West-Duitsland volledig partner in Europese herstelprogram RESOLUTIE VAN DE KAB. eist loonsverhoging van 5 procent Fruitteelt dient zich op de export te oriënteren De bemanning van de Doros De K.A.B. stelt zes eisen Marshall-dollars voor de Bondsrepubliek Superfort neergestort NHD Vrijdag 16 December 1949 45e Jaargang No. 11745 NACHTMIS OP OUDEJAAR Pensioenenuitkeringen Ouden van Dagen en D.U.W.-lonen moeten ook hoger Met- ingang van 1 Januari Regering wil geen rijksdaalder geven Moeder van elf kinderen minister? Vrachtauto door trein gegrepen Engeland krijgt zijn zin Kapitale boerderij afgebrand Een protestantse stem uit Spanje Twee doodvonnissen HET FEIT Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4? per mod., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie V6 ct. per m.m., minimum f 2.50; in aüe edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. 1 Bij contract belangrijke korting. DirecteurEDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN E. J. M. Sttimpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties: NoordecbankNederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 i Kantoren: HOORN, Dracsfsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4382 K2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen). K 2200' DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 4S9 K 2240 VATICAANSTAD (KNP). Benedetto Aloisi Kardinaal Masella, pro-prefect van de H. Congregatie der Sacramen ten, heeft bekend gemaakt, dat de H. Vader heeft goedge keurd, dat in de nacht van 31 December op 1 Januari, des nachts om twaalf uur of later, een H. Mis wordt opgedragen. Deze H. Mis zal dan moeten worden opgedragen voor de intenties van Z.H. de Paus. Zij, die in deze H. Mis wensen te communiceren, moeten zich gedurende twee uur voor het ogenblik van de H. Communie onthouden van eten of drinken. Om van te schrikken Woensdagmorgen ongeveer half zes, het was dus nog in het diepe nachtelijk donker, kreeg een dame, die in een hotel aan het Vrijt hof te Maastricht logeerde, de telefonische mededeling, dat zij subiet bezoek zou krijgen van „de politie". Dit bericht bracht bij de wreed uit haar sluimering gewekte en zich van geen schuld bewuste dame, natuurlijk consternatie en misschien ook wel wat schrik teweeg. Dies meldde zich een afge vaardigde van Hermandad, doch alles liep redelijk goed af, zonder arrestaties en andere onprettige dingen. De dame in kwestie ontving het vriendelijk verzoek als nog, en liefst direct, f 7.20 te willen betalen, zijnde een boete plus kosten haar in 1947 opgelegd door de kan tonrechter te Heerlen. Door verblijf in het buitenland had zij dit helemaal ver geten. BONN, 15 Dec. (Reuter en A.P.). Dr. Adenauer, de kanse lier van West-Duitsland en John J. McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris voor West-Duitsland, hebben Donderdag te Bonn een overeenkomst getekend, op grond waarvan de Marshall-hulp aanvaard wordt. De overeenkomst blijft van kracht tot 30 Juni 1953. Hoeveel van het geld, dat Duits land van de Ver. Staten krijgt, te zijner tijd als gift zal worden beschouwd en hoeveel Duitsland terug zal moeten betalen, zal later worden beslist als er een vredes verdrag met Duitsland wordt ge tekend. Door dit nieuwe accoord krijgt Duitsland volledige natio nale status in het programma van economische samenwerking. De vice-kanselier van West- Duitsland, tevens minister voor het EHP, dr. Blücher, deelde aan de pers mede, dat de overeen komst in Januari aan de Bonds dag ter ratificatie zal worden voorgelegd. Hij raamde, dat de totale Amerikaanse hulp aan W. Duitsland in het kader van het plan-Marshall en uit andere hoofde in 1950/51 ongeveer 580 millioen dollar zal bedragen en tn 1951/52 circa 380 millioen dol lar. Voorts kondigde hij aan, dat binnenkort ongeveer 980 millioen D.M. uit het tegenwaardefonds