De Rijkswerkplaats te Hoorn Deze school is geen luxe, maar broodnodig" Grote mogelijkheden in Indonesië Gezonde natuurlijke spanning OE BEURS VAN DEZE WEEK Tuinbouwschool Heerhugowaard Tuinbouwonderwijs heeft een enorme vlucht genomen „Dit is de school van Jacob Groen" Plan aanschaffing verplegingsmiddelen Priester en Leek Opleiding voor metselaars en timmerlieden De toekomstige taak van Nederland Marktberichten (Van onze redacteur) HEERHUGOWAARD. Burgemeester Sutman Meijer voelde zich Vrijdag, bij de officiële opening van de R. K. Tuinbouw school in Heerhugowaard-Noord, zo hij" zeide, meer als een ceremoniemeester dan als voorzitter van de Commissie van Toezicht, want er was een montere stemming in een opgewekt gezelschap. Wij konden gisteren de voornaamste bijzonderheden van het eerste gedeelte der plechtigheid al melden. Er zijn nog veel vriendelijke woorden geuit en als alle goede wensen in vervulling gaan, ziet het er voor de school van meester C. Overtoom veelbelovend uit! De school van meester Over toom In de agrarische litanie heeft deze school blijkbaar vele titels. Die van Warmenhuizen noemde men de school van me neer van Baar (van de Onderwii zersvereniging), deze mag, zei de heer Krabbendam van het Tuin- bouwconsulentschap, „de school van meneer Groen" genoemd wor den. Van meerdere zijden was men trouwens complimenteus ten opzichte van de heer Jac. Groen, die zijn vasthoudendheid ook hier had laten gelden. „Geen luxe". Het is geen luxe, dat hier deze school komt, merkte burgemeester Sutman Meijer in het vervolg van zijn gisteren al vermelde toe spraak op, ze is broodnodig. Onze vreugde en onze trots is gemeen schappelijk, moge de school ook door onze gemeenschappelijke me dewerking gedijen. Daartoe deed spr. een beroep op aller samen werking. Rector v. d. Hoogte, als voorzit ter van de Onderwijsvereniging uitgenodigd de school officieel te openen, deed dat met een toespe ling op de liturgie van de dag, feest van Sint Eusebius en wenste dat de school gelijk het gebed van de dag vraagt de kracht van de H. Geest zou mogen ont vangen, om tegenstrevende mach ten te weerstaan. Hij wenste het hoofd alle bijbelse deugden en hoopte dat de school zou" uit groeien tot heil van Heerhugo waard en omgeving, in het belang van de tuinbouwende stand. Namens Tuinbouw-inspectie en Consulent voerde de heer Krabbendam het woord. Dit is de tiende tuinbouw school in dit Noordhollandse ambtsgebied. Tien jaar_ geleden waren er nog maar twéé, en dan nog de Rijkstuinbouwschool te Hoorn en diverse cursussen. In deze tien jaar heeft het Tuinbouw onderwijs een geweldige vlucht genomen. Zes van de tien scholen zijn van de Onderwijsvereniging van de L.T.B. Aan deze is be hoefte en ze staat hier op de goe de plaats. Aan de jonge tuinders kan niet zo spoedig te veel mee gegeven worden. Men weet het: moeilijke tijden zijn, zacht ge zegd, niet uitgesloten. Ook daar om deed iedereen, die medewerkt aan de stichting van deze school, goed werk! Spr. richtte vrien delijke woorden tot het hoofd: de naam Overtoom heeft een be kende, goede klank! De heer Groen vond dit inderdaad een gelukkige dag. Voor de oorlog kreeg de L.T.B. „hoogstens één school". Na dien heeft de Regering de zaak krachtig aangepakt. Wat we nu hebben, is echter heus nog niet te veel. Moeilijkheden zijn hier nu in het geheel niet geweest. Het begin met een aantal leerlingen van 28 is verheugend. Moge het slagen van de school blijken uit de resultaten! Burgemeester Nolet, van War menhuizen, mede sprekende na mens burgemeester de Boer van Obdam en burgemeester Bosma van Oude Niedorp, introduceerde Cicero in dit gezelschap en ver klaarde als voorzitter van de Com missie van Toezicht jaloers te ziin op zijn collega hier, waar alles zo van een leien dakje was ge gaan. Hij feliciteerde de omlig gende gemeenten en zei dat het KATHOLIEK BOUWBLAD De beide laatste afleveringen van het Katholiek