V/uu Een onderhoud met „Pim" Muiier, de oprichter Emigratie van landbouwers naar Frankrijk Een politiek duel tussen mr. Oud en prof. Romme RPROEF Albert rust „Verwerping van het ontwerp zou voor ons rampzalig zijn" de RADIO Noodtoestand te Surabajja Als var JAN Vrijdag 9 December 1949 K.N.V.B. zestig jaar De man die de voetbal hier introduceerde Herinneringen uit de oude doos Minister Stikker verklaart: De internationale achtergrond Het jubileum van de K.N.V.B. ADVERTE1 Sine De PACINA 4 JP 11 DECEMBER KOMT de Oranjeploeg in het veld tegen Denemarken. Deze ontmoeting krijgt een bijzonder cachet, daar zij in het teken staat van het zestigjarig jubileum van de Kon. Ned. Voetbalbond. Zestig jaren, een brok historie van het nationale sportleven, een periode, waarin de sport in Nederland werd geboren en uitgroeide tof wat zij thans is, een niet meer weg te cijferen factor in de hedendaagse ingewikkelde samen leving. Het publiek kan voorlopig geen kaarten meer krijgen om het eigen Nederlandse elftal aan het werk te zien, de stadions zijn in een oogwenk uitverkocht, officials en actieve beoefenaars van het voetbal zijn de gelukkigen, die een plaatsje vinden op de tribunes. Radio en pers wiiden beschou wingen en kolommen aan de elf spelers, die waardig worden ge keurd het Oranjeshirt te dragen, en tienduizenden ietwat teleurge- stelden blijven desondanks elke competitie-Zondag trouw naar de velden trekken. Want men wil voetbal zien. Omdat voetbal in die zestig jaren zo lang bestaat de Bond, gevoetbald wordt er al tien jaar langer! de volkssport is geworden en ook zal blijven. Zestig jaren. Pim Muiier zo immers kent heel Nederland de man, die in het adresboek van Den Haag te vinden is onder de naam W. J. H. Muiier, Johan van Oldenbarneveltlaan 99 Pim Muiier, die het voetbalspel op de Nederlandse bodem bracht, de thans jubilerende Bond oprichtte, van 1889 tot 1892 voorzitter was. de eerste praeses in het nationale voetbalrijk, later nog in 1897 en sindsdien ere-voorzitter van de Bond, meende reeds bijna drie kwart eeuw geleden, toen hij als tienjarig broekje op vacantie in Ostende een stelletje Engelsen de bal zag trappen, dat dit spel mis schien een goede sport voor heel Nederland zou worden. Hii had het toen al eens meer gezien. Vijl PROGRAMMA ZATERDAG 10 DECEMBER 1949 HILVERSUM 301 M.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. T.OO Nieuws, 7.18 Gramofoonmu- ziek, 7.30 Sluiting, 8.30 Nieuws, 8.43 Gramofoonmuz., 9.00 Weer berichten, 9.03 Gramofoonmuziek 10-.00 Medische causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 Voordracht, 10.35 Voor de arbeiders m de continubedrijven. 11.40 Gramo foonmuziek, 12.00 Orgelspel, 12.30 Mededelingen. 12.33 Kwartet, 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws, 13.15 Dansmuziek, 13.45 Verzoek programma (gr.pL). 14.00 ,,Het Nederlandse lied", 14.20 Lichte muziek, 14.50 Streekuitzendmg, 15.15 Kamerorkest. 16.00 „Van de wieg tot het graf", lezing, 16.15 Amateursuitzending, 16.45 Sport - praatje, 17.00 Gramofoonmuziek, 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws 18.15 Trio en soliste. 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Artistie ke staalkaart. 19.20 Reportage. 19.30 Bijbellezing, 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland, 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten. 20.12 Vara-varia, 20.15 Weense muziek, 20.45 Gev. programma, 21.45 So cialistisch commentaar, 22.00 Pro menade orkest, 22.25 „Onder de pannen", hoorspel, 22.45 Strijk kwartet, 23.00 Nieuws. 23.15 Franse muziek, 23.3524.00 Or gelspel. HILVERSUM H, 416 M. - 7.00— 24.00 KRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Morgengebed en liturgische kalender, 7.30 Slui ting, 8.30 Nieuws, 8.40 Gramo foonmuziek, 9.00. Weerberichten, 9.03 Gramofoonmuziek, 9.30 Wa terstanden. 9.35 Kamermuziek gezelschap, 10.00 Voor de kinde ren, 10.15 Gramofoonmuziek, 11,00 Voor de zieken, 11.45 Orgel concert, 12.00 Angelus, 12.03 Lunchconcert, 12.3,0 Mededelin gen, 12.3 Amusementsorkest. 