HEBT E UW Q-TAABT AE? Pleegden mevr. v. Meegeren en prof. Coremans bedrog? Belgische volksraadpleging in tweede helft van Februari PAG. 2 Vrfjdag 9 December T949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Muziekcursus van Schola Publico v__ J Regiefout in Sofia Nieuwste Laatste Avondmaal" zou door leerling van Han geschilderd zijn EEN WINTER ZONDER WINTERTENEN Pirenne beschuldigt van Acker Ernstig ongeval op Hr. Ms. Zwaardvisch Nieuw oorlogs reglement van het Rode Kruis Naar wij vernemen: Marktberichten ALKMAAR Na het grote suc ces van de Schilderijencursus van Schola Publica, waarvan vorige week de laatste avond werd gege ven. heeft Schola Publica voor de volgende maand een niet minder aantrekkelijke cursus van drie avonden georganiseerd en wel: Het genieten van muziek", te ge ven door de musicoloog Casper Hö- weler uit Blaricum, bij velen be kend als radiospreker en schrijver van het boek „Het X Y Z der Mu ziek". Sommige muziekliefhebbers den ken dat muziek alleen een kwestie van gevoel is, maar wie vaak mu ziek heeft gehoord krijgt vanzelf de behoefte er ook meer van te weten. Daaraan wil deze cursus voldoen. De eerste avond worden de instrumenten van het sympho- nie-orkest behandeld: hoe ze er uit zien, hoe ze werken en vooral hoe ze klinken. De tweede avond geeft eerst een demonstratie van min of meer mooi zingen, een onderscheid dat men zelfs bij zeer beroemde zan gers en zangeressen kan maken. Na de pauze enig inzicht in het musiceren van verschillende stijl perioden, met name die van Bach en v-nopin, de meesters waartegen het meest gezondigd wordt. De derde avond worden de fines ses van muziekwerken beschouwd. Alle drie de avonden worden toegelicht met gramofoonplaten en lichtbeelden. De cursus wor.gegeven op de Donderdagen 12 en 26 Januari en 9 Februari 1949 in Hotel Victory om 8 uur. De cursuskosten zijn zo laag dat dit voor niemand een bezwaar be hoeft te zijn. Aanmeldingen liefst zo spoedig mogelijk bij de secretaris. J. Domi- nicus. Roemer Visscherstraat la te Alkmaar, uitsluitend scnriftelijk of telefonisch (4506), dus niet monde ling! Cursusprogramma's met aanmel dingsformulieren zijn ook aldaar aan te vragen: op schriftelijk of telefonisch verzoek worden U deze toegestuurd. Men kan zich ook ge rust direct per briefkaart aanmel den. Niemand zal er spijt van heb ben. Wacht niet te lang met aan melden, anders is de cursus moge lijk volgeboekt. EEN SCHUTTERSGILDE IN ALKMAAR ALKMAAR In het Zuiden van ons land bestaan de aloude schut tersgilden, die onder de bevolking zeer populair zijn en die een stuk traditie en folklore in ere houden. Ook in de kop van Noordholland bestaat evenwel reeds jaren iets als zo'n schuttersgilde. Het is de schietvereniging ,,'t Kegeltje". Deze vereniging dreigt echter thans te verlopen, omdat de oude leden die haar ontvallen, niet meer door nieuwe worden vervangen. Misschien is het, omdat vele jon geren niet op de hoogte zijn van het bestaan van deze schietvereni ging hier ter stede, dat zij zich tot nu toe niet als lid hebben gemeld. Men is thans in de gelegenheid zich op te geven als lid van de schietvereniging ,,'t Kegeltje". Voor .nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. NIEUWE TELEFOON AANSLUITINGEN ALKMAAR In aansluiting op onze reeds eerder geplaatste lijst van nieuwe telefoonaansluitingen, die na de uitgave van de telefoon gids van September j.l. tot stand zijn gekomen, volgt hier wederom een opgave van aangeslotenen aan het telefoonnet Alkmaar van einde letter K tot en met O. Tfnr: 5254 Kramer C. A. Th. Groothandel in Eieren, Margarine en Vetten, v. d. Helststr. 9; 4770 Kroonenburg Y., Aannemersbedr., Nic. Beetsweg 27 Heiloo; 4681 Key- mans P. J. Procuratiehouder Con- servenfabr. Hoogenstraaten on Co., Blaenstr. 1; 5229 Kuipers J. H. J. technisch ambtenaar Hoogheem raadschap Noordholl. Noorder kwartier, Westerweg 79; 4534 Lan- gedijk D„ Bouw- en Aannemers bedr.. Stationsweg K 76 Heiloo; 5098 Langen P. v„ Slager, Voor- meer 9; 5109 Latum M. C. v., kleer makerij, Krelagestr. 8; 2271 Leeuw D. A. de. Arts Woonh. Kennemer- str.weg 157 Heiloo; 4710 Lely P., Vert. Fa. W. Schuurman, Dr. Schaepmanstr. 