Kranten lezers bouwen 'n tehuis Sultan van D jog ja voelt niets voor feestelijkheden Australië Eert Indonesisch corps mariniers Dr. W. Dijsselbloem sprak op K.A.-weekend te Bergen Verkiezingen in De Beurs itriërende ilitairen berichten Zaterdag 10 December 1949 PAG. 3 Aalmoezenier van Bohemen heeft hoop voor de toekomst WIJ LATEN HEM NIET IN DE STEEK! Toen de beslissing in de Kamer viel Kans op sneeuw en hagelbuien Neutraliteit is onmogelijk RSVERW ACHTING deeld door het K.N.M.I. t, geldig van Zaterdag- Zondagavond. KOUD WEER e bewolking met voor in de noordelijke helft ind hier en daar enkele sneeuwbuien. Geleide- noordelijke richting wind, aanvankelijk matig. later langs de ist nu en dan vrij In de nacht en ochtend este plaatsen lichte tot >rst. Overdag tempera- lend tot enkele graden vriespunt. Wanneer verkoud heid deademhaling belemmert, maakt MENTHO.REX Verkoudbeidatelf deluchtwegenweer vrij. (Adv.) N BED VERBRAND aanden oude zoontje van nde doch in generlei re- ;t Israëlitische Weeshuis enbujrgerstraat te Leiden itpaar V„ is op een af- wijze om het leven ge lat het kindje gebaad en ?gd was, werd om het varmte te geven op een i het voeteneinde van 't een electrische straal- aatst. Het beddengoed i brand geraakt, waarbij n het leven kwam. igen ..Damlusf" 1ARWOUDE. „Dam- zijn 5e wedstrijd om oenschap van Noord- Dorderkwartier, nu te- -hoofdklasser DDD uit oor de wedstrijd reikte mels de prachtige wis- n het Kampioenschap tar en Omstreken uit naar Th. de Haas te angedijk. ■ijd was zeer spannend ;r naar uit dat „Dam- dein verschil Zou win- van de eerste 8 borden -7 voor Damlust. De 2 en werden niet uitge- gingen daardoor voor en. Damlust wan met ?e uitslag is als volgt: i 1 D.D.D. 1 Oud 20 H. Kruider 11 Schuit 20 mM. A. Hemels 02 nG. Woonijk 11 leC. de Bree 11 'erver 02 Oud 20 ;nC. J. Helder 20 regelm. regelm. nH. J. Toepoel 2—0 13—7 troeptransportschip vermoedelijke aan- cember te Roterdam. Ikmaar en omstreken e militairen huis- i: Westerweg 129, Hei- link. Boterstraat 16, Leek, Zeglis 37. Alk- Maas, Middelweg 87, M. P. Molenaar. Ol- 28, Bergen; G. Otte. Akersloot: H. Ran- eester van Lithstraat V. Soeters, Ruysdael- Mkmaar: M. Blok, !08. Nieuwe Niedorp; itergeest 25. Uitgeest; Lindenlaan 17, Alk- 31ot. Oudegracht 127, Stam, Slootgaard: ningin Julianastraat J. de Boer, Zuider- ompetoren: A. P. v. /arnebroek 23, Alk- kman. Bredeweg 32, v. Gulik, Laanweg ïl; C. Ivangh. Be- 16. St. Pancras; P. istraat 4. Alkmaar; en. Nieuwpoortsteeg J. A. v. d. Ven, To- Castricum; H. de eeg 252, De Rijp; P. ■oek op Langendiik; an Borselenlaan 14. roepentransportschip vermoedelijke aan- tterdam 24 Decem- rugkeren: cersloot: A. Slingert, it 4. Alkmaar; P. Wormerweg 31, Dekker, Wester- Alkmhar: C. Groen- ■iikerstraatweg 232. C. Groot. Uitgees- len: J. Insing, Zui- Akersloot; J. de H. C. Klerk. Hei- A 120. Zuid-Schar- auritsen, Leeuwen- Alkmaar; J. N. Mul. 5, Uitgeest; M. Oos- rmw'ilaan 72. Alk duin. Sluisbuurt 3, Swart. Tuinbuurt J. Swart. Sluisweg F. v. d. Tak. Over- Alkmaar; H. de itraat. De Rijp: W. elweg A 101. Heer- v. d. Gracht. Hee- ;hoorl: C. v. Leeu- urt 18. Uitgeest. 9 Dec. 1 stapel kg. f 2.50 per kg. 9 Dec. Graan- invoer. 9 Dec. Tomaten 34; witlof I 50—69; ■mkool 830; rode avoye kool 5.50—8; -22; spruitkool I 50 boerekool 1330; sla, kas 413; an- rode bieten 69; iterpeen 3.50—10.30 i; uien I 19—23; IX 22—35; II 14—18; lie 615; kroltay alicant 130; II 43; —30; present van boeregroen 712 718; st. germain -iwtje 812; win- vijndr. wjjnp. 719. Bent u wel eens in het Gelderse dorp Ede geweest? Als u het vóór de oorlog hebt bezocht en dat zal dan wel in de zomer zijn geweest zal het u waarschijnlijk niet ontgaan zijn, dat het katholieke leven zich voorspoedig liet aanzien. Ondanks de geringe kwantiteit (thans is er één K.V.P.