R.T.C.-debat in Eerste Kamer: een lusteloze reprise GELD Westelijke strijdkrachten worden gestandaardiseerd 4 edities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen Staatsgreep in Damascus Vermoedelijke samenstelling van Indonesisch kabinet Het Heilig Jaar t z 'sq—i-os i bine defect? helpt direct! Mosterd na de R. T.C.)-maaltijd Dinsdag 20 December 1949 45e Jaargang No. 11748 Vertrouwens- factor ge/rukt Verrassingen zijn uitgebleven Vrijdagavond Garantiewet in ée Tweede Kamer We! graag wapens, geen Amerikanen Economisch kabinet vandaag bijeen Kroniek en Kritiek Van schroeven tot complete vliegtuigen maar op 12. Lf6 5 gevolgd zijn). 13. Aal ce3; 14. Dd2xe3, Dd8— ;3—d3 (Dreigt grapjes iTa8d8 (Deze t geforceerd, noodzake- 500. ofschoon et 16. Pd5 in het voor- 16. Dd3g6+, Ke8— xd8 Le7xd8; 18. Pf3 prachtige ontknoping, Pxe5 volgt mat op e8 fxe5 volgt 19. Ld8c7; 19. Pc3— probleemzetZwart er gewonnen. Men zie: Dxb5; 20. Pxc7 en de e staat in en en passant nog mat op e8. Ook xd5 haalt niets uit we- d7+ en zwart dame is sing probleem 8935 V. N. de Liefde, ste plaatsing). Ta6, Pa2, Ld6, pi. f2. c4, pi. a3. vee zetten. g probleem 8935 C> Z 'i-P—Ï-3S I t z 'sq—foa i jï-a—gag I W. J. MUHRING. Warme dameslaars met.echt vacht gegarneerd. Geheel wol gevoerd. ir wel voor, dat hij Jcig mee! Hahaha!" n, pakte het vat op waar de schout in üven knetterde en met zijn vat goud- ihout het vat toe- ijk meteen, dat het zat en dat er dus ij opgetogen. „Dat jij, kwaje duivel, iaat?" „Inderdaad, ik. „Precies strijk bout toen zei, dat je. HET FEIT Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4? jper mod., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per edrtie 16 ct. per nun., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., 30 ct. per m.m Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Bankrelaties:' NoorderbankNederi. Credietbank A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4382 K2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200' DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 4*BK 2240 IJST LAATSTE WOORD zak n over de buitengewone Partij raad der K.V'.P. van j.l. Zaterdag en dus over de rol van de Ka tholieke Volkspartij in de ont wikkeling van het probleem Indo nesië. nog wel niet gezegd zijn. Een van de merkwaardigste er varingen was voor ons de weini ge geneigdheid van de Partijraad, om positief of verkapt goed keuring te geven aan het beleid van de Katholieke Tweede Ka merfractie. Maar ook hier geldt: als twee (of meer) hetzelfde wil len, is het nog niet hetzelfde. Er waren er stellig, die vonden, dat de Fractie te ver was gegaan, anderen, die meenden, dat zij niet ver genoeg gegaan was. vooral in bepaalde fasen van het beleid. Verder was het in verband hiermede typerend, dat er ook verschillende stemmen werden gehoord, die evenmin, direct noch indirect, een afkeuring wilden doen horen over het beleid van het kabinet, uit overweging zon der twijfel, dat er verschillende katholieke ministers in dit ka binet zitten, van wie enigen vertrouwde politieke figuren in het Partiimilieu zijn. Zo kregen we deze tweeslachti ge situatie, dat men geen goed keuring wilde van het Fractiebe- leid, dat steunde op, althans mede een direct gevolg was van het beleid van het Kabinet: maar dit beleid direct of indirect afkeu ren, wilde men ook niet! Wij zijn nog steeds van mening, dat uit het materiaal van de in gediende resoluties een midden weg te traceren zou zijn geweest welke in beide richtingen goed- of afkeuring zou hebben verme den, maar het oog vooral zou richten op de toekomst, na zonder enige bepaalde waardering welke dan ook te uiten enige feiten zou hebben vastgelegd, om daarna een constructieve gedachte te formuleren voor de uitwerking van de door de Tweede Kamer aanvaarde R.T;C.