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws. 13.20 Septet, 13.45 Pianoduo. 14.00 Gramofoonmuz., 14.20 Eng. les. 14.40 Zang en or gel, 15.10 Kroniek van letters en kunsten, 15.45 Gemengd koor. 16.20 Luchtvaart-causerie, 16.30 De schoonheid van het Grego riaans", causerie. 17.00 Voor- de kinderen. 18.00 Vocaal kwartet, '8.15 Journalistiek weekover zicht, 18.30 Orkestconcert, 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten, 19.25 Kath. Thuisfront overal, 19.30 Tenor en orgel. 19.50 Amerikaans commentaar, 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't ziine van, 20,12 Gramofoonmuziek. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Zang en oiano, 21.00 Gev. programma, 21.45 Puzzle. 21.55 Populair con cert, 22.30 Wii luiden de Zondag ;n, avondgebed en liturgische ka lender. 23.00 Nieuws, 23.15 14.00 Radio-Philh. Orkest. BRUSSEL 322 en 484 M.: 322 M.: 12.00 Salonorkest, 12.30 Weerberichten, 12.32 Licht orkest !3.00 Nieuws. 13.15 en 13.30 Gra mofoonmuziek. 14.00 Causerie over de Ver. Naties, 14.10 Gra mofoonmuziek. 15.00 Orgelspel, 16.00 Omroepkoor. 16.20 Causerie over Suriname en de Anillen. '6.30 Italiaanse muziek, 17.05 Nieuws. 17.15 Accordeonspel, '7.30 De ronde tafel van de radio, '8.00 Accordeonspel (vervolg). '8.15 Gramofoonmuziek, 18.30 '''oor de soldaten. 19.00 Nieuws, '9.30 Gramofoonmuziek, 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Imroeoorkest en soliste. 21.00 4 dualiteiten, 21.15 Dansmuziek, 11.OO Nieuws. 22.15 Verzoekpro- 'ramma. 23.00 Nieuws. 23.05 en 13.3024.00 Gramofoonmuziek. 184 M.: 12.05 Gramofoonmuziek, 2.30 Omroeporkest, 13.00 Nieuws 3.15 Omroeporkest. 13.30 en 14.00 Verzoekprogramma, 14.30 Gramofoonmuziek, 15.30 Verzoek- irogramma, 16.30 Lichte muziek, 17.10 Idem, 18.30 Accordeonmu- ziek. 19.00 Kamermuziek,. 19.40 Gramofoonmuziek, 19.45 Nieuws, 20.00 Omroeporkest. 20.45 Zang, 21.00, 22.15, 23.00 en 23.30—23.55 Gramofoonmuziek. jaar oud zijn ouders waren op reis was hii voor een maand of drie op een kostschool in Noord wijk. En daar maakte hii voor het eerst van zijn leven kennis met het bruine monster. „Ik vond het een wat lollig spelvertelde ons de nu 84- jarige. Buiten tollen wat dorre blade ren over het trottoir, een snip pertje zon gluurt door het ven sterglas. „Ongewoon zacht herfst weer". mompelt Muiier. „Ik zou wat graag naar buiten willen. Kou gevat en nu moet ik voor zichtig zijn. Bovendien heb ik nog zo veel werk te doen, een viertal boeken moeten nog naar de druk kerHerinneringen? Wel, Pim Muiier peinsde even en dan komen de verhalen los. „Tja, het moet in 1879 zijn ge weest, ik was toen bi.ina veertien jaar. In Amsterdam zag ik heel toevallig een echte voetbal in een étalage liggen. Ik stapte naar bin nen en vroeg of dat ding te koop was. De winkelier zeil „Ja". Maar ik had niet voldoende geld. Nu, ik op een draf naar huis. En de volgende dag was de voetbal van mij En zo. ontwaardden de wande laars korte tijd later op de Koe kamp te Haarlem een vreemd soortig schouwspel. Een stel jon gens draafde sehreeuwehd achter een bruin stuk leer aan. Dat wa ren jongens van de H.B.S. en het gymnasium, waar de jonge Muiier de nodige wijsheid opdeed. Vreemdsoortig was het schouw spel inderdaad. Pim Muiier had alleen een spelregelboekje over rugby en volgens de wetten daar in opgesteld gingen de jongens te werk. Dat werd dadelijk anders, toen. Pim het voetbalboekje in handen nam. Met behulp van speelgoedsoldaatjes werd het spel bekeken en besproken. „Dat was toen echter onze „association", wat we nog spelen". Tot grote schrik van talloze ouders, die nog nooit zoveel ge scheurde blouses, broekjes en kousen in huis hadden gekregen, groeide de Koekamp uit tot een waar strijdtoneel van de naar voetbal bunkerende Haarlemse jeugd. Rafels of niet, de voetbal bleef rollen. De invasie werd voortgezet in de hoofdstad, waar de Haarlemse jongens onder aan voering van Pim Muiier een. pro paganda-strijd aanbonden tegen de Imperial Gas Company, van daar ging het naar de Maliebaan te Den Haag. naar de veelbespro ken „Heuvel" in Rotterdam en naar Utrecht en friesland. Voet bal had zijn weg gevonden. Op 8 December 1889 aanschouwde de Kon. Ned. Voetbalbond 't levens licht. Elf December zal Pim Muiier aanwezig zijn in het Olympisch Stadion. „Ik ga nog wel eens naar een interlandwedstrijd. Niet, altijd. Ik ben niet meer zo jong en moet een beetje uitkijken „Is voetbal veel veranderd in die zestig jaren?" vroegen wij. „Ja, geweldig vooruitgegaan. Ik was laatst bij Nederland-Bel- gië in Rotterdam. Wat mii toen echter sterk opviel was het trage tempo. Het is, zoals ik het zie, lang niet meer zo snel als vroeger. Het was 'n slap spel „En vroeger?" Pim Muiier vertelde ons, dat hij in zijn jonge jaren de snelste was van de school en zijn club, dat hij 's avonds in een zwart pakje 15 kilometer of meer ging hardlopen. Dan vroegen de ken nissen aan zijn moeder: Wat doet die jongen toch raar. altiid dat dravenen dan antwoordde mama Muiier: „Ach, Win» voelt zich er beter door, laat hem z'n gang maar gaan". Door dat hardlopen kon het niet anders of Pim moest ook zin krijgen in athletiek. En zo werd hij oprichter van de K.N.A.U. Schaatsen was en is nog een hobby van hem. Hij riep de Wereld schaatsbond in het leven en werd er voorzitter van. Hockey? Ook al een liefhebberij van Muiier. Kort om, een allround sportsman in zijn dagen. „Behalve in het schermen dan merkten wij op. Toen wees ons de kwieke vier-en-tachtig- jarige terecht. „Ik deed er veel aan. Het zat in mijn familie. Kijk, daar aan de wand hangt mijn stamboom. M'n voorouders leef den in Frankrijk en daar was het schermen en duelleren vroeger een noodzaak. Ik was echter te vurig en prikte te heftig in mijn tegenstanders om ooit een goed degensehermer te worden. De sabel en de korte stok? Ja". „Ziet u iets in het professiona lisme?" „Ik geloof niet, dat ons volk zal willen blijven spelen voor geld. Komen zal het echter wel, of schoon ik er niet veel succes in zie. Persoonlijk betreur ik het ten zeerste. Ik hen in hart en nieren amateur en hoop, dat het voetbal weer in oude banen zal terug keren, toen er louter en alleen werd gespeeld om het spel God geve dat het z'n eigen dood sterve. Het legt het af in ethische en patriottistische zin. Beroepsspel is geen spel!" Onwillekeurig kijken wij naar een winterlandschap aan de wand. Er valt wat zon op. „Ja, dat heb ik gemaakt. Trou wens, die schilderstukjes die u ziet, ook al een hobby van mii Jarenlang was ik illustrator. Ook voor Engeland". „Wat denkt u over de bonds- leidimg. „Ons bondsbestuur doet slechts lofwaardig werk. Als het „Kauf- mannische" uit ons spel kan blij ven, verdient het iets heel moois. Want dat is gevaarlijk voor „het gehalte" der elftallen en moge lijk voor het gezag". De man, die Nederland de voet balsport schonk, blijft een ogen blik onbewegelijk in de bureau stoel zitten, rommelt daarna wat in de paperassen op z'n bureau en zucht: „Ik heb nog zoveel te doen en ik geloof er vast niet meer de tijd voor te hebben Maar ze zeggen dat ik oud zal worden. Ik bid er voor!" Zo was ook de vroegere Pim Muiier in de dagen toen hii als jongen geen ogenblik rustig op een stoel kon blijven zitten, toen hij dan weer dit en dan weer dat in zijn hoofd had. Toen hij de Voetbalbond had opgericht en daarna de athletiek. het schaatsen, het lawntennis tot een bond bracht en vormde, bandy en wie weet hpevele takken van sport nog meer ging organiseren. Zo is. de heer Muiier, 84 jaar, nog steeds. Werken, werken, werken. Het zit er in. Het gaat er nooit meer uit. JAN LUTZ. Het Nederlandse elftal in de samenstelling zoals het a s. Zondag tegen Denemarken zal uitkomen. V.f.n.r.de Vroet, Kraak, Roosenburg, van Schrjndel, Terlouw, Everse, v. d. Sluis, Schaap, Lenstra, Timmermans en Clavan. Een van onze medewer kers maakte een reis naar Frankrijk, om 't probleem van de emigratie van land bouwers daarheen te be studeren. Het resultaat van zjjn „ontdekkingsreis" heeft hii neergelegd in een serie artikelen, met de plaatsing waarvan wij he den 'n begin maken. Red.). (Van onze parlementaire