iizen Iers? Speel niet met uw leven! Opinies uit mijn dagboek 0KS WEKELIJKSE MODEPRAATJE Moordenaar van de schrijver A. M. de Jong voor het Hof Van Gerrit de Stotteraar tot het procesrecht Ontaarde vader sloeg baby van vier maanden dood Zaterdag 17 December 1949 PAG. 3 I DEKEN vliegtuig tort Duitstand wil geen leger Minister Wijers had aan de Tweede Kamer een vrij zacht eitje Wandaad van 1944 eerst nu ontdekt Beursoverzicht Bus met arbeiders sloeg om 1500 Emigranten naar Australië Zondags - Evangelie t ten I ELECTRISCHE EN VOLWASSENEN (Adv.) CHTING het K.N.M.I. 'an Zaterdag savond). 4D ïtige er later :nk*ust en die tolland harde, achtige Zuid westelijke waar bewolkt nige regen ot :acht voor de tr. 17 DODEN Dec. (Reuter), egtuig met 13 ^manning van ij Vera Cruz Tak, dat door is gesigna- ien van leven een lijnvlucht r Merida en :icaanse doch- e Pan Ameri- «mt aan, dat oorzaakt door sagiers waren tdkamer iet ingang van np te Bergen er van de olland". jding et ligt in de federland we nd op te tre- rat. Voor N.- an het Noord- estrijding ge maand De- te zal de be- ïe rat, welke nen guldens :r hand wor- medewerking deze actie is elijk. bedoeling het aren is ge- te bezorgen, tan te wijzen, gehaald, door ruine rat last ervinden. De vorden koste- ld en zijn te rstaande per- Raadhuisweg i, wonende in P. Comman- or de Scher- Blokkerweg istdijk en de Woude 489, Stierop; J. >9, voor de (ING rhulst, door ivel. Uitgave larlemAnt- :jes van 12— nodige ont- i wordt in de a van een c de gelegen- rijke zaken niet onbenut e de psyche goed aan- uit het dok- d weten te Jevattelijk in r verhaal op ijk leesbare n. Een goed eest. L.S. B BR.GE N (Adv.) onds in Alk- grote handi er niet naar per fiets te at de laatste naar Alk ier een han- :onenverkeer een ov</> lag worden ich ook be- - er is o.a. lexportfirma >ns voor dat armenhuizen behoorlijke eest nabije station. Of de inwoners i groeiende angs Neder- t is dat niet lid. dat het antal inwo- weergeeft, es zal door- Vlijnheer de sruimte. Sen abonné. BUITENLANDS OVERZICHT Gistermiddag is in het West- Duitse parlement het vraagstuk van de Duitse bewapening ter sprake gekomen en vrijwel alle partijen hebben om strijd ver klaard, dat zij voor de oprichting van een eigen Duits leger maar weinig voelen. Maar in geen geval en de Duitse bondskanselier heeft dit later nog eens nadruk kelijk bevestigd willen de Duitsers dienst doen als onder deel, in een van de geallieerde legers. Wie deze houding van de Duit sers alleen zou willen zien als een bekering van het tegenwoordige Duitse volk, t.a.v. het militairisme. zou deze kwestie niet alleen wat kortzichtig, maar ook eenzijdig zien. Maar in elk geval is het wel heel duidelijk, dat het probleem van de Duitse bewapening niet kan zijn opgelost met de verkla ringen, gistermiddag in Bonn af gelegd, dat de Duitsers niets voe len voor een bewapening. Want het is toch zeker geen gezonde toestand, dat, terwijl vrijwel alle democratische volkeren van Euro pa, die door Duitsland onder de voet gelopen zijn, zwaar gebukt gaan onder de nieuwe na-oorlogse militaire lasten en daardoor in hun economische wederopbouw aanzienlijk geremd worden, het Duitse volk van deze last niet alleen geen enkele hinder zou hebben, maar de bedragen, welke andere landen voor hun bewa pening moeten uitgeven, kan- be steden voor zijn economische wederopbouw. Dit is ook een van de grote puzzles, waarvoor men in Frank rijk zit. Een herbewapening van Duitsland wil men daar niet, uit vrees, dat er dan spoedig weer een Duits militairisme is, dat voor de vrede in Europa, maar vooral voor de veiligheid van Frankrijk, een dreigend gevaar is. Maar van de andere kant zien de Fransen ook wel in, dat een vrijstelling van de bewapening Duitsland een geweldige voorsprong geeft boven de andere West-Europese landen, waarin zeker niet minder gevaren schuilen dan in een militair sterk Duitsland. Vandaar dan ook, dat het gezaghebbende Franse blad „Le Monde", zoals we hier reeds enkele