Nol de Brabander met z'n bende voor de Bosse Rechtbank Strenge straffen geëist in proces te Wroclaw □arde esië Van Alle Dag In Januari handelsbesprekingen Engeland West-Duitsland De Beurs Regering antwoordt de Kamer \c PAC. 5 Uiterst brutale overvallen aan de lopende band Kan dat zo maar? Opinies uit mijn dagboek Geen krijgsgevangenen in het Westen Straks Britse irspionnenaan de beurt? De permanente revolutie in Syrië Ge- tegen chercheur Veenstra, in Nd.- hters ar- het ho- décharge, dat zij gear- van lacht of in clan- dat de verhoren had be- gezorgd voeten nam het hij geld geaccep- bleef zoe- de ge- leve nsmid- jaar ge- nstra ge- burger- gevangen- M. Mat- cliënt als stipt zijn tijdens gede- iaald op v.v. AR: Hembrug Koog- Zaandijk v. .30; Krom- Uitgeest v. 43; Heiloo 54. IjAM Heiloo v. Uitgeest ndelft v. 31; Koog-- Bloemwijk Amsterdam Batavia, December hiphol ver urn met erevelden rchipel naar worden ge- welke bur- daar te in de voor vrede Schiphol nemen en /aren in de ravenhage. de urn ;en in het de Dam maar dat bescherming die na sche zorgen heeft echter Problemen heerst een vaart. Sinds Verenigde dragen ge en als oor- ig, oorlogs- drage in de rdracht sur- nde van die egeliikertijd ■n economi- serves slin- algemene ereld vindt de Philip- gestreefd van eigen De produc- ikelen moe- Ddig om tot net dollar- 1. En zo zijn ie Philippij - rgeloze en et een kin- eid geniet Vlaar in het staatsbestel lost. n zullen de aten. Ame- eeds min of k voor het e staat. Met onafhanke- ar geweten ïdheid niet ongewassen. Philippijnen vendien. nse troepen hebben nog sch gelegen ;s! of honderd cte. Boor er mp in en je n zoveel als tuk aan de Een put of igte kunnen nensen dat kosten", zei ze niet te larmaken is vraagt heel De grond icht hellen, irheen kunt aodig hebt. ek kost net saak begint 3 je machi- ;n ze draai ers kunnen ondere uit- Deldgebrek. ze niet be an grootva- hoort het." vroeg ik. it de pomp pomp je op reertiendui- leze ranch. it vervolgd) Donderdagmorgen heeft de rechtbank te Den Bosch een aanvang gemaakt met de zaak tegen de bende van Nol de Brabander, waarbij 41 personen zijn betrokken. In de ochtendzitting kwa men de handlangers van Nol de Brabander voor het hekje. De eerste H. C. A. B. uit Tilburg, aan wie verscheidene diefstallen ten laste waren gelegd, bekende ziin medeplichtigheid aan deze diefstallen. De officier van Justitie eiste tegen B. een gevan genisstraf van drie jaar met af trek. De raadsman wees er op, dat deze verdachte een zeer beschei den plaats, inneemt in de te be rechten misdaden van de bende. Hij pleitte dan ook clementie. De tweede verdachte was de speelgoedfabrikant H. J. S. uit Dongen, zwager van Nol. Hem Waren ten laste gelegd medewer king aan een poging een trein in het baanvak 's-Hertogenbosch TJdenhout te doen stoppen voor het uitvoeren van een gewapende roofoverval en een overval op een boerderij in Deurne. De 70-jarige larfebouwer Bos werd onder bedreiging van een vuurwapen gedwongen medede ling te doen, waar in ziin huis de gouden tientjes verborgen waren. Men heeft de boer mishandeld en aan zijn bed vastgebonden. Deze overval werd door Nol de Bra bander in samenwerking met ver dachte uitgevoerd. Verdachte beweerde dat hii ziin zwager op duideliike wiize ziin afkeuring voor een dergelijke practiik heeft kenbaar gemaakt, De vrienden van Sovjet-Rusland houden in nauwe samenwerking met de Communistische Partij Holland, die op deze bijeenkom sten ook de leiding heeft, momen teel op tal van plaatsen in ons land z.g. vredesdemonstraties. De tendenz van deze betogingen ligt er