redacteur) MINISTER STIKKER voerde Donderdagmiddag in de Tweede Kamer het woord na minister Van Maarseveen, wiensbetoog grote indruk maakte, hetgeen het woord van de Minister van Buitenlandse Zaken eveneens deed. Hij schilderde het gevecht, dat Nederland, het laatste jaar vooral, met dc wereld mening had moeten voeren en dat opnieuw zou beginnen, ais de Ka mer dit ontwerp afwees. Andermaal zouden onze vlieg- diensten belemmerd worden, onze schepen geboycot, de Marshallhulp, waarvan toch voor een deel ons nationale bestaan afhangt, in gevaar worden gebracht. De wereldmening zou niet rusten, voordat zij ons het thans voorliggende resultaat had afgedwongen, maar dan onder heel wat ongunstiger voorwaarden. Minister Stikker ging in zijn rede tot ver in het verleden terug, er op wijzend hoe tijdens de Japanse be zetting het zelfbewustzijn van de Aziatische volkeren in beduidende mate is versterkt. De rol van de wereldopinie be sprekend, wees Minister Stikker op de tegenstrevende krachten in de wereld, met name in die van Ame rika. In het Amerikaanse wetsont werp betreffende de Marshallhulp is een amendement verwerkt, dat speciaal met het oog op Nederland, intrekking ten allen tijde mogelijk maakt- De boycot van onze schepen in de Australische havens was teke nend voor de stemming in de inter nationale arbeiderswereld. Ook de Amerikaanse vakbonden oefenden grote druk op hun regering uit en heeft door het vliegongeval van de heer Vorrink ook in breder kring bekendheid gekregen. Daarnaast hebben wij echter ook nog in tal van andere kringen aan ons streven bekendheid trachten te geven. Vanuit Engeland trof ons het wapen-embargo. Pogingen om dit opgeheven te krijgen hel#ien niet gebaat, onze onderhandelaarspositie was te zwak; de Engelse regering harerzijds moest rekening houden met de opinie van het Engelse Par lement en met de belangen van zijn gemenebest. Al deze strijd ligt thans achter ons, maar hij zou onherroe pelijk opnieuw ontbranden wan neer het thans voorliggende wets ontwerp zou worden verworpen. De oppositie mag menen, dat wij voor de gevolgen van die strijd niet uit de weg mogen gaan, maar om ja renlang de grootste ontberingen te kunnen dragen, zou ons volk toch wel een zeer grote mate van eens gezindheid moeten kunnen opbren gen. Wie in Nederland zou echter die eensgezindheid om zich kunnen verenigen? Onze sociale vrede zou ongetwijfeld tot het verleden beho ren, ook in de binnenlandse verhou dingen zouden wij een periode van de grootste onzekerheid tegemoet gaan. Dat Nederland de nieuwe verhou dingen met durf en moed tegemoet zal moeten treden, gelijk minister Van Maarseveen had betoogd, was ook de conclusie van minister Sehokking, in het bijzonder ten aanzien van de taak van de Marine. In samenwerking met Indonesië blijft er voor ons wel degelijk een taak. Minister Götzen zei van het fi- het was slechts aan het ijveren van nancieel-economische gedeelte, dat Tal van factoren ,zijn oorzaak, dat onze landbouwende bevolking meer dan voorheen belangstelling heeft voor emigratie. De huidige landhonger en de onmogelijkheid in heel veel gevallen om voor de kinderen een toekomst in het vak op te bouwen, dwingt er wel toe te overwegen of de oplossing voor de moeilijkheden niet buiten Ne derland kan worden gevonden. De kwestie is wel zo urgent, dat ook in de jongste Troonrede het pro bleem wordt aangeroerd. Nu is na de oorlog Amerika, met name Canada, als emigratie-land wel zeer in trek. Of dat nu komt door de betoverende kracht van de dollar of door de vele ver halen van mensen, dié er vermo gens bij elkaar werkten, dit alles zullen we in het midden laten. Vast staat wel, dat er in die lan den een zeer ruime werkmogelijk- heid is. Door de grote belangstel ling voor deze emigratie bestaat echter het gevaar, dat een meer voor de hand liggende kans veel minder wordt aangegrepen. En hier bedoel ik Frankrijk als ves tigingsmogelijkheid voor onze landbouwende bevolking. Het, is niet doenlijk om de voor- en nadelen van emigratie naar Amerika of Frankrijk