dagen geleden citeerden, er duidelijk op zinspeelde, dat een militaire verdediging van West- Europa niet mogelijk is, met een volkomen ontwapend Duitsland, ook omdat er wel een Europese macht is, die te allen tijde gaarne bereid is Duitsland die wapens te geven, welke West-Europa het onthouden wil. De logica van deze redenering wordt zeker niet teniet gedaan door de verklaring, welke de Rus sische minister Wisjinksky tijdens zijn opvallend bezoek aan Oost- Berlijn gisteren heeft afgelegd, nl. dat van de vorming van een Oost-Duits leger dan eerst sprake zal zijn, wanneer er ook een West- Duitse gewapende macht wordt opgericht. Het is een publiek geheim, dat in Oost-Duitsiand reeds lang de grondslag is gelegd voor een sterk communistisch georiënteerd Duits leger, dat in een minimum van tijd voor elke uitbreiding vatbaar is. Ook t-a.v. dit dreigend gevaar zou er alle reden zijn in West- Duitsland een militaire macht te vormen, welke onaangename ver rassingen zou kunnen voorkomen. Dat de Duitse politieke partijen op dit ogenblik deze taak gaarne overlaten aan de geallieerden en redeneren, dat de Duitsers voor lopig nog wel andere zorgen heb ben, dan belangrijke geldsommen te voteren voor een leger, moge waar zijn, maar dit geldt voor de andere Europese landen zeker niet minder. En het gaat zeker niet aan, Duitsland in deze een voor sprong te geven. Temeer niet, waar ook West-Duitsland nu reeds belangrijke bedragen krijgt uit de Marshall-hulp voor zijn econo mische sanering. Wel heeft Ame rika daarbij bepaald, dat deze hulpverlening geen enkele wijzi ging zal brengen in de Duitse herstelbetalingen voor de veroor zaakte schade, maar wij vrezen, dat de Duitsers handig genoeg zijn om hier zo te maoeuvreren, dat in de Ver. Staten spoedig de indruk wordt gewekt, dat Duits land zijn oorlogsverplichtingen financiert uit de Amerikaanse Marshall-hulp. Want een scheiding zal hier al zeer moeilijk zijn. Uit dit alles blijkt opnieuw, hoeveel zijden het Duitse pro bleem heeft en hoe moeilijk het is, dit met een brede instemming op te lossen. In de Franse pers wordt nu een balletje opgegooid om Duitsland, zolang het geen leger heeft, als onderdeel van het Atlantic Pact, toch zijn deel in de kosten van deze Atlantische legers te laten bijdragen. Hoe dit echter verwezenlijkt zal worden, vertelt men er niet bij. Maar iedereen begrijpt ook wel, dat het Duitse standpunt, gisteren in Bonn vertolkt, dat Duitsland niets voor een herbewapening voelt en deze millioenen wel beter kan besteden, voor de andere Europese landen onaanvaardbaar Onbegrijpelijk is het dat er ondanks vele afschuwelijke ongevallen, ondanks talrijke herhaalde .waarschuwingen via de pers en de radio in het Zuiden van ons land nog vele mensen geheel onkundig blijken te zijn van het feit, dat zij dag en nacht voortdurend in het grootste gevaar verkeren door het in 't bezit hebben van munitie en ander gevaarlijk oorlogstuig. Het mag waarlijk een wonder heten, dat zij niet, zoals anderen voor hen, het slachtoffer werden van grove onachtzaamheid, nalatigheid of roekeloosheid. De burgemeester van Udenhout liet dezer dagen huis aan huis een circulaire bezorgen, waarin de gemeentenaren werden aangespoord de nog steeds aanwezige munitie in te leveren. Toen bleek, dat aan deze oproep slechts gedeeltelijk werd voldaan, was de plaatselijke recherche genoodzaakt huiszoekingen te doen. Onder de munitie en projectielen, welke in beslag werden genomen, waren verschillende gebruiksvoorwerpen, die van dit oorlogstuig of gedeelten er van waren vervaardigd. Er was een waterkruik, gemaakt van een granaathuls, waarin het slaghoedje nog aanwezig was; een schemer lampje gemonteerd op een granaatkop met de springlading er nog in, enz. De voorraad kruit op deze foto, voldoende om enige huizen in de lucht te doen vliegen, werd ingeleverd door een landbouwer. De man was zich totaal onbewust van de gevaarlijke aard van het goedje, dat hij enige jaren in zijn huis had. ZATERDAG 