Nieuw Schuld van Indonesië op6.2 milliard geschat Regering beveelt loonsverhoging slechts krachtig aan Paus Pius XII als de eerste pelgrim Tweede Kamer voldaan over resultaat van overleg met Stichting v. d. Arbeid Begrotingstekort over 1949 daalde door de devaluatie Invoering per bedrijfstak met ingang van 1 Januari Productieverhoging van 76 pet. thans een gebiedende eis Verjaardag van Stalin gevierd in Bolshoi-theater Byontract korting. - D.'ecteur EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN NHD Loonsverhoging v. 5 wordt toegestaan Vrijdag 23 December 1949 45e Jaargang No. 1 1751 De opening van het Heilig Jaar Millioenen worden binnengeleid om geestelijke gunsten te verdienen Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen Albert Kuyle komt er slecht af Compensatie f!.- voor duurdere huisbrand Geen verhoging van de broodprijs Haar eigen kinderen ontvoerd H.V.K. op bezoek bij Soekarno De Indonesische delegatie Wordt de Republiek een provincie? Vakbondbestuurder? terug uit Amerika Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4? ;per mnd., inckisïef incasso. Advertentie-tarief: tper editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in arte edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT Buiten God is veilig t nergens (Vondel) E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Dankrelettes: Noorderbank; NedenJ. Credietbank A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draefsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4382 K2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200' DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 499 K 2M0 bleven, verwijderd hebben. Ver volgens spreiden vier lakeien een rijk gebloemd tapijt in de opening van de Deur. De Paus keert daarna voor de Deur terug en op de drempel er van neerknielend, met in de rech terhand het Pauselijk kruis en in de linkerhand een brandende kaars, heft de H. Vader het „Te Deum" aan. De dankbede wordt door het koor van de Sixtijnse Kapel overgenomen en Pius XII betreedt de Basiliek. Na Hem volgen de Kardinalen. Aartsbis schoppen, Bisschoppen, Prelaten en gelovigen, aan wie de Paus vanaf het hoofdaltaar Zijn Apos tolische Zegen geeft. En wanneer Pius XII daarna, op Zijn draagstoel gezeten temid den van de duizendkoppige me nigte, onder de tonen van de Pausmars uit de zilveren trom petten, de Basiliek wordt uitge dragen, klappen Romeinen en pel grims in de handen, wuiven zij met hun zakdoeken en roepen zij. de zegenende Paus hartstochtelijk hun „evviva il Papa" toe. De Heilige Deur zal op deze wijze morgen geopend worden, om millioenen gelovigen van alle kleuren en rassen, volkeren en talen de Jubileumbasiliek voor het verdienen van de geestelijke gunsten van het Heilig Jaar 1950 binnen te leiden (Nadere bijzonderheden-met een speciale foto-reportage uit de Eeuwige Stad treft men aan op pagina 3 van dit nummer.) NOODVOORZIENING VOOR GROTE GEZINNEN Tijdens de behandeling van de begroting van Sociale Zaken, heeft minister Joekes gisteravond in de Tweede Kamer mede gedeeld, dat de regèring meent op korte termijn maatregelen te moeten nemen voor de grote ge zinnen der kleine zelfstandigen. Dit zal een noodvoorziening zijn. Volgens deze voorziening zal een kinderbijslag gegeven wor den van het derde kind af. Er wordt een inkomengrens gesteld. Voor deze noodvoorziening wor den de middelen genomen uit 's Rijks kas, zonder premiebeta ling. De hoogte der uitkering zal de helft zijn van die, welke aan loontrekkers wordt uitgekeerd. Op het departement is het ontwerp in voorbereiding. Het zal zeer binnenkort bij de Kamer worden ingediend. MR. IR. M. GOOT