Het Onderwijsdebat in de Tweede Kamer Regering beantwoordt Voorlopig Verslag inzake Souvereiniteitsoverdracht IHtb DEKEN Zcrterdag 3 December 1949 PAG. 3 Groeiende belangstelling voor wetenschappelijk werk Reders te IJmuiden sturen geen trawler meer naar zee 2 Hoogheem- :hapslasten lingen in 'd-Holland :t is dalende Opinies uit mijn dagboek De Beurs De Minister in de verdediging Jaarverslag Ex Oriente Lux Wijziging wetsontwerp betekent verwerping Nota-Welter een onvruchtbaar protest Naar wij vernemen: Lonende exploitatie onmogelijk Zondags-evangelie Minister en Kamer sluiten compromis Uw bed aglljk met een nrft ELECTRISCHE i BABIES EN VOLWASSENEN (Adv.) VERWACHTING door het K.N.M.I. te eldig van Zaterdag- ïondagavond. V DAN REGEN, ir bewolkt met nu en regen. Aanvankelijk le Waddeneilanden nog htige, overigens ge it verder afnemende jke wind. Morgen in i van de dag weer aan- 'ende en tegen de aan de kust wellicht v stormachtige wind, kefijk tussen Zuid- in West. Weinig ver- ig in temperatuur. Retraite ec. Dienstplichtigen, ec. Verloofde meis die verkering heb- ec. Heren L.T.B. •ec. Dames Onder- ssen. nelden: Retraitehuis Bergen N.H. toelichting op de be- van het Hoogheem stellen Dijkgraaf en len voor, om met in- Jan. 1950 het heffings met 0.5 te verhogen, wordt gebracht van wel 2.70 voor de ge en 0.80 voor de Wa- ;en. Het heffingsper- van 1940 t/m 1945 1.74 in de jaren 1946 en de twee laatste jaren g. bestuur van het dschap spreekt in zijn de begroting de hoop heffingspercentage ook toekomst zal kunnen rndigd; zulks in ver- economische omstan- als de verhoging van materialen en als le verschillende prijs- enige looncorrectie ng-1950 sluit in ontv. 2.038.200,met 'n post an f89.070. :t jaarverslag van de issie uit de Veilingen lland bedroeg de om- hierbij aangesloten Fruitveilingen in het Juli '48/30 Juni '49 ('47/'48 f67.103.756; .809,760 en '45/46 >p 5 veilingen na had gesloten veilingen 'n zet. De omzet van g van f1.822,093 tot e van Naarden van E 423.520; die van Pur- 2.609.233 tot f 3.176.818 kei van f 105.235 tot die van Zwaag van t f 5.601.598. omzet had Groote- 5.580.311 (vorig jaar V1UMPRIJZEN JK. Met ingang ig 5 Dec. gelden de inimumprijzen: f 5.breekpeen I :peen II en III f 5.50: V f 3.50; spruiten I Spruiten I kw. B liten II f 12.-rode gele kool f 5.50; groe- witte kool f 5. 0 kg. raaien wordt de vol- edingsprijs gegeven: -; breekpeen I A 5.-: en III A 4.50; II en [V 2.50; spruiten I A - en II 8.rode kool fw. 3.60; gele kool kw r. 3.30; groene kool 20; witte kool kw B alles per 100 kg. 'aliteit A wordt het :t verstaan. Bij door deze kwaliteit van n witte kool niet af- zal ze dan mee naar loeten nemen, aliteit B wordt ver- iede product. Aan de oemt men dit II of Dn blijft de regeling De min.prijs is 6. Kroten I worden bil iet afgenomen. Kro- n wel afgenomen. De irijs is 3.per 100 kg. en thuiskomst IJK Jaap Boekei ecember divisie had ar in Indonesië ver- im nu met de Tabin- vaderland terug. Zo n Javaan kwam hij ddag in de ouder- Heel Kalverdiik tooi, geen huis was en voor Jaap's huis rhtige erepoort opge- 's avonds een veel- uitstraalde. Om half fanfarecorps „Sint een serenade bren- iik was 't hele dorp n van de feestelijke genieten. Zelfs Sint zijn trouwe Pieter- ■n zich onder de lamens het fanfare- de heer M. Burger twoordje, terwijl de •rzitter. dheer J. namens de familie de muziek en de be- Dec. om half 8 is ren H. Mis uit dank- >r de behouden te- Bij de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek ,,De Merwede" te Hardinxveld werd Woensdag het eerste van een serie van drie schepen, die voor rekening van de Jugoslavanska Linijska Plovidba te Rijeka worden gebouwd, met goed gevolg te water gelaten. Dit motorvracht- en passagiersschip, de „Rijeka", is ruim 107 meter lang en 14.30 meter breed. Het machinever mogen is 3100 A.P.K., het draagvermogen 4000 ton. De doop plechtigheid werd verricht door mevrouw Zaucer, echtgenote van de Joegoslavische ambassadeur in Nederland. Het moment, waarop de „Rijeka" van stapel loopt. ZATERDAG 3 December 1949. Een snoezig bericht voor Ag nes Nolte c.s. vandaag onder mijn neus gekregen! Van de Belgische Katholieke Partij zijn 52.000 dames lid! Dat is een derde van het totaal. De K.V.P. heeft dik 300.000 .'eden. Zijn er bij ons 100.000 vrou wen lid? Ik geloof er niets van. Dus moesten de K.V.P.