Nol de Toch f 25.000 subsidie voor Ned. Opera! Emigratie van landbouwers naar Frankrijk HERPROEF RADIO Binnenkort erkenning regering van Mao Tse door Engeland? Strassburger Urn met aarde uit Indonesië voo Uiterst t de Van Alle JAG. 4 Vrijdag 23 December 1949 Provinciale begroting 1950 De niet-rendabele gebieden NIEUWE WOORDEN Tsjengtoe wordt ontruimd weer in Carré Hebt Gij ook al rheumatiek Overeenstemming tussen K.L.M. en R.I.S. Kan dat zo r lijk? Het schrappen van de subsidie van f 25.000 voor de Ned. Opera te Amsterdam op de Provinciale begroting was verdedigd door drs. v. d. Donk namens Ced. Staten. De stichting is een faillisse ment nabij en Ced. Staten stelden zich op het standpunt, dat er een behoorlijke financiële basis moet komen alvorens de Pro vincie hier weer duizenden aan ten koste kan leggen. De Communisten, VVD en PvdA ijverden om het hardst, om Ged. Staten tot andere gedachten te brengen. Nadat Mr. de Roos, de Amsterdamse wethouder voor Kunstzaken verklaard had, dat de Stichting Ned. Opera tot 1 Sept. 1950 zal draaien en dat het dus niet aangaat, dat participanten zich vóór die datum terugtrekken dat dus ook de Prov. tot die datum ge bonden kan worden geacht, gingen zijn drie partij-genoten in het col lege overstag- de heer v. d. Donk handhaafde, mede namens Gedep. Bouwman zijn finantiële bezwaren. De Communisten waren de VVD net een slag voor met het indienen van oen motie tot handhaving van de f 25.000 subsidie, zodat VVD en PvdA wel genoodzaakt waren deze communistische motie te steunen; deze werd dan ook aangenomen met 33 tegen 22 stemmen, de KVP. AR en CHU stemden tegen. Anders verging het een commu nistische motie, waarbij de Staten er bij de Regering op aandrongen aan de ondersteunden volgens de Sociale Bijstandsregeling een Kerst uitkering te verstrekken. Nadat Gedep. De Vries betoogd had, dat dit een kwestie was tussen Gemeenten en Rijk en dat van een dergelijke motie, twee dagen voor Kerstmis ingediend, geen enkel re sultaat verwacht Kor, worden, werd deze motie verworpen; alleen de Communisten stemcitn voor. T.a.v. de subsidieëring van lees zalen en bibliolhekcn vroeg de heer Tel (KVP), omwille van de grote geestelijke belangen een billijke verdeling van dit subsidie, waarbij rekening wordt gehouden met de levensbeschouwing. Hij vroeg t.a.v. de bibliotheken eer, gelijke verde ling van het subsidie als 't.a.v. de leeszalen. Gedep. v. d. Donk zegde welwil lende overweging van deze kwestie toe. De heer Van Groeningen (KVP) vroeg een verhoging met 50 ct. per lesuur van de bijdrage voor de land- en tuinbouwcursussen. De heer Volkers (CPN) zag gaar ne, dat meer publiciteit werd gege ven aan de resultaten van het proef bedrijf in 't Geestmerambacht; ter wijl hij de medewerking vroeg van de provincie voor de bouw van koelhuizen voor het bewaren van exportaardappelen. Namens Ged. Staten zei de heer Prakken, dat dit laatste meer de PROGRAMMA ZATERDAG 21 DECEMBER HILVERSUM I, 301,5 m: 7 uur VARA. 10 uur VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 19.45—24 uur VARA. 7 uur nieuws. 7.15 gramofoonmu- ziek. 7.30 sluiting. 8.30 nieuws 8.43 gramofoonmuziek. 9 uur weerbe- 10.00 medische causerie. 10.05 mor genwijding 10.20 voordracht. 10.35 voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.35 gramofoonmuziek. 12.00 dansorkest. 12.30 medede lingen. 12.33 voor het platteland. 12.38 orgelspel. 12.55 kalender. 13.00 nieuws. 13.15 promenade orkest. 13.50 trio. 14.00 „het Nederlandse lied". 14.20 lichte muziek. 14.50 streekuitzending. 15.15 gramofoon muziek. 16.00 ,,van de wieg tot het graf", causerie. 16.15 amateurs uitzending. 16.45 sportpraatje. 17.00 gramofoonmuziek. 17.25 voor de jeugd. 17.50 nieuws. 18.00 voor de strijdkrachten, 19.00 artistieke staal kaart. 19.25 propaganda-toespraak, 19.30 Bijbellezing, 19.45 voor de Ne derlanders in Duitsland, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.12 Vara-varia, 20.15 kwartet, 20.45 socialistisch commentaar, 21.00 Me- tropole orkest, 21.30 80e verjaar dag van Henriëtte Roland Holst, 22.20 viool, zang en orgel, 22.45 voordracht, 23.00 nieuws, 23.15 ver zoekprogramma, 23.4024.00 kamer orkest, koor en solisten. HILVERSUM 2: 416 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 nieuws, 7.15 morgengebed-en liturgische kalender, 7.30 sluiting, 8.30 nieuws, 8.40 gramofoonmuziek, 9.00 weerberichten, 9.03 gramofoon muziek, 9.30 waterstanden, 9.35 ka merorkest en soliste, 10.00 voor de kinderen, 10.15 gramofoonmuziek, 11.00 voor de zieken, 11.45 vrouwen koor 12.00 angelus, 12.03 amuse mentsorkest en solist, 12.30 mede delingen, 12.33 amusementsorkest en solist, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en katholiek nieuws, 13.20 kamerorkest, 13.50 accordeonmu- ziek, 14.20 ,,Als de speerrepen op zolder gaan", klankbeeld, 14.35 koor, Utrechts Stedelijk Orkest en soliste. 