Bouwblad, (eind No vember, medio December) geven beschouwingen over de plannen voor een nieuwe St. Dominicuskerk te Nijmegen waaraan tevens een heel school-complex wordt ge bouwd. Joan Colette haalt het Bos sche kunstenaarscongres nog eens aan in een artikel over praten en doen. St. Nicolaas verschijnt er in relief, met een interessante reeks legenden en aandacht wordt gewijd aan 't beeldbouwwerk van Mari Andriessen. Verder boekbesprekin gen, een reisverhaal uit Frankrijk, fraai geillustreerd, en in het Technisch Bouwblad van de hand van Drs. de Jong een goed gedo cumenteerde beschouwing over de volkshuisvesting in Frankrijk met In Mei: West-Indische Ronde Tafel Conferentie WILLEMSTAD (Curacao), 15 Dec. (A.N.P.). Hedenmorgen heeft de Nederlandse regering te huracao doen bekend maken, dat hl er naar streeft, in Februari 1950 het project betreffende de emdstructuur van het koninkrijk aan Suriname en de Nederlandse Antillen voor te leggen en zich voorstelt, in Mei d.a.v. een con ferentie tc houden tussen Neder land, Suriname en de Nederlandse Antillen. katholieke karakter van deze school niet voortkomt uit secta- risme: met al onze katholieke activiteiten houden wij het alge meen belang in het oog! Pastoor Borsboom Na een korte pauze sprak de pastoor der parochie, waarin de school (voorlopig in een lokaal in de St. Jozefschool) gevestigd is; met hem was aanwezig pastoor Th. Sprenger, pater-rector Berlen O.F.M., kapelaan van Leeuwen en kapelaan Landsman ('t Veldt). Pastoor Borsboom beaamde, dat het onderwijs voor de land- en tuinbouw ontzettend nodig is. Het gaat in de maatschappij om ge schoolde krachten! Hij belichtte vooral het opvoedend karakter van deze school als hoogst-nuttig, en hoopte dat ze ook een stimulans zou zijn voor de jeugdbeweging. Andere sprekers waren de heer van Graft, die na mens de H. M. v. L. hoopte op een goede samenwerking; de heer C. A. J. van Baar, secretaris- "enninemeester van de Onderwijs vereniging, die de gemeente voor de betoonde medewerking dankte, evenals het Departement, dat •b- sidieert. en een pluim uitdeelde aan de administrateur van de On derwijsvereniging. de heer Hoen derdos. Voorts de heer Laan, „buurt-hoofd" te Obdam, die de heer Overtoom verwelkomde in de „collegiale kring van leer krachten van de Onderwijsvereni ging" eii tenslotte de heer Over toom zelf, die hoopte: spoedig een eigen schoolgebouw te zullen krij gen en op blijvende medewerking van alle betrokkenen te mo<»en rekenen. Nadat burgemeester Sutman Meijer de wens had geuit, dat de school met Gods hulp zou gedijen, verenigde men zich aan een wel verzorgde koffie-tafel, die de keu ken van Jacob Groenland alle eer aan deed. ONRUST IN SOERABAJA HOUDT AAN BATAVIA, 15 Dec. (Aneta). Te Soerabaja zijn Dinsdag op nieuw acht auto's met chauffeurs verdwenen, terwijl wederom en kele overvallen, berovingen en in braken worden gemeld. Ook op het stationsemplacement was het onrustig als gevolg van schiet partijen tussen de bewakers en rampokkers, van wie twee werden gewond. Wegens het veelvuldig voorkomen van plundering van treinen aan de rand der stad is besloten de stationsbewaking uit te breiden. VERGADERING WIT-GELE KRUIS OBDAM. In een zeer druk bezochte vergadering, welke on der voorzitterschap stond van burgemeester De Boer, zijn groot se plannen tot stand gekomen. De zeereerw. heer Pastoor L. H. Wanna, werd door de voorzitter hartelijk verwelkomd. ■ualatuaS Door de voorzitter werden de statuten in al haar onderdelen besproken en waar zo nodig toe gelicht. Verschillende moeilijk heden kwamen naar voren. De contributie werd gekenmerkt als te hoog. Uit de toelichting van de voorzitter bleek het echter on mogelijk hierin verandering te brengen. Als voornaamste punt kwam ter sprake het oprichten van een eigen parochieel maga zijn met verplegingsmiddelen. De voorzitter zag hiertoe geen mo gelijkheid, daar het aanschaffen van deze middelen zeker 8 a 9000 gulden zouden kosten. Na deze bespreking ging men over tot het kiezen van een geheel nieuw be stuur. Als voorzitter werd ge kozen P. Mettes, secretaresse mevr. Koenis Stroet, penning meester H. v. d. Wiel.