-resultaten. Goedkeuring in welke zin dan ook behoefde niet tot de taak van de Partijraad gerekend te worden; afkeuring evenmin. Daartoe was de vergadering ook niet bijeen geroepen. In zekere zin had Mr. Loeff gelijk, toen hij zei: we zijn daar niet. bevoegd voor, we weten niet genoeg. Van de andere kant echter was de vergadering zeker bevoegd, een uitspraak in een of andere vorm te doen. Op dit punt kon het argument van Mr. Loeff ze ker niet aanvaard worden. Het mag al zijn, dat niet alle bijzon derheden aan de Partiiraadsleden bekend zijn, als men daaruit de conclusie trekt, dat de Raad derhalve in deze gewichtige zaak, die zulke vitale belangen voor heel ons volk raakt, niet tot een conclusie mag komen, dan heeft dit vreemde consequenties. Dit zou ni. ook voor andere gro te problemen en die ziin er kunnen gelden en zo zou het hoogste leidinggevende college van de grootste politieke Partij in het land in de practische ont wikkeling van de staatkundige zaken worden uitgeschakeld! Dat kan de bedoeling niet ziin. Stellig zit de oplossing hier, zoals prof. Romme heeft opge merkt, voor een deel in de wer king van het College van Beraad. Maar er is in heel de gedachten- wisseling o.i. een belangrijk punt over het hoofd gezien en dat is, dat in moeilijke en ingewikkelde zalen als deze het noodzakelijk te aanvaarden tekort aan kennis dient te worden aangevuld door de factor v e r t r o uw e n. Ver trouwen, dat de lagere organen van de Partij dienen te hebben in de door hen zelf gekozen, be noemde of aangewezen leiders Het zal nu eenmaal wel zo zijn, dat de Regering niet alle kaar ten op tafel kon leggen en dat derhalve ook het Parlement hoewel nu en dan direct of in direct „vertrouwelijk" ingelicht, ook wel eens moet zwichten voor de zwijgplicht van de Re gering. Dan moet er ook ver trouwen ziin. (En dat was er ook, al kwam er wel eens een „barst" in!....). Maar dan moet dat vertrouwen er óók zijn, indien de Tweede Kamerfractie, bij monde van haar Voorzitter, niet alles kan zeggen. En dat vertrouwen is er óok (al is het bij een enkeling misschien een beetje mee-gebarsten). Op grond mede van dat ver trouwen was de Partijraad wel degelijk bevoegd en in staat, een standpunt te bepalen. Wat hij nu nog. na zoveel kennis van al lerlei feiten, verhoudingen en om standigheden! aan noodzake lijke kennis van zaken meent te missen (moet missen dan ook), dat dient en diende te worden aangevuld door het bovenge schetste, noodzakelijke en onmis bare vertrouwen in de leiders, in casu in de leiding van de Ka merfractie. Dat deze overweging Zaterdag pijnlijk is gemist, moet naar onze mening beschouwd worden als één van de redenen, waarom deze Partijraad niet tot een po sitiever conclusie is gekomen, welke ondanks andere respecta bele bezwaren, op haar plaats ware geweest! (Van onze parlementaire redacteur) Ondanks storm en regen groepten er gisteravond toch nog wel enkele belangstellenden op het Binnenhof tezamen. In de gangen van het Eerste Kamergebouw waren luidsprekers aan gebracht, zodat ook daar het gesprokene kon worden gevolgd. In de zaal waren zowel de gereserveerde als de publieke tribune tot de laatste plaats bezet. Beneden was er het woelig bewegen van een bijna voltallig opgekomen senaat. Om de voor deze gelegenheid uitgebouwde regeringstafel zaten niet minder dan twaalf ministers en twee staatssecretarissen. ]a, tot zover had alles wel de schijn van een historisch en over veel beslissend debat. Nauwelijks waren de discussies echter begonnen of deze indruk ebde weg. De toon was mat. Achter alle volzinnen voelde men in sterke mate de wetenschap, dat het hier in feite niet meer om een beslissing ging. En de heer jonkman sprak dat tenslotte openlijk uit. Hij herinnerde er aan, dat het R.T.C.