15.05 kroniek van letteren en kun sten, 15.40 zang en piano, 16.00 lich te muziek, 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans", 17.00 voor de jeugd, 18.00 pianoduo, 18.15 journa listiek weekoverzicht, 18.30 popu lair concert, 19.00 nieuws, 19.15 actualiteiten, 19.25 „Katholiek Thuisfront overal", 19.30 zang en orgel, 19.45 avondgebed en liturgi sche kalender, 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man zegt er 't zijne van, 20.12 gramofoonmuziek, 20.15 Licht baken, 20.40 koperkwartet, 20.55 „Het nieuwe lied", hoorspel, 21.40 volksliederenkwartet, 22.00 Kerst groet van een soldaat uit Indonesië, 22.05 septet, 22.35 de opening van het Heilige Jaar, 23.00 nieuws, 23,15 kamermuziek, 23 ,45Kerstliederen, 23.55 klokgelui, 24.001.30 Nacht mis. BRUSSEL 322 M.: 12.32 licht orkest, 13.00 nieuws, 13.15 gramofoonmuziek, 14.00 causerie, 14.10 gramofoonmuziek, 15.00 orgel spel, 16.00 mijnwerkerskoren, 16,30 Italiaanse muziek, 17.00 gramofoon muziek, 17.05 nieuws, 17.15 accor deon-spel, 17.30 studentenleven, 18.00 accordeonspel, 18.15 gramo foonmuziek, 18.30 voor de soldaten, 19.00 nieuws, 19.30 gramofoonmu ziek, 19.50 politieke causerie. 20.00 omroeporkest en soliste, 21.00 actu aliteiten, 21.10 hoorspel, 22.00 nieuws, 23.05 rhytmische muziek, 23.40 en 32.59 gramofoonmuziek, 24.00—1.15 Nachtmis. landbouwcoöperaties aangaat; hij wilde het verzoek echter wel in overweging nemen. T.a.v. de Provinciale Ziekenhuizen wezen verschillende Statenleden op een gebrek aan Ziekenhuisruimte. Mevr. Ribbius Peletier deelde mede, dat dit vraagstuk de voort durende aandacht van Ged, St. heeft en dat gestreefd wordt naar handhaven van 't ziekenhuis te Me- demblik. BEDRIJVEN Op aansluiting van de z.g. onren dabele gebieden aan het Waterlei dingbedrijf werd aangedrongen door de heren Mul (CHU), Blahuwboer (VVD) en v. d. Vaart (PvdA), wel ke laatste betoogde, dat onrendabele gebieden later vaak rendable gebie den blijken te zijn. Spr. vraagt voorts nadere inlichtingen over de plannen tot wateronttrekking aan het IJsselmeer t.b.v. het PWB. De heer Bruch (AR) verklaarde zich tegen verhoging van de lasten op het PWB ten behoeve van de niet-rendabele uitbreidingen; deze lasten mogen niet komen op de wa ter gebruikende prov. gemeenschap. Wal het PEN betreft, wil spr. niet vei der aan dan de bijdrage van f 2000,voor onrendabele aanslui tingen. Namens de meerderheid var. zijn fractie verklaart spr. zich tegen het storten van winst uit de bedrij ven in de Prov. kas; deze winsten moeten aangewend worden voor verbetering van de technische outil lage van het bedrijf. Spr. is het col lege dankbaar, dat het er blijkens de bedrijfsbegrotingen cok zo over denkt De Communisten zagen kans ook hier een motie in te dienen, waarin Ged. St. werden uitgenodigd de eb. (triciteitstarieven voor kleinge- bruikers te verlagen tot het /óór Juk '49 gangbare tarief. Do heer Prakken (Ged. St.) deel de in antwoord aan de heer v. Vaart mede, dat wat de waterwin ning betreft verschillende moge lijkheden in studie zijn: o.a. samen werking met Amsterdam en het brengen van het water van het IJs- selmëer naar de duinen; t.z.t. zullen hier nadere mededelingen over kun nen worden verstrekt. Wat de aan sluiting van onrendabele gebieden betreft, meende spr., dat sommige gemeenten hij noemde met name de gemeente Zijpe wel wat meer op dit punt kunnen doen. Wat de aansluiting op het PEN betreft van onrendabele gebieden, betoogde spr. aan de hand van ver gelijkende cijfers, dat Noordholland op dit punt geen slecht figuur slaat. De tariefsverhoging van Juli 49 hield verband met de kolenprijs- verhoging, waarmee, wat het tarief voor grootverbruikers betreft, door de z.g. kolenclausule altijd al reke ning mee werd gehouden. Door het meerdere energieverbruik dat op roofbouw