Minister v. Maarseveen verdedigt het R.T.C.-occoord Machtige uitbreiding van Hoogovens en Staalindustrie De Grondwet van de R.I.S. De Beurs De Assemblee gaat uiteen Vrijdag 9 December 1949 PAG i Project van werkverruiming en deviezenbesparing r J mm mÊÊr Op15 Dec. presidentsverkiezing „Er is voor ons geen andere keus" Bij verwerping zou alleen Moskou juichen Opinies uit mijn dagboek Grootkruis voor Dr. Herman Baruch CVan onze redacteur) Zoals reeds voor een deel in onze edities werd bericht, heeft de Economie Cooperation Administration Missie (E.C.A.-missie) de toestemming verkregen voor het financieren van een pro gramma tot modernisering en uitbreiding van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. in IJmuiden. Dit betekent, dat in het kader van het Marshall-plan voor een bedrag van 23'/2 millioen dollar (f 89.300.000) aan fondsen aan Nederland wordt verstrekt ten behoeve van aankoop in de V.S. van installaties voor de vervaardiging van dunne stalen platen en blik en andere producten. Dit geheel zal worden ondergebracht is 3 grote fabriekscomplexen. Het project is door de Nederlandse regering en de Kon. Ned. Hoogovens N.V. opgezet. De president- directeur van de Hoogovens N.V., ir. A. H. Ingen Housz, heeft OP een bijeenkomst van persvertegenwoordigers in Amsterdam een toelichting gegeven op de nieuwe industriële projecten. De voorgeschiedenis. Een commissie van deskundigen bracht reeds in October 1945 een rapport uit over de wenselijkheid van de uitbreiding van de ijzer- en staalindustrie in Nederland. De Kon. Ned. Hoogovens N.V. werkte, in nauwe samenwerking met de regering een plan uit De opzet was een vergroting van de staalfabriek en de oprichting van een bolkwal- serij, een breedbandwalserij en een Z-g. koudwalserij met een blikfa- briek. Het gevolg zou zijn een ver hoging van de jaarlijkse walser ij- producten van 200.000 tot 400.000 ton per jaar. Deze uitbreiding van het bedrijf, aldus ir. Ingen Housz, dient men te zien in de lijn van de industria- lisatiepolitiek van de Nederlandse regering Het spreekt vanzelf, dat deze opzet ook aan de betalings balans ten goede zal komen. e regering heeft van stond af gemeend, dat een financiële De aan steun van overheidswege gewet tigd was. Nu de E.C.A. de toe stemming heeft verleend, is bin nenkort de indiening van oen 3- tal wetsontwerpen by de Staten- Generaal, van de zijde van de Minister van Economische Zaken te verwachten, om een financiële regeling te treffen in zake de deelname van de Staat. Een bnitenkans. Het werkobject betekent een bui tenkans voor het economisch her stel en de economische vooruitgang van Nederland. De bouw van de fabriekscomplexen en het in de toekomst vervaardigen van de pro ducten houdt een aanzienlijke werk verruiming in, terwijl ook als oen gevolg van dit plan metaalproduc ten vrijkomen voor export. Het wil derhalve zeggen een verlaging van de import, die van belang is voor zover het de export uit de dollar- gebieden betreft; dusdevie zen besparing! Financiële opzet. Bij de financiële opzet zijn zowel de regering als de Hoogovens N.V. betrokken. Ir. Ingen Housz deelde mede, dat hiervoor een speciale vennootschap in het leven zal wor den geroepen, de N.V. Breedband Mij. De Staat neemt voor een be paalde hoeveelheid deel in het aan delenkapitaal en overigens zal men zijn toevlucht moeten nemen tot leningen. De leiding van deze N.V. komt te berusten in handen van de directie der Hoogovens. Het is deze samen werking, die in de genoemde wets ontwerpen zal worden vastgelegd. Het