-suffra gettes eens informeren bij de Benelux hoe dat zit. Maar dat hoeft al niet meer, het recept is er al bij: het partij~congres van de C.V.P. heeft gelden ge voteerd voor koffie, als de dames politieke bijeenkomsten houden. En voor „kroostrijke" huismoeders is de oplossing er ook: de dames kunnen gerust aan politiek doen, want er komt een kinderkamer, waar de kleintjes zullen worden zoet gehouden. Er wordt een „hausse" verwacht in C.VJP.- rammelaars, er komen Eys- kens-biscuits met van Cauwe- laert-limonade en Carton de Wiart-blokkendozen. Dat is niet alleen de oplossing voor de politiserende huisvrouwen, maar ook dè methode om de jeugd voor de staatkunde rijp te maken. Een heerlijk voor uitzicht voor doctor Albering, envoor meneer Schiphorst, de centrale jongerencommis- saris van de K.V.P.verwacht IK. Mariakerk op berg Zion aan Benedictijnen De regering van Israël heeft de Mariakerk op de berg Zion aan de Benedictijner monniken terug gegeven. De orde krijgt boven dien een lening van het Israëli sche departement voor godsdienst zaken om de koepel van de kerk, die tijdens de gevechten werd beschadigd, te herstellen. OPLOPENDE KOERSEN AMSTERDAM, 2 Dec. De maand December, die gisteren in zette met een verrassend willige markt, schijnt een hoopvolle af sluiting van het jaar te worden, althans, indien de goede stemming voortgang vindt. Vandaag was dit het geval. De hogere koersen sche nen voor het publiek aanleiding geworden te zijn in lichte mate aan de handel deel te nemen. De algemene stemming was geani meerder. Kon. Olie herstelde zich tot boven dè 300 en bereikte op 304 het hoogste punt van de dag. Daarna volgde een reactie tot 301'/!. De gehele beurs sloot trouwens iets beneden het hoogste punt Op merkelijk was het avance voor Unilever. Er werd 6 procent aan de vorige koers toegevoegd op 248; tegen slot 2461/!. A.K.U. en Philips waren een 2-tal punten beter, maar laatstgenoemd fonds sloot vrijiwel op het peil van gisteren. Voor cul tures waren de stijgingen niet zo spectaculair, maar bleef niettemin een algeheel vaste tendens over heersen, vooral voor H.V.A. die 4 pet- aantrok. Tabaksfondsen hadden een vrij levendige markt isclusief voor Arendsburg, die l'/t procent aan trok. De scheepvaartmarkt lag kalm en goed prijshoudend. Open hoeken werden geconstateerd in aandelen Koloniale Bank en Indi sche Bank, waarvan eerstgenoem de 3 pet. verbeterde. De certifica ten Javasche Bank liepen van 150 tot 145 terug. De Nederlandse Staatsleningen hadden een vast verloop. Voor het eerst sinds verscheidene dagen viel weer enige belangstelling te con stateren voor de Dollarlening Ne derland, die een fractie verbeter de. Prolongatie 2«/i pet. BIJ DE VOORTZETTING van het debat over de wijziging van de L.O.-wet zei de heer Peters (KVP): dat hij zich voor een groot deel kon aansluiten bij de opmerkingen der beide vorige sprekers, de heren v. Sleen en Terpstra. Hij vond werken volgens een bepaald plan wenselijk. Sprekers fractie acht het noodzake lijk, dat een andere koers met het onderwijs wordt ingeslagen. Ge schiedt dat op verantwoorde wijze, dan zal de fractie de minister haar steun niet onthouden. Hij betoogde, dat dit ontwerp een typisch voor beeld van stukwerk is. Alle jongens en meisjes wilde spr. na de zes jarige leerschool voorzover ze niet naar ULO of M.O. gaan ge plaatst zien op één inrichting, met erkenning van diverse levensbe