Nieuw Amerika zou aan Rusland atoom - materiaal hebben geleverd ELD „Ik ben teruggekeerd met zeker optimisme in de macht Regering overweegt aanvulling reserve onderwijzend personeel Engeland wil zijn koloniën niet onder UNO-controle Nederlands-Zweeds compromis inzake Jeruzalem voorgesteld ïauer OENEN J UT BLAD! Is Dagblad EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Dinsdag 6 December 1949 NHD Amerikaans atoom materiaal naar Stalin 45e Jaargang No. 11736 Spanning om de R.T.C.-resultaten Exportvergunningen afgegeven in Maart en April 1943 Nieuwe Duitse partij Henry Wallace medeplichtig? Wijbisschop voor Oostelijke zone Wisjinsky naar Berlijn Minister Stikker tot de pers: Nehroe in 1950 naar Soekarno Cochran ambassadeur bij RIS Verklaring van ICV Telling van legers en wapens ezonden ter ver en en individue door de Ameri- g op voordracht instellingen ziin t totaal heeft de dan 1000 kilo I, schoenen etc. een grotendeels erd door Ameri- rlandse afkomst. VERBETERT RECORD linge zwemwed- ereniging „Aegir" üees Kievit er in ierlandse record te verbeteren 1 af te leggen in t oude record, dat ind, dateerde van dit jaar te Maas- iren nu eindelijk weest om bij de fievit drie. tijdop en. zodat het re- .7 sec. kan worden tijden, die op de onden, waren 1 min. 7.7 sec en 1 beterde begin van eerste maal het cord van Dolf van 1 min. 9.2 stond. de Aegir-zwem- nog drie keer of- want na de tijd ;c. op 30 Januari olgde de 1 min. •uari te Den Haag de 1 min. 8.2 sec. ■ter d'Ailly zijn post ter van Amster- l'Ailly, is Zondag- 1 uit Amerika in [ekeerd. De bur- vergadering bij- Bond van Ame- ten in Cleveland, ede heeft gehou- breiding en stads- Amsterdam tot voor dienstne- uitse eenheid en het interview: is groter in het as. het Sovjetrus- uitse?" T UTRECHT Dec. Op de vee lt werden aange- 1656 stuks vee. graskalveren 146, n 216, schapen en irkens 500, biggen geiten 37, zeugen ieerden voor: stie- calfvaarzen 450 n 140230; nuch- —45; pinken 300 475—800; kalf- vaarskoeien 350 6085; lammeren varkens 4075 bokken en geiten e zeugen 180280. rundvee en scha- biggen matig. tENIGING j zonder WENNIPS Alkmaar afgehaald. an ongeveer 7 kilo. t 2.— d. Bureaux van 't armee gesmeten En wie kan het ouwe Ka!" Maar rommel bijeen, ar zijn. Peter en ïn lopen, zagen a zei :„Daar zijn e beweging bleef van het raadhuis angstig gezicht, zo hard hij kon an. „P. .p. .peter, gde Grete. Maar zijn benen hem Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarie* per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank- Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Dracrfeingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 (Van onze parlementaire redacteur) De afgelopen week in de afdelin gen, in fractiebijeenkomsten en bui ten de Kamer heeft vooral in het teken gestaan van het beslissende Indonesië-debat, dat vandaag in de Tweede Kamer aanvangt. Groot vraagteken blijft wat de Chr.-Hist. fractie en die van de WD zullen doen. Van deze fracties hangt het immers af of de tweederde meer derheid kan worden gehaald. Arti kelen in de Chr. Hist. „Nederlan der" bevestigen de reeds lang be staande indruk dat zeker een deel van deze fractie tegen zal stemmen. Waarschijnlijk zullen dat vijf leden zijn. Behalve die van de KVP en P.v.d.A. zijn er nog acht stemmen voor een tweederde meerderheid nodig. Nemen wij aan, dat de res terende 4 Chr.