lijkt, zijn de kosten hoger geworden, zodat de tariefsverhoging onontkoombaar was. Een voorstel tot tariefsverlaging zoals de com munisten deden, is dan ook dema gogie. De heer Clijnk betoogde, dat de R.v.T. destijds tot tariefsverhoging adviseerde, omdat het tekort, dat door de kolenprijsverhoging anders zou zijn ontstaan, niet gedekt zou kunnen worden. De communistische motie werd op de gebruikelijke wijze met alleen de nog 10 overgebleven Communisten vóór verworpen (van de 77 Statenleden waren er aan't einde van de zitting op de derde dag nog 41 aanwezig). D gehele begroting der provincie werd tenslotte aangenomen; ten overvloede zij nog medegedeeld, dat de communisten tegen stemden. De oude landen vloeien samen Tot korte lettergreepgedrochten; De volken worden saamgevlochten In afgekorte firma-namen. Wij gingen voor met Benelux En zijn nu druk aan het Fibenellen. Maar Engeland past op zijn tellen En speelt nu Brisk", met nog drie stuks. Maar blijft dit loos gespeel met woorden? Dan treft ons eeuwig dit verwijt: Dat wij de roep tot eenheid hoorden, Doch, alle tekenen ten spijt, De stem van ons geweten smoorden En, staande voor een nieuwe tijd, Europa en onszelf vermoordden........ CHIEL. Margaret Truman, de dochter van de president der Verenigde Staten, zal in de Carnegie Hall te New York zingen. Tijdens een repetitie in de Carnegie Hall met het Robert Shaw mannen koor en een orkest onder leiding van dr. Frank Black, v.l.n.r. dr. Black, Margaret Truman en Robert Shaw. Een gedeelte van het concert zal per radio worden uitgezonden. Kinderkerstboek 1949 In de lange reeks van kinder kerstboeken, die de Priesters van het H. Hart te Ginneken gewoon zijn uit te geven, is dat van 1949 zeker niet de minste. Het werd keurig verzorgd en bijzonder aan trekkelijk door een levendige kro niek van Bertus Aafjes, een ver telling uit de Congo, een vlot kerstspel en een goede kerstver telling van Josephine Lem. Het boek begint met een sobere, doch sprekende weergave van 't Kerst evangelie van St. Lucas. Het ge heel werd op eenvoudige, maar juist tot de kinderen sprekende wijze verlucht door Piet Worm. Een aanbevelenswaardig boekske. L. S. „KOTA INTEN" komende nacht te Rotterdam Het troepenschip „Kota Inten" wordt in de nacht van Vrijdag 23 December op Zaterdag 24 De cember 1949 met repatriërende militairen uit Indonesië in de haven van Rotterdam verwacht. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden begint de ontsche ping Zaterdag 24 December 1949 des morgens te 9.00 uur. ii. Neen, op je slofjes kun je het niet af. In Frankrijk zal de emi grant hard moeten werken om in zijn nieuwe omstandigheden een toekomst op te bouwen. „Geen halfbakken kerels kan Frankrijk gebruiken", zei mij de secretaris van de bond van Nederlandse boe ren in Frankrijk. De Nederlandse landbouwers, die naar Frankrijk gaan, moeten vastberaden mensen zijn, geen avonturiers. Zij zullen voor verschillende moeilijkheden komen te staan, die hen niet zul len moeten afschrikken. En een ander kenner van de Nederlandse boeren in Frankrijk zei het met deze woorden: „Die zich met alles willen behelpen, maar hard werken, die slagen alle maal. Ik ken niemand die niet ge slaagd is." Deze uitspraken van mensen, die het Nederlandse boerenleven in Frankrijk van nabij medemaken, behoeven enige toelichting. Voor welke moeilijkheden komt de emigrerende familie dan te staan? Daar is vooreerst de taal, het meest primitieve communisatie- middel tussen de mensen. Wie naar Frankrijk denkt te emigreren, doet verstandig om althans iets te weten zien te komen van de taal om niet direct zo geheel en al on wennig te staan. Voor de kinderen zijn de taalmoeilijkheden van geen betekenis. In een paar maan den hebben zij door hun omgang met de Franse kindertjes de spreektaal wel onder de knie. Voor de vaders is het wel moei- LONDEN, 22 Dec. (Reuter). De nationalistische Chinese rege ring heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken doen we ten, dat zij erkenning van de com munistische Chinese regering door Engeland zou beschouwen als in strijd met de beslissing der alge mene vergadering van de Ver- ennigde Naties om de Chinese klacht tegen de Sowjet-Unie naar de „kleine assemblee" te verwij zen. Men neemt aan, dat de Chinese regering met deze nota er aan spraak op maakt, dat zolang de „kleine