V/uu Proces Kostof begonnen Een urgentie - programma voor de Spoorwegen Ging Van Acker accoord met terugkeer van Leopold? RPROËF De Beurs de Donderdag 8 December 1949 PAG. 3 Maria's Onbevlekte Ontvangenis RADIO Voorm. Bulgaars vice-premier herroept bekentenis Russen actief in poolcirkel Mgr. Beran werd „beschermd" Opinies uit mijn dagboek Nieuwe bedrijfs verenigingen Onthullingen te Brussel Naar wij vernemen: Kinderziekten van de Duitse politiek 8 DECEMBER Toen eenmaal de tijden waren vervuld en God tegemoet ging ko men aan het smachtend smeken der mensen; toen Hij de Verlosser zou gaan zenden naar de aarde, was het de Maagd, die vooruit ging voor de Heer, Haar verschijnen was als de morgenster, die de naderende dageraad aankondigt. In haar On bevlekte Ontvangenis verkondigde dus feitelijk God een grote vreugde aan de wereld. Het was de aan kondiging van de naderende Ko ning. In Haar ontvangenis trad God op wonderbare wijze tussenbeide. Want volgens de gewone wet der natuur zou Zij evenals de millioe- nen mensen, die er geboren waren sinds Adams vel, besmet zijn ge weest met de erfzonde, maar in Haar hief God deze wet op en zo werd Zij door een geheel enig voor recht, vooruitziend op de verdien sten van Christus, voor iedere vlek gevrijwaard. En zo kon dus Chris tus komen, zo kon God weer langs de wegen der onbevlektheid komen tot de mensen, zoals dat steeds Zijn ideaal geweest was. Dit feest herinnert ons aan al die goedheid en barmhartigheid van God, het herinnert ons ook eraan, dat het nimmer anders zijn zal en dat God enkel langs deze weg tot ons zal komen. Geen Kerst mis in de ziel, als daar geen On bevlekte Ontvangnis aan voorafge gaan is. Het feest van Maria's Onbevlek te Ontvangenis blijft vervuld van licht en straalt in deze donkere Adventsdagen, die als een symbool zijn van een trekkende mensheid naar het ideaal der reinheid. Want al wie naar God verlangt, zal Hem enkel langs deze weg kun nen naderen; God komt enkel naar een ziel langs de wegen der onbe vlektheid. De openingsplechtigheid van het Heilig )aar VATICAANSTAD. Generaal Franco zal de Paus de gouden hamer verstrekken, waarmee deze bij de plechtige opening van het Heilig jaar 1950 op Kerstavond op de „Heilige deur" zal slaan. Het is een traditie, dat het hoofd van de Spaanse staat deze hamer ter beschikking stelt. De plechtig heid zal o.m. worden bijgewoond door de Belgische Koningin-moe der. Op 18 Dec. zal de Paus in de St. Pieter een beeld van Paus Pius XI onthullen. VRIJDAG 9 DECEMBER 1949 HILVERSUM L 301 M. - 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12,00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA. 22.40 VPRO, 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.18 Gramofoonmu- ziek; 7.30 Sluiting; 8.30 Nieuws; 8.43 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Weerberichten, 9.03 Gramofoonmuz., 10.00 Thuis, causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 Gramofoonmuziek, 10.30 Voor de zieken, 11.00 Voor de vrouw, 11.15 Pianoduo, 11.35 Voordracht, 12.00 Lichte muziek, 12.30 Mededelingen, 12.33 Sport- praatje, 12.45 Gramofoonmuziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Italiaans pro gramma, 13.45 Gramofoonmuziek, 14.00 Voor de vrouw, 14.20 Piano voordracht, 14.40 Voordracht, 15.00 Kamerorkest en soliste, 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Slui ting, 17.30 Muzikale causerie, 18.00 Nieuws. 18.15 Accordeon- muziek, 18.30 Voor de Ned. strijd krachten, 19.00 „Denk om de bocht", 19.15 Accordeonorkest, 19.30 Prot. causerie, 19.50 „Tien voor acht", 20.00 Nieuws. 20.05 Hobo, fagot en piano, 20.30 Chris tus en de mens, causerie, 20.55 Boekbespreking, 21.00 Verzoek programma, 21.40 ,De Ducdalf", 22.00 Buitenlands overzicht, 22.15 Gramofoonmuziek. 