nog al dik op. Het Nederlandse volk moet in slaap gewiegd wor den met z.g. vredesverklaringen van Rusland, opdat de Sovjet- Unie, die elke controle in eigen land pertinent weigert, zich rustig kan voorbereiden op de grote aanval, welke heel Europa moet brengen onder de Sovjet-dicta tuur. Natuurlijk behoort tot dit systeem ook de tactiek de Ver. Staten van Amerika, die Europa helpen zich tegen deze bedreiging uit Rusland te verdedigen, af te schilderen als een natie van oor logsophitsers tegen de Sovjet. Allemaal begrijpelijk, want wan neer Amerika er niet was geweest, waren we hier in West-Europa waarschijnlijk reeds in 1947 door Moskou onder de voet gelopen, en zuchtten we hier onder dezelfde verschrikkelijke toestanden als nu de Tsjechen, Hongaren. Bulgaren e.a. Oost-Europese volkeren. Wat ons echter bij deze z.g. vredes- meetingen, die niet anders beogen dan Rusland vrij spel te geven voor zijn brutale imperialistische politiek, het meest verbaasd is, dat ook vreemdelingen en met name Russen, mogen optreden om pro- Russische propaganda te maken en te hitsen tegen Amerika. Zo vertoeft er momenteel in ons land een Russische professor, Paladin, hoogleraar aan de Uni versiteit van Kiew. Deze commu nistische Rus treedt als spreker op bij deze communistische beto gingen en wordt als representant van het vredelievende Rusland dan door de communistische jeugd met bloemen gehuldigd. Men ziet, de propagandistische enscenering laat niets te wensen over. In de Russische taal houdt hij dan een rede, waarvan hij de Nederlandse vertaling bij zich heeft en die wordt voorgelezen van de be stuurstafel, waarin niet alleen de Sovjet-Unie wordt verheerlijkt als de pionier voor de vrede, maar waarin ook de Ver. Staten worden beschuldigd Europese landen, met behulp van Marshall-dollars, op te hitsen tegen Rusland en waar bii de Nederlandse regering dan ook te verstaan krijgt, dat zij zich voor deze Amerikaanse oorlogs wagen laat spannen en het Neder landse volk, ten koste van zijn meest primitieve behoeften, onder zware oorlogslastenzet. Nu is onze vraag, of dergelijke dingen in ons land maar mogelijk zijn? Men stelle zich eens voor. dat een Nederlander er in zou slagen tot de Sovjet-Unie door te dringen en daar 9P een vergade ring een rede hield, waarin de Russische regering verweten werd het Russische volk ondragelijke lasten op te leggen, om imperia listische doeleinden te bereiken. De veronderstelling, dat zoiets mogelijk zou zijn, is op zich reeds absurd, maar bovendien zou de man het geen 24 uur overleven. Maar hier in Nederland schiint ook na de oorlog weer alles moge lijk te ziin. Intussen rijstbii ons nog een andere vraag. Tydens het proces tegen Kardinaal Mindszenty ver toefde in ons land de Hongaarse priester Mgr. dr. Knebel; hu was hier toen belast met de Hongaarse Mgr. Knebel was het echter na drukkelijk verboden m het open baar te spreken over enig Poli tiek onderwerp. niet spreken over de kerkvervol- *%irZIïe Russische professor Paladin mag hier vru rondreizen, hii mag spreken op openbare ver- gaderfngen en Wima^Hs com munistische en anti-JNeclerlanüse °Vanwfea h£tt deze man daar toestemming voor? En wie .n Den Haag voor dergelnke gevaar lijke dwaasheden verantwoorde lijk? „en daar was moed voor nodig", aldus' de verdachte. De officier noemde de verdachte eigenzinnig en eiste tegen hem een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek. Aan P. A. van Kempen uit Til burg werd ten laste gelegd mede plichtigheid aan de roofoverval op de Boerenleenbank te Asten, waar onder bedreiging van vuur