volkomen tegen elkaar te gaan uitwegen. Niettemin mag hier toch wel ge wezen worden op een sprekend verschil van beide mogelijkheden. Vertrekt men naar Amerika, dan is er praetiseh een definitieve breuk met het verleden, land, ge woonten, familie, kennissen. De grote plas ligt er tussen in en die steekt men nu eenmaal niet vlot over. Gaat men echter naar Frank rijk, dan is Nederland meestal slechts een dagreis verwijderd en kan men zonder al te onaverko- menlijke hoge kosten de band met het Nederlandse familieleven en geestesmilieu vernieuwen. Er is in ieder geval geen definitieve breuk. En dit mogen we zeker wel als iets zeer voornaams heschou- wen. Het gevoel, dat men niet al les achter zich heeft gelaten, zal bedrijf dan wel doordat zijn gezin er niet kan aarden. In zo'n geval is het vaderland toch altijd nog niet ver van huis. Er heerst nogal eens een roman tische opvatting over emigreren, waarbij sommigen de mening zijn toegedaan, niet alleen, dat het overal elders beter is dan in Ne derland, dóch ook dat men in het nieuwe land met gemak aan de kost komt zonder de dagelijkse zorgen, die men hier heeft in het boerenbedrijf. Die zo denken, ko men verkeerd uit. Ook over Frankrijk zelf wordt verkeerd geoordeeld. Ik heb land bouwers gesproken by wie de noodzaak tot emigreren aanwezig was en die ook wel naar Frankrijk wilden, maar die er van werden teruggehouden, omdat ze een to taal verkeerd beeld hadden van het Franse volk, dat in hun ge dachten in volkomen communis tische omstandigheden zou ver keren. Zo zy'n er tal van vraagpunten rondom de emigratie naar Frank rijk. Tot wie kan men zich wen den om betrouwbare inlichtingen, hoe is de verzorging van de emi granten in Frankrijk, welke zijn daar de maatschappelijke voor zieningen, hoe zijn de kansen om te slagen, in wat voor bijzondere omstandigheden komt mijn gezin, zullen wij ons kunnen aanpassen aan het nieuwe milieu, met welke moeilijkheden krijgen wij te ma ken, hoe is de grond en op welke cultures moeten wij ons toeleggen, op welke stromingen in het Fran se boerenland moet ik bijzonder letten? En dan zijn er vragen: is er een huis voor mij en mijn gezin, is dat ingericht zoals hier? Wat moet ik denken van advertenties, die ik soms aantref in Nederlandse tijdschriften waarin Franse boer derijen te kust en te keur worden aangeboden? Ik geef hier slechts een opsom ming van verschillende vragen, die een familie, welke aan emi gratie denkt, zich terecht stelt. Verschillende van deze kwesties zijn van groot belang en ik stel mij dan ook voor deze hier in en kele artikelen te behandelen. Daarin zal ik mededelen wat ik zelf zag op een reis door de voor naamste landbouwgebieden van Frankryk en hetgeen deskundigen op dit gebied mij ter zake vertel den, J. VAN DER PUTTEN. IN DE TWEEDE KAMER heeft mr. Oud, de leider van de V.V.D.- fractie in de nachtzitting: van Dinsdag op Woensdag, na de af sluiting van de zending voor onze e.v. editie, een felle aanval gedaan op de houding van de K.Y.F, en prof. Romme. Door een misver stand ontvingen wij het vervolg van het verslag te laat. Wij menen er alsnog aandacht aan te moeten schenken, omdat het voor de ver dere politieke ontwikkeling in ons land van groot belang kan zijn. Professor Romme had gezegd, dat de K.V.P. fractie geen verant woordelijkheid aanvaardde voor het inslaan. Van de nieuwe koers, evenmin ais voor het voldongen feit van het v. Roy en-Roem ac- coord. Het aftreden van minister Sassen had hij in verband gebracht rpet een zich willen keren tegen de inmenging van de Ver, Naties, waarover d'e rest van het kabinet echter anders zou hebben gedacht. Wat dij laatste betreft, herinnerde mr, Oud nu aan de verklaring van de minister-president, die in deze Kamer was afgelegd, dat het ge schil niet had gelopen over het z.g. de plan-Sassen, maar over de voor een ieder zeker aanspreken. In het waarde, die de afgetreden be- bijzonder de landbouwer zal het iets zeggen, die van geslacht tot geslacht reeds zozeer aan zijn grond is verknocht. We mogen in dat verband