16; 4974 Loogman J. Leraar R.K. Lyceum, Westerweg 90: 5250 Lutterot M. J. Hoofd Von delschool Secr. Ver. Alkm. Fröbel scholen, Lyceumstr. 16; 4689 Maes- scn M.. Coupeuse. Metiusgracht 16; 5184 Manen J. P. L. v.. Kenncmer- str.weg 39 Heiloo; 4687 Meelis F. J., Sigarenwinkelier, Klein Nieuwland 16; 4709 Meulen S. v. d. Groenten- en fruithandelaar, K. v. 't Veerstr. 71; 5372 Middelbeek C., Banketbak ker, Zevenhuizen 1; 4638 Mimosa Parfumerie Byouterie, Midden in de Langestr. 62; 2243 Moejes Jan, Rijwielsolexservice-station. Nieu- wesloof 38: 5085 Molde H. A. Da mes- en Herenkapper, v. d. Velde- str. 2 Heiloo; 5269 Molenaar J-, Brood- cn koekbakkerij filiaal Pa pa verstr. 1; 5267 Molenaar J., Brood- en koekbakkerij, Wagen- makerstr. 6; 5130 Molenaar J.. Om val F 4; 5381 Moor Dirk de. Tegel- zettersbedrijf Rijksstr.weg 590 Hei loo: 4676 Morsch J„ Caféhouder, veehandelaar, Herenweg A 55, Oudorp N.H.; 5052 Muilwijk C. J„ Handelskweker. Poppelmanslaan 15; 4694 Mulders Schoenhandel Ged. Nieuwesloot 107; 4774 Mün- ninghoff J., Dr. Schaepmanstr. 30; 5181 Nachtveiligheidsdiensten N.V. VerLindelaan 83; 5087 Nannolo M. IJssalon Luberti, Verdronke- noord 107; 4701 Nap P. D. Com mandant C.C.D., Brouwerstr. 13; 4736 Nieuwpoort P. A. C. Schil- dersbedr. Autospuitbedr., Rijksstr. weg 101; Heiloo; 4625 Nobels E., Comansstr. 28; 4972 Noord-Neder land. Bedrijfsver. uitv. orgaan ziekte en kinderbijslagwet, K. Doormankade 30; 4909 Nugter Joh. In- en Verkoop 2e Handsgoederen, lompen en metalen, Hekelstr. 28; 5358 Nuyens F. J. M, Hoofd R.K. Jongensschool, Herenweg A 35, Oudorp N.H.; 5336 Ooms Fr. J., Tesselschadestr. 12; 5189 Oosfer- berg v. d, Barg C. J. Zevenhuizen- laan 43. Heiloo; 4705 Opdam Mein- dert Filiaal, J. v. Scorelkade 63; 5318 Orat. Ver. Alkmaar N.H. Da- ienberg J.. Anjelierstr. 21; 5009 Oud Th. Kruideniersbedr. Nieuw- landersingel 30; 4769 Oud P., Café t Trefpunt, Bergerweg 10; 4805 Overman P.. Melkhandel Jac. van Heemsfkerkstr. 4. HET GULDEN VLIES Annie van Ees in Boefje" ALKMAAR. De grote be kendheid die het boek „Boefje" van M. J. Brusse geniet is niet in het minst te danken aan de on vergetelijke creatie die Annie van Ees van „Boefje", het kleine verwaarloosde jongetje, maakte in het gelijknamige toneelspel. Het zal daarom voor velen een grote verrassing ziin Dinsdag avond a.s. Annie van Ees in haar glansrol weer in Alkmaar te kun nen bewonderen. Een keur van de beste artisten w.o. Guus Oster, Riek Berkhout, Piet Urban en Ti.ni Faassen werken aan deze bijzondere voorstelling mee. Het Hoekey-programma ALKMAAR Het programma van de Alkm. Mixed Hockey Club ziet er voor a.s. Zondag als volgt uit: Dames: Tweede klasse C. A'dam IVAlkmaar. Vierde klasse D. Ever Swift IIAlkmaar. Heren: Prom. klasse C. Alkmaar H.B.S. Tweede klasse D. Zuid- wijckAlkmaar II. Oefenwedstrijd elftal A—elftal B. NEEM GEEN RISICO ALKMAAR Bijna iedereen krijgt, soms geheel onverwacht, een periode in zijn leven, waarin geneesmiddelen noodzakelijker blijken dan levensmiddelen en ijs- zakken en ligstoelen van meer nut blijken dan wijnkoelers en club fauteuils. Het zijn de tijden, waar in men. graag of niet, een beroep moet doen op zijn medemensen, tijden van ziekte of invaliditeit. Het is dan gemakkelijk, ja het be tekent veelal een financiële zorg minder, als men dan achter zich weet een organisatie, die kan hel pen met verplegings-artikelen, die op een bepaald moment, waarop men het meest in verlegenheid zit, hulp kan brengen. Men ervaart dan, hoe goed het is, geen risico te hebben gelopen en te hebben me- degebouwd aan een instelling, die een ieder tot nut kan zijn en leni ging in nood kan brengen. Men plukt dan de vruchten van betrek kelijk geringe offers, de bijdragen voor het lidmaatschap van het Wit-Gele Kruis, dat voor een ieder klaar staat om, waar en wanneer dan ook, hulp te bieden. Daarom, neem geen risico, maar wordt lid van het Wit-Gele Kruis. Op het kantoor in de Emmastraat 45 ver schaft men U gaarne alle inlichtin gen. Hef Gulden Vlies danst Zondagavond a.s. ALKMAAR. Ter afwisseling van de vele toneelvoorstellingen en concerten organiseert het Gul den Vlies