-Hist. leden vóór zul len stemmen, dan blijft het aanko men op minstens 4 stemmen van de acht leden tellende WD-fractie. Over de houding van deze fractie tast men echter nog geheel in het duister. Vanuit de partij wordt door bepaalde groepen zware druk op de fractie uitgeoefend. Reeds eerder maakten wij melding van een af scheidingsbeweging, deze week pu bliceerden 60 WD-leden een open brief, waarin zij de partijgenoten Stikker, Oud en Vonk bij voorbaat aansprakelijk stelden voor de gevol gen van een aanvaarding. Merk waardig waren ook de artikelen van prof. 's Jacob in de N.R.Crt., waarin de mening werd uitgesproken, dat het thans overeengekomene, in strijd met de Grondwet zijnde, al leen als staatsnoodrecht zou kunnen worden aanvaard. Maar daarna zou dan alsnog Kamerontbinding moe ten plaats hebben en zouden dus ook nieuwe verkiezingen noodzake lijk zijn. Is prof. 's Jacob van me- ning, dat deze verkiezingen, be halve het corrigeren van de Grond wet achteraf, mede het voordeel hebben, dat wij hierdoor een Par lement zouden krijgen, dat na alles wat er gebeurd is weer duidelijk het vertrouwen van het volk bezit, wij voor ons zouden bij deze gedachten- gang toch wel enkele kanttekenin gen willen plaatsen. Is de beslissing nog niet gevallen dan heeft een volksuitspraak wezenlijk zin. Nu is dat echter achteraf niet het geval. Maar wel zou zich nog de teleur stelling in de verkiezingen kunnen ontladen. Gevolg: een verschuiving in de parlementaire krachtsverhou dingen en dus een zeer ongewenste toestand, want wanneer de beslis sing t°ch eenmaal gevallen is, kan men in 's lands belang beter werken met een parlement, dat vertrouwen heeft in de nieuwe ontwikkeling, dan met een, dat zulks niet of in mindere mate zou hebben. Daar naast zouden bij een dergelijke ver kiezing a'chteraf wellicht ook teveel problemen vergeten worden, die volop actueel zijn en waarop het parlement nog wel invloed kan uit oefenen. Hoe het zij, wij gaan in elk geval spannende weken tege moet, want ook na de stemming in de Tweede Kamer blijft het laatste woord immers nog aan de Senaat. Daar zal in de week vóór Kerstmis het beslissende woord gesproken moeten worden. Zal het „ja", zal het misschien ook „neen" kunnen zijn? Dat laatste blijft wel zeer onwaar schijnlijk lijken. Maar toch de storm loeit om de gebouwen op het Bin nenhof. Zwaarder dan ooit drukt de verantwoordelijkheid. Dit woord, dat wij in de wandel gangen opvingen, is ons vooral bij gebleven: „Donkere dagen vóór Kerstmis WASHRINGTON, 5 Dec. (Reuter-A.P.). Louis Russell, een vooraanstaand lid van de Commissie voor on-Amerilcaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden, heeft heden te Washington verklaard, dat de commissie over bewijzen beschikt, dat in 1943 tot driemaal toe verschepingen van grondstoffen voor de productie van atoomenergie naar de Sowjet-Unie hebben plaats gehad. Zaterdag was dit ook reeds verklaard door een voormalige Amerikaanse legerofficier, kapitein Racey Jordan, die als liaison-officier gewerkt had op het vlegveld Great Falls, vanwaar de leen- en pachtvliegtuigen naar Rusland vertrokken. In een radio-interview zeide Jordan, dat geheime documenten en atoomgeheimen met deze vliegtuigen naar de Sowjet-Unie gesmokkeld werden en dat met goedvinding van Roosevelts vertrouwensman Harry Hopkins splijtbare materialen naar Rus land waren verscheept. Russell deelde mede, dat hem niet bekend was of wijlen Harry Hopkins met deze leveringen iets te maken heeft gehad. In October 1946 meldde het New Yorkse blad American, dat de Verenigde Staten in 1943 225 kg zwart uranium-oxyde, dat ge bruikt zou worden voor de ver vaardiging van de atoombom, aan Rusland hadden geleverd. Het blad schreef, dat „deze transactie met toestemming van regeringsautoriteiten tot stand was gekomen ondanks het protest van personen, die bij de productie van de atoombom betrokken