22.40 „Van daag". causerie. 22.45 Avond wij ding, 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 416 M. 7.00— 24.00 KRO. 7.00Nieuws, 7.15 Morgengebed en liturgische kalender, 7.30 Slui ting, 8.30 Nieuws, 8.40 Gramo foonmuziek, 9.00 Weerberichten, 9.03 Gramofoonmuziek, 9.30 Wa terstanden, 9.35 Schoolradio, 10.00 Radio Philharm. Orkest, 11.00 Voor de zieken, 11.35 Godsdien stige causerie, 11.45 Gramofoon muziek, 12.00 Angelus, 12.03 Om roeporkest en solisten, 12.30 Me dedelingen, 12.33 Omroeporkest (vervolg), 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en kath. nieuws, 13.20 Metropole Orkest en zang. 14.00 Gev. programma. 14.45 Gra mofoonmuziek. 15.00 Schoolradio, 15.30 Gramofoonmuziek, 16.00 Voor de zieken, 16.30 Sluiting, 17.30 Voor de jeugd, 17.45 Kin derkoor, 18.00 Promenade Orkest en solist, 18.45 Klankbeeld voor de jongeren, 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending, 19.30 Bra bants halfuur. 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van, 20.12 Omroeporkest en -koor met solisten, 21.10 „Opbouw in liefde", causerie, 21.25 „Ja. zo was 't", klankbeeld, 22.25 Viool, en piano. 22.45 „De zin van het huwelijk", causerie. 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.00 Gramofoonmuziek, 12.30 Weerberichten. 12.32 Om roeporkest, 13.00 Nieuws, 13.15, 14.0014.45 en 17.00 Gramofoon muziek, 17.05 Nieuws, 17.15 Eng. les, 17.30 Piano en declamatie, 18.10 Voordracht. 18.25 Gramo foonmuziek. 18.30 Voor de solda ten, 19.00 Nieuws, 19.30 en 19.50 Gramofoonmuziek, 20.00 Film revue, 20.15 Symphonie-orkest, 22.00 Nieuws, 22.15 Gramofoon muziek. 22.50 Nieuws, 22.55— 23.00 Gramofoonmuziek. .484 M.: 12.05 Gramofoonmu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.15 —15.00 Gramofoonmuziek, 17.40 Cello en piano, 18.30 Mannen koor, 19.lö en 19.40 Gramofoon muziek, 19.45 Nieuws. 20.00 Om roeporkest. -koren en solisten, 2115 Gramofoonmuziek, 22.15 42.55 Kamermuziek. Ruim een week geleden werd bij de Scheepswerf- en Machine fabriek ,,De Merwede" te Hardinxveld in het eerste van de drie schepen, die voor rekening van de Jugoslavenska Linijska Plovidba worden gebouwd, te water gelaten. Deze foto toont U een der twee andere in aanbouw zijnde schepen. SOFIA, 7 Dec. (Reuter-A.N.P.). Tot verbazing van zijn rechters heeft Traitsjo Kostof, de voorma lige Bulgaarse vice-premier en opperste communistische leider onder Dimitrof, heden geweigerd op verschillende punten van de tenlastelegging schuld te beken nen. Kostof, die tevoren hoog gepre zen was als de architect van Bul- garije's wederopbouw, de leider van de Bulgaarse verzetsbeweging tegen de Duitsers en de auteur van de nieuwe Bulgaarse grond wet, werd in Maart van dit jaar gearresteerd, omdat hij als leider van de Bulgaarse delegatie bij de Russisch-Bulgaarse handelsbe sprekingen „de prijzen van som mige Bulgaarse producten voor de So wj et-delegatie geheim gehou den" had en had getracht „de prij zen, die Bulgarije voor zijn goe deren aan de kapitalistische lan den had berekend, voor de Sow- jet-Unie verborgen te houden". „De veronderstelling, dat de wet op staatsgeheimen ook maar op enigerlei wijze tegen de Sow- jet-Unie kan worden gebruikt ,is gevaarlijk", aldus een officieel communiqué na Kostofs arresta tie. „De Sowjet-Unie zou de Bul gaarse belangen nooit enig letsel kunnen toebrengen". Nadat Kostof had ontkend voor de Engelsen te hebben gespion- neerd, een anti-Russische Balkan federatie te hebben beraamd en in CHICAGO, 7 Dec. (A.P.) Henry Wales, de Parijse correspondent van de Chicago Tribune, bericht te vandaag, dat Rusland op grote schaal binnen de Poolcirkel voor bereidingen treft voor een nieu we oorlog. Wales meldde zijn in lichtingen ontvangen te hebben van twee