17 Dec. 1949. Nu Nederland, mede in ver band met de komende defini tieve beslissing, vól is over de nieuwe rechtsorde van Indo nesië, gaan veler gedachten naar „onze jongens overzee". Zij zullen binnen afzienbare tijd onze jongens-in-het-vader- land zijn. Wellicht zullen eni gen van hen, die nog maar kort in Indië geweest zijn, ook weer een tijdje moeten „die nen" Vele anderen zijn hier al in militaire dienst, anderen komen geleidelijk-aan op. Mi litaire dienstplicht is nu een maal onmisbaar. De geeste lijke verzorging van de mili tairen, die in de verre gewes ten zo van belang was, zal dat straks in verhoogde mate in ons land zijn. Voelt u waar ik heen wil? ik vind de actie van onze courant voor het Mili taire Tehuis in Ede een prach tige actie, waar nog meer mensen aan mee moeten doen. Ik reken daarbij ook op de ouders van de soldaten: zij weten, wat er voor hun jon gens nodig is. Lees de aardige „kadertjes", welke geregeld in ons blad verschijnen. Het begint met de verantwoording een beetje te lopen. Maar het moet nog harder. Stel een daad en doe het nu. Dat is mannenwerk; ook voor vrou wen, meen IK. St. Lucia-feest te Stockholm. De Lucia-koningin Gerd Lafs" sen en de andere Lucia-rneisjes werden in het stadhuis te Stockholm gekroond. Koningin Gerd ontving van gouverneur- generaal Karl Levinson Lucia-ornament. het PARLEMENTAIRE SFEER PLOTSELING VOL SPANNINGEN (Vervolg van pag. 1 Maar ook dan is het, de besprekingen van de laatste da gen indachtig, nog geenszins ze ker, dat zij ook in de gewenste verruiming zelf zou willen be willigen. Capituleert de regering niet, dan kon dit weieens het onderschrijven van een eigen doodvonnis betekenen. Het lijkt immers wel waarschijnlijk, dat de overgrote meerderheid van de Kamer tijdens een behandeling van het wetsontwerp na de souve reiniteitsoverdracht op de mees sprekende wijze aan zijn ontstem ming uitdrukking zou geven. De aangelegenheid is temeer van be lang omdat men haar onwillekeu rig tegen de achtergrond plaatst van de behandeling van de sou- vereiniteitsoverdracht, die a.s. Maandag in de Eerste Kamer zal aanvangen. Hoe het zij, de parlementaire atmosfeer is plotseling weer vol spanningen. De houding, die de regering heeft gemeend te moeten aannemen, speelt hierbij de meest raadselachtige rol. Waarom, zo vraagt men zich af, heeft de rege ring de weg van een botte afwij zing gekozen. Dat moet toch wel veel kwaad bloed zetten. Bezwa ren harerzijds hadden toch ook »-s. Vrijdag tot uitdrukking kun nen worden gebracht, bezwaren waaruit zowel de regering als de Kamer de consequenties kunnen trekken. Onderwijs-discussies Al deze gedachten zijn het ge volg van enkele minuten politieke hoogspanning, over de uren onder- wijs-discussies kunnen wii korter zijn. Op de eerste plaats waren aan de orde de replieken bij het artikel „Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs". Evenals vorige dagen was de stemming kribberig en af en toe zelfs be slist onvriendelijk. Had minister Rutten de vorige dag gezegd, dat hi] aan vrouwelijke candidaten voor een leraarsbeurs ook liever zijn arm zou bieden, mevr. Forta- nier-de Wit zei nu, dat zij een grapje op zijn tijd best kon waar deren, maar hieï was het toch zeker zo, dat een serieus gestelde vraag ook recht had op een se rieus antwoord. Of dit antwoord er dan nu kwam? De minister ver viel andermaal in een breedspra- kerig betoog, zonder dat men daarna de overtuiging had veel wijzer te zijn geworden. Tenslotte concentreerde zich de hele discus sie over de leraarsbeurzen in een motie-de Loor (P.v.d.A.). Deze motie wilde tot uitdrukking bren gen dat de Kamer de leraarsbeur- gewenst bleef achten. De ver- E.tV?? om als gevolg hiervan het y.H.M.O. gedurende tien ja- re" te moeten dienen achtte zij echter ongewenst. Wel stond de Ü1 u ?en albetaling van de voor- Selden naar gelang het aantal dienstjaren voor. De mi nister zeide ten dele met deze ™~°}le te kunnen gaan. ander- t a bii echter ook bezwa- F™' t°e,J iedereen dacht, dat de rkrf °,or en d® mede-onder- Jw. ^.aarJ, an ifist de motie zou- aadhaven. trok de indiener, tot verwondering van de Kamervoorzitter, haar echter juist J}' vf' bad er veel van of men nnu mL !