-mevr. Ap pel en P. Leek. Na overname door de nieuwe voorzitter van de voorzitters hamer werd opnieuw naar voren gebracht het oprichten van een magazijn met verplegingsmidde len. Mevr. Appel toonde zich een warm voorstandster. Laten we in het klein beginnen en vooral eerst de verplegingsmiddelen die bij het kraambed aanwezig moe ten zijn, aanschaffen. De zeer eerw. heer Pastoor ondersteunde dit voorstel en zegde zijn steun toe, tevens zal zijn eerwaarde machtiging vragen voor het hou den van een collecte tijdens de Heilige Missen. Zijn eerwaarde memoreerde de steeds gulle ma nier van de parochianen, wan neer een beroep op hen gedaan wordt voor de missie, laten we dit mooie werk voor onze mede mensen beschouwen als missie werk in onze eigen parochie. De vergadering toonde zijn warme waardering voor deze toezegging en een zeer optimistische geest was duidelijk merkbaar. De con tributie over 1949 moet nog ge- ind worden en met bekwame spoed zal hiertoe worden over gegaan. Tevens ligt het in de be doeling in 1950 de contributie in twee gedeelten te innen om het de mensen niet te bezwaarlijk te maken. Aan het einde van de vergade ring dankte de voorzitter burge meester De Boer voor zijn nuttig werk in de afgelopen jaren, hoop te op aller medewerking er! slui ting volgde met de christelijke groet. Bij de moderne oorlogvoering heeft men parachute-troepen nodig, om de vijand achter de stellingen aan te vallen. De Amerikaanse luchtlandingstroepen worden te Port Benning, Ga. opgeleid. Langs een paar lijnen springen de soldaten met hun parachute van de 75 meter hoge toren. In tijdschrift en dagblad was reeds eerder uitgesproken wat in inleidingen en discussies tijdens een onlangs gehouden week-einde- bijeenkomst op het katholiek stu diecentrum Drakenburgh uitdruk kelijk werd behandeld: de verhou ding tussen priester en leek en de moeilijkheden die zich hierin, vooral de laatste tijd, meer en meer doen gevoelen. Nieuw is dit probleem niet en wie het historisch belicht, zal de veelvuldige vormen zien waarin het zich telkens opnieuw op be- Er valt deze week weirjig nieuws van de Effectenbeurs te vermelden. Zowel bij Indonesische als de ove. rige fondsen waren de koersfluctu aties van weinig betekenis en de gehele markt had een vrij kleurloos aanzien. Men wenst blijkbaar de Souvereiniteitsoverdracht eerst af te wachten, waarna er zich vermoe delijk duidelijke perspectieven voordoen omtrent de ontwikkeling en vooruitzichten van de Neder landse positie in Indonesië. De heer Soekarno heeft nu in een radio rede gesproken over de vriend, schappelijke samenwerking tussen Nederlanders en Indonesiërs en als gevolg daarvan was de stem ming voor Cultuurfondsen tegen het eind van de week iets vrien delijker, zodat een kleine koers winst kon worden behaald. De HOORN. Een probleem, waarmede ons gewest in de na- oorlogsjaren veel heeft te kam pen, is dat van de ongeschoolde arbeidskrachten. Werknemers, die op zeer jeugdige leeftijd zonder een vak te kennen, een dienst betrekking aangingen, werden later teleurgesteld, en zagen in, dat zij een grote fout begaan had den. In een zelfde omstandigheid verkeren, hoewel buiten hun schuld, de gedemobiliseerden, die vpor hun opkomst in militaire dienst nog geen vak onder de knie konden krijgen. Voor deze mensen is scholing van zeer groot belang. Doch er is ook een cate gorie, die indertijd wel een vak feleerd heeft doch wier vakbe- waamheid sterk is verminderd, zoals de gedemobiliseerden en zij, dre.cen ander beroep gekozen hebben. Voor deze jongemannen zal een grondige herscholing no dig zijn, willen zij weer als vol waardig vakman in de rij van hun collega s kunnen meemar- cheren. Tenslotte zijn er