-raadslid op een totaal van acht en twintig) was de kwaliteit goed. ledereen in het schone Veluwse dorp wist te vertellen van pastoor Pad berg, wiens nagedachtenis door katholiek en niet-katholiek in hoge ere wordt gehouden. Hij stichtte de parochiekerk, de parochieschool enhet verenigingsgebouw voor de katho lieke militairen. Dit laatste was een onderdeel van het ontzaglijke werk dat op deze priester als aalmoezenier van de 2e divisie tijdens de vorige wereldoorlog op de schouders was gelegd en waarmee hij zich in het gehele land zulk een prachtige reputatie verwierf. Ede was garnizoensplaats en is Aalmoezenier van Bohemen ziet reeds visioenen van ruimte, comfort en gezelligheid. Zijn ideaal is te verwezenlijken, als we allemaal het onze bijdra gen. Iedere baksteen, iedere draagnagel moet worden be taald. Als elke lezer helpt is de aalmoezenier spoedig uit de zorgen dat thans nog. Maar er is wel enig verschil in de omstandig heden waaronder de zielzorg voor parochianen en militairen moet worden behartigd. Toen in 1944 de Engelsen bij Arnhem landden, namen de Duitsers die in Ede gelegerd waren, hals over kop de benen. Maar zij vonden toch nog tijd om de gruwelijkste verwoes tingen aan te richten. Alles wat het resultaat was van moeizame pioniersarbeid van katholieken in een protestantse streek, viel aan hun vernielzucht ten offer. Alle katholieke gebouwen werden op geblazen en wat nog aan arm zalige resten van de kerk over bleef. werd door verdwaalde Engelse bommen met de grond gelijk gemaakt. Pastoor Eppink moest na de oorlog maar zien hoe hij zijn pa rochianen bij elkaar kreeg. Hij bouwde een noodkerkje, een hou ten barak, met een stenen voor geveltje. Daarnaast een paar ba rakken, waarvan er een als school werd ingericht en de an dere als parochieel verenigings gebouwtje moest dienen. En wat moest aalmoezenier van Bohemen? Hij mocht een gedeel te van het hotel huren, waarin onderdelen van de genie ge legerd waren. Hier ontving hij zijn soldaten en trachtte hij een huiselijke en kameraadschappe lijke sfeer te scheppen. Maar de kosten waren zo hoog. dat hij spoedig naar een andere gelegen heid moest uitzien. Pastoor Ep pink stond het verenigings-barak- je af. echter op voorwaarde dat het Zaterdags en Zondags voor de parochie gereserveerd zou blij ven. „Accoord", zei de aalmoezenier. Hij had tenminste weer een dak boven zijn hoofd. In totaal twee honderd militairen kon hij een plaatsje geven, als ze zich ten minste erg rustig hielden Maar wat begint een aalmoezenier als hii zeshonderd katholieke mili tairen in zijn garnizoen heeft, met plaats in zijn tehuis voor twee honderd? En wat moet er ge beuren wanneer over enkele maanden de kazernes zijn her steld en zeker vijftienhonderd roomse jongens in hun vrije tijd naar ontspanning zoeken in een eigen militair tehuis? Aalmoezenier van Bohemen wil bouwen. Hii heeft plannen voor een nieuw tehuis, dat op de fun deringen van een verwoest katho liek tehuis voor ouden van dagen kan worden opgetrokken. Dan zal er een studiezaal komen waaraan nu reeds zo dringend behoefte bestaat. Dan zal er voldoende recreatie-mogelijkheid zijn; dan komt er een band tussen mili tairen en geestelijke verzorger: dan zullen de ouders van deze jongens met een gerust hart af scheid nemen: dan zal.... Luchtkastelen! De aal moezenier heeft geen geld. Daarom wendt hij zich tot onze lezers, in de hoon dat zij zijn noodkreet zullen ver staan.. Onze lezers, dat zijn de vaders en moeders die uit ondervinding weten wat het zeggen wil, als hun zoons in dienst een goede geestelijke verzorging genieten. Onze le zers ziin de jongens die de onschatbare betekenis van FRANS UITVOERVERBOD van strategische materialen Oost-Europa PARIJS (Reuter). Frankrijk heeft de uitvoer van strategische materialen en in het bijzonder van olie en brandstof voor vliegtuigen naar Oost-Europese landen ver boden, zo wordt in betrouwbare particuliere handelskringen ver nomen. Er zouden geen uitvoer vergunningen voor deze materia len verleend worden met uitzon dering van die voor Joego-Slavie en Finland. een ijverig priesterschap heb ben leren kennen, in het vaderland en in Indonesië. Onze lezers, dat ziin we alle maal, mede verantwoordelijk voor het geestelijk welzijn van onze jeugd. In Ede is de opleiding van ar tilleristen en geneeskundige troe pen geconcentreerd. Hier komen militairen uit alle delen van