Zondagavond a.s. een ouderwets gezellige balavond met medewerking van het bekende dansorkest „De Bamboozlers" uit Haarlem. AFSCHEID VAN DISTRICTS AALMOEZENIER ZI|LSTRA ALKMAAR. Woensdag 7 De cember nam districtsaalmoezenier Zijlstra afscheid van de Gidsen- en Kabouterleidsters. Na de officiële opening kwa men zij, onder tromgeroffel, bin nen gemarcheerd en stelden zich op in de vorm van een Klaver blad. Groepsgewijze traden staf en leidsters hierop naar voren om de scheidende aalmoezenier in een zelfgemaakt toepasselijk lied toe te zingen. Nogmaals weer klonk tromgeroffel en kwamen een twaalftal gidsen en kabouters op als afgevaardigden van de drie Gidsengroepen van Alkmaar. De kabouters droegen letters in de hand, welke tezamen de woorden „Zonnig Spoor" vormden. Onder het zingen van een liedje vulden zij een fruitmand en boden deze de aalmoezenier aan. Hierna sprak districtscommis saris Kruyssen een woord van dank, onder aanbieding van een Sint Geerten-bekcr. als blijvende herinnering aan de Gidsenbewe- ging. Guido 'Bep Dagelet deed het woord namens de leidsters en bood de aalmoezenier een boek werk aan. Het verdere programma, ge titeld (Herinneringen", gaf mo menten weer uit verschillende districtsbiieenkomsten. De „Missa Romanum", een pa- rafraze over de Heilige Mis, werd onder doodse stilte beluisterd en bracht allen weer in een ern stige stemming. Tot besluit sprak aalmoezenier Zijlstra een afscheidswoord. Zijn eerw. dankte allen voor deze avonden vooral ook voor de pret tige samenwerking met stafleden, en leidsters, waardoor in dit dis trict veel tot stand is kunnen ko men. Spr. hoopte, dat ook in de toekomst deze goede verstand houding altijd zai blijven voort bestaan. De aalmoezenier eindig de met de belofte, om in de Hei lige Mis steeds de Gidsenbeweging van district Alkmaar indachtig te zijn. en beval zichzelf in het dagelijks gebed van zijn toehoor sters aan. Na het zingen van het slotlied ging men over tot de sluiting, waarna alle leidsters nog eens persoonlijk van de sympathieke aalmoezenier afscheid namen. K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR. Indonesië staat momenteel wel in het middelpunt van de belangstelling. Er zullen er echter maar weinigen van ons zijn, die er al eens geweest zijn, dus pre cies weten hoe het volk daar leeft, welke gewoonte de mensen daar hebben, hoe de plantengroei er is, en hoe men daar werkt. De Ka jot ters hebben de heer Anth. v. Kam pen, iemand die veel in Indonesië vertoefd heeft, Nieuw Guinea be zocht enz. enz. bereid gevonden om (ten avond te komen vertellen van dat prachtige land. Ook de K.A.B.-ers zijn van harte welkom. Woensdagavond 14 Dec. om half negen in de zaal Varne- broek zal deze zeer interessante bijeenkomst plaats vinden. Belang stellenden sporen we aan er heen te gaan. Reeds eerder hebben we iets ver teld over het Ultvaartfonds van de K.A.B. De voorbereidingen verlo pen vlot, maar we zijn nog niet klaar. Wel willen We de leden advi seren, indien zij een polis willen af sluiten dit te doen bjj de agenten van ons fonds die U mogelijk reeds dezer dagen komen bezoeken. Na dere inlichtingen kunt U steeds verkrijgen bij ons bestuur. We herinneren er nog even aan, dat het zittingsuur van het advies- Bureau voortaan gehouden wordt op Zaterdagavond van 78 uur, btj de Districtsbestuurder aan huis. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Het geheim van Mayerling volw.; Victoria: Song of Scheherazade ,18 jr.; Ci nema Americain: Marian- del, 18 jr.; ABT: Dochter der Wrake, 14 jr. NACHTDIENST APOTH: Apotheek Wanna, Ritse voort 5. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, telef. 