van de Marshall-hulp zal worden vrijgegeven voor investeringen. Hiervan zal 580 millioen D.M. onmiddellijk vrijkomen, zodra de thans getekende overeenkomst van kracht wordt. In een schrijven aan kanselier Adenauer geeft McCloy aan de West-Duitse regering de verzeke ring, dat niet verwacht wordt, dat de Duitse regering verplichtingen zal moeten overnemen, welke het bedrag van 700 millioen D.M. te boven zullen gaan. De overeenkomst verbindt Duitsland met de Amerikaanse hulp een doeltreffende industriële en agrarische productie te bevor deren, zijn valuta te stabiliseren, de beperkingen in het handels verkeer met andere Europese landen te verminderen, samen te werken aan Europese plannen voor een voluit gebruik van „Zuiderkruis" komende nacht te Rotterdam Het troepentransportechip „Zui derkruis" wordt in de nacht van Vrijdag 16 December op Zaterdag 17 December 1949 met repatriëren de troepen uit Indonesië in de haven van Rotterdam verwacht. De ontscheping begint onvoor ziene omstandigheden voorbehou. den Zaterdag 17 December des morgens te 9.00 uur. De Verbondsraad van de Nederlandse Katholieke Arbeiders beweging heeft zich Donderdag de gehele dag bezig gehouden met het vraagstuk van lonen en prijzen. Aan het eind van de bijeenkomst werd een resolutie aangenomen waarin allereerst wordt gezegd, dat de Verbondsraad, inzake de loon- en prijs politiek, zich schaart achter het Verbqndsbestuur. te stellen De K.A.B. is, zo gaat de reso lutie verder, bereid op construc tieve wijze mede te werken aan een zodanige opvoering van de productie, dat het evenwicht in de betalingsbalans bij handhaving van het consumptiepeil van de sociaal zwakkere groepen en uit voering van de noodzakelijke in vesteringen kan worden verkre gen. Voor wat de sociale positie van de minst-draagkrachtigen betreft, waarbij de K.A.B. vooral denkt aan de grote gezinnen met niet- verdienende kinderen, moet de Verbondsraad het ernstig be treuren, dat de door een aantal katholieke werkgevers reeds ge ruime tijd uitbetaalde extra-kin- derbijslag niet in ruimere kring toepassing heeft gevonden. Verder acht de Verbondsraad het een eis van sociale recht vaardigheid en voor de handha ving van orde en rust noodzake lijk, dat de volgende maatregelen per 1 Januari 1950 verplicht worden voorgeschreven: 1) dat in bestaande C.A.O.'s en loonregelingen een clausule wordt opgenomen, waarin de uitbetaling van een individuele 5 pet. loonsverhoging ver plicht wordt voorgeschreven met een minimum van f 2.— per week voor de volwassenen, alsmede voor alle gehuwde en daarmee gelijk werknemers; 2) dat voor gevallen, waarin geen C.A.O. of loonregeling bestaat, deze 5 pet. met een minimum van f 2!moet worden uit gekeerd boven het rechtens geldende looninkomen. provi sies en dergelijke en officieel goedgekeurde toeslagen aan de volwassen en alsmede aan alle gehuwden en daarmee gelijk te stellen en gehuwde werk nemers; 3) dat de jeugdlonen van het 18e jaar af worden aangepast aan de nieuwe loonbedragen voor volwassen werknemers; 4) dat de kinderbijslag van het eerste kind af equivalent aan de loonsverhoging verhoogd moet worden; 5) dat de uitkeringen krachtens pensioenregelingen, sociale bij- standsregellngen, de uitkerin gen krachtens de Invaliditeits wet, de Noodregeling Ouder domsvoorziening alsmede de lonen van de D.U.W. eveneens met 5 percent worden ver hoogd: 6) dat de loongrens voor de so ciale verzekeringswetten wordt ROS WELL, 15 Dec. (Reuter). Een superfort van de Amerikaanse, luchtmacht is bij een startbaan op de vliegbasis Walker te Ros- well (Nieuw Mexico) neergestort en in brand gevlogen. Er bevon den zich 14 man aan boord. Viif personen werden gedood, vier gewond. Het toestel vloog tegen een windmolen op, toen het wil de landen. verhoogd van f 3750.tot f 4500.