wapens aan de in het huis aan wezige vrouw naar de sleutel van de brandkast werd gevraagd. De officier achtte verlichtende omstandigheden aanwezig en eiste een gevangenisstraf van 3Vs jaar met aftrek. De gehele middag werd besteed aan het onderzoek van de mede plichtigheid der twee tipgevers J. M. H. en H. B., beiden uit Til burg. Op 5 October van dit jaar werd er op het postkantoor te Veghel een overval gepleegd, waarbij behalve aangetekende stukken en een aantal zegels ook een geldbedrag van f 8.000 door de overvaller werd meegenomen. Deze overval werd uitgevoerd door A. F. uit Tilburg, de leider van de bende, H. en de gebroe ders van K. De verdachten H. en 'B. hadden tevoren de zaak ver kend en hiervan verslag aan „Nol de Brabander" uitgebracht. Bij het uitvoeren van deze overval waren de daders gekleed in overall, ge maskerd en voorzien van pistolen. Volgens H. en B. zou er een buit te halen zijn van f 100.000.doch kort voor de overval was het me rendeel van dit bedrag elders in veiligheid gebracht. De directeur van het P.T.T. kantoor te Veghel werd gedwongen de brandkast te openen. Bij het verlaten van het postkantoor heeft men de man' mishandeld en de telefoonleidin gen doorgesneden. „Nol de Bra bander", een 30-jarige leder-tech- nieker uit Tilburg, die als getuige werd gehoord, verklaarde voor de rechtbank, dat hij inderdaad in lichtingen van de beide verdach ten had gekregen met de mede deling. dat er geen risico aan ver bonden was.' Van hen, aldus „Nol de Br." is het initiatief voor deze roofoverval uitgegaan. B. zeide, dat de de „Brabander" een valse Judas vond en betwistte de getui genverklaringen. H. verklaarde op zijn beurt op de bendeleider wij zend, dat hii de man niet eens kende. Als tweede punt van de tenlas telegging werd behandeld, dat H. en B. een hoeveelheid zilver uit winstbejag hebben vervoerd, ter wijl zij wisten, dat de partij zilver van een diefstal te Amsterdam af- VRIJDAG 23 December 1948. Twee tegenstrijdige meninqen liqqen op mijn tafel in de ge daante van een manifest en een brochure. Het manifest, dat van een aantal vooraan staande Nederlanders afkom stig is, zeqt, dat men de drank zucht, het alcoholgebruik moet tegengaan. De brochure, af komstig vande Stich ting Het Gedistïlleerdbureau" vertelt, dat de Volksgezond heid in gevaar is door de hoge accijnzen op gedistilleerd, want dit werkt het gebruik van frauduleus - gestookte drank in de hand en dat heeft sociaal allerlei bedenkelijke gevolgen. De consequenties komstig was. Verder de diefstal j van drankmisbruik zijn echter ook dikwijls sociaal-bedenke lijk zou ik menen. Toch is hier een typisch geval van tegen strijdige belangen aan de orde. De distillateurs halen er zelfs Suetonius bij, die gezegd schijnt te hebben, dat een goe-> de herder zijn schapen wel scheert,, maar niet vilt, en ge vild worden de drankbereiders die zeer hoge accijnzen moeten betalen. De drankbestrijders hebben intussen ook hun rech ten en redelijke argumenten. Kom er maar eens uit, vooral als de brochure uit Schiedam beweert, dat zelfs de vereni ging tot afschaffing van alco holische dranken zeqt, dat het voornemen van de regerinq, om de accijns te verhogen ter- wille van de Benelux, „onzin nig" is. De waarheid zal wel weer in het midden liqqen. Laten we de economische be tekenis van de qedistilleerd- industrie niet onderschatten, maar de ware matigheid be- trachen. Dan heeft iedereen zijn zin, hoop IK. van bankpapier, goud- en zilver geld te Gemonde. Ook in deze zaak waren zij de tipgevers. De diefstal, waarbij een boer van zijn gouden