F inspecteur-generaal Nijverheidsonderwijs Naar het A.N.P. verneemt is mr. ir. M. Groote, chef der af deling Nijverheidsonderwijs van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, be stemd om ir. G. Hofstede met in gang van 1 Januari op te volgen als inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs. De heer Groote blijft tevens de functie van hoofd der afdeling vervullen. Ongeacht de resultaten van de R.T.C. inzake de schuldverhouding zal de schuld van Indonesië per ultimo 1949 vermoedelijk circa 6.2 milliard bedragen bij een vooroor logse schuld van circa 1.5 milliard, aldus een van officiële zijde gege ven overzicht over de toestand van de financiën van Indonesië aan de vooravond van de souvereini- teitsoverdracht. Deze schuld is verdeeld in circa 2.5 milliard binnenlandse en circa 3.7 milliard buitenlandse schuld. Dit overzicht, samengesteld door de voorlopige federale regering zegt verder, dat tot het begin van 1949 er geen sprake kon zijn van het uitstippelen van een financieel beleid. Het enige houvast was de maandelijkse controle op de ach teruitgang van de schuldpositie doch aangezien het verband tus sen begrotingsrekening en kas- positie niet zonder meer ob elk moment kon worden gelegd, was de waarde dezer controle betrek kelijk. In Maart 1949 kon men weel een weloverwogen financieel plan opstellen. Voor 1949 werd het maximaal toelaatbare tekort be- MORCEN, aan 'de vooravond van Kerstmis, zal de rijzige, eer biedwaardige gestalte van Pius XII, getooid met de gouden koorkap en de kostbare mijter, zich sterk aftekenen tegen het grijze muurvlak van de acht meter hoge Heilige Deur van de St. Pieter, om door de plechtige opening van deze Deur het Jubileumjaar 1950 een aanvang te doen nemen. Alhoewel met de opperste goddelijke Macht hier op aarde bekleed, vertoont Pius XII Zich voor deze deur als de eerste pelgrim van het Heilig Jaar. De stenen massa, die hij met de gouden hamer, Hem door de katholieke arbeiders van Italië in de hand ge geven, wil neerslaan, vormt het zinnebeeld van de zonden en de schuld, die voor de mensheid als hinderpalen oprijzen voor hun opgang tot het bovennatuurlijke. Ter zijde van de Pauselijke troon onder de reliefs van de ge welven van het portaal van de St. Pieter is deze mensheid ge tuige van het „Confiteor" van de Opvolger van Petrus. Het purper der Kardinalen en het paars van talrijke Aartsbisschoppen en Bis schoppen maken een scherp con trast met het zwart, waarin de officiële regeringspersonen de President van de Italiaanse Repu bliek, vergezeld van de Minister- President de Gasperi, de Vice- president van de Franse Minister raad £n de Ministers van Buiten landse Zaken van Ierland en Spanje en de ambassadeurs en gezanten van meer dan veertig staten bij de H. Stoel geaccredi teerd zich voor deze plechtigheid gestoken hebben. Priesters, paters en zusters en leken-toeschouwers uit alle rangen en standen van de maatschappij verbeiden het ogen blik, waarop zij door het weg vallen van die stenen hinderpaal zo straks, het voorbeeld van de boeteplegende Paus volgende, de drempel van de Heilige Deur zul- len kunnen overschrijden. Gesterkt door de aanroöpmg van de H. Geest door het zingen van het Veni Creator", dat zoeven uit de kinder- en mannenkelen van de zangers van de beroemde Sixtijnse Kapel langs de Scala Regia geklonken heeft, laat Pius XII tot driemaal toe de gouden hamer op de deur vallen. De Deur weerstaat de twee eerste van deze slagen. De tweede hamerklop verbrijzelt het koperen kruisje, in het midden van de stenen vlakte zestien jaar geleden bij het dichtmetselen van de Heilige Deur na afloop