assemblee" de klacht der Chinese regering in overweging heeft de Verenigde Naties de autoriteiten der Kwo Min Tang als de wettige Chinese regering be schouwen. Intussen wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron te Londen ver nomen, dat de Britse regering voornemens is de regering van Mao tse Toeng in het weekeinde omstreeks nieuwjaar zal erken nen. St. Laurent, de Canadese pre mier, heeft heden verklaard, dat Canada geen stappen met betrek king tot erkenning van de Chi nese communistische regering zal doen voor de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van het gemenebest, die volgende maand te Ceylon zal worden ge houden, zal ziin afgelopen. Uitzending rede van de Paus en opening H. Deur DEN HAAG (K.N.P.) De Kerstboodschap, die Z.H. de Paus heden zal houden tot de wereld, in antwoord op de aanbieding van de gelukwensen van het H. College van Kardinalen, zal van 10.45 11.45 worden uitgezonden door Radio Vaticana op de korte golf lengten van 41, 21, 31.10. 25.55 en 19.87 meter. De Nederlandse vertaling wordt door Radio Vaticana uitgezonden Vrijdagavond om 19.45 uur op de korte golflengten 50.26. 48.47 en 41.21 meter. De plechtigheid van de opening der H. Deur van de Sint Pieter op Zaterdag 24 Dec. zendt Radio Vaticana eveneens uit en wel van 9.45 tot 11.15 uur óp de golflengten van 41.21. 31.10. 25.55 en 19.87 M. Op 25 December, 's avonds om 20.30 uur zendt Radio Vaticana 'n concert uit, II Natale di Redentore van Mgr. Lorenzo Perosi. Golf lengten 50.26, 48.47, 41.21 en 31.10 M. De Chinese nationalistische troe pen onder generaal Hoe Tsjoen- Nan ziin heden begonnen met de ontruiming van Tsjengtoe, het laatste nationalistische bolwerk in West-Szetsjoean en tot voor kort de regeringshoofdstad. De troepen trekken snel terug naar het zuid westen om aan de omsingelende communistische legers van gene raal Lioe Po-Tsjen te ontkomen. FEEëRIEK WATERBALLET (Van onze redacteur) Circus Strassburger opende Woensdag j.l. het seizoen met een Gala-premiere in Carré te Amster dam. Het programma, dat behou dens enkele nummers, geheel nieuw was, culmineerde in een feeëriek waterballet, en stond op hoog peil. Max Schumann, de jongste telg der Scandinavische circusdynastie, presenteerde een originele dres suur van Shetland-pony's, gaf een demonstratie van klassieke hoge school op de Arabisch volbloed Hassan en liet ziin edelste ras paarden optreden in een moderne Vrijheidspotpourri. De twee Ro gers Andreu en de Rivels verte genwoordigden de door het pu bliek gewaardeerde clownerie van internationale klasse. Er was een zeer goede iisberen-dressuur en een buitengewoon geslaagd olifan ten-nummer. De Japanse tempel stieren oefenden een aparte beko ring uit en de Pas de deux op galopperende paarden van de Conrad's vormde een boeiend schouwspel. Daarnaast zorgden de Cleran's voor een trapeze nummer van grootse allure, de Arving's toonden zich duivelskun stenaars op op de fiets, terwijl Durbin zijn evenwichts-kunst demonstreerde. En dan was er, na lange jaren, weer eens het klassieke water ballet, waarmede Oscar Carré in- derdtijd zulke successen oogstte, en dat thans als „Een nacht in Venetië" weer zijn oude schoon heid en charme beleefde. Een in een Canal Grande herschapen piste, een heuse boogbrug, een waterval, beweegbare fonteinen die tot de nok van het circus op spoten, een gondelvaart, fantasti sche lichteffecten en fraaie kleur beelden op het toneel, zwemmen de girls, clownerie aan de water kant, dit alles vormde de inhoud van dit sprookje van feeërieke schoonheid. Het publiek was op getogen. De oude circussfeer zal de komende maanden weer dui zenden naar Carré trekken. Politie-agent mishandeld ALKMAAR Een dezer dagen stoeiden enkele jongens in een por tiek in de Langestraat. Een surveil lerende politieagent beval de jon gens zich te verwijderen. Een van hen was echter halsstarrig en wilde niet heengaan. De agent vroeg hem zijn naam doch hij weigerde die op te geven. De agent pakte de jongen beet en wilde hem meenemen naar het bureau Hij werd echter van achteren besprongen, op de grond geworpen en kreeg een vuistslag in het gelaat, die hem een paar tan den kostte. De dader wist in de drukte van de Zondagavond te ont- komen. Een ingesteld onderzoek bracht aan het lioht dat deze dader een 19-jarige fabrieksarbeider is uit