ons land, ook uit onze eigen om geving. Binnenkort zijn het er enige duizenden. Dan wordt, in verband met het stopzetten van de uitzending naar Indonesië, nog slechts een keer per maand ge legenheid gegeven om met de weekends naar huis te gaan. Op de overige vrije dagen moeten ze hun vertier maar zoeken. Waar? Als het aan onze lezers ligt: bin nen niet al te lange tijd in een katholiek militair tehuis! Laat het enveloppen met gel delijke bijdragen regenen in de brievenbussen van onze redactie- bureaux; bij stromen mogen de postwissels en girobiljetten ons worden toegezonden uit die plaat sen waar geen bijkantoren geves- WE FIKSEN HET WEL Is het eigenlijk geen compliment voor ons aller vrijgevigheid, dat majoor aalmoezenier N. J. van Bo hemen zich tot ons heeft gewend? Hij had zware zorgen. Maar nu Hikt het plotseling alsof de toe komst lichter wordt. Dat komt omdat de aalmoeze nier het een en ander heeft gehoord over de geest van offervaardigheid, welke ken merkend is voor de katho lieken van onze streek. En nu de krant op zijn verzoek heeft gezegd: „Wij zullen helpen", kan de aalmoeze nier voor het eerst sinds hij in het garnizoen Ede met de zielzorg voor de mili tairen is belast, de ver wachting koesteren dat hij binnen afzienbare tijd uit de moeilijkheden zal raken. Vele honderden katholieke militairen en hun ouders hebben op onze lezerskring hun hoop gesteld. Wat zal het resultaat zijn? Het ant woord zullen de lezers zelf geven. „We fiksen het wel", zeggen de soldaten als ze een karweitje moeten op knappen. Welnu, ditmaal wacht óns een karweitje. En wij, allemaal met el kaar, zeggen het onze sol daten na: ,We, fiksen het wel!" tigd zijn. Vergeet niet te vermel den: „Voor Ede". Jong en oud doet mee en in ieder gezin wordt nu het initia tief genomen om aalmoezenier van Bohemen en zijn jongens uit de nood te helpen. De binnengekomen bedragen worden in de krant verantwoord. Zullen de lijsten lang zijn? Krant en lezers: tehuizenbou- wers! Dit vriendelijke barakje is beslist geschikt voor een kaartclub. Maar de militairen van Ede noemen het hun tehuis. Over enkele maanden zullen ongeveer vijftienhonderd jongens elkaar hier verdringen, in de hoop een plaatsje binnen te bemachtigen. Maar goed dat onze lezers aan die noodtoestand een einde zullen maken! (Van onze parlementaire redacteur) DIE NACHT OM TWEE UUR viel de beslissing. Voor het eerst in de parlementaire ge schiedenis antwoordden alle honderd Tweede Kamerleden bij 't afroepen van hun naam. Een en zeventig leden, brach ten hun stem voor het wets ontwerp op de souvereiniteits- overdracht uit, negen en twin tig daartegen. Het was een gewichtig ogenblik in de ge schiedenis van het Koninkrijk. Na jaren van strijd en worste ling viel thans eindelijk de beslissing. Nooit heerste er in deze zaal een zo gespannen stilte als op dit nachtelijk uur. Elk voor en tegen was zwaar van verantwoordelijkheid. Van ver klonk de herhalende stem van de radiospreker, het was of heel Nederland, gans Indo nesië, ja, heel de wereld mee telde. Toen het zeven en zes tigste „voor" was uitgebracht, ging er even een schok door de aanwezigen. De minister president en minister v. Maas- seveen knikten elkaar toe, de vereiste twee derde meerder heid was reeds gehaald. Bij het bekend worden van de einduitslag bleek, dat deze dus nog met vier stemmen was overschreden. Daarna ont laadde zich de spanning in een uittocht naar de regerings tafel, teneinde de regering en in het bizonder de minister van Overzeese Gebiedsdelen" met het behaalde resultaat qeluk te wensen. Bij het ver laten van de zaal hoorden wij nog juist de stem van prof. Romme vanuit de radio op klinken: „Ik breng dank aan Nederlands jongelingsschap..." En inderdaad, zo was 't goed, op dit historisch ogenblik dien den de gedachten mede naar hen uit te gaan. Velen zijn misschien geneigd om tot de conclusie te komen, dat hun offers nu tenslotte vergeefs blijken te zijn geweest. Moge de toekomst van nu af bewij zen, dat deze conclusie niet de juiste is en dat zij het mede waren, die de weg vrij hebben gemaakt voor een