Met de C.P.N, valt niet te praten op basis van democratie Harde woorden in de Zijper raad over waterzuiveringsinstallatie KOSTER NIE Slecht zicht boven Schiphol PAG. 4 Donderdog 22 December 1949 Positieve verklaring van de P.v.d.A.: Behandeling Prov. begroting werd gisteren voortgezet De velser tunnel Twaalf gewonden Ruim 7 millioen Unie-militairen paspoort-vrij Nul op request van Geel-Zwart karngaren costuums winterjassen regenjassen Naar wij vernemen: Kerstboodschap H.M. de Koningin De T.N.I. in Batavia Israël weigert medewerking Met in or kenr relai Vraa buret Bij de replieken kwam de kwestie van de vertegenwoordiging van de communisten in het college van Ced. Staten nogmaals aan de orde. De heer Harinxma, die het balletje opgeworpen had, knoopte aan bij de „rede" van de communistische woord voerster, mevr. Teeboom, die o.m. gezegd had, dat de commu nisten de helft plus één niet nodig vonden om te regeren en daarom de verkiezingsuitslagen niet als maatstaf namen. „Nog maals aldus de heer Harinxma tot de P.v.d.A. zult u straks na de verkiezingen meewerken aan een college, waarin de communisten vertegenwoordigd zijn?" De fractievoorzitter van de P.v.d.A. was in ziin repliek wat duidelijker dan in eerste instan tie, toen hij het onwaarschijnlijk geacht had, dat zijn partij hier aan mee zou werken; dit bete kent, voegde hij er nu aan toe, dat de P.v.d.A. als de verhoudin gen liggen zoals nu het geval is zich daar principieel tegen zal verzetten en niet zal meewerken aan de verkiezing van een com munistisch Gedeputeerde. Als vandaag de dag die verkiezing aan de orde was. aldus mr. De Roos, zouden wii er niet aan meewer ken. Na Kerstmis 1947 is er geen kans op vergelük met de C.P.N.; op de basis van democratie is er met de C.P.N. niet meer over Nederlandse belangen te praten; het isolement voert de C.P.N. ^teeds verder naar de extreme richting. De heer Clijnck (KVP) kwam nog even terug op de hoogmoe dige bewering van mevr. Tee boom, dat de communisten het werkende volk vertegenwoordi gen; hij vroeg haar, hoe 't dan toch komt, dat het werkende volk van Nederland zich in steeds gro ter getale schaart achter KAB (300.000 leden), NVV (350.000) en CNV (80.000) en niet achter de E.V.C.? De communisten bleven het antwoord schuldig, al inter rumpeerden ze heftig. „Omdat 't werkende volk wars is van de magogie", antwoordde daarop de heer Clijnck dan zelf; en omdat het alleen voelt voor constructief werk, voegde de heer Visser (P.v d.A.) er aan toe. Mevr. Teeboom hief nog een dythirambe aan op de communis ten. die het vredesfront in de wereld vormden en trots zijn op vadertje Stalin. Met de opmerking, dat dit al les toch niets met de Prov. begro ting te maken heeft, bracht de heer Baas de Staten weer tot de werkelijkheid terug. Botsing van Belangen. De heer Groen kwam nog terug op 't Noorderveen onder Assen- delft. Dat is ook 'n vreemd geval! Daar woont 'n boer met 'n groot gezin op 'n bedrijf van 39 bun der. Daar groeien ook nog andere planten dan gras, paardebloemen en stekels. Er staat ook 'n soort orchideën en nu wil „Natuurbe scherming" dit land, althans 17 bunder, reserveren voor 'n profes sor uit Amsterdam, die er met ziin studenten excursies heen wil maken. De onderhandelingen wilden niet vlotten en het had de indruk, dat Ged. Staten, die Natuurbe scherming 'n handje wilden hel pen en dit deden door aan de hand van de Prov. Opslagplaat senverordening de boer te verhin deren, het vuiinis van Beverwijk op zijn land of in ziin sloten te storten, teneinde het bedrijf te verbeteren. Terecht sprak de heer