Alkmaar. Omdat hier sprake was van mishandeling werd proces-ver baal opgemaakt. (Advertentie) Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumatlsche aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akkeris Kloosterbalsem, waarvan de genees krachtige bestanddelen diep in de weef sels doordringen, voeli U. hoe een heer lijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een wel dadige werking dit ideale wrijfmiddel be zit. Niet voor niets zegt men: Akker's Kloosterbalsem„Geen goud zo goed". lijker. En toch is het een nood zaak, dat zij er zo spoedig moge lijk in thuis raken, omdat zij ook als handelsman moeten optreden. Zij dienen dus hun oren wijd open te zetten. Het komt soms wel voor, dat kinderen van 11, 12 jaar als tolk dienen bij de zakelijke ge sprekken van hun vader, omdat zij de taal veel rapper aanleren. Omdat de vrouw minder dan haar man en kinderen met de bui tenwereld in aanraking is, komt zij doorgaans op taalgebied wel het meest achteraan. Het slagen van de emigratie zal voor het grootste gedeelte van haar afhan gen. Het eerste jaar is vooral een jaar van aanpassen aan de nieuwe omstandigheden. Zij zal niet te gauw de moed dienen te verliezen wanneer het niet zo lukt als in Nederland om in het Franse huis direct die vertrouwde sfeer van gezelligheid te brengen. Het gezin zal zich de eerste tijd tevreden moeten stellen met het huis, dat men op de bouwgrond aantreft en het is mogelijk, dat men zich veel zal moeten ontzeggen. Men zal zich dan ook op het standpunt moeten stellen, dat het land dat men verwerft op de eerste plaats komt en dat men, wanneer dat land goed is, later zelf zijn huis zal bouwen, beantwoordend aan eigen smaak en behoeften. Men zal zich ook soms andere dingen moeten ontzeggen waar men in Nederland zo aan gewoon is. In ons land heeft practisch elk dorpje zijn kerk. Er is die ver trouwde sfeer in de parochie waar ieder iedereen kent, waar men samen de feesten viert van het kerkelijk jaar. Kortom, er is een sterke band tussen kerk en volk, tussen geestelijkheid en parochia nen. In Frankrijk kan men echter voor een geheel andere situatie komen te staan. Iedere torenspits wil nog niet zeggen, dat er een kerk is, die door een geestelijke wordt bediend. Op de kleine dorp jes is er in gunstige gevallen des Zondags één H. Mis, opgedragen door een priester, die van een an dere plaats moet komen. De band met de parochie is dus veel losser. Doch op dit onderwerp kom ik in een afzonderlijk artikel nog terug. Een groot gevaar schuilt in ons chauvinisme. We smalen wel op de Duitsers, die alles „viel besser" hadden „bei uns in Deutschland", maar wij in ons kleine landje den ken ook dikwijls, dat wij niets meer te leren hebben. En daarom wordt aan Nederlanders, die naar Frankrijk emigreren, de verstan dige raad gegeven: kijk eerst eens een jaar goed rond. Let er eens op hoe de Franse landbouwers werken en zweer niet bij je eigen manier zoals je het steeds gedaan hebt in Nederland. De grond is in Frankrijk nu eenmaal anders, het klimaat verschilt van dat in Ne derland, er zijn bevloeiïngskwes- ties, die voor het Franse land bouwgebied een eigen oplossing hebben. Er is een andere regen verdeling in de seizoenen. Wat sommige landbouwers van emigratie naar Frankrijk weer houdt is de overweging, dat men op het Franse platteland onder communistische omstandigheden zou moeten leven. Inderdaad is het waar, dat de communistische partij in Frankrijk in de laatste 10 jaar sterk is vooruitgegaan en vooral veel invloed heeft in het Noorden, het centrum en het Zuid- Oosten van Franrijk. Er stemmen meer dan 30 van de kiezers op communistische candidaten en de helft van deze stemmen komen van de boerenbevolking. Wanneer men zich evenwel rekenschap geeft van de ernst van deze cijfers en de gevolgen daarvan voor de leiding van het land, moet men toch tevens zich realiseren, dat er geen communistische terreur be staat op het Franse platteland, waardoor men er als Katholiek niet zou kunnen leven. Die Fran se communisten moet men niet be schouwen als pure marxisten, doch meer als onverschilligen. Er zijn er zelfs onder, die tamelijk ge makkelijk in de pastorie komen, eigenlijk ook geen vijandig stand punt innemen tegenover de gods dienst. Dit onderwerp heeft een zeer belangrijk emigratie-aspect, waar op ik in een afzonderlijk