3628. Burgerlijke Sfand ALKMAAR. Geboren: Catha- rina D. d. van E. P. Biskanter en J. Wijte. Ondertrouwd: Marinus de Jongh 25 jaar en Petronella van Wan- rooy 23 jaar; Johannes van der Molen 31 jaar en Geertruida J. Vos 29 jaar; Henricus W. van Leeuwen 24 jr. en Cornelia Scheer- man 21 jr.; Willem Zuidscherwou- de 36 jr. en Grietje Boot 38 jaar. Peter M. Tummers 23 jr. en Antoi nette J. M. Husken 28 jr. Overleden: Jan Volkers oud 86 jr.; Guurtje Spruit oud 73 jr. wed. van H C. Stolker. Gemeenteraadszitting ALKMAAR. Het ligt in de hedoeling van de Burgemeester om tegen Donderdag 22 December a.s. te 2 uur een raadsvergadering te beleggen. Aanrijding ALKMAAR. Op de Nieuw- landersingel werd 'n auto die naar de Emmastraat reed en uit moest wijken voor een groentewagen door een hem achterop komende perso nen-auto aangereden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor doch beide wagens werden bescha digd. De politie heeft proces-ver baal opgemaakt en onderzoekt de schuldvraag. Tafeltenniswedstrijd BERGEN. De onlangs opge richte tafeltennisclub „Bergen", hoofdzakelijk bestaande uit ge meente-ambtenaren, heeft Woens dag in het „Wapen van Bergen" tegen de club van het personeel van de „Brandborgmij. van 1891" te Oudkarspel haar eerste wed strijd gespeeld. Hoewel bij de spe lers nag de nodige wedstrijdroutine ontbrak werd er menig spannende set gemaakt,vooral toen de eerste match-koorts wat geweken was. De ere-voorzitter de heer W. de Vries, die ook een openingswoord gesproken had, besloot dp avond met een korte toespraak. De eind uitslag luidt: nloeg A Otidkarspel 10 p.; Bergen 6 p.; ploeg B. Oudkarspel 8 p Ber gen 8 p. De twee beschikbaar gestelde medailles werden gewonnen door de -heer J. Schrieken, Oudkarspel van de A. ploeg en na een beslis sende partp door de heer J. P. Blauw, Bergen van de B. ploeg. Zangvereniging ,,Sursum Corda" OUDORP Zondag a.s. 11 Dec. heeft tijdens de pauze van de uit voering, de trekking plaats van de grote loterij. In verband hiermede verzoekt het bestuur dringend, de leden, die nog onverkochte loten hebben, die in te leveren op de repetitie van a.s. Zaterdag. Tevens moet het geld van de verkochte loten dan worden afgedragen. Nie mand ontbreke op de slot-repefi- tie! KAPELAAN BAKKER S AFSCHEID CASTRICUM. Bestuursleden van verschillende organisaties, waarvan kapelaan Bakker advi seur was. hadden zich in de keu rig versierde toneelzaal van de heer Roosendaal verzameld om afscheid te nemen van hun advi seur. De heer K. Steeman, die de aanwezigen welkom toeriep en in het bijzonder de kapelaan, had met verslagenheid kennis moeten nemen van het vertrek van de geestelijke leider. „Wij hadden ons voorheen niet kunnen inden ken wat het vertrek van kapelaan Bakker voor onze parochiële ver enigingen betekent." De heer D. van Diepen, voorzitter van Sint Pancratiug. memoreerde de krach tige figuur die kapelaan Bakker voor deze vereniging is geweest, daar hij niet alleen als adviseur, maar indien zulks nodig was, ook als een bekwaam regisseur op trad. Spr. dankte de scheidende priester voor ziin vele werk. De heer Bodewes, hoofd van de Sint Cuneraschool en voorzitter van de Zonneroos. De hoer de Ruvter namens Sint Alovsius. De heer Zaal namens de K.J.B. De heer Borst namens het Kath. Thuis front e.a. spraken woorden van afscheid en dankbaarheid. De heer Steeman overhandigde kape laan Bakker een enveloppe met inhoud. Kapelaan Bakker zeide diep ge troffen te zijn door de grote be langstelling en medeleven bii ziin vertrek naar Heemstede en hij DE SOUVEREINITEITS- OVERDRACHT IN DE EERSTE KAMER Het afdelingsonderzoek door de Eerste Kamer van het thans door de Tweede Kamer goedgekeurde wetsontwerp betreffende de sou- vereiniteitsoverdracht zal, naar verwacht wordt, de volgende week Dinsdag plaats hebben. In de week daarop kan de openbare behandeling dan geschieden. Het is niet onmogelijk, dat, na zeer uitvoerige behandeling in de Tweede Kamer van vijftig het be sluit zal nemen, zich grote be perking op te leggen. BESPREKING MET ADENAUER BONN 8 Dec (Reuter). De geallieerde Hoge Commissie voor West-Duitsland heeft vanmiddag vier uur geconfereerd met Bonds kanselier dr. Adenauer. Alle par tijen nemen de grootste geheimhou ding in acht wat betreft onderwer pen en resultaten van de bespre king. In een communiqué wordt ge zegd, dat op harmonieuze en nut tige wijze van gedachten is gewis seld en dat de besprekingen 16 December zullen worden voortge zet. Hangende de onderhandelingen kon geen nadere verklaring worden afgelegd. LONDEN, 8 Dec. (A.P.). Traicho Rostov heeft op de eerste dag van het proces dat gisteren in Sofia