geheel wordt op de voet van een particuliere vennootschap gedreven. Het is onder geen be ding de wens van de regering, dat het bedrijf een genationaliseerd bedrijf zou worden, of dat er sprake zou zijn van een z.g. „stille nationalisatie", aldus ir. Ingen Housz. Stimulering der industrie. De productie van ruw staal wordt met dit project aanmerkelijk uitgebreid en wel tot een hoeveel- hei van 570.000 ton 'sjaars. Gefa briceerd wonden 60.000 ton z-g. De tijding, dat de E.C.A. missie een millioenenbedrag, in het raam van de Marshall hulp, heeft beschikbaar ge steld, voor de uitbreiding van de Hoogovens en Staal industrie in Velsen-IJmui- den is een „blijde mare". Het betekent een stap ver der op het moeilijk begaan bare pad naar economisch herstel van ons vaderland. Van het welslagen van dit herstel toch hangt de toe komst van het land en volk af en daarom zal geheel Nederland, met de directie van de Hoogovens N.V„ dit na vele besprekingen be reikte resultaat van harte toejuichen. „warm" gewalste ^unne platen, 75.000 ton blik, 75.000 ton „koud" gewalste platen. De productie van blik zal daarmede in ons land stij gen tot 100.000 ton per jaar. Deze verhoging van productie van metaalproducten er wordt gewerkt aan de hand van de meest moderne methoden, terwijl de fabrieken op Amerikaanse leest zullen, worden, geschoeid brengt tevens een versteviging van de bedrijven met zich mede. die de eindproducten afleveren. Men denke aan de stalen-meube- len industrie en de grote hoeveel heden voorwerpen van blik, die de levensmiddelenbranche jaarlijks vraagt De aanvulling van grondstoffen voor deze bedrijven wil dus zeggen een steunen van het industrialisa tieproces. De gehele moderne staal industrie in Amerika legt zich toe op de vervaardiging van dunne pla ten. Ook dit plan en deze uitbrei ding plaatsen de staalindustrie in Nederland op een modern niveau. Ir. Ingen Housh legde er de na druk op, dat de bouw van een vierde hoogoven buiten dit project ligt Het nieuwe fabriekscomplex. Er zal in IJmuidenVelsen een oppervlakte van plm. 7 H.A. nodig zijn voor de vestiging der nieuwe fabrieken. Deze bestaan uit 14 hal len, waarvan de grootste een lengte heeft van 265 M. en een breedte van 38 M. Voor het transport op de fabrieksterreinen heeft men nodig 15 KM rails, terwijl het krachtver- mogeh der electromotoren opge voerd zal worden tot 100.000 pk. Ir. Ingen Housz zag daartoe ook de noodzaak van de vergroting der capaciteit van het P.E.N. Ook nu weer komt de uitermate geschikte ligging vi#i de bedrijven aan zee tot uiting, wat van belang is met het oog op de internationale con currentie. Het zal nog enige tijd duren voor dat de installaties gereed zullen zijn. Een staf van 6 ingenieurs houdt zich momenteel in de V.S. bezig met de bestudering van de technische details. Het project bestaat uit: een in stallatie voor het vervaardigen van dunne stalen platen en blik, als mede van „vertind blik" in platen; een blokwalser'ij, waarin zware sta len blokken tot platen worden uit- gewalst; een breedbandwalserij, waarin de platen tot dunne stalen banden worden uitgewalst en een z.g. koude walserij en een vertin- ningsdnstallatie. 