-accoord dat hier thans nog ter tafel lag, reeds door alle In donesische parlementen was goed gekeurd. De president van de R.I.S. was al gekozen, de kabinets formateur aangewezen, de troe pen teruggetrokken. Was het niet zo, dat de nieuwe'rechtsorde haar loop reeds had genomen? Prof. Molenaar (V.V.D.) was eerder op de avond, zij het minder openlijk, tot dezelfde conclusie gekomen, toen hij de mogelijkheid openliet dat afwijzing op dit ogenblik wel licht zou neerkomen op een be slissing zonder ons. De toehoorder bii dit debat had om dezelfde re den moeite om aandachtig te blij ven. De voorzitter van de Chr. Hist, fractie, de heer Kolff, heeft enkele weken geleden door mid del van een artikel in „De Neder lander" reeds beslag gelegd op de nog open plaatsen in het kamp van de tegenstanders. De drie le den van de ViV.D.-fractie, zo zij nog in hun overtuiging gewankeld mochten hebben, werden op deze wijze al bij voorbaat tot gewich ten die de weegschaal naar de ene of naar de andere zijde zou den moeten doen doorslaan. Wie nog twijfelde of dit naar de kant van de ministeriële partijgenoot zou zijn, was toch na het debat in de Tweede Kamer wel tot de ze kerheid gekomen dat de V.V.D. aan de overzijde geen andere hou ding zou willen aannemen. Gister avond bleek, dat prof. Molenaar het spelletje dat mr. Oud in de Tweede Kamer zo meesterlijk voor de publieke tribune had ge speeld, nog eens wilde herhalen. Hij deed zulks echter veel minder knap, afgezien nog van het feit, dat de tactiek reeds bekend was. Wat de handhaving van het zelfbeschikkingsrecht betreft had hij altijd op de toezegging van de minister vertrouwd. Deze stelde hij dus in gebreke. Feitelijk had de hele regering haar mandaat ter beschikking moeten stellen, toen duidelijk werd dat zij zich niet aan haar beloften kon houden. Was dat niet een krachtig woord? Maar dat alles nam toch niet weg dat de heer Molenaar zich de weg terug moest openhouden. Ja, er waren toch ook nog wel licht punten in de overeenkomst. Met name noemde hij het Uniehof zelfs een gelukkige vondst. De toe stand in Indonesië scheen daar naast ontegenzeggelijk verbeterd. Zo had ook minister Stikker ge zegd, en vooral diens toezegging zou hij in zijn beslissing verdis conteren. Zou het niet waar blij ken te zijn, dan droeg de heer Stikker hiervoor de verantwoor delijkheid. Ook hier dus dezelfde uitnodiging als in de Tweede Ka mer: meedragen, partijgenoot! Tot slot probeerde prof. Molenaar evenals mr. Oud nog even een rookgordijn op te hangen. Het was nog helemaal niet zeker wat hij en de zijnen zouden doen. Dit debat was uitermate belangrijk; veel zou afhangen van hoor en wederhoor Neen, het was al te doorzichtig. De heer Kolff bracht nog wel een verrassing. Wij hadden hem en de zijnen reeds aan de kant van de tegenstemmers geboekt, maar nu kwam hij vertellen dat er zo waar nog enkele fractiegenoten Onder leiding van kolonel Adib Sjisjikli is gisteren in Svrië de derde staatsgreep in een periode van negen maanden uitgevoerd. Damascus werd door militairen bezet en er vielen doden tijdens straatgevechten. Bedoeling van de staatsgreep was, te voorkomen dat het Zaterdag door de consti tuerende vergadering ten gunste van een SyrischIraakse bonds staat genomen besluit, werd uit gevoerd. De nieuw-gekozen presi dent Hasjem Atassi zou gisteren de eed hebben moeten afleggen dat hij „zou streven naar eenheid van de Arabische landen". Gene raal Hinnawi, opperbevelhebber