artikel nader zal ingaan. J. VAN DER PUTTEN. Valt regering-Bidault morgen? PARIJS (A.P.) Met hand opsteken heeft de Franse Natio nale Vergadering gisteravond be sloten om Zaterdagmorgen vroeg over het lot van Bidault's coalitie regering te stemmen. BATAVIA, 23 Dec. (Aneta). In besprekingen, die werden ge voerd tussen de Ministers Moh. Hatta, Anak Agung en Laoh erfer- zijds als vertegenwoordigers der R.I.S., en de directie der K.L.M. anderzijds, is overeenstemming bereikt in zake de spoedige stich ting van een gemengd bedrijf voor de uitoefening der burgerlucht vaart in Indonesië, alsmede tussen Indonesië en de omliggende lan den. Hiertoe zal een naamloze ven nootschap worden opgericht, ge naamd „Garuda Indonesian Air ways", die haar zetel te Batavia zal hebben en die de taak van het inter-insulaire bedrijf van de KLM zal overnemen. De regering der R.I.S. verleent aan de nieuwe N.V. een concessie voor de duur van 30 jaar. De R.I.S. en de K.L.M. ne men beiden deel in het kapitaal. De K.L.M. zal voor de eerste 10 jaren, indien de regering der R.I.S. zulks verlangt, de meerderheid der aandelen aan de R.I.S. verzekeren. Gedurende minstens de eerste 10 jaren garandeert de K.L.M. het beheer van de Garuda Indonesian Airways. De raad van commissa rissen wordt aangewezen door de regering van de R.I.S. en de KLM; de voorzitter van deze raad wordt, op voordracht van de regering der R.I.S., benoemd uit de com missarissen. De K.L.M. stelt haar personeel dadelijk beschikbaar en zal ter stond aanvangen met een inten sieve opleiding van Indonesische krachten voor een geleidelijke overnamevan het bedriif, voor zover nodig. Getracht zal worden, binnen twee maanden de nieuwe N.V. met haar werkzaamheden te doen aanvangen. Aldus luidt een mededeling van de republikeinse delegatie te Ba tavia. TWEE JAAR GEËIST TEGEN VEENSTRA Het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof heeft het proces tegen de 56-jarige Brigadier-rechercheur der Rijksrecherche W. Veenstra, die gedurende de bezetting in Nd.- Holland clandestiene slachters ar resteerde, voortgezet met het ho ren van 15 getuigen a décharge, die bijna allen verklaarden dat zij tijdens de bezetting waren gear resteerd onder verdenking van clandestien te hebben geslacht of handel te hebben gedreven in clan destien vlees. Zij getuigden, dat de verdachte hen bij het verhoren op uiterst correcte wijze had be handeld en er voorts voor gezorgd had dat zij weer op vrije voeten werden gesteld. Mr. H. G. Th. Keune nam het de verdachte kwalijk dat hij geld en levensmiddelen had geaccep teerd en dat hij contact bleef zoe ken met de vrouwen van de ge arresteerden om zich levensmid delen te laten meegeven. Er werd tenslotte twee jaar ge vangenisstraf tegen Veenstra ge- eist, met ontzetting uit de burger rechten en onmiddellijke gevangen neming. De verdediger Mr. J. K. M. Mat huizen kenschetste zijn cliënt als een man die 25 jaar lang stipt zijn plicht had vervuld, maar tijdens de bezetting tijdelijk was gede railleerd. De uitspraak werd bepaald op 31 December. EXTRA-TREIN TWEEDE KERSTDAG Alkmaar-Amsterdam v.v. AMSTERDAM—ALKMAAR: Amsterdam CS v 19.10; Hembrug stopt; Zaandam v. 19.2.; Koog Bloemwijk stopt; Koog-Zaandijk v. 19.26; Wormervéer v. 19.30; Krom- menieAssendelft v. 19.33; Uitgeest v. 19.39; Castricum stopt 19.43; Heiloo v. 19.49; Alkmaar a19.54. ALKMAAR—AMSTERDAM ALKMAAR v. 20.04; Heiloo v. 20,10; Castricum v. 20.17; Uitgeest v. 20.22; Krommeii'«-A c.ndelft v. 20.28; Wormerveer v. 20.31; Koog- Zaandijk v. 20.35; KoogBloemwijk stopt- Zaandam v. 20 41; Amsterdam CS a'. 20.51. Met het vliegtuig uit Batavia, dat Zaterdagmiddag 24 December omstreeks 13.00 op Schiphol ver wacht wordt, komt een urn met aarde van elk der 22 erevelden van de Indonesische archipel naar Nederland. Hiermede worden ge symboliseerd de offers, welke bur gers zowel als militairen daar te lande hebben gebracht in de strijd tegen Japan en voor vrede en recht. Een comité zal op Schiphol deze urn in ontvangst nemen en deze tijdelijk doen bewaren in de St. Jacobskerk te 's Gravenhage. Het is de bedoeling, dat de urn later een plaats zal kriigen in het nationaal monument op de Dam te Amsterdam. een boom geworden is, maar dat die boom schaduw en bescherming zal bieden aan degenen, die na ons komen". Economische zorgen President Quirino heeft