mannen, die ontsnapt zijn uit dwangarbeiderskampen in dit gebied. Volgens zijn inlichtingen zijn de twee voornaamste militaire bases de nieuw aangelegde ste den Wortkoetsk aan de mond van de Potsoera en Tiksi aan de mon ding van de rivier de Lena. Verder zouden steden aange legd zijn aan de mond van de Dwina, de Ob, de Jenessie, de In- girka en de Amoer. Een van strategisch belang zijn de spoorweg zou worden aange legd van het Baikal meer naar de Beringzee tegenover Alaska, maar het rode leger zou voor het verkeer hoofdzakelijk bevroren rivieren gebruiken. Ongeveer 300 meteorologische stations zouden binnen de pool cirkel opgericht zijn. TEC-EN WOEDE VAN ZIJN GELOVIGEN.... PRAAG (Reuter). De Tsjecho- Slowaakse Staatsuitgeverij heeft een brochure het licht doen zien, die de Katholieke hiërarchie beschuldigt van „hoogverraad op last van het Vaticaan". De drie auteurs, waar onder twee vrouwen, schrijven dat aartsbissch. Mgr. Beran de hoofd- schulidge is. Betoogd wordt, dat het Vaticaan in Tsjecho-Slowakije „een van de steunpilaren van zijn reac tionaire politiek" met de nederlaag van het kapitalisme zag vallen. En de bisschoppen met Mgr. Beran aan het hoofd beloofden verraad te ple gen. Het was de bedoeling van Mgr. Beran geweest een ophitsende rede voering te houden en gearresteerd te worden, omdat de kerk een mar telaar nodig had. De herderlijke brieven waren bedoeld om het de mocratisch volksregicm omver te werpen, aldus de brochure. Aan het slot wordt verklaard, dat Mgr. Be ran niet werd gearresteerd, maar dat de veiligheidspolitie zich slechts te zijner beschikking had gesteld om hem te beschermen tegen de woede van de gelovigen SCHIP DRIJFT STUURLOOS OP NOORDZEE Van het stoomschip „Nikos" is bericht ontvangen, dat het stuurge- rei is gebroken. De sleepboot „Hol land" van de rederij Doeksen is van Terschelling uitgevaren om assis tentie te verlenen. De „Nikos" gaf als positie op, een plaats op onge veer tweehonderd kilometer Ooste lijk van Edinburg en circa vijfhon derd kilometer Noordwestelijk van Nederland. 1942 voor de Bulgaarse fascisten te hebben gecapituleerd, verklaar de de president van het hof, dat dit in tegenspraak was met de al gehele bekentenis, die hij in de gevangenis zou hebben afgelegd. Kostof bleef er echter bij, dat zijn verklaring voor het gerechts hof de enig juiste was. Wel gaf hij toe, dat hij zich had schuldig gemaakt aan tegen de Sowjet-Unie gerichte activiteit, „gebrek aan waakzaamheid", waardoor agenten in het partij en staatsapparaat hadden kunnen doordringen en „afwijkingen naar links". Met Kostof staan tien andere voormalige communistische func tionarissen terecht. De acte van beschuldiging beslaat 20.000 woor den. De voorlezing duurde 2 uur en een kwartier. DONDERDAG 8 December. U zoudt het misschien niet verwachten, maar de heer Welter is mijn vriend. On danks alles: een baas-man. Alleen: in 1949 politiek on houdbaar. Toch vind ik het onuitstaanbaar, dat in het bij zonder de socialisten de heer Weiter altijd dwars zitten over de kwestie van het „petitie- Soetardjo". U weet er natuur lijk alles van: in 1936 had de Volksraad van Indië op voor stel van het lid Soetardjo aan Nederland om qrotere zelf standigheid verzocht. Twee jaar later wees Nederland dit af. Welter was minister van Koloniën. Dus reden qenoeg om Weiter nu te verwijten: had u dat niet gedaan, dan was het nu niet zo ver qekomen. Redelijk? Ja, als men verqeet, dat 1938 geen 1949 is! Daar tussen ligt o.a. zo iets als een wereldoorlog. Misschien zou het, o.a. voor Nederland, nooit zo ver gekomen zijn als de socialisten bijv. niet zo een zijdig voor ontwapening had den geijverd. Toch eens aan jonker v. d. Goes van Naters vragen, denk IK WIEG MET KIND VERBRAND On de woning van