tientjes werd beroofd, werd door „Nol de Brabander" uitgevoerd. Te Ooisterwijk werd bij een alleen-wonende dame een overval gepleegd, uitgevoerd door „Nol de Brabander", geassisteerd door zijn maat M. V. Ook hierbij zijn H. en B. als tipgevers betrok ken, doch zij ontkenden ook aan deze affaire enige schuld te heb ben. Hierna werd de behandeling ge schorst tot 5 Januari. Dan zal de officier van Justitie, mr. J. Dony, zijn requisitoir houden, waarin alle zaken zullen worden samen gevat. Op 19 Januari zal de leider van de bende A. Franken uit Til burg, alias „Nol de Brabander" zich voor de rechtbank hebben te verantwoorden. DEVIEZEN- REISVERGUNNINGEN voortaan door Ned. Bank Aangezien het bureau Zaken reizen van het ministerie van Economische Zaken met ingang van 1 Januari a.s. wordt opge heven, zal de afgifte van devie zen-reisvergunningen ten behoeve van zakenlieden van die datum af geschieden door het kantoor Deviezenvergunningen van de Nederlandse Bank te Amsterdam en Rotterdam, alsmede door haar agentschappen te 's-Gravenhage, Groningen, 'Den Bosch, Maas tricht, Middelburg en de corres pondentschappen te Oostburg en Terneuzen. FRANKFURT, 22 Dec. (Reuter) Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van econo mische zaken heeft medegedeeld, dat in de eerste "helft van Janu ari handelsbesprekingen tussen West-Duitsland en Groot-Brit- tannië zullen beginnen. Deze mededeling werd bevestigd door de Britse handelsvertegenwoor diger te Frankfort. De geallieerde hoge commissie heeft bekend gemaakt, dat zij de Duitse regering nieuwe bevoegd heden en gezag heeft gegeven in zaken die internationale P.T.T.- aangelegenheden betreffen. De Westelijke mogendheden hebben thans geen Duitse krijgs gevangenen meer, zo heeft de ge allieerde hoge commissie de Duit se regering meegedeeld. Deze mededeling was vervat in een briefwisseling tussen de com missie en de Duitse regering, die de westelijke mogendheden had verzocht alles in het werk te stel len om de terugkeer van Duitse krijgsgevangenen uit de Oost- Europeses landen te verkrijgen. De Volksraadpleging in België BRUSSEL, 22 Dec. (A.N.P.). De Belgische Kamer heeft heden besloten in haar zitting van 10 Januari een aanvang te maken met de besprekingen over het wetsontwerp tot het houden van de volksraadpleging. Moskou heeft' weer Katholiek Priester ROME (K.N.P.). Naar de Ro meinse correspondent van het K.N.P. verneemt, heeft het Krem lin thans een visum verleend aan Father John Brassard. Deze Ame rikaanse priester zal voortaan be last ziin met de zielzorg van de Amerikaanse Katholieken te Mos kou. Van Father Laberge. die voor hem te Moskou werkzaam was. werd het terugreisvisum inge trokken. Father Laberge was met vacantie in de Verenigde Staten. De Amerikaanse hoge commis sar's, John McClay, verklaarde Donderdag op een persconferen tie te Frankfort, er niet aan te twijfelen, dat het gros van het Duitse volk zich afgewend had van een herleving van het mili tarisme en nationaal-socialisme. H11 waarschuwde echter, dat het militarisme en nationaal-socialis me toch zouden kunnen herleven als het individu niet bereid was zich er tegen te weer te stellen. H11 noemde de prijs van induvi- duele veiligheid „eeuwigdurende waakzaamheid." ONGEANIMEERDE MARKT AMSTERDAM, 22 Dec. Met de feestdagen en het eind van het jaar in zicht, krijgt de Amsterdamse Ef fectenbeurs een traag verloop. In de opleving voor Indonesische fond sen, die enige dagen merkbaar was, is 'n stilstand gekomen, maar 't sinds kort groter geworden vertrou wen schijnt niet weggenomen en werd vandaag nog