schouwingen, ter algemene vorming en ter inleiding tot technische be kwaamheid. Een goede maatschap- pijschool achtte hij beter dan een voorbereidende klasse ener am bachtsschool. Mocht de minister bij zijn voornemens blijven, dan zou spr. een uitspraak der Kamer over de voorbereidende klas der am bachtsschool willen vlagen. De heer de Loor, overigens een partijgenoot van de heer v. Sleen, kwam vertellen, dat het omstreden voorbereidend onderwijs dat al op enkele plaatsen functioneerde, in 't geheel geen ambachtelijk karakter had. Z.i. werd daar uitstekend werk gedaan. De heer Tilanus (CH) viel deze spreker gaarne bij. Ook „con fessionele" bezwaren zag hij niet. Uit het jaarverslag van het VooraziatischEgyptisch Genoot schap „Ex Oriënte Lux" blijkt, dat er door het Genootschap in 31 plaatsen studie-afdelingen in stand worden gehouden waaronder Alk maar met 90 leden, Groningen met 74, Leeuwarden met 68, Zwolle met 56 en Hoorn met o2 leden een be langrijke plaats innemen. In de Algemene Raad heeft ook (fit jaar weer, naast de voorzitter Prof. Dr. F. M. Th. de Liagre Böhl te Leiden en Prof. Dr. A de Buck, zitting Prof. Dr. J. P. M. van der Ploeg O/P. te Nijmegen. Ook de Zeereerw. Heer Dr. Jozef Janssen is weer in het algemeen bestuur her kozen. Het lezingenbezoek was in het verslag jaar wederom bevredigend te noemen, waarbij viel een stijgen de belangstelling voor het weten schappelijk werk der vereniging en haar leden waar te nemen. Het gebruikelijke aantal lezingen per seizoen werd op 4 gehandhaafd. De samenwerking tussen het Algemeen bestuur en de Studie kringen is in het verslagjaar tot aller tevredenheid verlopen. Het aantal contribuanten bedroeg 3045, waarvan 335 in België. In Kampen kon in het afgelopen jaar eeij nieu we Studiekring worden opgericht. In totaal werden in Nederland 112 lezingen georganiseerd. Uit het fi- nantieel verslag bleek, dat de reke ning over het jaar 19481949 sloot met een voordelig saldo van f 7181,07. Aan contributies werd f 16381,15 geïnd. Voorts werd nog gewezen in het verslag op de viering van het tien jarig bestaan van het Instituut voor het Nabije Oosten te Leiden, dat op Zaterdag 17 December zal plaats vinden. Ook op de Biblio theek van het Genootschap, waar 250 wetenschappelijke tijdschrif ten uit alle landen en een zeer fraaie collectie hoeken ter beschik king der leden staat, werd de aan dacht gevestigd. HET PROCES TEGEN RUSSEN TE SERAJEWO SERAJEWO (Reuter). De Russisch orthodxe priester, met grijze baard en een zwarte toog, zeide tegen het Hof, waarvoor hij terecht staat wegens spionnage tegen maarschalk Tito: „Ik ben niet bang voor dit Hof en zelfs niet voor de dood". De priester, Alexej Krisko, is een van de 11 Russen, die van spionnage voor de Kominform beschuldigd zijn. Een twaalfde hing zich op in zijn ceL De priester nam een uitdagende houding aan toen het proces, dat Donderdag geopend werd. Vrij dag werd voortgezet en de presi dent hem zeide, vrijuit te spreken. Hij bekende schuldig te zijn op enkele punten van de tenlasteleg ging en gaf toe geheime inlich tingen aan de Sovjet-Russische ambassade te Belgrado gegeven te hebben. Keerde hij zich wat dit betreft dus tegen de heer Terpstra, voor het overige liep zijn betoog echter weer met deze paralel. Evenals de heer Terpstra voelde ook hij het meeste voor een geleidelijke groei. Het V.G.L.O. moest zijn kans hebben, maar men moest het niet willen forceren. En onderwijl bleef het ook in elk geval wenselijk om het voor bereidend onderwijs, zoals het Am- bachtsonderwijs en de Land- en Tuinbouwscholen dat wilden schep pen. niet in de wes te Staan. Wanneer men aan dit alles nog toevoegt, dat de heer Gortzak (Comm.) zich aan de kant van 's mi nisters bestrijders schaarde, terwijl de heer Ritmeester (VVD) zo'n beetje tussen de wederzijdse stand punten balanceerde, dan wordt wel duidelijk hoe de kaarten lagen