van de Syrische strijdkrachten, werd gearresteerd. Hij nam op 14 Augustus de macht over van Hoesni Zaim, die zich op 30 Maart tot dictator had uitgeroepen. Hin nawi werd later op de dag vrij gelaten en op pensioen gesteld. Het leger en Atassi zouden thans „tijdelijk tot overeenstemming" zijn gekomen. waren die misschien wel over hun bedenkingen zouden kunnen heenstappen, mits die grondwet telijke bezwaren er maar niet wa ren, die de heer Pollema in een apart betoog onder de loupe zou nemen. Misschien is daar nog wel wat aan te doen. De bereidheid om overtuigd te worden is al veel. Uit het overige deel van het be toog van de heer Kolff noteerden we, dat hij een hervorming van het Koninkrijk had begeerd. Deze Unie was echter geen Staatsrech telijke constructie, zij was vrij willig en zijns inziens dus ook op zegbaar. Voor de vertrouwens sfeer die thans geschapen zou zijn gaf hij niet veel. De ervaringen in het verleden opgedaan, stemden hem uitermate sceptisch. Voorts vreesde hij onheil van mogelijke tekstverschillen en hetzelfde geldt voor het overeengekomene ten 'aanzien van Nieuw Guinea. Er waren er die de verwachting open lieten dat de A.R. in de Eer ste Kamer een andere houding dan in de Tweede Kamer zou aan nemen. Had de heer Algera al niet gezegd, dat hij geloofde dat alles tenslotte nog wel terecht zou komen? Zijn rede van gisteravond maakte aan deze illusie een einde. Alle begrip hebbend voor het vrij- heidsstreven van Indonesië, zag hij in dit resultaat nog de vrucht van de revolutie. Grondwette lijke bezwaren waren: geen her vorming van het Rijk, maar slechts een losse en luttele ver binding tussen twee staten, geen waarborgen voor de levensvoor waarden van het Indonesische volk en geen zelfbeschikkings recht. Toch verschilde prof. Ane- ma wel van zienswijze met de broeders van de overzijde, toen hij erkende dat, wanneer het zo gesteld werd dat het hier om twee kwaden ging, aanvaarding 't minst kwade zou zijn. De poli tieke visie die echter tenslotte toch moest triompheren, werd er des te meer aanvechtbaar door. Als vaststaat dat aanvaarding het kleinste kwaad is, zo zouden wii willen vragen, is dan het landsbe lang niet voornamer dan het vast leggen van de verantwoordelijk heid? De heer Jonkman had liever een geleidelijke overgang gezien, maar de omstandigheden hadden dat nu eenmaal onmogelijk ge maakt. Strijd met de grondwet achtte hij niet aanwezig; de grond wet liet z.i. voldoende ruimte om de Uniegenoten een status te ge ven ^is op de R.T.G. was overeen gekomen. De communist van Santen be sloot deze avond de rijhet regiem van de R.I.S. was barbaars en wat er, zoals gebruikelijk, verder volg de. Heden worden de debatten voortgezet. Vrijdagavond wordt de Garan- tiewet voor. Nederlandse ambte naren in Indonesië ingediend bij de Tweede Kamer. Dr. Drees heeft een brief geschreven aan de Kamervoorzitter en daarin gezegd, dat een misverstand ten onrechte de indruk heeft gewekt, als zou de Regering zich aan de gemaakte afspraak hebben willen onttrek ken. WASHINGTON. In diploma tieke kringen is Maandag ver klaard, dat de V.S. op verzoek van Noorwegen en Denemarken er in toegestemd hebben, de omvang van de Amerikaanse militaire mis- seis naar deze landen in het kader van het bewapeningsprogram te beperken. Het State Department had voorgesteld een staf van on geveer 80 man naar ieder land te zenden. Thans is overeengekomen dit getal tot 20 a 30 te reduceren. Denemarken en Noorwegen zou den tegen het zenden van om vangrijke missies aangevoerd hebben dat: 1. zulks bijna zeker ernstige critiek van de Sowjet- Unie zou uitlokken: 2. dergelijke .missies haar werk niet zo doe1ma- tig zouden