nieuwe en blijvende samenwerking met de volken overzee. Communistische leider in Ruhr-gebied geroyeerd Hugo Paul, voorzitter van de communistische partij in het Ruhrgebied is Vrijdag uit het centrale comité van de communis tische partij in West-Duitsland ge zet. Paul, die lid is van de Bonds dag, zou er van worden beschul digd, de ideologische fouten van partijleden niet te hebben voor komen. NEDERLAND TEKENT RODE KRUIS VERDRAGEN De Nederlandse gezant te Bern heeft Donderdag te Genève na mens de regering te Den Haag, de nieuwe Rode Kruis-verdragen betreffende de bescherming in oorlogstijd van de zieken en ge wonden te land en ter zee. van de krijgsgevangenen en van de bur gerbevolking ondertekend. Bij de ondertekening van het verdrag over de bescherming van burgers in oorlogstijd heeft de Ned. rege ring een voorbehoud gemaakt ten aanzien van het artikel over het opleggen van de doodstraf in be zet gebied. De vraag of bij rati ficatie van dit verdrag het voor behoud gehandhaafd zal worden, wordt nader bestudeerd. Gisteren bevonden zich twee storingen boven Engeland en Schotland, die het weer aldaar beïnvloeden en dit ook in ons land zullen doen. Koude lucht stroomt nu over ons land, volgende op de warme lucht met hoge temperaturen tot elf graden, veroorzaakt door de warme sector van een depressie, die zich langzaam verplaatste. In Oost Europa komen op het ogenblik hoge temperaturen voor onder invloed van een luchtstroming in noordelijke richting, die warme lucht uit het zuiden aanvoerd. Ook in ons land lijkt het de eerste dagen nog niet op vorst. Het weer zal beïnvloed worden door storingen, die boven Engeland gelegen zijn. Wel kunnen ons de buien die zich in de polaire lucht vormen, neerslag geven in de vorm van sneeuw en hagel en zal 's nachts bij plaatselijke heldere hemel, de temperatuur mede ten gevolge van de uitstraling tot onder het vriespunt kunnen dalen. SUR ABA JA, 9 Dec. (Aneta). Na besprekingen te Surabaja ver klaarde de sultan van Djogja, be zwaar te hebben tegen het houden van feestelijkheden bij de over dracht der souvereiniteit, welke dient te worden gevierd met plechtige bijeenkomsten; feeste lijkheden acht hij met het oog op de veiligheid ongewenst. De T.N.I. zal tijdig te Surabaja arriveren en er wordt onderzocht, of de rampok in deze stad is geor ganiseerd. De sultan beschouwt de tien dagen voor en de tien dagen na de souvereiniteitsoverdracht als de critieke periode. De sultan is daarna naar Djogja vertrokken, vergezeld door mr. s'Jacob en vice-admiraal Kist, welke laatste van Djogja is door gereisd naar Batavia, na in het vliegtuig met de sultan besprekin gen te hebben gevoerd. De chef van de staf der repu blikeinse marine, de kapitein ter zee Subiakto, is met enige offi cieren van de A.L.R.I. (Angkatan Laoet Republik Indonesia, de re publikeinse marine) te Surabaja aangekomen voor besprekingen in verband met de overdracht. Aan het dagblad „Berita" heeft Eubiakto medegedeeld, dat te Su rabaja binnenkort een marine bureau zal worden opgericht en dat er een Indonesisch corps ma riniers zal worden gelegerd. Dit Gratie verleend Bij K.B. is gratie verleend aan H. W. Hofman, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. H. heeft tijdens de bezetting deel uit gemaakt van de colonne Hen- neicke. Zonder daartoe speciaal opdracht te hebben ontvangen hield hij zich vooral bezig met het ophalen en arresteren van Joodse Nederlanders. Thans hebben wij de gelegen heid uitvoeriger terug te komen op de rede, die Dr. W. Dijssel bloem, directeur van het A. R. K. A.