De „man van staal" morgen zeventig Tweede Kamer aanvaardt begroting van Justitie de y UURPROEF Geen spoor van menselijke zachtheid RADIO Werkloosheid in het Noorden heeft aandacht van de Regering Opinies uk mijn dagboek De Beurs Dinsdag 20 December 1949 1879-21 December-1949 Wij hebben geen God, wij hebben machines Reorganisatie uitvoering van sociale verzekeringswezen Viel ook Rakosi in ongenade? Ontwerp radiowet spoedig te verwachten VON MANSTEIN VEROORDEELD Vlaamse wensen geformuleerd SM :=ïe (Van een speciale medewerker) Te Gori in de Kaukasus, in een anderhalve-roebel-per-maand- huisje werd op 21 December van het jaar 1879 geboren een zoon van Vissarion Djughasvili en Ekatrina Gheiadze. Hij werd door een Grieks-Orthodoxe priester ten doop gehouden en ver kreeg de namen: Joseph Vissarionovich. Later, veel later noemde hij zich Joseph Stalin, d.i. de man van staal. Zijn vader en moeder waren tot voor kort slaven van een Georgisch land eigenaar in Didi-Lilo bij Tiflis. Enige jaren voor de geboorte van Joseph had Vissarion zich als schoenmaker in Gori gevestigd. Zo begon het. Hard als staal In dit vervloekte land komt een dwaas verianeen in mij op om eens een landschap te zien. een echt landschap, al is het dan maar op papier Deze zin schreef Stalin aan zijn toekomstige schoonmoeder vanuit zijn Siberische verbanning (1913- 1917). Deze zin verraadt een zachte plek in de man van even dertig jaren, een zachtheid, die onmiddellijk na het beëindigen van zijn ballingschap zou verdwij nen. Van deze zachtheid is niets meer te bespeuren tijdens de controverse met Maxim Gorki in 1917, die in zijn artikel: „Ik mag niet zwijgen" uit „Novaya Zhizn" de wreedheden van de revolutie te lijf ging, als hij hem antwoordt: De revolutie is niet bij machte zijn doden te begraven, zelfs niet om hen te betreuren En de hardheid zou groeien en groeien. Over millioenen lijken heen zou Stalin schrijden naar een macht zoals geen mens op aarde bezit. De tranen in Stalins ogen toen hij het zwaard kuste dat Zijne Majesteit de Koning van Engeland aan de stad Stalin grad overhandigde, de stad ge naamd naar de zoon van Georgi sche slaven, kunnen slechts tra nen van overwinning geweest zijn, zeker niet van latente emotie. Er is geen spoor van zachte menselijkheid in de huidige Sta lin te vinden. Zet voor zet en elke zet bedreigt niet alleen de koning, maar ook een ander stuk zet voor zet gaat hij door op het grote schaakbord dezer we reld, een wereld waar hij bijna één vierde van beheerst. Elke zet is verantwoord en afgemeten naar de vigerende machtsverhoudin gen, de enigste verhoudingen waarmede hij rekening houdt. Gevoelens en stromingen hebben PROGHAMM'A WOENSDAG 21 DECEMBER HILVERSUM 1, 301,5 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.0024.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramo foonmuziek, 7.30 Sluiting, 8.30 Nieuws, 8.43 Gramofoonmuziek, 8.50 Voor de vrouw, 9.00 Weerberichten, 9.00 Weerberichten, 9.03 Gramofoon- 9.03 Gr.pl., 10.00 „Kinderen en men sen" causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 Voor de vrouw, 11.00 Gramo foonmuziek, 12.00 Orgelspel, 12.30 Mededelingen, 12.33 Voor het platte land, 12.38 Verzoekprogramma 12.55 Kalender, 13.00 Nieuws, 13.15 Dansmuziek, 13.50 Gramofoonmu ziek, 14.00 „Gesproken portret", 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Kinder koor, 15.20 Pianovoordracht, 15.30 Voor de jeugd, 16.303 Sluiting, 18.00 Sluiting, 17.30, Orgelspel, 18.00 Nieuws, 18.15 Vara-varia, 18.20 Po pulaire muziek, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 „Onze culturele taak", causerie, 19.15 Kwartet, 19.30 Voor de jeugd, 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.15 Socialistisch nieuws, 20.20 Dansmuziek. 