personen, die wel een vak kennen, doch dit vak om de een of andere reden vaar wel willen zeggen. Gezondheids redenen kunnen hiervan de oor zaak zijn, doch ook het vermin deren van de opnemingsmogelijk heden in een bepaald beroep. Deze arbeiders zullen moeten omgeschoold worden. Om al deze mensen, speciaal in ons gewest, in de gelegen- keid te stellen zich te laten scholen, herscholen en om scholen, zal te Hoorn, het cen trum van een zeer bevolkings- rijke streek in onze provincie, een Rijkswerkplaats worden geopend, en wel op 2 Januari a.s. Deze Rijkswerkplaats, wel ke gevestigd zal zijn in de ba rakken aan de Johan Mes- schaertstraat, staat open voor alle jongemannen uit de 80 ge meenten, welke vallen onder het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar. Dit Gewestelijk Bureau omvat de rayons Alkmaar, Den Helder, Hoorn, Purmerend, Enkhuizen, Medemblik, Schagen, Wieringer- meer, Texel en Edam. Voorlopig zal alleen worden opgeleid voor metselaar (4 a 5 maanden) en timmerman (7 a 9 maanden). Het Rijk betaalt hen, die deze opleiding volgen, een wekelijkse loondervingsvergoe ding uit van 27.tot 30. voor een kostwinner: van ƒ23. tot 26.voor een kostganger en alleenwonende: en van 20.tot 23.— voor een thuis inwonende. Deze vergoedingen vormen de maxima voor de arbeiders, dié 22 jaar of ouder zijn. Voorlopig kunnen in de Rijks werkplaats te Hoorn 25 tot 30 metselaars en ongeveer 20 tim merlieden een opleiding ontvan gen. Wanneer er genoeg animo is, zal een uitbreiding, ook naar het aantal te onderrichten vak ken, overwogen worden. De mini male werktijd per week bedraagt 43 uur. Natuurlijk moeten de candida- ten aan zekere eisen voldoen en worden zij getest op geschiktheid voor de opleiding. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat deze scholing, herscholing en omscholing van arbeidskrachten een prachtige gelegenheid schenkt aan al diegenen voor wie de tuinbouw geen perspectieven meer biedt. Daarnaast is deze Rijkswerkplaats ook een uitkomst voor de gedemobiliseerden, van wie er honderden tegeliik naar huis terugkeren. Deze laatsten zullen zelfs voorrang genieten. De arbeidsbureaux verschaffen omtrent de cursussen en de daar aan verbonden voordelen uitvoe rige inlichtingen. dagelijkse omzetten bleven de gehele week op een vrij laag ni veau. Het koersverloop van enkele der voornaamste Cultuuraandelen was ongeveer als volgt: Amsterdam Rubber 133, 129%, 133*/= pet., Han delsvereniging Amsterdam 149, 146Vi 150 pet. Deli Mij 136'/=, 134, 137% pet. De minder courante soorten bleven vrijwel ongewijzigd. Ook in Cultuurbanken ontstond een enigszins betere stemming, uit gezonderd voor Ned. Ind Handels bank, die vrijwel constant op 100 pet. werden afgedaan Koloniale Bank 60 1/862 1/4 pet., Nederl. Handel Mij. 157 3/4160 pet. In aandelen Koninklijke Petro leum kwam nogal was aanbod voor, waardoor de notering weer tot be neden de 300 pet daalde: 304, 299, 330 pet. Aandelen Billiton II daar entegen wisten iets aan te trek ken 268—272 pet Voor binnenlandse bankaandelen bestond goede vraag. Amsterdam- sche Bank 21/4, Rotterdamsche Bank 1 1/4 en De Twentsche Bank 4 punten hoger. De resulta ten van deze instellingen zullen o.i. niet ten achter blijven bij die van het vorige jaar. Ook Holland- sche Bank Unie 4 pet. beter. Het pas verschenen jaarverslag maakt een uitstekende indruk. Op de Scheepvaartmarkt trad tegen het eind van de week een kleine vebeternig in, waardoor het geleden verlies weer kon wor den ingehaald, zodat uiteindelijk de noteringen weinig verandering te zien gaven. Hetzelfde kan gezegd worden van de Industriefondsen, waarvoor weinig belangstelling bestond. In Philips Gloeilampen b.v. kwam per dag meestal slechts één no tering tot stand. Blijkens een bericht heeft de Nederl. Mij. v. d. Walvisvaart haar productie reeds aan de regering verkocht tegen een prijs van f925 Cv. j. f 1015) per ton. Deze prijs mag alleszins