toen de minister aan het woord kwam. Er mocht hem dan ook wat bereid willigheid hebben tegengeklonken, hoofdindruk bleef toch, dat het er allesbehalve hoopvol voor hem uit zag. De Minister. Toch begon de minister in het late avondurn- nog monter aan zijn verdediging. In hoeverre, aldus zijn betoog, waren de bezwaren van de Kamer nu eigenlijk ter zake? Aller eerst de kwestie van de voorberei dende klas bij het Nijverheidson derwijs voor jongens. Dat hier toch ambachtsonderwijs zou worden ge geven, was zeker niet juist. Het was wel degelijk voortgezet lager onder wijs. Ook de „confessionele" bezwa ren wees de minister af. Er kwa men de laatste tijd steeds meer confessionele ambachtsscholen en tenslotte bleef men toch ook nog vrij om een V.G.L.O.-school te kie zen die onder de gelijkstelling kon den vallen. Zwaar geschut was ten slotte, dat zowel de regering als de Onderwijsraad deze voorbereidende klas begeerden en als klap op de vuurpijl zag de minister tenslotte, dat ook wanneer deze voorbereiden de klas zou worden geweigerd, het wetsontwerp zelf toch niet zou wor den aangetast. Vervolgens bracht de bewindsman ook zijn beste ar gumenten voor de regeling in haar geheel op tafel. Hij was het volko men met de Kamer eens, dat al de vormen van voortgezet lager on derwijs tenslotte in de ook door hem begeerde „maatschappij- school" zouden moeten uitmonden. Maar dit na te streven ideaal gaf nog geen oplossing voor het ogen blik. Aan v.g.Lo. scholen gaf hij de voorkeur, maar ze waren er thans nog veel te weinig en een enquette had uitgewezen, dat zij in tal van plaatsen misschien ook wel nooit zouden komen. Uitgaande van deze werkelijkheid wilde hij dus nu aan de bestaande lagere scholen de mogelijkheid van voortgezet onder wijs scheppen, met die verstande, dat ook daar in de laatste jaren speciale vakken zouden kunnen worden onderwezen. Wat wil de Kamer meer? Ja, wat wilde de Kamer meer? De replieken zouden Vrijdag ko men. Extra schip Batavia-Amsterdam gecharterd Het door het Directoraat Gene raal van de Scheepvaart gechar terde Britse s.s. „Dorsetshire" is door de N.V. Stoomvaartmaat schappij „Nederland" en de Kon. Rotterdamse Lloyd overgenomen voor het vervoer van 545 passa giers van Batavia naar Amster dam. In verband met het zeer grote aantal aanvragen voor pas sage uit Indonesië naar Neder land, hetgeen mede moet worden gezien in het licht van de terug keer van vele z.g. „kortverban- ders" in 1950, worden maatrege len voorbereid nog meer schepen te charteren. In de Memorie van Antwoord van de Regering op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp Over dracht Souvereiniteit van Indonesië wordt op sommige punten, die ter R.T.C. werden behandeld, een helderder licht geworpen. Uit de nota blijkt o.m. dat de annulering van 2 milliard van de schulddelging een zware dobber is geweest voor de Regering. De afzonderlijke nota, die de heer Weiter indiende wordt als „een onvruchtbaar protest" afgewezen, omdat „daardoor aan de feiten niets wordt veranderd". De Regering is van oordeel, dat in het wetsontwerp geen wijzigingen kunnen worden aangebracht, aanhouding van het ontwerp, teneinde over be paalde punten met Indonesië overleg voort te zetten, zou in de gevolgen weinig van een verwerping van het wetsont werp verschillen De vraag of de Regering voor de tweede politionele actie niet geheel of ten dele de oorzaken had kun nen voorzien, waardoor dit op treden geen bevredigende re sultaten zou afwerpen, kan be vestigend worden beantwoord, aldus de nota. Toch kon de Regering, ondanks de te ver wachten moeilijkheden de actie niet achterwege laten. „De diepste zin van de offers welke onze soldaten hebben gebracht wordt begrepen, als men bedenkt, dat zij het vader land met inzet van hun jonge levens hebben gediend, toen hun wettige regering dit van hen vroeg". Internationale druk. De regering is van