ook bedenken, dat het niet is uitge sloten, dat het de landbouwer in Frankryk toch niet meevalt, het zij door omstandigheden van het winidsman hieraan had willen ver binden. Het recht om zich van de verantwoordelijkheid voor het in slaan van de nieuwe weg ontslagen te achten, ontzegde Mr. Oud aan de K.V.P. in heftige bewoordingen. Bij het aftreden van minister Sas sen had prof. Romme wel gespro ken van een gebarsten vaas, maar zijn vertrouwen in het kabinet op te zeggen. Hij die zo handelde, mocht nu niet betogen, dat hij zich gedistaneieerd had. Bij dezelfde gelegenheid had voorts het gerucht de ronde gedaan, dat het de C. H. fractie en die van de V.V.D. zou den zijn geweest, die de vorming van een nieuw kabinet onmogelijk hadden gemaakt.. Mr. Oud bestem pelde dit gerucht thans openlijk als roddelpraat en ook prof. Romme had hem persoonlijk gezegd, dat dit dwaasheid was. Aan dit requi sitoir voegde mr. Oud tenslotte nog toe, dat vöör de R.T.C. in zijn fractie de vraag gerezen was of men nog wel langer met dit kabi net in zee zou moeten blijven gaan. Ook toen had de K.V.P. zich echter niet bereid verklaard om de uit werking van deze vraag nader on der het QQg tfi zien. Zijn fractie wilde haar verantwoordelijkheid ten volle dragen, maar de K.V.P.- fraotie moest zich dan ook niet willen onttrekken aan de hare. Nog verder in het verleden was de overeenkomst van Linggadjati mede door haar toedoen aanvaard, een overeenkomst waaruit, aldus mr. Oud, veel van de ellende was voortgekomen. Was dit alles ten slotte slechts voor de historie be langrijk, waaraan dan ook nog het wederwoord van prof, Romme zal moeten worden toegevoegd, er was ook in de rede van Mr. Oud nog een belangrijke vraag voor de naaste toekomst Prof. Romme had in zijn red* gezegd, dat hij het niet billijk zon achten, wanrieer, in geval van ver- KRANSLEGGINGEN OP DE GRAVEN VAN OFFICIALS EN NED. ELFTAL-SPELERS Gisteren, 8 December, was het 60 jaar geleden, dat de KNVB werd opgericht. Het bestuur van de bond heeft op deze dag door het leggen van kransen op verschil lende graven van vroegere offi cials en spelers van het Neder lands elftal uiting willen geven aan de gevoelens van dankbaar heid voor het vele werk dat de overledenen voor de bond en voor de voetbalsport in Nederland heb ben verricht en voor de grote ver diensten, welke de oud-internati onals voor de representatie van het Nederlands voetbal ten opzichte van het Buitenland hebben gehad. In een korte treffende plechtig heid heeft de bondsvoorzitter, Ka- rel Lotsy op de nieuwe Ooster begraafplaats te Amsterdam een eenvoudig bloemstuk op het graf van Wim Anderiesen, die in zijn glorietijd 47 maal in het Neder lands elftal speelde, waarvan zes maal als aanvoerder, gelegd. Alle aanwezigen namen daarna een minuut stilte in acht. Vervol gens legde Ronnie Anderiesen, het dochtertje van de overledene, een tuiltje witte asters op het graf van haar vader. De achttienjarige Wim Anderie sen, de zoon, dankte namens zijn moeder, die ook aanwezig was, voor de eer, die de KNVB aan zijn va der heeft bewezen. Om half vijf legden de voorzitter van de KNVB, de heer K. J. J. Lotsy, de vice- voorzitter, de heer S. Coldewey, en het bestuurslid H. de Munter, bij het nationaal monument op de Dam in Amsterdam een krans neer met een lint, waarop de woorden stonden:„in dankbare herinnering", Arsenal verpletterde A.I.K. Op Highbury heeft Arsenal gis terenmiddag met 80 van AÏK (Zweden) gewonnen. De Gunners hadden met rust al een 70 voor sprong en deden het verder wat kalmer aan. SURABAJA, 8 Dec. (Aneta), De onrust in Surabaja duurt voort. Dinsdag heeft een bende de leer fabriek „WonotjoloV 2 KM buiten de stad. overvallen. De bende, die met revolvers bewapend was, dreef het personeel bijeen, maakte zich o.m. meester van een geldkist en verdween met twee eveneens ge stolen auto's. Zes politiclieden en een leider van een wjjk werden ont voerd. Voorts werd een groot aantal in braken en gewapende overvallen gepleegd. Duizenden guldens wer den hierbij buitgemaakt. Bij