehuis is ook duurder dan een utility- japonnetje. Zo is het ook met de wandversiering. U geeft hopelijk wel eens een paar kwartjes uit voor het bezoek aan een museum of tentoonstelling; u geniet dan de kunst slechts enkele uren; wilt u permanent genieten van een goed schilderij of een knappe tekening, dan kunt u er een kopen bij de kunstschilders en zo beschouwd is een oorspronkelijk schilderij nooit te duur. Met het oog op de December- feestdagen van 5 en 25 December, heeft het KCB in de kunstzaal te Bergen een tentoonstelling geor ganiseerd, een z.g. verkooptentoon stelling. Daar is voor elk wat wils, zowel wat de artistieke smaak, als wat de portemonnaie aangaat. Te keningen en etsen, aquarellen en schilderijen, ceramiek en kunst, edelsmeedwerk. Een groot aantal schilders uit Bergen neemt aan deze tentoon stelling deel en men kan het zich als een sociale plicht rekenen, om ook eens een bezoek aan deze ten toonstelling te brengen en daar iets te kopen. De tentoonstelling is vrij toegan kelijk en elke middag en avond geopend. Wij zullen ons onthoven van het noemen van namen, doch willen uitzondering maken voor Marijcke Visser, die onder haar edelsmeedwerk ook exposeert fraai uitgevoerde H. Vaten, die de pries, ter gebruikt bij de toediening der laatste H.H. Sacramenten. Een bezoek aan deze tentoonstel ling willen wij van harte aanbeve len. Twee kinderen door bakfiets aangereden Op de Langestraat bti de van der Boschstraat staken een meis je en een jongen van 8 en 5 jaar plotselin" de weg over en wer den door een driewielige bakfiets aangereden. Door een passeren de auto werden de kinderen naar een dokter gebracht. Het meisje bleek een lichte hersenschudding en een gekneusd sleutelbeen te hebben. De jongen is er goed af gekomen. De bestuurder van de bakfiets treft geen schuld. Het ongeval is te wijten aan de on voorzichtigheid van de kinderen. DE STOOMBOOT UIT SPANJE IS WEER AAN De Alkmaarse jeugd was Vrijdag echt in St. Nicolaasstemming. Reeds in de ochtenduren speelde de stadbeiaardier, de heer van der Veen op het carillon van de Waag- toren Sint Nicolaasliedjes, 's mid dags verzamelden zich honderden kinderen, die van de laagste klas. sen der l.o, scholen, alsmede die der kleuterscholen, aan de Bier kade, om daar de komst van Sint Nicolaas af te wachten. Om pre cies half twee meerde de „Wa tersport" van schipper Klinkhamer uit Krommenie, de enige stoom boot uit deze omgeving, aan de kade en verwelkomden de blijde kinderen de Heilige Man, die met zijn knecht en zijn witte paard op het voordek van de stoomboot had den plaats genomen. Te paard ging het toen de stad in. waar Sint Ni colaas de kleinsten in het Gulden Vlies en de groteren in het Wapen van Heemskerk ontving met een hartelijke toespraak en natuurlijk een keur van versnaperingen. In beide zalen heerste een prettige en blijde stemming, ook al waren er verscheidene bezoekertjes, die, ge dachtig hun boosheden in het afge. lopen jaar, zich bij de aanblik van Zwarte Piet wel enigszins bezwaard gevoelden. Het muziekcorps Excelsior zorg de voor passende muziek tijdens het binnenstomen van de boot en de rit door de stad. Bloedende hoofdwonde Vrijdagmorgen om vijf uur werd een 25-jarige man- met een hevig bloedende hoofdwonde aan het bureau van politie vebracht. Op de nieuwe Schermerweg on der Oudorp bleek de man met de fiets tegen een vrachtauto te zijn opgereden, die gedeeltelijk op 'n dam en met de voorzijde op het rijwielpad geparkeerd stond. De man