echter ernstiger problemen. Problemen van interne aard. Er heerst een misleidende schijnwelvaart. Sinds de oorlog hebben de Verenigde Staten kolossale bedragen ge schonken onder namen als oor logsveteranen-uitkering, oorlogs schade-vergoeding, bijdrage in de wederopbouw en overdracht sur- plusvoorraden. Het einde van die steun is in zicht. Tegelijkertijd worstelt men met een economi sche crisis. De dollarreserves slin ken angstvallig. Het algemene dollartekort in de wereld vindt ook zijn terugslag op de Philip- piinse handel. Er moet gestreefd worden naar opvoering van eigen landbouw en industrie. De produc tiekosten van veel artikelen moe ten omlaag. Het is nodig om tot ruilovereenkomsten met dollar- arme landen te komen. En zo zijn er vele problemen. De Philippij- nen maken een zorgeloze en weelderige indruk. Met een kin derlijke luchthartigheid geniet men van het leven. Maar in het binnenste van het staatsbestel kraakt het. Er is echter één troost. De Verenigde Staten zullen de Philippijnen niet loslaten. Ame rika voelt zich nog steeds min of meer verantwoordelijk voor het welzjjn van de nieuwe staat. Met het schenken van de onafhanke lijkheid acht het haar geweten van koloniale mogendheid niet geheel en al schoongewassen. Daar profiteren de Philippijnen dankbaar van. En bovendien 14.000 man Amerikaanse troepen (meest luchtmacht) hebben nog steeds in de strategisch gelegen Philippijnen hun bases! (Nadruk verboden.) FEUILLETON de \J Uit het Engels door Clarence Budington Kelland 14. Ik zou wel eens een eigen stuk grond willen hebben om er een ranch van te maken. Het ene jaar tien dollar meer uit geven, om het volgend jaar hon derd dollar extra te verdienen, bij wijze van spreken. De zaak zo inrichten, dat je door kon blijven draaien, al regende het nooit meer. Maak er een veeteelt-fa briek van inplaats van een luizig, armzalig gokje. Ik heb genoeg van gokken. Iedere keer, dat je een kalf koopt en het hier neer zet, waag je een gokje. Een gokje op het weer. Je ^,et je geld tegen die ene kans op de duizend, dat er regen komt. Je kunt beter met je duiten naar de paardenren nen gaan." „Maar hoe," vroeg ik, „kun je dat risico omzeilen? Je kunt de regen toch niet dwingen?" „Strawn", zei hij, „luister hier. Neem iemand die tractors of vul pennen of voor mijn part lippen stiften wil gaan fabriceren. Wat doet zo iemand allereerst?" „Wat hij eerst doet?" herhaalde ik. „Hij bouwt een fabriek", zei Straight. „Hij gaat niet ergens In een weiland zitten, in de hoop, dat de tractors uit de grond komen groeien. Hij zet gebouwen neer en hij installeert de nodige machi nes". „Nogal logisch", zei ik. „Maar een veefokker doet het anders", zei hij. „Die koopt een paar duizend hectaren grond. Dan schaft hij een bezending koeien aan en koopt te hooi en te gras een stel stieren. De rest laat hij aan het toeval over. Over iets, dat op een fabriek lijkt, prakki- zeert hij niet." „Maar kalveren worden ook niet gefabriceerd", wierp ik tegen. „Die worden geboren, dat is een natuurlijk proces." „Je zou verbaasd staan, als je wist hoe je de natuur kunt fat soeneren," zei hij ironisch. „Op de eerste plaats zal een gezonde, goed doorvoede koe eerder kalven dan 'n uitgehongerd, rammelend, ge raamte. Op de tweede plaats vol staan de meeste fokkers ermee een paar stevige stieren te ko pen, ze op de ranch los te laten en zich verder geen steek van ze aan te trekken. Als jij een stier was, zou je toch zeker liever een huis houden opzetten met een koe uit je buurt, dan met eentje die je mijlen ver moest gaan opsnorren? Ligt nogal voor de hand." „Wat zou jij dan doen?" „Ik zou behoorlijke afrasterin gen spannen", zei hij, „en ik zou m'n stieren daar brengen, waar ze het beste te pas kwamen. Teelt keus noemen ze dat op de univer siteit. Dat kost geld natuurlijk!" „Wat nog meer?" vroeg ik. „Altijd ervoor zorgen dat er eten is, bij droogte zowel als bij hoog water." „Verklaar je naMer," zei ik. „In de grond zit hier water zat", zei hij. „Op deze vlakte be hoef je maar een meter of veer tien te graven. Maar om regel matige toevoer te krijgen moet je misschien een meter of honderd boren. Neem deze vlakte. Boor er een put, zet er een pomp in en je kunt gras laten groeien zoveel als je wilt. Neem dat stuk aan de overkant van de rivier. Een put of twee en regen en droogte kunnen