een politie-razzia werden door met stenguns bewapende agenten twee vluchtenden neergeschoten. „De Vrije Pers" te Surabaja schrijft, dat men „langzamerhand van een noodtoestand kan spreken" en voorts: „om onbegrijpelijke re denen werd tot nu toe niet over gegaan tot enige buitengewone maatregelen". IJmuidense reders naar minister Mansholt De IJmuidense reders hebben een audiëntie aangevraagd bij minister Mansholt. Dit onderhoud zal, zo vernamen wij bij informatie te 's Gravenhage, Woensdag worden gehouden. Familiebe hij was toch blijven weigeren om werping van het wetsontwerp, aan de tegenstemmers moeilijkheden it» de weg zouden worden celegd. Dit dan in het kader van de vorming van een nieuw kabinet. Geen won der, dat mr. Oud en de zjjnen. die nog in twyfel verkeren wat zij zullen doen, bjj deze opmerking de oren hadden gespitst. Thans vroeg Mr. Oud dan ook om een nadere verklaring. Voor hem hangt er natuurlijk veel van af of hij eventueel ook bij de K.V.P. medewerkers zou kunnen vinden. Deze terloopse opmerking van prof. Romme kan dus nog een gevaarlijk element in dit debat worden. Terecht zei mr. Oud dat bij de bepaling van de stem ook factoren ren aanzien van de bin nenlandse politiek een rol spelen. Prof. Romme ia Donderdagavond bij de replieken nog niet breed voerig op deze woorden van mr. Oud ingegaan. Bi) het bepalen van zijn stem, zo zeide hij, mocht, iemand niet geleid kunnen worden door de vrees voor de gevolgen die zulks voosr de binnenlandse politiek zou kunnen hebben. Dat had de heer Romme bedoeld toen hij zei dat aan de tegenstemmers geen moei lijkheden in de weg zouden mogen worden gelegd. Op een onderhoud Romme-Qud rond de kwestie-Sas sen, ging spr. niet in: dit kon thans beter achterwege blijven. Ook voor een bespreking van het al dan niet verantwoordelijk zijn achtte prof. Romme het thans niet de juiste tijd. FEUILLETON Uit het Engels, do ar Clarence Budington Kelland een Nederlandse vakbondsbestuur der te danken, dat daar een soort gelijke actie kon worden voorko men. Alles, aldus minister Stikker, heeft de Nederlandse regering ge daan, om de wereldmening van de oprechtheid van ons handelen te overtuigen. Een van deze pogingen hier mogelijkheden liggen voor een goede samenwerking. Minister Joekes kondigde aan, dat de garantiewet voor de ambtenaren dezer dagen bij de Kamer zal wor den ingediend. Half vijf werd de vergadering geschorst om de leden tijd te geven voor beraad. 2, Ik ben niet van plan je tot krui wagen te dienen als .ie dat soms mocht denken. Maar .ie bent miin enige jongen en eh ik wil, dat er wat uit je groeit. Over haasten wil ik niet. Maar ik, voor mii. zie de situatie als volgt. Ik bezit een aardige duit en die valt vandaag of morgen aan jou toe. Eer het zover is, dien je te weten hoe je ermee moet omspringen Geld kun ie niet aan .zyn lot overlaten. Je moet ér in door kneed ziin en van alles het hoe en wat weten. Anders gaat vroeg of laat een ander ermee van door." Zonder het te willen of goed te beseffen, sprak ik alweer tegen. „Maar als u bang bent dat ik het zal verkwisten, dan kunt u het toch beleggen of ergens in beheer geven." „Wel, alle duivels!" voer hij uit. „Een kerel moet op zijn eigen benen kunnen staan! Alleen een vent van niks laat zich tot zijn tachtigste jaar bemoederen!" Het was weer het oude liedje. Het scheelde maar een haar of ik had hem verteld, dat hii met ziin geld naar de maan kqn lopen, doch voor deze ene keer wist ik mijn mond te houden, al moet ik niet bepaald vriendelijk gekeken hebben. Hij haalde een keer diep adem en begon van voren af aam „Zakendoen staat ie niet aan," zei hii. „Inderdaad," antwoordde ik naar waarheid. „Komt dat niet, miin zoon," vroeg hii bijna overredend, „om dat je het no.g nooit gedaan hebt? Ik verzeker je, dat het een boei end, interessant bestaan is." „Dat kan zijn," antwoordde ik. Daarin kon hij wel eens geen on gelijk hebben. „Je hebt je begraven onder de geschiedenisboeken," ging hij ver der. „Je heb je een naam ver worven door een verhandeling te schrijven