Nieuw Parlementaire sfeer plotseling vol spanning Behandeling van garantiewet ambtenaren in Indonesië uitgesteld SOEKARNO EERSTE PRESIDENT van de Republiek Indonesia Serikat S.S.-officieren, Gestapo-leden en S.D.'ers in geheime bijeenkomst Twee Helderse treilers Mao Tse Toeng te Moskou „Zuiderkruis" gearriveerd r,.r^r"S^-HDr^: £DmE$ V00R ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD] Zal de Regering haar woord breken? Zaterdag 17 December 1949 45e Jaargang No. 1 1746 Wel of geen uitspraak? Regering houdt zich niet aan afspraak met de Kamer Mgr. Giobbe bij Z.H. de Paus MINISTERIE O.G. WORDT M.U.O.R. Incident voor Ned. Legatie te Praag Beëdiging had heden plaats Het begint weer te Muenchen „Weg met de verraders van de Nazi's" door Belgische kustwacht opgebracht HET FEIT Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4? per mr»d., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per num., minimum f 2.50; 'm alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. BankrelatiesNoorderbankNeder!Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 en 3. Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4382 K2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 Ujnen), K 2200' DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DE PARTIJRAAD van de Katho lieke Volkspartij houdt heden in Utrecht een buitengewone ver gadering, ter bespreking van het Indonesische vraagstuk. De agen da vermeldt als punt 3 een rede van prof. Romme, voorzitter van de Katholieke Tweede Kamer fractie, „inzake Indonesië" en ver volgens, heel laconiek, „gedach- tenwisseling naar aanleiding van punt 3". Achter deze formuleringen ligt een wereld van gedachten, ook van leed, ook van politieke tra giek, verborgen. Het gaat dus over de oplossing van het Indonesische vraagstuk, over de w ii z e waar op deze tot stand gekomen is; meer in het bijzonder over de manier, waarop de Katholieke Volkspartij uiteraard vooral door middel van haar Tweede Kamerfractie aan die oplos sing uiteindelijk heeft medege werkt. Vandaag komen niet in de eerste plaats de speciale deskun digen aan het woord. De zaak- Indonesië is uit. Er is als men niet met een bord voor zijn hoofd loopt niets meer aan te ver anderen. De motieven, welke het Partijbestuur tot het beleggen van deze bijzondere vergadering hebben geleid, zijn ons nog niet bekend. Wij kunnen er naar gis sen. De behoefte moet gevoeld zijn, om de Fractie, door middel van haar voorzitter, gelegenheid te geven, een sóórt „verant woording" af te leggen. Verantwoording in de eigenlijke zin kan dat, ook staats rechtelijk, en misschien ook staat kundig, natuurlijk niet zijn. Men moet, in het kader van de ge zonde democratische verhoudin gen, de zaken zuiver zien. Maar het is natuurlijk aan de Partij, vooral aan Partijbestuur en Fractie, niet ontgaan, dat de uiteindelijke afloop van het drama-Indonesië, niet strookt met wat de Partij altijd, blijkens haar Program, heeft voorgestaan. Men behoeft geen speciale kennis van de politieke kaart te hebben, om dat te weten. Eén blik op de in houd van de desbetreffende para graaf in het Urgentieprogram 1946 en het Manifest (Program) van 1948 doet ons dit zien. De riskante inhoud van de veder-lichte Unie maakt het dui delijk, dat de samenwerking tussen de R.I.S. (de Republiek Indonesia Serikat, oftewel de Re publiek van het Verenigde Indo nesië) en Nederland niet omgeven is met de waarborgen, welke de K.V.P. zich altijd heeft voorge steld. Dit kón in de gegeven om standigheden niet worden bereikt. Maar dat het niet bereikt werd, is daarom te meer jammer, omdat de K.V.P. de noodzaak van die samenwerking, ten bate van het algemeen welzijn, zo lang heeft gepropageerd, door alle wisselin gen der program-aspecten heen. Tot het, althans in zijn oorspron kelijke vorm, niet langer te hand haven bleek, toen de Regering steeds verder de weg der conces sies betrad. Na alles, wat we over deze zaak in de vier jaar, sinds Augustus 1945, hebben geschreven, gaan we