wa ren, en op een tijdstip, dat nog geen 100 personen op de hoogte waren van het „Manhattan-pro ject" (codenaam voor het atoom- project). Het blad berichtte verder, dat het uranium-oxyde op 13 Mei 1943 aan kolonel A. N. Katikov van de Russische commissie in Montana was overhandigd. Russell zeide verder, dat het Manhattan-project na de eerste levering aan Rusland alle leve ringsbronnen van uraniummate- rialen in de Verenigde Staten had afgesneden. Een tweede hoeveelheid ura- nium-materiaal had Rusland vol gens Russell uit Canadese bron verkregen, en wel 225 kg uranium nitraal en 225 kg zwart uranium oxyde van de Canadese Radium en Uranium Corporation. Ook deze levering werd van Great Falls naar Moskou verzonden. Russell las een brief voor, die op 11 Juni 1948 door het State- department aan een lid van de commissie was gezonden, en waar in gezegd werd, dat in Maart 1943 uitvoervergunningen waren ver strekt voor de eerste levering van 90 kg uranium-oxyde en 90 kg uranium-nitraal aan Rusland. In ander bewijsmateriaal was gevonden, dat in April 1943 een tweede exportvergunning was verstrekt voor de levering van 255 kg uranium-oxyde en 225 kg ura- nium-nitraat, terwijl eveneens in April 1943 een derde export-ver- gunning was uitgegeven voor de levering van 1125 kg uranium metaal. Naar het A.N.P. verneemt over weegt de regering een plan om zo spoedig mogelijk te,komen tot een aanvulling van de onvoldoende re serve aan onderwijzend personeel. De beschikbare plaatsen zijn welis waar thans bezet, maar doen zich vacatures voor, dan is het vaak niet mogelijk, daarin te voorzien, voor al in de uithoeken des lands. Daar bij komt, dat op grond van het be volkingaccres in de jaren 1952 en 1953 een tekort kan worden ver wacht. Er valt niet te zeggen hoe groot dit tekort zal zijn, wel dat het van tijdelijke aard zal blijken en dat 't zo nodig zou kunnen worden opge vangen binnen de grenzen van de huidige leerlingenschaal. Terloops worde opgemerkt, dat de gemiddelde klassebezetting de laatste jaren iets gunstiger is geworden. Deze is namelijk teruggelopen van 37.8 in 193638 tot 35 thans. Ook zijn er nu 1206 personen meer in opleiding voor de akte Lager On derwijs dan verleden jaar. Behalve dat de normale opleiding door het beschikbaar stellen van beurzen gestimuleerd wordt, wil de regering de meest geschikten onder hen, die op wachtgeld zijn of zullen komen, bij een speciale cursus of cursussen onderbrengen, waarbij men twee vliegen in één klap wil elaan. Ten eerste krijgt het onder- Te Muenchen is een nieuwe partij, genaamd „Intersoziale Par tei", opgericht door een beroeps musicus, Aloys Meier. Een der punten van het program der par tij is de oprichting van geüni formeerde partij-eenheden met baretten en laarzen. De oprichter verklaarde hier over, dat hij geen militaire orga nisatie wilde, maar „mensen moeten marcheren en discipline leren." Hij heeft reeds marsmu ziek voor dit doel geschreven. wijs daarvoor de beschikking over meer leerkrachten en ten tweede zijn zij, die zich zullen aanmelden, sociaal geborgen. De duur van de cursus zou moeten afhangen van de vooropleiding, welke de candidaten reeds ontvingen. Gestreefd zal waarschijnlijk worden naar het kweken van een reserve tussen de 500 en 1000. Volgens het voormalige commis sielid Mc Dowell zouden twee hoge regeringsautoriteiten bij deze leveringen betrokken zijn ge weest. Hun namen zouden reeds het vorig jaar bekend worden ge maakt tijdens een openbaar getui genverhoor, doch dit verhoor heeft nooit plaats gehad. STAATSSECRETARIS VAN OORLOG IN INDONESIË BATAVIA, 5 Dec. (Aneta) Nog dezelfde middag van zijn aankomst te Batavia Zaterdag heeft de staatssecretaris voor oorlog in Ne derland het ereveld Menteng Pulo bezocht, alwaar hij in aanwezigheid van b°ëe militaire autoriteiten, on der wie de legercommandant, luit.