Kran Van Ledden Hulsebosch voor „Schola Publico" r Is dat soepel? FILMS VAN DE WEEK Bond van Coöp. Zuivelfabrieken PAC. 2 Zaterdag 10 December 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN J Sint Nicolaas in Huis van Bewaring SCHOLA PUBLICA „Wetenschappelijke speurkunst" nederlahdsche cremetbask m. f Reclame voor boterafzet in eigen land GESTREMD LUCHT VERKEER Repatriërende militairen Marktberichten Aalrnt heeft WIJ LAT ALKMAAR. Er wacht de dona teurs on leden van Schola Publica de volgende week Vrijdag een bij- zonder-interessante avond. De 72- jarige politiedeskundige en crimi nalist, dr. C. J. Van Ledden Hulse bosch, een deskundige vaij wereld vermaardheid, zal dan het een en ander komen vertellen van zijn vele en velerlei ervaringen, die hij in zijn bijna 50-jarige loopbaan als criminalist heeft gehad. Het is een merkwaardige coïnci dentie, dat dr. Van Ledden Hulse- bos zi.in loopbaan in Alkmaar be gon. Het was in Maart 1902, toen hij nog student in de pharmacie was, doch al jaren de wetenschappelijke speurkunst van nabij gevolgd had op het laboratorium van zijn vader, eveneens een bekend politiedeskun dige. Zijn boek „Veertig jaren speurderswerk", dat in 1945 ver scheen, begint hij met het verhaal van zijn eerste expertise. Het was louter toeval, dat hij een belangrijk aandeel had in het onderzoek naar een zedenmisdrijf, dat zich in het Heiloërbos had afgespeeld. Het was zijn vader, die namens de Justitie door de toenmalige Commissaris v. Politie te Alkmaar, de heer De- lange, ontboden was. Daar zijn va der buitenslands verbleef, ging Van Ledden Hulsebosch Jr. op advies van de Amsterdamse substituut officier van Justitie. Mr. Baart de la Faille, in diens plaats naar Alk maar, waar hij al spoedig klaar heid bracht in een duistere zaak. In hetzelfde boek vinden wij een interessant verhaal van zijn onder zoek in de moordzaak, welke in Januari 1918 Breezand in beroering bracht, waar een alleenwonende, bejaarde veehouder, die daar be kend stond als „de kattenboer" door een tweetal ongure individu en in zijn bed vermoord was. Hier waren het vingerafdrukken en speurhonden, die de criminalist op het spoor van de daders bracht, j Het is aardig dit spannend boek van dr. Van Ledden Hulsebosch te lezen, dooh ongewijfeld zal het nog j interessanter zijn, uit zijn mond de i verhalen te horen van de spannen- j de ervaringen, die deze bekende politiedeskundige in zijn langdu rige loopbaan heeft opgedaan. Wij twijfelen er niet aan. of Schola Publica heeft Vrijdag a.s. een uit verkocht huis. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Het geheim van Mayerling volw.; Victoria: Song of Scheherazade ,18 jr.; Ci nema Americain: Marian- del, 18 jr.; ABT: Dochter der Wrake, 14 jr. ZONDAGSDIENST DOKT.: Dr. H. Koppejan, Oudegr. 186, telef. 2382 en Dr. J. Lourens. Oudegracht 293. telef. 2892. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Frieseweg 4, telef. 4237. NACHTDIENST APOTH: Apoth. Mevr. de wed. C. M. B. Wanna Mient 11 WAPEN VAN HEEMSKERK Zaterdag 8 u.: Donateurs concert Excelsior. Zondag 12 uur (bij goed weer) Mars door de' stad van het Verkennersvendel In Naco-bus overleden ALKMAAR. Gistermorgen om trent 9 uur bemerkte een der pas sagiers van de Naco-bus, die de dienst LangedijkAlkmaar onder houdt, toen hij bij de Friese brug wilde uitstappen, dat de passagier die naast hem zat en die in St. Pancras was ingestapt, was over leden. De bus reed met het stoffe lijk overschot naar de garage, waar ongeveer een half uur later een ziekenauto arriveerde. Dr. Looijen- ga stelde een onderzoek in. De man, de ongeveer 70-jarige J. v. d. Wou- de uit Koedijk is vermoedelijk aan hartverlamming overleden. - Het stoffelijk overschot ik naar het Cen traal Ziekenhuis vervoerd. ALKMAAR Voor het eerst dit jaar bracht Sint Nicolaas ook en bezoek aan het Huis van Be waring, zulks op uitnodiging van de verschillende reclasseringsin- stellingen, alhier. Voor zijn vertrek naar Spanje deelde de Sint ons mede, dat hli van dit bezoek de prettigste her inneringen bewaart. In zijn toe spraak tot de gedetineerden had St. Nicolaas gezegd, dat zij eigen lijk eens kennis moesten maken met Zwarte Piet, omdat ze toch wel een beetje stout geweest waren; anders zouden zii hier niet hebben vertoefd. De goede bisschop gaf de gedetineerden ook een adventsgedachte mee en wees hen op de paarse kleur van de kerkelijke liturgie, die een uiting is van boete en berouw. Door de donkerte van deze da gen echter, aldus de Sint, daagt reeds het Licht, waarvan wii de komst vieren op het feest van