Alkmaarse gemeenteraad bijeen MA JA ZEEP DAN bij J^OOS DaAR IS VOOR IEDEREEN Morgen: 24 December De feestdagen naderen Fa. M. Preijer en Zoon '1 HERENHUIS PAC. 2 Vrijdag 23 December 1949 GENEVERS LIKEUREN WIJNEN Wijnhandel Herentruien Herenpullovers Marktberichten 9 Onder voorzitterschap van burgemeester mr. dr. H. j. Wytema kwam gistermiddag de Alkmaarse gemeenteraad in vergadering bijeen. De burgemeester maakte, bij gelegenheid van het feit, dat wethouder Leesberg daags na de vergaderingsdag zijn 40- jarig jubileum als advocaat in Alkmaar gedenkt, melding van de grootst mogelijke waardering voor de werkzaamheden, door de jubilaris, die een geboren regent is, in het openbaar belang ver richt. De heer Leesberg dankte voor deze waarderende woorden. Bericht van verhindering was binnengekomen van de heren Koot, Hoytink en Sietsma, van wie de eerste door ziekte en de beide anderen door ambtsbezig heden als Statenlèden verhinderd waren. Onder de ingekomen stukken was er een, waarin Ged. Staten meldden voor kennisgeving te hebben aangenomen het raadsbe sluit tot verlening van een bouw- voorschot van f 740.202 en een grondvoorschot van f 130.181 aan de R.K. Woningbouwvereniging „Goed Wonen". Verklaringen van geen bezwaar waren van hetzelfde college binnengekomen ten aan zien van een uitgaaf van f 25.000 voor ophoging van een terrein aan de Bergerweg, bestemd voor de bouw van de nieuwe Handels school en rijkslandbouwwinter- school, en eveneens ten aanzien van een uitgaaf van f 9000 voor huisnummering m de gemeente. Ged. Staten hebben geen aanlei ding kunnen vinden om de ge meente Alkmaar, voor wat betreft de bezoldiging van de secretaris, in een hogere klasse te plaatsen dan die, waartoe zij volgens haar inwonertal behoort. Een adres van het bestuur der Christelijke Kleuterscholen, met een verzoek om subsidie uit de 'gemeentekas en vergoeding van kosten van eerste inrichting ten behoeve van een kleuterschool in het Bergerhof, werd in handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. Een verzoek van de be woners van het hofje Margaretha Splinter aan het Ritsevoort, hoek Lindegracht, om de Zuidzijde van deze gracht niet met bomen te willen beplanten, werd ter af doening in handen gesteld van B. en W. Een verzoek van de vereniging van verlofhouders te Alkmaar om te bevorderen, dat het maximum aantal vergunnin gen ingevolge de Drankwet, voor de gemeente Alkmaar wordt ver hoogd, ging naar B. en W. óm advies. B. en W. adviseerden de raad, afwijzend te beschikken op een verzoek van de Bond van Neder lands Overheidspersoneel om de duurtetoeslag voor het daarvoor in aanmerking komend gemeente- personeel met ingang van 1 Jan. 1949 té willen verhogen van f 1. tot f 2.50 per week of van f 4.50 tot f 11.per maand. Ook t.a.v. een verzoek van dezelfde „bond, om toekenning van een gratifi catie aan het gemeentepersoneel met de a.s. Feestdagen, van een week loon of een kwart maand salaris, hadden B. en W. geadvi seerd, afwijzend te beschikken. B. en W. grondden hun advies op de overweging, dat het de ge- ORANJE-COMITÉ WEER IN ACTIE ALKMAAR. Evenals 't vorig jaar zullen in 1950 wederom de Oranje-feesten door het Oranje- comité, samengesteld uit de bestu ren van de Algemene Oranja-ver. en de Christelijke Oranje-ver. wor den georganiseerd. Daar de voorge nomen fusie tussen beide vereni gingen door technische omstandig heden niet verwezenlijkt kan worden, heeft men gemeend de sa menwerking, die goede resultaten heeft afgeworpen, ook in >t komen de jaar te bestendigen. Medio Jan. zal het Oranje-comité de plannen voor de feestviering van de 30ste April bespreken en daarbij tevens vertegenwoordigers van Sport, On derwijs, Muziek en de Pers uitno digen om tot samenwerking te ko men. Hei Oranje-comité zal daartoe worden aangevuld met de heren v. d. Cam voor Muziek, Zwager voor Sport, Knaap voor het Onderwijs, terwijl de heren Meijer namens de arbeiders-organisaties en de heer F. Otten namens de Pers hun mede werking zullen verlenen. Ook de heer Heerkens Thijssen zal worden aangezocht in het belang der werk zaamheden van het comité deel uit te maken. Bestuur Oranjevereniging ALKMAAR. Tijdens een ver-, gadering, dezer dagen door de Al gemene Oranje-vereniging gehou den, werden drie nieuwe bestuurs leden gekozen n.l. de heren P. Meurs, j. Nijhuis en Mr. H. Schuur