onderstreept door dr. Koets, die de mening uit sprak dat met de Indische souve- reiniteit een goede periode voor het zakenleven- haar intrede doet. Na een reeds aarzelende opening waren de koersen in het verdere verloop afbrokkelend, doch zonder verliezen van betekenis. De leiden de cultures liepen een tweetal pun ten achteruit. Scheepvaartpapieren bleven vrijwel op prijs. Aku moest de gisteren behaalde koerswinst weer prijsgeven en ver loor per saldo 2 pet., Unilever en Philips konden zich slechts met moeite handhaven. Op de Staats- fondsenmarkt bestond vraag naar dollarlening Nederland, die 98 no teerde, vooruit lopend op de ver wachting dat de koersen der Ame rikaanse fondsen waarin de handel op 2 Februari wordt hervat boven New Yorks pariteit zullen liggen. WROCLAW ,22 Dee. (Reuter). De procureur-fiscaal ver klaarde vandaag, dat van al de zes beklaagden in het spionnage- proces te Wroclaw bewezen was, dat zij gewerkt hadden voor de Franse en Brits-Amerikaanse geheime dienst teneinde het herstel van Polen te ondermijnen. Hij eiste tegen hen een „strenge en rechtvaardige straf". (Op spionnage en sabotage staan in Polen straffen van minimaal 5 jaar tot de doodstraf). In zijn requisitoir van anderhalf uur zeide de procureur-fiscaal o.m. dat het resultaat van dit proces zou zijn, dat iedere Poolse arbei der thans beter in staat zou zijn in een vreemdeling, die een vlieg veld of fabriek in ogenschouw nam, een agent zoals een der be klaagden of een diplomatieke koe rier als een andere beklaagde te herkennen. De Franse spionnage- dienst in Polen had zich in 1946 tot 1947 eerst bediend van de Franse militaire missie en daarna van „sommige" Franse diplomaten, aldus de aanklager. Morgeji zal vonnis gewezen worden. Door een defect aan de remmen vloog een vliegtuig over het vliegveld van Chicago heen en landde op de drukke Ciceroweg Geen der 25 passagiers werd gewond, doch het verkeer over de Ciceroweg lag gedurende enige uren stil. Waarnemers leggen het requi sitoir uit als een voorspel tot ge lijksoortige stappen „om een Brits spionnagenetwerk aan de kaak té stellen, werkend door middel van de diplomatieke consulaire verte genwoordiging". Het Franse departement van buitenlandse zaken heeft heden de in de Poolse aide memoire ver vatte beschuldiging, dat de Franse autoriteiten een samenzwering op touw hadden gezet met zekere re- actionnaire Poolse cliques in Frankrijk, van de hand gewezen. Het Franse departement zeide niet te kunnen geloven, dat de Poolse ambassadeur zelf deze bewering ernstig opvat. Monteur mishandelde vrouw en zoon Het Amsterdamse Gerechtshof dat Donderdag uitspraak zou doen in de zaak tegen de 48-jarige Hil- versumse radiomonteur P. G. Bos man, die wegens mishandelingen gepleegd op zijn echtgenote en zoon en wegens het uithongeren van een bij hem ondergedoken Joodse Nederlander, veroordeeld was tot vier jaar gevangenisstraf, heeft de zaak voor een nieuw on derzoek aangehouden tot 19 Ja nuari 1950. Vrouwen demonstreren voor Paleis Soestdijk Vertegenwoordigsters van ver schillende vrouwenorganisaties verzamelden zich Donderdagmid dag voor het paleis Soestdijk. Een delegatie onder leiding van gravin van Limburg Stirum-Hoefft van Velsen bood baron Baud. parti culier secretaris van H. M. de Koningin een petitie aan, waarin zij H. M. verzochten „de grootst mogelijke steun te verlenen aan de rechtvaardige en zware strijd der Minderheden, die de band met Nederland en Oranje willen bewaren". In aanwezigheid van enige leden van de Engelse „Magische Kring" deed Graham Adams in het St. Ermin's