is aan 't politiebureau voor lopig verbonden en daarna naar het Centraal Ziekenhuis overge bracht. „VOOR HET KIND" ALKMAAR Men schrijft ons: December, de maand der ver rassingen. De maand van Sint Nicolaas. Zoekt ge nog iets voor hen, dat nergens elders te koop is? De stand van het comité „Voor het Kind" in de hal van het post kantoor helpt U Daar staat voor U gereed de prachtig uitgedoste gelaarsde kat, gekleed als de markies van Cara- bat met gepluimde hoed en een glundere snuit. Of Roodkapje in vol ornaat. Maar het meeste succes heeft U beslist met Sneeuwwitje en de zeven dwergen, die, te voorschijn getoverd uit een der vouwkaar, ten,uw kind in verrukking zullen brengen. Toe, loop even naar het post kantoor en doe een greep in de rijke collectie kaarten. Er is nog zóveel bij, dat ook ouderen op prijs zullen stellen. Er verzuim niet de nodige kin derpostzegels in te slaan. Ze blij ven een jaar geldig en ge doet er Uw vrienden, waar ook ter wereld een ontzaglijk genoegen mee. En het eenzame en gebrekkige kind, dat in deze "donkere dagen ook reikhalzend uitziet naar wat licht en vreugde, zal in stilte U danken, omdat ge te midden van eigen huiselijke feestgeneugten ook aan hem of haar hebt ge dacht. Daarom: Koopt Kinderzegels en kaarten, ze brengen geluk, U zelt en de kinderen. WESTERWEG TEL.2670 UITMUNTENDE WASBEHANDEUNG R.K. Handbalclub A.O.G. ALKMAAR. -De wedstrijden voor Zondag a.s. zijn afgelast we gens het niet bespeelbaar zijn van het veld. De feestvergadering be gint Dinsdagavond om 8 uur en wordt gehouden in Paviljoen „Kin- heim", Stationsweg, alhier. Dus het bestuur rekent op aller opkomst Tot Dinsdag. JAN H. DE GROOT VOOR DE HANDELSSCHOOL De leraar Nederlands aan de Alkmaarse Handelsschool, de heer C. Kostelijk, die reeds eerder heeft blijk gegeven van een fris initiatieP in zijn methode van lesgeven» heeft de te Alkmaar geboren dich ter Jan H. de Groot, die een oud- leerling van de Handelsschool is, uitgenodigd, voor de leerlingen van de 4e klasse een lezing te houden uit zijn eigen werk. De heer de Groot heeft de invitatie van de heer Kostelijk aanvaard en zal in de tweede helft van Januari voor de leerlingen van zijn oude school uit zijn werk lezen. Jan H. de Groot, die in 1901 te Alkmaar geboren is en daar lange tijd heeft gewoond, behoort tot de letterkundigen van de jong-pro testantse groep. In 1931 debuteerde hij met de bundel „Vaart". In het zelfde jaar werd hij redacteur van het tijdschrift „Korenland. Naast zijn andere publicaties bun delde Jan H. de Groot opmerke lijke verzetsgedichten, gedeeltelijk in gevangenschap geschreven, in de bekroonde verzenbundel „Moeder koren.. De hernieuwde kennismaking van de Handelsschool met Jan H. de Groot dateert van de onlangs ter gelegenheid van het schoolju- bileum gehouden reünistendag van oud-leerlingen, waarbij de heer de Groot tegenwoordig was. Het contact dat de heer Kostelijk door dit initiatief legt tussen kun. stenaar en scholier, kan de literaire en aesthetische opvoeding der Handelsscholieren slechts ten goede komen. Dit initiatief en volledige medewerking van de directeur van de school, de heer G. A. M. Snij ders verdienen dan ook alle lof. GEEN HANDEL OP DE KAASMARKT 1200 kg kaas was gisterenmor gen in drie partijen op' de kaas markt aangevoerd. Er was echter geen handel. Evenmin als op de markt in Gouda, wilde men deze week op de Alkmaarse markt kaas kopen voor de gevraagde prijs. Men verwacht maatregelen van overheidswege, ten gevolge