Kerstmis, het feest van de ver nieuwing van het leven. Daartoe door de reclasserings- instellingen in staat gesteld, over handigde Sint Nicolaas de 'ge detineerden persoonlijk een pak ket met goede gaven, waarmee de mannen zeer waren ingeno men; één hunner maakte zich tot aller tolk en bracht in de per soon van Sint Nicolaas de reclas- seringsinstellingen dank voor haar goede gaven. Ook de direc teur van het Huis van Bewaring gaf uiting aan zijn dankbaarheid en nodigde Sint Nicolaas uit het volgend jaar weer op bezoek te komen, hetgeen de hoge gast gaarne beloofde. Sint Nicolaas verzocht ons nog de reclassering in de sympathie van onze lezers aan te bevelen; zij, die dit sociale en Gode-wel gevallige werk willen steunen, kunnen dit doen door hun bij drage te storten op gironummer 391958 van de heer Nic. Ypma, penningfneester van de R.K. Re- classeringsvereniging. ALKMAAR Bij de behande ling van de begroting 1949 heeft de4 heer Woldendorp het betreurd dat B. en W. in de afgelopen ja ren geen gebruik gemaakt hebben van hun bevoegdheid de school gelden door middel van voorlo pige aanslagen te innen; het re sultaat van deze nalatigheid is, dat wij nu nog zitten te houden met de schoolgeldaanslagen over de jaren 1945-'46 en '46-'47. Het is niet de schuld van de aange- slagenen, dat zii eerst nu hun schoolgelden over die voorbije jaren moeten betalen en het was dan ook geen overbodige vraag van de heer Wgldendorp aan B. en W„ om wat soepel te zijn met de inning der schoolgelden, te meer daar men, na betaling van de schoolgelden over de genoem de schooljaren, nog aanslagen te verwachten heeft over de jaren '47-'48, '48-49' en '49-'50. Het geld dat wij nu aan school geld moeten betalen, was in de jaren '45-'46 nog niet zo duur en wij konden dat in deze dure tijd heel wat beter gebruiken, om te voorzien in de meest-noodzake- lijke kosten van levensonder houd. Daarop moeten nu velen bezuinigen, om aan hun school geldverplichting te voldoen. Het doet daarom wat vreemd aan, dat vanwege de gemeente ontvanger reeds een aanmaning wordt gezonden, als een aange slagene, die reeds vier van de vijf termijnen voldaan heeft, acht dagen te laaj is met het voldoen van de laatste termijn. Als de belastingbetaler vier jaar moet wachten op zijn aanslag, kan dan de ontvanger niet vier weken, desnoods vier maanden wachten met zijn aanmaning a raison van een kwartje? 'Dan zou er tenminste iets terecht komen van de soepelheid, waarover bij het begrotingsdebat is gesproken: wat nu gebeurt, is je reinste ambtenarij en daar zijn de schoolgeldbetalers, waarvan er velen toch al rfiet weten, hoe zii de eindjes aan elkaar moeten knopen, niet mee gediend. In dit verband zouden wij er tevens bij de R. K. Raadsfractie op willen aandringen, om bij de behandeling van de begroting- J950 zich niet te beperken tot het doen van een verzoek aan B. en W. tot verlaging van hqt vermc- nigvuldigingseijfer, doch ditmaal eens met een voorstel in die geest te komen, opdat aan de onbillijk heid van de huidige regeling, vooral jegens de ouders, die meer leerplichtige kinderen hebben, eens een eind gemaakt wordt. Feestavond Priesterfeest Kap. Voets ALKMAAR. Maandagavond wordt om half acht in de St. Adel- bertusschool (ingang Bleekerskade) voor de kabouters, gidsen en J. G. en ook voor de leden der congre gatie (deze laatste wegens gebrek aan ruimte op vertoon van kaar tjes) een feestavond gegeven uit dankbaarheid voor alles, wat de meisjes hebben gedaan bij het ko peren jubileum, van kapelaan Voets. Allen moeten op tijd aanwezig zijn. De leden van de kleine congrega tie, die door omstandigheden nog geen kaartje konden halen, kunnen dat a.s. Zondag na het lof nog doen in het jeugdhuis. PASTOOR ZIJLSTRA Afscheid van leidsters van K.A. en J.G. ALKMAAR. Deze week heeft ook plaats gehad het afscheid van rector Zijlstra van de leidsters van K.A. en J.G. en de K.A.