-bureau, uitsprak op het Zaterdag en Zondag j.l. te Ber gen gehouden weekend voor ac tieve katholieken, dat georgani seerd was door het districtsbe- stuur van de K. A. Nadat de heer Dijsselbloem, aan sluitend bij zijn redevoering van de vorige dag, waarin hij had gespro ken over de persoonlijkheidscul tuur, erop had gewezen, dat de mens zich van het dier onder scheidt door verstand en wil, en daardoor, door de mogelijkheid zelfstandig een keuze te maken uit de middelen, die leiden tot het doel dat hij zich stelt, kwam hij tot de conclusie, dat deze keuze kenmerkend is voor de mens, dat deze keuze in het mens-zijn zelf ligt besloten. De mens moet nood zakelijkerwijze kiezen. Het niet- kiezen, de neutraliteit, de afzijdig heid, is op grond daarvan voor de mens onmogelijk. Ook op het nationale plan is neutraliteit een verouderd begrip. Neutraliteit echter moet niet ver ward worden met objectiviteit. Wij zijn subjectief, wanneer wij onze eigen persoonlijke zienswijze als norm aanleggen. Objectief echter is hij, die als waardemeter han teert de buiten hem liggende abso lute normen. Dit is de absolute, objectieve waarheid. Neutraliteit is onmogelijk, ob jectiviteit evenwel is noodzake lijk. Wjj moeten zo objectief mo gelijk zijn. Zij die op een hoog intellectueel peil staan, hebben ten opzichte van de objectiviteit een zeer grote verantwoordelijk heid. Volgens de graad van ons kennen van de waarheid, dienen wij deze waarheid als norm te hanteren, dienen wij dus objec tief te zijn. Deze objectiviteit is niet strijdig met onze persoonlijkheid, want de persoonlijkheid bereikt juist de hoogste bloei bij het hoogte bezit van de objectieve waarhc I De mens kan op grond van zijn mens-zijn, van zijn kiezend-zijn, niet neutraal blijven; de katholiek kan het a fortiori niet. Objectiviteit echter is met een principieel katholicisme niet in strijd. Integendeel. Wij katholieken zijn er krachtens de geloofsgenade van overtuigd, bezitters te zij" van de waarheid. De hoogste objectivi teit is derhalve gegarandeerd in onze katholieke geloofsovertuiging en de daaruit voortvloeiende le vensbeschouwing. Als katholieken hebben wij een enorme verant woordelijkheid voor de waarheid. Wij moeten die waarheid overdra gen aan onze nakomelingen. Dat is onze apostolaatstaak. Staat en maatschappij Spr. wees vervolgens op het ver schil tussen staat en maatschappij. De staat is die natuurnoodzakelijke en in de natuurlijke orde volmaak te mensengemeenschap, die als doel heeft de behartiging van het algemeen welzijn. De maatschappij is een agglomeraat van groepen en individuen, die bepaalde doelein den nastreven, bepaalde belangen- verzorgingen op zich hebben geno. men. Er is onderscheid tussen staat en maatschappij. Er is echter ook verband. De verhouding tussen staat en maatschappij wordt be heerst door de gezagsverhouding en de subsidiariteitsverhouding. De staat heeft gezag over de maat schappij. De staat heeft echter ten opzichte van de maatschappij slechts een aanvullende taak. Zij moet aanvullen waar het particu liere- of het groepsinitiatief tekort schiet. Ook in het maatschappelijke leven is neutraliteit, dat is afzij dig zijn, geen partij kiezen, on aanvaardbaar. De maatschappij moet eveneens objectief zijn. Er bestaat individuele subjectiviteit, maar er bestaat ook groepssub- jectiviteit. Het gevaar van de groepssubjectiviteit is geenszins denkbeeldig. De dictatuur van de vakbeweging b.v. zou alleen kun. nen geboren worden uit groeps subjectiviteit. Bij de overheersing van de ene groep of het ene individu boven de of het andere, stort de maatschap, pij ineen. De schending van de ob jectiviteit door een ten top gedre ven subjectiviteit ligt ten grondslag aan fascisme en nafionaal-socialis- me zowel als aan het communisme. Ook ons katholieken wordt wel eens subjectiviteit verweten. Men zegt dan: Roma locuta, causa finita. Inderdaad, maar als Rome spreekt, spreekt de H. Geest, spreekt der halve de hoogste Waarheid, de hoogste Objectiviteit. De subjecti viteit zoekt naar het middel van de macht om zich te laten gelden, niet naar het middel van het ge zag. Macht wordt bepaald door brute kracht en quantiteit. Gezag echter wordt gekarakteriseerd door qualiteit en zoekt zijn kracht in het goede en het ware. Ook in ons maatschappelijk leven moeten wij primair onze kracht zoeken in qualiteit. Maatschappelijke verbanden Vervolgens ging spreker de ver schillende maatschappelijke ver banden na. Het gezin is het maat schappelijk verband bij uitstek. Het gezin kan en mag niet neu traal zijn, het moet wel objectief zijn, het moet de waarheid dienen. Het gezag in