man. Het bestuur bestaat verder uit de heren G. v. Slingerland, voorz. J. G. van Burken, secr. J. v. Maar- leveld, penningm. en de heren Mr. A. V. M. Leesberg, B. H. Schouten en I. Vleugel. Kerstavond R.K. Vrouwenbeweging ALKMAAR Per abuis is ver zuimd op de programma's voor de Kerstavond van de R.K. Vrouwen beweging te vermelden dat deze avond gehouden wordt in 't Gul den Vlies, op Dinsdag 27 Dec. a.s., om 8 uur. Scholingscursus Rijkspolitie ALKMAAR In het kader van de gewijzigde regeling in de vak opleiding bij de Rijkspolitie, zal van 2 Januari tot 22 April 1950 bij de Opleidingsschool der Rijkspoli tie te Nistelrode een vormingscur sus voor wachtmeesters le klasse aangevuld meit wachtmeesters ge houden worden. Uit het District Alkmaar zal aan deze cursus door de hierna ver melde wachtmeesters worden deel genomen, t.w. H. Bick van de groep Schagen. H. Riezebos van de groep Bergen, C. J. Oosterberg van de Parketgroep Alkmaar en J. J. Cor- bee van de groep Langedijk. Tevens vangt op 2 Januari 1950 bij genoemde school een zgn. eerste opleidingscursus van 6 maanden aan, waaraan alleen door jonge nog ongevormde politieambtenaren wordt deelgenomen. Uit het. District Alkmaar is hier voor de wachtmeester G. A. Hen- dricx van de groep Texel aangewe zen. meente, met het oog op de door de regering gevoerde loonpolitiek, niet is geoorloofd voor haar per soneel voorzieningen te treffen, die uitgaan boven de door het Rijk gestelde normen. Als het Rijk daarin niet voorgaat, kan er geen sprake zijn van verhoging van de duurtetoeslag. Het door de Stich ting van de Arbeid in deze dagen gevoerde overleg met de rege ringsdelegatie over een verdere bijslag op de lonen, zal mogelijk tot een resultaat kunnen leiden. Wat de kerstgratificatie betreft, overwegen B. en W„ dat de ge meente op het stuk van salarissen en Ionen -men regelingen mag invoeren, die uitgaan boven of gunstiger zijn dan die voor het personeel in rijksdienst. Van rijks wege is niets gebleken van het voornemen tot verstrekking van een kerstgratificatie. Zolang daar toe van hogerhand geen aanwij zingen worden gegeven, kan de gemeente niet aan het verzoek voldoen. De raad wees de ver zoeken af. De heer Toren vlied (C.P.N.) gaf documentatie-mate- riaal van de B.N.O.P. ter inzage van B. en W. en de fractievoor zitters en beloofde bii de begro tingsdebatten op de zaak terug te komen. Hij kon zich niet met het standpunt van de raad verenigen. In zijn antwoord aan de heer Torenvlied wees wethouder Coerts (Arb.) er op, dat de B.N.O.P. zich met dergelijke verzoeken moet wenden tot de regering, niet tot de gemeente. Een verzoek van de R.K. Mid denstandsbond tot opheffing van de verplichting tot winkelsluiting op Maandagochtend voor textiel handelaren, althans tot voorlo pige opheffing van die verplich ting. werd in handen gesteld van B. en W. teneinde voor de eerst komende raadsvergadering, vóór 1 Januari, een voorstel te doen. Een verzoek van het bestuur der Chr. Kleuterscholen tot aanvul ling met f 1440.van het crediet, bii raadsbesluit toegestaan voor verbouwing van zijn kleuterschool aan de Oudegracht, werd in han den gesteld van B. en W. om be richt en raad. Een verzoek van de Ned. Vrouwenbeweging om adhaesiebetuiging aan het adres van de Ned. Vrouwenbeweging aan Ministerraad en Tweede Ka mer aangaande het verstrekken van kosteloos onderwijs, werd voof kennisgeving aangenomen. Dit ligt niet op de weg van de gemeente. Eveneens werd voor kennisgeving aangenomen een verzoek van dezelfde vereniging, om de vermenigvuldigingsfactor van de schoolgeldheffing te wil len verlagen. Een onderzoek naar de mogelijkheid hiervan is mo menteel namelijk gaande. Onderwijs Het bedrag per leerling, dat jaarlijks van gemeentewege wordt beschikbaar gesteld, werd voor 1950 bepaald op f 32.