- generaal Buurman van Vreeden, kransen heeft gelegd aan de voet van het monument voor de gevalle nen en op het graf van generaal S. H. Spoor. Md. Fockema Andreae bracht tevens een bezoek aan het Chapelle Ardente op Menteng Pulo. AAN LEVERING ATOOM MATERIAAL AAN RUSLAND WASHINGTON, 5 Dec. (A.P.). Henry Wallace, de voormalige Amerikaanse vice-president, zou de regeringsautoriteit achter de schermen geweest zijn, die er op aandrong, dat atoommateriaal en plannen tijdens de afgelopen oor log naar Rusland gezonden moes ten worden. Dit werd Maandag beweerd door de radio-commentator Fulton Lewis Jr. in een radiorede. Lewis zei verder, dat de verzendingen plaats vonden niettegenstaande de protesten van atoomautoritei ten. Wallace zou generaal-majoor Leslie Groves, in oorlogstijd chef van het atoomproject, hebben overgehaald om het materiaal aan Rusland te leveren. ENGELAND ZET CYCLOTRON STOP Engeland heeft het werk van een grote cyclotron voor atoom energie stopgezet, vanwege de mogelijkheden van ontwikkelin gen in de nabije toekomst. Van verschillende zijden spe culeerde men op de mogelijkheid, dat de Britten rekenen op een grotere uitwisseling met Amerika van inlichtingen betreffende de atoomenergie. Wanneer de Ame rikanen deze inlichtingen zouden afstaan, zouden de Britse geleer den hun werkwijze misschien kunnen veranderen. Het werk is stilgelegd aan de grootste der drie cyclotrons, die gebouwd worden in de enorme plutoniumfabriek in Sellafield. LONDEN, 5 Dec. (A.P.). Engeland hoopt Frankrijk en België er toe over te halen zich aan zijn zijde te scharen bij het trotseren van een beslissing van de Uno, hun koloniën onder con trole te stellen. Officiële woord voerders, die dit vandaag mee deelden, hebben beweerd, dat de stap van de Algemene Vergade ring illegaal is krachtens het Handvest der Verenigde Naties. De minister van koloniën, Ar thur Creech Jones, zou bezig zijn een verklaring voor het Lagerhuis voor te bereiden, waarin hii ver moedelijk zal zeggen, waarom Engeland deze maatregel niet aan vaarden zal. Het ministerie van buitenlandse zaken noch dat van koloniën wilden commentaar leveren op de Britse houding. Officiële autori teiten hebben echter in particu liere gesprekken verklaard, dat zij de voorstellen van de Uno bezien als een uitdaging aan de toekomst van het Britse riik. De Algemene Vergadering heeft afgelopen Vrijdag tien resoluties, die door de beheerschapscommis- sie opgesteld waren en die be doeld waren voor het uitoefenen van internationale supervisie over de koloniën en afhankelijke ge bieden, aangenomen. Er zijn ongeveer 70 van die gebieden, waarover in de afgelo pen drie jaar de besturende mo gendheden rapport hebben uit gebracht. Na een vergadering met het uit 20 man bestaande politieke comité der Mijnwerkers Bond in Hotel Roosevelt te New York, trok de president van deze Bond, John L. Lewis, de aankondiging tot staken voor een drie daagse werkweek, in. John L. Lewis (links) in gesprek met zijn perchef Dave Charnay. Engeland, dat sterk gesteund werd door koloniale mogendheden zoals Frankrijk en België, heeft zich verbitterd verzet tegen de voorstellen, zowel in de beheer- schapscommissie als in de alge mene vergadering. Men verwacht, dat spoedig besprekingen gevoerd zullen wor den tussen de drie West-Europese landen, teneinde middelen te be ramen om weerstand aan de plan nen van de Uno te bieden. MGR. JaGER ZAL MGR. WESKAM WIJDEN MAAUunnHUKU (n.