-leden van het district, in een locaal van het R.K. Lyceum. In diverse eigengemaakte toepas selijke liedjes werd er dank en hul de gebracht aan de scheidende mo derator-aalmoezenier. Ook een ei gen-gemaakt, toepasselijk toneel stukje, getiteld: „Wat op een Pas torie thuishoort", werd erg vlot ge speeld- Het stukje was zeer gees tig en het slot verrassend, daar dit geen fantasie meer was. maar op werkelijkheid berustte. Verder wer den er 'n paar aardige declamaties gedaan. In het dankwoordje, bracht de voorzitster, nog eens verschillende districts-acties naar voren. Alleen dank zij de moderator hebben we deze acties durven opzetten, de juiste uitvo'ering weten te vinden en tot een goed einde'kunnen bren gen. Ook de bereidheid van de af delingen der „Jonge Vrouwen" en het gemeenschapsgevoel, om het geheel te doen slagen, hebben wij te danken aan onze distr. modera tor, die ons op de driemaandelijkse distr. oriëntatiedagen wist te be zielen Aan de moderator werd als sou venir een antieke koperen houtbak en kandelaar overhandigd. Aan 't einde van de avond heeft de moderator een woord van dank uitgesproken en gezegd buitenge woon getroffen te zijn door de har telijkheid van deze avond. Alles was mooi en goed geweest en ook cultureel verantwoord. Hij bracht dank aan dP districtsbesturen waar hij het altijd zo best mee getroffen had. De leidsters hadden hem steeds zo goed begrepen en gewe ten, dat hij bij zijn vele en drukke werk, veel zelfstandig aan htm moest overlaten. Hij dankte alle leidsters en leden van de parochi ële afdelingen. INGEZONDEN Afscheidsgroet van een militair ALKMAAR. In 't leven van ieder mens, dus ook van een mili tair, komt wel 'n ogenblik, dat hij met 'n zekere weemoed 'n blik werpt in 't verleden, onverschillig of dit van vroegere of meer recen te datum is. Zo vergaat 't ook mij en waar schijnlijk velen met mij. En dan denken wij speciaal aan 'n verblijf van ruim een jaar in een zeer gast vrije stad. En deze stad is, hoe kan het anders, Alkmaar, dat zich altijd voor ons militairen, van efen bui tengewoon goede zijde heeft laten zien. Een Alkmaar, waar nooit iets te veel was, als het er om ging jongens, die noodgedwongen ouders, vrouw of verloofde moesten ach terlaten, te helpen. Zag men niet dikwijls, als men hier en daar eens rondkeek, een militair voor 'n raam zitten, gezel lig pratend met Alkmaar's gast vrije burgers? En dit Alkmaar wil ik namens alle militairen van de Luchtdoel artillerie, hartelijk bedanken voor zijn gastvrijheid. Liefst wilde ik in 't algemeen Blijven, maar ik geloof dat éént uitzondering hier op zijn plaats is. En dat is voor de heer W. Mooy. die door ieder van ons wordt gekend en jegens wie ieder van ons 'n warme genegenheid koestert. Was hij het niet die iede re keer opbelde: Vanavond een voorstelling zus of 'n voorstelling zo. Sterk gereduceerde prijzen voor militairen. En men kan dit niet an ders uitleggen dan dat hij, als oud reserve-officier, 'n warme gene genheid koestert voor ons, militai ren. Mijnheer Mooy en alle Alkmaarse burgers, onze hartelijke dank voor alles wat u ons geboden heeft. Alkmaar, wij zullen u nooit ver geten. Een tolk van allen. Kinderpostzegels „Voor het Kind" ALKMAAR. Men verzoekt ons opname van het volgende: Het Kerstfeest nadert en dan volgt de jaarswisseling. Uw vrien den in binnen- en buitenland ver wachten bij die gelegenheid onge twijfeld van u een vriendelijke groet of hartelijke wens. Hoe zoudt ge dat beter' kunnen doen, dan met een der fraaie prentkaarten „Voor het Kind"? In de stand in de hal van het Postkantoor ligt voor u een collectie gereed vol variatie. En vergeet vooral niet bij uw kaarten de nodige kinderzegels in te slaan. Zij geven aan uw groet en gelukwens een vriendelijk aanzien en spreken een taal van warme genegenheid, ook voor het misdeel de en eenzame 'kind, dat juist in de ze donkere maand evenzeer uitziet naar licht en vreugde. Daarom: Koopt Kinderzegels en -kaarten. Zij brengen geluk- u zelf en de kinderen. Dr. O. J. VAN LEDDEN HULSEBOSCH, VRIJDAG 16 DEC., 8 uur in 't Gulden Vlies: (Toegang beven 18 jaar.) Een voordrach, die óveral in den lande grote belang stelling trok. Donateurs vrij entrée; leden f 0.50 (Op vertoon van do nateurs- of ledenkaart) Niet- leden f 1.Komt s.v.p. op tijd. Cinema Americain Mariandel In Cinema Americain is de Oos tenrijkse amusementsfilm „Marian del" geprolongeerd. Hieruit blijkt dat deze film, waarin naast Paul Hörbiger en Maria Andergast, ook Hans Moser optreedt, in staat is de Alkmaarse bevolking te amuseren. De film moge zich blijven verheu gen in een grote belangstelling, doch zij is slechts toelaatbaar be vonden voor hen, die ouder zijn dan 18 jóar. A.B.T.: Dochter der wrake De hoofdfilm speelt in Missouri en geeft weer een episode uit de strijd tegen Yankees en Indianen. Er wordt hevig geschoten en ook menig slachtoffer valt in de strijd. ,,'n Detective aan de wieg" is een detective-story in wat humo ristische stijl, 't Behoeft geen be toog, dat de daders van dg, in dit geval, juwelendiefstal, het loodje moeten leggen. Het nieuws was actueel en zeer uitgebreid. Victoria Theater: Song of Scheherazade Ben uitgebreid journaal, waarin we de .geslaagde van Gogh-ten- toonstelling te New York