-® wat be treft het gewoon lager onderwijs, op f 51.04 wat betreft het open baar voortgezet lager onderwijs, op f 33.06 voor het openbaar uit gebreid lager onderwijs. Onder deze bedragen is begrepen een bedrag van f 0.75 voor admini stratiekosten. Bovendien wordt, voor wat het V.G.L.O. betreft, het bedrag verhoogd voor de leerlin gen die onderwijs krijgen in het vak handenarbeid, met f 0.75 per leerling, en voor de meisjes-leer lingen, die in eigen schoolgebouw onderwijs kriigen in huishoud kunde, met f 10.16 per leerling. Op verzoek van het bestuur van de R.K. Meisjesscholen, besloot de raad een vergoeding voor vak onderwijs in het vak nuttige handwerken, over hèt jaar 1949, toe te kennen aan deze scholen. Voor de St. Josephschool bedraagt deze vergoeding f 844.64, voor de Mariaschool f 1303.20, voor de St. Agnesschool f 695.04 en voor de St. Annaschool f 2039.23. Op goede gronden ging de raad over tot afwijzing van de ver zoeken om een subsidie uit de gemeentekas voor de in Alkmaar wonende leerlingen van de mid delbare meisjesscholen van de vereniging van de H. Catharina van Senen te Voorschoten en van de Berger Schoolvereniging te Bergen. Eveneens werd afwijzend beschikt op een verzoek om sub sidie ten behoeve van een viertal Alkmaarse leerlingen van de Lagere Landbouwschool te Span broek over 1947 en voor 3 leer lingen over 1948. De raad was er echter wel van overtuigd, dat de stichting van een nieuwe r.k. meis jesschool voor gewoon lager on derwijs tussen de Heilooërdiik en de Dr. Schaepmankade gewenst geacht moet worden. Reeds eer der besloot de raad over te gaan tot aankoop van een z.g, Oosten rijkse school. De raad besloot dan pok gelden uit de gemeentekas toe te staan voor de stichting van deze nieuwe school. Op het be sluit van 21 October tot verbete ring van de school voor B.L.O. in het Victoriepark, kwam de raad terug, met dien verstande, dat thans tot deze uitbreiding zal worden overgegaan op uitgebrei der schaal. Van de minister van O.K. en W. is nl. bericht ontvan gen, dat in 1950 tot uitbreiding kan worden overgegaan met 4 lokalen. Het oude besluit was, de uitbreiding te beperken tot twee lokalen. De school zal nu met 4 lokalen worden uitgebreid. De kosten hiervan ziin op de ontwerp begroting voor 1950 geraamd op f 65.000, inclusief de kosten van inrichting en meubilering. De rekeningen van de .nazorg-ar- beidsinrichting van de vereniging Zorg voor de leerlingen en oud leerlingen van de school voor B.L.O. te Alkmaar, over 1946, 1947 en 1948, werden goedgekeurd. De batige saldi van resp. f 266.98, f 260.45 en f 765.68 worden niet door de gemeente, die de vereni ging heeft gesubsidieerd, terugge vorderd, maar toegevoegd aan het fonds voor aankoop of vernieu wing van gereedschap, omdat de vereniging binnenkort wil over gaan tot aanschaffing van enkele weeftoestellen. Het reglement voor de gemeen telijke instelling voor maatschap pelijk hulpbetoon werd met in stemming van de raad zodanig gewijzigd, dat het 't bestuur daar van mogelijk wordt, de voogdij over voor rekening van M.H. ver pleegde verlaten of onverzorgde kinderen, voor de instelling te aanvaarden, wanneer daarin niet op regelmatige wijze kan worden voorzien. De heer Kirpensteijn vroeg de aandacht van het college voor de slechte behuizing van de Open bare Ulo-school. Deze heeft de aandacht van het college, zei wet houder Bakker (Arb.). De rekening over het winter halfjaar 1948-49 van de cursus vervolgonderwijs voor oud-leer lingen der vereniging, die zonder saldo sluit, werd eveneens goed gekeurd. Een rechtsgeding Op voorstel van B. en W. en mede gezien het rechtskundig ad vies van mr. G. A. de Lange, be sloot de raad, een vordering in rechten in te stellen tegen N. Kopal te Leeuwarden, tot het be talen van een schadevergoeding tot een bedrag van f 220.50, ver hoogd met renten en kosten, we gens het niet betalen van de pachtsom voor een hem door de gemeente toegewezen standplaats gedurende de kermis 1949. Meer dan eens is de betrokken eigenaar van een gebakkraam, Kopal, schriftelijk gemaand, de pachtsom te voldoen. Twee dooi de stadsadvocaat aangetekend ge zonden aanmaningen ziin als ge weigerd terugontvangen. Thans besloot de raad een rechtsgeding tegen de weigerachtige kermis klant te beginnen. De heer Goudsblom weé's er op, dat de kermisexploitant bezitloos is, dat dus een rechtsgeding alleen maar kosten oplevert. H!et vorig jaar heeft de gemeente ook al een procedure verloren. De burge meester zei toe, dat een onder zoek naar 's mans financiële toe stand zal worden ingesteld voor dat definitief tot procederen zal wórden overgegaan. Aankoop bouwterrein De raad besloot over te gaan tot aankoop van een perceel bouwterrein aan de Jan v. Scorel- kade, hoek Nic. Beetskade, voor de priis van f 3406.Dit perceel zal worden ingebracht in het grondbedrijf en, de uit de aan koop