over Karei de Grote. Ik moet bekennen dat het een goed, interessant artikel was." Ik had tot dan toe niet geweten dat hii het gelezen had. Hoe het kwam. weet ik niet, maar het streelde me buitengewoon. „Ik ben dol op geschiedenis," zei ik, „Misschien koester je nu wel een heimelijk verlangen, mijn zoon, boeken over geschiedenis te schrijven, of er leraar in te wor den," Ik zat verbaasd. Hoe had hii het kunnen raden? Ik had er im mers nooit met een woord over gerept. Dit stemde mii tot na denken, „Ik heb er lang en breed over gedacht, zei ik, „maar ik heb nog geen besluit genomen." „En waarom niet?" vroeg hii bruusk. „Als je daar dan je zin nen op gezet hebt, waarom kom je er dan niet voor uit? .Verdiu- veld-nog-an-toe, je neust toch ook niet in een lotérijlijst tenzi} je een lootje genomen hebt. Als ie je plannen al kant en klaar hebt, waarom kom je er dan niet als een vent rn.ee voor de dag? Omdat P- woqrdde ik, at ik wist, vader," ant- b ik, „wat u ervan zoudt denken',' „Wou je zeggen, dat ie met mij rekening hebt gehouden!" Hii scheen werkelijk verbijsterd. „Precies," zei ik kortaf. „Het zou ziin. een teleurstelling voor u „Is het ook," zei hii, „Dat is goed voor professoren en dat soort snurkers. Maar niet voor een man ais jy, die zo maar jn een zaak hoeft te stappen en wie een loopbaan wacht, waarin hii zijn land onschatbare diensten kan hewiizen." Ik stond op het punt hem de waarde van geschiedkundig on derzoek onder het oog te brengen, maar bii nader inzien leek me dat minder gewenst. Dus zweeg .„Kiik eens hier, miin zoon," zei hy. „Je koestert nu eenmaal een vooroordeel tegen zakendoen. Ik weet niet hoe je daaraan komt en wie ie dat aangepraat heeft, maar het feit zelf is zonneklaar. En dat is met eerlijk. Het is een voor oordeel tegen iets, waarvan ie geen snars afweet. Je hebt je nog geen ogenblik de moeite gegeven .ie m de kwestie te verdiepen. Je hebt het zakenleven nog nooit geprobeerd, Kiik, er bestaan ver schillende manieren van produc tief zakendoen," vervolgde hii. „Sommige daarvan zijn weer heel wat interessanter dan andere. Ge zonder ook trouwens. Ik houd vol: het getuigt van weinig inzicht om je tong uit te steken tegen iets dat ie nog niet. eens geproefd hebt. „Het is zoals u zegt voor oordeel." (Wordt vervolgd). Heden over! een langdurig voorzien van Sacramenten venden, onze broer, de heer A. BIJV in de ouderd 77 jaar. Alkmaar, 8 E Nassauplein 11 M. BI JVC A. FRED E De gezongen vaartdienst za hebben Maar December des 9 uur in de K de Piusstichtin na de begraf het R.K. Kerl Barbara, alhie zenkrans biddi avonds 6 uur pel van de 1 ting Heden overlee en kalm, van de H.E menten der den, onze zuster én tant- AFRA MOLE in de ouderdc bijna 72 jaar. Uit aller W. MO Warmenhuizen 8 Dec. 1949 Beemsterpad De H. Uitvaai zal gehouden den Zaterdag a.s. in de kerk, waarna grafenis op he kerkhof aldaar DANKBETUI Hiermede betuig hartelijke dank mens mijn oude de overweldigei langstelling, thuiskomst u ondervonden. N. G. Z' St Maartensbr Hiermede betu mede namens milie, alle vriene ren en kennissen hartelijke dank overweldigende stelling bij mijr keer uit Indones CEES PEE Molen Advertent Gevraagd voor nette R.K. HU STER in moedi zin. Brieven 17689 bur, v. d. Transportwagei voor elk „Branie" Stand 2 Veiling Als reclame Beste HET FRUIT LAAT (I11 de Banaan 1 Nadat de bel zaak tegen de Kuyle (L. M. A nit Bilthoven was afgebroken behandeling door Kamer van het rechtshof te Amst zet. De Procure- Drabbe, had oj) jaar met aftrek eist. Het afbreken 29 September wi een schermutseling sident, Prof. M: verdediger Mr. die daarop de legde. Donderdag diger op Mr. J. Eindhoven, die met te zeggen, Kuyle moet zien het Nationaal Frc naar de mening ger, niet kan zeg tekort was aan de houding. Vei nationaal-socialis den nooit gepri maatregelen, die Is dat strafbaar? diger. Ook and< gedaan met nan Albert Kuyle klaringen van aanstaande figui een goed vaderl; titelen deze vei wel als een „flai als anti-Duitser

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4