zien, op namen van de lage waterstand van de Rijn, het aftrekken van de Brit se troepen uit Griekenland en de oprichting van een nieuw wereld vakverbond, zonder communisti sche invloed, zijn zo de beelden, die over het witte doek gaan, Sprookjes-achfcig is de reportage van het feest van de Maharadja van Mysore met oosterse pracht en treffend is het bezoek van Prinses Elisabeth aan Maltha. In het Ne derlands Nieuws onze groeiende Nationale Reserve, de strijd om het biljartkampioenschap, het Deven- ter-spoorongeluk en de militaire oefenrit voor jeeps. Besloten werd met een beeld van de ontginning van de Noordoostpolder. Afgezien van de muziek van Ni- colai Andreyevitsch Rimsky-Korsa, kov, geeft de hoofdfilm „Song of Scheherazade", in technicolor, wei nig nieuws. De kern van het ver haal aan boord van de „Almaz", een russisch cadettenschip uit het laatst van de vorige eeuw, is inte ressant, jammer dat er zo'n ver kleurd geval van gemaakt is. Ove rigens voor muziekliefhebbers, mits het geluid wat minder ge. welddadig doorgegeven wordt, wel aardig. Harmonie: Het geheim van Mayerling Een nieuwg versie op een oud gegeven, zouden we deze Franse film kunnen noemen. Het bekende drama van Mayerling, dat zich af speelde rond de verhouding tussen Kroonprins- Rudolf van Oostenrijk en de jonge barones Maria Vet- sera, krijgt in deze film een ande re wending; er wordt zogenaamd een geheim in onthuld, dat de kroonprins en zijn geliefde op last van de regering worden ge dood in verband met een mislukte revolte, waarin de Kroonprins 'n aandeel had. De liefhebbers van romantiek kunnen in deze film van pracht en praal hun hart op halen. Om- het precaire gegeven is deze film voor volwassenen voorbehouden. De Friese Fakir in het Gulden Vlies ALKMAAR. Over het optreden in Alkmaar van de bekende Friese Fakir (J. Riemersma) kunnen wij kort zijn. Wij laten slechts enkele vooraanstaande personen op me disch en psychologisch gebied aan het woord. Prof, Carp van de Psych. Kliniek der Universiteit te Leiden, getuigde o.adat ik de Friese Fakir in elk opzicht kan aanbevelen op grond van eigen aanschouwing, voor het geven van enige demonstraties op het gebied van telepathie en an dere verschijnselen Dr. A. J. v. d. Graaff, Geneesheer Dir. der stichtingen „Port Natal' en „Licht en Kracht" te Assen ver' klaart:dat de heer Riemersma een geboren hypnotiseur is en het opwekken van een cataleptische toestand, van een hem onbekend persoon, zeer frappant is. Donderdag 15 December a.s. zal Riemersma optreden in het Gulden Vlies. Mars Verkennersvendel ALKMAAR. Het Verkenners vendel der St. Dominicusgroep zal, om aan de vele verzoeken te vol doen, a.s. Zondag 10 Dec. bij goed weer een mars door de stad maken. De start vindt plaats om 12 uur in het Payglop. De röute is als volgt Payglop, Langestraat, Koorstraat, Oudegracht Z.Z., Zilverstraat, Em mastraat, Steynstraat, Costerstraat, Emmastraat, Nieuwlandersingel, Ritsevoort, Laat, Huigbrouwerstraat, Houttil, Magdalenastraat, Nieuwe Slot, St. Laurensstraat, Langestraat, Payglop. BETROUWBAARHEIDS WANDELTOCHT MOTORCLUB A. O. ALKMAAR. -De Motorclub „Alkmaar en Omstreken' organi seert 15 Dec. a.s. haar eerste be trouwbaarheidswandeltocht van dit winterseizoen; er zullen nog twee dergelijke tochten volgen, waarna de deelnemer (ster) met het minste aantal strafpunten tot „wandelkam pioen" zal worden verheven. De deelnemers zullen des avonds een bepaalde route in de stad moe ten afleggen met 'n snelheid van beneden de 5 km. per uur; de juiste snelheid wordt bij de start mede gedeeld. Op verschillende plaatsen lnags de route staat een controleur en voor elke minuut, dat 'n deelne mer te vroeg of te laat aan 'n con trolepost arriveert krijgt hij een strafpunt; het missen tvan een con trolepunt, of het van de verkeerde kant van een controlepost arriveren, betekent 50 strafpunten. Deze wandeltochten zijn bedoeld als training in het juist-kaartlezen, terwijl zij de deelnemers ook oefe nen in het leren vinden van de veie straatjes en steegjes die onze stad rijk is. De deelnemers zijn verplicht de route alleen te lopen. De start vindt plaats om 20.15 uur op de Nieuwe Sloot bij het clublokaal van de Motorclub, café Wanner. A.F.C.