- per jaar. Naar het oordeel van de Ver bondsraad zou het van wijs beleid getuigen, indien de regering door middel van een elastische subsi die-politiek de prijzen binnen be perkte grenzen zou weten te hou den, waardoor enerzijds een voor de export ongunstige sterke stij ging van het Nederlandse' kosten niveau wordt voorkomen en an derzijds de sociale rust bevorderd. De K.A.B. is van oordeel, dat een verdere loonsverhoging noodza kelijk is zodra een verdere in onderling overleg vast te stellen prijsstijging is geconstateerd. Stichting van de Arbeid was in gevaar Uit de rede, waarmede ver bondsvoorzitter de Bruijn de Verbondsraad van de K.A.B. inleidde, is gebleken, dat de Regering tijdens een bespre king op 2 December wel bereid was enige loonsverhoging te geven, maar bezwaren had te gen een verhoging met ten minste f 2.50. Deze bespreking was een gevolg van het feit, dat in de Stichting van de Arbeid geen overeenstemming kon worden bereikt. De bete kenis van de Stichting dreigde te worden aangetast. De werk gevers willen geen verplichte verhoging der lonen, maar slechts een algemene vergun ning. arbeidskrachten en mee te wer ken aan maatregelen die ten doel hebben een eind aan belemme rende handelsgebruiken te ma ken. Duitsland moet ook met Ame rika samenwerken waar het geldt het kweken van een voorraad aan in Duitsland beschikbare strate gische materialen en de bevorde ring van de productie dezer mate rialen. A.P. meldt uit Sidney, dat waarschijnlijk mevrouw Enid Lyons, de echtgenote van de vroe gere premier Joseph Lyons en moeder van elf kinderen, het eerste vrouwelijke lid van een Australisch kabinet wordt. Hoewel kabinetsformateur Men- zies zijn kabinet waarschijnlijk niet eerder dan Zondag bekend zal maken, wordt mevr. Lyons door de Australische pers al ge noemd voor de post van vice- president van de Uitvoerende Raad. Zij zou dan bij afwezigheid van de gouverneur-generaal alle bijeenkomsten van die Raad pre sideren en alle regeringsdecreten en proclamaties moeten ratifi ceren. BESTUURDER GEDOOD NIJKERK, 16 Dec. Gister avond omstreeks kwart voor tien is een vrachtauto met lege melk bussen op de onbewaakte overweg in de Slichterhorsterweg onder Nij- kerk gegrepen door de sneltrein uit Amersfoort. De auto werd bestuurd door de melkrijder Pater uit Voort huizen, naast hem zat nog iemand. Beide inzittenden werden zwaar gewond naar het Sint Elizabeths- gasthuis te Amerfoort overge bracht. P. bleek inmiddels te zijn overleden. Zijn passagier heeft een zware hersenschudding opgelopen. De auto werd zwaar beschadigd. De trein had enige vertraging. ALBANIë MOET SCHADE VERGOEDING BETALEN Het Internationaal Gerechtshof te Den Haag wees Donderdag 843.947 pond sterling toe, door Al banië aan Groot-Brittannië te be talen, in verband met het door mijnen zwaar beschadigen van twee Britse destroyers in het ka naal van Korfoe. Groot-Brittannië had aanvanike. lijk aanspraak gemaakt op 875.000 pond, maar dit bedrag vorige maand verminderd met 31.058 pond. Overal in Indonesië worden thans de Nederlandse patrouille- gebieden, soms bij gehele regentschappen tegelijk, aan de TNI overgedragen. De overdracht van de post Bojolali in Midden- Java. De vertrekkende Nederlandse commandant schudt zijn opvolger de hand. De heer G. van 't Riet, directeur van het Bedrijfschap voor Groen ten en Fruit uit Den Haag, heeft Donderdag te Deventer op een fruitteeltdag van de Kring IJsel- streek en Lijmers van de Neder landse Fruittelersorganisatie o.m. verklaard, dat de productie van appels en peren snel toeneemt. De teelt wordt thans bedreven op 52.000 ha, waarop 12V2 millioen bomen staan. De opbrengst is op gelopen tot 7000 kilo per ha. De productie van hard fruit in 1949 kan veilig op 450.000 ton geschat worden. De aanvoer aan de veilingen geschiedt thans veel te ongeregeld en er is daar slechts gemiddeld 12 pet. standaard-pro duct bij. De