Hotel te Londen een paar goocheltrucs, die per televisie werden uitgezonden. Vooral de trucs met kaarten hadden in de huiskamers veel succes. Adams tijdens een zijner populairste kaarttrucs. (vervolg van pag. 1) Rijksbemiddelaars een bindende uitspraak moeten doen. Maar krachtens welke normen? vroeg de heer v. d. Born (P.v.d.A.). Deze zaak was van belang omdat tegen een dergelijke uitspraak geen be roep meer mogelijk is. De heer Andriessen (K.V.P.) viel over het woord „maximaal 5 pet". Kon de verhoging dus ook. minder zijn en zo ja, kon dan eveneens een uit spraak van het College van Rijks bemiddelaars worden gevraagd? Voorts informeerde de heer An driessen naar het tijdstip waarop de verhoging voor de kinderbij slag in werking zou treden. Was zulks ook op 1 Januari? Kon deze aangelegenheid niet tevens benut worden om progressie aan te brengen? Tenslotte vestigde de heer Andriessen nog de aandacht van de regering op de moeilijke positie van de kleine zelfstandi gen. Ook voor hen zou iets gedaan moeten worden. De heer Corne- lissen (V.V.D.) constateerde met grote ergernis dat de middenstand totaal was vergeten. De heer Kik kert (C.H.) vroeg mede de aan dacht voor het overheidsperso neel. Ministers aan het woord In de avondzitting kwam aller eerst de minister van Sociale Za ken. mr. Joekes, aan het woord, die betoogde dat we moeten trach ten een zodanige verbetering van de opbrengst der productiviteit te bereiken, dat de betalingsbalans in 1952 in evenwicht komt zonder de Marshall-hulp. Per 15 Sept. j.l. was de toestand wat lonen en prijzen betreft, mede door de gul- den-biislag in evenwicht, maar na de devaluatie kon men hier en daar prijsverhoging constateren. Op verzoek van de vakcentralen is de regering thans overgegaan tot het nemen van maatregelen welke in het thans gepubliceerde com muniqué zijn vervat. Met nadruk merkte de minister op, dat aan de loonsverhoging een verhoging van de productie verbonden moet zijn, welk besef ook bil de vakcentra len levendig is. Er zijn enkele bedrijven, waarin te voorzien is, dat men niet tot een 5 pet. verhoging zou kunnen komen; komt men niet tot over eenstemming, dan zal het college van Rijksbemiddelaars een bin dende beslissing moeten geven. Het college krijgt daardoor inder daad een buitengewoon moeilijke taak. Ten aanzien van de kleine zelf standigen valt thans geen uitsluit sel te geven. Vrouwelijke kostwinners vallen onder de regeling. De vraag of de kostwinners be neden 23 jaar en de gehuwden beneden die leeftijd in de regeling zallen, zou spr. aan de loon- en prijscommissie voorleggen. Prof. Dr. v. d. Brink, minister van Economische Zaken, merkte op, dat voor de uitvoer het pro- ductiepeil met 16 pet. moet wor den verhoogd. Dit cijfer zou hij in de hoofden van het Nederlandse volk willen hameren! Verlenging van werktijd, twee- ploegenstelsel en extra toeslagen kunnen snel tot vergroting der productiviteit leiden, meende de minister. Het werken met ploe gen moet z.i. met kracht ter hand worden genomen: dit systeem past men nu veel minder toe dan voor de oorlog. Ten aa.nzien van de doorbere kening merkt spr. op, dat het on juist zou zijn het kostenkarakter ener aanzienlijke loonsverhoging te miskennen. Van geval tot ge val zal per bedrijfstak moeten worden bezien of en in hoeverre herziening van geregelde prijzen moet geschieden. Voor de kleine ondernemers, die vaak niet meer verdienen dan een arbeider, zou het niet juist zijn het doorbereke nen zonder meer af te wijzen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer Mansfiolt, verklaarde, dat