-nieuws ALKMAAR Zondag a.s. znn er geen wedstrijden in verband met de Jubileumwedstrijd Nederland— Denemarken, dus van het groene veld is er wederom niets te mei den. Daartegenover meldt de Club- avondcomm.: Maandagavond a.s. worden de AFC-ers verwacht in het clubgebouw Waagplein om 8 u. ter viering van het St. Nicolaas- feest. Op c'eze avond verwachten wij ook degene, die tot nu toe niet op onze clubavonden kwamen dus iedereen is welkom. Het 'wordt echt een avond van „St. Nicolaas kapoentje!" De P.P.C.'er R.K. Handbalclub A.O.G. ALKMAAR Het bestuur van A.O.G. verzoekt ons het volgende te melden: Het le en 2e elftal spe len Zondag niet. Ook worden er geen vriendschappelijke wedstrij den gespeeld. De junioren echter gaan naar Egmond a/<j Hoef. De wedstrijd begint om half drie en zi.i vertrekken per fiets vanaf de ambachtsschool om half twee. Ju nioren, vergeet je legitimatiebewijs niet! De opstelling staat aan bij de Hr. Smit, Nieuwesloot, Attentie voor de R.K. Tafeltennisclub ALKMAAR Hier komt dan de langverwachte mededeling. Wij hebben nu eindelijk een gelegen heid gevonden, waar wij onze ta- feltennisvreugde kunnen uitvieren en dat is in het gymnastieklokaal van de Bavo-school aan de Nieuw- straat. Wij spelen tweemaal per week en wel Dinsdag- en Vrijdagavond van 710 uur. Zij, die zich reeds hebben opgegeven, worden dus Dinsdagavond, 13 December a.s., verwacht, zo mogelijk voorzien van eigen batje. Nieuwb leden zijn hartelijk welkom en kunnen zich opgeven bij de sec.esse A. Gerdes, Scharloo 3a Alkmaar (liefst schriftelijk). Ook kun je eerst eens een avond ter kennismaking komen kijken. Tot ziens op Dinsdagavond a.s. De Sint op bezoek bij de A.R.B. ALKMAAR. St. Nicolaas heeft, voordat hij Alkmaar ging verlaten nog een bezoek aan de Overdekte gebracht, waar hij de ARB met een bezoek kwam vereren. Toen de on derlinge wedstrijden van de bri gade afgelopen waren, werd St. Ni colaas door de voorzitter met een geestig speechje verwelkomd en bereid gevonden om persoonlijk de prijzen uit te reiken, welke door de leden op de onderlinge wedstrijden gewonnen waren. Na de prijsuit reiking kwam zwarte Piet met een grote zak aansjouwen, waarin voor elk lid een cadeautje zat. RETRAITE L.T.B. In verband met de over grote deelname, welke wij vermoeden voor de retraites voor de L.T.B. in de maan den Januari en Februari 1950, waardoor wij wellicht, lenoodzaakt zullen zijn vele aanvragers teleur te stellen, willen wij gaarne uw aan dacht vestigen op de retrai- ;e voor de L.T.B., ingelast van Zaterdag 17 tot Dinsdag 20 December a.s. Geeft U s.v.p. zo spoedig mogelijk op bij de Directie van het Retraitehuis, Bergen DE KRINGZ WEMCOMPETITIE ALKMAAR Zondagmiddag zal te Zaandam het eerste van de drie delen van de Zwemcompetitie van Kring Noord Holland Ben. het IJ verzwommen worden. r Evenals vorig jaar zal de groot ste strijd zich wel afspelen tussen het Zaanse Neptunus en D.A.W. uit Alkmaar, met Nereus en Noor delijk Noord Holland als gegadig den voor de laatste twee plaatsen. D.A.W., dat vorig jaar door ziek te van diverse prominenten op «het laatste ogenblik door Neptunus naar de tweede plaats werd ver drongen, zal het dit jaar moeilijk krijgen. Weliswaar beschikt de Alkmaarse club over een uitste kend oefenuur, waarop intensief getraind wordt, doch de gemiddel de leeftijd van de DAW-ers is nog te laag. Bovendien zijn er weer diverse berichten van verhindering ontvangen, waardoor de Alkmaar- ders verzwakt aan de start zullen verschijnen. Toch behoeven de DAW-ers niet al te pessimistisch te zijn, want de deelname van Ad Boxem, H. de Jong en T. Schats. om maar enke len te noemen, kan stimulerend werken en wanneet allen zich tot het uiterste geven is een goed re sultaat nog zeer wel mogelijk. Wij delen nog mee, dat de wed strijden een half uur eerder zullen beginnen dan op de convocaties werd bekend gemaakt; men wordt nu verzocht te 12.45 uur op het Canadaplein aanwezig te willen zijn. R.K. Vrouwenbeweging HEILOO Donderdag 15 Dec. a.s. wordt in het Bryno gebouw een „Diesel Attractie-avond" gege ven. Deze begint om 20 uur. Dit zal een buitengewoon gezellige en leerzame avond worden, met me dewerking van de directie der Adelaar Zeepfabrieken te Wormer- veer. Door de Weleerwaarde heer kapelaan A. Adank zullen enkele geheel nieuwe geluidsfilms worden gedraaid. Wij wijzen er op dat tot 20 uur de plaatsen voor de leden zijn ge reserveerd. Ook niet-leden zijn zo als altijd hartelijk welkom. Het bestuur St. Nicolaas bij de K.J..B. HEILOO St. Nicolaas had op speciaak verzoek van het ijverige bestuur der K.J.B. zijn terugreis naar het zonnige Zuiden enige da gen uitgesteld, om een clubavond mede te maken. Wij mochten van Zijn joyeuse entrée getuige zijn Boven de ingang van het Gezellen- gebouw was een in felle kleuren geschilderd „Welkom" aange bracht. Direct na het betreden der zaal werden de Sint populaire St, Nieolaasliederen toegezongen, be geleid door een accordeon. Na dit melodieus welkom sprak de Sint de aanwezigen toe en riep ver schillende jongens bij zich. De een berSpend. een ander lovend naar gelang „,het slachtoffer" zijn, best had gedaan of niet!) voor het welzijn der K.J.B. In de pauze werden chocolademelk en specu laas rondgedeeld. Het hoogtepunt der avond was het uitdelen van de surprises. Veie koddige gedichtjes deden de aanwezigen' hartelijk lachen. Zeer voldtten gingen de K-J.B.