afzet van hard fruit in het binnenland viel in 1949 zeer tegen en is verminderd in vergelijking met 1947, waarschijn lijk door de veranderingen in de levensstandaard. Wat de export betreft, zeide de. heer van 't Riet o.a., dat de perenuitvoer alleen naar Engeland vrij is gekomen. Voor Zwitserland liggen onze prijzen nog iets te hoog. De dit jaar doorgedraaide partijen fruit zijn niet zo heel groot geweest. De prijzen voor export naar Duits land bleven redelijk goed. In totaal is 172.000 ton hard fruit uit ons land geëxporteerd. Het meeste ging naar West-Duits land, een geringer deel naar Enge land. Spreker concludeerde, dat de fruitteelt zich hier voorname lijk op export dient te oriënteren. Engeland kan als een blijvende exportmarkt voor ons aangemerkt Nieuw Eerste-Kamerlid In de vacature mr. G. E. van Walsum (Partij van de Arbeid) is benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer dr. F. Wibaut te Amsterdam. Met behulp van een kleine boot worden de slachtoffers van de ontploffing op de „Doros" aan land gebracht. Deze radio grafisch overgebrachte foto toont het overbrengen vanuit een vliegboot van de Amerikaanse kustwacht. Naar het ANP van de zijde van de KNSM verneemt hebben de West-Indische geredden, die door de Amerikaanse tankboot „Sparrows Point" aan boord zijn genomen, verklaard, dat de vol gende opvarenden van de „Doros" ogenblikkelijk zijn gedood of over boord zijn geslagen: Jac. Kroon uit Haarlem, gezagvoerder; J. de Jong, Amsterdam, eerste stuur man; H. R. H. Schinkel, Zuid- Laren, stuurmansleerling; T. W. Kiffers, Zwolle, electriciën. De eerste machinist, Helmers, die eveneens door de „Sparrows Point" aan boord werd genomen, kon hierover wegens zijn over spannen toestand nog niet ge hoord worden. Van de volgende opvarenden is niets meer vernomen: J. J. Lits, Amsterdam, 2e stuurman; J. Pij- penseel, Eindhoven, 3e stuurman; A. C. Jonker, IJmuiden, 2e iha- chinist; L. Goudsmit, Amsterdam, 3e machinist; G. Bakker, Amster dam, hofmeester; H. B. Huibrechls West-Indië, matroos. Hoewel de hoop klein is, dat deze opvarenden nog in leven zijn, worden de nasporingen naar hen voortgezet. De namen van de viif overle venden, die door de „Williams burg" aan boord zijn genomen, zijn: L. L. Castel, koksmaat; W. A. Skippinga, matroos; C. Dur ham, olieman; F. P. Missick, dek jongen; T. A. Williams, matroos. Deze vijf overlevenden zijn allen uit West-Indië afkomstig. De kok van de „Doros". P. H. van de Bruyn Rosenburg, is overleden in de sloep, waarin zich deze vijf opvarenden bevonden en moest overboord gezet worden. Ook hij was afkomstig uit West- Indië. In Mei: West-Indische Ronde Tafel Conferentie WILLEMSTAD (Curacao), 15 Dec. (A.N.P.). Hedenmorgen heeft de Nederlandse regering te Curagao doen bekend maken, dat zij er naar streeft, in Februari 1950 het project betreffende, de eindstructuur van het koninkrijk aan Suriname en de Nederlandse Antillen voor te leggen en zich voorstelt, in Mei d.a.v. een con ferentie te houden tussen Neder land, Suriname en de Nederlandse Antillen. ONRUST IN SOERABAJA HOUDT AAN BATAVIA, 15 Dec. (Aneta). Te Soerabaja zijn Dinsdag op nieuw acht auto's met chauffeurs verdwenen, terwijl wederom en kele overvallen, berovingen en in braken worden gemeld. Ook op het stationsemplacement was het onrustig als gevolg van schiet partijen tussen de bewakers en rampokkers, van wie twee werden gewond. Wegens het veelvuldig voorkomen van plundering van treinen aan de rand der stad is besloten de stationsbewaking uit te breiden. worden voor peren en bepaalde soorten appelen, vooral de „Pre sent van Engeland". De Goudrei- net is daar niet gewild. In Duits land blijft naar onze appelen een matige vraag bestaan. Spreker zeide met nadruk, dat spreiding van de aanvoer van hard fruit aan de veilingen noodzakelijk is als men de prijzen niet wil zien