bevredigend worden genoemd, doch de notering reageer de hierop nauweijks 109%111 pet. Op de Staatsfondsenmarkt viel de vaste stemming op voor de 3 pet. dollarlening 1947, die wederom met een vol punt wist te verbete ren, 961/2—971/2 pet. Ook de 3 pet. Grootboekschuld 1946 aan de vaste kant met een koerswinst van een half pet., 97 1/8—97 5/8 pet. De lening 3—3% pet. van 1947 tegen het midden van de week iets zwak ker, 981/4, 98, 981/8 pet. Obl. 3 pet. Indië 1937 A bleven niet ach ter en wisten eveneens een half pet. te avanceren 94 7/895 3/8 pet. Bolte Gorter N.V. te Gronin gen kondigde de uitgifte aan van f500.000 nieuwe aandelen tegen 117% pet., uitsluitend voor aan deelhouders. Uitbreiding van za ken, grotere voorraden en omzet ten noopt deze N.V. wederom een beroep op de geldmarkt te doen. Het voorkeursrecht van aandeel houders (theoretische waarde f66 67.werd, de eerste dag verhan deld op f 59.later kwam een no tering van f69— tot stand. Het schijnt nu vrijwel vast te staan, dat in Januari a.s. de han del in certificaten van Amerikaan se shares ter beurze van Amster dam in die zin zal worden gewij zigd, dat ingezetenen ook als kopers kunnen optreden. Men mag ver wachten dat dit de levendigheid ter beurze ton goede komt, De New Yorkse beurs was ge durende de gehele week aan de vaste kant. C. paalde tijden heeft voorgedaan, en aldus beter de oorzaak of aanlei ding evenals de omvang er van begrijpen. In ons land vooral is het toch zo, dat het hoofdzake lijk geestelijken, priesters en kloosterlingen zijn geweest, die de leidende katholieke figuren waren op cultureel, wetenschappelijk, so ciaal en zelfs politiek gebied. Voor de katholieke leek was er tenge volge van de stelselmatige ver drukking, vervolging en achter uitzetting der katholieken geen vooraanstaande plaats mogelijk tenzij nog enigszins misschien in handels- of zakenleven. Pas wij in onze tijd beleven het, dat in pers, onderwijs, staatkunde, sociale be weging en aan de universiteit de leek meer en meer een kans krijgt en zich op publicistisch en literair terrein met ere een plaats weet te verwerven. Het uur der leken is gekomen, heeft men gezegd, en dit kan ook in dit opzicht toegepast worden. Het is niet de ontwikkelde, in tellectuele leek alleen die moei lijkheden ondervindt in zijn ver houding tot de priester. Ook de zaken- en handwerksman, de boer en de arbeider voelt dat er op dit punt iets aan het veranderen is in zijn kringen. De tegenwoordige katholieke mens staat in het alge meen „anders" tegenover de pries ter en zelfs tegenover de klooster lingen dan de voorgaande genera ties. Men is critischer, men heeft meer bezwaren en verwijten, men stelt hogere eisen. Het gaat niet aan, deze gewij zigde houding van thans te ken merken als anti-clericalisme in de ongunstige zin die dit gelukkig- niet-Nederlandse woord eigen is. Veeleer is o.i. de diepste verkla ring ervan te zoeken in een steeds sterker bewustwording van de plaats en de taak, die zowel de priester als de leek toekomen. De grenzen van ieders gebied worden duidelijker omschreven, overschrij ding ervan wordt niet langer ge duld, nu men kwalijk meer spre ken kan van onmondigheid aan de ene zijde en er aan de andere geen plaats meer kan zijn voor bet uit sluitende voorrecht van alwetend heid en voor machtsvertoon. Mis schien heeft juist hj#r van weers zijden de aanleiding gelegen tot wrijvingen en grieven die de laat ste tijd steeds luider en meer open lijk tot uiting zijn gekomen. Maar het inzicht in elkanders eigen waarde en betekenis zal elkander doen vinden in een zelfde gemeen schap, welke geen andere is dan die van Christus' mystieke Li chaam. Het is goed zich te bezinnen op de beginselen die ten grondslag liggen aan een gezonde verhouding van priester en leek. De laatste Vastenbrief van de nu overleden aartsbisschop van Parijs, Kardinaal Suhard, wiens gezaghebbend woord weerklank vond tot ver over de