daar nu niet verder op in. Feite lijk echter is de periode van het beleid der deskundigen die het intussen aardig „verknoeid" heb ben afgesloten. In Utrecht zal het vandaag allereerst een partij- organisatorische zaak zijn. Niet om in de eigenlijke zin van de Fractie „verantwoording" te ver langen, maar wel om,, in wélke vorm dan ook, een standpunt te bepalen. Dit kan geschieden zónder, het kan ook mèt een uitspraak, in de gedaante van een motie of iets dergelijks. Wij kunnen ons zeer goed voorstellen, dat de Partij raad daar behoefte aan heeft, omdat de Partijraad tenslotte het Program heeft vastgesteld. Dat Program is geen absoluut recept, waar geen duimbreed van afge weken zou mogen worden, het is echter ook geen harmonica- geval, zóver uitrekbaar, dat men er zwart tenslotte wit mee kan noemen. Wij voelen dus voor een uit spraak van de Partijraad. In welke vorm precies, dat wachten wij gaarne af. De een acht het aanbevelenswaardig, de Fractie toch maar een vertrouwens-votum mee te geven een yotum van wantrouwen is ook o.i. in het ge heel niet aan de orde! de ander pleit voor een „vaststelling", welke „pro en contra" t in het midden laat, maar toch iets con structiefs zou moeten inhouden. Constructief zowel voor de verhoudingen binnen de Partij, als in het land, en misschien ook wel buiten de grenzen, tot over de 266 Met belangstelling wachten wij af, wat „het parlement van de Partij" vandaag zal besluiten. INDONESISCHE AMBTENAREN TE DEN HAAG Per vliegtuig is uit Indonesië aangekomen mr. Icksan, secreta ris-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken der re publiek Indonesia. De heer Ick san is vergezeld .van. 6 f JSnï" ren van zijn ministerie, die gedu rende drie maanden bil het Ne derlandse ministerie van buiten landse zaken in de gelegenheid zullen worden gesteld, zich te oriënteren omtrent een aantal zaken, die met het oog op hun toekomstige taak voor ben van nut kunnen zun. Deze ambtena ren zijn bestemd voor de buiten landse dienst der republiek. (Van onze parlementaire redacteur) Belangrijker dan de vele uren onderwijs-discussies, de Tweede Kamer vergaderde deze Vrijdag ook 's morgens, waren de enkele minuten, na de middagpauze, waarin Regering en Volks vertegenwoordiging plotseling vrij scherp tegen over elkaar kwamen te staan. Wat was het geval? Bij de behandeling van het wetsontwerp inzake de souvereiniteitsoverdracht heeft mr. de Graaf, namens de K.V.P.-fractie, de wens tot uitdrukking gebracht dat hef ontwerp garantiewet voor ambtenaren in Indonesië nog vóór het Kerstreces zou worden afgehandeld. De bedoeling van deze wens was duidelijk. Een groot deel van de Kamer is van mening, dat het ter R.T.C. ten aanzien van de ambtenaren overeengekomene niet geheel bevredi gend is. Met name acht men het ongeoorloofd de ambtenaren als het ware te dwingen risico's te aanvaarden, die zij, mits zij de naaste toekomst ook op andere wijze verzekerd wisten, wel licht niet zouden willen lopen. Waar het wel zeker was, dat de regering in het in te dienen ontwerp minder ver zou willen gaan, zou de door de Kamer beoogde verruiming dus tijdens de behandeling moeten worden aangebracht en het zou dan deze aldus verruimde garantie moeten zijn, die de ambteraren in Indonesië nog voor de souvereiniteitsoverdracht in hun bereke ningen zouden kunnen betrekken. Kon de regering, aldus mr. de Graaf in zijn op 8 Dec. gehouden rede, niet toezeggen dat zij deze spoedige behandeling zou mogelijk maken, dan over woog hij om nog tijdens het toen plaats vindende debat een uitspraak van de Kamer uit te lokken. Het antwoord, dat minister Joe- kes, namens de regering, op deze vraag gaf, scheen zeer bevredi gend. De dag daarop zou het des betreffende wetsontwerp waar schijnlijk reeds bij de Kamer kun nen worden ingediend. Professor Romme verklaarde zich daarop bij de replieken, mede namens mr. de Graaf, bevredigd. Het wetsont werp werd ook inderdaad de vol gende dag ingediend. Het Voor lopig Verslag daarop is inmiddels