de familie Wagtmans te St. Willebrord is Dinsdagmiddag een ongeval ge schied, waardoor het vier maanden oude dochtertje zwaar gewond werd. Om het bedje van de kleine te verwarmen had de moeder een electrisch strijkijzer, dat op het net was aangesloten, in de wieg ge legd. Zij vergat echter het steeds warmer wordende ijzer, toen een paar andere kinderen uit het gezin op straat herrie maakten. De moe der ging naar buiten om een einde aan de ruzie te maken. Bij haar terugkeer in de woning vond zij het bedje van de kleine in brand. Het meisje zelf was zo deerlijk ver wond, dat het naar het ziekenhuis te Roosendaal moest worden over gebracht. De toestand is zorgwek kend. De Minister van Verkeer en Wa terstaat deelt in zijn Memorie van Antwoord op het Voorlopig Ver slag van de Tweede Kamer over de begroting mede, dat er naar ge streefd wordt een spoorwegbedrijf te verkrijgen, dat op sobere wijze ingericht, zoveel mogelijk aan mo derne eisen zal voldoen. Om dit te bereiken is een urgentieprogram ma voor de jaren 1948-1952 opge steld. Na deze periode zullen nog be langrijke investeringen moeten worden gedaan om aan de verder groeiende behoefte voor vervoer per spoorweg te kunnen voldoen. Verwacht wordt, dat het bedrijf in 1958 tot volledige ontwikkeling zal zijn gekomen. De hoofdlijnen zul len worden geëlectrificeerd terwijl voor de minder drukke lijnen wordt bestudeerd of diesel-electri- sche tractie de voorkeur verdient. VOOR LAND- EN TUINBOUW De besprekingen die sinds ge ruime tijd werden gevoerd tus sen de bedrijfsverenigingen, wel ke thans werkzaam zijn als uit voeringsorganen van de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 en van de Ziektewet en Kinderbij slagwet op het gebied van de land- en tuinbouw, leidden tot de conclusie, dat het bedrijfsleven en de uitvoering der sociale ver zekering er mede gediend zullen zijn, dat in genoemde bedrijfstak slechts één bedrijfsvereniging Y9or ongevallenverzekering en één bedrijfsvereniging voor zie kengeld- en kinderbijslag-verze kering bestaat. Als gevolg hiervan werden in middels te Amsterdam opgericht de „Bedrijfsvereniging voor On gevallenverzekering voor het Land- en Tuinbouwbedrijf" en de „Bedrijfsvereniging voor Zieken geld- en Kinderbijslagverzekering voor het Land- en Tuinbouwbe drijf". De tot dusver op het gebied van land- en tuinbouw werkza me bedrijfsverenigingen zullen echter niet worden ontbonden, doch als afzonderlijke rechtsper sonen blijven bestaan en de hoe danigheid verkrijgen van afde lingen der nieuwe bedrijfsvereni gingen. COLUMBIA IN SPANNING OM VIJFLING BOGOTA. In een eenvoudige hut te Angostura, in het noord westelijke gedeelte van de Co- lumbiaanse provincie Antioquia, had, volgens de berichten, een boerenvrouw met leven geschon ken aan vijf jongens. Vernomen werd, dat de burge meester van Angostura de juist heid van het bericht betreffende geboorte van de vijfling had be vestigd. Hij verklaarde verder dat moeder en kinderen het goed ma ken. Later echter lachte heel Co lumbia. Duizenden waren naar het stadje gekomen om de vijfling te zien. Toen de opgewonden me nigte met persfotografen en ver slaggevers zich voor de woning van de „gelukkige ouders" ver drong, vond zij vijf jongens van verschillende leeftijd. De mop zou zijn bedacht door een familielid. Naar de mening van de minister moet hierbij als richtsnoer gelden, dat het volledig herstelde bedrijf onvoorziene omstandigheden voorbehouden zich zelf kan be druipen. In de Zomerdienstrcgeling 1950 zal een vijfde express-verbinding Groningen - Leeuwarden - Am sterdam van 's Maandags t m Vrij dags worden opgenomen. De veerdienst StavorenEnkhui zen verliest in waarde naarmate het verkeer tussen het Westen en Friesland via Zwolle sneller en