verrichten dan kleinere missies en 3. beide landen de ad- mirvstratieve kosten hieraan ver bonden tot een minimum wensten te beperken Het „Economisch kabinet" van West-Europa, waarin acht landen vertegenwoordigd zijn, komt van daag te Parijs bijeen. De moge lijkheid bestaat, dat het de be noeming zal bespreken van een vooraanstaande Europese staats man waarnemers noemen Paul Henri Spaak tot hoofd van de organisatie voor Europese econo mische samenwerking. Zondagavond vloog een Dakota van de „Sabéna" met vier passa giers en een uit vier koppen bestaande bemanning te Aulnay- sous-bois, even buiten Parijs, tegen een huis en ontplofte. Alle inzittenden kwamen om het leven. Brandweerlieden dreggen naar de stoffelijke resten der slachtoffers in een vijver, waarbij het vliegtuig was terecht gekomen. Volgens Aneta zal de samen stelling van de eerste regering van de R.I.S. die vandaag bekend wordt gemaakt waarschijnlijk als volgt luiden: Moh Hatta, premier en Buitenl. Zaken Anak Agung Binnenlandse Zaken, de sul tan van Djogja Defensie, sultan Hamid II min. zonder portefeuille, Prof. Supomo Justitie, ir. Djuanda Econ. Zaken, dr. Leimena Gezond heid ,ir. H. Lach Verkeer en Wa- Een witte Kerstmis is ons, Nederlanders, niet vaak beschoren. Anders is het bijv. in Canada. Binnen branden de haardvuren en zijn de kamers feestelijk met dennengroen versierd. Buiten bedekt de sneeuw de aarde als met een wit tapijt. In sommige plaatsen van Canada gaan op Kerstavond de jongeren langs de huizen en brengen Kerstliederen ten gehore. EXPORT NAAR DE V. S. IS TOEGENOMEN Directeur exportplan heeft goede ervaringen opgedaan De heer L. Smit, directeur van de afd. exportbevordering van het departement van economische za ken, is na een verblijf van 7 wéken in de VS in Nederland terugge keerd. De resultaten, die de heer Smit aldaar heeft verkregen zijn in het kort o.m., dat plannen zijn "klaar gekomen voor het houden van een tentoonstelling in Philadelphia. Er is kans op afzet van Nederlandse zeilboten. De laatste tijd zijn de exporten naar de V.S, gestegen, zo deelde hij mede. Men had hem in Washington verzekerd, dat ge werkt zal worden voor vergemak kelijking van de douanetarieven. Er bestaat een grote goodwill ten opzichte van Rotterdam, Robert Miller, afgevaardigde van 'de E.C.A. heeft voor de belangen van de Rot terdamse haven gepleit bij het mi nisterie van handel in Washington ROME (A.P. en K.N.P.) Zo als wij reeds meldden zullen op 24 December des middags te 12 uur op wens van de H. Vader de klokken van alle katholieke ker ken gedurende tien minuten wor den geluid. De H. Vader wenst bovendien dat zo mogelijk om half twaalf een H. Mis zal worden opgedragen dan wel het Aller heiligste zal worden uitgesteld. Tevens zal dan het gebed van het H. Jaar gebeden worden. Zondag heeft de H. Vader in de Sint Pieter het grafmonument van Paus Pius XI onthuld. In de uit voerige herdenkingstoespraak die Hij bij deze gelegenheid hield, zei-de de Paus o.m.: „Wii hebben deze tijden lief. hoe hard zij ook mogen zijn. vol van gevaren en bitterheid. Wii omhelzen hen, zo als hët Kruis dat van alle eeuwig heid voor Onze Heer bestemd was. Kardinaal Pizzardo heeft de H. Vader het geestelijk geschenk, van de millioenen tot Ziin inten tie opgedragen en bijgewoonde Heilige Missen en ontvangen Heilige Communies aangeboden namens seminaristen en priester studenten over de gehele wereld. Ter herinnering aan Paus Bonifa- tius VII die het eerste H. Jaar af kondigde. zal te Rome een ten toonstelling worden georganiseerd. Op 21 December begint de ver koop van een speciale serie van acht' herdenkingspostzegels die Vaticaanstad uitgeeft. De H. Deur