voortvloeiende uitgaven zul len bii suppletoire begroting wor den geregeld. Een perceel bouwterrein aan de Spieghelstraat zal voor de priis van f 4062.50 worden verkocht aan de heer J. A. Raspe te Wieringer- Wethouder Bakker wees vervol gens op het nut van omrastering. De heer De Zeeuw bleef bij ziin bezwaren en stelde enkele andere z.i. meer geschikte terreinen voor. De heer Van Dijk (KVP) hield zijn korte maidenspeech en vroeg bii de medewerking van de ge meente bij het tot stand komen van speelterreinen, toe te zien op de bereidheid van de buurtvereni gingen, om een zeker toezicht te Houden. De Buurtvereniging „De Watertoren" heeft zich bereid verklaard toezicht te houden op het onderhavige speelveld. De heer De Zeeuw meende, dat de medewerking aan dit voorstel een precedent zal scheppen, dat tienduizenden zal gaan kosten. Hij wenste geacht te worden te gen het voorstel te hebben ge stemd. De raad nam het voorstel aan. Huurverhoging. Nadat bij raadsbesluit van 24 November de bewoners van de woningen van het woningbedrijf aan de Boezemsingel ziin vrijge steld van huurverhoging door verhaling van het bedrag waar mee de waterleveringskosten ten opzichte van die van Mei 1940 zijn gestegen, heeft de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting het verzoek van de gemeente, om de gebruikelijke rijksbijdrage in de meerdere kosten van deze wo ningen afgewezen. Hierom besloot de raad, alsnog het bedrag waar mee dé kosten voor waterlevering zijn gestegen, op de huurders der gemeentewoningen aan de Boe zemsingel te verhalen. Dit besluit werd genomen, na dat de gang van zaken in deze door de voorzitter en de heren Goudsblom en Couwenhoven was betreurd. De weigering van de minister is te voorzien geweest. De heer Goudsblom wees er op, dat, wanneer destijds de huur was verhoogd met de waterleverings kosten, in een verlaagde huur door de minister zou ziin voor zien. Door dit besluit worden de bewoners de dupe van de fouten van de raad. De heer Couwenhoven. die het met deze zienswijze eens was, vroeg terugname van het voorstel, om onder het oog te zien of, de mogelijkheid bestaat, dat de mi nister kan instemmen met een verlaging varvde huur met wat de waterlevering meer kost. De heer Knuistingh Neven (CPN) sloot zich bii de heer Couwenhoven aan. De voorzitter geloofde, niet in een redelijke kans op succes bii weg terug. Hii wilde de mogelijk heden onderzoeken, doch vreesde, dat de gunstige kansen gering wa ren. De heer Couwenhoven deed nog het voorstel, om de waterlei- dingprijs voor rekening van de gemeente te nemen tot de komen de huurverhoging en dan niet het volle percentage van de verhoging op te leggen. De voorzitter wilde trachten bii de komende huurverhoging een afwijkend besluit er door te krii- Natuurlijk weet U dat het morgen 24 December is, de laatste dag vóór het H. Kerstfeest. Hoevelen onzer lezers hebben nog niet gevolg gegeven aan hun voornemen om te helpen voor de bouw van een R. K. Militair Tehuis in Ede? Aan allen die wèl bereid zijn een bijdrage te schenken: dit is toch een prach tige gelegenheid. Met Kerstmis in het vooruitzicht,zal het geven een vreugde zijn. Endank zij Uw milddadigheid zult U bijzondere glans geven aan het Kerstfeest van een aalmoezenier en honderden soldaten. De afzender van de postwissel ad f 10.hartelijk dank! Ons gironummer is: 1 1 0 8 9 4 t.n.v. N.V. Onxe Courant Hoorn borg bii de verlening van credie- ten door de Gemeentelijke Volks- credietbank te Alkmaar, ter fi nanciering van aankopen bii de tailhandelaren, die bii de stichting zijn aangesloten. Het College is krachtens de stichtingsacte in het bestuur van de stichting verte genwoordigd en kan belangrijke invloed op het beheer uitoefenen. Bovendien is de stichting onder worpen aan financiële controle door de gemeentelijke accoun tantsdienst, terwijl ook overigens een solied financieel beheer ge waarborgd lijkt. In de met de stichting te sluiten overeenkomst zal evenwel de bepaling worden opgenomen, dat de overeenkomst met inachtneming van een termijn van zes maanden opzegbaar is. De heer Venneker, die zich voor het voorstel verklaarde, stelde enige vragen met betrekking tot de Volkscredietbank. Hij vroeg of het huidige apparaat voldoende was, om de bank te beheren, of het oorspronkelijk genoemde ka pitaal van f 100.000.voldoende was en hoe het staat met de toe treding van andere gemeenten. Wethouder Coerts antwoordde de heer Venneker uitvoerig. Er zfin thans drie ambtenaren. Met deze bezetting gaat het nog, doch dit apparaat zal in de toe komst onvoldoende ziin. De f 100.000.is thans ongeveer be reikt. Het kapitaal is dus niet vol doende. De toetreding van andere gemeenten is mopienteel in het stadium van a.s. bespreking met de betreffende gemeentebesturen. 