waarvan de kaasprijs omlaag zal gaan. Men wacht het dus liever nog even af. De 1200 kg kaas van gisterenmorgen vonden dus geen koper en de drie aanvoerders moesten onverrichter zake huis waarts keren. Graanbeurs Alkmaar ALKMAAR. Hieronder vol gen de prijsnoteringen van de gis termorgen gehouden graanbeurs: bruine bonen 6070; citroenbo nen 70; witte bonen 5580; grau we erwten 75, per 100 kg. TENTOONSTELLING OVER JAVA ALKMAAR. In het Stedelijk Museum aan de Breedstraat wordt momenteel een schooltentoonstel- ling over Java gehouden. Van 15 Nov. tot 17 December komen daar dagelijks enige klassen scholieren, die dan, aan de hand van het ten toongestelde, een uiteenzetting krijgen over de verschillende as pecten van het leven op Java. Scholieren vanaf de 5de klasse van het l.o. en leerlingen van het V.H.M.O. nemen aan dit aanschou welijk onderwijs deel. Het ge meentebestuur heeft het nuttig en interessant geoordeeld, deze ten toonstelling ook voor ouderen open te stellen en het biedt daar toe de gelegenheid op Woensdag 7 en Donderdag 8 December. Een deskundige van het Indisch Insti tuut te Amsterdam zal dan een uitvoerige explicatie geven "over dat, wat de tentoonstelling laat zien. Ter tegemoetkoming in de kosten zal een laag entree van f f 0.25 worden geheven. Kaarten voor de tentoonstelling zijn ver krijgbaar op de afd. Onderwijs van het gemeentesecretarie, op Maandag 5 en Dinsdag 6 Decem ber. De tentoonstelling biedt een zeer interessante verzameling vol kenkundige en economische voor werpen. Bovendien zijn er een aantal foto's en gebatikte doeken te zien. De verzameling is van het Indisch Instituut te Amsterdam. Wij kunnen eenieder die zich voor land en volk van Java interes seert een bezoek aan deze belang rijke tentoonstelling van harte aanbevelen. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Anna E. d. van M. Dekker en E. Jong; Herman z. van C. Slikker en M. Ootjers; Peter J. z. v. P. Adrigem en E. M. de Boer. OndertrouwdTheodoras Dekker 21 jr. en Margaretha Vergunst 21 jr.; Derk Talens 31 jr. en Johanna v. Velzen 24 jr.; Joseph A. Weiier 27 jr. en Jacoba J. van de Kamer 27 jr.; Frederik J. Smidt 25 jr. en Ali Hildering 21 jr.; Johannes de Cocq v. Delwijnen 54 jr. en Pieter- tje Booy 59 jr. Dirk Berkhouwer ?9 jr. en Lijsje W. v. d. Neut 31 jr. Overleden: Ant je van Wonderen oud 71 jr. Wed. van C. Bleeker. Sinterklaasbal in bet Wapen van Heemskerk ALKMAAR. Morgen, Zondag avond, zal in 't Wapen van Heems kerk een groot openbaar St. Nico- laasbal worden gegeven, waarbij de goede Sint en zijn zwarte knecht in hoogst eigen persoon aanwezig zul len zijn. De muzikale leiding van de avond is in handen gelegd van het bekende Zaanse dansorkest W. Bley. De zangerlfc Willy Bent zal met haar vocale prestaties deze Sint Nieolaasavond opluisteren.- K.F.C.-keuringen ALKMAAR: A.B.T.: „Sons of the pioneers", 14 jaar. Cinema Americain: „Mariandel", 18 jaar. Harmonie: „Bataillon der dap peren", 18 jaar. Victoria: „Hol lywood op z'n kop", volw. LUTJEBROEK: City: „De hoogste roem", 18 jaar. MEDICIJN tegen kou, griép en kwellende pijn (Adv.) K.A.B.