«,r.) ue aartsbisschop van Paderborn, Mgr. Dr. Lorenz Jager, heeft in de proosdijkerk van Maagdenburg Mgr. Wilhelm Weskamm, de hui dige proost van Maagdenburg tot wijbisschop van Paderborn gewijd. De nieuwe wijbisschop zal zijn zetel in Maagdenburg hebben in de Oostelijke zóne van Duitsland. (Door dit bericht worden vroege re berichten gecorrigeerd als zou de „bisschop van Paderborn" zijn zetel hebben verplaatst naar Maag denburg in de Russische zóne. Pa derborn blijft de zetel van aarts bisschop Dr. Lorenz Jager, maar voor het in de Oostelijke zóne ge legen deel van dit aartsbisdom zal er voortaan een speciale wijbis schop van Paderborn zijn, die zich in Maagdenburg heeft gevestigd. Red.) Wisjinsky zal op zijn thuisreis uit New York ten minste 24 uur te Berlijn verblijven en aldaar be sprekingen voeren met Russische functionarissen. Naar gemeld wordt zijn vooraanstaande Russi sche functionarissen in Duitsland er vast van overtuigd, dat de Wes terse geallieerden in feite plannen hebben om West-Duitsland weder te bewapenen. Amerikaanse en Britse officieren zouden in deze besprekingen hebben gevoerd met de vroegere Nazi-generaals Halder 'en Stumpf. Sommige waarnemers geloven dat de Sowjet-Unie de Westelijke geallieerden mogelijk zal volgen bij de vorming van Duitse legereenhe den binnen het kader van een al gemeen verdedigingsplan. Curatorium R.K. Leergangen en Kath. Econ. Hogeschool In de vacature, ontstaan door het overlijden van Mgr. dr. Th. F. J. Verhoeven, kardinaal de Jong, de aartsbischop van Utrecht,, is tot curator der R.K. leergangen en der Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg benoemd dr. A. B. Ramselaar, pre sident van het aartsbisschoppelijk seminarie te Apeldoorn. Toen de Nederlandse ministers Mr. D. U. Stikker en Mr. J. R. H. van Schaik een paar dagen geleden in Indonesië aankwamen, viel de regen in stromen neer. Pajongs werden gereed gehouden voor dej hoge bezoekers uit Nederland om ze tegen de regen te beschermen. Wij zien hier onze minister van buitenlandse zaken Stikker onder de pajong tezamen met Moh. Roem, voor zitter van het Indonesische Nationale Voorbereidingscomité. De minister van buitenlandse zaken, mr. dr. Stikker, arriveerde gisterochtend om 12 uur op Schip hol van Batavia uit. Enkele uren daarna kwam hij in Den Haag aan en nam deel aan de besprekingen in de ministerraad. Bij zijn aankomst op Schiphol stond hij vertegenwoordigers van de pers te woord en in korte tijd vertelde hij het een en ander van zfin indrukken in Indonesië; hij begon met er op te wijzen, dat slechts een verblijf van 3 dagen aldaar, zeker niet voldoende was om zich een volledig beeld te vor men over de algemene situatie. „Ik heb zeer veel mensen ge sproken en kan niet anders zeg gen, dan dat ik met een zeker op timisme ben teruggekeerd. Na tuurlijk blijven er nog moeilijk heden; er zijn o.m. nog communis tische groepen en die zullen daar zeker voor zorgen. In Indonesië weet men dat echter en zal men er ongetwijfeld rekening mee houden", aldus de bewindsman. Mr. Stikker vertelde ten over staan van de journalisten o.m. dat hjj een onderhoud had gehad met president Soekarno, met de sultan van Djogja en Moh. Hatta. „Steeds is mij gebleken, dat de Indonesi sche leiders bijzonder gesteld zijn op de samenwerking met Neder land. Soekarno zal over dit onder werp redevoeringen houden bin nenkort", aldus mr. Stikker. Er is reden tot optimisme, De minister was er van over tuigd, dat de Indonesische leiders alles zullen doen om de samen werking tussen de Indonesiërs en de ondernemingen, de K.N.I.L. en de ambtenaren