het gezin moet geba seerd zijn op de kwaliteit van de gezagsdragers. De beroepsgemeenschap, die straks een concrete juridische vorm zal vinden in de P.B.O. is geen kunstmatige instelling, maar ontstaat overeenkomstig de natuur. De objectiviteit van de natuurlijke verhoudingen dringt tot deze ge meenschap. De staat, die niet de voorwaar den schept, waardoor de beroeps gemeenschappen tot gelding kun nen komen, dient het algemeen welzijn niet. De staat die de P.B.O. mogelijk maakt, beantwoordt aan haar taak, maar zou te ver gaan als ze de P.B.O. zou maken tot niets dan eeri verlengstuk van de staat. Wij kennen verder de vrije ge meenschappen: de stands- en vak organisaties, de sportverenigingen en dergelijke. Ook de vrije vereni ging moet niet neutraal zijn en dient te streven naar de hoogste objectiviteit. Juist hier, in de vrije vereniging, is neutraliteit een groot gevaar. We treden in de vrije vereniging als mens, als persoon lijkheid, voor wie de keuze nood zakelijk is. Bij verschil in levens houding en levensovertuiging, kan er in de vereniging geen harmonie bestaan. Van de neutrale vereni ging zou de doelstelling neutraal moeten zijn. Als katholieken, als dragers van de waarheid mogen wij echter de waarheid niet laten verdrinken in het water van de neutraliteit. Onze levensbeschou wing is een totalitaire, omdat de Waarheid alles doordringt en ons doen en laten bepalen moet. Op grond van dit integrale karakter van zijn geloofsovertuiging en zijn levenshouding, moet iedere katho liek de neutraliteit schuwen. De argumenten tot nu toe aangevoerd voor de onaanvaardbaarheid van de neutraliteit appeleren aan het verstand en het logische denkver mogen. Waar het verstandelijk inzicht echter te kort schiet, dienen wij ons toe te vertrouwen aan de lei ding van Paus en Bisschoppen, wier zending uitgaat van de Waar heid zelf en die daarom gezag heb ben in deze materie. Hierbij wees spreker ook op de taak van de geestelijke adviseur in deze. De personeelsvereniging Vervolgens behandelde Dr. Dijsselbloem de personeelsvereni ging. Ook hier is neutraliteit on aanvaardbaar. Als de personeels vereniging geworden is tot een systematische en permanente or ganisatie, dan dienen wij er ons, met het oog op de godsdienstig- zedelijke en sociale gevaren, van afzijdig te houden, zegt de Bis schop van Haarlem. De perso neelsvereniging legt al te zeer beslag op onze tijd en sluit al te zeer de persoonlijke hobby, die een groot goed is, uit. De binding aan het bedrijf door de personeelsvereniging, kan voor het bedrijf een bedrijfseconomisch voordeel zijn. Doch wij zijn meer dan alleen werkers in een bedrijf, wij zijn mensen, wij zijn persoon lijkheden. Wij wensen onze eigen persoonlijkheid niet bedrijfsmatig uit te leven. Het particuliere ini tiatief en de individuele energie mogen niet bedrijfsmatig worden gedood. Wij moeten kans krijgen voor onze persoonlijke liefhebbe rijen, wij moeten de gelegenHeid hebben, ons zelf te zijn. De Standsorganisaties Tenslotte sprak Dr. Dijssel bloem over de standsorganisaties. Ook hun doel is het, de mens te brengen tot de hoogste objectivi teit. Het is een groot goed dat er standen zijn. Er zijn nu eenmaal maatschappelijke en culturele vlakken, die van elkaar verschil len. Standsverschil is primair qualtteitsverschil, niet quanti- teitsverschil (verschil in rijk dom). Iedere standsorganisatte moet het eigen culturele bezit, als etandsgToepertng, dienstbaar maken aan alle anderen. Standen zijn er. Men moet geen feitelijkheden verdoezelen. Men moet niet aan nivellering wensen te doen. Er zijn mensen niet 5 ta lenten en er zijn er, die slechts 1 talent kregen. Standen zijn er, standen moeten er zijn, maar het isolement van de stand, dat de stand doet verstarren tot een klasse, is uit den boze. Bij de gedadhtenwisseling die zich na de rede van Dr. Dijssel bloem ontspon, wees deze erop, dat neutraal niet hetzelfde is als alge meen. Het Concertgebouw-orkest b.v. en de 8 Octobervereniging, zijn geen neutrale doch algemene vere nigingen, die wel degelijk een zijde gekozen hebben. Spr. wees er