Groen hier van aantasting van het eigen domsrecht: de verordening was z.i. hier onjuist toegepast: de eigenaar was zelfs min of meer onder pressie gezet, toen hij be zoek kreeg van maar eventjes 5 ambtenaren van de Provincie te gelijk. De Provincie moet hier aldus de heer Groen de ko ninklijke weg bewandelen en met redelijke voorstellen komen. De eigenaar heeft het recht ieder van zijn land te weren. Mr. Westerman. van wie na tuurbescherming 'n hobby is. zei, dat er van onrecht geen sprake was; vuilstorting is "iet 'n ge- eigend middel om land in cultuur te brengen: er moet eerst compost van gemaakt worden. Mevr. RibbiusPeletier (Ged. St.) hoopte dat de eigenaar ziin recht niet zal gebruiken, om de wetenschap de toegang tot ziin terrein te ontzeggen. Ook de land bouw is gebaat bij natuurstudie. Ged. Staten willen de ei-«naar niet duperen en 'n redelijke oplos sing nastreven. Bouwvolume. T.a.v. de verdeling van het bouwvolume drong de heer Groen nog aan op het lenigen van de meest-acute woningnood, hetgeen hij 'n sociale» vereiste noemde. BIJ AUTO-ONGELUK TE ZWOLLE ZWOLLE, 22 Dec. Enige kilo meters ten noordoosten van Zwolle in de gemeente Zwoller kerspel bij de begraafplaats „De Kranenburg" is hedenochtend om half negen op de rijksweg Meppcl- Zwollc een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De chauffeur van een bus van de Eerste Drentse Stoomtram- maatschappij kwam uit de richting Meppel en wilde een voor hem 'itriidende vrachtwagen passe- rfnur van dp vracht- Mcvr. RibbiusPeletier zei daarop, dat het beschikbare bouw volume zó verdeeld is, dat, waar dit 't meest nodig is, ook 't meest gebouwd wordt. T.b.c.-bcstrijding. De verlaging met f 25.000.van de post van f 225.000 als extra bijdrage aan de gemeenten voor dé t.b.c.-bestrijding, was voor de heer Sajet (PvdA) aanleiding aan te dringen op handhaving van deze post op het oude bedrag. Er is nog 'n andere vorm van t.b.c.- bestrijding dan sanatoriumverple- ging; alleen daarom al is verho ging van deze post gewenst. Ged. St., die niet de bedoeling hadden gehad op de uitgaven vpor t.b.c.-bestrijding te bezuinigen, verklaarden zich bereid de post weer tot f 225.000 te verhogen. De Friesebrug. Evenals de heer Groen braken ook de heren Volkers (Langedijk) en Hoytink (Alkmaar) 'n lans voor de Friesebrug. die voor de economische uitbouw van Noord- Holland vervangen moet worden door 'n aan de eisen van het ver keer beantwoordende brug. De heer Hoytink wees er aan de hand van de cijfers van de ver keerstelling op, dat met 'n nieuwe Friesebrug niet 'n locaal, maar 'n provinciaal belang gediend wordt. De heer De Vries (Ged. St.) deelde mede, dat Ged. St. ook daarom bij de minister hebben aangedrongen op vernieuwing van de Friesebrug, omdat de bestaan de Friesebrug in Buiksloot uit stekende diensten kan verrichten. Wegen en overwegen. Ook Rijksweg nr. 7 (A'dam Wieringermeer). die slechts van de Wieringermeer tot de Hulk gereed is, kwam ter sprake: zowel de heer Sietsma als de heer Vol kers drongen aan op verbetering ook van het traject De Hulk Amsterdam. Er wordt hierover met Rijkswaterstaat onderhandeld aldus de heer De Vries: er is ech ter momenteel geen geld voor dit millioenenwerk. De heer Volkers bracht ook de onbewaakte overwegen ter sprake o.a. die te Noord-Scharwoude. Het wachten is hier op het materiaal luidde het antwoord, waarmede de heer Volkers maar matig tevreden was. De heer Sietsma, die dankbaar was voor de verhoging van de uit kering voor de tertiaire wegen van 10 tot 20 pet., drong met de heer Volkers ook aan op onder houd van