reeds verschenen en iedereen achtte het dan ook vanzelfspre kend, dat de Kamervoorzitter gis termorgen, bij de aanvang van de vergadering, voorstelde om het ontwerp-garantiewet op de laat ste dag voor het Kerstreces, dus a.s. Vrijdag, in openbare behan deling te nemen. Na het beëindigen van de mid dagpauze volgde toen echter de opzienbarende mededeling. Dr. Kortenhorst deelde mede verno men te hebben, dat de regering bij nader inzieij op haar aanvan kelijk voornemen was terugge komen en dat het onder deze om standigheden dus geenszins meer zeker was, dat aan het verlangen van de Kamer zou worden vol daan. Tableau! Prof. Romme, de leider van de K.V.P.-fractie, betrad het spreek gestoelte en zeide zoveel als dat hij zijn oren niet kon geloven. Dit moest toch wel een misvatting zijn. Hij haalde nogmaals de voor geschiedenis van deze zaak 'op, om tenslotte tot de conclusie te ko men, dat de regering moest wor den duidelijk gemaakt, dat de Kamer pertinent aan haar eis en de gedane toezegging bleef vast houden. De Kamervoorzitter con stateerde vervolgens, dat de me ning van prof. Romme de mening van de hele Kamer bleek te zijn en dat het dus op zijn weg lag de regering van een en ander op de hoogte te stellen. Nog diezelfde middag ging er een brief van de Kamerpresident naar de regering uit. Hierin wordt gezegd, dat de Kamer er zeer bepaaldelijk op staat, dat de aanvankelijk ge maakte afspraak ten volle wordt nagekomen. Hiermede is het con flict dus een voldongen feit. Wat mag de regering hebben bewogen om te handelen zoals zii handelde? In de voorafgaande dagen schijnt er nog een diepgaand over leg te hebben plaats gehad tussen de regering en de commissie van rapporteurs. Daarbij is de door de Kamer beoogde verruiming ter sprake gekomen en al bleek de Kamer tenslotte wel bereid om haar wens tot bepaalde catego- riën van ambtenaren te beper ken, de regering moet van oor deel zijn gebleven, dat ook deze beperkte verruiming nog te ver gaat. Ook de invloed van de mi nister van financiën heeft hierbij waarschijnlijk mede een rol ge speeld. Van politiek belang Naar verluidt zal de gerezen kwestie in de Ministerraad van a.s. Maandag een punt van dis cussie uitmaken. Hoe de beslissing ook uitvalt, zij is in elk geval zeker niet van politiek belang ont bloot. In het gunstigste geval be willigt de regering in de eis van de Kamer, hetgeen dan echter zou neerkomen op een complete ne derlaag. (Vervolg op pag. 3) VATICAANSTAD (K.N.P.) De Apostolische Internuntius in Nederland, Mgr. Paolo Giobbe, is Vrijdagmorgen door Z. H. de Paus in particuliere audiëntie ontvan gen. De „Aquitania" van de Cunard White Star ligt in het dok te Southampton te wachten tot zij naar de sloper zal worden gevaren. In 1913 liep de „Aquitania" van stapel. In beide wereldoorlogen heeft zij dienst gedaan. Van 1918 tot 1939 was zij als passagiersschip zeer geliefd. Nu is de „Aqyitania" zo oud, dat de onderhoudskosten te hoog worden; daarom zal zij spoedig worden gesloopt. Naar het A.N.P uit officiële kringen te Den Haag verneemt zal het Ministerie van Over zeese Gebiedsdelen in de toe komst de naam dragen van „Ministerie voor Unie-aange legenheden en Overzeese Rijks delen" (afgekort: MUOR). Onder dit ministerie zullen dan ressorteren de betrekkingen met Indonesië in Unie-verband, de betrekkingen met Suriname en de Nederlandse Antillen en het bestuur over Nieuw Guinea, dat in de toekomst vanuit Ne derland zal worden gevoerd Volgens radio-Moskou is de mi litaire leider der Chinese commu nisten te Moskou aangekomen. Vrijdagavond -werd hij door Sta lin. ontvangen. De minister van buitenlandse zaken, Wisjinskv. woonde het onderhoud bij. Mao Tse Toeng. die bij de grens van Siberië en China was begroet door Lavrentyef, de plaatsvervan gende Russische minister van bui tenlandse zaken, werd te Moskou ontvangen door de plaatsvervan gende minister-president Molotof, maarschalk Boelganin en Gromv- ko NEDERLANDSE ZAKENMAN ZOU ZIJN GEARRESTEERD Vrijdagmiddag wilde