21 gemeenten hebben instemmend geantwoord, 10 hebben afwijzend beschikt en 15 hebben hun beslis sing voorbehouden. Er bestaat in concept een ontwerpbrief voor een regionale regeling. Die zal binnenkort aan de orde komen. In September zijn er aan de Volkscredietbank 160 aanvragen feweest. 46 zijn er afgewezen, 114 oegestaan; in October waren er Assepoes ,en de Betoverde Kat-uil ALKMAAR Het Amsterdams Jeugdtoneel voert Dinsdagmiddag in het Gulden Vlies te Alkmaar, onder artistieke leiding van Ad v. Gessel, het sprookjesspel „Asse poes en de betoverde Kat-uil" op. Een door Jaap Hoogstra boeiend en grappig geschreven stuk voor alle leeftijden. Ongetwijfeld zullen vele kinderen deze opvoering willen meemaken. Ze zullen een paar prettige uren beleven. Nieuwe rechter benoemd ALKMAAR Bij K.B. is be noemd tot rechter in de arrondis sementsrechtbank te Alkmaar Mr. P. M. J. Nolet, hoofd van de juridische afdeling van het direc toraat-generaal van de prijzen, wonende te Schiedam. Uitbreiding winkelpand ALKMAAR Donderdagmid dag heropende de heer Stavenui- ter, die sinds 7 jaar een meubel zaak op het Ritsevoort drijft, zijn geheel verbouwd en tevens danig uitbebreid winkelpand. De zaak, die nu driemaal zo groot als voor heen isj biedt voldoende ruimte voor het exposeren van grotere meubelen, waarvan de meeste in eigen werkplaatsen worden ver vaardigd. Een weelde aan bloe men en veel belangstelling bij de heropening toonden wel. dat de heer Stavenuiter, die voorheen reeds als meubelmaker in - de St. Jozefstraat een bloeiend bedrijf had, zijn vak verstaat en daarbij ook met zijn tijd weet mee te gaan. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: NEVEL OF MIST! Mistig of nevelig, overwegend droog, weer met weinig wind en later enkele verspreide opklaringen. Iets kouder. Franse automatiek-hal ALKMAAR Een unicum voor Alkmaar, en trouwens voor een groot deel van het land, is de in gebruikneming van een nieuwe bier- en limonade-automatiek in de hal van „de Instuif' op de Laat. Hier is een nieuwe automatiek hal gebouwd door de aannemer H. de Jong, Waarin naast de nieu we automaat, waarvan er slechts drie in het land zijn, ook een ge heel nieuwe installatie voor koude gerechten is aangebracht. De oude automaat voor warme hapjes blijft uiteraard ook in dienst. De hal ziet er ruim en fris uit en werd door de schilder Molenaar en de electricien Kueter keurig ver zorgd. Verhoogt de vreugde thuis door het gebruik van onze VOORDAM 8 TEL. 3166 (Advertentie.) Drde Orde St. Dominicus ALKMAAR Door bijzondere omstandigheden kan de werkver gadering op Vrijdag 23 December niet doorgaan. Zalig Kerstmis van de Directeur Pater Colbé. waard. Er zullen door de eige naar een bakkerij, winkel en wo ning worden gebouwd. Er werd besloten, het café op de hoek Sportlaan-Zandersweg tot 1 Juli 1954 te verhuren voor de prijs van f 600.per jaar aan de tegen woordige exploitant, de heer P. J. Goudsblom, met recht van stil zwijgende verlenging van het huurcontract, telkens met 1 jaar, bij niet-opzegging door een der beide partijen. Het gemeente-viswater werd weer voor de tijd van 1 jaar ver pacht aap de vissers C. M. v. d. Stok en J. Hessing, voor een pachtsom van f 51.25 in totaal. Sociale werkplaats. Een voorstel tot vèrhoging van het bedrag van f 85Ó0.tot f 11.300.voor het treffen van voorzieningen in de percelen Lut- tik Oudorp 9 en 11, opdat de be nedenverdiepingen van beide per celen bestemd kunnen worden vo'or sociale werkplaats en de bo venverdieping van het perceel no. 11 kan worden ingericht als wo ning, werd aanvaard. De heer Berkhouwer (VVD) brak nogmaals een lans voor be tere huisvesting van de sociale werkplaats, overtuigd als hii was, dat er binnenkort een geschiktere ruimte ter beschikking zal komen. Wethouder Coerts (Arb.) meen de dat de voorgestelde oplossing een betere was dan het plan van de heer Berkhouwer. Metiusgracht. De raad stelde