oordeel, dat de formulering „op haar uitge oefende internationale druk geen nadere toelichting behoeft. Naar buiten is hiervan veelvul dig gebleken. Voor publicatie van vertrou welijke mededelingen en schrif telijke gedaehtenwisseling met vertegenwoordigers van vreemde mogendheden acht de Regering het ogenblik nog niet gekomen. Zelfbeschikkingsrecht. De Regering ontkent, dat zij ooit tegenover de Indonesische delegatie een absolute souverei- niteitsleer heeft gehuldigd. T.a.v. het zelfbeschikkingsrecht maakt de Regering onderscheid tussen de uitoefening daarvan intern, d.w.z. door de bevolking van die gebieden, die binnen het staats verband van de R.I.S. wensen te blijven, en de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht extern, waarbij de bevolking van een be paald gebied niet of nog niet wenst toe te treden tot de R.I.S. Voor beide geldt, dat uitvoering daarvan voor de souvereiniteits overdracht onmogelijk is ge weest, gezien de korte termijn, die aanwezig is tot aan de over dracht. De vertegenwoordigers van de T.B.A.-gebieden van Sumatra werden door de Indonesische de legaties slechts beschouwd als vertegenwoordigende bepaalde politieke groeperingen, doch geenszins de bevolking van deze gebieden. Zii waren van oordeel, dat alleen door 'n volksuitspraak hier een oplossing mogelijk was. Het bleek niet mogelijk de Indo nesische delegaties van het Ne derlandse standpunt te overtui gen. De Regering heeft zich, zii het met een bezwaard gemoed genoodzaakt gezien in te gaan op een suggestie van de UNCI, die in gemeenschappelijk overleg geleid heeft tot het thans over- eengekomene. De Regering wijst er voorts op, dat t.a.v. de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht ook een be roep gedaan kan worden op het Uniehof van Arbitrage. heeft het Nederlands „Jack Lon don" Verbond de minister van justitie verzocht te bevorderen de spoedige totstandkoming van een wet, waarbij het optreden van kunstenmakende dieren wordt verboden werd 10 jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de kunst schilder J. C. Nachenius te Benne- kom, vormingsleider der S.S. ge durende de bezetting zal Nederland deelnemen aan de eerste internationale Jaarbeurs der Ver. Staten, die van 7 tot 19 Augustus 1950 te Chicago wordt gehouden gaan, in verband met de repa triëring van de troepen, geen nieuwe reserve legerpredikanten meer naar Indonesië reed gisterennacht de 45-jarige restaurateur M. Staal uit Delft op zijn motorrijwiel met grote snel heid tegen de trottoirband van de Stadhoudersweg te Rotterdam. S. smakte tegen de straat en werd ernstig gewond naar het zieken huis vervoerd overleed te Den Haag de heer G. Koning, een der pioniers op het terrein der beroepskeuzevoorlich ting. werd mr. F. M. A. Schokking gisteren tijdens een plechtige zit ting van de gemeenteraad als burgemeester van Den Haag ge ïnstalleerd is de heer J. Bleeker op 15 Dec. twaalf en een half jaar burge meester van Dordrecht en precies zeven en dertig en een half jaar burgemeester. Op 26-jarige leef tijd werd de heer Bleeker burge meester van de Friese gemeente Rauwerderhem-„... annuleren. Men heeft gestreefd naar een gunstiger oplossing voor Nederland. De federatieve opbouw in on derling gelijkwaardige deelstaten is vergevorderd. Het zelfbeschik kingsrecht is binnen redelijke grenzen erkend. „Een strijd tussen de Neder landse en de constructieve ele menten in Indonesië kwam politieke wins te boeken ten koste van hen die getracht hebben ter R.T.C. met Neder land tot overeenstemming te komen." Het „Hoofd" der Unie. In de nota wordt uitvoerig be toogd. dat de formulering van „Hoofd" der Unie, in de plaats van „Kroon" naar de opvatting van de Regering geen enkele ma- trieel gevolg heeft. De resultaten van de R.T.C. zijn geenszins in strijd met hoofdstuk 14 van de Grondwet. Indonesisch nationalisme is niet gebaseerd op