20.55 „Kleine annonces", hoorspel, 21.45 Gramofoonmuziek, 22.20 Populair- wetenschappelijke causerie, 22.35 Uitzending, t.g.v. het Chanoekah- feest, 23.00 Nieuws, 23.1524.00 „De nachtschuit". HILVERSUM 2, 416 M. 7.00—a4.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Een woord voor de dag, 7.30 Sluiting, 8.30 Nieuws, 8.40 Gewijde muziek, 9.00 Weerberichten, 9.03 Voor de zieken, 9.30 Waterstanden, 9.35 Gramofoonmuziek, 10.30 Mor gendienst, 11.00 Gramofoonmuziek, 11.25 „Wind oer die berge", hoorspel, 12.00 Amusementsmuziek, 12.30 Mandolinemuziek, 13.50 Gramofoon muziek, 14.00 Kinderkoor, 14.30 Volksliederen, 15.00 Vioolduo, 15.30 „Voor de jeugd". 16.30 Sluiting, 17.30 Pianoduo, 17.45 Regeringsuitzen ding, 18.00 Orkestconcert, 18.30 Radio volksuniversiteit, 19.00 Nieuws, 19.15 Regeringsuitzending, 19.30 Sportcommentaar en gramo- fonmuziek, 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Commentaar familie competitie, 20.15 Reportage, 20.45 Omroeporkest en soliste, 21.45 „Ver wereldlijking in onze levensprac- tijk" causerie, 22.15 Koor, Bachor- kest en solisten. 22.45 Avondover denking, 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.00 Gramofoonmuziek, 12.15 Pianospel, 12U30 Weerberich ten, 12.32 Gramofoonmuziek. 12.45 Pianospel, 13.00 Nieuws, 13.15, 14.00 14.451500 en 17.00 Gramofoonmu ziek, 17.05 Nieuws, 17.15 Gramofoon muziek, 17.30 Voordracht. 17.40 Gra mofoonmuziek. 18.00 Cellorecital, 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws, 19.30 Gramofoonmuziek, 19.50 Radio feuilleton, 20.00 „Bastien et bas- tienne" zangspel. 20.40 Gramofoon muziek, 21.00 Actualiteiten, 21.15 „Der Schauspieldirektor" zangspel, 21.55 Grom. muziek, 22.00 Nieuws, 22.15 Gramofoonmuziek, 22.50 Nieuws, 22.5523.00 Gramofoonmu ziek. 484 m.: 12.05 Lichte muziek. 13.15, 14.15—15.00. 17.10. 18.30, 19.00 en 19.40 Gramofoonmuziek, 20.00 Groot symphonieorkest en omroepkoren met solisten, 21.25, 22.15 en 22.45 22.55 Gramofoonmuziek. mvloed op hem, als daar achter geen divisies of atoom bommen zijn te bespeuren. Toen de naam van Z.H. de Paus in het geding kwam tijdens een politiek gesprek, was zijn vraag: „Over noeveel divisies beschikt hij?"., andere overwegingen komen bij hem met aan bod en zullen nooit een maatstaf zijn voor zijn vol gende zetten. Een waardige tegen speler is die andere schaakspeler, I ito, een meester in zijn soort, die de onmetelijke macht van Amerika min of meer achter zich weet en daar uiterst handig mede manoeuvreert Indien Tito in Sta lins machtsgebied was gebleven, zou reeds lang een proces-Tito de gessen a-ik en Kostov in de schaduw hebben gesteld. Maar hf,ifJeueTDTeTler zette zich bijtijds buiten het IJzeren Gordijn. Het IJzeren Gordijn IJ.zeFe" Gordijn. Voortko- mende uit het wezen zelf van het communisme. Het omvormen van eJ agrarische Rusland tot een industriële macht van de eerste orde, moest volgens de wetten der fa°n j11"? een tijdelijke verarming van de bevolking met zich bren- Sfni i® e.normc opgang der in- Wnnr 4 J nodi* geworden door de dreiging van de oorlog •fanier' J) de verrijking van het "d en de verarming van het volk, waarvan de belangen zon der meer werden opgeofferd aan de oorlogsinspanning, in een dus danig schrijnend contrast gebracht van de „andere" landen een gebiedende eis werd. „Het kapitaal komt in de we- reld", zei Marx, „druipende, uit elke porie, van bloed en modder". Hij zal nooit gedacht hebben dat de „bevrijding van 't proletariaat", welke onder de handen van Sta lin op de ruggen van millioenen moejiks is uitgevochten, leiden zou tot: „Het eiland van vrijheid, De Partij, temidden van een maatschappij, welke gedoemd is ten goéde en ten kwade, onder worpen te blijven aan een dicta tor". En deze maatschappij dient „be schermd" te worden tegen alle invloeden van buiten. Aan het gezicht van deze maatschappij dient onttrokken te worden elke mogelijkheid tot waarneming van die „andere" vormen van samen leving, welke door tal van