grenzen van zijn eigen land, was aan dit wel zeer actuele onderwerp gewijd, toen hij handelde over „les prêtres dans la cité". Het probleem in kwestie wordt evenals elk ander van soortgelijke aard het best op gelost, theoretisch zowel als prac- tisch, wanneer tenminste van beide kanten de goede wil daartoe aanwezig is, niet zozeer door het te benaderen van buiten af, maar door de kern en het wezen der dingen zelf te raken langs theolo gische weg. Het is in Christus dat priester en leek één zijn. Deze waarheid is, hoe eenvoudig ook geformuleerd, van een diepte die mén niet genoeg doorgronden kan. Wij weten volgens ons geloof dat er maar één Middelaar, één Priester is: de Zoon van God Zelf hi zijn H. Mensheid, die ons ver zoend heeft met de Vader door het offer van Zijn leven op het Kruis. Wij geloven dat Hij dit Middelaar schap, dit Priesterschap voortzet in Zijn Kerk, in het Offer der H. Mis en de andere Sacramenten. Ten overstaan hiervan heeft Hij aan alle gelovigen zonder onder scheid in het merkteken van hun Doopsel een macht, een bevoegd heid gegeven, waardoor zij aandeel ontvangen aan het H. Priesterschap van Christus Zelf, met dien ver stande dat de actieve, ambtelijke macht ten overstaan van sommige Sacramenten als b.v. de Biecht en de H. Eucharistie aan de priesters alleen is toevertrouwd. terwij) 9 Voor de afd. Groningen van het departement van „Handel en Nijverheid" sprak gistermiddag prof.'G. Weijer uit Amsterdam, directeur van de Escomptobank, die door zijn verblijf in Indo nesië en in Japan, ook na de oorlog, en door zijn vele reizen in de Ver. Staten een zekere deskundigheid over het onderwerp waarover hij sprak, niet kan worden ontzegd. Als onderwerp had hij gekozen: „De rol, welke Nederland kan spelen in de onder-ontwikkelde landen", waarbij hij in het bijzonder de wereldpolitiek van de Ver. Staten belichtte en aangaf, welke taak hier voor Nederland nog is weggelegd. En daarbij bleek, dat prof. Weijer voor Nederland ook in de toekomst nog grote mogelijkheden zag in Indonesië en geen enkele aanleiding voor defaitisme of ontmoediging. Als wij maar niet bij de pakken gaan neerzitten en de mogelijkheden aangrijpen, welke hier nog voor ons zijn weggelegd, dan is volgens hem nog lang alles niet verloren. De mentaliteit in de Ver. Staten. Als uitgangspunt nam hg het z.g. 4e punt in de grote Congresrede waarmee president Truman in Ja nuari j.l. opnieuw zijn ambt aan vaardde en waarin hij het de taak noemde van de Ver. Staten in de z.g. onder-ontwikkelde staten, waar vrije volkeren leven, door hulp van Amerika, nieuwe welvaartsmoge lijkheden te scheppen. Dit programma heeft bij het Amerikaanse volk direct weerklank gevonden en het vertolkt ook een typisch Amerikaanse gedachte. De onder-ontwikkelde volken meer welvaart te brengen, dat beant woordt aan de gedachte van de christelijke naastenliefde en biedt op zich zelf ook grote materiële voordelen aan de Amerikanen. Want de Amerikaan wil gaarne de naastenliefde beoefenen, maar voor al als zij hem ook nog voordelen brengt. Bovendien heeft Amerika op dit gebied ervaring. De welva rende oostelijke staten van Ameri ka hebben, toen armoede heerste in het zuiden en westen, door hulp te bieden aan deze staten, daarmee niet alleen deze delen van Amerika inderdaad welvarend gemaakt maar men vestigde daardoor ook nieuwe markten, die voor het oos ten mogelijkheden schepten haar producten tegen goede prijzen te verkopen. Met deze ervaring voor ogen, redeneren de Amerikanen: waarom zullen we niet een stap verder gaan en ook buiten onze grenzen door onze hulp aan onder ontwikkelde staten grotere wel vaart brengen, want ook daar zul len dan markten ontstaan, die voor onze industrie voordelig kunnen zijn. Hierbij komt nog, dat de Ameri kanen zich zelf beschouwen als de best georganiseerde natie van de wereld. Zij menen het beste econo mische stelsel te hebben dat er be staat en daarom