2000 man personeel zal werk krij gen. De woongelegenheid van deze mensen wordt nader overwogen. Het geheel is een waardige af sluiting van de 25-jarige periode der werkzaamheden aan het Hoog- ovenbedrijf. \f] Een kijkje in de continu beitserij voor breedband. Op de voor grond de machines voor wikkelen van het en het kraken van de oxiedlaag. Meer naar achteren de series zuur- en spoelbaden. BATAVIA, 8 Dec. (Aneta). Op 12 December zullen de gemachtig den van de Republiek en van de andere Deelstaten in het Histori sche Huis op Pcgangsaan Oost 56 te Een overzicht van de machine-installaties in de blikfabriek. De rol wordt afgewikkeld, de randen van het band afgesneden, het band gestrekt en automatisch op lengte afgeknipt en opgestapeld in ononderbroken gang. Een deel van de platen wordt onvertind geleverd; een ander deel gaat naar de vertinnerij. Een Amerikaanse continu-walserij (warm) voor breedband. De continugroep op de voorgrond bestaat uit 6 walstuigen. Voor de walserij te IJmuiden zullen dit er vier zijn. IN EEN CELADEN SFEER, waarin de spanning voelbaar was, ktaam in de Tweede Kamer Donderdagmiddag, vóór de beslis sende ronde, de Regering aan het woord, allereerst bij monde van de minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. van Maarse veen, die later nog werd gevolgd door een trits van bewinds lieden, die ieder een deel van de speciale beantwoording voor hun rekening namen, zoals mr. Stikker, die een en ander in het midden bracht over het buitenlandse aspect, maar ook door mr. Oud, de V.V.D.-leider, uit zijn tent was gelokt. Voorts door minister Cötzen, over het financieel-economische aspect, Joekes, voor sociale zaken, Schokking, voor militaire kwesties, en staatssecretaris Moorman, voor de marine. Zoals te ver wachten viel, zei mr. van Maarseveen aan het slot van zijn betoog, dat het kabinet geen verantwoordelijkheid zal ver mogen te dragen voor de calamiteit van verwerping van het verdrag. nalistische elementen te drijven in de armen van het communisme. Als Nederland de resultaten der R.T.C. verwerpt, zou men in Mos kou kunnen juichen, omdat het dan voor de communisten spoe dig oogsttijd in Indonesië zou kunnen zijn. Ook hier geldt: „Het heil van het volk is de hoogste wet en het gaat in Indonesië om het heil van 80 millioen zielen Batavia alwaar op 17 Augustus 1945 de onafhankelijkheidsprocla matie werd ondertekend bycen- komen ter ondertekening van de constitutie der R.I.S. Aldus luidt een voorstel van de procedure-com missie van het Nationale Comité van Voorbereiding, dat heden be kend werd gemaakt. Op 15 December zullen de ge machtigden te Djokja bijeenkomen voor de verkiezing van een Presi dent, waarbij men naar eenstem migheid zal streven. De President zal worden beëdigd in een openbare vergadering, eveneens te Djokja. Samen met het kiescollege dat hem koos, zal de President daarna drie kabinetsformateurs benoemen en I op aanbeveling van deze drie zal de President de minister-president van het Kabinet en de overige ministers benoemen. Tussen 15 én 20 Decem ber kan de bekendmaking van de namen der leden van het Kabinet worden verwacht. Tot nu toe zijn de resultaten der Rondetafel-conferentie geratificeerd door de volgende gebieden: Oost-Indonesië, West Borneo, Bandjar, Dajak Besar, midden Java, Oost Java, Oost Borneo, Riouw, Zuid Sumatra en Oost Sumatra. Nog geen beslissing werd geno men door: de Republiek, Pasundan, Madura, Bangka, Billiton en Zuid- Oost Borneo. KAMP WIERDEN WORDT STRAFINRICHTING VOOR DEBIELEN Het gemeentebestuur van Wier- den heeft van de minister van Jus titie bericht ontvangen, dat het voormalige N.A.D.