van het 24ste Heilige Jaar aangebracht. Eerst na de derde slag bezwijkt de stenen massa. Het gehele muurvlak d§int als een geheel, kerkwaarts, naar de begane grond en na gevallen te zijn op een draagstel op wielen, wordt het gevaarte door enkele sampietrini, werklieden van de St. Pieter, weggereden. De Paus keert daarop op Zijn troon terug en de Penitenciërs, de biechtvaders van de Basiliek, wassen de drempel van de Heilige Deur met wijwater af, nadat an dere sampietrini het weinige kalk en gruis, dat bij het neervallen van de Deur daarop is achterge- EIS 2, VONNIS 4 JAAR De schrijver Albert Kuyle (L. M. A. Kuytenbrouwer) uit Bilt hoven is Donderdag, in de Uuitste zitting van de Utrechtse Kamer van het Amsterdamse*d Gerechtshof, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met ontzet ting uit de burgerrechten voor het leven. De eis was op 8 Decern ber twee jaar. Kuyle had in uitpt^n ^an het toenmalige Nationale Front en het Algemeen Handelsblad arti kelen geschreven, die aureus, deden aan het gezag van de N derlandse regering .1® rie oorJ aan de EngelsAmerikaa logvoering en aan het geesteuiK verzet in Nederland en anti-Joodse propaganda werd ge maakt. Post voor de „Evertsen 's GRAVENHAGE. 22,,f5ftCD0St Met ingang van heden di.e Hr bestemd voor opvarenden Ms. „Evertsen" te worden ge adresseerd: per adres Marinepost kantoor, Amsterdam. In een gisteren door de Regering aan de Tweede Kamer over gelegd communiqué betreffende de loonpolitiek beveelt de Regering in overeenstemming met het gevoelen van de Stichting van de Arbeid aan een verhoging van maximaal 5 procent ingaande 1 Januari 1950, van de in geld genoten lonen van alle mannelijke en vrouwelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt. Deze loonsverhoging dient per bedrijfstak te worden ingevoerd. Een verhoging van 5 pet. zal eveneens worden toegepast op de kinderbijslagen, evenwel zonder inachtneming van een leeftijds grens. Voor de mannelijke werk nemers geldt bij toepassing van een loonsverhoging van 5 pet en bij een volledige werkweek een minimum verhoging van f2. Voor wat betreft de mannelijke en vrouwelijke werknemers bene den de leeftijd van 23 jaar zal de mogelijkheid worden geopend om, onder goedkeuring van het college van Rijksbemiddelaars, de Stich ting van de Arbeid gehoord, de jeugdlonen van het 18de jaar af tot het 23ste jaar geleidelijk op klimmend te verhogen, indien en voorzover zulks in het belang der scholing nodig is. De met ingang van 1 November 1948 tijdelijk toe gekende loonbijslag van f 1.per week of f4.50 per maand, zal te zamen met de hierboven genoem de loonsverhoging definitief in de loonbepalingen worden verwerkt. Het is de bedoeling der regering de positie van het overheidsperso neel afzonderlijk te regelen. De regering beveelt in overeen stemming met het gevoelen van de Stichting van de Arbeid het invoeren per bedrijfstak van deze loonsverhoging krachtig aan. lit die gevallen, dat de invoering in een bedrijfstak of in een be paalde onderneming tot moeilijk heden aanleiding geeft, zal het college van Rijksbemiddelaars, ge hoord de Stichting van de Arbeid, (Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanvang van de vergadering werd de Tweede Kamerleden de nieuwste beschikking van het College van Ryksbemiddelaars overhandigd, waarin o.m. wordt bepaald, dat de lonen met 5 pet. kunnen worden verhoogd. Nadat de fracties zich voor beraad hadden teruggetrokken schikte de voorzitter 't zo, dat dit besluit eerst onderwerp van discussie werd, waarna dan later op de dag de andere vraagstukken, die „Sociale Zaken" betreffen aan de orde zouden kunnen komen. De heer Wagenaar (com.) sputterde nog een beetje tegen, maar de Kamervoorzitter bleef terecht van mening dat men zich de gelegenheid om heet van de naald met de regering van gedachten te kunnen wisselen, niet mocht laten ontgaan. Nagenoeg alle woordvoerders toonden zich voldaan over dit nieuwe resultaat van het overleg ArK j Regering en Stichting v. d. Arbeid. Wel voelde men behoefte aan een nadere verduidelijking. 