voorts op, dat het ontwikkelen van een zekere macht wel eens nodig kan zijn om het gewettigd gezag tot gelding te brengen. Macht om de macht ech ter, is altijd onaanvaardbaar. Ver volgens wees spreker erop, dat hét de taak van de vakbondsbestuur der is, zijn leden te emanciperen. Na het nog veel voorkomende iso lement van de standsorganisaties te hebben geweten aan een teveel aan subjectiviteit daarin, bena drukte de heer Dijsselbloem ten slotte nogmaals de taak van dienstbaarheid, die de standsorga nisaties hebben ten opzichte van de andere organisaties. ONDERGEDOKEN NAZI'S KRIJGEN AMNESTIE Voormalige nazi's, die zich se dert 1945 verborgen hebben ge houden, zal amnestie worden ver leend, indien zii zich voor 31 Maart a.s. onder htm werkelijke naam laten inschrijven en indien zij geen grote misdaden hebben gepleegd. Dit is een der bepalin gen van een. amnestie-wet, welke Vrijdag door de West-Duitse Bondsdag.is aangenomen. corps telt thans 600 man en zal later tot 3000 worden vergroot. Voor twee korvetten, welke zullen worden overgedragen, is reeds een bemanning aanwezig. De heer Subiakto sprak de hoop uit, dat de marine der R.I.S. over een jaar op eigen benen zal kunnen staan. Er zullen aan Nederland instruc teurs worden gevraagd en men hoopt cadetten naar Den Helder te kunnen sturen. De kapitein ter zee Subiakto, die thans 32 jaar oud is, studeerde scheepsbouw te Delft, diende tij dens de oorlog bij de Kon. Marine en keerde na het sluiten van de overeenkomst van Linggadjati naar Indonesië terug. CONTRIBUTIEHEFFING DOOR BEDRIJFSGROEPEN De bedrijfsgroep metalen ver werkende ambachten heeft een proces gevoerd tegen de onderne mer Beusker te Arnhem om beta ling van contributie. B. was van mening, dat deze bedrijfsgroep de bevoegdheid miste om contributie te heffen op grond, dat de voor zitter vaststelling dezer heffing gedelegeerd heeft aan het bestuur. De rechtbank te Arnhem ver klaarde de bedrijfsgroep niet ont vankelijk in haar vordering. Zij overwoog, dat in het derde uit voeringsbesluit organisatie-be drijfsleven 1941 is bepaald, dat de voorzitter ener bedrijfsgroep de bijdragen van de leden regelt. De bedrijfsgroep is van de uit spraak der rechtbank in cassatie gekomen, doch de Hoge Raad overwoog, dat de gehandhaafde regeling niet werd gewijzigd. Op die grond werd het cassatieberoep verworpen. AMSTERDAM, 9 Dec. Nu in het Binnenhof de beslissing is ge vallen en de resultaten van de R.T.C. door de Tweede Kamer zijn aangenomen, is een sinds lang voor de Beurs zwevende factor van on zekerheid weggenomen. Aan het Damrak scheen men evenwel met aanvaarding der voorstellen reke ning te hebben gehouden. Men was althans van oordeel, dat bij ver werping de markt vandaag behoor lijk lager zou zijn geweest. Thans viel de stemming betrekkelijk mee, al had de Beurs een onbelangwek kend verloop en waren de verande ringen ten opzichte van gisteren gering. Over het algemeen lagen de koersen echter goed prijshoudend in de markt en was de ondertoon niet onvriendelijk. De omzetten waren echter klein. Uiteraard vraagt men zich nu af hoe de toestand in Indo nesië zich in de nieuwe omstandig heden zal ontwikkelen en met name, of de ondernemers in volle vrijheid en veiligheid zullen kun nen werken. De Cultures bleven per saldo wel iets boven gisteren, doch niet dan na enige fluctuaties, waarbij me rendeels op het laagste peil geslo ten werd. Voor aandelen Indische Gas, die het eerste dividend sinds 1939 gaan betalen, was de stemming eveneens goed prijshoudend. In geen enkele hoek echter viel enige bij zondere belangstelling waar te nemen, zelfs niet in die van de Hoogovens, waarover dezer dagen zulke belangrijke berichten omtrent uitbreidingen, dank zij dollarver strekking door de E.C.A., zijn ver spreid. Certificaten Hoogovens handhaafden zich op het vorig peil. Ook andere fondsen, die de laatste tijd nogal eens sterk hebben ge fluctueerd, zoals Billiton en Fok ker, bleven onveranderd. Kon. Olie kon zich tenslotte met moeite handhaven. Er ging iets meer om in Scheepvaartpapieren. De Staats- fondsenmarkt lag betrekkelijk