ïare ,de moed opgaf om npn Y deze bewindsman te kun- hfüf erV Voor het ogenblik n_.p„?e minister echter weer de uitstekend" e? deze ro1 ligt hem MdvorifjSi.l het artikel f:'Leesonderwijs" bepleitte belaneen uk (K.V.P.) de len HÏÏ Van,de bizondere scho- zou vn?LV enen van subsidie moeten cu-obiectieve normen minister ook wee,n" Da] V°nw df het dan .Vel en daar bleef oprichtino6er i' Van nlannen tot ?n het nLVan een neutrale MTS n"etsebeOk0enednB^Vandst.rf htT eer naJo. „l1 bet artikel „Ho- heer Wp?t«Wl|sPleitte voorai de stoel in u Y00r een vaste leer- Utrechtse tt16- sPaans aan de dat dtew^s?nrSiteit V°°r? °m- was „Boni™ m een verzoekvorm hart van de"' vertederde zii het met svmnati l"mister. Hij zou het met sympathie bekiiken Tp ruim zes uur werd J sloten de vergadering ge- Het Amsterdamse Bijzonder Ge rechtshof begon Vrijdag met de behandeling van het proces tegen de 35-jarige D. Bernard en de 33- jarige L. Th. van Gog, beiden uit Amsterdam. Hun was ten laste gelegd, dat zij tezamen met de S.D.-chef Lages, diens plaatsver vanger Blumenthal en de S.D.-er Oehlschlaegel op 19 October 1943 des avonds per auto naar Blaricum waren gereden, waar zij opzette lijk de schrijver A. M. de Jong in diens woning met revolverschoten van het leven zouden hebben beroofd. De beide verdachten, voormalige S.S.-ers, waren aan het Oostelijk front gewond geraakt en daarna „tewerkgesteld" in Nederland. Van G. erkende op de bewuste avond in de woning van de schrij ver aanwezig te zijn geweest, maar voegde daaraan toe, dat hij zelf geen schoten had gelost. B. ont kende alle hem ten laste gelegde feiten. Hij zeide niet in de auto te zijn geweest, noch in de woning van de schrijver. De president, mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon, vroeg daar op aan van G. met wie hij deze DE POGING TOT MOORD TE ASSEN eerste Silbertanne-actie had uit gevoerd. Van G. antwoordde, dat hij dit met een andere S.S.-er had ge daan. „Was dat dan niet Bernard?" vroeg de president. „Nee, het was beslist Bernard niet", zei van Gog. Mevrouw J. M. L. de Jong-De- fresne, de echtgenote van de over leden schrijver, vertelde uitvoerig wat zich die avond in het huis had afgespeeld. Zij vertelde zowel van Gog als Bernard pertinent te herkennen. Lages en Blumenthal. die even eens als getuigen werden gehoord, zeiden zich niet meer te kunnen herinneren of deze beide ver dachten inderdaad de Silbertanne- actie hadden uitgevoerd. Lages herinnerde zich wel de namen Bernard en van Gog, maar Blu menthal herinnerde zich ook deze namen niet meer. De verdere behandeling van deze zaak werd daarna door de president bepaald op Vrijdag 23 Dec. a.s. (Van onze parlementaire redacteur.) „Gerrit de Stotteraar, Piet de Prater, Bleke Rinus, Manus Olie, zij alien", aldus Mr. Stokvis (com.) werden bij hun In-hechtenis-ne- ming direct naar het Huis van Bewaring overgebracht. De ex- voorzitter van de N.C.R.V. bleef echter op het politie-bureau en ook een zekere ex-burgemeester en de ex-secretaris van deze ex- burgemeester kwamen niet op de plaats waar zij thuis hoorden: de gevangenis. Leek dat niet veel op klassejustitle? Minister Wijers, die Donderdag nog op het late avond uur de Justitiebegroting had te ver dedigen bleef erbij, dat de bewa ring van de ex-voorzitter van de N.C.R.V. op een politiebureau in het belang van het onderzoek was geschied. Lichtelijk vertoornd voegde hij de heer Stokvis toe, dat zeker de Com munisten geen recht hadden om van klassejustitie te spreken. De bewindsman doelde hier kennelijk op de recente processen, waarbij Communisten en Communistische bladen van het hun ten laste ge legde waren vrijgesproken.. Mr. Stokvis behoort zeker niet tot het meest dorre hout van de Commu nistische boom en zijn hoofdknik