stellen zij als voor waarde voor deze hulp, dat men dit ecönomisch stelsel en vooral het beginsel van de „free enterprise". Het moeten bovendien vrije volke ren zijn, want met Amerikaanse hulp z.g. imperialistische staten te helpen hun koloniaal stelsel te handhaven, is voor een Amerikaan de grootste absurditeit. Hierover is met een Amerikaan niet te debatteren. Spr. heeft het herhaaldelijk schriftelijk en monde ling gedaan, maar het is volkomen hopeloos! Voor een Amerikaan is koloniale overheersing hetzelfde als slavernij en men kan praten als Brugman en met feiten aantonen, dat bijv. Nederland in Indonesië slechts welvaart heeft gebracht, het volk op een hoger peil van bescha ving en ontwikkeling stelde en de rechten en vrijheid van dit volk zo ruim mogelijk heeft geëerbie digd, men laat U praten en gelooft er niets van. Het beheren van ko loniën is voor hen is iets uit de tijd, dat kan niet meer geduld worden. Daarom sprak Truman met nadruk van „free peoples in the world". deze van de andere kant weer uit sluitend aan de leken toekomt b.v. betreffende het Sacrament .van het Huwelijk. Het is op deze goddelijke instel ling dat volgens goddelijk en men selijk d.i. Kerkelijk recht het on derscheid berust tussen de stand van priester en leek. Maar al is dit een onderscheid, het betekent geenszins een scheiding. Integen deel, zoals uit het hierboven aan gehaalde beginsel blijkt, behoren zij noodzakelijk bij elkander als wezenlijke delen van één zelfde werkelijkheid: Christus' Priester schap voortgezet in de Kerk. Niet de priesters alleen zijn de Kerk, maar de priesters en de leken te samen. Zij vormen het ene my stieke Lichaam van Christus, waarin zij beiden hun eigen niet te vervangen functie bezitten. Zij zijn beiden, een ieder op de hem eigen manier, betrokken bij de opbouw en uitbreiding van het Godsrijk op aarde, beiden op een zelfde ver antwoordelijke wijze geroepen tot het apostolaat. Is de katholieke actie juist niet de deelname van de leken aan het werk van de hierar- chie? Het is niet moeilijk, dit alles duidelijk in te zien. Het is ook van belang dit te blijven doen, wanneer door menselijke zwakheid tegen over deze beginselen in de praktijk, van beide kanten ook weer, wel eens tekort wordt gekomen. Dan is het zaak, zich niet blind te staren op fouten en tekorten, maar die overeenkomstig de heldere, stra lende beginselen van onze geloofs opvatting te herstellen. Niet door wederzijdse kritiek en kleinering, niet door vervreemding van elkan der en het doen ontstaan van een onoverbrugbare kloof, maar door begrip en waardering, door een ge zond evenwicht en een in normale proporties gehouden spanning tus sen beide partijen, door verantwoor delijkheidsbesef van allen voor het ene grote geheel, wordt de zaak van het goede, de zaak van God het best gediend. Eerbied voor de priester bij de leek, eerbied voor de leek bij de priester: dat is eerbied voor Chris tus in de zielen van allen, die in Hem toch broeders zijn. Op de eer ste Zaterdag wordt er gebeden voor heilige priesters. Maar moet men niet evenzeer bidden om heilige leken' H L Had hij dit niet gedaan, dan was zijn idee nooit aanvaard. De Ame rikanen, dat is spr's ervaring, zijn volkomen blind en doof voor alle argumenten, die moeten aantonen dat van Ned. kolonisatie in Indië, in de Amerikaanse betekenis van het woord, geen sprake is. Willen we dan ook „real-politik" wezen dan moeten we ons bij die opvatting neerleggen en ons afvra gen, welke taak blijft er voor Ne derland, vooral in Indonesië over, wanneer we dit Amerikaanse stand punt aanvaarden. En nu meent hij, dat punt 4 van Trumans program door ons reeds generaties lang in Indië in de prac- tijk is gebracht. Ook wij hebben Indië geholpen een welvarend land te maken, eensdeels omdat wij dit zagen als onze christenplicht, maar ook, omdat wij er zelf belang bij hadden. In dit opzicht gaat de ver gelijking met Amerika