kin derziekten heen bepaalde vrijhe den hebben verworven, die men democratie noemt. De verdwazing waarmede de Russische troepen, onder de kreet „Nix Kapitalist een groot flat gebouw in Berlijn vernielden, om later tot de ontdekking te komen aat cut het arbeidersgebouw van de Siemens en Schuckert Werken was, heeft plaats gemaakt voor ontgoocheling en bezinning bij het aanschouwen van de oude cultuur Ya", Europa. Velen der terugke rende Russen hebben Europa van de slechtste zijde leren kennen, Xanfrbter Hitler-prikkeldraad en voorttrekkende door verwoeste en ^5ebrande gebieden. Anderen TJÏ iT bebben de grondnormen YYY beschaving kunnen vermoe- facadcs dikwijls vervallen difiwf- 50U dist ziin, in- deze heden de kans zou hebben gegeven om hun oogge- Ken onder zijn „sla- brengen. Het merendeel sehalk 1?i? 7an BerUin, met maar schalk Zhukov aan het hoofd, is epfn™?eerd en zal in Rusland ?®,r'°1 meer spelen. Maar waak- zaamheid is geboden en het IJze- Y™ °J,dl,n ls de „wacht" bij uit- euvllo a 1m ki.iklustigen de euvele moed te ontnemen. IJ^r?nberan^•ikerJ is het tweede fl" Gordim, de wal welke invSc f™ dle onder Russische dP dssfoer ataate afscheidt van een iarr-rYan Rusland- Slechts in de man /r Proces is het Stalin, een mo °?.,Iast van Lenin in meesterli,ke brochure, ge- de IIm™ln-5enen in 1912. reeds „MinderhS^lJteenzX6'- rjoShS tekende hij daar ken om vT (n°2en geluk te kriiüen in bet gareel zll duin Hl] weet dat bet jaren randstaten .a,lv°rens de nieuwe en tiet nnn! at fieloof in hem keerd S^munisme zi'n „be" selijk dat h Is Verre van verkie- pend wordt h61?en Volk doorI°- pas gehnnia herinnerd aan nog fs hef tweede Y"^den en daarom dringbaarrier ?ordlln nog ondoor- van de gruwevo" het eerste" Niets den lekf uT'',ke nobtieke moor- zij dan irwL „achteren", ten- leide volk kin 11™ d-e het mis" K Kan annrecieren. B at moet hiervan worden? driegtG?s dhethivon!e 005 2?et steeds een dien Van Roland weest. Indien l volk Be" Europese Men?" arts "Nleuwe bevat, zal I L waarheid Europese mens °ost" het winnen van h» d de ï?ens- mens. de aan a Prometheus- knochte wist F,?„ materie ver" iuist die neilinn ?p,paan' Maar vormen, de liefde tot afde In alle de tot de naasten. die liefde tot God, wordt op stel selmatige wijze onderdrukt, of vervormd. In Rusland wordt nog slechts in Moskou, Odessa en Pe tersburg in één Rooms-Katholieke Kerk het H. Misoffer opgedragen. De Orthodoxe Kerk is een instru ment zolang hem dit dienstig Hikt in de handen van Stalin, ook al kan men veilig aannemen dat de H. Geest ook daarin Zijn weg zal kunnen vinden. Voor het volk als zodanig is dit alles on belangrijk. Vooralsnog dient men zich aan de realiteiten te houden. De reali teit van de hogere Sovjet-functio narissen, die in onbeschrijfelijke waan over God en godsdienst praten als een overwonnen stand punt, als een achterhaalde theo rie, zoals wij dit doen over het Darwinisme en de vergissing van Malthus. 1 Vooralsnog dient men de reali teit onder de ogen te zien, die grensbewakers van de Russische zone tegen aalmoezeniers van een doorgangskamp „over de slagboom heen" doen zeggen: „God? Wat is God? Wij hebben geen God, wij hebben machines". Moge Rusland zich bekeren Stalin, de originator, van dit alles, de ex-seminarist, die indien hem dit van pas komt nog steeds praat in Bijbelse termen, de fre- quenteur van gevangenissen in de Tsaristische tijd, de secretaris van het Centrale Comité, benoemd on danks de waarschuwing van Le nin, dat deze „kok slechts gepe perde schotels kan opdienen", de Generalissimo en Minister-presi dent, die zich slechts verwaardigt om de gezanten van Amerika en Engeland te ontvangen en zich van de vertegenwoordigers van andere landen niets aantrekt waarom zou hij ook?, die hebben toch geen divisies! deze Stalin wordt morgen zeventig jaren. Voor velen een eindpunt, voor hem een