in een groot deel van de landbouw geen vrije prijsvorming bestaat. Komen er belangrijke kosten wij zigingen, dan worden de prijzen aangepast. De regering heeft be sloten ook nu na te gaan in hoe verre aanpassing nodig is. Terzake zijn reeds enige bereke ningen gemaakt. Als de aanhangige belasting voorstellen worden aanvaard, ver dwijnt de ondernemingsbeiasting. Dat zal van invloed ziin op het kostenniveau in de landbouw. De hiervan te verwachten prijsverla- gende tendenz zal niet gekoppeld worden aan de huidige verhoging. Het zijn twee onderwerpen, die afzonderlijk worden bezien. Berichten over broodprijsverho ging noemde spr. loze geruchten. De verhoging van de boterprijs staat los van de subsidieregeling; ze is een gevolg van de verminde ring der devaluatiebijdrage. De heer Haken (C.P.N.) diende een motie in, waarin de Kamer de regering uitnodigt een loosverho ging van 10 pet. bindend voor te schrijven. De heer Wagenaar (C.P.N.) diende nog een subsidiaire motie in, beogend de loonsverhoging van 5 pet. bindend voor te schrij ven. In zijn antwoord op bij de re plieken nog gemaakte opmerkin gen zei minister Joekes o.m., dat het physiek voor de regering niet mogelijk was een regeling voor het overheidspersoneel te maken; deze zal nader onder het oog wor den gezien, evenals de positie der gepensionneerden. Een en ander zal bij de wet moeten geschieden. Spr. adviseerde tenslotte de beide moties niet aan te nemen. Nadat ook minister van den Brink nog enige opmerkingen had beantwoordt, diende de heer Wa genaar (C.P.N.) nog een motie in, waarin er op wordt aangedron gen het minimum van f 2.te doen gelden zowel voor vrouwe lijke als voor mannelijke werk nemers. Minister Joekes achtte de moties overbodig en als uitspraak der Kamer onjuist. Op bepaalde punten, waarvan dit er een is. zal de minister name lijk nog nader overleggen met de Stichting van de Arbeid. De stemming over de moties werd uitgesteld tot vandaag. BEZETTINGSTROEPEN VOOR BATAVIA BATAVIA, 22 Dec. (A.P.). Een woordvoerder van de Indone sische gouverneur van Batavia heeft vandaag meegedeeld, dat morgen de intocht van 6000 repu blikeinse militairen en politie agenten zal beginnen. BUITENLANDS OVERZICHT De jonge Syrische republiek met zijn wel zeer gemengde be volking daar in het midden-Oos ten, schiint er op uit te zijn, de Zuid-Amerikaanse reputatie met haar telkens afwisselende pro- nunciamientos, naar de kroon te willen steken. De revolutie, wel ke zich daar dezer dagen heeft voltrokken is niet minder dan de derde in negen maanden en dat is zeker een niet onbelangrijk record. Evenals gewoonlijk in de Zuid-Amerikaanse staten het ge val is, zijn het ook hier telkens de militairen, die een greep naar de macht doen. Men zou echter de Syrische hoofdofficieren on recht aan doen, indien men be weerde, dat ook hier in het mid den Oosten, persoonlijke ambities de grote drijfveren zijn. Een jour nalist, die enige tijd geleden Zuid- Amerika bezocht en zijn ver bazing er over uitte, dat daar elk half jaar een revolutie uitbrak, kreeg de verwonderde vraag te horen, of dan in zijn land alle generaals reed? staatshoofd ge weest waren? In tegenstelling met de Zuid-Amerikaanse revo luties hebben déze in Syrië een politieke staatkundige achter grond, waaqbii de, zij het niet koude, maar dan toch in elk geval stille oorlog tussen Engeland en Frankrijk om de heerschappij in deze rijke olievelden, op de ach tergrond staat. Sinds 1922 is Frankrijk door de Volkenbond belast geweest met een mandaat over Syrië en de Libanon, maar vooral in Syrië gaf dit tot