vijandschap. Het protest van de heer Weiter wordt onvruchtbaar genoemd. In de nota volstaan de ministers met een korte weerlegging. Het is in strijd met de werkelijkheid om te beweren, dat de oppositie al daar slechts zou bestaan uit een beperkt aantal revolutionnaire socialisten en communisten. Het wantrouwen bestond ook bij die groep van intellec tuelen, die zonder rev. socia list of communist te zijn, zich verenigden in de R.I.S., die niet alleen een territoriale be tekenis heeft, maar ook een geestesgesteldheid belichaamt. Dit nationalisme is niet gefun deerd op vijandschap tegen Nederland, maar op de wil om eigen lot te bestieren. Deze constructieve elementen hebben hun eigen moeilijkheden, maar toch hebben zij gezag over hun strijdkrachten, dat heeft de cease fire bewezen. Andere punten. In de beantwoording wordt o.m. gezegd, dat het niet de be doeling is om belangrijke strijd krachten op Nieuw Guinea te concentreren. Voor het ogenblik vermag de Regering hiervan het nut ook niet in te zien. Het is exclusief de taak van de Rege ring van de R.I.S. om de Neder landers die repatriëren te be schermen. De gebruikmaking van de Nederlandse driekleur en de vlag van de R.I.S. op de oor logsschepen accentueert de sa menwerking in het verband van de Unie, aan welker hoofd H.M. de Koningin staat. De geannuleerde schulddelging. In de nota wordt er de nadruk op gelegd, dat het de Regering moeilijk is gevallen om twee milliard van de schulddelging te De Regering stond echter op een gegeven ogenblik, voor de zeer zware keuze, ofwel de con ferentie te doen mislukken ofwel een deel van haar oorspronkelijk plan te laten varen. Zij heeft ge meend de keuze op het laatstge noemde te moeten richten. Het zou echter toe te juichen zijn, in dien naar het voorbeeld van Ne derland ook een aantal andere crediteuren van Indonesië een deel van de schulden zouden an nuleren. Het initiatief daartoe zal moeten uitgaan van de R.I.S.. De handelsbetrekkingen met Indonesië ziet de regering met vertrouwen tegemoet. Deze eco nomische relaties kunnen ook van belang zijn voor het Bene lux-verband. Vaste afspraken over de handelspolitiek ziin al leen gemaakt, voor zover het Europese landen betrof; de V.S. sluiten geen handelsovereenkom sten. die het bilaterale goederen verkeer regelen af. hetzelfde geldt ook voor de Aziatische lan den. waarmede de handelsbetrek kingen van Nederland veel min der aanzienliik zijn dan met In donesië. De Regering betreurt het. dat over verschillende vraagstukken van sociale aard, alsmede over de positie van studenten in opleiding voor de overheids dienst in Indonesië, van de bedie naren van de Godsdienst en van de gepensionneerde bijzondere leerkrachten, als gevolg van tijd gebrek nog geen overeenkomst kon worden bereikt. De Regering streeft er naar. dat bii de behan deling van de bedoelde aangele genheden met de belangen van de betrokken personen en instel lingen ten volle rekening zal worden gehouden. BRAND TE DELFT Vrijdagavond omstreeks 6 uur brak brand uit in de papieropslag- nlaats van de drukkerij firma Dijkman aan de Korenmarkt te Delft. Het vuur vond gretig voed sel. In korte tijd stond de gehele papiervoorraad in lichter laaie. Dank zij het energiek optreden van de Delftse brandweer kon een brand, die in dit oude gedeelte van de stad catastrophale gevol gen had kunnen hebben, worden voorkomen. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. De schade wordt geschat op f 5000.