quartaire wegen, waar voor f 48.000.is uitgetrokken. Velser Tunnel. De heer Vermeulen (AR) had waardering voor wat Ged. St. ge daan hadden in zake de tunnel- plannen te Velsen, doch was van mening, dat Ged. St. te weinig gedaan hadden en te laat in actie kwamen. Als er 'n 5e pont bijkomt vreest spr.. dat het tunnelplan nog langer op uitvoering zal wachten. Hii wees voorts op de belangen voor scheepvaart. spoorwegver keer en het algemeen maatschap pelijk verkeer tussen West, Neder land en Noordelijk Noordholland bij de uitvoering van het tunnel plan. De oplossing mag niet, wor den vertraagd door 'n noodoplos sing en spr. dringt er bij Ged. St. op aan vóór de Begroting 1950 hier rekening mee te houden. Vermelden we nog. dat 'n com munistische motie, waarin de Staten er bii Ged. St. on aandrin gen de lonen van het Prov. per soneel met 10 pet. te verhogen, en 'n voorstel om de pro-memorienost voor verbetering van het vlieg veld op Texel te schrappen (dat vliegveld is maar oorlogsvoorbe reiding) werden verworpen, met alleen de communisten vóór PERSONENTREIN RIIDT OP GOEDERENTREIN UTRECHT. 22 Dec. Heden ochtend omstreeks zeven uur is te Mariënberg (O.) een personen trein op de achterste wagens van een buurtgoederentrein gereden. Drie goederenwagens werden zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het treinverkeer werd zij het met enige vertraging normaal onderhouden. i BRACHTEN VOLKSHERSTEL- SIGARETTEN OP Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat de toeslag op import-sigaretten ten behoeve van charitatieve doeleinden, de z.g. Volksherstel-actie, in totaal heeft opgebracht f 7.430.685. Van dit bedrag kon aan de stichting Nederlands Volksherstel, resp. aan het Koningin Juliana fonds, een bedrag van f 7.307.305 worden uitgekeerd en aan het Prins Bernhardfonds f 123.380. LONDEN, 21 Dec. (A.P.). De vijf bij het Brusselse pact aange sloten mogendheden hebben van daag een overeenkomst onderte kend, waarbij de soldaten van elk dezer mogendheden het recht krijgen om zonder paspoort of visum het grondgebied der vijf landen te betreden. Bij de overeenkomst worden de leden van de gewapende troepen vrijgesteld van de inkomstenbe lasting van het land, waar zij zijn gestationneerd. Inplaats van paspoorten zullen de soldaten een drietalige iden titeitskaart krijgen, gesteld in het Nederlands, Engels en Frans. ENIGE TOESTELLEN WEKEN UIT NAAR LEEUWARDEN Een toestel van de Philipine Air line, de D.C. 6 „Manilla" dat te Schiphol in revisie was cn gister morgen voor een proefvlucht was opgestegen, kon door slecht zicht, dat ter plaatse niet meer dan 600 m bedroeg, niet meer op het vliegveld terugkeren. Het heeft daarop koers gezet naar Leeuwarden, waar hel omstreeks 12 uur zonder moeilijkheden aan de grond kwam. Dc „Manilla" had een bemanning van 7 koppen aan boord. Drie kwar tier later arriveerde °P het Leeu warder vliegveld een tot passagiers vliegtuig voor dc KLM omgebouwde twee-motorige Dakota, hetwelk met een bemanning van vier koppen voor een testvlucht van Schiphol was opgestegen. Ook dit vliegtuig had door het slechte zicht niet op zijn basis terug kunnen keren. Naar wij vernemen, zijn ook ver schillende toestellen die niet op Schiphol konden landen, uitgeweken naar het vliegveld Eindhoven. In de namidag meldde zich nog een Dakota, komende van Hamburg met passagiers, dat ook de deur van Schiphol gesloten vond. Later vernamen wij, dat al deze toestellen des avonds nog weer zijn vertrokken. Zeeuws-Vlaanderen is een der gebieden, &ie het meest van de oorlogshandelingen te lijden hebben gehad. Van de