een Ne derlander, die pas getrouwd was met een Tsjechische vrouw, het gebouw van de Nederlandse lega tie te Praag binnengaan om voor zijn vrouw een Nederlands pas poort te verkrijgen. Toen het paar de Legatie wilde binnengaan werd het aangesproken door een tweetal Tsjechische politieagen ten, die het paar verzochten even mee te gaan. De agenten pro beerden te verhinderen, dat het paar de Legatie zou binnengaan. Juist op dat moment verscheen de nieuwe Nederlandse gezant Jhr. van Tets. na wiens tussen komst het naar verder met rust werd gelaten. In diplomatieke kringen te Praag vernam het A.P., dat drie dagen geleden een Nederlandse zakenman. Maas geheten, door de Tsjechische autoriteiten zou zijn gearresteerd. Van dit bericht kon geen officiële bevestiging worden verkregen. Het interieur van het Voortrekkers-monument bij Pretoria, waar Vrijdag de inwijdingstoespraken werden gehouden. Precies om 12 uur beëindigde de voornaamste spreker zijn toespraak en vielen de zonnestralen op de sarkophaag, of praalgraf, van de Voortrekkersleider Piet Retief en zijn mannen, die in 1838 zijn vermoord. Soekarno is Vrij'dagmiddag door de 16 kiesmannen, aangewezen door de regeringen der Staten, met algemene stemmen gekozen tot eerste president van de Republiek Indonesia Serikat. De verkiezing had plaats in de Kepatihan, in het centrum van Djogjakarta en stond onder leiding van Moh. Rum. Nadat de uitslag der stem ming bekend was, werden Rum en Anak Agung aangewezen om Sukarno het besluit mede te delen. Om half elf gisteren avond kwamen de kiesmannen wederom bijeen voor het aan horen van de mededeling van Sukarno, dat hij de benoeming aanvaardt. MUENCHEN, 16 Dec. (Reuter). Volgens berichten in de plaatselijke pers zijn zeventig voormalige S.S.-officieren, Gesta- po-agenten en leden van de S.D. Donderdagavond aanwezig geweest .op een geheime bijeenkomst te Muenchen van de extreem-nationalistische „Vaderlandse Unie", die in Beieren 25.000 leden zou tellen. De bijeenkomst werd in een restaurant gehouden en alleen op vertoon van een speciale uitnodi ging werd toegang verleend. Jour nalisten, die ook hadden weten binnen te komen, zouden weer uit de zaal gezet zijn. Karl Feitenhansel, de leider van de „Vaderlandse Unie", zou op de vergadering gezegd hebben: „Weg met de verraders van de nazi's, die ons aan de geallieerden heb ben overgeleverd". Feitenhansel zou verder ver klaard hebben, dat de Duitse sol daten zich waardiger gedragen hebben dan de geallieerden doen. Waldemar von Knoeringen, de sociaal-democratische leider in Beieren, was volgens Feitenhan sel een verrader en agent van de Britse geheime dienst. De Amerikaanse commissaris in Beieren, Clarence Bolds, heeft een onderzoek naar de gehouden bij eenkomst ingesteld. Aloys Hundhammer, de parle mentaire leider van de christen socialisten in Beieren, zeide, dat „onmiddellijk tegen deze uitbars- VIJFTIEN JAAR VOOR SCHOONEBOOM De 51-jarige Amsterdamse bat terijenfabrikant J. H. Schoone- boom, die in de bezettingstijd vele ondergedoken Joodse landgenoten had verraden en hun juwelen had verduisterd, is Vrijdag door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld met ontzetting uit al le openbare rechten voor het le- regering ven. ting van neo-facisme zal worden opgetreden". Hij zou pogingen in het werk stellen om een verbod van de „Vaderlandse Unie" te verkrijgen. Het Beierse parlement heeft met algemene stemmen de Beierse regering verzocht, maatregelen te nemen tegen mogelijke wederge boorte van het nazisme. Tevens verzocht het om een onderzoek van het kabinet naar de berichten over de bijeenkomst van de „Va derlandse Unie" van Feitenhan sel. DE DEMILITARISATIE VAN DUITSLAND Overeenkomst tussen Geallieerden en Adenauer BONN, 17 Dec. (Reuter). De geallieerde Hoge Commissarissen in Duitsland hebben gisteravond een wet ondertekend tot voort zetting van de demilitarisatie en denazificering van West-Duits- land, nadat zij met bondskanse lier Adenauer volledige overeen stemming