—. De machines bleven onbeschadigd. KONINKLIJK GEZIN BIJ SNIP EN SNAP Vrijdagavond hebben H.M. de Koningin en Prins Bernhard, ver gezeld van de beide oudste prin sesjes, Beatrix en Irene, in Grand Theater Gooiland te Hilversum een weldadigheidsvoorstelling bij gewoond van Renée Sleeswijk's Nederlandse revue „Taptoe", met Snip en Snap, ten bate van „Pro Juventute". In de pauze bood een lid van een gezelschap Zuid-Fransen, dat een reis door ons land maakt mademoiselle Farina uit Nice, de prinsesjes een pop in Zuid-Franse klederdracht aan. Daarna werden Willy Walden en Piet Muyselaar aan de Koningin voorgesteld. Na afloop der voorstelling werden twee schilderijtjes ten bate van „Pro Juventute" verloot, welke vervaardigd waren door de prin sesjes Beatrix en Irene. Met rinkelende bellen aan zijn slee heeft vader Kerstmis een tocht door de onbesneeuwde straten van Londen gemaakt. Er bestond onder de Londenaren grote belangstelling voor deze tocht van de zo populaire Kerstman. De IJmuider Redersvereniging heeft in haar algemene verga dering van Donderdag besloten geen enkele trawler meer naar zee te sturen, uitgezonderd de reeds voor de eerstvolgende reis met kolen en ijs uitgeruste schepen. Onder de bestaande omstandigheden is een lonende exploitatie niet meer mogelijk. In rederskringen vernamen wij, dat het bedrijf onmogelijk is ge worden als gevolg van de zware lasten, zoals de gestegen kolen- prijzen, de hoge ijsprijzen, het geringe gebruik van vis in het binnenland en het uitblijven van enige kans op export. Voorts heeft de Nederlandse regering in IJs land een partij filet gekocht, die de prijs van de Nederlandse verse vis ongunstig dreigt te beïnvloe den. Van de zijde der vakbonden vernamen wij, dat deze het pret tiger hadden gevonden als zij te voren door de reders over de te nemen stap waren ingelicht. Men zei woordelijk: „Wij ne men geen genoegen met deze korte mededelingen. Wij zullen ons in eigen kring over ons stand punt beraden en die maatregelen nemen, waardoor de belangen van de werknemers worden be schermd". Naar schatting zijn 200 vis- knechts, 6 a 700 vissers en 200 IJmuidense havenarbeiders hier bij betrokken. De Redersvereni ging heeft op een vraag van de Unie Verkeer medegedeeld, dat de contracten met de werknemers gerespecteerd zullen worden. Aan de wachtgeldregeling, die varieert van 2 tot 13 weken, naar gelang van de diensttijd, zal worden vol daan. Ingevolge het besluit tot stop zetting der trawlvisserij is de kans groot, dat weldra de aanvoer van rondvis, o.a. schelvis en kabel jauw, volkomen ophoudt. UITZICHTLOZE TIJD De Advent is het uitzien naar Christus' komst. Daarom ook kan iedere leven een Advent heten, om dat elk leven uitzicht heeft op de dood, d.i. het moment waarop Christus het leven zal oordelen. Ook de mensheid leeft in Ad vent, in verwachting'. Zij is op tocht naar een einde, een zeker; onher roepelijk einde dat wij het Laatste Oordeel noemen. Weer een komen van de Rechter Christus. De mens heid spoedt zich voort naar da' ogenblik. Maar hoe Christus tege moet? Hoe weinig lijkt het trekker van het mensdom op een pelgrims tocht naar de Heer. Integendeel, duister en droevig struikelt ze om laag. O, het einde bereikt ze zeker. Maar zal het ooit een zingende op tocht, een blije volkerenwandeling zijn? De toekomst is zwart. Als het geloof niet de zekerheid gaf dat Gods wil immer gebeurt, dat God raad weet met dit mensengeslacht, zouden we vertwijfelen. Bezie de wereld, en bedenk dit: De eerste wereldoorlog presenteerde zijn re kening. Vol afschuw en ontzetting zwoer de mensheid dat zo'n ramp nooit meer over de volken zou ko men. De jongelingen van die jaren waren nog in de kracht van hun leven toen het drama zich in gro ter omvang herhaalde en in gruwe lijker wreedheid. We tellen de do den met millioenen! Op velden en wegen lagen ze. Zij waren de droom van hun ouders, de toekomst voor hun meisje, de kracht van hun gezin, de hoop van hun land. En waarom stierven ze? Misschien droegen ze de zekerheid mee dat, zo ze omkwamen, ze zich offerden voor een betere wereld. Ge herin nert u foto's van oorlogsgraven, velden van witte kruisen. Elk kruis geeft aan een mens die gesneuveld is voor zijn land, voor het welzijn van zijn land, die de eeuwigheid in ging -voorbereid of niet opdat