-hoekje ALKMAAR. Donderdag 8 Dec. zal de landarbeidersbond ver gaderen. De agenda laat heel inte ressante onderwerpen zien. Dus erwachten we alle leden. Op 20 Dec. wil de KAB een kaartavond houden. Liefhebbers kunnen zich opgeven bij G. Bra kenhof, U wel bekend, Oudorper- dijkje 50. De KAB-retraite zal worden ge houden van 1316 Jan. 1950. Na de geslaagde praatavonden mogen we wel verwachten dat deelnemers zich zullen melden bij de secr. van de club, nml. A. Mors, Dr. Schaep- mankade no. 14. Over die praatavonden gespro ken. de 2e avond was machtig inte ressant. Dat doen we nog eens iver, maar dan beginnen we eer der met het zingen. Het was toch aardig. Uw bijzondere aandacht vragen we voor 3 en 4 Jan. 1950. Dan komt een cabaretgezelschap naar Alkmaar speciaal voor onze afde ling. Zorg dat ge van de partij bent. Als laatste mededeling: de ka lenders en zakagenda's zyn te ver krijgen bij P. Pannekeet, Laat 77 en bij Haring, Oudegracht, maar op laatstgenoemd adres alleen Zater dags tussen 7 en 8 uur. Harmonie Bataillon der dapperen Het Bataillon der Dapperen is een Franse film over een episode uit het verzet, voorafgaande aan de landingen der geallieerden. Het is het helden-epos van een handjevol mensen, die, na een uiterst zware opleiding in Enge land, boven het bezette gebied worden neergelaten en daar, na eerst de vijand op allerlei manie ren door sabotage en hinderlagen leggen te hebben bestreden, de grote slag strijden, die de weg voor de invasielegers moet effe nen. Een spannende film met goede karaktertekeningen en vaak fraaie opnamen van het be korende Bretagne, waar zovelen hun strijd met de dood moeten bekopen. In het voorprogramma actueel wereldnieuws en opnamen van het vliegdrama te Noorwegen, de jachtrit te Wassenaar en het ju bileum van de Plantenziektenkun- dige Dienst te Wageningen. De komst van St. Nicolaas in de hoofdstad besluit het Nederlands nieuws. Victoria: Hollywood op z'n kop Na 'n afwisselend en onderhou dend journaal draait deze week in Victoria 'n Variété-film, waarin alle grote en kleine sterren van de Paramount, al zingende, dansen, de en musicerende ten tonele ver schijnen. Veel verband zit er niet in deze revue-aehtige rolprent, waar in 'n overdaad van costuums en film-schijnschoon in beeld is ge bracht. Men kan er zich 'n avond mee amuseren, maar als men de film overslaat, heeft men niet veel gemist- A.B.T. Zonen der Pioniers Na een goed verzorgd voorpro gramma met nieuws en een Wild West in technicolor, de hoofdfilm „Sons of the pioneers", een span nend verhaal van een bende vo gelvrij verklaarden, die 't stadje Rogers City terroriseren. De lei der, Frank Bennett, ogenschijn lijk een keurige burger, maakt het door zijn streken de sheriff moei lijk, die moet aftreden en een be kende rancher, Roy Rogers, met de moeilijke functie opknapt. Hoe deze Roy op een ongewone wijze en aanvankelijk ten koste van vele offers de orde hersteld •i-iigt, vertelt de film, dip met een paar kostelijke songs is ge maakt tot een boeiende geschie denis. Cinema Americain Mariandel Men kende de schlager „Marian del" al lang voor de film haar intrede in onze stad had gedaan. Thans draait in Cinema Ameri cain de film, die de naam draagt van de schlager. Menigeen heeft vol verwachting uitgezien naar deze rolprent, waarmee de liefhebber van een gladgepolijste, vrii sentimentele geschiedenis zich wel een avond kan amuseren. Ons heeft deze veelbesproken film weinig gedaan, nauwelijks aan het lachen ge bracht. Hans Moser is nog pre cies zo lollig of vervelend, als voor eri tijdens de oorlog. Wij weten dat nu al zo'n beetje. „Ma riandel" is noch een grootse noch een grote film, al kan men het geheel zekere technische kwalitei ten niet ontzeggen. Voor 18-jarige liefhebbers van het Duitse genre. R.A.O.