een crediet van f 6000.ter beschikking voor het uitdiepen van de gracht rondom het Centraal Ziekenhuis, het Rop- jeskuil en de verbinding met de stadsgracht. De heer Couwenhoven (Arb.) wees hierbij op de urgentie van voorziening ook bij de sloot, die loopt achter het Bergerhof. De heer Holsmüller (VVD) stel de voor, de gracht rondom het ziekenhuis te dempen. De heer Venneker vroeg een definitiever verbetering. De heer Torenvliet wees op de noodzaak van verbetering van de Noorderkade, terwijl de heer Knuistingh Neven (CPN) vroeg om verbetering van de brug over de sloot nabii de Lighallen. De Burgemeester zegde bespre kingen over de mogelijkheden van definitiever verversing van het water. toe. Het water van het Ropjeskuil staat in verbinding met de stadsgrachten en dient tevens tot voeding van de vijvers in de Hout. De gracht rondom het ziekenhuis is van belang. Men moet het ziekenhuis niet van alle kanten kunnen naderen. De burgemeester wees erop. dat men al te' veel de grachten als openbare vuilnisbak gebruikt. Zo lang men dit doet, zal de gemeen te steeds staan voor het onder houd van verontreinigde grachten. Omrastering speeltuin. Het voorstel tot beschikbaar stelling van een crediet voor de omrastering van een speelterrein aan de v. Teiilingenstraat, dat ge ëxploiteerd wordt door de Buurt vereniging „De Watertoren", stuit te op \terzet van de heer De Zeeuw (KVP), die het terrein te klein vond en niet geschikt om als speeltuin te dienen. Hij zou 'n groter, meer centraal gelegen speelterrein willen subsidiëren. De voorzitter deelde mee, dat de voorgestelde medewerking een deel is van een groter geheel. Speelterreinen voor kleinere kin deren zijn urgent. Er is onder zocht, welke terreinen daartoe 't meest geëigend ziin. Het gaat er om, dat kleinere kinderen zonder voortdurend toezicht op een afge scheiden terrein in de open lucht kunnen spelen. Dit terrein aan de v. Teiilingenstraat is een van de elf terreinen, die op het program ma staan. gen. Hij wilde het huurpeil en de waterleveringspriis gescheiden zien. Hii wiide toch het voorstel, waar het om ging, in een besluit omzetten en vróeg de Raad erop te vertrouwen, dat het College zal trachten zoveel mogelijk voor de bewoners van de huizen aan de Boezemsingel te bereiken. De communisten wensten, op grond van hun algemene houding tegenover het huurverhogingsbe- sluit, ook thans geacht worden te hebben tegengestemd. Commissie Vorming Buiten Schoolverband. Hierna ging de raad over tot benoeming van de leden van de commissie Vorming Buiten School verband. Als vertegenwoordiger van de N.H. gemeente werd geko zen de heer E. Delies; als verte genwoordiger van de R.K. bevol king, de heer G. A. N. Eel- tink; als vertegenwoordiger van Humanitas de heer A. Kleiimeer. Als vertegenwoordiger van de vereniging Pro Juventute werd mr. A. W. Holsteiin gekozen en als vertegenwoordiger van de Voog dijraad mr. E. H. J. Wynne. Bo vendien werd in de commissie ge kozen de directeur van de stich ting voor de geestelijke volksge zondheid en de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Als voorzitter der commissie werd de wethouder van jeugdzaken aange wezen. Drie raadsleden werden gekozen als leden van de commis sie. Het waren achtereenvolgens de heren De Zeeuw (KVP) en Koot (Arb.) en mevr. Holzmüller- Teengs (VVD), die door hun resp. fracties candidaat waren gesteld. Filmpro jectoren voor scholen. De raad besloot medewerking te verlenen bii de aanschaffing van filmprojectoren ten behoeve van het onderwijs. Er zullen filmpro jectoren beschikbaar gesteld wor den aan het bestuur der Vereni ging „St. Joseph" voor de R.K. jongensscholen en aan het bestuur der R.K. meisjesscholen, voor de onder hun beheer staande scholen. Bovendien zullen 2 projectoren ter beschikking worden gesteld van de openbare lagere scholen. De kosten van deze aanschaffingen zullen f 3230.bedragen. Zij zul len worden geregeld bii supple toire begroting. De heer Holsmüller had dit voorstel graag in de Onderwijs commissie gezien, vooral omdat er een ander en beter beeldprojectie- svsteem bestaat, waarbii de beel den niet bewegen. Wethouder Bakker meende, dat bewegende beelden de voorkeur verdienden. De heer Ho^miiller had echter gewild, dat de twee nrojectie- svstemen tegen elkaar afgewogen waren, ook al omdat het svsfeem waar hii