-ers huiswaarts en een ver moeide Sint reisde af naar het zonnige Spanje, storm en regen achterlatend. Aantal inwoners te Bergen Het aantal inwoners van Bergen steeg van 8646 op 1 Nov. tot 8663 op 1 Dec. j.l. Hiervan waren 3947 mannen en 4716 vrouwen.-- Onderhands opgedragen EGMOND AAN ZEE Het bou wen van een woonhuis aan de bou levard te Egmond aan Zee is on derhands opgedragen aan de fa. Gebr. Dingerdis. Geslaagde reclame ST. PANCRAS. De door de plaatselijke middenstandsvereniging „Óns Aller Belang" reclame-actie is 'n groot succes geworden. Vier en twintig prijzen waren beschik baar gesteld. De drie hoofdprijzen bestonden uit: le een damesfiets, een damestas, en een tafelkleed. Woensdagavond j.l. om 8 uur had ten overstaan van burgemeester Kroonenburg de trekking plaats ten huize van de heer Ant. Wit. Als hoofdprijswinnaars kwamen de volgende 3 uit de bus: le Mej. A. Wagenaar, 2e Jb. Kroonenburg C.K.zoon, 3e A. Booy, Achtergeest. AMSTERDAM-C. BIJKANTOOR HOORN NIEUWSTRAAT 4 - TELEFOON 469? BIJKANTOOR ALKMAAR PIETERSTRAAT 20 TEL 2241.2242 KAPITAALt NOMINAAL n0.000.000.. GEPLAATST t 5.400.000.. RESERVES f 900.000.. (Adv.) In het Gulden Vlies te Alkmaar vergaderde Vrijdagmiddag de Bond van op Coöperatieve grondslag werkende zuivelfabrieken in Noord-Holland onder voorzitterschap van de heer K. Hoge- toorn. E^e vergadering, die door een 150-tal afgevaardigden van 31 fabrieken werd bijgewoond, stond ook bij vele genodigden in de belangstelling w.o. de heren Linthorst Homan en Ir. A. Geluk, voorzitter en secretaris van de F.N.Z., de heer J. van der Heyden van de C.M.C., Dr. D. Rempt, directeur van de Gezond heidsdienst voor dieren in Noordholland, de Rijksveeteeltconsu- lent Ir. L. de Vries, de Rijkszuivelconsulent Ir. G. Verschoor en de heer P. Koster, secretaris van de bond van Fokveevereni- gingen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. KOUD WEER Wisselende bewolking met voor namelijk in de noordelijke helft van het land hier en daar enkele regen- of sneeuwbuien. Geleide lijk naar noordelijke richting draaiende wind, aanvankelijk zwak tot matig, later langs de Waddenkust nu en dan vrij krachtig. In de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lichte tot matige vorst. Overdag tempera tuur oplopend tot enkele graden boven het vriespunt. W anneer verkoud heid deademhaling belemmert, maakt MENTHO-REZ V*rkoudh«idsi«lf dclucht wegen weer vrij. (Adv.) BABY IN BED VERBRAND Het elf maanden oude zoontje van het' inwonende doch in generlei re latie tot het Israëlitische Weeshuis aan de Rodenburgerstraat te Leiden staande echtpaar V., is op een af schuwelijke wijze om het leven ge komen. Nadat het kindje gebaad en in bed gelegd was, werd om het wat meer warmte te geven op een plankje aan het voeteneinde van 't ledikantje een electrische straal- kachel geplaatst. Het beddengoed is daarna in brand geraakt, waarbij het kind om het leven kwam. Uitslagen „Damlust" ZUIDSCHARWOUDE. „Dam lust'- speelde zijn 5e wedstrijd om het Kampioenschap van Noord- Hollands Noorderkwartier, nu te gen de oud-hoofdklasser DDD uit Alkmaar. Voor de wedstrijd reikte dé heer Hemels de prachtige wis selbeker om het Kampioenschap van Alkmaar en Omstreken uit aan de winnaar Th. de Haas te Broek op Langedijk. De wedstrijd was zeer spannend en het zag er naar uit dat „Dam lust" met klein verschil Zou win nen. De stand van de eerste 8 borden was was 97 voor Damlust. De 2 laatste borden werden niet uitge speeld, en gingen daardoor voor DDD verloren. Damlust wan met 13—7. De volledige uitslag is als volgt: Damlust 1 D.D.D. 1 P. BeersN. Oud 20 Th. de HaasH. Kruider 11 Fr. SlotJ. Schuit 20 A. GoudsblomM. A. Hemels 02 C. SchuffelenG. Woonijk 11 A. v. d. Welle—C. de Bree 1—1 N. JolL. Verver 02 J. ZijpM. Oud 20 P. v. d. MolenC. J. Helder 20 regelm. regelm. P. SchuffelenH. J. Toepoel 20 13—7 In zijn openingswoord consta teerde de voorzitter dat er in de veehouderij en de kring van fa brikanten van zuivelproducten spanningen voelbaar zijn. waar aan men in deze tijd niet kan ontkomen. Het wisselvallige der omstandigheden eist een snel