plaats Oostburg werd 15°/o verwoest. Deze foto toont werklieden bij hun arbeid aan de 62 meter hoge watertoren van Oostburg. De doorsnee van deze, waarschijnlijk grootste watertoren in Nederland is 20 meter. Op het hoogste en laatste der vijf reservoirs is de heraclietbedekking te zien, die condenswater voorkomt. Voor de a.s. feestdagen zo juist ontvangen een pracht collectie KLEDINGMAGAZIJNEN - ALKMAAR Langestraat 2022 - Magdalenenstraat 11 (Advertentie) Tijdens de inwijdingsfeestelijkheden kwamen uit 15 uithoeken van Zuid-Afrika de boodschappers met gemeentelijke bood schappen te paard naar het Voortrekkersmonument bij Pretoria. linksaf „De Watersteeg" in, met het gevolg, dat de buschauffeur plotseling moest remmen. De bus slipte waarschijnlijk en reed met een zeer harde klap tegen de langs de weg staande bomen op. Volgens de eerste berichten ziin ;ne zeer iden zijn. ernstig Werd een 52-jarige Duitse arts >or de Haagse Arrondisseinents- chtbank gedaagd, omdat hij ge rende de bezetting zou hebben rhinderd dat medische hulp erd verleend aan een door „S.-ers aangeschoten jonge man gewond en zou ^bben Selast de gewonde j het genadeschot te geven. De rechtbank achtte zich onbevoegd vonnis te wijzen heeft de Almelose politie twee 12-jarige jongens uit Enschedé aangehouden, die uit kerken te Hengelo en Borne geld hebben gestolen, waarvan zij snoepgoed kochten. Zij waren op „doorreis" naar Zwolle zal het morgen 10 jaar geleden zijn dat Anthony Fokker over leed Wie het onderste uit de kan wil hebbenDat heeft het bestuur van de R.K. Voetbal- en Handbalvereniging „Geel Zwart" nu aan den lijve ondervonden. Maar heel eerlijk: het heeft het er een beetje naar gemaakt. Van tevoren had men wel kunnen begrijpen, dat B. en W. noch de Raad bereid zouden zijn om een dubbel kleedlokaal van f 5300.plus een jaarsubsidie van f 500.cadeau te geven. Hebben is hebben en krijgen is de kunst is al evenzeer een spreek woord, maar voor dat krijgen zal Geel-Zwart toch een andere weg moeten bewandelen, want raad noch B. en W. hebben de deur voor onderhandelingen gesloten. Zij stellen daarbij echter voorop, dat dan 't Zand evenals Schagerbrug maar met concrete plannen moet komen en dan moeten ook haar leden ieder voor zich daaraan daadwerkelijk hun medewerking willen geven, o.a. door zelf te bou wen. De Voorzitter had beweerd, dat elke voetbalvereniging, en zeker zo'n grote ols Geel-Zwart, zichzelf moest kunnen bedruipen, maar vond meteen de heer Doedens te genover zich, die Karei Lotsy s uit lating. dat alle gemeentebesturen dringend worden verzocht om de helpende hand te bieden, wist uit t„ spelen, 't Zand, aldus laatstge noemde, hoopt nog altijd op een gemeentelijk sportveld, zodat be halve de kinderen der O.L. school ook een deel der 10 Geel-Zwart elftallen daar gebruik van kan maken. De hr. Raalgers herinnerde er aan, dat Geel-Zwart reeds twee maal een terrein heeft ges.icht. Het gaat te ver om nu maar weer te zeggen: „eerst de goede wil onen cn dan zullen we wel verder zien. Het verzoek werd verworpen De Begroting Daar van de gelegenheid tot het houden van algemene beschouwm- »en geen gebruik werd gemaak., volgde onmiddellijk postgewijze ^AhTeerslfe punt kwam aan de orde het v°°^telveXgen wethouders-salarissen te verhogen van f400op f500.elk. Hierover ontstond nogal cnlSe strijd De Voorzitter had betoogd dat van de wethouders zeer veel wordt gevergd vooral ook de wederopbouw van Peten, ue wilde ^zelfs^nog °venler gaan ^oor rkente D^ber» Tof en wethouderschap gezien zou worden Ms een erebaantje. Als de wedden verhoogd worden