-kamp als straf inrichting in gebruik zal worden genomen. Het kamp zal worden be stemd voor debiele gevangenen De naam „De Vossebos" zal verdwij nen. In het kamp verblijven nog steeds de tien gezinnen, die inder tijd aanzegging hebben gekregen het te ontruimen. Zoals hekend heeft het Tweede Kamerlid de heer Van Vliet (KVP) hierover op 10 November vragen gesteld aan de minister van Financiën. Deze deel de toen mee dat het ontruimings bevel voorlopig opgeschort is. Het gemeentebestuur van Wierden is er nog niet in geslaagd een oplossing te vinden voor het elders onder brengen van de gezinnen. Minister van Maarseveen zei dan o.m., dat ons volk sinds een jaar in een politieke spanning verkeert, welke niet meer be heerst wordt door het normale politieke leven. Het gevoel speelt een sterke rol en de oppositie wakkert dit aan. Men vergeet, dat ook in Indonesië het sentiment sterk spreekt. Waarom begreep men niet de samenwerking van Indonesische nationalisten met de Japanners en wel de samenwer king of collaboratie van de Vlaam se activisten met de Duitsers in de eerste wereldoorlog? NU OF NOOIT! Thans zijn de minimale voor waarden aanwezig om de souve- reiniteit over te dragen. Het is niet de vraag, of dat nu zal moeten geschieden of straks; als het nu niet gebeurt, zal het nooit geschieden. Een nieuw kabinet, als de heer Weiter wil, zal geen succes bereiken. De rekening, die dan aan het Nederlandse volk gepresenteerd zou worden, zal verschrikkelijk zijn. Als de huidige samenwer king uiteengeslagen wordt, is de kans op een goede oplossing ver dwenen. Men kan zeggen, dat de Nederlandse delegatie ter R.T.C. te veel heeft toegegeven; zij heeft echter gestreden voor beider be langen. Als men zegt dat er te veel concessies zijn gedaan, dan weet men tenminste waar men aan toe is. HET GROTE GEVAAR Het communisme in Z.O.-Azië dringt op. In dit verband wees de minister op het gevaar de natio- VRIJDAG 9 December 1949. De Nederlandse Prawda u weet wel: Prawda betekent: Waarheid maakt weer daverend reclame voor de vrede. O.m. met plaatjes uit de vorige oorlogen, (waaraan de Russen braaf hebben meege daan), met cijfers van slacht offers uit de concentratie kampen (die achter het ijzeren gordijn nog volop bestaan), met gescheld, tegen de oorlogs voorbereidingen (de Sovjet- Unie laat dwangarbeiders mi litaire bases aanleggen aan de Noordpool) en met het levens boek van de straks 70 jarige Stalin. Volgens ,,de Waarheid" zijn er al 25.000 exemplaren van deze biografie in ons land verkocht. Als het waar is, moet de invloed van deze ver derfelijke propaganda niet on derschat worden. Die 25.000 exemplaren alleen al wordèn stellig door minstens 100.000 Nederlanders gelezen. Zeg nou niet, dat dit maar één procent van de Nederlandse bevolking is, want met statistische gege vens alleen kunnen we het communistische gevaar niet bezweren, vrees IK P.S. Van vredes-actie gespro ken: hebt u al eens iets gedaan voor het vredes-jaarprogram van de Katholieke Actie Het staat te voorzien, dat als het resultaat der R.T.C. niet wordt aangenomen, een nieuwe rechts orde zich toch baan breekt. Voor de hiermede verband houdende keuze ziet de Volksvertegenwoor diging zich gesteld. Vervolgens betoogde spr„ dat het resultaat der R.T.C. met de Grondwet in overeenstemming is. De regering is dikwiils langs de grenzen van de Grondwet gegaan. De moeilijkheden spelen zich af in dit grensgebied. KROON EN HOOFD Tussen Kroon en Hoofd der Unie bestaat z.i. geen verschil. Het Hoofd der Unie verpersoon lijkt de onpartijdigheid, in welker naam recht wordt gesproken en welke boven de partijen staat. De kwestie, dat de Unie niet over eigen organen beschikt, heeft een onderwerp van bespreking ter R.T.C. uitgemaakt. Er zijn z.i. echter sterke waarborgen, dat uitspraken van het Uniehof zul len worden nageleefd. Hii