frequenter wordt bediend en de busdiensten Alkmaar - Harlingen - Leeuwarden en Alkmaar - Sneek - Heerenveen beter in het vervoer tussen de kop van Noordholland en Friesland voorzien. Het ligt in de bedoeling met de winterdienstre- geling 1950 de veerdienst met 1 schip te exploiteren. De loonregeling Ten aanzien van de laatstelijk vastgestelde lonen en andere ar beidsvoorwaarden, neergelegd in het reglement dienstvoqpwaarden 1948, bestond volledige "overeen stemming tussen de Directie en de Personeelsraad. Wat de onderhan delingen over het R.D.V. 1950 be treft, kan worden medegedeeld, dat de directie en de personeels raad in gemeen overleg besloten, voorlopig de loonregeling 1948 te handhaven en de besprekingen over de herziening daarvan te her vatten, wanneer de door devaluatie ontstane onzekerheden op het ge bied van loon-, prijs- en belasting- politiek zijn weggenomen. Pensioenen Het aantal oud-spoorwegambte naren met een pensioen van min der dan 1000 gulden per jaar be draagt 4900. Het lage pensioen is in zeer veel gevallen echter te wijten aan een slechts partiële diensttijd. Overigens worden volgens de wet van 5 November 1948 tot verhoging van pensioenen me(t een toeslag, de spoorwegpensioenen geheel op de zelfde voet behandeld als de over- heidspensi oenen. BRUSSEL, 7 Dec. (A.P.) De voormalige socialistische premier, Achille van Acker, heeft vandaag aan de pers bekend gemaakt, dat hij In 194» toegestemd had in dc terug keer van Koning Leopold. Hii verklaarde nadrukkelijk, dat Koning Leopold zelf aansprakelijk is voor het uitstel van zijn terne- keer. die later politiek onmogelijk werd. Van Acker verklaarde dit op een persconferentie bij de beantwoor. ding van documenten van de hand van Jacques Pirenne, de secretaris van de Koning, waarin Van Acker heeft de procureur-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, de doodstraf geëist tegen de 41- jarige P. Rothert, die als V-man voor de Duitse „Abwehrstelle" werkte vliegt Zaterdag „Jan de Kraai" per K.L.M. naar Indonesië. Hij is de opvolger van Gerrit, de kraai van de acteur Hans Kaart, die onlangs op Niwin-toumee is ge storven. Jan komt van de fam. Louwers-Eekmans uit Oirschot, kan kakelen als een kip en blaf fen als een hond opende de Commissaris der Ko ningin in de prov. Zuid-Holland gisteren te den Haag een expositie van werken van prinses Wilhel- mina. Verschillende leden van het Corps Diplomatique waren aan wezig is de heer D. J. von Balluseck, hoofdredacteur van het „Alge meen Handelsblad" m.i.v. 1 Febr. 1950 benoemd tot permanent ver tegenwoordiger voor Nederland bij de V.N. te New York dat de oudste inwoonster van Zwitserland, Marie Anna Spaeti, 106 jaar is geworden. De oudste Duitse is 105 DE STERRIT NAAR MONTE CARLO De KNAC heeft thans officiëel bericht ontvangen, dat voor de rallye Monte Carlo niet minder dan 308 inschrijvingen zijn aangenomen. Zoals men weet bedraagt het aan tal Nederlandse inschrijvingen dat door de International Sporting Club is aanvaard 56, het grootste ntal. dat ooit van Nederlandse zpde aan deze sterrit heeft deel genomen. In Monte Carlo zullen 105 rijders starten onder wie 36 Nederlandse ploegen, in Glasgow 69 met 1 Ne derlandse ploeg, in Stockholm 60 (10 Nederl.), Lissabon 48, Oslo 10 (5 Nederl.) en Florence 6 (4 Ne derl.). ervan wordt beschuldigd Koning Leopo'/ belet te hebben in 1945 naar België1 terug te keren. Van Acker was Premier toen Ko ning Leopold op 7 Mei 1945 door de Geallieerden in Duitsland werd bevrijd. ..Op 8 Mei 1945 verthokken wij met twee extra auto's uit Brussel om de Koning terug te brengen." „De Koning", aldus Van Acker, „werd vergeefs gevraagd een ver klaring af te leggen, hetgeen nooit is gebeurd. Op 12 Mei vonden wij de Koning ziek. Toen zei hij niet