aller lei moeilijkheden aanleiding en <n de oorlog werd Syrië een onaf hankelijke staat. Alleen zou Frankrijk er troepen mogen hou den. Dit verdrag werd nooit door het Syrische parlement geratifi ceerd en toen deze Franse troe pen trouw aan de Vichv-reeering bleven, werden zij door de Engel sen uit Syrië geworpen. Na de oorlog nam de FransEngelse tegenstelling geen einde. Wel wist Generaal de Gaulle te bewerken, dat de Franse troepen er na de oorlog terugkeerden, maar toen ontstond er een botsing tussen Franse en Svrische troepen en wilde Engeland de rol van bemid delaar spelen. Het slot was. dat zowel Engelsen als Fransen terug trokken en Svrië geheel onaf hankelijk werd. Maar zoals het meer gaat bii ionge staten, zolang men gemeenschappelijk streed te gen de buitenlandse vijand was men het eens. maar 'toen men haas in eigen huis was. kwamen de tegenstellingen los. De corrup tie nam toe. de onervarenheid in buitenlandse handel was oorzaak, dat de prijzen snel stegen en het hedrijfsleven ging kwiinen. En teen was de aardigheid van de ei gen snuvorniniteit er snnedie af Op 30 Maart van dit jaar onder nam Kolonel Hoessi een staats greep, omdat hii de oorzaak van de economische misère zag in het te sterk aanleunen van de rege ring tegen de Arabische liga. Hoesni regeerde als een dictator, verwezenlijkte geen enkele be lofte en werd dan ook in Augus tus van dit jaar door ziin eigen militairen ten val gebracht. Had Hoesni zijn tegenstanders met rust gelaten, zijn opvolger Hinnawi was meer bloeddorstig en Hoessi en ziin mederegering werden ter dood gebracht. Hin nawi beoofde een nieuwe grond wet en wilde werken aan een nauwere samenwerking van alle Arabische landen. Maar daar voel de het leger niets voor, want, zo vreesde men daar, een 'samen werking tussen Syrië en Irak en andere Arabische landen zal de invloed van Syrië niet ten goede komen. Integendeel, Syrië zal hierbij het kind van de rekening worden. De consequentie van deze mening in militaire kringen is geweest, dat Kolonel Sjisjakli. een medestander van wijlen Ko lonel Hoesni, deze week opnieuw en met succes een greep naar de macht deed en de regering-Hin- nawi ten val bracht. De vraag is nu maar, hoe lang zal dit spelletje doorgaan? Na het optreden van Hinnawi hebben de militaire leiders plechtig ver klaard, zich niet meer met de staatszaken te zullen bemoeien, maar deze belofte hebben ze al weer spoedig vergeten. Dit agres sieve optreden der militairen is ook een gevolg, dat Syrië niet be schikt over bekwame, politici uit burgerkringen en zo is dit land een speelbal geworden in de han den van miliaire groepen, die ook hier hun oude reputatie van poli tieke onberekenbaarheid weer handhaven. Met dit alles heeft het Syrische volk nog niet veel vruchten ge plukt van ziin na de oorlog ver kregen onafhankelijkheid. Finan cieei en economisch is 't land nog nimmer er zo ellendig aan toe ge weest, als op dit ogenblik. En niets wijst er op. dat ook voor deze derde revolutie zal gelden dat drie maal scheepsrecht is en nu een stabiele regering is ge vormd. Australische kunstkenners stonden verstomd, toen de 64-jarige misdadiger Ernest („de schoenpoetser") Ryan (links met hoed) die het grootste gedeelte van zijn leven in de gevangenis heeft doorgebracht, uit het huis van bewaring in Fremantle te voor schijn kwam met een olieverfschilderij, dat op zijn zachtst uitgedrukt „indrukwekkend" is. Ryan is in de laatste tijd een zeer gelovig mens geworden. Hij heeft drie volle jaren aan het schilderij gewerkt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5