Vaticaanstad uitgeeft. De H. Deur zal het komend jaar des avonds worden afgesloten met prachtig bewerkte dubbele bron zen deuren. Verschillende plechtigheden zul len komend jaar ook per tele visie worden uitgezonden waartoe een centrale is ingericht boven het portaal van de Sint Picter. Er worden 200.000 Franse pel grims verwacht, terwijl ook de vijf Apostolische vicarissen van de Scandinaafselanden met 800 pelgrims naar Rome zullen trek ken. Het Italiaanse ministerie van Vervoer treft grootscheepse voor bereidingen voor een net van autobusdiensten, waarvoor 9000 voertuigen ter beschikking nullen staan. terstaat, mr. Sjafruddin Prawira- negara Financiën, mr. Kosasih So ciale Zaken. De heer Djumhana of Mononutu zou het departement van Voorlichting krijgen. De be zetting van Onderwijs is nog niet bekend, terwijl evenmin zeker is of voor Godsdienstzaken en voor Landbouw en Visserij afzonder lijke ministeries zullen worden in gesteld. De benoeming van dr. Leimona zou de verwachting wet tigen, dat Moh Rum zal worden benoemd tot Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland. Gisteren heeft dr. - Koets, chef van het Kabinet van de H.V.K. voor de laatste maal de pers ten paleize ontvangen en in een per soonlijk woord als Nederlands ambtenaar gezegd, vol goede hoop te zijn, dat de nieuwe regering het vrije onafhankelijke Indonesi.ë als rechtsstaat zal kunnen hand- t haven. Hij vertrouwt dat er voor vele Nederlanders die zich willen instellen op de arbeid als dienaar van het Indonesische gezags orgaan, een taak zal zijn wegge legd in de R.I.S., zeker in de par ticuliere, maar ook in de ambte lijke sector. Wel achtte hij een weerslag mogelijk in de eerste periode, wanneer de emotie mo gelijk sterker zal zijn dan de ratio. Hij bracht hulde aan de ambtena ren, de ondernemers, planters, vrouwen en militairen, zeggende: „Het is niet vergeefs geweest". Vandaag vertrekken de heren -Pringgodigde en Jahja naar Ne derland ter voorbereiding van de souvereiniteitsoverdracht. De vol tallige delegatie onder leiding van Moh. Hatta zou Vrijdag vertrek ken. NEW DELHI. Pandit Nehru heeft gistermorgen in het parle ment verklaard, dat prinses Amrit Kaur, minister van Gezondheid van India, binnenkort naar Indo nesië zal vertrekken als vertegen woordigster van de regering van India bij de plechtigheden ter ge legenheid van de souvereiniteits overdracht. „Maar kleintjes" (Sm.) De Vakcentrales zijn gezamenlijk ook in de Stichting van de Arbeid, doende om een loonsverhoging te bewerkstelli gen. In eigen kring doet verder ieder zijn best, om zijn actie voor zijn aangesloten leden zo goed mogelijk voor te stellen. Alle maal in orde tot zover. Donder dag hield de K.A.B. een buitenge wone Verbondsvergadering, waar in de eisen terzake nog eens dui delijk werden gesteld. „De K.A.B is óók voor loonsverhoging", zo schreef het Vrije Volk daarop. Dat kwam zo, omdat het rode N.V.V. zijn buitengewone verga dering, om die looneisen met de leden op te stellen, pas Zater dag hield, en de reclame daar voor pardon, wij bedoelen de verslagen daarvan kwamen dus pas Maandag in de krant. Derhalve lag het N.V.V. twee edities achter. Dat gaf de heren een beklemmend gevoel en dus kwam het Vrije Volk weer ter hulp met een mededeling in een kadertje, dat het onjuist was te menen, alsof de K.A.B. deze zaak het eerst aanhangig had gemaakt, het N.V.V. „was er al twee dagen eerder mee geweest". Vindt u zulks niet „maar kleintjes" in deze grote tijd? Net kinderen. Ik was éérst! En dat in een tijd, waarin alle krachten zich eensge zind moeten inspannen om grote gevaren op sociaal en politiek terrein af te weren! Volkomen duidelijk (Sm.) In