rustpunt ter overdenking van nieuwe zetten. In Europa? In Azië? Wie zal het zeggen. Zijn slaven werken door, laten zich tot toppunten voeren en neder- smakken in de vuigste gevange nissen, zii wroeten en ploeteren met de inzet van heel hun per soonlijkheid tot meerdere eer van hem, die zij aanbidden als de god van hun systeem, een systeem dat wellicht in de toekomst zal ge- modifieerd worden want wie kan deze erfenis aan? maar nimmer zal ten onder gaan. Voorlopig zo neemt men al gemeen aan zal de vossenwijs- heid van Stalin de wereld behoe den voor een nieuwe oorlog. Zal zijn opvolger even verstandig zijn? Even bekwaam in het taxe ren van de zwakten en sterkten van de rest van de wereld? Wij weten het niet. Inmiddels rusten de ikonen van de Russische heiligen in „on derduikplaatsen" van de schamele hutten der Russische boeren. Te zamen "met de nationale helden uit ver vervlogen dagen, een Alexander Newsky, Dimitry Dons- koy, Kuzma Minin, Dimitry Poz- harsky en vele, vele anderen. Niet alleen vanuit hun sombere schuil plaatsen waken zii over hun va derlijk erfdeel, ook vanuit de hemel, die dit alles zal overleven, waken zij over het geestelijk heil van dit millioenenvolk, dat het in zich heeft om liefde te geven en momenteel slechts in staat is om haat onder de mensen te brengen. God spare het Russische volk. Laat de opdracht, uit Fatima ont vangen: „Doe boete, dan zal Rus land zich bekeren", niet aan dove- mans-oren zijn gezegd. Help ons de onzichtbare wijze de enigste die Stalin niet ligt, maar juist de enige die hem de trotse nek zal breken mede, om dit volk te redden van de Satan. P. S. In zijn antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer heeft mr. Joekes, minister van Sociale Zaken opgemerkt, dat de regering zich voor ogen stellende, welk een moeilijk pad Neder land zou hebben af te leggen op zijn weg naar het herstel, van de aanvang af bedacht is geweest op het zoeken van een juiste middenweg tussen de wenselijkheid van een zo snel mogelijk economisch herstel en het gerechtvaardigde verlangen naar sociale verbeteringen. De devaluatie van de gulden heeft in de algemene gedragslijn geen verandering gebracht. Er kunnen binnenkort nadere voor stellen worden verwacht uit het verdere verloop van het overleg tussen de Stichting van de Arbeid en de interdepartementale com missie voor de loon- en prijs politiek. Verbetering van arbeids productiviteit. Een verbetering van de arbeids productiviteit zal van meer dan een kant moeten worden bezien. Vooral zal nodig zijn 't scheppen van een gunstig „arbeidsklimaat" in de onderneming. T.a.v. de loon politiek is een behoedzaam beleid een eerste eis. De minister gewaagt in zijn nota van zijn grote erkentelijkheid van de hoge mate van begrip, die hij tot dusver heeft mogen vast stellen bij de leidende figuren van de bij de Stichting van de Ar beid aangesloten arbeidersorgani saties ,die de nodige zelfbeheer sing aan de dag hebben gelegd, waardoor de regering de gelegen heid kreeg haar, op het algemeen belang gerichte beleid te verwe zenlijken. De minister stelt zich ten doel de spreiding van arbeidskrachten te verwezenlijken door een inten siever arbeidsbemiddeling. De emigratie naar Nieuw Zeeland en Australië begint op gang te ko men. Werkloosheid in 't Noorden De werkloosheid in het noorden van het land heeft de bijzondere aandacht van de regering. Er wordt overleg gepleegd, om meer mogelijkheden voor tewerkstelling te vinden, vnl. in de gemeente Emmen. Een regeling van een eventuele turfsteun in Drente zal daartoe bijdragen. Een wetsont werp is in voorbereiding dat ge wenst wordt geacht ter bestrijding van werkloosheid in 't algemeen. Uit de ervaringen van het Rijks arbeidsbureau valt te constateren, dat de bereidheid om personen boven de 40 jaar in dienst te ne men, afneemt. Verplichte sociale verzekering. De