te bevorderen. Te vens gaf hij blijk van optimisme inzake de toekomstige ontwikke ling van Indonesië: de atmosfeer van terughoudendheid is opge klaard en Indonesië zal zich snel ler kunnen herstellen dan andere landen, zo meende hii. De begro tingstekorten ziin geringer dan het vorig jaar en over een jaar of twee, drie, zouden ze sluitend ziin. INDIA EN BIRMA ZULLEN ROOD CHINA ERKENNEN NEW DELHI, 5 Dec. (A.P.). Pandit Nehroe heeft vandaag ge zegd, dat het communisme in Azië een phase is van de industriële revolutie, die zich tot het Oosten heeft uitgebreid op een ogenblik, waarop de wereld een ernstige crisis doormaakt. Hij betoogde, dat de Chinese lei ders ongetwiifeld communisten zijn, doch dat, wat er in China ge beurt, „weinig met het commu nisme gemeen heeft". Op de vraag, of India China zou erkennen, antwoordde hii. dat dit inderdaad zou gebeuren, doch dat hij nog geen datum kon noemen. Hij zei verder, dat hii door pre sident Soekarno was uitffenodigd voor een bezoek aan Indonesië aan het eind van deze maand, doch dat hii verhinderd was. Hii hoopte echter het volgend jaar van de invitatie gebruik te kunnen ma ken. Nehroe verklaarde niets te we ten van een conferentie over de defensie van Zuid Oost Azië, die volgens de minister van Buiten landse Zaken van Birma waar- schiinliik in Londen zou worden gehouden. Deze minister heeft op ziin beurt vandaag aan verslag gevers meegedeeld, dat Birma te gen Kerstmis communistisch China zal erkennen. „Dit optimisme delen ook de ondernemers die de resultaten van de R.T.C. als enige oplos sing van het Indonesische vraagstuk reeds lang hebben aanvaard", aldus besloot mr. Stikker het onderhoud. De Souvereiniteitsoverdracht zal in Nederland en Indonesië waarschijnlijk op hetzelfde tijd stip geschieden. i R.T.C. VOOR WEST-INDIë WORDT MEDIO 1950 HERVAT WILLEMSTAD, 6 Dec. Door de gouverneur van de Nederlandse Antillen is medegedeeld dat de Nederlandse regering voornemens is de Ronde Tafel Conferentie voor West-Indië waaraan wordt deelgenomen door Nederland, Su riname en Curacao omstreeks medio 1950 te hervatten. De gou verneur wees erop dat de uitwer king door de wetgever van de resultaten dezer conferentie, o.a. in verband met de herziening van de grondwet, zoveel tiid zal vor deren, dat er alle aanleiding be staat voor het tot stand brengen van een interim-regeling, mede omdat op deze wijze een oplossing kan worden gevonden voor een zo brandend probleem als het tot stand komen van de zelfstandig heid der eilanden en het regelen van een onderlinge verhouding. WASHINGTON, 5 Dec. In offi ciële kringen te Washington heeft men heden aan ANP/Aneta beves tigd, dat de benoeming van Merle Cochran tot eerste Amerikaanse ambassadeur in Indonesië kan wor den verwacht. Cochran was eerst aangewezen tot ambassadeur in Pakistan, doch Dean Acheson besloot dat Cochran's er varing, opgedaan in de Commissie van Goede Diensten in Indonesië, hem op die plaats waardevoller maken. FEIT VAN ERKENNING WETTIGT SAMENWERKING De leiding van het Internatio naal Christelijk Vakverbond heeft o.m. te kennen gegeven, inzake de conferentie van Londen, dat het van het begin af de bedoeling is geweest, de gebeurtenissen te volgen, die geleid hebben tot het uittreden van de vrije democrati sche organisaties van het wereld vakverbond. Het I.C.V. had dan ook destijds waarnemers in Genève en het zou het ook gedaan hebben voor de besprekingen in Londen, ware het niet, dat bij het verzenden van de uitnodigingen een discriminatie t.a.v. de Christelijke vakbeweging in sommige landen heeft plaats gehad, hetgeen een gevoel van onbehaaglijkheid heeft