conclu deert, dat de waarborgen, welke de Grondwet wil, geschapen zijn. Ten aanzien van het zelfbe schikkingsrecht merkt hij op, dat in de Minahassa twee partijen bestaan, de ene (K.K.M.) wil er een deelstaat van maken binnen de R.I.S„ de andere (Twapro) een twaalfde provincie van Neder land. Z.i. heeft de Minahassaraad een ander 'geluid doen horen dan men in Nederland wil doen voor komen. Het lijkt hem toe, dat het niet geoorloofd is te zeggen, dat de bevolking der Minahassa bidt en smeekt om binnen Nederlands verband te mogen blijven. Iets anders is of er reden is voor een plebisciet. De regeling voor het externe zelfbeschikkingsrecht* waartoe de Unci haar medewerking heeft ge geven, zal voor de Minahassa toe passing vinden. Het zal de vaste wil der Verenigde Staten van Indonesië zijn, de democratische rechten der volkeren te waar borgen. ZAL DE V.S.I. HET KUNNEN? Het belangrijkste is de vrgag of de regering der V.S.I. in staat zal zijn orde en gezag te hand haven. De overdracht der souve- reiniteit is juist van belang om met succes bewegingen te kunnen bestrijden. Reeds nu is alles er op gericht om orde en veiligheid te -verzekeren. De berichten, die ontvangen zijn, zijn zeer gerust stellend. De overdracht brengt risico's. Nederland zelf is in staat die risi co's te verminderen. En het zou goed zijn als de overeenkomst met grote meerderheid werd aanvaard, zulks met het oog op de samen werking. Voorkomen moet worden dat een groot verleden als een loden last op ons gaat rusten. In Indonesië is diepgaand over leg gaande over het goed function- neren der overheidsdiensten zon der het gezagsorgaan schade te doen. Een Hoge Commissaris is nog steeds niet aangewezen, ver klaart de minister, hoewel ver moedelijk geen maand ons meer scheidt van de soevereiniteits overdracht. NIEUW GUINEA Het vraagstuk van Nw. Guinea besprekend, zei de minister, dat niemand er aan kan of mag twij felen, dat deze residentie is uit gezonderd van de overdracht. Be slissingen hierover worden niet genomen door de regering, doch door het Koninkrijk. De rede, welke vice-president Hatta te Padang heeft gehouden, achtte spr. gunstig en hij voegde er aan toe, dat het Indonesische bestuursapparaat en de Onderne- mersraad van oordeel zijn, dat de resultaten van de R.T.C. moeten worden aanvaard. Is aanneming of verwerping de enige mogelijkheid? De Indone siërs zullen niet kunnen bewilli gen in uitstel. Een poging in die richting -zou hetgeen bereikt is, volkomen vernietigen en hetzelfde effect hebben als verwerping. Het kabinet zal geen verant woordelijkheid vermogen te dra gen voor de calamiteit van ver werping van het verdrag. De regering vertrouwt dat de Volks vertegenwoordiging met haar zal overtuigd zijn, dat het ontwerp leidt naar een aanvaardbare op lossing. De Nederlandse consul-generaal te New York, de heer Cnoop Koopmans, heeft Woensdag de onderscheiding van Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw uitgereikt aan Dr. Herman Baruch, de onlangs afgetreden ambassadeur van de Ver. Staten in ons land. Onder de talrijke aanwezigen bevond zich ook Mevrouw Elea nor Roosevelt. De heer Cnoop Koopmans wees er in ziin toe spraak onder meer op, dat Dr Baruch zijn taak in een tijd. waar in er meningsverschillen beston den tussen de Nederlandse en Amerikaanse regering, op uiterst delicate wijze had vervuld. De aan Dr. Baruch overhandig de versierselen van de hoge on derscheiding waren begeleid door een foto van het Koninklijk Echt paar, voorzien van een persoon lijke opdracht van Koningin Ju liana. De beurs opende Donderdag in een enigszins onzekere stemming. De prijzen weken weinig af van de noteringen van Woensdag, maar waren toch overwegend la ger. Vanzelfsprekend vormde de parlementaire behandeling van de R.T.C.