-AVOND ALKMAAR. In het Wapen van Heemskerk werd Donderdag avond wederom een ontspannings avond voor de militairen en bur gers georganiseerd, die werd inge leid door de kapitein van Ewijk, hoofd van een der afdelingen van de Dienst R.A.O., met een be schouwing over doel en werkwijze van de R.A.O. De avond werd verder gevuld met conference, muziek door een R.A.O.-band, met optreden van een telepaath, en enkele negro spirituals. Een amateur-prestatie die door de vele bezoekers met hartelijk applaus werd gewaar deerd. LANGESTRAAT 28 Tel. 2394 (Adv.) WAT DE VOORTREKKERS PRESTEERDEN BERGEN. De R. K. voortrekkers onder leiding van oubaas Henne- man houden in hun stamhut, ge legen achter „Huize Theresia" Dorpstraat, een tentoonstelling van speelgoederen. Al wat daar te zien is, werd door hen bij de verschillende mensen opgehaald, die het uit een rommelhoek te voorschijn haalden. Na grondige herziening, reparatie en beschildering, heb ben zij iets voor de dag getoverd, dat het zien daarvan de moeite waard is. Het ligt in het voornemen om deze speelgoederen te distribue ren in die gezinnen, die vanwege de duurte des tijds niet in de gele genheid zijn, elk kind van speel goed te voorzien. Hulde aan de voortrekkers, voor het nemen van dit schone initiatief. St. Nicolaas gearriveerd BERGEN. Onder luid ge fluit stoomde hedenmiddag om half vier de tram binnen en bracht ons Sint Nicolaas met zijn beide knechten, en werd hij door de jeugd en de ouderen van Bergen toegejuicht en toegezongen. Na door het comité verwelkomd te zijn, begaf de stoet zich naar het ^gemeen tehuis, alwaar de bur gemeester Sint Nicolaas toesprak. Vervolgens werd een rondrit ge maakt door het dorp onder de vro lijke klanken van de militaire kapel uit Haarlem, welke zich door bemiddeling van de heer Balkenende bereid had verklaard dit feest op te luisteren. De goede Sint heeft voor deze dagen zjjn intrek genomen in „De Rustende Jager", vanwaaruit hij zijn diver se trips zal ondernemen. Welkom I-huis OUDKARSPEL. Voor de 2e maal deze week is een van onze dorpsgenoten teruggekeerd uit Indonesië. Thans was het J. Kos Jr., die na ruim 3 jaar weerkeerde en door zijn ouders, familie en vrienden hartelijk werd verwel komd. Welkom thuis, Jan! Welkom thuis EGMOND. Met de Johan van Oldenbarnevelt zal ook thuis komen de grenadier J. M. v. Dam, Herenweg 502 te Egmond-Binnen, wiens naam abusievelijk in onze lijst van repatriërende militairen vermeld stond. Burgerlijke Stand EGMOND BINNEN - Geboren: Hendrika, Felice, dochter van H. J. Pistorius'en J. Koster; Alber- tus Gerardus Maria, zoon van Cornells Droog en Br. A. Spil; Maria Catharina, dochter van G. Kool en M. Zentveld; Cornells Maria, zoon van G. Baltus en E. A. Groot; Jacobus Bernardus, z. van G. P. Melker en A. M. Berk hout; Wilhelmina Maria, dochter van G. P. Schotvanger en M. W. Terra; Hendrika Marl- dochter van J. Dekker en M. v. Schagen: Frederik Adrianus Maria, zoon v. A. van de Reep en Br. Insing; Hendrik Jan, zoon van H. Rieze- bos en M. Lindeboom: Cornells Petrus Johannes, zoon van B A. Wittebrood en A. E. Kuiis; Ma rianne, dochter van ,T. van Eek en C. van der Pijl: Johannes Ma ria, zoon van C. de Waard en J. Burger: Johanna Maria Geertrui- da, dochter van W. A. Baart en A. A. Zentveld. Gehuwd: Jacobus Bras en Jo hanna Helena de Raadt, beiden alh.: Cornells Jacobus de Waard en Maria Kuiper; Johannes Adr. Ranzijn te Heiion en Catharina Margaretha van Dam: Theodorus Petrus Johannes Knook te Haar- lemmerliede en Spaarnwnude en Petronela Ignatia Maria Bommer alhier. Schaken