on doelde, goedkoper was. Hii vroeg aanhouding van 't voorstel. Er bleken echter door slaande handelshezwaren tegen aanhouding te ziin. Dc burgemeester betreurde het. dat door tijdsgebrek de onderwiis- eommissie in deze zaak niet ge hoord is kunnen worden, doch ver klaarde zich tegen aanhouding, omdat daarmee de mogelijkheid van aankoop der apparatuur te loor zou gaan. Hii wees eron. dat het stilstaande heeld en bet be wegende niet als gelijkwaardige roehoden van aanschouwelijk on derwiis gezien moeten worden. Zii ziin zonodig naast elkaar t.e gebruiken. Hier is geen snrake van een k°"ze tussen het een en het ander Hier wordt eobruik ge maakt van der mogeliikhedon van do film van- het onderwiis. De keer Holsmi'iller gaf zich voer het voorstel gewonnen. Financierings-Instituut aanvaard. De raad aanvaardde de stichting „Alkmaars instituut tot bemidde ling bij de financiering van aan kopen in de detailhandel", als 234 aanvragen: 39 werden afgewe zen, 195 toegestaan; in November waren er 192 aanvragen, 52 wer den afgewezLen, 140 ingewilligd. He gemiddelde ter beschikking gestelde bedrag was f 200. Per 1 December was totaal uit gezet f 86428.40 over 449 gevallen. In 7 gevallen is aflossing geschied, zodat op 1 December nog uitstond f 78.365.49. Er bliikt een dalende tendenz in de aanvragen te ziin. Alkmaar steekt gunstig af bij an dere Volkscredietbanken. Het so ciale volkscredietwezen behoort geen winstsubject te zijn. Geldlening. Staande de vergadering werd nog een punt aan de agenda toe gevoegd. een voorstel tot het aan gaan van een, geldlening van f 500.000 voor 5 jaar, af te lossen in 5 gelijke jaarlijkse termijnen, tegen een rente van 2Va procent per jaar, dienende tot financiering van kapitaalsuitgaven bii enkele gemeentebedrijven t.w. f 300.000 voor het grondbedrijf, f 100.000 voor het sportparkbedriif en f 100.000 voor het reinigingsbe- drijf. De overeenkomst wordt aangegaan met de Coöp. Raiffei- sen Bank te Utrecht. De heer Venneker maakte geen bezwaar tegen het voorstel, doch wel te gen de korte termijn van de le ning. Er moest naar andere mo gelijkheden worden uitgezien voor het geval er binnenkort veel geld nodig is. Wethouder v Slingerland was het met de heer Venneker eens, maar wees er op. dat het momentel niet mo gelijk was een lening van langere duur te sluiten. Er was een voorstel tot het ter beschikking stellen van gelden uit de gemeentekas voor de aanschaf fing van leermiddelen, in ver band met een nieuwe methode voor het onderwiis in aardrijks kunde en van een ander nieuw onderwijsmiddel voor de leerlin gen van de St. Agnesschool aan de Koornlaan. B. en W. stelden voor. dit voorstel te aanvaarden. De heer Couwenhoven wilde zich met het voorstel accoord verklaren als hier sprake is van onderwijsver nieuwing. De heer Holsmüller vroeg, welk bedrag hiermee ge moeid is en was het overigens eens met de heer Couwenhoven. Wethouder Bakker bevestigde, dat hier sprake was van onder wijsvernieuwing. Het bedrag, er mee gemoeid, kon hii niet noe men. Het ging hier om een princi pieel besluit van medewerking, ia dan neen. De heer Holsmüller meende, dat er een precedent ge schapen zou worden. De kwestie had in de commissie voor onder wiis moeten worden gebracht. Hii zou zijn stem niet aan het voorstel onthouden, als het vereiste bedrag niet te hoog zou zijn. Het voorstel werd aangehouden tot de volgende vergadering. Er zal zoveel mogeliik rekening wor den gehouden met het verlangen van de heer Holsmüller, om het voorstel nog in de onder wij scom- missie te bezien. Nadat de burgemeester de raads leden een Zalig Kerstfeest had ge wenst. sloot hii de vergadering. De volgende raadsvergadering is met algemene instemming vastge steld op a.s. Dinsdagavond om 8 uur. Ledenactie V.V.V. HEILOO. De V.V.V. zal een nieuwe leden-actie beginnen. Het motto luidt: „de duizend vol". Het ligt in de bedoeling door meer leden te werven een grotere actie in de gemeente te ontplooien. Dit streven van het bestuur is ten zeerste te waarderen. Inderdaad kan de Heiloër V.V.V. wel wat „Nieuw bloed" gebruiken! Nu reeds zijn door verschillende mensen pensions in onze gemeente voor 't komend seizoen besproken! KERST-CONCERT GROTE KERK ALKMAAR Voor een zeer groot aantal aanwezigen werd in de Grote Kerk een Kerstprogram ma uitgevoerd, waarbij Ds. Wessel- dijk o.m. een