van plan te zijn binnen een maand naar België terug te keren. Later", zei Van Ac ker, „vertelde de Koning mij op 15 Juni dat hij op 18 Juni in het ge„ heim naar België terug zou keren." Dit besluit werd nooit uitgevoerd, nadat Van Acker had gezegd dat hij het besluit niet geheim kon houden voor zijn collega ministers en de Prins-Regent. Op een kabinetsbijeenkomst werd toen besloten, dat de regering zou aftreden indien de Koning terug zou komen. Van Aeker wees erop. dat dit besluit eenstemmig werd genomen, ook met instemming van de pro- Leopoldistische katholieke minister. MARKT IN HERSTEL AMSTERDAM, 7 Dec. Na het teleurstellend verloop van gisteren opende de Amsterdamse Effecten beurs vandaag in een vriendelijke stemming. Nog steeds wacht men met spanning de beslissing in Den Haag af, zodat een gedecideerde houding vandaag niet bemerkbaar was, maar een licht optimisme bleek toch overheersend. Gisteren bedroeg de omzet in aandelen nominaal slechts f 1.200.000, vandaag scheen het iets drukker te zijn, de beroeps handelaren namen echter het groot ste deel voor hun rekening. Bij de opening was de handel iet® levendiger, speciaal in de Scheep- vaarthoek, waar aandelen „Neder land" en Rotterdamse Lloyd voor het eerst sinds geruime tijd weer in een open hoek verhandeld werden. Winsten van 2 tot 4 punten kwamen hier regelmatig voor. Olies golden 301'/» tot 306'/!, het geen zeer meeviel, na de lage „och- tendbeurs", waarbij Koninklijke op 299 verhandeld waren. De slotnote- ring bedroeg 306"=. Unilever en Pht" lips bleken goed prijshoudend te zijn, voor de overige soorten was de stemming prijshoudend zonder meer. Cultures waren beter voor tabak en rubber, HVA bewoog zich iets boven het niveau van gisteren. Evenals in de andere sectoren viel ook hier tegen het einde een kleine opleving waar te nemen, waardoor HVA tot 148 avanceerde, waarmee een winst van ruim 3 punten be haald werd. Amsterdam Rubber was per saldo 3 punten en certificaten Deli 2"= punt hoger. De staatsfondsenmarkt lag van daag T*edrukt. 'Het aanbod van in vesteringscertificaten, die ruim 1/4 punt prijsgaven, werd hiervan als voornaamste oorzaak beschouwd. De eonversielening 1947 was een fractie lager, de dollarlening noteerde een fractie hoger. De markt sloot vast op het hoog ste pedl van de dag. Prol. 2y4 pr. De spoorbrug over de Sjoemtsjoen Rivier verbindt de plaatsen Canton en Kowloon, dat Brits gebied is. De spoorwegverbindin gen zijn verbroken. Passagiers, die van Canton naar Kowloon reizen, moeten zich te voet over de spoorbrug begeven, wat een wandeling van ongeveer 2 km is. Aan de andere kant staat de trein te wachten, die ze verder zal vervoeren. BUITENLANDS OVERZICHT De ervaringen, welke de wereld de eerste maanden sinds de oprich ting van een zelfstandig Duitsland, met het Duitse parlementaire stel sel heeft meegemaakt, kunnen niet bepaald bemoedigend worden ge noemd. Ondanks het feit, dat de democratische Duitse republiek van Weimar, door de onderlinge ver deeldheid van de z.g. democratische partijen, Hitler in handen viel. krijgt de wereld nog allerminst de indruk dat deze partijen jioor die bittere les van het tweede Duitse rijk veel hebben geleerd. In dit opzicht is de scherpe controverse tussen de Katholieke Bondskanse lier dr. Adenauer en de leider van de socialistische oppositiepartij Kurt Schumacher een zaak. welk" niet allleen het Duitse volk aan gaat. Nauwelijks is bovendien het jong ste conflict, waarbij Schumacher Adenauer verweet, dat hij de Kan selier van de geallieerden was, in- plaats dip van het Duitse volk, bij gelegd of een nieuwe scherpe te genstelling heeft zich geopenbaard, door een persverklaring van de Kanselier, dat hij wel iets voelde voor een herbewapening van Duits