vast, inclusief de dollarlening Nederland. Prol. 21/4 pet Vandaag worden er in een van de meest belangrijke Engelse domi nions en wel in Australië algemene verkiezingen gehouden. Uiteraard bestaat hiervoor, zoals wel te be grijpen is, een grote belangstelling, want het Australische Gemenebest, speelt vooral in de steeds belang rijker wordende politiek rond de Stille Zuidzee en in Z.O. Azië een grote rol. En het is ook voor de toekomstige ontwikkeling van In donesië niet van belang ontbloot, wie in de komende jaren in Mel bourne de lakens uit zullen delen. Maar de heden hier te houden verkiezingen hebben nog een bijzon dere actuele betekenis gekregen, door de verrassende uitslag van de verkiezingen in het nabij gelegen Nieuw Zeeland, waar zoals men weet, een week geleden de kiezers aan het veertien jaar lang aan het bewind zijnde labour kabinet een einde maakten. Het ligt voor de hand, dat in de Nieuw Zeelandse verkiezingsuitslag door velen een betrouwbare barometer is gezien door de verkiezingen in Australië, vooral omdat hier de politieke ver houdingen bijna in hetzelfde vlak liggen. Niet alleen hebben de Aus traliërs veel met de Nieuw-Zee- landers gemeen, maar ook hier heb ben de socialisten de laatste ja ren het bewind in handen gehad en heeft hun politiek, die sterk be- invloed werd door de communisten, bij de bevolking grote ontstemming gewekt. Hoe slap dit socialistisch rege ringsbeleid tegen de Communisti sche terreur was, hebben wij Neder landers de laatste jaren ondervon den, door de volkomen ongemoti veerde boycot van de communis tisch georiënteerde zeeliedenbonden van onze schepen, waartoe de Aus tralische labourregering niet durfde optreden en zich willoos bukte voor deze communistische terreur. Maar niet alleen op dit terrein, ook in de binnenlandse economische politiek beschikte de Australische labourregering over weinig rugge- graat tegen de Communistische drijvers, vandaar dan ook dat niet minder dan in Nieuw Zeeland, ook hier alle burgerlijke groepen, zich geschaard hebben om de liberale oppositieleider De Menzies, ten ein de aan dit socialistisch bewind een einde te maken. Het is een zeer felle verkiezingsstrijd geweest, waarbjj de comm. partij in New South Wales, wel in tegenstelling met de verbitterde verhouding el ders, tussen Communisten en So cialisten de Communistische arbei ders heeft opgewekt, de labour- candidaten te steunen. Niet min der dan 4.700.000 kiezers zullen vandaag naar de stembus gaan om daar te beslissen, hoe Australië in de komende jaren bestuurd wordt. Het zal intussen niet gemakkelijk zijn, aan het labourbewind een einde te maken, want de socialistische regering beschikt over 43 zetels, tegen de liberalen maar over 17. De Plattelandspartij telt daarnaast nog 12 zetels en Communistische groe pen, die zich hier onafhankelijk la bours noemen over drie zetels. Intussen zal het nieuwe Huis van Afgevaardigden, dat vandaag ge kozen wordt en dat op 1 Januari 1950 in functie zal treden, van 75 tot 123 zetels worden uitgebreid, in verband met de snelle toename van de bevolking in Australië na de oorlog. De liberalen zullen dus heel wat zetels moeten winnen, maar aan gezien ook in Australië hetzelfde verkiezingsstelsel bestaat als in En geland, waarbij de candidaat, die het grootste aantal stemmen krijgt gekozen is, al heeft hij ook niet de meerderheid, zijn grote verschuivingen en verrassingen al lerminst uitgesloten. En het onder zoek van de Gallup methode heeft aangetoond, dat er onder de Aus tralische kiezers een zeer sterke verschuiving naar rechts te consta teren valt. De 63-j'arige Duitse chemiker Paul Muller tracht met zijn 18- jarige dochter Aga per 16 voets zeilboot naar Brazilië te komen. Tot tweemaal toe moesten zij met een reddingboot naar de Engelse kust worden gebracht. Donderdag zijn vader en dochter met regen en wind en ondanks de waarschuwingen der bewoners van de Engelse kustplaats Falmouth weer uit Engeland vertrok ken op weg naar hun nieuwe vaderland. De „Berlin" bij het vertrek uit Falmouth.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3