tegen hem is begonnen een aan hem toegeschreven bekente nis ingetrokken. Kostov verraste rechters en aan klagers hiermee volkomen. Kostov sprak met een lage. kalme stem zo nu en dan ziin aantekeningen raadplegend Hem werd gevraagd, of hii ziin eerder afgelegde verklaring uit de acte van beschuldiging thans verwierp „Ja", antwoordde Kostov. De president verdaagde daarop de zitting 20 minuten om Kostov de gelegenheid te geven kennis te nemen van een 32.000 woorden lange bekentenis in zijn eigen handschrift- Toen de zitting werd hervat bleef Kostov bij zijn verklaring. De Franse militaire begroting PARIJS, 7 Dec. Reuter. Met 30 tegen 14 st. heeft de begro tingscommissie van de Franse na tionale Vergadering heden de mili taire begroting voor 1950 ten be drage van 120 milliard francs goed gekeurd. De gehele begroting om vat 2.300 milliard francs. Minister van defensie Pleven verklaarde, dat de militaire credie- ten vijf percent van het nationale inkomen uitmaakten. LABOUR-VOORSTEL HAD GEEN SUCCES LONDEN, 8 Dec. (Reuter). Het Britse Lagerhuis heeft Don derdagavond het voorstel van de oppositie voor instelling van een op wettelijke basis berustend hof van onderzoek tiaar vliegtuigram pen met 246 tegen 111 stemmen verworpen. Volgens het voorstel zou een dergelijk hof tegenover geen enkol lid van de regering verantwoor delijk zijn. De bevindingen van het hof zouden definitief aan vaard moeten worden tenzij voor ziening zou worden gemaakt voor beroep of nieuw verhoor. Staking te Oak Ridge geëindigd OAKRIDGE, 8 Dec. (Reuter). De wilde staking, waaraan 3000 arbeiders van de atoomfabrieken te Oakridge deelnamen, is geëin digd. De staking, die vier dagen duurde, vond haar oorzaak in het te werk stellen van niet bii de vakvereniging aangesloten arbei ders bii de aanleg van een pijp leiding. De arbeiders werken aan de bouw van twee nieuwe atoom- fabrieken. Verzending per zeepost Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië m.s. Johan van Olden- barneveldt'- (21 Dec.); Antillen s.s. Bennekom (18 Dec.); Suriname m.s. Bonaire (13 Dec.). BRUSSEL, 8 Dec. (A.N.P.). „De vondst van het nieuwe doek van Han van Meegeren „het laat ste Avondmaal" door prof. Core mans in de villa te Nice is zuiver bedrog", zo verklaarde de Belgi sche kunstkenner Jean Decoen tegenover de correspondent van het A.N.P. te Brussel. „Reeds en kele maanden geleden heb ik in een artikel bekend gemaakt, dat het mij niet zou verwonderen, in dien prof. Coremans opnieuw met een sensationele ontdekking kwam, zoals dit het geval was met zijn bekendmaking, dat van Mee geren op 29 Mei 1940 bij de kunst handel Douwes het doek van Hondius gekocht zou hebben, waarop hij het „laatste Avond maal" schilderde, dat thans in het bezit is van de Rotterdamse ver zamelaar van Beuningen. Reeds toen was mij namelijk reeds bekend, dat mevrouw van Meegeren, samen met prof. Core mans. naar de villa te Nice zouden vertrekken, waar Han van Mee geren tot 1939 heeft gewoond. Te vens werd mij toen bericht, dat de reis zou geschieden met een soort kampeerwagen, waarin een gehei me bergplaats was aangebracht. Het staat voor mij daarom als een paal boven water, dat het doek. dat prof. Coremans thans „ont dekt" zou hebben, van zeer re cente datum is, in Nederland ver vaardigd werd door een leerling van van Meegeren en daarna door mevrouw van Meegeren en prof. Coremans naar Nice werd ge smokkeld". zo verklaarde Decoen verder. Decoen, die zoals bekend, de felle verdediger is van de theorie, volgens welke „de Emmaüsgan gers" en „het laatste Avondmaal" fiat in het bezit is van van Beu ningen, echte Vermeers zijn. deel de vervolgens mede. dat hij en kele dagen voordat prof. Coremans in Nice was, zelf een bezoek aan van Meegeren's villa heeft ge bracht. Ook hij heeft met twee andere personen de appartementen aan lijkt een onbereikbaar Ideaal. Voor som migen behoeft het niet eens echt winter weer te zijn of de kwelling van „winter handen" of „wintervoeten" begint at. De kwaal bestrijden met Akker's Klooster balsem betekent onmiddellijke verzach ting van jeuk en pijn. Kloosterbalsem, het Ideale middel, ook bij schrale huid, kloven