unificatie van de uitvoering der verplichte sociale verzekering dient langs banen van geleidelijk heid te geschieden. Het toezicht op de uitvoering der sociale verzekering zal in handen gelegd moeten worden van een centraal orgaan, de Cen trale Sociale Verzekeringsraad. Een wetsontwerp tot herziening van de uitvoeringsorganisatie der sociale verzekering is in voorbe reiding. De Raden van Arbeid zul len dan verdwijnen. Ouderdomsvoorziening De voorbereidingen om te ko men tot een verplichte ouders- domsverzekering voor de gehele bevolking is in een vergevorderd stadium. In grote lijnen is het de bedoeling te streven naar een verzekeringsregeling, welke uit zicht biedt op een zg. bodempen sioen; er wordt spoed betracht, omdat de noodwet ouderdoms voorziening 1 Jan. 1950 afloopt. Kinderbijslagregeling. De Kinderbijslagregeling wordt in beschouwing genomen in het kader van het overleg over de loonpolitiek met de Stichting van de Arbeid. Er ligt een plan gereed voor nieuwbouw en uitbreiding van t.b.c. sanatoria, terwijl de finan ciering der vrijwilige ziekenfonds verzekering momenteel bij de re gering in studie is. De zeevaren den met hun gezinnen worden on dergebracht in de werkingssfeer van het ziekenfondswezen. Een voorontwerp van wet inzake de regeling van de artsenijbereid- kunst en de handel in geneesmid delen legt ten departemente thans gereed. Naar de Weense correspondent van The Times meldt, heeft Ra kosi, de Hongaarse vice-premier en machtigste leider der Hongaar se communistische partij, een maand „verlof" gekregen. Gerö, minister van staat, zal hem ver vangen. Rakosi is reeds enige tijd niet in het openbaar gezien en in het bijzonder viel zijn afwezigheid op bij de viering van de verjaardag der bolsjewistische revolutie. Reizigers, die uit Boedapest te Wenen aankomen, verklaren, dat Rakosi moeilijkheden heeft hij het handhaven van zijn positie. Geneesmiddel tegen i huidaandoeningen, de Jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zicb kan herstellen. 'AdV De vijftien-jarige Per Persson uit Sandared in Het Westen van Zweden, die de winnaar was van de wedstrijd voor jeugdige amateur-kwekers, werd door koning Custaaf op het kasteel Drottningholm ontvangen. De koning schonk de jonge winnaar een portret van zichzelf met handtekening. Op de tafel de grote kalebas, die Per in eigen tuin kweekte. (Van onze parlementaire redacteur). Veel lust om te vergaderen scheen de Tweede Kamer gisteren niet te hebben. De gewoonlijk vrije Maandag, die deze week moest worden opgeofferd aan de haast de begroting zoveel mogelijk voor Kerstmis afgewerkt te heb ben, bleek te diep geworteld te zitten in de gewoonten van de Kamerleden. Toen de voorzitter drie kwartier na half drie zijn schaapjes telde, bleek er nog een aan het vereiste quorum te ont breken. Een schorsing van nog een half uur bleek echter niet nodig, aangezien op het laatste moment de heer Haas uit Nijmegen door zijn entree als reddende engel op trad. Met deze gebeurtenis achter de rug wierp de Kamer zich op de verdere bespreking van de be groting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen na eerst zonder beraadslaging of hoofdelijke stem ming haar goedkeuring te hebben gehecht aan de ontwerp-Machti- gingswet Nieuw Guinea en een ontwerp-wet betreffende een overeenkomst met de N.V. Ned. Springstof fenf abri ek Radiobeleid. Minister Rutten was aan de Ka mer nog een antwoord verschul digd op de opmerkingen, die zijn gemaakt over de afdeling „Radio" van de begroting. In dit antwoord deelde de bewindsman mede, dat over het definitieve radiobestel overleg zal worden gepleegd met de omroep-verenigingen. De rege ring behoudt zich echter het recht voor van de resultaten van dit overleg af te wijken. Binnen kort zal het ontwerp van de radio- wet bij de Kamer worden inge diend. Pater Stokman (K.V.P.) vroeg de aandacht