je niet meer deren." „Waarom doen de mensen dat dan niet?" „Omdat putten geld kosten", zei hij. „Voor niks zijn ze niet te koop. De bovendam klaarmaken is niet goedkoop; dat vraagt heel wat werk en moeite. De grond moet vlak liggen en licht hellen, zodat je het water daarheen kunt leiden waar je het nodig hebt. Maar een tractorfabriek kost net zo goed geld. En de zaak begint pas winst te geven als je machi nes aangeschaft hebt en ze draai en. De meeste veefokkers kunnen kunnen zich geen bijzondere uit gaven permitteren. Geldgebrek. En daar komt bij, dat ze niet be ter weten of zo als hun grootva der de zaken dreef, zo hoort het." „Zijn putten duur?" vroeg ik. „Nou, kijk eens, met de pomp mee en alles, zal elke pomp je op een dollar of twaalf-, veertiendui zend komen. Neem deze ranch. (Wordt vervolgd) Donderdagmorgen gemaakt met de j waarbij 41 persone men de handlangei De eerste H. C Tilburg, aan wie diefstallen ten laste bekende ziin medepli deze diefstallen. De Justitie eiste tegen I genisstraf van drie trek. De raadsman w deze verdachte een den plaats, inneemt rechten misdaden v; Hii pleitte dan ook c De tweede verda speelgoedfabrikant 1 Dongen, zwager vai Waren ten laste gelei king aan een poging bet baanvak 's-Herl TJdcnhout te doen s het uitvoeren van eer roofoverval en een ov boerderij in Deurne. De 70-jarige laifel werd onder bedreigi vuurwapen gedwong ling te doen, waar in gouden tientjes verbo Men heeft de boer mi aan ziin bed vastgebi overval werd door h bander in samenwerki dachte uitgevoerd. Verdachte beweerde zwager op duideliike afkeuring voor een practiik heeft kenba; De vrienden van Sov houden in nauwe sar met de Communistis Holland, die op deze sten ook de leiding hee teel op tal van plaat land z.g. vredesdemon tendenz van dezebeto er nog al dik op. Het I* volk moet in slaap gei den met z.g. vredesvc van Rusland, opdat Unie, die elke control land pertinent weigert, kan voorbereiden op aanval, welke heel Eu brengen onder de Sc tuur. Natuurlijk behoc systeem ook de tactie Staten van Amerika, c helpen zich tegen deze uit Rusland te verdedi schilderen als een natii logsophitsers tegen d Allemaal begriipeliik, i neer Amerika er niet wc waren we hier in W waarschijnlijk reeds in Moskou onder de voet g zuchtten we hier onde verschrikkelijke toestani de Tsjechen, Hongaren, e.a. Oost-Europese volk ons echter bij deze z. meetingen, die niet ande dan Rusland vrij spel voor ziin brutale imper politiek, het meest verba ook vreemdelingen en i Russen, mogen optreder Russische propaganda 1 en te hitsen tegen Ame Zo vertoeft er moment land een Russische Paladin, hoogleraar aan versiteit van Kiew. Dez< nistische Rus treedt al op bij deze communistis gingen en wordt als rep van het vredelievende dan door de communistis met bloemen gehuldigd, de propagandistische en laat niets te wensen ov Russische taal houdt hij rede, waarvan hij de Nei vertaling bij zich heef! wordt voorgelezen van stuurstafel, waarin niet Sovjet-Unie wordt verhee de pionier voor de vrei waarin ook de Ver. Statei beschuldigd Europese lan behulp van Marshall-do te hitsen tegen Rusland bij de Nederlandse rege ook te verstaan krijgt, da voor deze Amerikaanse wagen laat spannen en he landse volk, ten koste meest primitieve behoefte zware oorlogslasten, zet. Nu is onze vraag, of d dingen in ons land maar zijn? Men stelle zich ee dat een Nederlander er slagen tot de Sovjet-Unie dringen en daar op een ring een rede hield, wc Russische regering verwet het Russische volk ondi lasten op te leggen, om listische doeleinden te b De veronderstelling, da mogelijk zou ziin, is op zii absurd, maar bovendien man het geen 24 uur ov Maar hier in Nederland ook na de oorlog weer alle lijk te ziin. Intussen rijst bii ons i andere vraag. Tijdens hel tegen Kardinaal Mindszer toefde in ons land de Ho priester Mgr. dr. Knebel: hier toen belast met de Ho zielzorg. Mgr. Knebel was het ecl drukkeliik verboden in he baar te spreken over en: tiek onderwerp, zelfs mc niet spreken over de kerk ging in ziin land. Maar de Russische pi Paladin mag hier vrii roni hii mag spreken op openba gaderingen en hii mag zei munistische en anti-Nede propaganda maken. Van wie heeft deze ma toestemming voor? En wi Den Haag voor dergelnke liike dwaasheden verantv f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4