gaan de wacht gelden mee. De heer Doorn be- toogde verder, dat eén der wet houders overdag altijd in zit en daardoor nimmer, gelijk b.v. zijn voorganger v. d. Sluis deed, m de gemeente kan rondkijken. Deze derft in elk geval geen loon. De heer Peys herinnerde er nog eens aan, dat de wedden twee jaar geleden pas verhoogd zijn van f300 op f400. Raatgers wees er nog op, dat Weth. Kok door zijn functie wel degelijk schade lijdt. Zijn voor stel werd echter verworpen en dat van B. en W. met de stemmen van de heren Doorn en Hooij tegen, aangenomen. Het voorstel om de presentiegel den van raadsleden te verhogen van f4.op f5.ondervond van dezelfden eveneens tegenkanting, doch weid eveneens aanvaard. De heer Doedens vond dat f180 voor de aanplakborden wel wat veel was. De Voorzitter merkte evenwel op, dat de gemeente gehouden is om ten deze de begroting van de Polder Zijpe te volgen, omdat ze gezamenlijk worden gefinancierd. Wegens de extra kosten voor wegwijzers, werd de ANWB-subsi- die verhoogd van f25 op f50. Anti wettig gezag De heer Peys toonde zich, gelijk van een communist verondersteld mag worden, een verwoed bestrij der van „Steun Wettig Gezag" waarvoor een subsidie van f100 was gevoteerd, onder de leuze: wij wil len geen geheime politie. Burgemeester Breebaard wond er echter geen doekjes om: Steun Wettig Gezag is allerminst een ge heime politie, maar een vereniging van burgers die bereid zijn zich zo nodig te weren tegen onruststo kers, buitenlandse agitatoren van communistische origine cn de door die lieden ontketende relletjes. De informatie van de heer v. d. Sluis naar de uitgetrokken f300 voor de op te richten luchtbe schermingsdienst had een comité zitting tengevolge. Na heropening werd de post goedgekeurd. De heer Doedens kreeg tijdens een zeer breedvoerige gedachten- wisseling de gevraagde opheldering over de uitgetrokken 2880 gulden voor het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar en kon er zich daarna mee verenigen. De heer Veeter wenste in ver band met het hoofdstuk Volksge zondheid een totale demping of reiniging van een slootje te Oude- sluis van nauwelijks 100 meter lengte waarop 14 privaten staan. Hoewel dit een uitgesproken pol- der-aangelegenheid was, meende Wefh. Ott dat het toch wel dien stig was om overleg te plegen met het waterschap teneinde een meer blijvende oplossing te bereiken jn het belang der bevolking. In verband met de gevraagde subsidie van f590 voor de stichting voor Geestelijke Volksgezondheid, stelde de heer Raatgers voor, om hierin ook de Kath. Paedagogische beroepskeuze-bureaux te laten de len. Volgens de Voorzitter zijn er on derhandelingen gaande tussen deze stichting, die goeddeels ook onder R.K. leiding staat, en genoemde bureaux. Het is n.l. de bedoeling, dat de Stichting uit haar middelen die bureaux weer subsidieert. Hij wilde eerst het resultaat van die onderhandelingen afwachten, ten einde de bestaande voorbeeldige samenwerking in de stichting niet in gevaar te brengen. De heer Doedens wees op de chaotische toestand van het stuk kanaalkade tussen de Belkmerweg en de Grotebrug te Stolpe. Het is onverantwoord, dat de Polder wil wachten op het gereedkomen van de primaire weg Stolpe-v. Ewijck- sluis, omdat dit nog wel 10 jaar op zich kan laten wachten wegens het in gebruik nemen van Rijksweg no. 7 (door de Wieringermeer). Hoge woorden en krasse termen gebruikte de heer Doorn om aan te tonen, dat het stichten van de rioolwaterzuivering te Petten een absurde vertoning was, die de in gezetenen handen vol geld kost zonder het minste nuttig