land, hoewel daartegen bezwaren konden riizen. Maar zo zeidp hij. wanneer Europa heeft te kiezen tussen hef Duitse en Russische ge vaar van een bedreiging, dan zal Europa zeker de Duitse bedreiging kiezen. Dit was in elk geval een zeer ontactische verklaring. Ten eerste omdat Adenauer, alvorens hii deze belangrijke verklaring aflegde, daarover geen contact gezocht had met zijn mederegeerders, laat staan met de oppositie. Ten tweede, om dat het niet op de weg lag van een Duitse Kanselier, de keuze zo te stellen en zo te beslissen, omdat bü- zelf partij is in deze zaak. En ten derde omdat de Kanselier kon be- griinen. dat hij met deze zaak een lelijke knuppel in het Duitse hoen derhok wierp. Deze verklaring zal dan ook nog wel een staartje heb ben, al heeft de loslippige staats man reeds geprobeerd, zijn eerste verklaring wat onschuldiger te in terpreteren. De Franse hoge com missaris bij de West Duitse-rege- ring Poncet, heeft als voorzitter van de geallieerde raad te Bonn dr. Adenauer tegen vandaag om een onderhoud verzocht over deze ver klaring, welke vooral in Frankrijk ongerustheid heeft gewekt. Maar ook onder de Duitse politi.eke par tijen heeft zij nogal wat weining ver oorzaakt en dp communisten, die hier directe politieke winst roken, hebben hierop onmiddellijk een in terpellatie aan de agenda van de vergadering van de Bondsdag welke de volgende week bijeen komt, toe gevoegd. Zij maken in hun pers reeds een groot misbaar, dat Ade nauer een Duits leger wil, om dit te laten oprukken tegen de Duitsers in de Oostelijke zone en aldus pro voceert tot een Duitse broeder moord. Hier ln het Westen zijn we er al lang aan gewend, dit communis tische jargon met het bekende kor reltje zout te savoureren. Maar bij het Duitse volk, dat nog volkomen in de politieke kinderschoenen staat, is een dergelijke agitatie niet zonder bedenking en de Duitse sociaal democraten hebben dan ook onmiddellijk laten verklaren, dat zii zich in deze volkomen distanciëren van de Kanselier en er niet aan denken mee te werken aan enig herstel van het Duitse militairisme. zeker niet zolang dit betekent, dat de Duitsers elkaar moeten beschie ten. Zo heeft deze nieuwe onvoor zichtige uitlating van dr. Adenauer, die opnieuw bewees dat hij toch eigenlijk geen staatsman is, de Duitse regering weer op twee fron ten in moeilijkheden gebracht. Een nieuw gevaar bij dit alles is ook nog, dat terwijl het lopen in de luiste banen, het nieuw Duitsland politiek nog maar matig afgaat, de Amerikanen blijkbaar in een snel tempo de volkomen zelfstan digheid van Duitsland willen force ren. Merkwaardig is dat het Franse blad ,,Le Monde" dat nauwe relaties met bet Dep. van Buit. Za ken onderhoudt. Dinsdag in een hoofdartikel schreef dat de vraag, of een gedeeltelijke herbewapening van Duitsland kan worden toege staan, niet door emoties moet wor den beslist. Als Frankrijk zich zor gen maakt over zijn veiligheid, al dus dit blad, dan moet het zich ook afvragen, tegen wie die veiligheid gehandhaafd moet worden. Deze uitlating zou er op kunnen wjjzen, dat de mening in Frankrijk dat niet Rerlijn, maar Moskou de grote be dreiging vormt, aan invloed wint. Maar daar vooral was misschien Adenauers uitlating nog het meest ontactisch. FEUILLETON Uit het Engels door Clarence Budington Kelland L Mijn vader is een grote, stoere man, met een kin, die van pure energie vooruitspringt. Een goe de dertig jaar terug was hij een beroemd voetballer, wat hij nooit helemaal te boven is gekomen. Hij is een innemend mens en ik wilde, dat ik hem duidelijk kon maken hoe zeer ik hem bewonder en hoe dierbaar hij mij is. Maar helaas, ik ben juist zijn tegen pool. en hoe ik ook naar het te gendeel streef we hebben al tijd geharrewar. Hij bruist over van