verwekt. De Franse Christelijke Vakbe weging, aanvaardde de uitnodi ging, nadat zii van de conferentie gedaan had gekregen, dat de dis criminatie ongedaan werd ge maakt. Gaston Tessier, voorzitter van het Franse vakverbond en te vens voorzitter van de I.C.V. legde toen op de Londense conferentie een verklaring af. waarin hii de positie van de Christeliike vakor ganisaties duidelijk maakte. Daar in werd gezegd: „geen enkele or ganisatie kan er toe verplicht wor den verbintenissen aan te gaan. als zij niet de materiële mogelijk heid heeft gehad hierover in haar leidinggevende organen bespre kingen te voeren of besluiten te nemen". De laat uitgenodigde or ganisaties hadden geen tiid de stukken te bestuderen, zodat het niet mogelijk zal ziin als werken de leden met gelijke rechten en plichten aan het stichtingscongres deel te nemen. Het feit van de erkenning ech ter wettigt de basis voor samen werking met alle vrije en demo cratische organisaties van verschil lende richtingen, zoals het I.C.V. steeds heeft voorgestaan. NEDERLANDSE COASTER HAD MACHINE-AVERIJ Gistermorgen kort na elf uur vroeg de Nederlandse coaster „Ma- raat 5", die zich voor IJmuiden op zee bevond, om assistentie, daar zij mef machineschade te kampen had. Het Nederlandse kustvaartuig is door de sleepboot „Nestor" de ha ven van IJmuiden binnengebracht en naar Amsterdam gesleept. LAKE SUCCESS, 5 Dec. (A.P.) Nederland en Zweden hebben vandaag een nieuw compromis aan de hand gedaan voor de toe komst van Jeruzalem. In het voorstel wordt aange drongen op internationaal beheer van de Heilige plaatsen in Jeru zalem en geleidelijke demilitari- satie van de stad door de Israëli sche Transjordaanse bezettings troepen. Krachtens het nieuwe plan zou den Jordanië en Israël zich moe ten verbinden om in overleg het him gezamenlijke wapenstil standscommissie Jeruzalem traps gewijze te demilitariseren, terwijl tevens de onderhandelingen voor een uiteindelijke vrede zouden moeten worden voortgezet. Beiden zouden tevens vriie toe gang tot de Heilige plaatsen moe ten verzekeren. Door de Veilig heidsraad zou een Uno-commissie worden benoemd, welke het recht zou hebben om plaatselijke wet ten, die in principe de vriie toe gang zouden belemmeren te ver nietigen. De Nederlandse afgevaardigde mr. van Heuven Goedhart en Erik HET GEBIED VAN JERUSALEM Da-HTvpflië»" Boheman (Zweden), die hun voorstel nader verklaarden, leg den er beiden de nadruk op. dat hun regeringen geen rechtstreeks belang bii de kwestie hebben, en dat hun enige doel is een prac- tische oplossing te vinden. BRITSE SAMENWERKING MET SCANDINAVISCHE LANDEN Aan de Deense regering is een Britse nota overhandigd, waarin een nauwere economische samen werking tussen Engeland en de Scandinavische landen wordt voorgesteld. De Deense minister van buitenlandse zaken. Rasmus sen, verklaarde later, dat geen commentaar gegeven kon worden, alvorens voorlopige besprekingen waren gevoerd. Hij wees er na drukkelijk op, dat het voorstel van Engeland afkomstig was en niet van Scandinavië. Engeland heeft een dergelijke nota ook aan de Zweedse rege ring overhandigd. DE UNO BESLUIT: FLUSHING MEADOWS, 5 Dec. (A.P.). De Alg. Vergadering van de Uno heeft Maandag met 44 tegen 5 stemmen en 5 onthou dingen een plan van de weste lijke mogendheden tot telling over de gehele wereld van legers en niet-atoomwapens goedgekeurd. De resolutie omvatte alle wa pens voor massa-vernietiging. Rusland en het Sovjet-blok ver zetten zich tegen de Frans-Noorse voorstellen en zeiden niet van plan te ziin de vereiste gegevens te verstrekken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1