EGMOND AAN ZEE De schaakclub De Egmonden hield een korte ledenvergadering. In verband met minder goede op komst der leden van de 2e en 3e groep werd besloten deze groe nen samen te voegen tot 'n nieu we en deze een halve competitie te Jaten spelen. De voorzitter deed een ernstig beroep om toch vooral trouw op te komen. Ten einde een zuivere ranglijst te kunnen opstellen, hetgeen voor 'n schaakclub van essentieel belang is, moeten de clubcompetitiewed strijden volledig uitgespeeld wor den. Voorts werd besloten tot de aanschaf van 5 nieuwe schaak- klokken. In dit verband wees de voorzitter op de mogelijkheid tot uitgifte van renteloze aandelen, die uiterlijk binnen 1 jaar afge lost zullen worden. Daar weer grote belangstelling bleek te be staan voor het volgen van schaak- theorielessen. werd tot het geven daarvan besloten. De eerste les zal zijn 7 December a.s.. 19 uur, te geven door de heer J. de Waal. Burgerlijke Stand EGMOND AAN ZEE. Gebo ren: Agnes, d.v. Arie Wijker en Dirkje Gravenmaker. Ondertrouwd: Cornells de Jong en Geertruida Maria Nellen, wo nende te Egmond-Binnen; Mathijs Stam en Jansje Zwaan; Jacob Glas en Wilhelmina Cornelia Johanna Visser; Dirk Koning en Engel Hendrika Gerarda van der Pol; Gerard Alphons Sponselee. wo nende te Graauw en Dirkje Groen. Getrouwd: Arie Stam en Jansje Wijker; Johannes Hermaus Rik- kers, wonende te Haarlem en Antonia Zwart; Adrianus Bre- gonje, wonende te Velsen en Dirkje Groen; Willem Prins en Wilhelmina Agatha Koper. Overleden: Mink Verbaan, oud 75 jaar. „Koning Voetbal" DE RIJP. Woensdagavond konden de voetballers uit de Beemster, Oost- en West Graftdijk, Stompetoren, Groot schermer en De Rijp, genieten van een echte voetbalfilm. Door de be sturen van de zeven voetbalclubs uit de omgeving was gezamenlijk een gelegenheid gezocht om ter be vordering van de belangstelling en verbetering van thet spelpeil) de le den een leerzame avond aan te bieden. Dat zij hierin geslaagd zijn, getuigde de grote belangstelling voor de film, „Koning Voetbal" die vertoond werd in de zaal van de heer Zomerdijk te De Rijp. Na afloop sloot de heer Kreb deze mooie avond en sprak de hoop uit dat bij een volgende bijeen komst evenveel belangstelling zal zijn. Snoek DE RIJP. Deze week zat de heer D. Klinkhamer aan de Zuiddijk te snoeken, toen opeens zijn dobber aan de haal ging en de hengel bijna meesleurde. Met de grootste moeite gelukte het om de grote snoek die een en ander veroorzaakte op het droge te brengen. Het was een knaap, niet minder dan 12 pond en 125 gram en een lengte van bijna een meter. St. Nicolaas op bezoek DE RIJP. Op uitnodiging van de georganiseerde middenstand bracht Woensdagmiddag St. Nico laas een bezoek aan De Rijp en Graft. Met de boot van de fa. Visser arriveerde St. Nicolaas met zijn knecht in De Rijp. Via de Tuin- gracht, voer de boot naar de Dam, waar de Sint bij het prachtige raadhuis aan wal ging. Na verwel komd te zijn door de voorzitter van de Hanze en toegesproken door burgemeester Dalenberg, die de Hoogheilgman namens de gemeen te toesprak, vanaf het bordes van het raadhuis, sprak de Sint een kort woordje tot de jeugd. Gezeten op het nogal drukdoen de paard werd een tocht door de beide gemeenten gemaakt, waar bij de diverse zaken enige inkopen werden gedaan. Steeds omringd door een grote schare kinderen ar riveerde St. Nicolaas met zwarte Piet te ongeveer zes uur weer aan de steiger van de fa. Visser, van waar hij weer verder trok. Hugo-Boys naar