aanpassen, waarbij nog komt, dat het belang van de landbouw door velen in het land nog niet ten volle wordt begrepen. Dat neemt niefweg dat er toch veel belang rijk werk is kunnen worden ver zet door de Bond en de F.N.Z., zoals het tot stand komen van het accoord inzake de regeling der aanvullingsmelk, de egalisa tieregeling en de regeling van de afzet van wei. De stijgende melk productie stelt hoge eisen aan de bedrijven en een belangrijke in vestering is noodzakelijk om noodzakelijke bedrijfsuitbreidin- gen te kunnen bekostigen. Dit wordt echter door de hoge belas tingdruk belemmerd, waardoor tevens de schuldenlast der bedrij ven aanzienlijk toeneemt. Binnenkort komt er een nieuw plan voor de t.b.e.-bestrijding ter tafel, dat echter bii de voorzitter nogal teleurstelling heeft gewekt. De kwestie is dat deze zaak van boven af wordt geregeld en dat er uit de verschillende plannen eenautoritaire toon klinkt, die de landbouwer niet gunstig kan stemmen. Er zijn evenwel toch vele goede punten in dit plan, doch men dient er rekening mede te houden dat de strijd tegen de t.b.c. in het bedrijf van de boer wordt gestre den. Samenwerking tussen boer. gezondheidsdienst en veterinaire dienst acht de voorzitter dan ook van belang. Een centrale afdoende regeling is nu meer dan ooit drin gend noodzakelijk. Medegedeeld werd dat met de Hollandse Melksuikerfabriek een contract werd afgesloten over de afzet van wei. Op enkele onder delen na is dat contract goedge keurd en in de kringvergaderin gen zal men er zich nader over kunnen beraden. De egalisatie in de prijsverschillen tussen con- sumptiemelk en melk bestemd voor de zuivelbereiding is in het afgelopen jaar meer dan eens het onderwerp der besprekingen ge weest. De commissie, belast met het onderzoek van de vraag, op welke wijze liet melkgeld billijk" moet worden verdeeld, is met haar arbeid gereed gekomen. Een rap port hierover is bij het bestuur in behandeling. Veel werk wer-d gemaakt om de zuivelexport te bevorderen, speciale stands wer den daartoe ingericht te Londen en Keulen. Zuivelreclame De door het bureau van de Cen trale Zuivelcommissie voorge stelde heffing van 1 cent per 100 kg melk voor de vorming van een reclamefonds werd door vele fa brieken niet aangenomen. Nu heeft het F.N.Z. plannen om een bedrag van f 100.000 te besteden voor reclame voor de afzet van boter in eigen land. Over het algemeen voelde men daar wel voor, doch de afdeling 't Zand zag, gezien de duurte van de boter, het nut daarvan niet zozeer in. Ir. Geluk wees er echter op, dat men niet uit moet gaan van het idee: goede wijn behoeft geen krans. Jfoor de boter moet zeker reclame worden gemaakt, wil men de afzet in eigen land be houden en vergroten. Dit klemt te meer, daar in het afgelopen jaar de afzet van botér schrik barend gedaald is. Commissies Met algemene stemmen werd in de commissie voor Landbouw coöperatie gekozen de heer KI. Schermerhornt% Noordeindermeer; in de commissie voor kwaliteits verbetering de heer C. Verdegaal te Heerhugowaard; in de commis sie voor coöperatieve aankoop de heer D. Jongejans te Maartens brug, in de bouw- en werktuig commissie de heer M. J. Ooster- kamjd te 't Zand en in de finan ciële commissie de fabriek „De Tijd" te Beemster. Onderscheidingen Onderscheidingen werden uit gereikt aan die directeuren, wier fabrieken met kaas of boter op de bondskeuringen het hoogste aahtal punten hadden weten te behalen. De diploma's werden daarbij vervangen door medailles. De directeuren van de fabrie ken te Hem, Beemster. Stompe- toren, Lutjewinkel en Oudendijk verwierven de medaille voor bo ter; het laatste diploma werd uit gereikt aan de directeur van de fabriek te Julianadorp. In de rubriek kaas werden de medailles toegekend aan de direc ties van de fabrieken te Lutje- winkel, Bobeldijk, Hem. Juliana dorp en Wognum. De melkprijs Aan 't eind van de vergadering hield drs. A. R. van Nes van het Landbouw Economisch Instituut een causerie over de melkprijs- berekening. Daarbij toonde hij aan dat de kostprijsberekening van de melk belangrijk is als basis voor de vaststelling van de richt prijs van de melk, alsmede voor het inzicht, dat de boer er door krijgt over de gang van zaken in zijn bedrijf. Het gaat voorts bij deze' bere kening niet om een zo laag moge lijke kostprijs, maar om een zo hoog mogelijke winst. Met het troeptransportschip „Zuiderkruis", vermoedelijke aan komst 19 December te Roterdam. zullen uit Alkmaar en omstreken de volgende militairen huis waarts keren: J. Groot, Westerweg 129, Hei- loo; J. Hermink. Boterstraat 16. Alkmaar; P. Leek, Zeglis 37. Alk maar; C. A. Maas, Middelweg 87, Uitgeest; J. M. P. Molenaar, Ol- denburglaan 28, Bergen; G. Otte, Buurtweg 61, Akersloot: H. Ran- zijn, Burgemeester van Lithstraat 2, Uitgeest: A. Soeters, Ruysdael- kade 20. Alkmaar: M. Blok, Dorpsstraat 208, Nieuwe Niedorp; N. Daan, Westergeest 25. Uitgeest: H. Erkamp, Lindenlaan 17. Alk maar; P. J. Slot, Oudegracht 127, Alkmaar; H. Stam, Slootgaard: B. Lute, Koningin Julianastraat 35. Castricum; J. de Boer, Zuider vaart 381, Stompetoren; A. P. v. Deudekom. Varnebroek 23, Alk maar; T. Dijkman.