bewees dan ook wel, dat hij het met deze uitspraak eens was. Voor het overige had de minister, om het eens populair te zeggen, aan de Kamer een vrij zacht eitje. Mr. Bachg (K.V.P.) getuigde van zijn waardering voor het gevoerde beleid en zelfs Mr. Stokvis (com.) kwam tot de erkenning, dat het - althans op het eerste gezicht - 'n solide indruk maakte. Mr. Bachg had in het bijzonder lof voor 's mi nisters pogingen om de na-oorlogse afwijkingen te liquideren en de rechtsstaat weer in ere te herstel len. Afwijkende geluiden klonken in dit verband uit de mond van de heren v.d. Feltz (c.h.) en Ger- brandy (a.r.) De heer v.d. Feltz- was van mening, dat het juridisch geweten van de minister moest blijven knagen, zolang er nog geen sprake was van behoorlijk admini stratief recht. De minister ant woordde hierop vrij vertaald als volgt: „Mijn beste man, een com missie is al geruime tijd bezig om deze ingewikkelde materie uit te knobbelen. Zolang ik dit resultaat nog niet heb, mag ik toch wel rus tig slapen?" Prof. Gerbrandy zag kans om er zelfs de Indonesische kwestie met de haren bij te slepen. Deze minister zou mede verant woordelijk zijn voor de Grondwets schendingen, die z.i. hadden plaats^ gehad. „Wijkt U niet te veel af?", onderbrak dr. Kortenhorst tenslot te. Prof. Gerbrandy was echter van mening, dat er wel degelijk samen hang bestond. „Inderdaad, er is 'n samenhang aller dingen," gaf de Kamerpresident toe, en de heer Gerbrandy moest op slot van re kening ook maar zelf weten of hij ROTTERDAM, 16 Dec. Eerst nu is een gruwelijke mishande ling aan het licht gekomen, die 'n ASSEN, 16 Dec. - Vandaag zou vader in 1944 pleegde op zijn vier de rechtbank te Assen uitspraak maanden oude baby. een jongetje, doen in de zaak tegen de 44-jari- waardoor de babv tenslotte over- ge Trijntje E. uit Rotterdam, te- leed. gen wie wegens poging tot moord met voorbedachte rade op haar De politie had er dezer dagen man een gevangenisstraf van 10 d? lucht van gekregen, dat het jaar met aftrek was geëist. kind van de familie P., die .des- De rechtbank heeft nu opdracht tllds aan de Schiedamsesingel gegeven tot het uitbrengen van woonde, vermoedelijk een onna: een psychiatrisch rapport. In het tuurlijke dood was gestorven. Bn voorjaar van 1947 probeerde de onderzoek kwam aan het licht, vrouw haar man, de Asser ha- dat da baby reeds zes weken na ringventer L. S. D„ van wie zii thans gescheiden is, door middel van zuringzout, chloor en gas van het leven te beroven, welke po gingen evenwel mislukten. AMSTERDAM, 16 December ADSPIRANT-EMIGRANTEN OPGELICHT Door de Haagse recherche is i gearresteerd de 45-jarige H. J. C. i H„ die in 1948 een aantal gegadig- Evenals gisteren opende de effec- d^nt V30 u eml5r +e„tn?.aY £a,nada tenbeurs vandaag vriendelijk, waarbij de vaste stemming voor Indonesische fondsen en scheep vaartpapieren de aandacht trok. Merendeels was men van mening dat vooral de beroepshandelaren opereerden, hetgeen in verband met het naderend week-end zeer wel mogelijk is. Koninklijke oefende echter van daag weer druk uit en dat zowel de cultuur als schëepvaartaande- len zich desondanks goed hielden, werd algemeen gunstig geïnter preteerd. De drie grote cultuurmaat schappijen, H.V.A.. Amsterdam rubber en Deli tabak, waren ge middeld 3 punten beter. Ook de minder verhandelde foMsen wis ten een kleinigheid aan te trek ken. Besoeki tabak noteerde zelfs 5 punten hoger, nl. 126. hetgeen in verband werd gebracht met. 