volkomen op. Bij die taak hebben we niet al leen een geweldige ervaring opge daan, maar in ons volk zijn ruim de krachten aanwezig die taak voort te zetten. Die ervaring, die geschiktheid missen de Amerika nen volkomen. Zij denken met geld alles te kunnen en met dollars al les te bereiken, maar zij vergeten, dat de oosterse mentaliteit geheel anders is. Een oosterling staat zeer sceptisch tegenover de voordelen van een welvaart waarvoor hij hard werkn moet en die hem losslaat van alle tradities en gewoonten. Dat verlangen naar welvaart leeft slechts bij een klein deel van het volk. De volkomen mislukking van de Amerikaanse politiek in China, had als oorzaak, dat de Amerikaan niets begreep van de oosterse men taliteit. Als de Amerikanen hun economie in Indië zouden forceren, zouden ze bij de bevolking geen welbehagen, maar mishagen bren gen. Komen de Amerikanen in In donesië met grote landbouwmachi nes, waarvan ze heel wat verwach ten, dan wordt dit een volkomen mislukking. Sociologisch staat vast dat de Indonesische bevolking geen sneller tempo kan volgen, dan wij er moeizaam bereikt hebben. Wij hadden er toch ook alle belang bij de productie hoog op te voeren en de lage levensstandaard hebben wij daar niet gewenst. Het was ook ons voordeel geweest, de welstand daar hoger op te voeren, maar dat ligt dit volk niet. De Amerikanen dro men van een grote industrie, maar er is niets afzichtelijker en mens onwaardiger dan een Oosters in- drustrieproletariaat. We zien dit in India en China. Dit volk is een landbouwvolk en moet altijd terug kunnen vallen op zijn akkertje en anders is het diep ongelukkig. Bij de uitwerking van punt 4 van Trumans program zal men dezelf de weg moeten bewandelen, die wij reeds generaties in Indonesië heb ben bewandeld. Wij beschikken daarbij over een formidabele kennis en ervaring en Mac Arthur heeft in Japan reeds ervaren, dat de mees te Amerikanen van zijn staf, door hun gemis aan Oosterse ervaring en kennis voor een oosterse wel- vaartspolitiek onbruikbaar zijn. Men zal Ned. hulp in Indonesië niet kunnen ontberen, wil er iets van de welvaartsplannen terecht komen. Op dit ogenblik zijn er reeds, ook met Amerikanen, onder handelingen gaande tot inschake ling van deze Nejl. hulp. We spelen dit nog, zei spr. over particuliere banden, maar de ervaringen zijn allerminst ontmoedigd. We zullen niet op dezelfde schaal als vroeger jonge Ned. krachten naar Indone sië kunnen sturen maar voor jonge mensen met energie, werklust en kennis zal er in Indonesië ook nu nog wel een goede toekomst zijn. En van de gevolgen van deze Ned. penetratie in Indonesië zal heel ons land kunnen profiteren. Na deze zeer interessante rede ontspan zich nog een uitvoerige gedachfenwisseling, waarbij prof. Weijer gelegenheid kreeg enkele in zichten nader te verduidelijken. Met een hartelijk woord van dank aan de inleider sloot de voorzitter de heer de Pree deze belangrijke bijeenkomst. OBDAM, 16 Dec. 19000 kg breek- peen B 7.90—11.10, C 6.50—9.10; 11.000 kg kroten A 6.606.80; knol- kroten A 89.10, 4800 kg uien 21.90 —22.50; grove 21.30—22.30; 3000 kg savoye kool 713, 6000 kg rode kool 6.209.10. 11000 kg gele kool 7.609.20, 2500 kg Deense witte kool 99.20, 850 kg spruiten 3645, 40 kg witlof II 46. ALKMAAR, 16 Dec. Exportvei ling. Tomaten A 3466, Witlof I 40 —50; II 22—38; Bloemkool 10—26; Rode kool 69.80; Savoye kooi 5.509.80; Groene kool 917; Spruitkool I 4562; II 2638; Boe kool 10—20.50; Sla 3.50—11; Andij vie 2338; 6.5021; Rode bieten 68; Winterpeen 5.5010.70; Was- peen 7—28; Uien 19—22.50 II 1,50 —11; Prei I 23—36; II 8—19; Soep 1.50—11 ;Selie 48; Knolsoep 19 —23; Druiven Alicant 97102; Ap pels: Bramley Seedling 13—18' Present van Holland 1624; Goud reinette 1733; Groninger Kroor 1622; Laxton Superbe 17—31 Present van Engeland 17—41; Gic ser Wildeman 718; Winteri.-T i 14- Zwiindrecht*'

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 7