2ee£ ,And"essen (K.V.P.) belangrijke vraag welke vnnr rfo een en ander zou hebben de. ec°n°mische toestand. De heer Stapelkamp (A Rvroeg was er zou gebeuren, wannelr df prijzen nog meer gingen stijgen. De heer v. d. Born (P.v.d.A.) dacht ook al in dezelfde richting toen hij de vraag stelde: Wat gaan wij op langer termijn doen? Mevr. Fortanier de Wit (V.V.D.) vroeg of het juist was, dat de vakbonden in Engeland een vrij willige loonstop hadden aanvaard een besluit waarin verdisconteerd was dat de prijzen met vijf pun ten zouden kunnen stijgen. Vrees de de regering niet dat, wanneer hier nu een andere weg werd in geslagen, dit nadelige gevolgen zou kunnen hebben voor de ex port? Tot haar conclusie komende, BUITEN DE REGELING Tijdens de behandeling van de beschikking van het College van Riiksbemidde- laars, verklaarde de minis ter van Sociale Zaken gis teravond in de Tweede Ka mer, dat de volgende cate gorieën buiten de regeling voor 5 pet. loonsverhoging vallen: overheidspersoneel, onderwijzend personeel, huishoudelijk personeel en zij die een geestelijke bedie ning uitoefenen. stelde Mevr. Fortanier de Wit het zo, dat ook de V.V.D. met deze nieuwe regeling wil meegaan, ech ter met dien verstande dat door berekening in de prijzen noodza kelijk wordt geacht. Daarnaast blijft het gevaar van de spiraal klemmen. Loonsverhoging is alleen dan gemotiveerd, wanneer zij betaald kan worden uit een hogere productie. Die hogere pro ductie, aldus Mevr. Fortanier, was echter nog een wissel op de toe komst. Voor het overige liepen de dis cussies voor een groot deel over de wijze van uitvoering. Het be drijfsleven wordt niet verplicht om de lonen te verhogen. Wel zal bii niet-betaling het College van (Vervolg pag. 5, vijfde kolom een bindende beslissing nemen. Het is gewenst, dat beslissingen terzake van de loonsverhoging zo veel mogelijk vóór 1 Januari wor den genomen. In die gevallen; waarin zulks niet mogelijk blijkt, zal aan de te nemen beslissing te rugwerkende kracht tot 1 Januari 1950 worden verleend. In verband met het feit, dat het de bedoeling der regering is de kolensubsidie af te schaffen, het geen gepaard zal gaan met ver hoogde kosten voor huisbrand en gas, zal voor het lopende stook- seizoen door de regering, op een nader aan te geven wijze, een compensatie van f 1.per per soon worden -uitgekeerd. Naast deze maatregelen op het gebied der lonen, werd voorts nog overeengekomen om de regering de volgende punten aan te beve len: 1. overeenkomstige verhoging van de uitkeringen van de nood wet ouderdomsvoorziening, van de invaliditeitswet en van de rijksregelingen voor sociale bijstand (waaronder de over bruggingsregeling) 2. overeenkomstige verhoging van de gezinsleden toeslag voor degenen, die onder de rijks regelingen voor sociale bijstand (waaronder de overbruggings regeling) vallen en van de kin derbijslag voor de invaliditeits- rentetrekkers; 3. het bevorderen van een over eenkomstige verhoging van de tijdelijke uitkeringen ingevolge de ongevallenwetten en van de ziekengelden krachtens de ziektewet; 4. verhoging van de loongrens voor de sociale verzekerings wetten tot f 4500.echter on der voorbehoud van nader overleg met betrekking tot de ziekenfonds-verzekering. Het