voor het prin cipe van de autonomie van de omroep-verenigingen. Dat de om roepen zouden kunnen rekenen op zelfstandigheid op geestelijk terrein achtte hij boven enige twijfel. Minister Rutten bleek zich met dit standpunt wel te kunnen verenigen. „Samenwerking zal niet worden opgedrongen en de omroepen zullen niet onder staatsvoogdij worden gesteld", was zijn antwoord. Debat om een gulden. Als een demonstratie tegen het beleid van de minister van O. K. en W. ten opzichte van de Raad van Beroep voor het perswezen, ministerie van Justitie zijn bespre kingen geopend om deze zaak aan de Bijzondere Rechtspleging over te dragen. Certificaten van geen bezwaar zullen niet meer aan journalisten worden uitgereikt. Wie echter door de Bijzondere Rechtspleging de kiesrechten zal zijn ontzegd, kan gedurende die periode ook niet in de pers werk zaam zijn. Een ontwerp van wet, die deze gehele materie zal rege len zal binnenkort bij de Kamer worden ingediend. Vorming buiten school verband. Voordat de Kamer 's middags uiteen ging, kwam de vorming buiten schoolverband nog ter sprake. Uit het antwoord aan de Kamer viel op te maken, dat mi nister Rutten het ontwerp van de subsidie-wet vrijwel in kannen en kruiken heeft, zodat het bin nenkort in de Kamer zal komen. Begroting van Justitie. De behandeling van de rest van de begroting van Justitie handel de over de positie van de tucht rechters voor de prijzen, en het vraagstuk van de politie en het gevangeniswezen. Het vraagstuk van de politieke delinquenten had nogal wat voeten in de aarde. De begroting werd zonder hoof delijke stemming goedgekeurd met de stemmmen van de communis ten tegen. Het Brits militair gerechtshof te Hamburg heeft de voormalige veldmaarschalk Von Manstein gis termorgen veroordeeld tot 18 jaar gevangenisstraf. Britse en Duitse waarnemers waren verrast over de gestrengheid van het vonnis, daar men een straf van niet meer dan 5 jaar had verwacht. Het scheen Von Manstein te duizelen toen hij de uitspraak vernam. Hij werd onmiddellijk de zaal uitge leid. Hij zal waarschijnlijk in de onder Duitse bewaking staande gevangenis van Werl in Westfalen worden opgesloten, waar ook Kes- selring en Von Falkenhorst hun straf ondergaan. Er zal beroep worden aangetekend, doch dit is niet meer dan een formaliteit. Von Manstein werd schuldig be vonden op negen van de zeven tien punten die hem ten laste wa ren gelegd. Hij werd o.m. vrij gesproken van het toestaan van het ter dood brengen en mis handelen van Poolse burgers, het onder dwang opnemen van Rus sische krijgsgevangenen in Duitse gewapende eenheden en het toe kwam deze middag een motie ter staan van massale uitroeiing van tafel, die inhield de bekorting van de desbetreffende begrotingspost met f 1.Een motie dus, die be tekende: „wie niet horen wil moet maar voelen. „Reeds in het Voor lopig Verslag waren bezwaren aangevoerd tegen deze Raad van Beroep in de samenstelling, waar in was gewerkt. Het werd de mi nister zeer euvel geduid, dat hij deze samenstelling niet had ge weigerd. Minister Rutten wees de Kamer er op, dat de werkzaam heden van de perszuivering op één zaak na zijn afgelopen. Met het Joden, zigeuners en anderen. Wel heeft hii o.m. zijn plicht als mili tair bevelhebber verzaakt om een menselijke behandeling te ver zekeren aan Sovjet-Russische krijgsgevangenen, maar het Hof schrapte de toevoeging dat hij dit „weloverwogen en meedogenloos" zou hebben gedaan. Hii werd voorts schuldig beenden aan het uitleveren van politieke commis sarissen of hun terechtstelling zonder vorm van proces, aan de portatie van Sovietrussische man nen en vrouwen en on andere nunten DINSDAG 20 December 1949. Het was meer font gisteren. Fout, in de Tweede Kamer. Het mag niet meevallen, om op Maandag te vergaderen, als je dat niet gewend bent, men wist nu eenmaal, dat er onder hoogdruk gewerkt