't binnenkort te verschijnen verslag over de jaren 1941 tot en met 1948. De scheepvaartnapieren lagen eveneens vaster en de handel in deze sector had vandaag voor het eerst sinds geruime tijd weer iets te betekenen. Maatschappij „Ne derland" ging met een koersstij ging van 4 procent voorop, de overige soorten lagen "emiddeld 2 a 3 punten hoger. In internationale papieren ging wemic om. Zoals gemeld lagen olies gedrukt. Na een opening op 301 ging het de benedenwaartse richting in en de koers brokkelde langzaam af tot 297»/2. Unilevers Aku's en Philips lagen een fractie beter, ook de minder courante soorten waren prijshoudend. Aan delen walvisvaart werden licht gevraagd en avanceerden van 111 tot 113. Ook de bankaandelen wa ren voor de meeste soorten wat beter, hetgeen eveneens geldt voor de Indonesische banken. Certificaten Javasche Bank gol den 155, gisteren 151. De Staats- fondsenmarkt opende prijshou dend. doch gaf tegen slot kleine voordelige verschillen -te zien. Prolongatie 2'/ï procent. wist te bewegen tot het betalen van bedragen, variërend van twee duizend tot acht duizend gulden, onder voorspiegeling dat hij zou kunnen zorgen voor een vroegtij dig vertrek. In totaal wist H. op deze manier een bedrag van f 20.000.^- in handen te krijgen. Toen hem de grond onder de voe ten te warm werd, vertrok hijzelf naar Canada, waar hij rondzwierf en zich eveneens aan oplichting schuldig maakte, weshalve hij naar de Verenigde Staten uit week. In het begin van deze maand keerde hij naar Nederland terug, waar hij evenwel bij aan komst werd gearresteerd. OOK EMIGRANTEN NAAR BRAZILIË Te Rotterdam is aangekomen een Braziliaans marinevaartuig met voornamelijk Duitse emigran ten aan boord, die zich te Ham burg hebben ingescheept. Van daag, Zaterdag, zullen nog een 120-tal Nederlandse emigranten aan boord gaan, waarna het schip koers zal zetten naar Brazilië. „DE GIDS" IN EEN NIEUWE VORM Met ingang van 1 Januari zal het letterkundig maandblad „De Gids", dat in 1837 door Potgieter werd opgericht, in een nieuwe vorm verschijnen. Het blad heeft een fusie aangegaan met het tij dens de oorlog opgericht letter kundig tijdschrift „Ad Interim", en de redactie stelt zich voor meer jeugdige Nederlandse let terkundigen in haar kolommen aan het woord te laten komen. De redactie van „De Gids" wordt gevormd door de heren E. J. Dijkstel-huis en Jaap Romijn. De redactieraad bestaat uit: An ton van Duinkerken, B. A. van Groningen. C. J. Kelk, K. Kuij- pers, Ferdinand Langen, Emmy van Lokhorst. A. N. Molenaar, Gabriël Smit en J. W. F. Weru- meus Buning. de geboorte moest worden opge nomen in het Sophia-kinderzie- kenhuis. Het leed toen aan her senbloeding. Na anderhalve maand verpleegd te zijn geweest kon de zuigeling weer naar huis, maar een week later moest het kind opnieuw'worden opgenomen wegens kwetsuren aan de hals en een gebroken sleutelbeentje. Op 8 November van dat jaar verliet de baby opnieuw het ziekenhuis, maar een week later overleed hij. Thans is de vader aangehouden. Hij heeft een volledige bekentnis afgelegd en beweerde in die tijd zeer nerveus te zijn geweest en aan slapeloosheid te hebben gele den. Als het kind 's nachts huilde, ging hij het bed uit en kastijdde het. Eenmaal heeft hij zijn zoon tje op het hoofd geslagen, de tweede maal sloeg hij het in het nekje- op deze wijze de ant. rev. tijd wil de verbruiken. „U eet er al 'n hap je van op," gaf de Londense pre mier nog terug en toen ging hij weer lustig verder. In zijn antwoord stelde minister Wijers tegenover 't standpunt van de Londense pre mier, dat hij inderdaad medever antwoordelijkheid droeg voor de beslissingen van het kabinet. Voor zijn aandeel in de besprekingen was hij de heer Gerbrandy echter geen antwoord schuldig. Zowel de heer Bachg (K.V.P.) ais de heer Burger (P. v.d. A.) hadden in hun beschouwing de blik ver vooruit ge worpen. De heer Bachg benadruk te de wenselijkheid, dat 't privaat recht een meer sociaal karakter zou krijgen. Met name dacht hij hier aan de rechtspositie van de arbeider in de onderneming. De heer Burger wees er in het bij- znder op, dat de huidige rechts gang voor de kleine man te kost baar was. De minister bleek het met dit alles wel eens te zijn, al was het dan niet zo één ,twee, drie te verwezenlijken. Over een algehele herziening van het pro cesrecht was men al een halve eeuw bezig. Voorlopig hield de be windsman het. wat dit betreft, maar op incidentele verbeteringen. Vrijdagmorgen om half acht is op de Rijksweg tussen Haarlem en Velsen op het beijzelde weg dek een vrachtauto, die tot bus was omgebouwd, geslipt en om geslagen. Met deze bus werden 36 D.U.W.