is de bedoeling der regering om wetsontwerpen van deze strek king voor zover nodig, zo spoedig mogelijk bij de Staten-Generaal aanhangig te maken. paald op 1450 millioen gulden. Door allerlei onvermijdelijke uit gaven moest echter het begro tingstekort voor 1949 worden ge raamd op 2076 millioen gulden. Rigoureuze maatregelen hebben echter tot resultaat gehad, dat de een dezer dagen door de V.F.R. vastgestelde begroting 1949 een tekort aanwijst van circa 1300 mil lioen gulden. Het doel is dus voor 1949 hereikt. Het was een geluk kige omstandigheid, dat enige aanvankelijk niet voorziene grote uitgaven van de republiek Djogja in de begroting konden worden gecompenseerd door de devalua tiewinst van September j.l. MOEDER WILDE HAAR MAN VOOR ZIJN „Ik moest mijn man voor zijn, want ik kan niet buiten miin kin deren," zo verklaarde de 30- jarige serveerster, E. de G. uit Rotterdam voor de Rotterdamse rechtbank. Zij had met behulp van de 25-jarige pijpfitter C. L. H., eveneens uit Rotterdam, haar twee kinderen van twee en drie jaar uit Huize Bergsteijn te Hille- ersberg, waar deze kinderen oor de kinderrechter waren on dergebracht. ontvoerd. De vrouw, die van haar man de Joegoslaaf P. is gescheiden, verklaarde, dat deze man de kin deren uit Huize Bergsteijn weg wilde halen. Zij en H. besloten toen, de man voor te zijn. De officier van justitie vroeg aan houding van de zaak voor het uit brengen van een psychiatrisch rapport. De raadsman vroeg voor ziin cli ënte onmiddellijke invrijheidstel ling. De rechtbank ging hiermede accoord, doch de zaak werd voor onbepaalde tijd aangehouden voor het uitbrengen van een psychia trisch rapport. H., die vervolgens terecht stond, verklaarde, dat P. bij hem had gewerkt. Hij wilde slechts helpen de kinderen uit handen van de vader te houden en het was niet zijn bedoeling geweest iets on wettigs te doen. De officier van justitie zei dat het niet in de haak was. dat H. en Me moeder het initiatief namen om de kin deren uit het huis te halen, om dat de kinderen daar door een be schikking van de kinderrechter waren geplaast. Hij eiste tegen H. een gevangenisstraf van 6 maan den met aftrek. Ziin raadsman verzocht onmiddellijke invrii- heidsstelling. Uitspraak in deze laatste zaak is op 5 Januari. BATAVIA (Aneta). De heer Lovink, de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon en zijn echt genote, dr. Koets en mr. van Boetzelaer, lid van het kabinet van de H.V.K., beiden eveneens met hun echtgenoten, zullen he den naar Djogja vliegen voor een bezoek aan president Sukarno om hem geluk te wensen met ziin verkiezing tot president. Voor de heer Lovink zal dit tevens een afscheidsbezoek zijn. VOOR DE SOUVEREINITEITS- OVERDRACHT 's GRAVENHAGE, 22 Dec. (A. N.P.). De delegatie van de R.I.S., die in Nederland de souve- reiniteitsoverdracht in ontvangst zal nemen, is thans definitief - vastgesteld. Zij zal bestaan uit de volgende personen: Drs. Moh Hatta (minister-president), prof dr. mr. Supomo (minister van justitie), Sultan Hamid II (minis ter zonder portefeuille, dr. Su- parmo (minister zonder porte feuille), mr. dr. Kusuma Atmadia (president van het hoger ge rechtshof), mr. A. K. Pringgodig- do (eerste algemeen secretaris van het naionaal voorbereidings comité), Moh Jahja (tweede al gemeen secretaris van het natio naal voorbereidingscomité), mr. Sujono Hadinoto (voorzitter van de P.N.I.). dr. Sukiman voorzit - er van de Masjumi) en drie ad judanten. DJOKJAKARTA, 22 Dec (Ane ta). Naar Aneta te Djogja uit sommige politieke en semi-offi- ciële kringen vernam, zijn er stromingen aanwezig die het plan hebben opgevat om de Republiek