moet wor den, om voor het Kerstreces nog met de nodige dingen klaar te komen. Om half drie moest de vergadering begin nen, maar toen iaas het „Quo tum", d.i. het vereist aantal leden, niet aanwezig. Met een uur vertraging kon men begin nen. Het mag dan niet meeval len, zei mijn vriend, maar wij moeten ook werken op Maan dag en op tijdBovendien is er een voorstel tot verhoging van de schadeloosstelling aan hangig, zo gezegd loonsverho ging dus. Spijbelen nu is in de particuliere maatschappij niet het gewenste middel, om de „baas" gunstig te stemmen voor lotsverbetering. Dat moest in de politiek ook zo wezenmeen IK. (Maar wat doe je, als je zélf je eigen baas bent?!. Te Brussel is Zaterdag en Zon dag het Algemeen Vlaams Con gres gehouden dat zich m groot aantal resoluties o.a. heeft, uitgesproken voor een onverwuld tnt <;tand brengen van da J3ene lux Er werd scherpe toepassing van de taalwetten geeist en er- kenning van de taalrechten de Vlaamse staatsburgers in de Congo waar voor alle personen en diensten de algemene en in dividuele tweetaligheid zou be horen te gelden. Vastgesteld werd dat de resultaten van de ,Y°lks" telling van 1947 vervalst zijn en dat de Vlamingen zich slechts zul len neerleggen bil een „weten schappelijke bepaling van de taal- grinS zijn slotrede constateerde prof. Vandeputte.dat de Belgische qtaat ziin verplichtingen tegen over Vlaanderen niet vervult en dat de zware metaalindustrie en dl chemische nijverheid worden bevoordeeld ten koste van de Vlaamse industrie van afgewerkte producten. Bedrijvige en geanimeerde markt De Amsterdamse Effectenbeurs opende vandaag geanimeerd, waar bij de vaste stemming voor Indone sische fondsen bij de opeIP?g'KorT danks de lagere koersen voor Kon. Her handel in „Amerikaantjes en het doen van arbitragezaken hrnnn per 2 Januari a.s. een dankbaar oo- derwerp van gesprek. Hoewel mem deze uitbreiding van de hanoei ai- lerwege toejuichte, waren de ver wachtingen niet al te hoog gespan- nen De markt bleef gedurende het verdere verloop haar vrmndebjk aspect behouden. Zonder dat men van een terugkerend vertrou wen dorst te spreken kwamen er van het publiek toch emge verkoop- orders meestal gelimiteerd, binnen. Vooral in de voornaamste cultum- fondsen vormden zich af en toe flinke hoeken, waardoor aan openingswinsten die hier drie vier punten bedroeg, nog een kleinigheid kon worden toegevoegd. HVA bleel 159 Vriidag 1531/4, Deli Maatschap nii145 (140), Amsterdam Rubber 141 (136). Ook de minder caurante Indonesische fondsen wisten be hoorlijk te evanceren. Indische Gas bleef 93 (87'/0, Indische Sporen verbeterden ruim 2 punten en gol den 25. Ook de Indonesische Banken waren vast, waarbij certificaten Ja- vasche Bank en aandelen Koloniale Bank met een koersstijging van 7 punten de aandacht trokkem Olies werden begin beurs met een verlies van drie punten verhandeld De vaste stemming voor de Indone sische fondsen bleef hier met zon der uitwerking en geleidelijk liep het hoofdfonds op tot 300 zodat per saldo nog l''> Punt winst werd ge- "^De^locale industrie bleek goed prijshoudend te zijn voor de couran te soorten en vast voor de mmder verhandeld? soorten. Op de scheepvaartmarkt was de drukte belangrijk minder dan Vriidag doch ook vandaag konden hier kleine winsten geboekt worden. Op de staatsfondsenmarkt was de handel uiterst gering. De schaarse noteringen wezen hier op een iets luiere stemming. De markt, die gedurende het ge- hele beursverloop een behoorlijKe bedrijvigheid te zien had gegeven, sloot vast, een fractie beneden de hoogste prijzen van de dog. Prolon gatie 2</< o- FEUILLETON Uit het Engels door Clarence Budington Kelland „Heeft de Sur cingle Ranch gekocht. Hardstikke gek. Bouwt maar gebouwen alsof het geen duiten kost. En een zwembad. Ik vraag je: een zwem bad! Daarvoor gooit-ie een dam in de rivier. Waar zitten