of gesprongen handen, ontsmet en geneest wonden van allerlei aard en Is een uitstekend .wrijfmiddel bij rheumatiek, spit, spier-en lendenpijnen. (Adv.) een grondig onderzoek onderwor pen. Het vertrek, waar prof. Core» mans beweert het schilderij ge vonden te hebben, bestaat voorna melijk uit stenen muren en het is onmogelijk dat men hierin een doek kan verstoppen van ibeer dan vier vierkante meter groot. „Ons onderzoek is zo nauwkeurig geweest, dat, wanneer zich .iog een doek van Han van Meegeren in de villa had bevonden, wij het zeker hadden moeten vinden, al dus Decoen. In dit verband herinnerde Jean Decoen eraan, dat tijdens het pro ces van Meegeren door de Neder landse recherche in de villa te Nice een zeer grondig onderzoek is verricht en dat het nauwelijks is aan te nemen, dat deze politie mannen een doek van dergelijke afmeting over het hoofd hebben gezien. Deze speurders zouden, in dien de ontdekking van prof. Co remans op werkelijkheid berust, een brevet van onbekwaamheid verdienen. was er stellig van overtuigd, dat de prettige samenwerking, die hij in Castricum heeft mogen onder vinden hem nog lang in de her innering zal blijven. De zeereerw. heer Pastoor Goes sprak daarna waarderende woor den voor het parochiële werk van kapelaan Bakker. Voor de muzikale omlijsting zorgde de zangvereniging St. Cae- cilia. alsmede de heer de Graaf, viool-solist en de K.J.B.-band. BRUSSEL, 8 Dec. (A.P.). In verband met de langdurige be spreking in de bijzondere Kamer commissie van het voorstel tot het houden van een volksraadple ging over de terugkeer van de Belgische koning, wordt te Brus sel verklaard, dat de volksraad pleging niet eerder dan in de tweede helft van Februari gehou den zal kunnen worden. De secretaris van koning Leo pold heeft de socialistische oud premier Achille van Acker be schuldigd in 1945 ten onrechte verklaard te hebben, dat de geal lieerden zich tegen de terugkeer van de koning verzetten. Volgens een vandaag door de secretaris van de koning ver strekte mededeling heeft van Acker in Juni 1945 tegen de koning gezegd: „Ik ben er van overtuigd, dat de Amerikanen en Britten zich verzetten tegen de terugkeer van de koning. Ik heb met de Britse ambassadeur en met leden van het militaire bestuur gesproken, zij zijn van mening, dat troonsafstand een goede oplos sing zou zijn. De Amerikaanse am bassadeur heeft mij ook verteld, dat de koning moest aftreden. De geallieerden willen prins Boude- wiin aan het bestuur en in de tussentijd het regentschap". In de verklaring van Jacques Pirenne, de secretaris van de ko ning. stond verder, dat de Ameri kaanse ambassadeur in België op 3 Nov. 1945 ontkend heeft dit te gen van Acker gezegd te hebben. „Deze z.g. verklaringen zijn vol ledig verzonnen", waren, volgens de secretaris, de woorden van de Amerikaanse ambassadeur. Bij werkzaamheden op H. M. onderzeeboot „Zwaardvisch", die in herstel was bij de Rotterdamse Droogdokmaatschappij is gister middag in de machinekamer een verdeelstuk van de hoge druk leiding uit elkaar gesprongen. De 46-jarige bankwerker J. Swart uit de Streefkerkstraat te Rotterdom werd door een ijzeren afsluiter tegen het hoofd getroffen en on middellijk gedood. Het stoffelijk overschot is naar het bureau van de rivierpolitie gebracht voor na der onderzoek. Drie andere werk lieden liepen lichte verwondingen op. De onderzeeboot zou juist de zer dagen weer aan de marine worden overgedragen. VOORBEHOUD VAN NEDERLAND GENEVE, 8 Dec. (Reuter). Ne gen en twintig landen hebben he den te Genève het nieuwe oor logsreglement van het rode kruis ondertekend. Nederland, Argentinië, Groot- Brittannië, de V. S. en Canada, hebben zich het recht voorbehou den van oplegging van de dood straf aan burgers van een bezet land, ook wanneer voor de bezet ting de doodstraf zou zijn afge schaft) Verscheidene andere rege ringen maakten ander voorbehoud. Voor de ondertekening gaf de Is raëlitische delegatie een communi qué uit, waarin werd medegedeeld, dat Israël als embleem voor de medische diensten van zijn gewa pende macht het rode Davidsschild zal voeren, dat men vergeefs ge tracht heeft internationaal