zijn medeburgers zouden leven in vrede! Waarvoor zijn die jongens ge storven Wij vragen het ons af, vijf simpele jaartjes later. De nooit- meer-oorlog-kreet heeft niet erg hard geklonken. Ter geruststelling van het publiek verschijnt regelma tig in de dagbladen de uitspraak van een hoge mijnheer, dat hij geen nieuwe oorlog verwacht. Wie kan een antwoord geven op die eerlijke vraag: waarom zijn die mannen en vrouwen en kinderen de dood in gedreven? Durft iemand antwoor den: voor het welzijn der mens heid O uitzichtloze tijd! wanhopige toekomst! Bidt, christenen, bidt met grote vurigheid, dat God in het Heilig Jaar aan het verlangen van Z.H. de Paus en van alle weldenkende christenen mag voldoen; dat 1950 het jaar mag zrjn van „de grote terugkeer". Mag ieder inzien dat alleen Christus het doel kan zijn van de pelgrimstocht, de Advent der mensheid. P. C. DE HAAS OFM. Feestdagen in de komende week: Dinsdag 6 Dec. St. Nicolaas. Donderdag 8 Dec. Onbevlekte Ont vangenis van Maria. (Vervelg van pag. 1) Ten aanzien van het ambachts onderwijs spreekt de motie uit, dat met betrekking tot de toe lating van leerlingen de gelden de bepalingen, toelating eerst bij volbrenging van het zevende leerjaar, gehandhaafd dienen te blijven. Op het eerste gezicht zou mén bij lezing van deze clausule de indruk krijgen, vooral als men het in verband brengt met de critiek die de vorige avond tegen een voorbereidende ambachts klasse was geuit, dat deze dus hierbij door de Kamer zonder meer werd afgewezen. De indie ner van de motie, de heer Peters (K.V.P.) maakte echter al direct in zijn toelichting duidelijk, dat dit niet de bedoeling was. De klassen, waarin thans al geëxpe rimenteerd werd, zouden wel kunnen blijven bestaan. Mag. Stokman (K.V.P.) gaf zijnerzijds vervolgens een nog ruimere toe lichting, bliikbaar een gevolg van de weerstanden, die inmiddels in eigen kring gerezen waren. Tenslotte gaf de minister nog zijn interpretatie van de bedoel de passage. De voorbereidende klasse voor de ambachtsschool had hij om vier redenen nodig. Als proefneming om te zien hoe ook bij het nijverheidsonderwijs voor jongens het algemeen vor mend onderwijs zou kunnen func tioneren, als benutting van de ruimte op de gevolgen van het achtste leerjaar te kunen op vangen. als middel om matiging te kunnen brengen in de drang naar de ulo-scholen, met andere woorden om de industrie van vakbekwame arbeiders te kunnen voorzien en als hulp om onder wijl het v.g.l.o.-onderwijs op pei1 te kunnen brengen. Binnen deze perken zou hij voortgaan. Moch* hij deze vorm van onderwijs over de hele linie willen uitbreiden dan zou hij echter eerst overle' plegen met de vaste commissi' uit de Kamer. Tegen deze inter pretatie verhief zich geen stem de minister had natuurlijk ook drommels goed gezien, dat er binnen de rijen verdeeldheid heerste en hij maakte van deze gelegenheid gebruik om een uit leg te beproeven, waarmee hr althans voorlopig uit de weg kon' In het overige deel van de moti' wordt uitgesproken, dat moe' worden aangestuurd op geliik tiidige vaststelling en invoerin'- van richtlijnen voor gecoördi neerde leerplannen voor schole' van voortgezet gewoon lager or derwijs, lager nijverheidsonder wns en lager land- en tuinbouw onderwijs. Met inachtnemin- hiervan wordt de regering uitee nodigd tot een wetenschappelii1 verantwoord plan te geraken er dat ter kennis te brengen van d Kamer. De minister was he daarmede van a tot z eens. pre ries wat hij altijd bedoeld had De motie werd aangenomen me' aantekening, dat de christelijk bistorischen tegen waren De her Tilanus (C.H.) had daarvoor ge zegd, dat hij deze hele moti maar een slag in de lucht vond Dinsdag komt de eindstemming maar de minister kan nu rustig St. Nicolaas vieren. De goedkeu ring heeft hij bij wijze van spre ken reeds in riin klomp

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3