dalen door plotseling te grote aanvoeren. DERTIG STUKS VEE IN DE VLAMMEN LEEUWARDEN, 15 Dec. De boerderij van de heer J. Kroeze te Goengahuizen is door nog niet op gehelderde oorzaak een prooi der vlammen geworden. Doordat deze buurtschap aan het Piekmeer ligt en niet via een weg is te bereiken, moest de motorbrandspuit van Grouw door een motorboot naar de plaats van de brand worden ge trokken. Even later werd nog een tweede brandspuit aangevoerd. Men kon evenwel niet voorkomen dat de kapitale boerderij geheel af brandde. Van de 50 stuks vee zijn er 30 in de vlammen omgekomen. Het is reeds de tweede maal, dat de heer Kroeze door brand zijn boerderij verliest. H. C. M. WIJFFELS f Te 's Hertogenbosch is Donder dag vrij plotseling overleden de heer H. C. M. Wijffels, sedert 1945 directeur bij de N.V. Malmbergs Uitgeversmaatschappij. De heer Wijffels, die in 1889 te Eindhoven werd geboren, was aanvankelijk werkzaam bij het onderwijs. In 1929 verwisselde hij het onderwijs voor de journalistiek en werd di recteur-hoofdredacteur van het Noordbrabants Dagblad Het Huis gezin, In 1941 werd hij directeur van de N.V. Noordbrabantse Cou rant. Naast zijn journalistieke werkzaamheden vervulde hij nog diverse functies op sociaal en cha ritatief terrein. NEDERLANDS BEZIT IN TSJECHO-SLOWAKIJE Op 4 November is een overeen komst getekend tussen Nederland en Tsjecho Slowakije, houdende een regeling voor de afwikkeling van de aanspraken van Nederlan ders, die door de Tsjecho-Slowaak. se nationalisatie- en confiscatie maatregelen zijn getroffen. Deze regeling kent geen concrete scha devergoedingsbedragen toe, doch geeft aan de betrokken belangheb benden aanwijzingen in welke ge vallen zij aanspraken op schade vergoeding hebben en hoe zij deze tot gelding kunnen brengen. ENGELAND SCHAFT INVOERQUOTA AF Harold Wilson, de Britse mi-' nister van handel, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de in voerquota voor een groot aantal materialen en eindproducten, die Engeland van andere landen koopt, zullen worden afgeschaft. De meeste dezer artikelen zullen met ingang van 5 Januari zonder beperkingen kunnen worden in gevoerd. Op grond van deze nieuwe maatregel zal Engeland 68 pet. van de goederen, die in 1948 niet vrij in te voeren waren, thans wel vrii importeren. Socialist president van Zwitserland BERN, 15 Dec. (Reuter). Max Petitpierre. die sedert 1944 Zwitsers minister van buiten landse zaken is geweest, is heden met een grote meerderheid in Staenderat zowel als Nationalrat tot bondspresident voor het jaar 1950 gekozen. Petitpierre. radi caal-democraat. is vijftig jaar oud. Hij zal de eerste socialistische president van Zwitserland ziin. (J.H.) De dominee van Tarassa de WelEerw. Samuel Vila, predi kant van de Evangelische kerk in deze plaats, die momenteel een be zoek brengt aan Engeland, Neder land en Zwitserland, heeft aan een redacteur van „Trouw" iets verteld over de „vervolging van de Protes tantse kerken" in Spanje. Merkwaardig is o.a. dat ds. Vila vertelde, dat er in Spanje op de 21 millioen Katholieken slechts 10.000 protestanten zijn en deze tienduizend zijn verdeeld over niet minder dan 200 Prot. kerkgenoot schappen. In de stad Tarassa, gelegen vlak bij Barcelona, heeft deze Spaanse Prot. predikant vijf jaar moeten preken in een schuilkerk, maar sinds het tolerantie-artikel in de Spaanse grondwet, kan hij weer openlijk „kerken". Niemand mag volgens dit grond wetartikel belemmerd worden in de persoonlijke uitoefening van zijn godsdienst. Over dat „persoonlijk" gaat het nu. De z.g. tolerante Spaanse Katho lieken, willen alleen vrijheid van godsdienstoefening geven voor kerk gang en prediking, niet voor straat- prediking. Er zijn echter ook Span jaarden, die menen, dat aan dit grondwetsartikel voldaan wordt; in dien men thuis zijn godsdienstoefe ning mag houden. Generaal