-resultaten weer het voor naamste onderwerp van gesprek, maar aangezien definitieve beslis singen nog niet genomen waren, was er van een gedecideerde hou ding iets te hespeuren. Na aan vankelijk nog iets lagere noterin gen trok de markt weer aan, zo dat tegen slot de stemming goed priishoudend was. Het bericht van de E.C.A.-hulp ad 89.000.000 voor uitbreiding en modernisering van het hoogoven- bedrijf had betrekkelijk weinig uitwerking. De hoek in hoogovens bleef gesloten. Tegen slot werd een notering van 208 (eergisteren 205) vernomen. De overige inter nationale industriewaarden ver schilden weinig met eergisteren. Koninklijke, waarin ook vandaag weinig omging, was per saldo op 305 1/2 een punt lager. De cultuurwaarden fluctueer den gisteren wat meer dan de overige soorten. Deli's openden goed priishoudend en avanceer den daarna twee punten. H.V.A. bleef op 147 3/4 zo goed als on veranderd. Amsterdam Rubber wist het openingsverlies van 4 Dunten niet alleen geheel in te halen, maar was tegen het slot nog een punt hoger dan Woens dag. Op de scheepvaartmarkt vie len geen opmerkelijke verschil len te constateren. De meeste soorten lagen vriiwel verwaar loosd; het prijspeil bleef nage noeg onveranderd. De handel in investeringscerti ficaten, die licht gevraagd bleken, was oorzaak dat gisteren de staatsfondsenmarkt een vriende lijk voorkomen had. De eergiste ren geleden verliezen, ontstaan door aanbod in investeringscerti ficaten, werden gisteren groten deels ingelopen. De conversie lening 1947 was op 98 3/16 vast. Prolongatie 2 1/4 procent. BUITENLANDS OVERZICHT De Vijfde Algemene Vergadering van de Assemblee, de na-ooriogse Volkenbond, is weer uiteengegaan, na 2y2 maand tn Lake Success bij een te zijn geweest. En we over drijven zeker niet, wanneer we zeg gen, dat ze is uitgegaan als een nachtkaars en de wereld van haar laatste beraadslagingen nauwelijks notitie heeft genomen. Een scherpere veroordeling van de arbeid van dit wereldparlement, dan dit volkomen gebrek aan be langstelling is niet denkbaar. De grote staatslieden als een Acheson, Bevin en Schuman had den de laatste weken belangrijker 'dingen te doen, dan hun tijd te verbeuzelen aan de nutteloze de batten in New-York. En ook Wi- "iinsky, hoewel hij van de Gnote Vier het langst verbleef in dit voor elke rechtgeaarde communist zo afschuwelijke kapitalistische land. j heeft het einde niej. afgewacht en is reeds enige dagen geleden naar Moskou vertrokken. Het klinkt misschien wat oneer biedig, maar ook op deze bijeen komst zou weer van toepassing zijn het bekende rijmpje, dat de heren een glas dronken en de zaak lieten voor wat ze was. Belangrijke beslissingen zijn dan ook niet genomen. De kwestie van de internationalisatie van Jerusa lem is opnieuw commissoriaal ge maakt. De eerbiediging van de rechten van de mens, welke rechten in Oost-Europa in flagrante schen ding met de vredesverdragen, met voeten getreden worden, is dank zij een Russisch veto, een vrome wens gebleven. De Russische schending van de binnenlandse aangelegenheden in Griekenland kon andermaal niet veroordeeld worden, omdat Rusland dit belette. En wat voor de wereld misschien het allerbelangrijkste is met het be vorderen van de vrede in de wereld zijn we geen zier verder gekomen. De Russische vredesresolutie, door Wisjinksky