louter levenslust en doet niets liever dan zich laten gelden. Ik ben in mijzelf gekeerd en weet zelden raad met mijn houding. Ik wilde, dat ik was als hij. Ik benijd hem en zou zielsgelukkig zijn, als ik zijn levend evenbeeld was. Maar ik kruip in mijn schulp. Ik weet. dat ik me met mijn vuisten niet verdedigen kan en dus schraag ik mijn wankel zelfvertrouwen met woorden. Het gevolg is, dat ik sarcas tisch word op ogenblikken, dat ik dit volstrekt niet wens te zijn. Het is zuiver een kwestie van morele zelfbescherming, zoals de psychologen dat betitelen. Nu wil ik helemaal niet zeg gen, dat vader en ik twisten, of dat er een kloof tussen ons gaapt. De kwestie is alleen maar, dat we twee totaal tegengestelde na turen zijn. Overigens ben ik van mening, dat ik hem heel wat be ter begrijp en waardeer dan hij mij. Een man die schoon aan de haak 180 pond weegt en het des noods tegen een leeuw durft op te nemen, kan moeilijk enig be grip hebben van wat er omgaat in iemand, die amper de 130 haalt en het tegen een gespierde lilliputter al moet afleggen. Zo staan dus de zaken. Ik zou er ik weet niet wat voor over hebben als hij maar eens één keer trots op mij kon zijn. Ik zou iets willen presteren, dat ziin vaderhart deed zwellen, maar de middelen daartoe ontbreken mij ten enenmale. Hij droomt ervan, dat ik een voortvarend zakenman zal wor den, met een heel regiment druk- knopjes voor zich op de lessenaar, die heel de dag links en rechts orders en bevelen uitdeelt. Zo'n soort zakenman, die zijn concur renten als hazelnoten kraakt, de machtigste vakbonden aan zijn voeten dwingt, en groeit naarmate de strijd zwaarder wordt. Ik kan dat evenvoudig niet. Waar'ik zin in heb dat is geschiedenis te do ceren en geschiedkundige boeken te schrijven. Niet dat ik zo'n klui- zenaarsaard heb. Ik sta mot het mensdom op goede voet, maar ik verlang er niet in het minst naar, records te slaan. Ik houd van een rustig, verstandig gesprek en geef me graag van tijd tot tijd over aan bespiegelingen. Ik houd er ook van te luisteren. Ik neem de mensen graag voor me in. Maar als het op werken aankomt, dan stel ik er prijs op mijn eigen weg te gaan en niet te hoeven plukharen. Maar met vader heb ik nog nooit over mijn geschied kundige idealen gesproken. Die bewaar ik in mijn binnenste. Op een avond in September, na het eten. zei hij tegen me, een beetje minder resoluut dan zijn gewoonte is: „Mijn zoon, we moes ten in de bibliotheek eens een conferentie beleggen." Ik had er geen idee van wat me te wachten stond, maar ik nam me voor aardig en beleefd te zijn en hem niet op stang te jagen. Werkelijk, dat nam ik me voor. Wij begaven ons dus naar de bibliotheek en daar ging hij ach ter zijn bureau zitten en scheen nog meer met zijn figuur verlegen dan eerst net als een vader, die een netelige vraag van zijn op groeiend zoontje te beantwoorden heeft. Hii schraapte zijn keel. ahem-de een paar keer. en ik zat maar doodstil. .Mijn zoon," begon hij tenslotte „ik maak me zorgen voor je." „Dat spijt me oprecht, vader." zei ik. Hij trok een kwaadaardige gri mas. „Zeg eens, ik ben de minis ter-president of zo'n andere hoge ome niet. Miin eigen zoon hoeft niet zo plechtig tegen me te spre ken." „Dan heb ik een verkeerde opleiding genoten," zei ik. „Op school hebben ze me geleerd, dat het zo hoort." „Zo hóórt...." sputterde hii tegen. ..Tussen vader en zoon be staat die onzin niet. Van nu af aan noem je me Mike." Mike heette hij Michael Strawn. „Die andere nonsens stuit me tegen de borst." „Dat heb ik dan zo niet be doeld," verklaarde ik ernstig. „Schei in vredesnaam uit," blafte hij. „Terzake. Waar ik het over wilde hebben, dat ben iü. Jij en je toekomst. Wacht even. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3