- Bredeweg 32, Castricum; G. v. Gulik, Laan weg 2, Oudkarspel; C. Ivangh. Be- nedenweg 126. St. Pancras: P. Prins, Akeleistraat 4, Alkmaar; B. A. v. Putten, Nieuwpoortsteeg 4. Alkmaar; J. A. v. d. Ven, To renstraat 51. Castricum: H. de Vries, Kerksteeg 252, De Rijp; P. de Kroon, Broek op Langendijk; J. A. Bor. van Borselenlaan 14. Bergen. Met het troepentransnortschip ..Kota Inten", vermoedelijke aan komst te Rotterdam 24 Decem ber. zullen terugkeren: H. Duin. Akersloot: A. Slingert, Brouwersstraat 4. Alkmaar; P. Commandeur. Wormerweg 31, Beemster: K. Dekker, Wester burgstraat 1. Alkmaar: C. Groen land, Bever wii kerstraatweg 232. Castricum: J. C. Groot, Uitgees- terweg, Limmen: J. Insing, Zui dervaart 387, Akersloot; J. de Jongh. Graft: H. C. Klerk. Hei- loo: F. Laas. A 120. Zuid-Schar- woude; H. Lauritsen, Leeuwen bekstraat 21. Alkmaar: J. N. Mul. Bónkenburg 35, Uitgeest: M. Oos- terwijk, „Snaarm^daan 72, Alk maar: JT Verduin. üluisbuurt 3. Uitgeest; H. Swart. Tuinbuurt 429, De Rijp; J. Swart. Sluisweg 124, Akersloot; F. v. d. Tak. Over- diestraat 37. Alkmaar; H. de Vries. Rechtestraat. De Rijp: W. Wiinker, Middelweg A 101. Heer- hugowaard: N. v. d. Gracht. Hee- renweg 75. Schoorl: C. v. Leeu wen, Langebuurt 18, Uitgeest. ALKMAAI#, 9 Dee. 1 stapel boerenkaas, 600 kg. f 2.50 per kg. ALKMAAR, 9 Dec. Graan- beurs: geen aanvoer. ALKMAAR, 9 Dec. Tomaten A 5470; afw. 34; witlof I 5069; n 2848; bloemkool 830; rode kool 69.40; savoye kool 5.508; groene kool 722; spruitkool I 50 72; II 2644; boerekool 1330; spinazie 5156; sla, kas 413; an dijvie 1646.50; rode bieten 69; bospeen 18; winterpeen 3.5010.30 waspeen 1026; uien I 1923; II 6—14; prei I 22—35; II 14—18; soep 815; selie 615; kroltay 22—27; druiven, alicant 130; II 43; goudreinefte 1430; present van engeland 18—37; boeregroen 712 gieser wildeman 7—18; st. germain 714; winterlouwtje 812; win ter jan 712; zwijndr. wijnp. 719. Bent u wel ec vóór de oorlog zijn geweest - het katholiek de geringe kw totaal van acl in het schone berg, wiens in hoge ere w parochieschool lieke militaire Dit laatste v. San het ontzag eze priester al de 2e divisie wereldoorlog op gelegd en waarr gehele land zu reputatie verwii Ede was garn Aalmoezenier ziet reeds visioe comfort en ideaal is te v we allemaal gen. Iedere draagnagel moi taald. Als elke de aalmoezenie zorj dat thans nog enig verschil heden waarondei parochianen en worden behartig de Engelsen bij namen de Duit gelegerd waren benen. Maar zii tijd om de gruv tingen aan te het resultaat t pioniersarbeid een protestantse hun vernielzucht katholieke gebou geblazen en v zalige resten bleef, werd Engelse bomm gelijk gemaakt. Pastoor Epp: oorlog maar zi< rochianen bij bouwde een noo< ten barak, met geveltje. Daarna rakken, waarv; school werd ing dere als paroch gebouwtje moest En wat moest Bohemen? Hij te van het ho onderdelen va legerd waren, zijn soldaten e: huiselijke en liike sfeer te kosten waren spoedig naar ee heid moest uit pink stond het ie af. echter op het Zaterdags en parochie geresei ven. „Accoord", zei Hij had tenmins hoven zijn hoofd honderd militair plaatsje geven, minste erg rustig wat begint een hii zeshonderd tairen in zijn gan plaats in zijn honderd? En beuren wann maanden de steld en zeker roomse jongens naar ontspanning eigen militair Aalmoezenier bouwen. Hii he een nieuw tehui: deringen van eer liek tehuis voor kan worden opget er een studiezaal nu reeds zo bestaat. Dan recreatie-mogel komt er een tairen en gee: dan zullen de jongens met e< scheid nemen: Luchtkastelei moezenier heef) Daarom wendt onze lezers, in zijn noodkre< staan.. Onze de vaders en ondervinding zeggen wil. dienst een verzorging gei zers ziin de onschatbare FRANS UITVC van strategisch Oost PARIJS (Reut heeft de uitvoer materialen en in olie en brandstof naar Oost-Europ£ boden, zo wordt particuliere handi nomen. Er zoude vergiknningen len verleend dering van die en Finland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2