effect. Zijns inziens zal zelfs het rioolwa ter de zuiveringsinstallatie nooit bereiken, omdat het onmiddellijk in de zandgrond wegzakt. Wanneer elke woning een normale septic- tank en gewone riolering krijgt, is de zaak o.k. Voorzitter stelde zich hier scherp tegenover. Volgens hem heeft de raad er reeds toe besloten en zijn B. en W. verplicht het uit te voeren. Trouwens, meerdere machine's zijn reeds besteld. Wan neer de raad er nu tegenin gaat, is het ook niet mogelijk om de hoofd weg te laten maken zodat er ook niet meer kan worden gebouwd. „Wel nu nog mooier", riep de heer Doorn, „moeten wij nu 130.000 gulden weggooien waar geen mens wat aan heeft?" De heer Raatgers meende da* ook de deskundigen, die deze installatie ontworpen hebben, abuis kunnen zijn. Dat leert de figuur Cleveringa ons. Midden in het verhitte debat kwam de burgemeester met een Salomons-uitspraak: „Wij roepen in het begin van Januari een raads vergadering bijeen, waarvoor wij (B. en W.) onze deskundigen, en jullie (de raad) onverschillig hoe veel en welkè deskundigen zullen oproepen. Dan vechten wij daar de zaak uit." Aldus werd besloten. De heer Veeter herinnerde er aan, dat de eenmansgaten nog steeds niet zijn weggewerkt ui- het schoolplein te Oudesluis en daar modderpoelen veroorzaken. Dit zal worden onderzocht. De heer Hooij kreeg te horen, dat bij de O. L. school te Schager brug een rijwielbergplaats zal worden gesticht. De subsidie voor de kleuterschool te Schagerbrug en de gemengde kleuterschool te Burgerbrug werd vastgesteld op f500 elk. Subsidie jeugdverenigingen Voor de verschillende culturele verenigingen en instellingen wilden B. en W. ongeacht hun instelling of hoedanigheid f50 subsidie voteren. De heer Doedens brak echter een lans voor de Katholieke jeugdbe weging te 't Zand en noemde daar bij in één adem de Ned. Herv. jeugdraad te Zuidzijpe. De invloed van het jeugdwerk is veel en veel groter dan van welke culturele or ganisatie ook. Hij dacht daarbij aan de Volkshogeschool te Bergen waarvoor B. en W. ook f50 willen geven. De heer Raatgers ontwikkelde een bijzonder belangwekkend be toog onder het motto: „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". Een cent per week per lid, gelijk B. en W. voorstellen, is natuurlijk niets. Voorts releveerde hij dat de leden van de vooroorlogse Kruis vaart tijdens de bezetting blijk hebben gegeven uit het goede hout gesneden te zijn. Hij wilde de sub sidie op f150 brengen, doch de raad werd het tenslotte eens op het tus senvoorstel van de heer Hooij: f100 voor elk der jeugdorganisaties. De middenstandscursus te Schager brug kreeg f150, de volkshogeschool f50, het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling te Schagerbrug f50 en de KAB ontwikkelingscursus te Burgerbrug ook f50. Evenmin had de raad bedenkin gen tegen het voorstel om de ver eniging voor gezinsverzorging met f200 te gedenken en de Prov. Ver eniging van V.V.V.'s met f100. Daardoor wordt de totale subsidie voor het V.V.V.-wezen gebracht op f420, doch dit is volgens voorzitter zoiets als het witvisje, dat de snoek moet verschalken. Dit is n.l. niet alleen een vereniging waar de gemeente een stem in het kapittel heeft, maar vooral een vereniging, die door haar omvangrijke en in tensieve propaganda Petten en St. Maartenszee van bad- en pension gasten kan voorzien. Door die pro paganda zullen eerlang rond het Korfwater particuliere zomerwo ningen worden gesticht en te St. Maartenszee eveneens. Aan de St. Aloysiusstichting te Voorhout werd een bijdrage van f54,64 verleend voor een leerling uit deze