Franco wil aan de Protestanten vrijheid van kerkgang en prediking geven, zoals zij ook hadden onder de mo narchie. Er zijn Katholieken die de eenheid des geloofs in Spanje wil len verdedigen, maar toch zijn er in 1946 zes en dertig Prot. kerken ge opend. Volgens ds. Vila waren er twee Spaanse kardinalen, die tegen deze groei van Prot. kerken fulmineer den, met als gevolg, dat in enkele Prot. kerken meubilair is vernield en kerkgangers zijn gemolesteerd. Maar de regering veroordeelt dit en politie en militairen beschermen de Protestanten. Behalve in Ma drid zijn na deze predikaties geen nieuwe vergunningen meer gegeven voor heropening van nieuwe Prot. kerken. Voor redelijke verzoeken vinden de Prot. bij de secretaris van Franco steeds een redelijk oor en ook heeft deze openlijk zijn af keuring uitgesproken over de ver nieling van de Prot. kerk te Lina- rez. Verder vertelde ds. Vila nog, dat van Prot. zijde in Spanje veel wordt gedaan aan lectuurverspreiding, maar enige klacht, dat dit verhin derd werd uitte hij niet. Tot zover ds. Vila, wiens mede delingen ons erg zijn meegevallen. ïn elk geval wil ons voorkomen, dat deze Prot. stem uit Spanje toch wel heel wat milder klinkt, dan de gruwelverhalen, die hier in Ne derland steeds over Spanje worden opgedist, onlangs nog bij de begro ting van Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer. Al willen we allerminst zeggen, dat de Prot. in Spanje geen recht vaardige grieven hebben, maar als wij de toestand van dit kleine groepje Protestanten in Spanje ver gelijken, met die der Katholieken in het Prot. Ulster, waar de Katho lieken eenderde van de bevolking vormen, dan leven de Spaanse Pro testanten nog bijna in Abrahams schoot. Want ook uit de mededelingen van ds. Vila blijkt, dat de zg. ver volgingen zich beperken tot enkele incidenten, die telkens weer worden opgerakeld. Zo heeft het plaatsje Linarez alleen reeds grote vermaard heid gekregen, door de vele herha lingen van de geschiedenis van de vernieling dezer kerk, een incident dat telkens weer wordt opgerakeld en dat het werk is geweest van enkkele heethoofden, wier wandaad zelfs door de hoogste autoriteiten is gelaakt, zoals ds. Vila vertélt. Er blijkt ook uit, dat de politie wel degelijk de protestanten beschermt. J. H. Herdtmann en H. Koehler, leiders van de bond van Nationaal- Socialistisehe Nederlanders in Duitsland, die Nederlanders in kampen langs de grens in West- Falen opleidden tot medewerking aan de Duitse inval op 10 Mei 1940, werden Donderdag, conform de eis, door de. Utrechtse Kartier van het Bijz. Gerechtshof ter dood veroor deeld. Twee employe's Vereniging Effectenhandel ontslagen De Vereniging voor de Effecten handel (bedrijfsgroep effectenhan del) heeft aan twee harer em ployes ontslag verleend als gevolg van overtredingen van bepalingen in zake de effectenregistratie, doch deze waren van persoonlijke aard. In geen enkel opzicht is gebleken, dat de beide desbetreffende em ployes misbruik hebben gemaakt van hun functie of kwaliteit. HEDEN VERKIEZING PRESIDENT DER R.I.S. BATAVIA (Aneta). Mr. Mo hammed Roem, mr. Anak Agung en vele leden van het nationaal voorbereidingscomité ziin naar Djogja gevlogen in verband met de verkiezing van de president der R.I.S., die heden Vrijdag 16 De cember in de ambtswoning van de Patih (Rijksbestuurder) van Djogja gehouden wordt. De be- edigingsplechtigheid vangt Zater dagochtend om half acht aan in de kraton van de sultan. T.N.I.-post aangevallen TEGAL, 15 Dec. (Aneta). Naar heden wordt vernomen, is de vorige week Donderdag een T.N.I.-post in Doekoeh Kesambi nabij Proepoek aangevallen door een bende van circa 500 gewapen de leden van de Dural Islam. Het vuurgevecht, waarbij de bende 20 man verloor, duurde vier uur, de T.N.I. leed geen verliezen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1