Texel? HEERHUGOWAARD-NRD. Voor a.s. Zondag is er een heel programma af te werken. Het eer ste zal Texelse Boys met een be zoek vereren. Veel hebben de eilandbewoners tot heden toe niet gepresteerd in de competitie, maar in eigen home zijn ze moeilijk te verslaan. Het tweede heeft een belang rijke wedstrijd te spelen tegen Sint Boys I. Dit is vermoedelijk wel de zwaarste tegenstander in hun afdeling. Wij mogen dan ook de supporters, die niét naar Texel gaan, aanmoedigen de jongens te steunen door hun opkomst. Het derde zal met een gehavend elf tal uitkomen tegen Koedijk 3. De a adspiranten gaan naar Duinran- ders terwijl de Junioren vrii zijn. Van B vernemen Wij dat zij zul len uitkomen tegen Hollandia. Burgerlijke Stand PURMEREND Geboren: Anna C. M., dv W. Bakker en C. I. Berk hout. Ondertrouwd: Pieter Garms, 24 jaar, en H. C. Henning, 24 jaar, wonende te Beemster. Getrouwd: G. A. de Vries, 27 j„ wdn. te Renkum, en G. Kramer, 21 jaar. Verwarm Uw bed behaaglijk met een \.V'voos BABIES EN VOLWASSENEN (Adv.) WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. NU EN DAN REGEN. Zwaar bewolkt met nu en dan regen. Aanvankelijk langs de Waddeneilanden nog stormachtige, overigens ge leidelijk verder afnemende Westelijke wind. Morgen in de loop van de dag weer aan wakkerende en tegen de avond aan de kust wellicht opnieuw stormachtige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid west en West. Weinig ver andering in temperatuur. Retraite 1013 Dec, Dienstplichtigen. 14—17 Dec. Verloofde meis jes en die verkering heb ben. 1720 Dec. Heren L.T.B. 2730 Dec. Dames Onder wijzeressen. Aanmelden: Retraitehuis Bergen N.H. Blijkens de toelichting op de be- groting-1950 van het Hoogheem raadschap stellen Dijkgraaf en Hoogheemraden voor, om met in gang van 1 Jan. 1950 het heffings percentage met 0.5 te verhogen, waardoor dit wordt gebracht van 3 op 3.50 en wel 2.70 voor de ge wone omslag en 0.80 voor de Wa- tersnoodskosten. Het heffingsper centage, dat van 1940 t/m 1945 1.74 bedroeg, was in de jaren 1946 en 1947 2.50 en de twee laatste jaren 3.Het dag. bestuur van het Hoogheemraadschap spreekt in zijn toelichting op de begroting de hoop uit, dat het heffingspercentage ook in de naaste toekomst zal kunnen worden bestendigd; zulks in ver band met de economische omstan digheden, zoals de verhoging van de prijs van materialen en als gevolg van de verschillende prijs verhogingen enige looncorrectie naar boven. De begroting-1950 sluit in ontv. en uitg. op f2.038.200,— met 'n post onvoorzien van f89.070. OMZET IS DALENDE Blijkens het jaarverslag van de Prov. Commissie uit de Veilingen in Noord-Holland bedroeg de om zet aan de hierbij aangesloten Groenten- en Fruitveilingen in het boekjaar 1 Juli '48/30 Juni '49 f54.833,176.— ('47/'48 f67.103.756; '46/'47 f 56.809,760 en '45/46 f36.821.443). Op 5 veilingen na had den alle aangesloten veilingen 'n mindere omzet. De omzet van Blokker steeg van fl.822,093 tot f2.176.728; die van Naarden van f 177.097 tot f 423.520; die van Pur- merend van f 2.609.233 tot f 3.176.818 die van Winkel van f 105.235 tot f 121.918 en die van Zwaag van f 4.612.556 tot f 5.601.598. De grootste onizet had Groote broek, nl. f 5.580.311 (vorig jaar f 8.502.589. MINIMUMPRIJZEN LANGEDIJK. Met ingang van Maandag 5 Dec. gelden de volgende minimumprijzen: Andijvie f 5.breekpeen I f 6.breekpeen II en III f 5.50; breekpeen IV f 3.50; spruiten I kw. A f 15.Spruiten I kw. B f 12.spruiten II f 12.rode kool f 6.gele kool f 5.50; groe ne kool f 7.witte kool f 5. Alles per 100 kg. Bij doordraaien wordt de vol gende vergoedingsprijs gegeven: andijvie 4.breekpeen I A 5.