gemeente. Het verzoek van de Bond van Overheidspersoneel om de gemeen te-ambtenaren een gratificatie te geven werd aangehouden. Eerst willen B. en W. zien wat het Rijk doet. Verder kon Voorz. nog medede len, dat er bereids een zwaarder lichtpunt te Oudesluis is gemaakt. Met algemene stemmen werd Mr. Breebaart benoemd tot gemeente lijk vertegenwoordiger in de vlees keuringsdienst Barsi^gerhorn, en de heer J. A. de Boer tot diens plaatsvervanger. Blijkens nadere 's-CRAVENHACE, 22 Dec. H.M. de Koningin zal Vrijdag avond 23 December te 18.15 uur over beide radiozenders een Kerstboodschap richten tot het Nederlandse volk. BATAVIA, 21 Dec. (Aneta). Woensdagmiddag zijn 800 man van de TNI te Batavia aangekomen. Dit bataljon van der derde brigade der TNI, onder leiding van de kapi tein Sunario, kwam met 40 vracht auto's uit Tjiandjur en is onderge bracht in de voormalige Koning Willem III school aan Salemba. De gisteren verwachte aankomst van het corps politie Negara uit Djogja via Semarang heeft geen doorgang gevonden in verband met het feit, dat 't treinverkeer te Che- ribon vertraging ondervond. Het corps is toen naar Semarang terug gekeerd. AAN INTERNATIONALISATIE VAN JERUZALEM NEW YORK, 22 Dec. (Reuter) Israël zal zijn medewerking niet verlenen aan het nakomen van dc resolutie van de algemene vergade ring der V. N., die voorziet in het internationale beheer van Jeruza lem, of aan het bevel van de trust- schapsraad tot ontruiming van Je ruzalem. aldus heeft Mosje Sjarett, de Israëlische minister van buiten landse zaken, voor zijn vertrek uit New York naar Europa verklaard. Het toestel van de Air France, waar hij mee vertrok, moest na het vertrek wegens motorstoring te rugkeren. Sjaret zeide verder in ant woord op hem gestelde vragen of Israël het besluit van de Trust- schapsraad zou uitvoeren: „Het is een voorstel, dat zichzelf teniet doet. Men kan het eenvoudig niet uitvoeren. Men zou de regering er uit moeten zetten en de Trust- schapsraad kan dat niet ton uit voer brengen. Hoe zou men het gedaan kunnen krijgen? Men zou er een leger voor nodig hebben en heeft men een leger?" Op de vraag, of Israël zijn re gering uit Jeruzalem zou terug trekken, antwoordde Sjaret: „Evenmin als welke andere rege ring ook." GRAANBEURS MIDDENMEER MIDDENMEER, 21 Dec. 1949. Granen. De markt had een rustig verloop. Voor beste kwaliteit gerst blijft veel belangstelling bestaan. Prijzen werden gedaan tot f 2828.50. Tarwe f 23.60— 23.70. Haver f 23.50—24.50. Peulvruchten. Aanbod zeer gering. Groene erwten noteerden f 4748.en schokkers f 3840.Br. bonen werden verhandeld voor f 6570. Stro en ruwvoeders. Voor stro was geringe be langstelling. f 1925.Het aanbod van voederbieten was niet groot. De prijzen varieerden van f 1920. Pootaardappelen bestemd voor export weinig gevraagd omdat er practisch geen uit voer meer plaats vindt. Voor de binnenlandse markt was de handel ook uiter mate traag. Er is voldoende aanbod, doch de vraag ont breekt. De priis voor consumptie aardappelen blijft immers goed. maar men wacht het zomaar af. De export van consumptie-aardappelen is ook nagenoeg afgelopen Voor binnenland vraag te gen sterk uiteenlopende prijzen. van de DUW zou dc rijksbijdrage in de post werklonen voor het sport terrein te Schagerbrug geen 100 doch 70% bedragen. Na onderhan delingen is dit echter op 90% ge steld. Dientengevolge wordt het bedrag der ongedekte kosten met f440 verhoogd tot f3349. Voor de nieuwe school Ten behoeve van het stichten van een nieuwe O.L. school te Bur. gerbrug besloot de raad om van de heer G. Appel te Burgerbrug