z'n her sens" „Hoezp?" vroeg ik. „Mag niet," zei hij. „Je mag zo maar niet een dam in een rivier gooien. De lui, die stroomaf waarts zitten, hebben ook rech ten. Maar Butterick stoort zich geen zier aan andermans rech- ren." „En zitten wii ook met de last?" vroeg ik. „Water," zei hii, „is bij ons z'n gewicht in goud waard. We heb ben onze ranch al veertig jaar lang elk jaar moeten irrigeren. We drogen uit od die manier." De truck kwam voor. We laad den onze bagage in en reden Avenue Adams af. Straight stuur de eerst in westelijke richting en draaide toen af naar het zuiden om dan voor een goor-uitziend hotel te stoppen. „Even een kok oppikken," kondigde hii aan en verdween naar binnen. Na een poosje keerde hij terug met een man, zo dik als ik er nog nooit een gezien had. Hii had zijn mou wen tot boven de ellebogen op gerold en droeg bretels over ziin overhemd. Zijn konen waren zo rond en rose als van een baby en hii had grote, ronde, onschuidig- kijkende ogen. In zijn hand droeg hii een blikken koffertje en over zijn schouder hing een slaaprol. Deze twee bagagestukken smeet hij op de laadbak van de truck. „Waar is de fles. Bunny?" vroeg Straight. De kok trok gedwee een fles uit zijn broekzak en Straight smeet het ding op het plaveisel. Het gezicht van de kok nam een uitdrukking van welhaast boven aardse gemoedsrust aan. Hii nam ziin vieze, verfomfaaide hoed af, drukte hem tegen ziin borst en boog het hoofd, als stond hij aan teerbeminde het graf van een vriend. „Klim achterop," zei Straight, leg je deken neer en slaap je roes uit." „Ik," zei de kok, „ik ben niet dronken. Ik drink alleen voor tijdpassering, zoals een ander een boek leest, ik ben een eenzame jongen. Mijn vrouw is dood." „Ik heb het anders gehoord." zei Straight. ,,'t Kan ook zijn, dat ze weg gelopen is." verbeterde Bunny geduldig, „maar in ieder geval ben ik alleen. En bii gebrek aan iemand om mee te praten, drink ik. Niet uit gewoonte. Maar of ik nu dronken of nuchter ben, ik ken twee kookboeken en alle zo- mergerechten uit mijn hoofd en ik kan koken, dat de stukken er af vliegen. En ik kan klaverjas sen, paarden beslaan en preken. Meneer Straight, ik ben van alle markten thuis." „Je hoeft jezelf niet aan te prij zen, Bunny. Ik weet wat voor vlees ik in de kuip heb." „En toch," vervolgde Bunny, nog steeds geduldig, „houd ik er van alles op te noemen, want zelfs als ik goed nadenk, vergeet ik nog de helft. Handige jongens als ik kunnen nooit in "en adem opsommen, waarin ze allemaal handig zijn." „Stap op en ga slapen," zei Straight. „We zullen ie een beet je wiegen, daar ziin wii handig in." Korte tijd later reden we over een brede verkeersweg, die door dorpen en langs velden met ka- toenplanten en groenten voerde. Naar het oosten toe was het groen van citroenbosjes zichtbaar rondom verhieven zich de bergen boven dit land, dat eens een woestenij was geweest voordat de nijvere hand van de mens het met water tot vruchtbaarheid had gewekt. De kronen der palm bomen wuifden en de populieren pronkten met hun opvallend groene loof. Dan begon de woes tijn, geel en dor. waar niets an ders wilde groeien dan cactussen. Het was een schrikbarend land. blakende onder de laaiende zon en een meedogenloze, strak blauwe hemelkoepel. De hitte was ontzettend. ,,'t Is nog maar honderd-elf graden," zei Straight. „Wacht maar eens tot het warm wordt." Uit de laadbak van de truck kwam Bunny's stem, gelukkig en zorgeloos. „Zingen kan ik ook. riep hij en voegde de daad bii het woord, door een schor lied in te zetten. „Houd je wafel," zei Straight „Zoals je verkiest," antwoordde Bunny gemoedelijk. Voort reden we door de hitte Het was te heet om te praten om te denken zelfs. We kwamen door een stadje, Wickenburg ge heten, dat op deze tijd van de dag uitgestorven scheen. (Wel

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1