-; I B 3.50: II en III A 4.50; II en III B 3.30; IV 2.50; spruiten I A 12.I B 8.en II 8.rode kool kw B 4.80; afw. 3.60; gele kool kw B 4.40; afw. 3.30; groene kool 5.60; afw. 4.20; witte kool kw B 4.afw. 3.alles per 100 kg. Onder kwaliteit A wordt het beste product verstaan. Bij door draai wordt deze kwaliteit van rode, gele en witte kool niet af genomen. De kweker zal ze dan mee naar huis terug moeten nemen. Onder kwaliteit B wordt ver staan het goede product. Aan de Langedijk noemt men dit II of doorschot. Voor kroten blijft de regeling ongewijzigd. De min.prijs is 6. per 100 kg. Kroten I worden bij doordraai niet afgenomen. Kro ten II worden wel afgenomen. De vergoedingsprijs is 3.per 100 kg. Behouden thuiskomst KALVERDIJK Jaap Boekei van de 7 December divisie had ruim drie jaar in Indonesië ver toefd en kwam nu met de Tabin- ta naar het vaderland terug. Zo bruin als een Javaan kwam hij Donderdagmiddag in de ouder lijke woning. Heel Kalverdiik was in feesttooi, geen huis was zonder vlag en voor Jaap's huis was een prachtige erepoort opge richt, welke 's avonds een veel- kleurig licht uitstraalde. Om half 8 kwam het fanfarecorps „Sint Hildegardis" een serenade bren gen. Natuurlijk was 't hele dorp uitgelopen om van de feestelijke klanken te genieten. Zelfs Sint Nicolaas en zijn trouwe Pieter man bevonden zich onder de luisteraars. Namens het fanfare corps sprak de heer M. Burger een welkomstwoord)e, terwijl de Thuis frontvoorzitter. heer J. van Duin, namens de familie dankte voor de muziek en de be langstelling. Maandag 5 Dec. om half 8 is er een gezongen H. Mis uit dank baarheid voor de behouden te rugkeer. Bij de KV. Sc te Hardinxveld drie schepen, d Plovidba te Rij* gelaten. Dit m ruim 107 mete mogen is 3100 plechtigheid w< van de Joegosla OPLOPEND) AMSTERDAM, maand December, zette met een v markt, schijnt ee sluiting van het althans, indien de voortgang vindt, het geval De hog nen voor het pc geworden te zijn aan de handel de algemene stemmi meerder. Kon. Oi tot boven de 300 304 het hoogste I Daarna volgde eer De gehele beurs iets beneden het 1 merkelijk was h( Unilever. Er wer de vorige koers t< tegen slot 246'/!. waren een 2-tal p laatstgenoemd for op het peil van g tures waren de i spectaculair, maai een algeheel vast heersen, vooral v pet. aantrok. Tabaksfondsen levendige markt Arendsburg, die trok. De schee kalm en goed pi hoeken werden aandelen Kolonial sche Bank, waar de 3 pet. verbete ten Javasche Ban tot 145 terug. De Nederlands* hadden een vast eerst sinds versch weer enige belar stateren voor de derland, die een de. Prolongatie 2» Uit het jaarv VooraziatischEg schap „Ex Oriënt er door het Gen plaatsen studie-af worden gehouden maar met 90 lede 74, Leeuwarden m 56 en Hoorn met langrijke plaats h In de Algemem dit jaar weer, na Prof. Dr. F. M. T te Leiden en Prof zitting Prof. Dr. Ploeg O/P. te Nï Zeereerw. Heer Di weer in het alger kozen. Het lezingenbez verslag jaar wedi te noemen, waarb de belangstelling schappelijk werk haar leden waar gebruikelijke aant seizoen werd op De samenwerl Algemeen bestuui kringen is in he aller tevredenhei* aantal contribuan waarvan 335 in E kon in het afgeloj we Studiekring In totaal werden lezingen georgani nantieel verslag b ning over het jaai met een voord

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2