-arbeiders naar Castri- cum vervoerd, waar zij werkzaam zijn op het kampeerterrein. Drie van de inzittenden werden ern stig gewond en moesten met in wendige kneuzingen in het Anto- niusziekenhuis te ÏJmuiden wor den opgenomen. Een vierde gewonde kon later uit dit ziekenhuis worden ontsla gen. Acht licht gekwetsten moes ten per toevallig passerende Rode Kruis legerwagen naar Haarlem worden_ gebracht, vanwaar zii via- de Mariastichting naar huis kon den terugkeren. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de chauffeur de gevaar lijke gladde plek te laat heeft op gemerkt. Hij schijnt voorzichtig te hebben bjigeremd, waardoor de wagen, die naar schatting 35 a 40 km. per uur reed. is geslipt. De bus kantelde en kwam dwars over de weg Je liggen KOSTOF GELIQUIDEERD Kostof, de vroegere Bulgaarse vice-premier, is gisteren opgehan gen. Tevoren had het praesidium van de Bulgaarse grote Nationale Vergadering zijn verzoek om gra tie verworpen. Ook had Kostof een brief ge schreven aan de minister-presi dent Kolarof, die hij verzocht zijn doodvonnis in levenslang te veranderen. Hij beloofde, dat hij dan zijn leven aan de communis tische partij zou wijden. MET DE „VOLENDAM" Vrijdagavond is de „Volendam" van de Holland-Amerika-lijn met 1500 emigranten aan boord naar Australië vertrokken. Onder hen bevinden zich ongeveer 200 Jo den, voor het merendeel statenlo- zen en enige Polen en Tsjechen. De overige emigranten zijn zo goed als allemaal Nederlanders uit diverse provincies. Zeer veel beroepen zijn vertegenwoordigd, vooral zijn er echter veel boeren, chauffeurs en bankwerkers. In te genstelling tot de vorige reis st.aan er thans heel weinig com plete gezinnen te boek. Veelal zijn het alleenreizende mannen in de leeftijd van 25 tot 40 iaar. die een nieuwe toekomst willen op bouwen. BEREIDT ZIJN WEGI Uit de eenzaamheid waarin Sinl Jan verbleef vanaf het ogenblik dat zij de zorgen van zijn vader en moeder kon missen, trad hij in 't rumoer van alledag. De woestijn was hem een retraite geweest en de volle genade van het om God teruggetrokken leven, was over hem neergekomen. Een wijze ging nu preken in de kleine dorpen langs de Jordaanoevers. Met „vrede zij u" sprak hij de vromen aan die hij rond de put bijeen vond. Zijn jong mager lichaam, de lange on- geknipte haren van hoofd en baard, maar vooral zijn grote sterke ogen, die rust en vrede brachten, wekten hun aandacht. En stil luisterden ze naar wat hij zei over het Rjjk van God, dat nabij was en over Hem die komen zou. Ingetogen naden kend putten de vrouwen het water als Sint Jan verder ging; zij haast ten zich om naar huis te gaan en daar te praten over die jonge man en het vreemd verlangen dat zij nu meedroegen. Nieuwsgierig zochten dan de mannen hem op en ook zij luisterden toen hij zijn boodschap over het komend Rijk en de komen de Belofte herhaalde. In al deze eenvoudige mensen werd wakker het verlangen, het heimwee naar de Messias. Geslachten op geslachten hadden het vuur bewaard; het was een brand geweest in de dagen der grote profeten; het had gesmeuld in tjjden van afdwaling, van voor spoed. Nu laaide het op in de har ten van deze kleine armen, en 's avonds in de schemering zong het roerend gebed om de Verlosser „dauwt, hemelen, van boven, en wolken! regent des Gerechte" door de stilte. Johannes trok verder langs dor pen en stadjes, prekend over Hem, die komen ging. „Doet boete", be keert u", „bereidt de- weg voor Hem! Alle dal moet gevuld, en alle bulten geëffend worden". Bereidt u voor op Zijn komst! Groots en nederig noemde hij zichzelf de vox clamans, de stem van een roeper, het geluid van een die wakker maakt. Sint Jan was de steen in een vij ver, die het water doet golven. Hij deed het eeuwenoud verlangen her leven in de mensen. Hoe moeten de Joden geschokt zijn toen Johannes uitriep: „Midden onder u staat Hij, leeft Hij, en ge kent Hem niet!" En dit middag daarna! DdAr, d&ar gaat Hij, het Lam Gods dat de zon den van de wereld wegneemt!" Weer leven we in verwachting. Onze Moeder de H. Kerk poogt door haar liturgische teksten het zelfde verlangen naar de Verlosser in ons wakker te roepen. De litur gie, het Kerkelijk Jaar is een bij zonder sacrament. In teken maken we de gebeurtenissen mee, die de Joden beleefden. Nu in de Advent zijn we aan het eind van de duizen den jaren van belofte en voorberei ding. Woorden, waarmee de profe ten hun uitzien en wachten weer gaven gebruikt onze Moeder om in ons dezelfde gevoelens te wekken. Naar het ogenblik van Kerstmis toe wordt Haar roepen om de Ver losser sterker: veni Domine, kom Heer. „Nog vier dagen" bidt zij de 21ste December „dan komt tot u onze Heer!" Ja, met Kerstmis zal Hij komen, zal de Tweede Persoon van de goddelijke Drieëenheid mens worden, wordt Onze Verlosser ge boren. Nu gaat de Voorbereider rond: „bereidt zijn Weg! Bekeert u!" De weg moet klaar zijn. Kerstvreugde zal over u komen, maar de ware vrede, die de engelen de massa toe zongen, is voor hen, die Zijn weg, geëffend hebben. Kerstmis valt u niet als 'n erfenis in de schoot. Als u niets over hebt voor de Heer, dan gaat Hij uw hart voorbij. P. C. DE HAAS O FM. Woensdag 21 Dec. H. Thomas Apostel. Zaterdag 4 Dec. Vasten- en Ont houdingsdag. Vigilie van Kerstmis. IjsvogelsAntwerpen 82 De Ijsvogels hebben de in de Apollohal te Amsterdam om de West-Europa-cup gespeelde ijs hockey wedstrijd met 82 gewon nen. De tussen-uitslagen waren 02, 30 en 50. AVONDKLEDING. De avondjapon is nog steeds de feestjurk bij uitstek, ende droom van elke rechtgeaarde vrouw. In dit artikel wil ik het er eens over hebben; temeer ook, daar menige vrouw zal overwegen, de viering van het aanstaande Kerst feest of Oudejaarsavond wat meer luister bij te zetten, door zich in een avondjapon te vertonen. Ik zie hier en daar al wat beden kelijke gezichten. Met Kerstmis in zon „bloot geval" rondlopen? Par don, wie zegt nu eigenlijk, dat een avondjapon persé „bloot" moet zijn? Zeker, U kunt een diep rug decolleté, een m. -wloos model of een zeer lage hals kiezen; noodza kelijk is dit echter niet. Juist in avondkleding bestaat een dusda nige grote verscheidenheid aan mo dellen, dat het voor elke vrouw mogelijk is, iets uit te zoeken wat met haar smaak, haar figuur en haar opvattingen overeenkomt Dat een avondjapon uitgespro ken kostbaar moet zijn, is een tweede dwaling. Ook met mindere dure stoffen zijn aardige resultaten te bereiken. Natuurlijk blijft het aanschaffen van een kledingstuk, dat slechts weinig gedragen wordt, een zekere luxe. Aan dit bezwaar komt in de laatste tijd het zoge naamde cocktailjaponnetje tege moet. Dit is niets anders als een geklede namiddagjapon, vervaar digd uit zijde of fluwee.l en bij voorkeur extra lang. Als U hier voor een zeer gekleed model uit zoekt en de rok bijna tot aan de enkels neemt, behoeft i: derge lijke japon voor een avondjurk niet onder te doen. Behalve dat U de cocktailjapon ook voor talrijke an dere gelegenheden kunt dragen, biedt ze als avondjurk nog het voordeel, dat de U begeleidende heer met het dragen van een keu rig donkerblauw costuum kan vol staan. Tenslotte nog iets over het mo del van onze tekening Het jasje was vervaardigd van zwart flu weel, terwijl de rok uit witte tule gemaakt werd gegarneerd met nopjes van fluweel. Natuurlijk kunt U voor het jasje ook taft- of moiré-zijde gebruiken, terwiji een omgekeerde kleurencombinatie het eveneens goed zal doen. Iemand die vaker naar een feestje toegaat, en dan liefst niet steeds in dezelfde japon wil verschijnen, doet er ver standig aai., om de rok in een don kere kleur (b.v. zwart of bordeaux rood) te nemen. Hierbij kunnen dan blouses van allerlei kleur en snit gedragen worden, waardoor het ge heel steeds weer een nieuwe aa' zien krijgt. PAULETT

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3