hadden bereikt over de wijze, waarop Duitsland tot het internationaal gezagsorgaan voor het Ruhrgebied zal toetreden. De wet tot uitbanning van mili tarisme en nationaal-socialisme voorziet in maximaal levenslange gevangenisstraf en 100.000 mark boete en verbiedt iedere militaire, para-militaire, oudgedienden- of nazi-organisatie. De Hoge Commissarissen stem den er in toe. dat het geallieerde gezamenlijke export-import bu reau (J.E.I.A.) a.s. Maandag zal worden opgeheven, wanneer al zijn functies door de West-Duitse zullen worden overge nomen. jOEGOSLAVEN MOGEN NAAR ROME VATICAANSTAD (K.N.P.) Te Belgrado is door de regering be kend gemaakt, dat de Joego-Sla- vische Katholieken zonder enige moeite naar Rome zullen kunnen gaan tijdens het Heilig Jaar. Zii zullen alleen de reisvoorschriften nauwkeurig dienen op te volgen. Dit bericht steekt gunstig af bii de berichten uit andere commu nistische landen, waar de gelovi gen zo goed als zeker geen toe stemming zullen kunnen krijgen om een reis naar Rome te maken. TRYGVE LIE in 1951 geen candidaat Reuter meldt uit Lake Success, dat Trygve Lie, secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, zich na beëindiging van zijn ambtsperiode in 1951. niet her kiesbaar zal stellen Heden, Zaterdagmorgen om half acht, heeft de nieuwe president de eed afgelegd ten overstaan van mr dr. Kusumah Atmadja, de president van het Republikeinse Hoog Gerechts hof en de heer Kamaludiningrat penghulu (Islamietisch func tionaris) van de Kraton. Getuigen bij deze eedsafleg ging waren Z.H. Exc. Mgr. Sugyopranota, Apostolisch Vi caris van Semarang, de Repu blikeinse minister van gezond heid, dr. Leimena en Ki Bagus Hadikusumo. DE AMERIKAANSE WAPENLEVERINGEN Europese bezwaren Michael McDermott heeft als woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken verklaard, dat En geland nader wil worden inge licht over zijn rol in de defensie van het Noordatlantisch gebied, alvorens met de V.S. onderhande lingen te beginnen over de le verantie van militaire uitrusting. Het gaat er in hoofdzaak om, aldus McDermott. wat van Enge land zal worden verwacht op grond van het plan tot wederzijd se hulp De meeste landen van het Noordatlantisch Pact hebben zich bii de klacht van Engeland inzake de bilaterale overeenkomsten die Amerika wenst te sluiten alvo rens wapens te zenden, aangeslo ten, aldus wordt te Washington vernomen. De ambassadeurs van deze landen zouden het ministerie van buitenlandse zaken de critiek hunner regeringen hebben doen toekomen op een voorlopige Amerikaanse ontwerpovereen komst. waardoor de voorlopig voor Januari vastgestelde wapen verschepingen misschien ver traagd worden De Belgische Visserijpolitie heeft Vrijdagmiddag twee Hel derse treilers opgebracht naar Ostende wegens het vissen in de Belgische territoriale wate ren. Beide schepen, de HD 12 van schipper K. Woort en de HD 116 van schipper P. de Wit, waren sinds enkele weken naar het Zuiden vertrokken voor de haringvangst. De gevangen vis zou in Ostende in beslag zijn genomen onder protest van de schippers. Volgens later ontvangen be richten zouden beide schepen reeds vrijgelaten zijn. nadat de schippers een borgsom gestort hadden. Vangst en bovendeks- netten zouden echter in beslag genomen ziin. Momenteel is nog niet te achterhalen om welke reden de schepen in de territo riale wateren terecht gekomen zijn. De schippers maakten deze tocht reeds voor het derde jaar en staan bekend als mensen, die met de internationale visserijvoor schriften goed ctp de hoogte zijn. Nader werd nog gemeld, dat een der schippers pertinent ver klaard heeft, dat hij niet in het verboden water gevaren, noch ge vist heeft. De Belgische Visserij politie heeft de gehele zaak nog in onderzoek. Het troepentransportschip Zui derkruis is om kwart voor elf Vrijdagavond aan de Lloydkade te Rotterdam gearriveerd De ontscheping van de opvarende militairen is hedenmorgen om ïe- gen uur begonnen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1