Indonesia als deelstaat te likwi- deren. Deze stromingen zouden, volgens de inlichtingen, niet be paald klein genoemd kunnen wor den. Men acht het beter, de repu bliek om te vormen in een pro vincie met een eenvoudig auto noom bestuur en rechtstreeks onder leiding staan van de cen trale regering der R.I.S. Het denkbeeld zou door de republikeinse regering in studie zijn genomen. Waarnemers wezen in dit verband op de door Moh. Yamin in het K.N.I.P. ingediende resolutie betreffende een gede centraliseerd unitarisme. DE PALEISBRAND Verdachte vrijgesproken Het voormalige hoofd van het bureau van de intendance der koninklijke paleizen, J. J. W. te Wassenaar, die verantwoordelijk zou zijn geweest voor de brand op 18 Mei van het vorig jaar in het paleis Noordeinde, is Donder dag door de Haagse rechtbank, wegens gebrek aan bewijs, vrij gesproken. De rechtbank overwoog dat W. niet verantwoordelijk kon worden gesteld voor het doen afbranden van de oude verf. MOSKOU, 22 Dec. (A.P.) Maarschalk Stalin heeft gisteren, op de avond van zijn verjaardag, een bijeenkomst bijgewoond in het Bolshoi-theater. Dit bleek van daag uit de foto's in de Moskouse bladen, die Stalin te zien gaven, zittend in het theater temidden van vooraanstaande leden van de communistische partijen van Rus land en andere landen. Verder waren nog aanwezig: de Italiaanse communistenleider Pal- miro Togliatti, maarschalk Boed- jenny, L. M. Kaganowitsi. plaats vervangend voorzitter van de raad van ministers. M. A. Soeslof, maarschalk Boelganin, maarschalk Wassilefsky, minister van oorlog, de Spaanse dolores Ibaruzzi („La Passionaria" uit de Spaanse bur- Met een behoorlijke vaart botste een autobus van de E.D.S. met veertig passagiers Donderdagmorgen onder de rook van Zwolle tegen een boom. Acht gewonden, w.o. drie ernstige, werden naar de ziekenhuizen te Zwolle overgebracht. feroorlog), de Roemeen Georghiu ej. Malenkof, lid van het polit bureau, maarschalk Worosschilof, Molotof, de plaatsvervangend eer ste minister, Mikoyan, ex-minister van buitenlandse handel en Mat- hyas Rakosi, plaatsvervangend premier van Hongarije. De spre ker was Sjwernik. lid van het politbureau. Stalin droeg zijn gewone een voudige uniform, met de deco ratie van held van de socialis tische arbeid. Maarschalk Boed jenny, Boel ganin .Wassilefsky en Woroschi- lof waren allen in uniform. Op de achtergrond hingen de vlaggen van de zestien Sovjet republieken met een portret van Stalin en een overvloed van bloe men. De Franse premier Bidault heeft een gelukwens aan Stalin gestuurd. Namens de Franse regering bracht Bidault de beste wensen over voor „de persoonlijke ge zondheid van Stalin, de voorspoed van de bevolking van de Sovjet unie en voor de vrede, die aan de mensen van goede wil beloofd is". Ook de Belgische premier Gas ton Eyskens en de Italiaanse mi nister de Gasperi hebben Stalin gelukwensen gestuurd. De twaalf Vakbondbestuurders (resp. vier leden van het C.N.V.. de K.A.B. en het N.V.V.), die on der auspiciën van de E.C.A.-mis- sie in ons land een studiereis van bijna zes weken door de Ver. Staten hebben gemaakt, zijn Don derdag op Schiphol teruggekeerd. In een kort onderhoud met de pers vertelden de heren iets van hun algemene indrukken. Het meest had hun geïmponeerd, uit sociaal en economisch oogpunt bezien, de massa-productie. In vijf weken tijds waren 35 fabrieken bezQ.cht en 40 conferenties en vergaderingen gehouden. De le vensstandaard is in de Ver. Sta ten hoger, doch de sociale zeker heid aanzienlijk lager dan bii ons, aldus de heer Berger, secretaris van het N.V.V. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1