een stuk land van 1.07,30 ha aan te kopen tegen f7918. Dit is ruim schoots voldoende voor bouwter rein van school en onderwijzerswo ning; een speelplaats en tevens een klein sportterrein voor de Burger- brugger jeugd. In verband met het vaststellen van een gedetailleerd uitbreidings plan stelde de raad een regeling voor schadevergoedingen vast ten behoeve van hen, die niet op de thans ingenomen plaats mogen her bouwen. De rekeningen voor 1948 werden vastgesteld op een batig saldo van f70492,24 voor de gewone en f6281,23 voor de kapitaaldienst, een nadelig slot van f412.12 voor het Weeshuis en een precies sluitende sociale dienst. De begroting voor de sociale dienst werd zonder aanmerkingen goedgekeurd, met inbegrip van do f48500 aan gemeentesubsidie (vorig Jaar f44500), en die van het Alge meen Weeshuis met f4500 aan sub sidie. Op een desbetreffende vraag werd geantwoord, dat de onder steuningen geval voor geval wor den beoordeeld.De kwestie van de derde loonronde kan daarom bui ten beschouwing blijven. Wel zul len B. en W. de dienst adviseren om met Kerstmis een gratificatie te geven. De heer Doorn vond f80 aan zak geld voor de 8 weeskinderen wel wat karig. Regent de Boer deed de deemoedige toezegging dit met de regentessen te zullen bespreken. Met een nieuwe bliksembeveili- gings-installatie ad f500 kon de raad zich verenigen. Voorzitter sloot met bet uiten van de beste wensen voor wethou ders, raadsleden en pers wegens de mededelingen a.s. jaarwisseling. Familieberic 'I' 'I' 'I' 26 December a. Maartje van Et de dag te herdenl zij voor 50 jaar in betrekking kv Jn. Bruiii P. M. Bri Binnen Zuidervaart 370 post: Stompetorer Gelegenheid tot teren van 2.304, ,j, 4- 4* 4* 4* 4* 4. 4. Op 31 Decernb. hopen onze j ouders en grooto C. JOL M. JOL-DE RUI hun 25-jarige e eniging te herden De H. Mis uit baarheid zal wore gedragen om 9 uu St. Laurentiuskerl Dat God hen n< moge sparen is d van hun dankbar deren en Kleinkii Alkmaar Luttik Oudorp 28 Receptie van 3 tol thuis. Heden overleed onze diepe droel na voorzien te van de H.H. S menten der Sterve onze lieve vrouv moeder. CORNELIA IWL4 LOUWE-PRAA in de ouderdom ruim 58 jaar. Uit aller naam J. LOUWI en kinder Schoorl, 21 Dec. De H. Uitvaartd zal plaats hebben terdag half 10 ii parochiekerk van H. Johannes de D te Schoorl Hiermede vervt wij de treurige p kennis te geven, op 15 December na een kortston ongesteldheid, gest door de Genade: delen der H. Ker overleden onze i geliefde dochter zuster Catharina Ruiti in de jeugdige lee van 17 jaren. Uit aller ni Joh. Ruiter M. Ruiter-Wijl en Kindi St. Michael de L, 9056 Montreal (Canad De H. Uitvaartdi zal gehouden wor op Donderdag 29 a.s. in de paroc kerk van de H. V fram te Waarland Mede namens mijn genote en kinderen ik allen, in het biiz< de buurtgenoten, vo overweldigende be stelling bij mijn t komst uit Indonesii dervonden. E. G. VER1 Oudorp, Dec. 1949. Westerstraat 77k. Advertentiëi i Gevraagd tegen 1 J> een VAST ARBEI met zoon, beiden kunn. melken, of zooi negen het te leren. - Jimmink Hz., Belk weg, 't Zand. EERSTE KAPPER, zoekt een passende trekking in Alkn Liefst intern. Br. o no. 18139, bureau var blad Voor direct gevraagd MEISJE voor dag of en nacht. Café Hl Groet, gem. Schoorl. Biedt zich aan 1 DAGMEISJE, liefst gezin met kinderen, - 5 dagen per week, 1 dag of Zaterdag vrij. voorkeur in Alkmaar, onder no, 18105, bui van dit blad. VERLOREN op 20 reservewiel en band 190x20, tussen Alk: en Nrd.-Scharwoude, Gebr. Ligthart, Nil woud N 57. tel. 295 1 num.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 6