de Verenigde Noord hollandse Dagbladen van Zater dag troffen wij een artikel aan, waarin betoogd wordt, dat de beschouwing van onze parlemen taire redacteur over de langdu rige worsteling van de K.V.P. met betrekking tot het Indonesische vraagstuk „niet erg duidelijk" zou zijn. Merkwaardigerwijs kre gen wij, ongevraagd van verschillende zijden voor onze medewerker een pluim te incas seren, omdat dit „verhaal" de zaken zo duidelijk en helder uit de doekjes deed. Het kan best zijn, dat dit alleen voor ingewij den geldt, maar het is dan ook voor niet-ingewijden wel wat riskant, om zich aan een critisch commentaar te wagen. Wij willen onze collega graag helpen met het verzoek .nog wat meer dan in het nummer van Maandag is geschied, aan ziin lezers voor te leggen uit de grote rede van prof. Romme voor de pasgehou den Partijraadsvergadering en van de debatten, welke daarop gevolgd zijn, plus de antwoord- rede, welke prof. Romme daarna wederom bijna vijf kwartier lang, aan de vraagstukken wijdde. Dan zou hem en zijn lezers veel nog weer eens duidelijk worden over de verschillende dingen rondom dit probleem, verhoudingen zo wel in als buiten de partii. Daar uit zou meteen blijken, dat onze pari. red. de zaken juist heeft aangevoeld. Alleen hopen wii. dat de redactie van de V. N. H. Dag bladen zich dan niet zal beper ken tot het lichtelijk kwaadaar dige verslag van de „Telegraaf", die, met bedoelingen, welke óns volkomen duidelijk ziin, een sterk subjectief verslag geeft, dat op grote punten nog onjuist is ook! SAIGON. In een communique van het secretariaat der Frans Vietnamese commissie wordt ver klaard. dat op 30 December a.s. de souvereiniteit in Vietnam plechtig zal worden overgedragen Vietnam wordt dan een zelfstan dig deel van de Franse Unie. Het Britse ministerie van Defensie heeft Maandag officieel gewag gemaakt van plannen ter standaardisering van de Britse, Canadese en Amerikaanse gewapende diensten wat betreft de bewapening, uitrusting en opleiding. „Deze regelingen" aldus het ministerie, „zullen verzekeren, dat wanneer dat nodig mocht blijken, er geen materiële of technische hinderpalen zullen bestaan voor volledige samenwerking tussen de betrokken strijd krachten en dat zo economisch mogelijk zal worden omgespron gen met de gecombineerde hulpbronnen en energie". De drie landen zullen waarne mers uitwisselen. In Londense diplomatieke krin gen is men van oordeel, dat de plannen de weg effenen voor een standaardisering der strijdkrach ten van alle 12 landen van het Atlantisch Pact. In feite hebben Nederland, Bel gië, Luxemburg en Engeland, reeds aanzienlijke voortgang ge maakt bij het standaardiseren door het aanschaffen van een hoe veelheid Britse uitrustingsstukken, vooral vliegtuigen. Volgens welingelichte waarne mers is evenveel nadruk gelegd op het standaardiseren van kleine onderdelen, zoals schroeven, ge reedschappen en dergelijke, als van grotere stukken. In welingelichte kringen te Ot tawa verklaarde men, dat het ja ren zal duren om de standaardi seringsplannen uit te voeren. Op gebied der verbindingen en strijd- methoden is men zo ver gevor derd, dat de drie landen zonder veel moeilijkheden samen kunnen werken; Canada's drie militaire radio-netwerken staan in direct contact met die in Londen en Washington. Men heeft ook „aan zienlijke vooruitgang" gemaakt in verband met het aanschaffen van nieuwe uitrustingen. De moeilijkheid is echter, dat de drie landen grote voorraden hebben, o.m. van geweren, die zii wegens de hoge kosten- niet gaarne over boord willen gooien. Op gebied van motorrijtuigen is nog veel werk te verrichten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1