erkend te krijgen. NEDERLANDSE MISSIE TE BONN Bjj K.B. is ingesteld een Neder landse missie bij de geallieerde Hoge Commissie voor Duitsland te Bonn. Als hoofd van die missie is benoemd de vice-admiraal J. M. de Booy, die zijn functie zal uitoefenen naast zijn functie als hoofd der Nederlandse militaire missie bij de geallieerde bestuursraad in Duits land te Berlijn. is de luitenant-kolonel der infan terie van het K.N.I.L., A. van San ten, benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde, wegens zijn optreden bij verschillende acties op midden-Java werd Donderdag te Amsterdam de laatste theeveiling van 1949 ge houden. Aangeboden werden 3598 kisten Java- en 234 kisten Suma- tra-thee. Gemiddeld lagen de prij zen 6 a 10 cent hoger dan op de vorige veiling is de 66-jarige Haarlemmer L. C. W. toen hij zich op de fiets op de Wagenweg te Haarlem bevond, door een autobus van de N.Z.H. aangereden en vrijwel onmiddel lijk overleden heeft de Minister van Economi sche Zaken bij de hoofdcommissie voor de industrialisatie ingésteld een vaste commissie, die de hoofd commissie desgevraagd van advies moet dienen omtrent financiële vraagstukken van belang voor de industrialisatie INGEZONDEN Men schrijft ons: Mijnheer de redacteur, Tot mijn grote verbazing las ik Zaterdag j.l. in Uw blad een adver tentie, waarin onder nummer een chauffeur zich aanbiedt voor een weekloon van zegge en schrijve f 22.per week. Het was toch geen drukfout? Mijnheer de redacteur, dat U de ze advertentie doorgelaten heeft vind ik in dit geval prachtig. Nu kan men eens zien hoe hoog de nood bij sommigen reeds is geste gen. Maar met de steller heb ik een appeltje te schillen. Adverteerder, U bent ongehuwd en 24 jaar. Hebt U werkelijk alles gedaan om U een, zij het dan sober bestaan te verschaffen? Of bent U een gewezen zwarte Piet, die thans los is en met de zwarte armoede thans eens kennis maakt?' Hopelijk is mijn veronderstelling onjuist. Maar wat wel juist is, is het feit, dat U een a-sociale daad stelt, die gesteld dat het U lukt 'n dergelijke baan te vinden U toch geen werkelijke uitkomst brengen kan. U vindt het misschien niet prettig te moeten lezen, dat U in feite een gevaar voor de gemeen schap bent. Weet dan, dat wij reeds lang hebben gewezen op het lage niveau, waarop wij arbeiders thans leven Het zal misschien overdreven klinken, maar weet U wel, dat er verschillende zijn, die weer naar de grote werkloosheid terug ver langen. Niet om die werkloosheid zelf, daar gruwt ieder verstandig Christen van, maar men kon er in verscheidene gevallen, met steun, goedkope boter, brandstoffen enz. beter van komen. En toen was het toch ook al heel slecht! En wat doet U nu? U ondergraaft zelfs die minimum-basis. En dan nog iets: Als een patroon IIJ aanneemt, zijn hij en U, beiden strafbaar vanwege de besluiten in zake de loon en prijspolitiek. Een chauffeur, die zijn vak verstaat, werkt thans op een contract van circa f 40.per week. En dit col lectief contract heeft rechtswaarde, als U dit maar niet vergeet. Dezer dagen ben ik meerdere malen aangehouden over deze kwestie, zelfs door een bestuurder van hét N.V.V. Stelt U zich, steller van deze ad vertentie, maar eens met mij in verbinding. Dan zal ik U alle in lichtingen verstrekken die U nodig heeft Want natuurlijk bent U on georganiseerd, onder de georgani- seerden komt zo iets niet voor! De schrijver van het ingezonden stuk schrijft voorts nog, dat men tegen een dergelijke werknemer, alsmede tegen zijn patroon, als er inderdaad voor zulk laag loon ge werkt wordt, maatregelen zal ne men. Hij ontraadt steller der ad vertentie zulks dan ook met klem. Bovenstaande werd ons toege zonden door G. Brakenhof, Voorzitter R.K. Trans- portbond St. Bonifaclus, afd. Alkmaar. Oudorperdijkje 50. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. BUIIG WEER Meest zwaar bewolkt met bui en, sommige met hagel of natte sneeuw. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen, later matige tot krach tige wind uit noordelijke rich tingen. TENTOONSTELLINGEN H. JAAR Stand van H. Landstichting te Rome (Eigen bericht) Naar wij van de Directeur van de H. Landstichting te Nijmegen, Dr. C. J. M. van Beek, pastoor van de parochie Meerwjjk vernamen, zal het bestuur van de H. Land stichting tijdens het Heilig Jaar te Rome in een van de tentoonstel lingszalen waarin een beeld van het katholieke leven wordt gegeven een stand inrichten over het werk en de plannen van de H. Landstich ting. Er blijkt nu reeds voor deze stand zeer veel belangstelling te bestaan en kortgeleden werd door een federatie van Amerikaanse reisbureaux, ter propagering van 'n bezoek aan Rome en Nederland, 'n serie kleurenfoto's van dg grote monumenten der H. Landstichting opgenomen. Geen audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 13 December geen audiëntie verlenen. NIEUWE PAROCHIE HERDERS IN DE WIERINCERMEER worden a.s. Zondag geïnstalleerd De Deken van den Helder, de Hoogeerw. heer A. H. Harst zal Zondag 10 December a.s. de nieuw benoemde pastoors in Slootdorp, Middenmeer en Wieringerwerf in stalleren en wel in Slootdorp voor de H. Mis van half acht, in Mid denmeer voor de Hoogmis en in Wieringerwerf voor het lof van drie uur. CANADA LAAT IN 1950 10.000 NEDERLANDSE IMMIGRANTEN TOE MONTREAL, 9 Dec. (ANP/Ane- ta) Canada zal in 1950 opnieuw Nederlandse boeren - immigranten toelaten cn wel tot een aantal van tienduizend. Sommigen van deze immigranten zullen zich waar schijnlijk bij bloedverwanten, die reeds boerderijen in Canada bezit ten, voegen. FRANSE SENAAT TEGEN HERBEWAPENING PARIJS. De Franse „Raad van de Republiek" (de Senaat) heeft hedenochtend een resolutie aange nomen, waarin hij zich uitspreekt tegen elke herbewapening van Duitsland. De resolutie werd aan genomen na een debat over de toe lating van Duitsland tot de Raad van Europa. BENAUWDE OVERWINNING VAN FRANSE REGERING Na drie en een half uur debat en onderhandelen tussen de Franse regeringspartijen heeft de Franse regering Donderdagavond in de nationale vergadering met zes stemmen meerderheid de overwin ning behaald in de kwestie over de pensioenen der oudstriiders. Tevoren had de regering tot tweemaal toe door toedoen van de communisten een nederlaag gele den. De nationale vergadering accep teerde met 299 tegen 293 stemmen een motie, waarbij de commissie voor de financiën verzocht wordt met de regering samen te werken om te komen tot een verhoging van de pensioenen van oud-strij ders en oorlogsslachtoffers in de begroting voor 1950. Tekst van Benelux-voorunie BRUSSEL, 8 Dec. (A.N.P. In antwoord op een desbetreffen de vraag heeft de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken verklaard dat de regeringen der Benelux in overweging nemen de tekst van het accoord inzake de voorunie, dat op 5 October j.l. te den Haag werd geparafeerd, in extenso te publiceren. GROOTEBROEK, 8 December. 5300 kg Rode kool 6.00—11.30; 8000 kg Gele kool 6.10—8.40; 12000 kg Groene kool 17.0020.50: 8400 kg Bieten 8.30—8.70: 750 kg Andijvie 33.6037.50: 250 kg Spruiten 53.00: 3500 kg Uien 22.10 —22.40, Grof 21.60—21.70: 55000 stuks Bloemkool: I 24.0043.00. II 10.00—20.00, I afw. 15.00—28.00. II afw. 8.00—12.00. Stek 4.00— 14.00. AVENHORN, 8 Dec. 750 kg spruitkool 4859, 55000 kg witte kool, succ. 7.5010.60, dene 6.10 9.70, 37700 kg rode kool 6—12, 24500 kg gele kool 5.5010.40. 4000 kg groene kool 12.3018.50, 500 kg chin, kool 8.1011.30. 6500 kg uien grove 20.4021, gew. 21.40—21.90, 22500 kg bieten I rond 7.709.10, -II 4—4.30, 500 kg witlof I 57—65, II 45 —53, 34500 kg peen II 9.20—10.60, III 9.80—10.20 IV 7.50—8.80. WARMENHUIZEN, 9 Dec. 2000 kg andijvie 30.40—35.30, 3000 kg gele kool 5.508.40, 36000 kg rode kool 6—11. 67000 kg witte kool 8.40-11.40 LANGENDIJK, 9 Dec. 10000 kg groene kool 20,5029.60, 5100 kg andijvie 2737.90, 30000 kg gele kool 5.305.50, 22000 kg rode kool 69.90. 175000 kg witte kool 5 10,50, 3200 kg peen II 11.40—11.70, II 9.70—10.30. NOORDSCHARWOUDE. 9 Dec. 1700 kg uien 21.30—21.40, 1000 kg peen II 1.70—12.10. III 9.60, 1700 kg kroten I 9, 18000 kg rode kool 6—11, 3000 kg gele kool 9.30—10.70, 2000 kg groene kool 17.5020.90. 140000 kg succes witte 6,509.10, deense witte 7.1030, 700 kg andijvie 20"— 39.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2