Wijdingswoord sprak. Het Alkmaars Chr. Gemengd Koor o. 1. v. G. Pranger zong zeer ver dienstelijk o.m. Psalm 42 van Os kam en het beroemde „Laudate Dominum" van Mozart. De sopraansoliste, Mevr. Louise de Buij-Wenninger zong met succes een serie Franse en Nederlandse Kerstliederen. De organist van de kerk Simon Jansen, begeleidde de zangeres uitstekend. Als solist speelde hij „Noël" van d' Aquin met prachtige registratie en het grandiose „Grand Choeur" van Guilmant. Enkele amateurs instru mentalisten bewezen in zake bege leiding op dit concert goede dien sten. De medewerkenden aan dit concert hebben zich met kenne lijke toewijding van hun taak ge kweten, en we hebben de vaste overtuiging dat dit door alle aan wezigen ten hoogste is gewaar deerd. Conclusie: een zéér geslaagd Kerst-concert. ©n (blauw, griis, bruin, bordeau) heeft Langestraat 82 - Alkmaar (Advertentie) Kerstgaven HEILOO. B. en W. hebben be sloten, behalve aan de ondersteun den, ook aan 'n gedeelte der men sen die van „de Noodwet Drees" trekken, een Kerstgave te verstrek kenen. Dit zal de desbetreffenden medevallen. Stopplaatsen Naco HEILOO. Ten gerieve van on ze lzers leden wij mede dat de stop plaats van de buslijnen XZ, AZ en W. niet meer is b(j de vluchtheuvel „Witte kerkje" (Rijksstraatweg) maar bij de Kerklaan t.o. het post kantoor. Wij juichen deze maatre gel toe, omdat het op de oude stop- plaas een zéér gevaarlijk punt is. Reeds eerder hebben wij hierop ge wezen. Ten overvloede wijzen wjj erop dat de stopplaatsen der locale diensten gehandhaafd blijven. Concert „Nieuw Leven" HEILOO. Naar wfl nader ver nemen zal het aangekondigde vo caal-concert, hetgeen onder auspi ciën van de V.V.V. gegeven wordt op 13 Februari e.k. in de Rustende Jager plaats vinden. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Sytze en Jan zoons van A E. Stins en J. Bruinsma; Engalina dochter van Th. de Lange en C. M. Koning; Jan z. v. J. Schrier en N. Kindt; Martha H. dochter van J. J. Keijsper en K de Jong. Gehuwd: Marinus de Jongh en Petronella van Wanrooij; Joseph A. Weiier en Jacoba J. van de Kamer; Henricus W. van Leeuwen en Cor nelia Scheerman. Overleden: Antje Hop oud 58 jaar. PRAATAVOND KOEPELCOMITÉ ALKMAAR De eerstvolgende praatavond vOor de besturen van onze sociale organisaties wordt ge houden op Dinsdagavond 17 Janua ri 1950. Deze datum wordt nu reeds medegedeeld, opdat de diverse be sturen hiermede rekening kunnen houden bij de vaststelling van hun eigen vergaderingen. De praat avond belooft interessant te wor den door een causerie van H. Di- vendal (Torenkraai) over het on derwerp: Solidariteit tussen stan den en organisaties. Tevens zal een toelichting gegeven worden op de nieuwe bepalingen, die de Bisschop in de j.l. synode uitvaardigde voor het sociale leven. Met het oog op de belangrijkheid der onderwerpen zullen dit keer niet alleen de be sturen der standsorganisaties, maar ook der vakorganisaties worden uitgenodigd. Men notere de datum in de nieuwe agenda: 17 Januari 1950. Nadere convocatie volgt. F. Holthuizen, Algemeen adv. Big-match voor H.S.V. HEILOO. Tweede Kerstdag zal de big-match HSVLimmen plaats vinden. Deze wedstrijd is voor de Heiloërs en Limmenaren te vergelijken met 'n interlandwed strijd. De belangstelling is nu reeds groot en de eventuele kansen wor den druk besproken. De wedstrijd begint 14.30 uur en vindt plaats op het terrein aan de Mallevoortsdijk. Meerdere loketten zullen geopend zijn om de toevloed van belangstellenden snel te ver werken! 's Middags 12 uur zal HSV II tegen WSV III spelen. WARMENHUIZEN 300 kg an dijvie 16.08; 600 kg uien 23.10; 2.000 kg peen 9.0010.50; peen UI 7.50; 19.000 kg gele kool 5.508.50; 49.000 kg rode kool 6.0010.90; 58.000 kg witte kool 8.00—11.10. AVENHORN. Spruitkool 24—47 witte kool succ. 12.3012.60; dene 10.60—11,10; rode kool 6—10.50; gele kool 5.509.30; groene kool 10.50—20.10; Chinese kool 7.80—17 grove uien 22.70—23.20; gew. 22.20 z—22.80; driel 19.20—19.50; bieten II 4—4.20; rond 6.50—8.70; witlof I 44—57; II 30—42; peen n 8.70— 10.80; III 7.90—9.80; IV 5.70—7.30 postenaken 10. N. SCHARWOUDE. uien 23.10 —23.50; peen H 9.30—10.10; Hl 8.109.10; kroten I 6.10—6.30; ro de kool 67.80; gele kool 6.30 8.60; groene kool 1520 witte kool 9—11.30; andijvie 26—42.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2