zo fel verdedigd, werd met vijf stemmen vöór ver worpen, omdat zoals de Engelse gedelegeerde het zo geestig en tref fend zeide, de giftanden van de Russische slang, toen hij 't vredes lied zong, voor alle volken duide lijk zichtbaar waren. Behalve na tuurlijk voor de Russische satelliet staten, die op hoog bevel van Rus land. dit niet mochten zien. Wel werd daarna met dezelfde stemmenverhouding een Westelijke vredesresolutie aangenomen, maar ook deze heeft natuurlijk de vredes- sfeer tussen het Westen en het Oosten geen zier verder gebracht. Hoe volkomen deze mislukking is van deze laatste Assemblee-verga dering. wordt wel het meest duide lijk geïllustreerd, door de landen van Europa, die opnieuw beginnen met de uitbreiding van hun bewa pening. Het meest, typerend Is wel het voorbeeld van Noorwegen. Dit sterk anti-militairistisehe land met zijn nieuwe socialistische regering heeft, zoals gisteren werd gemeld, besloten, zijn leger en vloot belang rijk te gaan uitbreiden. Om, zoals zonder omwegen te Oslo werd ver klaard, de eerste stoot bij een aan val in het Noorden te kunnen op vangen, totdat de geallieerde strijd krachten Noorwegen te hulp kun nen komen. Bij dit aangeven van welke zijde de Noorse regering zich bedreigd voelt is geen woord Frans. Het beeld is elders zeker niet meer geruststellend. Uit Washing ton wordt gemeld, dat de Ver. Sta ten In de Stille Zuidzee binnenkort nieuwe proeven zullen nemen met de allernieuwste atoombommen. Ditmaal bij Eniwetok. De Ameri kaanse minister van Oorlog John son. die momentel in Parijs ver toeft, verklaarde daar, dat het oor logsgevaar nog weinig verminderd is en de wereld voorbereid moet zijn op elke eventualiteit. Zich in slaap laten wiegen door communistische vredesliedjes was hoogst gevaarlijk. In New-York sprak dezer dagen Montgommery en zeide, dat wan neer Europa niet doeltreffend be wapend wordt, een nieuwe catastro fe voor de mensheid niet zal uit blijven De Belg. oud-minister Spaak sprak in Londen en deed een krachtig beroep op zijn Engelse Labourvrienden voor een actievere deelname aan een federatief Euro pa, omdat anders een strijd tegen Rusland onmogelijk zal zijn. En tenslotte mogen we als resul taat van deze Assemblee melden, dat onmiddellijk na zijn beëindiging de stafchefs van de 12 bij het At lantic Pact aangesloten landen, be sloten te Parijs bijeen te komen om de verplichtingen van elk land te regelen, bij een mogelijke aan val uit het Oosten. Zonder overdrijving mogen we uit dit alles zeker deze ene conclusie trekken, dat de gisteren gesloten bijeenkomst van de Assemblee voor de wereldvrede al heel weinig bete kenis en waarde heeft gehad. De millioenen dollars ditmaal aan deze bijeenkomst ten koste gelegd zijn opnieuw grotendeels verspild. DE AFVLOEIING BIJ DE RIJKSPOLITIE Naar wij van bevoegde zijde ver nemen zal de afvloeiing van onge veer 500 leden van het corps rijks politie, welke door de regering op korte termijn noodzakelijk wordt geacht en waarmede op de begro ting 1950 rekening is gehouden, op zodanige wijze geschieden, dat de ontslagen met inachtneming, zoveel mogelijk van de belangen van het betrokken personeel enerzijds en die van de dienst anderzijds, gelei delijk in 1950 zullen worden ver leend. Van Lent naar Rijssel Naar het ANP verneemt zal de Hermes DVS-speler Van Lent per 1 Januari voor de Franse ere-divisie- club Rijssel gaan spelen. De KNVB heeft hiervoor toestemming ver leend. Rijssel bezet op de ranglijst thans de eerste plaats.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3